Het commentaar van de souffleuse PODiUMBUK Georgisch Theater in Nederland met Molières 'Don Juan' Negen tekenaars maken kans op publieksprijs DINSDAG 2 MEI 1989 61 105431 8 Bloemlezing Amerikaanse en Russische auteurs Redactie Pieter C. Rosier Het Nationale To neel Het Nationale Toneel komt op woensdag- en donderdagavond in het LAK-theater met het toneel stuk 'De prijs' van Arthur Midler. In dit stuk gaat het om twee broers die na de dood van hun vader bij eenkomen omdat de inboedel van zijn huis moet worden verkocht. Ze proberen met het verleden in het reine te komen en daarbij wor den de leugens waarmee ze elkaar en het leven tegemoet traden een voor een ontrafeld. Voor de regie van dit stuk tekent Aike Dirkzwa ger. Dualis 'Dualis' zo heet de nieuwste pro- duktie van de talentvolle choreo grafe Krisztina de Chatel. Het is een aangrijpend, soms. 'aggres- sief ballet, waarin spiegels en spiegelbeelden een grote rol spe len. Hoe mensen een gevecht leve ren om los te komen van zichzelf en dat gevecht verliezen. De kri tieken waren over het algemeen positief. Vrijdag- en zaterdag avond in het LAK. Hans Dorrestijn 'Een ruwe, maar mooie diamant, die zijn greep op het cabaret heeft gekregen'. Zo omschreef de pers Hans Dorrestijn, veelzijdig schrijverdichter en performer. Op vrijdagavond 5 mei komt hij met zijn cabaretvoorstelling 'Lie deren van wanhoop en ongeloof naar Tripodia in Katwijk. Aan vang 20.15 uur. Cabaretfestival De voorstellingen in de Leidse Schouwburg staan deze week vrijwel geheel in het teken van het Elfde Leids Cabaret Festival. Gis teravond was de eerste voorronde. Morgen- en overmorgenavond volgen ronde 2 en 3. De halve fina le heeft plaats op bevrijdingsdag, 5 mei. De finale is op zaterdag 6 mei. De presentatie van de voor ronden en de halve finale is in handen van het cabaretduo 'Mor- teerd door Erik van Muiswinkel van Cabaret 'Zak en As'. De deel nemers aan dit festival zijn: Ro bert Brouwer, Kees Steketee Maarten van Leuteren, Lebbis Jansen. Wim Kauffman, Dito Dito, Mark Boode, Cabaret Epha, De Smiezen, Marcel Boon, Oscar Wagemans en het Vlaamse duo Peter Angst. In de jury dit jaar zitten Justus van Oei (cabaretier), Hanneke Rüdelsheim (theatercombinatie Bellevue/Nieuwe de la Mar) en Jeroen Paauw (programmama ker bij de VARA). Choreografe Krisztina de Chatel. Haar nieuwste ballet 'Dualis' is deze week te zien in het LAK-theater. (foto Rineke Dijkstra) sige types', het tweetal dat in 1986 de tweede prijs wegsleepte. De fi nale-avond zal worden gepresen- Meneer Kaktus Peter-Jan Rens, de kersverse win naar van de Televizierring, is woensdagmiddag in de Leidse V/Schouwburg met 'De grote me neer Kaktus Show'. Het is weer eens een spiksplinternieuw pro gramma waarbij de 'hulp' van kinderen zeer op prijs wordt ge steld. De voorstelling begint om 14.30 uur 's middags en is geschikt voor het hele gezin. noemde vertolker van het gezonde verstand contrasteert daarom hevig met de pathologische minnaar, die weinig vreugde aan zijn veroverin gen lijkt te beleven. Don Juan als gekwelde zoeker naar de zin van het bestaan, een man die bij het vrijen zelfs zijn tekst kwijt raakt. Maar die aan het eind in plaats van in Moliè- re's hel terecht te komen, zal triom feren in een soort heldenhemel! De interactie van de twee Georgi sche acteurs met name levert een fascinerend kijkspel op. Verder is de choreografie van de diverse scè nes zo afgewogen dat je de Georgië- rs het wat matige gebruik van mu ziekfragmenten (live op synthesizer en