071-161488 071-143480 01720-73933 Geluidsschermen bij Zoeterwouds stuk A4 Faxnummers Leidsch Dagblad Kombinatie Personeel ongelukkig met afstoten Wedde-zwembad Verbrede rijksweg krijgt geluiddempend beton 'Extra ontsluitmgsweg Elisabethhof duurder' Leiderdorpse verzetsstiehting: oorlogsmonument in Houtkamp Herdenkingen Gemeente verdeeld over steun aan LTC De Mimnik DAKTII AD VERTENTIE-AFD ALPHENS DAGBLAD KbialU LtlUtIM ZOETERWOUDE/LEIDEN - Hoewel de te verbreden rijksweg A4 geluiddempend en 'zeer open asfaltbeton' krijgt, zijn er panklare plan nen voor geluidsschermen bij Zoeterwoude. De scher men worden 400 meter lang en 3,5 meter hoog en moeten aan weerszijden van de weg voorgestelde maatregelen Voor elke woning gelegen op Een bewoner van de Vrouwenweg hooguit 600 meter afstand van de A4 merkte op dat de verwijdering van is de huidige en de toekomstige ge- struiken langs de Europaweg heeft luidshinder berekend. Daarbij is geleid tot grotere geluidshinder, van de meest ongunstige veronder- Het verwijderen van groen langs de stelling uitgegaan: over tien jaar ra- toekomstige vrije busbaan op de zen er dagelijks 100.000 auto's met Europaweg is dan ook niet r de rijksweg. 120 kilometer bevelen. Geluidsonderzoeker A. Schareman betoogde echter dat alle i zijn beroepsschriften niet uit te slui- verrijzen, ter hoogte van het ten. Enige bezwaarmakers ziin er voormalige klooster en de Miening. Voor twee boerde- De bezoekers van de hoorzitting onderzoeken tot nog toe hebben uit gaan in grote lijnen akkoord met de gewezen dat groen geen geluid te- Toch genhoudt. "Meters meten maar oren horen", hielden de bewoners vol. Of de des kundigen toch gehoor willen geven het verzoek zo veel mogelijk ten. Enige bezwaarmakers zijn niet van overtuigd dat de gehanteer- de rekenmethoden juist zijn. Zij rijen aan de Papenweg en de gaan liever uit van de huidiee reali" groen in te zetten in de strijd tegen mnlpn 7 virion van Paccp teit waarblJ voortdurend snelheids- geluidshinder. De toezegging volg- moien ^eiaen van rasse regels worden overtreden en de ge- de dat het plan voor de groenvoor- worat nagegaan OI ze geiso- luidshinder nog meer toeneemt, ziening wordt gerealiseerd zodra "Wij mogen alleen maar uitgaan van dat mogelijk is. wettelijke bepalingen en niet van De Europaweg, leerd kunnen worden. Dit werd gisteravond duidelijk tij- wetsovertredingen", luidde het wachting van de provinciale afge- dens een drukbezochte hoorzitting weerwoord van een deskundige. vaardigde A.A.M. Arkesteijn, krijgt over de geluidsschermen, gehou- Anderen protesteren tegen het door de groeiende verkeersdruk op den in het gemeentehuis van Zoe- feit dat er geen geld wordt gereser- de A4, ook meer verkeer te terwoude. Een groot deel van de be- veerd voor het geval dat de be zoekers is woonachtig aan de Leid- ningen niet juist blijken te zijn se Vrouwenweg en de Zoeterwoud- se Miening. Voorzitter Ch'Keijser van de Stichting Verzetsherdenking (l) e ling in het Leiderdorpse gemeentehuis. het geval dat de bereke- ken. Vooral in de richting Leiden. er Het grootste probleem wordt ge- Wethouder Leiderdorp reageert op plan plein. Verbeteringen kunnen v den bewerkstelligd wanneer verkeer bij het nieuwe viaduct twee opstelstroken kan worden af- LEIDERDORP - Wethouder C.A, Zoeterwoude en de rijksweg Den en 'Jongeren in het verzet'. Loco- als symbool schilderde op indringende wijze de contingenten. Onder dat beeld zou- Boven opende gister- wandaden van de Duitse bezetter, den bloemen moeten komen die in- Dichteres A. Hemrika-Verheul las dan worden verzorgd de school- het daarna voor uit eigen werk. Bij het jeugd". Burgemeester A.J.A.L. Brugge- zijn vrouw gaan op uitnodi- Huigen-' middag tijdens een sobere