5 Prijs voor de groei van Alphen niet te groot Onderhoudsdienst vliegkamp Valkenburg moet inkrimpen Bollenstreek bepleit aanleg RW-11 west WOENSDAG 3 MEI 1989 REGIO PAGINA 15 Burgemeester Paats bij geboorte 60.000ste inwoner van zijn gemeente "In beide gevallen heeft Alphen wel degelijk een hart. Voor de sociaal zwakkeren is en wordt het nodige gedaan en er is een heus centrum. Waarom zouden anders zoveel men sen van buitenaf hier naartoe ko men? De prijs voor de groei van Al phen is niet te groot geweest". door Jan Preenen ALPHEN AAN DEN RIJN - Als burgemeester Martin Paats 'zijn' Alphen in alle toonaarden heeft bejubeld, is hij realistisch genoeg om tot de conclusie te komen dat de groei van deze plaats z'n prijs heeft gekost. De sociale pro blemen zijn in de loop der jaren meegegroeid en gedeelte lijk moet de CDA'er ook de critici gelijk geven die stellen dat te veel historische panden zijn gesloopt. Hij ontkent echter dat Alphen geen hart zou hebben. Of dat nu in soci aal of in stedebouwkundig opzicht is. maar die expansie mag nooit ten koste gaan van het Groene Hart. Paats: "Dankzij die geleidelijke groei heeft Alphen greep kunnen houden op alle ontwikkelingen en zich steeds kunnen houden aan de plannen voor woningbouw. Eerst Ridderveld I en II, dan Kerk en Za- nen, waar tot het jaar 2000 vierdui zend woningen worden neergezet. Op die ontwikkeling is steeds tijdig ingespeeld. Stukken van Kerk en Zanen zijn 25 jaar geleden al aange kocht. Op dit moment moet door de gemeente alleen aan de Edisonweg nog een stukje worden gekocht van de rooms-katholieke kerk. Het na deel van dat vroege aankopen is dat je al die tijd rentelasten hebt. Daar staat echter tegenover dat we straks niet te maken krijgen met een situa tie waarin we grond onder druk van de tijd moeten kopen tegen hoge prijzen". Het begrip 'visie' loopt als een ro de draad door het verhaal van Paats. En dan met name als hij het heeft over scholen ('straks ontbreekt al leen nog het hoger beroepsonder wijs, maar daarvoor is Alphen ook te klein'), sport (een sector die altijd goed heeft gescoord in deze ge meente), de wegen rond Alphen (waaronder rijksweg 11), die al in een rapport in 1970 aan de orde zijn gekomen en de bewinkeling. "In 1965 is heel bewust een cen trale winkelvoorziening in Alphen aangewezen, het latere Aarhof en omgeving. De wijkwinkelcentra zouden daarop worden afgestemd en kleiner zijn van opzet. In Ridder hof en Herenhof zou bijvoorbeeld nooit eert" hele grote Albert Heijn mogen komen, want die zou de ko pers uit het centrum wegtrekken. Aan die verdeling heeft Alphen zich steeds kunnen houden. Zo gaat het straks ook in Kerk en Zanen. Daar komt een centrum met een beperk te omvang voor de dageljkse be hoeften". De balans opmakend stelt de 53-ja- rige Paats na bijna tien jaar burge meesterschap vast dat Alphen niet 'echt is verrast' door de bevolkings aanwas. In die periode is het aantal inwoners gestegen van ruim 50.000 haar 60.000. Die nieuwe mijlpaal is gisteren bereikt. Volgens de eerste burger (in rang) is Alphen ingesteld op zoveel mensen omdat de ge meente over het algemeen steeds een goede visie heeft gehad. Er is vooruitgekeken, zoals thans ook 'met de nodige deskundigheid' wordt vooruitgeblikt naar het begin van de 21ste eeuw waarin de 70.000ste wordt verwacht. "Daarbij moet ik eerlijk gezegd constateren dat Alphen geleidelij ker is gegroeid dan