op band) en het primitieve licht plan graag vergeeft. Na Parijs, Groningen en Amster dam doet het gezelschap Glasgow en Londen nog aan. Men was al eer der in Schotland en Spanje en men toert ook regelmatig door het eigen land. De buitenlandse toernees hoe ven voor Tumanishvili overigens niet zo nodig: hij beschouwt die puur als culturele export. Gelukkig hebben de Georgiërs een uitste kend 'produkt'. Scène uit Don Juan door Film Actors Studio uit Georgië WASHINGTON (AP) - In Washing ton is gisteren de publicatie be kendgemaakt van een bloemlezing van het werk van veertig dichters en schrijvers van korte verhalen uit de Verenigde Staten en de Sovjetunie. De bloemlezing, die tot stand is gekomen onder auspiciën van het Quaker Committee VS-Sovjetunie, dat de contacten tussen de twee su permachten probeert te bevorde ren, is de eerste Amerikaans-Russi sche onderneming op het gebied van de literatuur. De Amerikaanse editie, getiteld 'The Human Experience' verschijnt voor 20 dollar bij Alfred A. Knopf. De Russische editie zal in de Sov jetunie verkrijgbaar zijn voor twee roebel, ongeveer zeven gulden. In de bloemlezing zijn werken op genomen van Amerikaanse schrij vers als John Updike, Joyce Carol Oates, Alice Walker, John Sayles, Garrison Keillor en Stanley Kunitz. Onder de Russische bijdragen zijn werken te vinden van Jevgeny Jev- toesjenko, Tatjana Tolstaja, Alexan der Koesjner en Vasily Belov. "Het boek gaat over onze ge meenschappelijke gevoelens - lief de, haat, jaloezie, zorg om onze kin deren, leven en dood," zei de schrijf ster Bel Kaufman op een persconfe rentie in de National Press Club. "Dat zal ons bijeen brengen, meer dan politiek of polemiek." Componist Herman Mulder (94) overleden AMSTERDAM (ANP) - Op 94-jarige leeftijd is vorige week vrijdag in Amsterdam de componist Herman Mulder overleden. Dat maakte Do- nemus Amsterdam onlangs be kend. Mulder heeft een omvangrijk oeuvre tot stand gebracht, dat on der meer 14 symfonieën, pianocon certen, liederen en kamermuziek omvat. Het werd gepubliceerd door Donemus. Mulder, die als componist autodi dact was, ontving voor zijn compo sities diverse prijzen. Daartoe be hoorde een prijs voor zijn Negende Strijkkwartet tijdens het Concours Quatuor in Luik in 1956 en een prijs voor zijn Vierde Symfonie tijdens het Brusselse Koningin Elizabeth Concours in 1961. Hij was werk zaam als concertzanger en vervol gens als leraar solozang- en muziek theorie. PARIJS - Het Holland Festival staat in het teken van Rusland. Geld voor de toerende acteurs van de Film Actors Studio uit het door militaire repressie en aardbevingen geteisterde Tblisi in Georgië had men echter niet. Impresario's Frans Rühl en Wim Visser - die eerder in ons land de English Shakespeare Company introduceerden - doken in het gat en daardoor is vanavond een Georgische versie van Molière's Don Juan te zien in de Stadsschouwburg van Groningen en op 5 en 6 mei in die van Amsterdam. Een kijkje in Parijs - de eerste pleisterplaats in de Westeuropese toernee, die verder nog leidt naar Glasgow en Londen - levert de belofte van een bijzondere voorstelling, ondanks de handicap van de taal. door Peter Blom Een droefgeestig kijken de Georgiër vraagt in zijn eigen taal vooraf een minuut stilte voor de ze ventien gevallenen van Tblisi. Enigszins verrast rijzen de toe schouwers in het theater van Bobig- ny - een naargeestige voorstad van Parijs - uit hun zetels. En met hen rijst de vraag: zullen de Georgiërs aan Don Juan een politieke lading