Arkesteijns inzicht worden bereikt drukwekkende plechtigheid door de mogelijke aanleg van rijks- Leiderdorpse gemeentehuis de ten- verlaten van de raadszaal kregen de weg 11-west tussen de rijksweg bij toonstellingen 'Recht op vrijheid' bezoekers witte tulpen aangeboden Haag-Amsterdam. De betrokken burgemeester gemeenten keren zich echter i C. Huigen Voorzitter ging van het echtpaar Keijser op 22 In de Dorpskerk aan de Hoofd straat in Leiderdorp is morgen avond een nationale herdenkings bijeenkomst die begint om 19.00 uur. Gastsprekers zijn onder meer: burgemeester A.J.A.L. Bruggeman en oud-burgemeester R.M. Gallas. Om 19.40 vertrekt de groep naar de begraafplaats aan de Hoogmadese- weg waar kransen worden neerge legd bij graven van oorlogsslachtof fers. In het bos van Wijckerslooth in Oegstgeest begint morgenavond om kwart voor acht een samen komst ter herdenking van de geval lenen. De dodenherdenking wordt besloten met een kranslegging door de burgemeester en de voorzitter van de Oranjevereniging, het leg gen van bloemen en een défilé. In Voorschoten kunnen belang stellenden zich tussen kwart over zeven en half acht verzamelen in de hal van het gemeentehuis. Daar wordt een stoet gevormd die in een strikt omschreven volgorde naar het monument aan de Koningin Ju- lialaan loopt. Zodra de klokken stoppen met luiden speelt muziek vereniging Laurentius enkele toe passelijke nummers. Tijdens de twee minuten stilte, na acht uur, brandt de straatverlichting. Na het spelen en zingen van het Wilhelmus volgt de kranslegging. In de Nederlands Hervormde kerk van Zoeterwoude wordt mor genavond om zeven uur een korte plechtigheid gehouden. Om tien over half acht vertrekken de aanwe zigen naar het gemeentehuis, waar rond acht uur een kranslegging is bij de gedenksteen. Na de plechtig heid biedt het gemeentebestuur koffie aan op het gemeentehuis. In Warmond wordt morgenavond om kwart over zeven een sobere herdenkingsdienst gehouden in de St. Matthiaskerk, begeleid door ko perblazers van de Brassban War mond. Dominee J. Muis en loco- burgemeester C.A. van Schagen prees de Stichting Verzetsherden- zetsherdenking Ch. Keijser pleit bij ten. De i Jeruzalem twee bomen plan- spreken. Na afloop wordt een krans asfalt king Leiderdorp voor de organisa- de gemeente al geruime tijd LEIDERDORP - Wethouder J. den discussie heel serieus wil Boeft van ruimtelijke ordening denkt niet dat een tweede ontslui- tingsweg van de Elisabethhof in Leiderdorp voor 150.000 a 200.000 gulden gerealiseerd kan worden. Dat zegt de gemeentebestuurder in een reactie op de verkeersnota die in opdracht van de Kamer van Koophandel en de Leiderdorpse Ondernemersvereniging (LOV) is gemaakt. Den Boeft is weliswaar 'aange naam verrast' door de laagte van het bedrag, maar somt een aantal zaken op die het onderzoeksbureau Goud appel Coffeng over het hoofd heeft gezien. "Men heeft geen reke ning gehouden met de kosten van het eventueel omleggen van leidin gen die in de grond zitten. Ik ben bang dat juist op die plek tamelijke dure leidingen liggen". Evenmin heeft het onderzoeks bureau rekening gehouden met de aanleg van een extra verkeerslich teninstallatie op de Persant Snoep- weg. En dat zal wellicht noodzake lijk zijn, meent Den Boeft. "De En- gelendaal en de Persant Snoepweg zijn per slot van rekening de twee hoofdaders van Leiderdorp", zegt Den Boeft. In de verkeersnota wordt gesteld dat voor een nieuwe doorgang ten zuidwestzijde van Hotel Ibis alleen een extra voorsorteerstrook moet worden aangelegd. De verbreding van de weg zou dan ten koste moe ten gaan van de naastgelegen berm. Een andere mogelijkheid voor een tweede doorgang is een weg via het terrein van het AC-restaurant aan de Persant Snoepweg. In het