sommigen in het verleden wilden. In de jaren zestig werd op provinciaal niveau nog ge sproken over 100.000 inwoners. Ge lukkig is het nooit zover gekomen en komt het ook niet zover. Als de groei gepaard was gegaan met enor me sprongen, dan was het aantal ba sisvoorzieningen, zoals scholen, bij die uitbreiding achtergebleven. Met dat soort problemen is Alphen nu nauwelijks geconfronteerd. Aan de andere kant is het wel zo dat we met een snellere groei meer geld van het •rijk zouden hebben gekregen. Dat extra geld lopen we nu mis". Woningbouw Anders dan bijvoorbeeld Zoeter- meer is Alphen echter nooit aange wezen als groeikern. Ingespeeld mag worden op de plaatselijke en regionale behoefte aan woningen, Hartklachten Mede door de komst van meei vooral grotere winkels in het men, dat meer moet worden inge haakt op de behoefte aan part-time- werk en dat er per hectare bedrijfs terrein meer werknemers moeten komen". Heel eventjes huilde Tamara van den Berg, de 60.000ste inwoner van Al phen. Niet van ontroering of vanwege de grote drukte, maar omdat baby's altijd huilen. Eén keer een kreetje, verder bleef ze stil en liet ze zich gister middag in ziekenhuis Rijnoord alle plichtplegingen welgevallen. Om zich uiteindelijk in de handen van burgemeester M. Paats uitgebreid te laten fo- trum heeft het oude Alphen echter hartklachten gekregen. Of zoals de voorzitter van de Historische Vere niging Alphen, Ab de Kok, onlangs opmerkte: "Het lijkt wel alsof er in het centrum een bombardement is geweest. Er is verschrikkelijk veel gesloopt. Niet alleen voor winkels, ook om het verkeer naar het cen trum te voeren. Het hart is daardoor gaandeweg afgebroken totdat vrij wel niets meer van het oude cen trum overbleef'. Paats heeft begrip voor die kri tiek, maar stelt tegelijkertijd dat niet 'alles bij het oude moet blijven': "De historische vereniging staat voor een deelbelang, wij voor alge meen belang. We hadden op een ge geven moment kunnen zeggen: laat het centrum maar doodgaan en zet die winkels elders in de gemeente. Als we dat hadden gedaan, hadden we heel andere klachten gehad: van tograferen. Kort daarvoor had Alphens eerste burger het ouderpaar J. van den Berg en M. van den Berg-Kamminga toegesproken. Daarbij overhandigde Paats de kersverse vader en moeder onder meer een spaarbankboekje, op naam van Tamara, met een bedrag van 60.000 centen. (foto Ben de Bniyn) die dan niet in hun eigen omgeving -hadden kunnen winke len". "Dat de veranderingen niet voor iedereen even plezierig zijn, kan ik me best wel indenken. De bewoners van de VanBoetzelaerstraat zullen met weemoed terugdenken aan vroeger toen het nog zo stil was. Maar moet je daarom blijven stil staan? Wel kun je achteraf vaststel len dat de aanpak niet overal even goed is geweest. Op het Thorbecke- plein bijvoorbeeld zijn de afgelopen jaren gebouwen neergezet, die niet helemaal in het beeld van dat plein passen". Parkeren Op korte termijn zullen nog enkele panden in het centrum van Alphen worden gesloopt, zoals het huidige gebouw van de streekmuziekschool aan het Sint Jorisplein en een paar scholen. Paats: "Laat ik voorop stel len dat we er niet op uit zijn om alles plat te gooien. Integendeel. In som mige gevallen kun je dat echter niet vermijden, wil je althans proble men voorkomen. En die krijg je als je geen nieuwe parkeerplaatsen cre ëert. De kracht van Alphen is altijd geweest dat de mensen