geven? Wordt hij wellicht wel héél duidelijk de verdediger van de vrije meningsuiting in een omgeving van conventie én huichelarij, de identi teit die Molière hem immers meteen mee heeft gegeven? Grote man van de Film Actors Studio - eigenlijk een instelling waar men filmacteurs traint in tech niek én sensibiliteit - is regisseur Mikhail Tumanishvili, een lange, grijze zestiger. Molières Don Juan koestert hij al jaren, zodat van hem een afgewogen enscenering ver wacht kan worden. Politiek geladen uitspraken kun je hem echter moei lijk ontlokken. Wél zegt hij dat hij in het stuk vooral gefascineerd wordt door de voortdurende discussie over goed en kwaad tussen de amo rele titelheld en zijn brave, conser vatieve knecht Sganarelle. Aanvan kelijk beschouwde Tumanishvili die held louter als een slechterik, maar later herkende hij in hem eer der de tragische zoeker. In Don Juan verlaat de man wiens naam een begrip werd voor de zo veelste keer een echtgenote. Verge zeld door zijn verbijsterde knecht slaat hij op de vlucht voor Don a El vira's broeders die wraak willen ne men. Onderweg verleidt hij nog een paar boerinnetjes en redt hij bij toe val één van de wraakzuchtige ach tervolgers. Dat laatste stelt zijn ein de slechts wat uit: als Don Juan on danks smeekbedes van alles en ie dereen volhardt in zijn amorele houding wordt hij ter helle gevoerd door het standbeeld van de eens door hem gedode Commandeur. Souffleuse Wie straks gaat kijken, doet er ver standig aan de complete tekst (in 1986 uitgegeven door de Internatio nal Theatre Bookshop en de Haagse Comedie) nog eens door te nemen. Dat is geen straf: het is een schitte rend, polemisch stuk dat Molière ondanks de bescherming van Lode- wijk XIV heel wat problemen met kerk en autoriteit heeft opgeleverd. Maar zelfs die gedegen voorberei ding blijkt voor niet-Georgisch sprekenden onvoldoende: als een soort rode draad heeft Tumanishvili namelijk de komische verschijning van een souffleuse aan de handeling toegevoegd. Haar commentaar vormt zowel het eerste als het laatste woord en naar de strekking daarvan kun je slechts raden. Het opvallende optreden van de souffleuse - knus gehuisvest in een gat in de toneelvloer - is wél een aan knopingspunt voor Tumanishvili's interpretatie: deze Don Juan is door de soms krachtdadige ingrepen van de dame - die de held aanbidt en zelfs helpt bij het toefluisteren van zoete woordjes aan een nieuw slachtoffer - een vorm van het edele poppenspel, de theatertak waar de regisseur ooit mee begonnen is. Het toneelbeeld herinnert daar ook aan: het sierlijke landschapje op het ach terdoek bijvoorbeeld en de eenvou dige spulletjes die zo overduidelijk slechts requisiet blijven. Export Terwijl Don Juan - met boven zijn hoofd, in de kap, tientallen japon- nen, die zijn veroveringen symboli seren - immer de bloedige ernst zel ve blijft, hangt knecht Sganarelle voortdurend de clown uit. Laatstge- Jan Greshoff en zijn uitgever DEN HAAG (ANP) - Het Rijksmu seum Meermanno-Westreenianum - Museum van het Boek in Den Haag wijdt van 20 mei tot en met 15 juli aandacht aan de relatie tussen schrijver J. Greshoff (1889 - 1971) en uitgever A.A.M. Stols (1900 - 1973). De tentoonstelling geeft inzicht in het wel en wee van een klein uitge versfonds in de jaren tussen beide wereldoorlogen. De expositie wordt op 19 mei geopend in de Koninklij ke Bibliotheek in de residentie met een reeks lezingen over verschillen de aspecten van Stols' uitgeverij. Aanleiding voor de expositie is het