rapport worden de kosten hiervan geschat op ruim een miljoen gul den. Wethouder Den Boeft is het niet met de LOV eens dat een tweede doorgang naar het Meubelplein per se noodzakelijk is. "Ik vind dat niet zo vanzelfsprekend als men doet voorkomen. Afgezien van de hoog tijdagen voor het Meubelplein zie ik niet zo veel moeilijkheden". De kritiek van de LOV dat de ge meente in het verleden verzuimd heeft voor goede toegang tot het ge bied te zorgen vindt de wethouder onterecht "Het gaat veel te ver om dat de gemeente te verwijten. Wij hebben indertijd met alle partijen - ook de ondernemers - uit en te na besproken hoe het gebied ingericht moest worden". Het initiatief van de Leiderdorpse ondernemersvereniging vindt de wethouder overigens 'zeer prijzens waardig'. Den Boeft: "Dat men de l goede zaak. Het onderzoek i verstandige zet van de onderne- :rs. Het rapport dwingt i nadere studie". vlak tie van de expositie. "Het gemeente- langs de Leidse Stevenshof. Het bestuur is trots op de stichting die heb de gemeente voorgesteld meest gebaat bij de nieuwe situatie de Leiderdorpse jeugd bewust- een beeld te zetten in het park plaats in de Laan der Rechtvaardi- het openbaar m Zoetermeer naar Leiden zal vier tot minuten sneller op de eindbestem ming arriveren. oorlogsmonument. Keijser: "Ik gen bij het instituut Yad Vashem. De laan wordt opgedragen aan alle verzetsstrijders die de joden heb- De snelbus maakt over het oorlogsverleden", het gemeentehuis, de Houtkamp, ben geholpen. De exposities Ikzelf heb in gedachten een wereld- gemeentehuis zijn van 8 tot P.W. Hordijk, oud-burgemeester bol die gedragen wordt door twaalf 12 tn Naaldwijk en oud-verzetsman, handen, als symboool voor de zes opend aanplant krijgt een eelegd bij het monument# «In Wassenaar wordt op de Schouwweg, ter hoogte van de Nachtegaallaan, een stoet gefor meerd die tegen acht uur naar het het oorlogsmonument aan de Schouw- met weg loopt. Bloemen kunnen hier tijdens kantooruren ge- worden neergelegd r publiek. volgt i korte stilte. achti Zwaar bevochten regelingen niet ideaal WASSENAAR - De befaamde Seringenberg in de Wassenaarse landgoederen De Horsten zal naar verwachting tussen 6 en 21 mei in bloei staan. Tijdens de bloeiperiode is de berg dagelijks opengesteld. De Wassenaarse in gang van de Horsten bevindt zich aan de Papelaan en aan de zijde van Voorschoten zijn de landgoederen te bereiken via de ingang aan de Horstlaan. Hon den worden op het terrein niet toegelaten. (archieffoto Wim Dijkman) Jeugd kan deze zomer goedkoop zwemmen in De Does Leiderdorp LEIDERDORP - Zwemmen in zwembad De Does wordt tijdens de zo mervakantie een stuk goedkoper. Jongeren tot en met 17 jaar kunnen voor die periode een zomerabonnement van 50 gulden kopen of losse kaartjes van 2,50 gulden. Nu is een abonnement onmogelijk en kosten dagkaarten 4,00 gulden. Na de vernieuwing van het zwembad is de gemeente overgegaan op een systeem van badenkaarten. De vraag naar abonnementen is echter gebleven, stelde J. Timmermans van het zwembad gisteravond tijdens de commissie sport en welzijn. Met een speciaal zomertarief voor de jeugd konden alle commisiele- den instemmen. Een gereduceerd kaartje of abonnment moet het zwemmen in De Does vooral aantrekkelijk maken voor de jeugd die niet op vakantie gaat. hand VOORSCHOTEN - "We trek ken aan het kortste eind, priva tiseren is in de mode. Misschien worden nu ook andere gemeen telijke bedrijven geprivatiseerd in Voorschoten", zegt G. Ben- ningshof, een van de zwemin- structrices in het Voorschoten- se zwembad Het Wedde. De vier vaste krachten en de partti mer blijken nog steeds niet geluk kig met de plannen van B en W om het zwembad over te dragen aan een bv Voorschoten die moet worden