zo dicht mo gelijk bij het centrum kunnen ko men. Die situatie willen we houden, alleen moet je er dan wel wat voor over hebben. Daarom komt er niet alleen extra parkeergelegenheid, maar komt er tezijnertijd bij de Sta tionsstraat een brug over de Rijn voor fietsers, bromfietsers en het openbaar vervoer om de Alphense Brug te ontlasten". Paats ontkent overigens dat Al phen al veel eerder op de drastisch veranderde verkeerssituatie in het centrum had moeten inspelen: "Op dit moment is nog geen sprake van een noodsituatie. Op de zaterdagen is er nog voldoende parkeergele genheid op het Sint Jorisplein en de Paradijslaan". Werk Dat Alphen is ingesteld op 60.000 in woners, blijkt volgens Paats ook uit de lage werkloosheidscijfers. "In verhouding met andere gemeenten staan we er goed voor. Op dit mo ment wordt in Alphen werk gebo den aan ongeveer 17.000 Nog altijd moeten veel hun werk Alphen uit, maar lang zaam aan verandert er ook op dat punt het een en ander. Wel moeten we selectiever worden bij het verde len van grond aan bedrijven, omdat we niet zoveel terrein meer hebben. In grote lijnen denk ik dat er in Al phen meer kantoren moeten ko- Met het aantal inwoners zijn in Al phen echter ook de problemen mee gegroeid. Problemen die in veel ge vallen niet (kunnen) worden opge lost. Als voorbeelden daarvan kun nen worden genoemd: het uitblij ven van een meldpunt rassendiscri minatie, te weinig jongerenwerkers, het ontbreken van een eigen onder komen voor bijvoorbeeld de Marok kanen en het neerzetten van een op vanghuis voor dakloze jongeren. PvdA-wethouder Willem de Jong gaf onlangs als verklaring daarvoor dat Alphen zich de afgelopen jaren heeft gedragen als groeikern, zon der dat het daarvoor de faciliteiten heeft gekregen: "Aan de sport is mede dankzij de clubs nog redelijk veel aandacht besteed, maar op het sociale vlak is Alphen achtergeble- Paats onderkent die problemen ook, maar wijst er tegelijkertijd op dat Alphen 'niet alles op haar bordje kan nemen': "Dat zou het rijk wel willen, dan hoeft het zelf geen geld meer op tafel te leggen voor zaken die in Den Haag thuishoren. Op vangmogelijkheden moeten Alphe- nenaren nu gedeeltelijk in Leiden zoeken, maar dat is nog niet de we reld uit. Bovendien wil ik er op wij zen dat Alphen wel degelijk het no dige voor de sociaal zwakkeren doet. Denk maar aan het minimabe leid, aan de begeleiding van langdu rig werklozen, aan het Boddaert- centrum waar scholieren worden opgevangen die thuis in een moeilij ke gezinssituatie verkeren en aan de opvang van buitenlanders. Van de Vietnamezen die hier zijn gekomen, zit mede dankzij vrijwilligers bijna niemand zonder werk". 'Plezierig' Al met al komt Paats tot de conclu sie dat Alphen ondanks de nog al tijd mysterieuze gifbelt in het recre atiegebied Zegersloot, ondanks de dreigende bezuiniging op de politie, ondanks de beddenreductie in zie kenhuis Rijnoord en ondanks 'het feit dat echt niet alles honderd pro cent goed is', een 'fijne gemeente is waarin het voor de meesten, denk ik, plezierig wonen, werken en re creëren is'. "Ik hoor tenminste nau welijks klachten". DEN HAAG (ANP) - De twee onder houdsdiensten op het marinevlieg kamp Valkenburg zullen worden samengevoegd tot één dienst waar bij aanzienlijk minder personeel zal werken dan de 440 van de huidige diensten. Voor personeel dat over bodig wordt worden plannen ge maakt om hen waar mogelijk