verschijnen van het eerste deel PAN-festival in Leiden LEIDEN - In de Leidse Pieterkerk zal op zaterdagavond 13 mei het PAN-festival worden geopend. Dat gebeurt met een concert door een koor en orkest onder leiding van Jac van der Steen. Dit gezelschap bestaat uit de leden van tien studen- .ten- en amateurmuziekgezelschap- poen uit het hele land. Op het pro gramma staan werken van Berlioz en Gounod. In overleg met Allard Zoutendijk van de Haarlemse theatergroèp Per- spekt hebben Niels Veldt en Arjen Lancel, twee studenten van de Riet veld-Academie, een kunstwerk ont worpen dat aansluit bij de muziek en het interieur van de vijftiende- eeuwse Pieterskerk. De stichting PAN, een overkoe pelend orgaan van studentenmu ziekgezelschappen, organiseert dit jaar op 14 en 15 mei eveneens een workshop-festival waarvan de ruim 250 deelnemers zich zullen bezig houden met uiteenlopende1 van muziekbeoefening. Concert voor 28 harpen ROTTERDAM (ANP) - Hymns and Conversation, een concert voor 28 harpen van de Nederlandse compo nist Robert Heppener, beleeft op 17 mei zijn tweede uitvoering. Het wordt gespeeld in het Beurs World Trade Center in Rotterdam. Dit heeft het Rotterdams Conservatori um meegedeeld. Het stuk werd twintig jaar gele den geschreven en beleefde toen in het Concertgebouw in Amsterdam zijn wereldpremière. Het kan alleen al om praktische redenen uiterst zelden worden uitgevoerd. Het con cert in mei is onderdeel van de In ternationale Harpweek die op het conservatorium wordt gehouden. Daarin worden masterclasses gege ven en lessen verzorgd door Susann McDonald en haar assistente Linda Wood. van de briefwisseling tussen Gres hoff en Stols. Dit boek, met onge veer 600 brieven uit de jaren 1922 - 1941, is gepubliceerd in de serie 'Achter het Boek' van het Neder lands Letterkundig Museum en Do cumentatiecentrum. Het tweede en laatste deel dat over anderhalf jaar het licht kan zien, bestrijkt de perio de van 1945 tot begin jaren zestig. Greshoff was in 1922 redacteur van de bibliofiele reeks Palladium toen hij Stols schreef over Vondels 'Aenleidinge ter Nederduitsche dichtkunste', een uitgave in de reeks Tragectum ad Mosam. Sinds dien was Greshoff een belangrijk adviseur van de uitgever. De sa menwerking leidde verder tot uit gave door Stols van een groot deel van het literaire en essayistische werk van Greshoff. Het Museum van het Boek eert van 13 mei tot 9 juli ter gelegenheid van diens 80ste verjaardag Dick Dooijes als boekverzorger en typo- Dichter en schrijver Jan Greshoff. graaf. Ingegaan wordt daarmee op In 1971, op 82-jarige leeftijd, stierf de ontstaansgeschiedenis van acht hij in Zuid-Afrika, waar hij zo'n door Dooijes ontworpen boeken. dertig jaar had gewoond, (foto Anefo» Birgit Nielsson doceert bij Forum ENSCHEDE (ANP) - De Zweedse dramatische sopraan Birgit Niels son arriveert morgen in ons land om een masterclass te geven aan acht jonge zangers van de Stichting Fo rum in Enschede. De 70-jarige zangeres heeft onder meer zestien jaar Wagner-rollen ge zongen in Bayreuth, volgens een woordvoerder van het operagezel schap. De lessen worden donder dag, vrijdag en zaterdag gegeven in de Kleine Zaal van de Twentse Stadschouwburg en zijn deels openbaar. Symposium j azz-j ournalistiek BREDA (ANP) - Aan de vooravond van het negentiende Oude Stijl Jazz festival in Breda wordt een openbaar symposium gehouden over de jazz- journalistiek in Nederland. Jazzliefhebbers, journalisten en andere be langstellenden kunnen hiervoor morgen vanaf 11.00 uur