opgericht door het Amsterdamse bedrijf Sportfondsen nv. Wanneer de gemeenteraad de overeenkomst eind deze maand goedkeurt, is het personeel niet langer ambtenaar. En dat betreuren ze. Voor het netto-salaris zal de nieu we regeling weinig gevolgen heb ben, aldus Benningshof: "Ons sala ris blijft gelijk door een netto-gelijk- regeling. Ons bruto-salaris wordt la ger, maar de gemeente zal dat ver schil tot ons pensioen bijpassen". De zweminstructrice vertelt er wél bij dat deze regeling niet zonder meer tot stand is gekomen. "We hebben er voor moeten vech ten. We zouden in eerste instantie direct van een ambtenarenloon op veel ongunstiger sport- nancieel toch op achteruit". Om de- organisatie- en personeelsplan aan reden stellen B en W een afbouw regeling voor, waarbij het personeel hoe ze die doelstelling wil halen. Ze denkt aan een grote opknap- de eerstkomende vijf jaar elk jaar beurt van het bad, energiebesparen- iets minder in het handje krijgt. de maatregelen en een doelgroe- Sportfondsen nv exploiteert op penbeleid waarbij bijvoorbeeld el- dit moment een reeks zwembaden ke donderdag ouderen en moeders in alle delen van het land. Het perso- met baby's en peuters worden aan- neel heeft bedongen dat het niet getrokken door een verhoging van plotseling naar een ander bad kan de watertemperatuur. Daarnaast worden gestuurd wanneer er daar verdwijnt het jaarabonnement en plotseling iemand uitvalt. "Ik had wordt de tienbadenkaart omgezet gehoord dat dat in het verleden wel gebeurde", aldus Bennings hof. "Of het op dit moment nog ge- den gelijk blijven. i een twaalfbadenkaart. De tarie- i keertje z beurt durft ik niet te zeggen, i Benningshof juicht het doelgroe- hebben uit voorzorg laten vast- penbeleid toe, maar plaatst de kant- leggen dat dat bij ons niet mag ge- tekening dat het personeel al tien beuren" Kostenplaatje Een belangrijke reden vatisering te kiezen is meente steeds het kostenplaatje ge weest. B en W willen proberen de de voorgestelde plannen vruchten jaar dergelijke plannen oppert. "Het zwembad had allang rendabe ler kunnen zijn, maar de gemeente heeft nooit naar ons geluisterd. Nu de ge- kunnen die veranderingen dan op wel", concludeert ze bitter. Of gemeentelijke bijdrage ploitatietekort binden. Om toch winst te kunnen les beloofd, maken zal het zwembad daarom tafel rendabeler moeten worden. Sport fondsen nv geeft in een vorig jaar verschenen, rapport en ii x- zullen afwerpen, durft ze nu nog te niet te zeggen. "Er wordt nu van al- ligt teveel ineens op teveel doorheen ge stampt. Het moet nog blijken of het in de toekomst inderdaad rendabe- inspectie-/overname- Ier kan", aldus de zweminstructri- recent verschenen ce. LEIDERDORP - Leiderdorpse Ten nisclub (LTC) De Munnik wil sa- uitsluiten. men met de Stichting Tennishal een Ook de commisie welzijn was gis- nieuw clubhuis bouwen. Het be- teravond verdeeld over financiële doende hebben stuur wil commerciëler en profes- steun^aan de tennissers. PvdA en risregeling betreft, gemeentelijke bijdrage fondsensalaris terugvallen. Na de zomervakantie vorig jaar hebben de vakbonden ingeschakeld. Zo- wat de sala- ieder geval uitgesleept wat we wilden. Maar het sioneler te werk gaan omdat de PSP/PPR voelen niets grootte van de club dit vereist. De goeding van het clubgebouw. Me- duurde lang voor er een betere rege- Munnik heeft 1.000 leden en be- vrouw M.D. Holierhoek (PvdA): bng 0p papier stond", aldus Ben- schikt over 12 banen. "Waarom moet de gemeenschap het De tennisvereniging wil dat de fundament leggen voor een meer gemeente op voorhand financiële commerciële aanpak?" steun geeft aan het plan dat nog in t de kinderschoenen staat. De Mun- De overige fracties willen eerst de zjjn personeelsleden