Veel vrouwen actief in Leids actief in vrije tijd UITREIKING VERKEERSDIPLOMA'S WOENSDAG 3 MEI 1989 Feestavond met Leidse artiesten LEIDEN - Wies Cavé, Leidse Kees en George Julièn en vele andere Leidse artiesten houden vrijdag 19 mei een feestavond in Antonius Clubhuis. Het dansorkest Plesure luistert de avond muzikaal op. De opbrengst van het feest komt ge heel ten goede aan een vakantiepro ject in Limburg, bestemd voor kin deren die met hun ouders in lange tijd geen vakantie meer hebben ge had. Kaarten voor het feest, die tien gulden kosten, kunnen worden ge kocht bij Conny Mast, Oranjegracht 6; Joke Koopmans, Essenrode 14; Marian Schrijvers, Merendonk 123 en, indien nog voorradig, 's avonds aan de zaal. Het feest begint om 20.00 uur. Burgerlijke Stand Gehuwd: J.W.H. Boelema en E.W. Blom- maert; I.P. Matters en J.M.W.F. van den Burg; A.F. Witte en A. van der Stoep; L.P. Roobol en F.P. Lintelo. Afwijkende conclusies rapport politieke jongerenorganisaties LEIDEN - Leerlingen van de Marnixschool en De Springplank ontvingen vanochtend uit handen van wethou der Van der Molen (verkeer) verkeersdiploma's. De wethouder, die overigens onjuiste cijfers aan de leerlingen doorgaf over het aantal geslaagden, wees erop dat de resultaten dit jaar beter waren dan vorig jaar. In totaal namen er, volgens de goede gegevens van de politie, 1013 kinderen mee aan het schriftelijk examen, daarvan slaagden er 892 en zakten er 121 (12 procent). Vorig jaar lag het percentage op 18,5. Voor het praktijk examen slaagden 919 deelnemers en haalden 52 kinderen het examen niet. Vorig jaar waren de resultaten bij het praktisch gedeelte iets beter. Politiewoordvoerder Graveland noemde de verbetering bij het schriftelijk examen bemoedigend. "Maar is nog altijd een te hoog aantal kinderen dat aan het verkeer deelneemt, terwijl ze de regels onvoldoende kennen". (foto fan Hnlvactt LEIDEN - De stelling dat poli tieke jongerenorganisaties voor namelijk bestaan uit mannelijke studenten gaat in ieder geval niet op voor de CDJA (Christen De mocraten Jongeren Appèl) uit Leiden. Het vormingscentrum M50 stelde pas in een rapport dat politieke jongerenorganisaties erg eenzijdig zijn samengesteld en voornamelijk uit studenten van het mannelijk gelacht be staan. Deze conclusie trok het vormingscentrum naar aanlei ding van een enquête onder jon geren. door Moniek Bluyssen Volgens het rapport is slechts eén zeer gering aantal fractie van de 800.000 jongeren tussen de 15 en 24 jaar lid van een van de zes politieke jongerenorganisaties. Tegenover één vrouwelijk lid staan drie mannen, zegt het rap port. En vooral bij de CDA en WD zou het mannelijk over wicht groot zijn. Het kleinste aantal vrouwen zou bij het CDJA zitten. Maar in Leiden bestaat het die club voor bijna de helft uit meisjes. Het mag dan geen garantie zijn om een lan delijk onderzoek aan een handje vol CDJA'ers te toetsen, toch zijn de verschillen vergeleken met de Leidse situatie frappant. Volgens het onderzoek zouden CDJA'ers voornamelijk naar de KRO en de NCRV kijken op tv, terwijl jongeren van klein-links veel naar de VPRO kijken. Maar ook daar wijken de Leidse CD JA'ers vanaf. Peter Jasperse, voorzitter van de CDJA Leiden, kijkt voornamelijk naar VPRO, en Nederland 3. Geen van de on dervraagde CDJA'ers uit Leiden kijkt naar de KRO en een enke ling naar de NCRV. Een aantal conclusies uit het M50-rapport komt wel duidelijk overeen met de antwoorden van de Leidse CDJA'ers. Het belang rijkste motief om lid te worden van een politieke jongerenorgani satie is dat de jongeren actief be zig willen zijn met politiek, zo concludeert M50. CDJA'er Linda Rozendaal: "Het belang om lid te zijn van een politieke jongerenorganisatie is Gezelligheid bij een politieke jongerenorganisatie is wel belangrijk, maar komt niet op de eerste plaats. Leidse CDJA 'ers: Frank Beck, Linda Rozendaal, Peter Jasperse, Lianne van derAa en Imelda Straathof, (foto voor mij dat je je bezighoudt met politieke