Ik kon het kolkende schuim ruiken 'Bemanning fout bij ramp Maassluis' WD'er Van Rey verbijstert partij: 'Hoeren in de Kamer' Gebruik van hardhout loopt al terug VROM claimt half miljard bij bedrijven wegens vervuiling Hoge Raad bevestigt vrijspraak Beul van Ommen Nederland zoekt nog 38 oorlogsmisdadigers Schriftelijke getuigenis van bootsman Maassluis over scheepsramp Algerijnen schuiven schuld weg AMSTERDAM (ANP) - Algerijnse scheepvaartautoritei ten wijten de ramp met de Nederlandse chemicaliëntanker Maassluis van de Rotterdamse rederij Nedlloyd, waardoor 27 opvarenden het leven verloren, voor een deel aan fouten van het gezag aan boord van het schip. Maar de Nederland se Inspectie voor de Scheepvaart beschouwt de conclusies van de Algerijnse onderzoekscomissie vooral als een po ging zichzelf vrij te pleiten. De Algerijnen waren niet in staat tot effectieve hulpverlening, terwijl de kapitein en zijn bemanning volgens inspecteur Konink al het mogelijke hebben gedaan de ramp te voorko men. Konink zei dat gisteren bij de zitting van de Raad voor de Scheep vaart in Amsterdam over deze grootste Nederlandse naoorlogse scheepsramp. De 38.000 ton metende Maassluis verging in de nacht van 14 op 15 fe bruari van dit jaar, nadat het in stormachtig weer op de rede van de Algerijnse havenplaats Skikda op drift was geraakt en op de haven- pier in stukken sloeg. Slechts twee Indonesische gezellen overleefden de ramp. Onder de slachtoffers, dertien Ne derlanders en veertien Indonesiërs, bevonden zich de echtgenotes van de Nederlandse kapitein en de Ne derlandse hoofwerktuigkundige. De Algerijnse onderzoekscom missie kwam onder meer tot de con clusie dat de Maassluis te dicht bij de pier lag, dat de ankerketting on voldoende lengte had en dat er mo gelijk onvoldoende ankerwacht heeft plaatsgevonden. „Veel van de ze argumenten kunnen niet hele maal als juist worden aangemerkt", zei inspecteur Konink over de Alge rijnse conclusies. Konink, die ter plekke onderzoek heeft verricht, constateerde dat van hulpverlening van de kant van de Algerijnen nauwelijkse sprake is geweest. Er is sleepboot noch heli kopter ingezet. Ter illustratie merk te hij op dat de kapitein van een an der schip de Algerijnse havenauto riteiten al om negen uur 's avonds om sleepbootassisentie had ver zocht. Vijf uur later verliet het schip de haven van Skikda, zonder ooit een sleepboot te hebben gezien. DEN HAAG (GPD) - De WD in Limburg is geschokt en verbijsterd door enkele uitspraken van het Roermondse kamerlid Jos van Rey (44) in Driemaster, het tijdschrift van de liberale jongerenvereniging JOVD. In een interview zegt Van Rey onder meer dat hij de maxi mumsnelheid van 120 kilometer per uur veel te laag vindt en dat wat hem betreft hoeren toegang zouden mogen krijgen tot het Kamerge bouw. Voorzitter Breukers van de WD-Limburg reageerde gisteren ontzet, toen hij met de uitlatingen van Van Rey werd geconfronteerd. „Zo ken ik hem niet. Ik weet dat Jos van Rey vaak krachtige uitspraken doet, maar die hebben dan wel in houd...", aldus Breukers. Een citaat uit het vraaggesprek: „'Politici zijn geen saaie mensen. Als je een paar dagen van huis bent, creëer je je eigen nestje. Ik woon bij een vriendin die net zo jong is als jullie. We zijn als alle andere men sen; je rijdt te hard en doet andere dingen die niet deugen. Kamerle den mogen van mij ook naar de hoe ren. Mij een zorg, breng ze maar het Kamergebouw binnen. Zou