terecht in het Congres- en Tentoonstellingscentrum Het Turfschip in Breda. In het fo rum zitten Bert Vuysje van De Volkskrant, Igor Cornelissen van Vrij Ne derland, de Amsterdamse jazzhistoricus Herman Openneer. de freelance journalist Jules Antonissen en de grondlegger van het Bredase festival, re dacteur Rob Kremer. Het negentiende festival wordt donderdag 4 mei om 11.00 uur ingezet met een parade van deelnemende orkesten en solisten, medewerkers en historische voertuigen door de Bredase binnenstad. De officiële opening zal om 12.00 uur plaats hebben op de Grote Markt. Aansluitend trekt de stoet weer richting Het Turfschip. Aan het negentiende festival werken ze ventig orkesten uit diverse landen mee. Vooral de Verenigde Staten is dit jaar sterk vertegenwoordigd. Het festival in Breda duurt tot en met zondag 7 mei en telt tientallen zaal- en buitenconcerten. Leidse concerten voor Afghanistan LEIDEN - In het Rijksmuseum voor Volkenkunde zullen onder de slogan 'Afghanistan - een nieuw begin' twee koffieconcerten worden gegeven. Dit is het initiatief van de Stichting Steunfonds Afghan Relief en musici uit het Concertgebouworkest, het Radio Philharmonisch Orkest, het Radio Kamerorkest, het Radio Symphonie Orkest, het Nederlands Ballet Orkest en het Mendelssohn Trio. De concerten, die om 11 uur beginnen, worden gegeven in de aula van het Rijkmuseum voor Volkenkunde. Werken van Vivaldi en Mozart worden op zondag 7 mei gespeeld door de solist Isidor Lateiner. Drie weken later, op zondag 28 mei, brengen enkele musici uit de bovengenoemde orkesten werken van Mendelssohn en Mozart. De toe gangsprijs voor dit goede doel is 25 gulden. The Tjong King, een van de teke naars die kans maken op de pu blieksprijs. Hier bij het winnen van een Gouden Griffel enkele jaren ge leden. (foto ANEFO) AMSTERDAM (GPD) - Negen teke naars en illustratoren zijn voorge dragen voor de Publieksprijs van het Nederlandse Boek 1989. Het zijn Marjolein Bastin, Theo van den Boogaard, Dick Bruna, Rien Poort vliet, Dieter en Ingrid Schubert, Pe ter van Straaten, The Tjong Khing, Marten Toonder en Peter Vos. De selectie is uitgevoerd door een onaf hankelijk comité, ingesteld door de CPNB, de stichting Collectieve Pro paganda van het Nederlandse Boek. In 1988 won Annie M.G. Schmidt in het genre 'gedichten en verzen' de Publieksprijs; een jaar eerder kreeg Kees van Kooten de prijs in het genre 'romans en verhalen'. Dit jaar gaat het om 'tekeningen en illustraties'. In de periode van 7 september tot 26 oktober kunnen de Nederlandse lezers hun voor keur uitspreken. De genominëer- den zijn gekozen op voordracht van de uitgeverijen. Bij de keuze van het comité zijn de verkoop- en uitleen cijfers van het gehele oeuvre in aan merking genomen; bovendien is er uitgegaan van variatie in genres. De Publieksprijs voor het Neder landse Boek bestaat uit een sculp tuur van Jeroen Henneman en een geldprijs van 15.000 gulden. Het publiek kan te zijner tijd ook stemmen op een niet-genomineerde kunstenaar. MADONNA'S IN EXTASE AMSTERDAM - Twee van de werken die te zien zijn op de KunstRai 1989, waar de hedendaagse Spaanse kunst centraal staat. Boven 'Ma donna's in extase' van Jiri Dokoupil, een fotocollage die te bezichtigen is op de afdeling 'Portraits, Photography in art'. De foto beneden is kleurenprint van Juan Hidalgo. Hij laat een Spaans bankbiljet z met daarop de afbeelding van de schrijver Juan Benito Perez Galdos. (GPD/Lilian Pel

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23