elders binnen de defensie-organisatie, eventueel na om- of bijscholing, aan een baan te helpen. Staatssecretaris Van Houwelin- gen van defensie zegt dit een brief aan de Tweede Kamer. Hij reageert hiermee op een rapport van het or ganisatiebureau Maynard dat zeer negatieve conclusies bevat over de organisatie van de onderhoudsdien sten op Valkenburg. Ontucht met tweeling ontkend DEN HAAG/NOORDWIJKERHOUT - Wegens ontucht met zijn twee lingdochters van vier jaar, is gisteren voor de Haagse rechtbank negen maanden, waarvan vier voorwaardelijk, geëist tegen een 38-jarige man uit Noord wij kerhout. Officier van justitie mr. I. Klopper achtte bewezen dat de man tenminste één keer ontuchtige handelingen met de kinderen had gepleegd. De verdachte ontkent. De moeder had aangifte gedaan nadat de kinderen tegenover haar en haar moeder verhalen hadden verteld die wezen in de richting van on tucht. Haar man had de vrouw, toen zij het hoorde in september 1987, di rect de deur uitgezet. Door middel van de zogenaamde 'poppenmethode' was het bewijs tegen de verdachte rondgekomen. De officier van justitie vond het vervelend dat deze o'ntuchtzaak diende nu de poppenmethode ontbetrouwbaar wordt geacht. Zij meende dat dr. Bullens tijdens het onderzoek heel verantwoor de christelijke mavo Uitermeer uit Lisse hebben gisteren op middeleeuwse wij- delijk en objectief te werk was gegaan en hij de 'hoogste graad van waar- De 55 eindexamenleerlingen ze de lesperiode voor het eindexamen afgesloten. Bij 't Huys Dever in Lisse werd eeuwse sfeer gehouden, waaraan ook de leerlingen uit de lagere klassen meededen alleen de vierde klassers. feest in middel- schijnlijkheid' dat n feest Volgens de officie n Dijkman) op de kinderen had uitgeoefend. Maynard gebruikt in dit verband termen als chaotisch en niet-ge- structureerd. Het bureau wijst er verder op dat de materiële gereed heid van de 13 Orion-vliegtuigen van de marineluchtvaartdienst zeer laag is (34 procent in 1987). Volgens Van Hou welingen berus ten deze cijfers over de materiële ge reedheid van de vliegtuigen op een misverstand. Ze zijn gebaseerd op het tot voor kort gehanteerde Ame rikaanse 3M-meetsysteem. dat er van uitgaat dat een vliegtuig 365 da gen per jaar 24 uur per dag inzetbaar Inmiddels is Defensie overge gaan op een ,in vredestijd reëlere wijze van rapporteren'. Volgens het nieuwe meetsysteem ligt de mate riële gereedheid van de Orions in het eerste kwartaal van 1989 gemid deld op 75 a 80 procent. Daarmee wordt aan de NAVO-normen vol daan, aldus de staatssecretaris. Dat neemt volgens hem niet weg dat er wat moet worden gedaan aan de or ganisatie op Valkenburg. In juni zal een nieuwe organisatiestructuur zijn ontwikkeld die zal dienen als uitgangspunt voor de nieuwe orga nisatie, aldus Van Houwelingen. STREEK - De Rijksweg 11-west moet zo snel mogelijk worden aan gelegd om de verkeersafwikkeling in de duin- en bollenstreek te verbe teren. De nieuwe verbinding die Voorschoten zal doorsnijden, moet het onder meer mogelijk maken dat verkeer vanaf de nu in aanleg zijnde Provincialeweg S-4 (Katwijk/Lei den) via Rijksweg-11 de snelweg Amsterdam-Rotterdam (A-4) kan bereiken. Dat stelt het dagelijks bestuur van het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB) in zijn reactie op het Tweede Structuur schema Verkeer en Vervoer. Het SDB betreurt het dat een duidelijke fasering voor de aanleg van de