in het kader van de aids-voorlichting niet gek zijn". Een ander citaat: „Ik kom er eer lijk voor uit: ik rijd geregeld 160 ki lometer per uur. Ik zeg dus gewoon: jongens, maak er 140 van. Daar wil ik me eventueel wel aan houden". Tot slot zegt Van Rey over het verschil tussen de vroegere WD- fractieleider Ed Nijpels en de huidi ge, Joris Voorhoeve: „Voorhoeve laat de mensen goed tot hun recht komen. We hebben veel ruimte. Nij pels gaf die ruimte ook, maar an ders. Dan zat je te praten met Ed, keek je samen naar buiten naar een lekker wijf. Maakte je een grapje, kneep-ie in je bil. Begrijp je? Zo is Voorhoeve niet". Breukers kondigde namens de WD-Limburg gisteren onmiddel lijk een onderzoek aan. „Ik neem zo snel mogelijk contact op met de re dactie van de Driemaster. Mis schien zijn de woorden van Van Rey wel uit hun verband gerukt. Maar eerlijk gezegd kan ik me dat niet voorstellen. De Driemaster is een serieus blad en bovendien doet Jos van Rey verscheidene krasse uit spraken. Die zullen ze toch niet alle maal verzonnen hebben". Of de WD-Limburg Van Rey nog op de vingers zal tikken, wilde Breukers niet zeggen. Van Rey ontkende gisteren niet Want behalve de Maassluis had den ook andere schepen te lijden van de storm, met windkracht 9. Maar waarom het de Maassluis niet lukte om tijdig maatregelen te ne men, bleef op de zitting onduidelijk. Een Britse tanker kwam op de rede van Skikda in soortgelijke proble men. Maar dit schip slaagde er wel in om, nadat het een anker had ver speeld, van de ankerplaats weg te Volgens Konink hebben de weer stations in de buurt voor de noorde lijke storm gewaarschuwd, maar is het niet duidelijk geworden wat de Maassluis hiervan heeft ontvangen. De storm had tot gevolg dat er om de 14 seconden golven ontstonden van meer dan 7 meter. In die situatie hield het anker het niet - vermoede lijk had de Maassluis alleen het rechteranker uit - en is gepoogd om op volle kracht van de pier af te va ren. Dat lukte niet, het schip kwam in aanraking met betonnen blokken en sloeg uiteindelijk in stukken op de pier. Inspecteur Konink opperde dat de Maassluis mogelijk te weinig bal last aan de achterkant had waar door de schroef onvoldoende kracht kon ontwikkelen om in deze noodsituatie van de pier weg te va ren. Ook was de ruimte om te ma noeuvreren mogelijk te beperkt. JDe Raad zal op onbekende datum uitspraak doen. Het is daarbij in eer ste instantie de bedoeling met aan bevelingen te komen. Om, zoals voorzitter Roggen van de Raad zei, lering te trekken uit deze scheeps ramp. Maar al bij het begin van de zitting verklaarde hij: „Het is wei nig voorgekomen dat bij zo'n grote catastrofe, zo weinig vitale informa tie beschikbaar is. En ik loop al heel wat jaren mee". KLEINTJE SCHIPHOL - Als Jonas uit de walvis verscheen gisteren deze North American Yale, een jachtvliegtuig uit de jaren veertig, uit de neus van de jumbojet Prins van Oranje. Het toestel, waarvan er in de hele wereld nog maar 12 bestaan, werd uit Seattle overgevlogen en zal in Europa een paar stuntvluchten maken bij luchtvaartshows. (foto ANP) AMSTERDAM (ANP) - De strijd tegen het gebruik van tropisch hardhout begint in Nederland suc ces te sorteren. Ruim 40 procent van de Nederlandse gemeenten - met Haarlem op kop - heeft in het afgelo pen half jaar besloten het gebruik terug te dringen, terwijl nog eens 26 procent het voornemen heeft om dat binnenkort te doen. De vereniging Milieudefensie en