vorming. Daarnaast leer je ook te vergaderen en dingen te organiseren". Allen vinden ze het belangrijk om te leren begrijpen hoe de politiek in elkaar zit. Daar naast vinden ze de gezelligheid binnen de organisatie ook belang rijk maar zeker geen eerste motief om lid te worden. "Als je alleen daarom lid wordt, houd je het niet vol", zegt Lianne van der Aa. Toch zou volgens M50 eenderde lid worden van een politieke jon gerenorganisatie om vrienden en kennissen te maken. De belangstelling voor politiek zou volgens de onderzoekers van M50 met de paplepel zijn ingego ten. Voor het handjevol Leidse CDJA'ers gaat dat op. Bij de meesten zit er ook iemand in de familie die politiek actief is. Ove rigens niet altijd in dezelfde poli tieke richting. Van de jongeren uit het lande lijk onderzoek zei 28 procent dat de omgeving hun lidmaatschap van een politieke jongerenorgani satie belachelijk vindt. CDJA'er Frank Beek: "Sommigen denken dat je evangelisch bevlogen bent als lid van het CDJA. Maar veel mensen vinden het leuk dat ik po litiek actief ben". "Veel collega's van me snappen niet dat ik er zo veel tijd in steek", zegt Linda Ro zendaal. Dat geldt voor de mees ten. Ze zijn vaak twee tot vier avonden plus geregeld ook op de zaterdag bezig met het CDJA. Het onderzoeksrapport van M50 zal als opzet dienen voor een participatiecampagne. Deze cam pagne moet meer jongeren bewe gen tot deelname aan activiteiten van politieke jongerenorganisa ties. Want wanneer er verande ring moet komen in de eenzijdige samenstelling van politieke jon gerenorganisaties moet er vol gens M50 onder meer iets veran deren bij de jongerenorganisaties zelf. LEIDEN - Wethouder Kuijers heeft gistermiddag met een oude bakfiets de tentoonstelling 'Afval en Milieu' geopend. De tentoonstelling wordt gehou den in de Oranjerie van de Hortus Botanicus aan het Rapenburg ter gele genheid van het 75-jarig bestaan van de afdeling Reiniging, Havens en Warenmarkten van de gemeente Leiden. Er is onder meer een ontwerp van de nieuwe vuilverbrandingsinstallatie te zien, die waarschijnlijk de Leidse installatie gaat vervangen. Daar naast voorwerpen en foto's over hoe vroeger afval werd verzameld. Ook aandacht voor de grote hoeveelheid vuil die de mens produceert en hoe het wordt verwerkt. Milieugroepen geven hun visie op het milieu. De eocpositie duurt tot 25 juni en is dagelijks te bezichtigen van 9.00 tot 17:00 uur, zondag vanaf 10.00 uur. (foto Jan Holvast) Teenersoos Elke woensdagavond is er in buurtcen trum Dijk 33 aan de Apothekersdijk teen ersoos (vanaf 12 jaar) van 19.00 tot 20.30 uur. Entree een gulden. Stadswandeling Studentes kunstgeschiedenis geven donderdag 4 mei toelichting tijdens een stadwandeling die in het kader van de expositie 'Leiden in gaslicht' wordt ge houden. Het gaat om gebouwen en plaatsen in de stad die in de 19de eeuw van enig belang waren. De wandeling begint om 15.00 uur in l}e Lakenhal aan de Oude Singel 28-32. In kader van diezelfde tentoonstelling houdt mevrouw drs. Marjan Conrads zondag 7 mei een spreekbeurt over kos tuumgeschiedenis. Aanvang 15.00 uur in Kindertelefoon De Kinder- en Jongerentelefoon bestaat tien jaar. Ter gelegenheid daarvan wor den verschillende activiteiten gehouden. Woensdag 3 mei is de Kinder- en Jonge rentelefoon aanwezig in de bibliotheek aan de Nieuwstraat met een kraam. Kin deren kunnen vragen stellen en er wordt een video gedraaid. Op het Stadhuisplein worden woens- dagmddag 10 mei activiteiten gehouden als goochelen, speurtocht, toneelstukje, schminken en acrobatiek. De Kinder- en Jongerentelefoon is ieder dag bereik baar tussen 16.00 en 20.00 uur via tel. nr. 120611. Herdenking (I) Burgemeester Goekoop onthulde gisteren een plaquette die herin* nert aan de deportatie van zestig tot tachtig joodse kinderen vanuit het voormalige joods weeshuis aan de Cronesteinkade naar het kamp Westerbork. Een plaquette, ruim veertig jaar na de oorlog, ter herdenking van één van de zwartste bladzijden in de Leidse