R-ll ontbreekt. Daardoor is het volstrekt onduidelijk welke prioriteit de rijksoverheid aan de weg geeft. Het SDB bepleit een hoge prioriteits stelling. De aanleg van de RW-11 is vooral van belang voor vrachtverkeer uit Katwijk en van de Rijnsburgse bloemenveiling Flora. Goede snelle verbindingen in de richting Rotter dam en Utrecht/West Duitsland ontbreken nu nog. Maar in de nabije toekomst kan de R-ll voor de hele bollenstreek een belangrijke ver binding worden. Het vanaf de rijks weg komt namelijk via de nieuwe S- 4 bij Katwijk op de Provincialeweg §-1. De S-l is nu nog een noord- zuidverbinding langs Katwijk, Noord wijk en Noord wij kerhout zonder 'kop en staart'. Daarnaast bepleit het SDB obk nu weer de aanleg van de A-22 of N- 22. Deze noord-zuid verbinding door het zuiden en westen van de Haarlemmermeer moet de verbin ding worden tussen de rijkswegen A-44 bij Sassenheim en de A-9 bij Haarlem. De aanleg van deze weg is niet opgenomen in het structuur schema. maar dat moet volgens het SDB wel gebeuren. ARTSEN Leiden Hemelvaartsdag van 8 uur tot 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijnenburg, Meyer. Van Leeu wen. Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Jans sen, Maris en Van Schie: H.J. Janssen, Rijn- en Schiekade 16, tel: 121641. Groep 2 Nering Bögel, Van Gent, Taytel- baum. Van Luyk, Klaassen, Rus. Kruis, Berg- meijer.de Lange: R.M.G. Taytelbaum, Utrechtse Veer 17. tel: 120266. Groep 3 - Pleiter. Smit, Lely, W. de Bruyne, J. de Bruyne. Stolk, Jurgens. Fogelberg en Van den Muijsenbergh: Medische Diensten J. Stolk, Burggravenlaan 102, tel: 125820. Groep 4 - Van Wingerden. Lahr. Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn, Van der Waardt, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter en Lodder: dr. Ten Hoor, Zocherstraat 1, tel: 313538. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: H.J.H.R. Prince, Vondellaan 58. tel: 761754. Waarnemingsregeling Homeopatische artsen: I. Cowan. Levendaal 87. tel: 146337; C. Juffer- mans/D. Koster. Haagweg 41, tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp do: S.P. Ouwerkerk, tel: 691037, Florijn 10, tel: 891000; vr: J. van der Leden, tel: 894539, Hoofdstraat 8, spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur. Oegstgeest do: J.J. Voorzaat, Jan Campertlaan 20, tel: 177461; vr: E.J. Roelants, Frans Halslaan 10. tel: 153747. Voorschoten - J. Baars, R. Wagnerlaan 63, tel: 2520. Warmond - Praktijk Hoornweg/Sleeboom. Prof. Aalberselaan 2, Voorhout, tel: 02522- 11393. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoe- terwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen op Hemelvaartsdag door: Apotheek Zuider, Lanmmeschansweg 7, Lei den, tel: 071-123553; ApotheekBoehmer, Florijn 21, Leiderdorp, tel: 071-894400; Apotheek Schoolstraat, Schoolstraat 83, Voor schoten. tel: 01717-7957. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest (Leiden en omstreken): A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, Leiden, tel: 071-220513. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst geest, tel. 156161; of D.J. Brandt, Homans- traat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN Voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt op do en vr waargenomen door: mevr. A.C. Labruyere, Langestraat 14, Leiden, tel: 071-134244 spreekuur om 13.00 Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. WIJKVERPLEGING Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Hol land'. werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: VOOr dringende gevallen bui ten de spreekuurtijden, tel: 01720-74951. Stratenmakers boos ALPHEN AAN DEN RIJN - On enigheid over stukgereden bestra ting, pas aangelegd, leidde gister morgen aan de Emmalaan in Al phen tot een conflict tussen straten makers en de directeur van een daar gevestigde onderneming. Er werd daarbij een klinker door een zijraam van de auto gegooid. Over het incident zijn tegenstrij dige verklaringen afgelegd. Vol gens het bedrijf is de afspraak niet nagekomen dat de uitrit van de on derneming gedurende nachtelijke uren zou worden opengehouden. De stenen gooiende stratenmaker pikte het niet dat het werk was stuk- gereden. WOENSDAG 3 MEI Leiden tienersoor (vanaf 12 jaar), van 19.00 tot 20.30 uur in buurthuis Dijk 33. Apothekersdijk. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20. tel: 121554. voorronden Leids Cabaret Fes tival, aanvang 20.15 uur, Leidse Schouwburg. voorstelling: 'De Prijs', van Ar thur Miller, door Het Nationale To neel, aanvang 20.30 uur in het Lak-Theater. Cleveringaplaats. Oegstgeest concert Haags Artsen Orkest, werk van Mozart, Haydn en Men gelberg, aanvang 20.15 uur in het ontspanningsgebouw van Ende geest. Endegeesterstraatweg. Wassenaar optreden Marijke Boon met haar cabaretprogramma: 'Een jurk met rozen', 20.15 uur in Thea ter Warenar, Kerkstraat. DONDERDAG 4 MEI Alphen Rode Kruistocht over 20,40.60 bouw, Dillenburgstraat. Leiden Provinciale Sijthof Pers Fiets dag over 35. 70 of 105 km. start tussen 9.00 en 14.00 uur bij club huis Swifttoer, Roomburgerweg. stadswandeling (met toelich ting studentes kunstgeschiede nis) in kader van expositie 'Leiden in gaslicht', start 15.00 uur in De Lakenhal, Oude Singel. voorstelling: 'De Prijs' van Ar thur Miller, door Het Nationale To neel. aanvang 20.30 uur in het Lak-Theater, Cleveringaplaats. optreden 'Nederswing'. aan vang 21.00 uur in het LVC. Bree- straat. Us se Bijzondere Bolgewassen Para de in de Keukenhof, van 8.00 tot 18.30 uur. Voorschoten oriëntatierit te paard, vertrek om 9.00 uur bij Manege Vree- doorlopend rondleidingen VRIJDAG 5 MEI Alphen ontmoetingsavond stichting Mladost, voor Joegoslaven, aan vang 20.00 uur in buurtcentrum De Boterbloem. Katwijk optreden Hans Dorrestein met cabaretprogramma. aanvang 20.15 uur in Tripodia. Hoornes- plein. kerk. aanvang 19.00 uur in buurt huis 't Spoortje. Bernhardkade. in lichtingen tel: 312513. Bevnjdingsbal met 5 orkesten en solisten in de Stadsgehoor zaal, aanvang 20 00 uur. halve finale Leids Cabaret Fes tival. aanvang 20.15 uur. Leidse Schouwburg. optreden Dansgroep Krisztina de Chatel: 'Dualis', aanvang 20.30 optreden 'Les Zazous', kindermarkt bij winkelcentrum Santhorst, vanaf 9.00 uur. Oranje ruilbeurs, vanaf 10.00 uur; Bevrijdingsfietstocht, start om 13.00 uur. Trefpunt. Eikenlaan. zangavond met oude vader landse liederen door Leiderdorp- se koren, aanvang 19.30 uur in de Muzenhof, Cor Gordijnsingel. de in de keukenhof, van 8.00 tot 18.30 uur. Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde. Veurseweg, om 14.00 en 15.30 uur. ZATERDAG 6 MEI Alphen vijfkamp buurthuis Westerha ven. Emmalaan45, op verschillen de lokaties. Hazerswoude opening expositie Ellen Wind- horst (gemengde technieken), om 16.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15