de stichting Pieterpad Milieu Esta fette maakten dat gisteren bekend tijdens een persconferentie waarop zij tevens aankondigden de komen de tijd gezamenlijk acties te zullen voeren tegen de aantasting van de tropische regenwouden. Jaarlijks verdwijnt een gebied zo groot als Nederland. De voorgenomen activiteiten lo pen uiteen van het verspreiden van folders met alternatieven voor tro pisch hardhout, tot een milieu-esta fette die op 13 mei start in het Gro ningse Pieterburen. De estafette duurt vijftien dagen. De route strekt zich uit van het Groningse Pieter buren tot de Sint Pietersberg in Limburg. Delen van het 464 kilome ter lange traject worden gelopen door bekende Nederlanders als de voormalige milieuminister Winse- mius, zijn opvolger Nijpels, drs. P. en tal van andere artiesten. De ze ventig gemeenten langs de route wordt gevraagd milieuconvenant te ondertekenen. Alle Nederlandse ge meenten worden bovendien opge roepen hun buitenlandse zusterge- meenten te vragen het convenant eveneens te ondertekenen. Daarnaast willen de organisaties 2,5 ton inzamelen om 25.000 bomen in Niger te planten en wordt er een bundel uitgebracht met boomge dichten' van de hand van onder an dere Bertus Aafjes, Remco Campert en Herman Pieter de Boer. dat hij de gewraakte uitspraken heeft gedaan. Maar met de weerga ve van het interview heeft hij grote moeite. „Ik heb anderhalf uur met die mensen van de Driemaster ge sproken. Ze hebben alleen de kras se uitspraken aan elkaar geplakt. Het zou fatsoenlijk zijn geweest als ze ook hun eigen vragen hadden af gedrukt. Dan was ook duidelijk ge worden waaróm ik het zo zei. Een van de interviewers vertelde bij voorbeeld dat ze een gesprek had den gehad met een ander kamerlid. Dat vonden ze maar een saaie man, die niet eens wilde zeggen of hij naar de hoeren ging. Toen heb ik dat antwoord over de hoeren in het kamergebouw gegeven. Door de waarop het interview is weergegeven, is een vertekend beeld ontstaan. Zelfs mijn moeder was boos op me", aldus Van Rey, die van plan is de redactie van de Driemaster een brief te sturen. DEN HAAG (ANP) - In opdracht van minister Nijpels (milieu) heeft de landsadvocaat twee bedrijven gedagvaard, die twee naast elkaar gelegen terreinen in Tiel ernstig hebben verontreinigd. Met deze nieuwe eis tot schadevergoeding van 28 miljoen gulden is het tot nu toe in honderd gerechtelijke proce dures inzake bodemverontreini ging gevorderde bedrag opgelopen tot een half miljard gulden, zo deel de het ministerie gisteren mee. In het jongste geval gaat het om het bedrijf Verdugt, dat tot 1970 op het Wetroterrein en tot 1979 op het aangrenzende Verdugt-terrein be strijdingsmiddelen produceerde, en om Internatio-Alchemij Handel maatschappij. Deze laatste onder neming gebruikte het Wetroterrein van 1970 tot 1985 voor de op- overslag van chemicaliën, 1 der de door Verdugt geproduceerde bestrijdingsmiddelen. Beide terreinen zijn door deze ac tiviteiten zwaar verontreinigd met chloorpesticiden, waaronder DDT, HCH's en drins. Verder is de bodem vervuild met aromaten, gechloreer de koolwaterstoffen, minerale olie en arseen. De sanering van het We troterrein zal naar schatting onge veer 17 miljoen gulden gaan kosten. De saneringskosten voor het Ver- dugtterrein bedragen ongeveer 11 miljoen gulden. Hoe hoog de bedra gen uiteindelijk zullen worden, kan pas blijken na de daadwerkelijke sanering. Het is nog niet bekend wanneer dit zal gebeuren. Er