geschiedenis. De herinnering levend houden aan de vervolgingsslachtoffers, aan het verzet tegen de nazi's en aan hen die vielen; dat is het doel van ongeveer 800 monumenten, plaquettes en gedenkstenen, die in de jaren na de oorlog in Neder land werden opgericht. Het meest bekend is, dank zij de jaarlijkse kranslegging door de koningin, het monument op de Dam in Am sterdam. In Leiden kent iedereen het monument bij molen De Valk waar de burgemeester en vele an deren traditiegetrouw kransen leggen. Leiden telt daarnaast nog een aantal monumenten die weliswaar niet zijn vergeten, maar waarbij herdenkingsbijeen komsten veelal in kleinere kring plaatshebben. Een nog jong gedenkteken is het vrouwenverzetsmonument in de Stevenshof, opgericht in 1985 ter ere van alle Leidse vrouwen uit het verzet. De bronzen beelte nis van een rij vrouwen symboli seert hoe vrouwen elkaar op weg naar de bevrijding hebben gehol pen. De bedoeling van monu ment is dat het een middelpunt vormt van blijvende herdenking aan het vrouwenverzet tijdens de Tweede Wereldoorlog. Aan de Haagse Schouwweg be vindt zich het oorlogsmonument dat herinnert aan de gevallenen nabij de Haagsche Schouw en de vliegvelden Valkenburg en Oc- kenburg. De slag om de vliegvel den kostte in de meidagen van 1940 51 militairen het leven. ïn het politiebureau aan de Langegracht bevindt zich een plaquette ter nagedachtenis aan aan de korpsleden van de ge meentepolitie Leiden die in het verzet of tengevolge van oorlogs handelingen de dood vonden. Een herdenkingssteen in de hal van het stadsbouwhuis, ook aan de Langegiacht, gedenkt de amb tenaren van gemeentewerken die vielen door vijand's hand. In het schoolgebouw van bet Bonaven- turacollege aan de Mariënpoel- straat is een gedenksteen inge metseld ter herinnering aan oud leerlingen die gevallen zijn. Een gedenksteen in de Drifstraat houdt de burgerslachtoffers in ere die vielen bij het bombarde menten in Leiden. Het Academiegebouw van de rijksuniversiteit aan het Rapen burg bevat een aantal monumen ten die herinneren aan het verzet vanuit de universitaire gemeen schap: een gebrandschilderd raam in het groot-auditorium, een borstbeeld van professor Cleve- ringa en een gedenksteen voor professor Telders, die beiden een belangrijke rol speelde in het ver zet, en een gobelin aangeboden door koningin Wilhelmina. De Joodse Gemeente Leiden gedenkt de gemeenteleden die in Leiden en omgeving om het leven kwamen met een monument die een plek heeft gekregen op de joodse begraafplaats in Katwijk. Een plaquette die herinnert aan de spoorwegmensen die omkwa men bij het bombarderen van het Leidse station bevindt zich mo menteel in de hal van het centraal station in Den Haag. De plaquette zal terugkomen naar Leiden als het nieuw te bouwen Leidse sta tion over enkele jaren gereed is. Herdenking (2) In 1985 werd de Stichting Februa ri 1941 (vernoemd naar de grote februaristaking) opgericht met als doel de herinnering aan het verzet in Nederland tijdens de be zetting door Nazi-Duitsland, aan de vervolging van joodse mede burgers en aan de strijd die ter verkrijging van de vrijheid in bin nen en buitenland is geleverd, le vend te houden. De monumenten die herinneren aan de vervolg den, de militairen- en burgerver zetsstrijders, de gijselaars, de concentratiekampslachtoffers en de burgerslachtoffers nemen daarin uiteraard een belangrijke plaats in. Eèn van de activiteiten van de stichting is de stimulering van adoptie van de gedenktekens door schoolklassen. Dit betekent dat de leerlingen van een bepaal de klas, onder supervisie van de schoolleiding, het onderhoud van een monument of gedenksteen voor hun rekening nemen. De school ontvangt obligaties met behulp waarvan ze dit onderhoud kunnen bekostigen. Vijf Leidse scholen hebben mo menteel een vijftal Leidse monu menten geadopteerd. A. Abcou- wer, coördinator van de stichting, vertelt dat de leerlingen van een klas (10- tot 14-jarigen) steeds een jaar lang voor het onderhoud van REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Asfaltering deel Rijnsburgerweg LEIDEN - De Rijnsburgerweg van dinsdag 9 mei tot en met donderdag 11 mei gedeeltelijk afgesloten tus sen de Warmonderweg en de Wasse- naarseweg. Dit gebeurt in verband met het aanbrengen van een zoge heten deklaag op de weg. De afslui ting geldt alleen voor het verkeer in de richting Oegstgeest. Het verkeer richting Leiden kan normaal door gang vinden. Automobilisten en het busverkeer worden omgeleid via de Endegeesterstraatweg en de Wasse- naarseweg. Aantal vrouwen universiteiten blijft gelijk LEIDEN - Het aantal vrouwen on der het wetenschappelijk personeel bij de Nederlandse universiteiten stijgt niet meer, ondanks alle aan dacht die de afgelopen jaren aan de positie van vrouwen is besteed. De vakgroep Vrouwenstudies van de Leidse universiteit wil een onder zoek naar de oorzaken daarvan. Uit een eerste onderzoek naar het verloop onder het wetenschappe lijk personeel is vastgesteld dat de gestage groei van het aantal vrou wen tot staan is gebracht. In door de vakgroep Vrouwenstudies voorge stelde onderzoek moet een ant woord worden gevonden op de vraag waarom vrouwen vaker dan mannen worden aangesteld in func ties met weinig mogelijkheden voor een verdere loopbaan. Dit onderzoek maakt deel uit van een groter onderzoek naar het ver loop onder vrouwelijke en manne lijke wetenschappers. De vakgroep heeft tienduizend gulden subsidie gevraagd aan het college van be stuur van de Leidse universiteit voor de onderzoeken. Voor 25 mille aan visspullen ontvreemd LEIDEN - Bij een inbraak in een kelderbox in de Koningstraat zijn in de nacht van maandag op dinsdag visspullen buitgemaakt met een waarde van 25.000 gulden. Het ging in totaal om 50 hengels, 30 molens, 300 dobbers, elektrisch vismateri- aal, een viskist en diverse netten. Bovendien namen de dieven een buitenboordmotor en gereedschap De plaquette in het politiebu reau aan de Langegracht ter na gedachtenis van de korpsleden van de gemeentepolitie Leiden die in het verzet of tengevolge Het vrouwenverzetsmonument in de Stevenshof ter ere van alle Leidse vrouwen uit het verzet. Het monument bij molen De Valk waar de burgemeester, na mens het gemeentebestuur, tra ditiegetrouw een krans legt. een monument zorgen om het vervolgens aan een volgende klas over te dragen. "Zo is de continuï teit gewaarborgd", aldus Abeou- wer. "Maar de bedoeling van de stichting is ook dat telkens op nieuw een groep leerlingen ver trouwd wordt gemaakt met de ontstaansgeschiedenis van het gedenkteken en leren begrijpen De plaquette in de Drifstraat herinnert aan de burgerslacht offers in de oorlog. waarom mensen bereid zijn ge weest hun leven in de waagschaal te stellen of op te offeren voor het verkrijgen van de vrijheid. Ook krijgen leerlingen zo meer inzicht in hedendaagse ontwikkelingen die openlijk dan wel sluipend een bedreiging vormen voor ons de mocratische systeem". "Oud-verzetstrijders bezoeken Het gebrandschilderde raam in het groot-auditorium van de rijksuniversiteit, dat afbeeldin gen en symbolen bevat die herin neren aan de oorlogsjaren, (foto's Wim Dijkman) de scholen om te vertellen over het 'adoptiekind' en de achter grond daarvan. Het zijn geen wild-west-verhalen", aldus Ab- couwer. "De mensen die dit doen hebben een speciale cursus ge volgd. Over hun ervaringen op de scholen zijn ze zeer te spreken. De jeugd heeft vaak geen notie van zaken als vrijheid en honger maar Het oorlogsmonument aan de Haagse Schouwweg dat herin nert aan de gevallenen nabij de Haagsche Schouw en de vlieg velden Valkenburg en Ocken- burg. blijkt zeer geïnteresseerd en emo tioneel betrokken te raken bij de ervaringen van oud-verzetstrij ders. Leerlingen vragen na twee beschikbare lesuren vaak of ze in de pauze door kunnen gaan. Daaraan merk je wel dat het goed aanslaat. Wij zijn dan ook zeer te vreden over het nu vier jaar oude adoptieproject".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13