ondergebracht nik wil de gravelbanen en het club- plannen van de club zien voor ze be- bij het instituut Ziektekostenvoor- i eigendom van de ge- sluiten over een vergoeding D66'er ziening Ambtenaren (IZA), de ziek- ngshof. Op andere punten gaat het perso neel er bij de nieuwe overeenkomst wel op achteruit. Op dit moment huis, die meente zijn, Voor het clubhuis heeft de ge- ters zullen lijden onder de meente een bedrag van 131.000 gul- commerciële aanpak van de v den in gedachten. Het bestuur van ging. De Munnik vindt die prijs te hoog voor het in slechte staat verkerende gebouw. R.D. Stam is bang dat recreatiespor- tekostenverzekering voor ambtena- - ren. "We zitten nu in een heel goed ziekenfonds", aldus Benningshof, "Maar als de zaak doorgaat zijn we straks geen ambtenaar meer en kunnen we daar niet meer inblij- BEDRIJFSONGEVAL - Bij een bedrijfsongeval aan de Steekterweg Het college van B& Wis verdeeld in Alphen is gisteren een man ge- ^Ote Organisatie over de vraag of De Munnik finan- deeltelijk onder dertig vallende pla- Daarnaast zullen de zweminstruc- cieel geholpen moet worden met de ten staal terecht gekomen. Hij liep teurs nieuwe plannen. Wethouders J. den daarbij diverse fracturen as Boeft en G.H. J. Keijzers zijn niet be- been op. Hij wordt daarvoor reid de 'boekwaarde' van het club- kenhuis Rijnoord behandeld. De moeten gebouw te vergoeden. Burgmeester oorzaak van het ongeval is onbe- dienst A.J.A.L. Bruggeman en wethouder kend. De arbeidsinspectie stelt C.A. Huigen willen niet op voor- onderzoek in. de toekomst vaker onregel- z(jn matige diensten moeten draaien, zo hun verwachting. "Per maand n extra weekend- extra avonddienst draaien. Daarvoor krijgen we een la gere vergoeding en gaan we er fi- Nieuwe subsidie Gastouderproject LEIDERDORP - Het Gastouderproject (GOP) in Leiderdorp loopt goed en moet volgend jaar een subsidie van ruim 28.000 gulden krijgen. Voor de tweede helft van 1989 moet het GOP de helft van dit bedrag krijgen. Dat vond een meerderheid van de commissie welzijn gisteravond tijdens de evaluatie van deze kinderopvang die het afgelopen jaar als experiment is ingevoerd. In de periode juli 1988 tot halverwege april van dit jaar heeft het GOP 24 'vraagouders' en 29 'gastouders' ingeschreven. In 13 gevallen kon een kop peling worden gemaakt tussen vraag en aanbod van kinderopvang. In de ontwerpnota 'Kinderopvang in beweging' die april vorig jaar verscheen werd als eis gesteld dat de GOP tijdens het experimentele jaar tenminste vijf koppelingen tot stand moest brengen. De PvdA en D66 waren toch ontevreden over het tegenvallende aantal koppelingen, mevrouw M.D. Holierhoek (PvdA) stelde daarom voor alleen voor de rest van dit jaar subsidie te verlenen. Voor het komend jaar wil de PvdA een veel lagere subsidie bedrag toekennen dan het college van B W van plan is. R.D. Stam (D66) was eveneens van mening dat aan het eind van het jaar de resultaten opnieuw moeten worden bekeken. Pas daarna moet de ge meenteraad beslissen over de hoogte van verdere subsidiëring, vond Stam. Coördinatrice M. Geensen verdedigde dat het GOP gedurende de op richting veel tijd nodig gehad heeft om een bestand van 'vraag- en gastou ders' op te bouwen. "Je kan een kind niet zo maar in elk gezin zetten", al dus Geensen. "De bezoeken die we brengen aan gezinnen kosten veel tjjd". Vorig jaar kreeg het GOP een gemeentelijke subsidie van bijna 4.000 gul den. De kosten van het experiment waren laag omdat de gemeente kon profiteren van een door het rijk gesubsidieerde 'werk-ervaringsplaats'. Na een jaar loopt deze arbeidsovereenkomst af en moet de gemeente zelf ie mand in dienst nemen voor«20 uur per week. iMBi

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11