zal eerst nog een onderzoek moeten worden ingesteld. DEN HAAG (ANP) - De 'beul van Ommen' is definitief vrij. De Hoge Raad der Nederlanden bekrachtig de gisteren de vrijspraak van de voormalige kapo en oberkapo uit kamp Erika in Ommen. De recht bank in Den Haag heeft bij het vrij spreken van de nu 70-jarige man geen fouten gemaakt. De officier van justitie die in cassatie ging bij de Hoge Raad is daarom door dit hoogste rechtscollege niet ontvan kelijk verklaard. De raadsman van de verdachte overweegt nu een schadeclaim namens zijn cliënt in te dienen. De in de Bondsrepubliek Duits land wonende man moest zich in ja nuari 1988 voor de Bijzondere Straf kamer van de rechtbank in Den Haag verantwoorden voor mishan delingen die hij in 1942 en 1943 in kamp Erika bij Ommen zou hebben verricht en die in één geval tot de dood van een slachtoffer zouden hebben geleid. Hij was in Erika te recht gekomen als gevangene van oberkapo gebombardeerd. In die hoedanigheid verwierf hij de bijn aam 'beul van Ommen'. De strafkamer in Den Haag achtte niet bewezen dat de man de hem verweten mishandelingen heeft be gaan in staats- of publieke dienst van de vijand. Dat was voor een ver oordeling wel nodig geweest: nu waren de mishandelingen veijaard. Om van een dergelijk dienstver band te spreken, moet er bij de per soon in kwestie een zekere vrijwil ligheid zijn geweest, maar daarvan was in dit geval nauwelijks sprake, oordeelde de strafkamer. De mis handelingen stonden volgens de rechters buiten kijf, maar ze twijfel den eraan of dat ooit tot de dood van iemand heeft geleid. De officier van justitie, die vijf jaar gevangenisstraf had geëist, ging tegen de vrijspraak in cassatie bij de Hoge Raad. de Nederlandse justitie, maar werd - na zelf te zijn mishandeld - door de Duitse kampleiding tot kapo en AMSTERDAM (GPD) - „Ik kon het kolken de schuim ruiken. Door de kapotte ramen kwam water met olie naar binnen. Ik werd door een raam naar buiten gesleurd. Overal zag ik water. Even later zat ik op de rotsen. Toen zag ik vier mensen, die me meenamen naar hun huis. Ik heb nu nergens last meer van. Ik ben gezond". Aldus het relaas van een van de twee overlevenden van de ramp met de Nedlloyd-tanker Maassluis februari dit jaar. Het moest gisteren voor de Raad voor de Scheepvaart worden voorgelezen omdat Nedlloyd er niet in was geslaagd de Indone- NAARDEN Tijdens een grootscheepse verkeerscontrole langs de Al bij sische bootsman Kaping Tomamaz in zijn Naarden is tegen 110 weggebruikers proces-verbaal opgemaakt wegens geboorteland op te sporen en voor een getui- verschillende overtredingen van de wegenverkeerswet. In totaal werden genverslag naar Amsterdam te brengen. 1100 voertuigen gecontroleerd door de 110 mensen van politie, rijksverkeer- „Nadat hij zijn verklaring aan de inspecteur sinspectie, de radiocontroledienst, de keuringsdienst van waren en de dou- voor de scheepvaart had afgelegd, hadden ane. wij er geen idee van dat hij hier ook nog zou De politie nam onder meer negen voertuigen wegens technische manke- moeten verschijnen", aldus een topman van menten uit het verkeer. Drie voertuigen moesten direct naar de sloop. Di- het scheepvaartconcern tijdens de zitting. verse personen konden direct een boete betalen die nog openstond. Een per- Het was een domper voor al die familiele- -soon moest nog een gevangenisstraf ondergaan, een ander werd gezocht den van de omgekomen Nederlandse en door de Amsterdamse politie. Indonesische zeelieden, die vanaf de tribune De rijksverkeersinspectie maakte verder tien keer proces-verbaal op we- graag de ware toedracht van de scheeps- gens overtreding van de rijtijdenwet voor vrachtauto's. (foto anp) ramp hadden vernomen. „Moetje kijken, het zijn allemaal lui van Nedlloyd die antwoord geven. Vanzelfsprekend dat het allemaal zo rustig gaat," vond een toeschouwer van mid delbare leeftijd die een broer in de golven verloor. Het verhaal van bootsman Kaping was er niet minder bloedstollend om. Scenes verge lijkbaar met die in rampenfilms moeten zich in de nacht van 14 op 15 februari op de brug van de Maassluis hebben afgepeeld. In de plotseling opgestoken vliegende storm met golven van zeven meter en hoger werd de Maassluis ondanks het anker in de richting van de kunstmatige dam gedrukt. Om tien over elf die avond werd Kaping Tomamaz in zijn hut gewekt. Het anker schraapte door de wind en de golven over de zeebodem (krab ben) en Kaping moest helpen het anker op te halen. „Ik liep samen met de derde stuurman eerst naar de brug. Ik zag de kapitein met zijn handen aan de hendels die op volle kracht vooruit stonden. Samen met de eerste en tweede stuurman zijn we de bak opgelo pen. Daar stond toen al een gezel het anker op te halen. Dat lukte ongeveer vijf meter. Toen kregen we opdracht om naar de accom modatie te komen. De kapitein stond ons in de gang op te wachten. Ik voelde het schip tegen de dam stoten. We moesten daarna naar de brug. Het schip helde toen al over, ra men braken en water en olie stroomden naar binnen. Ik werd door een raam naar buiten gesleurd", aldus het relaas van Kaping. Uiteindelijk bleek hij een van de slechts twee overlevenden van de ramp, die 27 le vens eiste. De andere overlevende was ma gazijnbediende Bin Mosli Mattusin. Hij werd net als zijn landgenoot door het schui mende zeewater naar buiten gezogen. Hij wist zich, volgens zijn gisteren eveneens voorgelezen verklaring, niet eens meer te herinneren hoe hij uiteindelijk op de rotsen van de dam terecht was gekomen. De negen leden tellende Raad voor de Scheepvaart moest het bij gebrek aan beter doen met de 'getuigenverklaringen' van vier medewerkers van Nedlloyd. Slechts een van hen was daadwerkelijk betrokken geweest bij de gebeurtenissen, al zat hij die nacht in het hoofdkantoor van Nedlloyd in Rotter dam. Teeuwen, hoofdadviseur Nautische Be drijfsvoering, kreeg rond vijf voor één die nacht een telefoontje van eerste stuurman Korsen, die meldde dat de Maassluis op de kraaiepoten van de Algerijnse strekdam was geslagen. „Zijn stem klonk rustig, hij was niet in paniek", aldus Teeuwen gisteren. De hoofdadviseur belde vervolgens zijn direc tie, twee bergingsbedrijven en nog wat ande re mensen van Nedlloyd. Het gevolg daarvan was dat de bemanning van de in nood verke rende Maassluis het thuisfront steeds in ge sprek trof. Teeuwen zelf probeerde rond twee uur de Maassluis nog te bellen, maar toen was het schip (waarschijnlijk, want de tijdstippen zijn niet duidelijk) al vergaan. De Raad voor de Scheepvaart kon zijn vin ger niet leggen op een menselijke fout. Alles wijst in de richting van een noodlottige sa menloop van omstandigheden, waarbij de plotselinge verandering van het weer de be langrijkste factor lijkt. Toen de Maassluis rond zeven uur voor de rede van Skikda het anker liet vallen, wees niets op zwaar weer. De wind had kracht 4 en de zee was redelijk kalm. Dat kwam ook overeen met de weers voorspellingen waar de bemanning toen over beschikte. Rond half elf trad de drastis- tische verandering in. Binnen een uur tijd groeiden de golven tot zeven meter en meer en wakkerde de wind aan tot kracht negen tot tien. GEESTELIJK LEVEN LEIDEN: Herv. Gem. Marekerk 9 ds. Jansen Boskoop; Oecumenische geloofsgemeen schap De Regenboog (Merenwijk) 10 ds. Al- blas; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 9.30 ds. Hortensius; 'Stevenshof' (rk kerk Haagse Schouw) 8.30 kand. mw. Lems. Endgeest zie Oegstgeest. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 9 ds. De Joode. Geref. Gem. (zie onder Leiderdorp). Rooms-Kath. K. Herensingel woe. 7, don. 9.30 en 11Rijndijk (Stevenshof) 9.45; Boshuizer- kade woe. 7, don. 10; Lammenschansweg i. 7. d 10. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Molenaar Zoetermeer; Salv.kerk 9.30 ds. Schipaanboord, 6.30 ds. Van de Hoef; Bethl- .kerk (Nieuwerbrug) 9.30 ds. Van de Hoef, 6.30 kand. De Man Rosmalen. Geref. Kerk 9 ds. El- derman. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 ds. Simpelaar. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 10.30 gez.dienst. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Van 1 Hoff gez.dienst. Kerk 9.30 kand. Van der Wekken Apeldoorn. Geref. Gem. woe. 7.30 ds. Verweij. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Van Driel. Geref. Kerk 9 ds. Van Wijngaarden. Chr. Geref. Kerk 9 ds. Den Harlog Veenendaal. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Ad- ventskerk 7 dodenherdenking gez.dienst; Op- standingskerk 9 ds. Boer; G. Herderkerk 9 ds. Nieuwenhuis; De Bron 9 ds. Taselaar; Sions- kerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Van Campen Woerden. Geref. Kerk Mar.kerk 9 ds. 't Hooft. Geref. K. Vrijg. (school Bospark, Beatrixl. 4) 9.30 ds. Room. Chr. Geref. Kerk (Grijpen- steinstr.) 9.30 ds. V.d.Meij. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Boer. Ge- ref./Herv. Gem. (geb. 'De Hoeksteen'. Sch- weitzerstr.-Bernhardstr.) 9 ds. Pettinga Zoeter meer. Geref. Gem. 9.30 ds. Van Aalst. koop Zwijndrecht. Volle-evang.gem. (Voorstr. (Golfbaan) 10 ds. C. v.d. Bergh. Geref. Kerk 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg Buurtkerk (Hoofdstr.) 9.30 ds. Ruitenberg. Rk 2) 10 hr. Visser Hilversum. Kerk: Maria ter Zee 10.30; St. Jeroen 9.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boonstra. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Koldewijn. Rk Kerk 9.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Van Breevoort gez.dienst; Ontm.kerk 10 ds. Sloof. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 10 ds. Van Breevoort. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Sjollema; Ichthusk. 10 ds. C. van den Berg; Pnièlk. 9.30 ds. Volk. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. V.d. Horst. Chr. Geref. K. 9.30 ds. Slag boom. Geref. Gem. (Remisestr.) 7 ds. Hon- LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 9 ds. V.d. Born. Leythenrode 10 ds. Sierat. Elis.-ziekenhuis 10 rector Vijftigschild. Geref. Gemeente Leiden eo (kerkgeb. Hoofd str. 73) 10 ds. Boogaard. L1SSE: Herv. Gem. Pauluskerk 9 ds. Boswijk SoW-dienst. Geref. K. Vrijg. (Pnnsessestr. 1) 9.30 leesdienst. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 9 ds. Van Dijken. Evangeliegemeente (Heereweg 52a) 9.45 hr. Brands. Rk Kerk: Agathakerk 10; Poelpolder 10.30. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. De Haan Zevenhoven. Geref. Kerk 9.30 ds. Van der Weg. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Geuze. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Pauluskerk 9.30 drs. Slomp gez.dienst. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 kand. Boerma. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentiuskerk 9.30 ds. Van Niel. Geref. Immanuelkerk 8.30 en 10 ds. Verschoor. Geref. Kerk Vrijg. 10 ds. Grut ter. Chr. Geref. K. 9 ds. Van Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 hr. Koomen Soest. VOORSCHOTEN: Geref. Kerk ds. Blanken. De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. De Zwart. Herv. evang. op geref. grondslag (kerk geb. 'Rehoboth', A. van Leeuwenhoekkade) 9.30 ds. Van Kooten. Hulp en Heil-kerk ('Scha- kenbos'. Leidschendam) 10 ds. Verheule. Ge ref. Kerk 10 ds. Blanken. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 8.30 ds. Houtman. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9 ds. Schipaanboord; Bethelk. 9 ds. Goossen. Ge ref. Kerk Ontm.kerk 9.30 ds. Van Houwelin- gen. Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.30 ds. Hoog- endoorn. Chr. Afgesch. Gem. 9.30 ds. Van der Want. Oud-Geref. Gem. (Mercuriusweg 29) 10 leesdienst. Rk Kerk 10. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk woe. 7. don. 8.30 en 10.30. WASSENAAR: Hen/. Gem. Dorpsk. 10ds. Van Dis; Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. Visser; Messiask. 10 ds. V.d. Woude SoW-dienst. WOUBRUGGE: Geref. Kerk 9.30 ds. Van 1 Hof gez.dienst. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 dr. Femhout Alphen. Geref. Kerk 9.30 dr. Femhout Alphen. VALKENBURG: Hen/. Gem. 10.30 herden kingsdienst ds. Veldkamp Den Haag. Geref. Kerk 9 ds. Oegema gez.dienst. HAARLEM (GPD) - Nederland ,o nog op zoek naar 38 oorlogsmisda digers. Tien van hen zijn volstrekt spoorloos. Van de meesten is het adres in het buitenland wel bekend. Toch valt tegen hen niets te begin nen. Er kan in feite alleen iets ge daan worden wanneer de betrokke nen zich op Nederlands grondge bied begeven. Dit staat in het meest recente jaarverslag van mr. P. M. Brilman, de landelijk officier van justitie belast met de opsporing van oorlogsmisdadigers. Brilman toont zich somber over de mogelijkheden voor de uitvoe ring van de straffen die de oorlogs misdadigers opgelegd hebben ge kregen. Het opsporingsapparaat ziet zich volgens de landsofficier ge plaatst voor veelal juridische pro blemen waardoor de uitvoering van de aan oorlogsmisdadigers opgeleg de straffen, belemmerd wordt. Van 28 van de 38 oorlogsmisdadi gers hebben al een veroordeling achter de rug waaronder 18 gevallen van doodstraf of levenslang. De overigen kregen tijdelijke gevange nisstraffen. Tevens blijkt uit het jaarverslag dat de Oostenrijkse oorlogsmisda diger Erich R^jakowitsj vorig jaar is overleden. "Volgens Simon Wie- senthal is de oorlogsmisdadiger in het voorjaar van 1988 doodgegaan." stelt Brilman vast. R^jakowitsj is verantwoordelijk geweest voor de edportatie van duizenden joden naar Oost-europa. Landsofficier Brilman heeft in het verleden de Canadeese autori teiten geholpen bij het verzamelen van materiaal over de tot levenslang veroordeelde Jacob Luitjens. Te vens heeft hij op 8 december afgelo pen jaar aan de Argentijnse autori teiten om aanhouding en uitleve ring gevraagd van de misdadigers Abraham Kipp en Jan 01(j.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17