LEIDSCH DAGBLAD Directe sluiting Leidse vuilverbranding dreigt MIJN EIGEN KRANT! WD-achterban steunt Voorhoeve Voldoen aan normen vereist investering 50 miljoen Yasser Arafat in Parijs Bolderkar-vader' van incest vrijgesproken AUTO LEITHON Alphen 60.000 inwoners Joop van den Ende directeur van TV-10 LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD DINSDAG 2 MEI 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38923 Prijs fl. 1,25 UTRECHT/DEN HAAG/LISSE (GPD) - De WD-achterban staat onvoorwaardelijk achter fractie voorzitter Voorhoeve in zijn con flict met het kabinet over de finan ciering van het milieubeleid. „Wij zijn het eens met het standpunt van de fractie. Dat betekent dat de WD-bewindslieden die steun moe ten ontberen", aldus partijvoorzit ter Ginjaar gisteren na afloop van een bijeenkomst van het WD- hoofdbestuur met de voorzitters van de regionale kamercentrales. De kans dat het kabinet vandaag in het Kamerdebat ten val komt, is daardoor verder toegenomen. Voor Kans op val kabinet verder toegenomen de WD-ministers is het na deze uit spraak van de partij vrijwel onmo gelijk geworden in het kabinet te blijven zitten. „Er zijn geen harde, maar wel duidelijke woorden geval len", aldus Ginjaar. Hij benadrukte dat de kleinste regeringspartij blijft hechten aan een goed milieubeleid met een solide financiering. Maar de WD verzet zich tegen de door het kabinet beoogde lastenverzwa ring voor automobilisten. Tijdens de spoedbijeenkomst van de WD-top in Utrecht weigerde het liberale partijkader opnieuw te buigen voor het CDA, zoals het werd genoemd. In politiek Den Haag wordt er alom op gerekend dat het kabinet vandaag of morgen ten val zal komen tijdens het debat over de financiering van het milieu beleid en de begroting van 1990. De WD-fractie zal tijdens dat debat ei sen dat de aangekondigde lasten verzwaring voor automobilisten wordt ingetrokken. Het draait daar bij vooral om het schrappen van de fiscale aftrek voor woon-werkver- keer en om de accijns op benzine en Maar CDA-premier Lubbers kan aan die verlangens niet tegemoet komen zonder keihard te botsen met verscheidene ministers, onder wie de WD-bewindslieden Nijpels (milieu) en Smit-Kroes (verkeer). De premier heeft gisteren op ver zoek van Voorhoeve in een brief aan de Tweede Kamer een toelichting gegeven op het kabinetsakkoord van zaterdag. Aan die brief is giste ren de hele dag gesleuteld. Lubbers wilde in dat stuk de liberalen de wind uit de zeilen nemen. Verscheidene CDA-kamerleden toonden gisteren begrip voor de in houdelijke bezwaren van de klein ste regeringspartij, maar zij wezen erop dat de verhoudingen tussen de liberale fractie en bewindslieden voor goed vergald zijn. De rechtervleugel in de CDA- fractie zou zich wel sterk willen ma ken voor een aantal tegemoetko mingen aan de WD, om zo een cri sis te vermijden. (zie voor meer nieuws pagina 3) Gestikt in mestput AALTEN (ANP) - Twee mannen zijn gisteravond in Aalten ge stikt in een mestreservoir. Het ongeval gebeurde op het loon bedrijf van de 55-jarige P.J.B. Essing. Essing kwam met zijn 28-jari- ge werknemer G.H.L. Ammers uit Wisch op nog onverklaarba re wijze in het mengmestreser- voir terecht toen zij bezig war met het mengen van gier mest. De politie vermoedt dat beide slachtoffers door de gier- gassen bedwelmd zijn geraakt, vervolgens in het reservoir zijn gevallen LEIDEN De Leidse vuilverbranding moet van de Raad van State de uitstoot aan stof, zoutzuur en zware metalen dras tisch inperken. De Gevulei, de beheerder van de installatie, is hierdoor ernstig in problemen gekomen. Als ze aan de normen wil voldoen, moet de Gevulei ongeveer 50 miljoen gulden in de installatie investeren. Een andere oplossing is om de vuilverbranding onmiddellijk te sluiten, maar dan zitten de gemeenten in deze regio per jaar wel met ongeveer 100.000 ton huisvuil in hun maag. De Gevulei en de provincie Zuid- Omwonenden en de gemeente Holland zijn van plan de Leidse Leiden gingen tegen deze vergun- vuilverbranding, die sterk is verou- ning in beroep, en zijn nu door de derd, in 1992 of 1993 te sluiten. Het Raad van State in het gelijk gesteld, is de verwachting dat de nieuwe Daarmee is de Gevulei volgens de vuilverbranding in dit deel van de Leidse wethouder Kuijers, voorzit- provincie rond die tijd klaar is. Om- ter van deze organisatie, in een on- dat de Leidse installatie toch snel mogelijke positie gebracht. Het is wordt gesloten, stelde de provincie eigenlijk volstrekt onzinnig om nu eind 1987 in de nieuwe vergunning nog 50 miljoen gulden in zo n oude vrij ruime milieunormen. Door een installatie te investeren. Maar ook administratieve fout kreeg de Ge- sluiten is geen goede oplossing^We vulei bovendien toestemming de kunnennergens vuilverbranding niet tot 1993 tot 1996 open te houden. De verouderde Leidse vuilverbrandingsinstallatie, waar jaarlijks 100.000 ton huisvuil wordt verbrand uit Leiden en omgeving, voldoet al ja ren niet aan de normen. (foto Jan Holvast) Zware bewaking en protesten PARIJS (AP) - Onder zware bewa king is PLO-leider Yasser Arafat vanochtend voor een officieel be zoek van twee dagen aangekomen in Parijs. De aankomst van Arafat ging gepaard met luidruchtige pro testen van de joodse gemeenschap in Frankrijk. In de wijk Sentier lieten joodse winkeliers hun inbraakalarm en au toclaxons gedurende vijf minuten loeien. Voor de bewaking van Arafat werden ongeveer 2.000 poli tiemensen op de been gebracht, on der wie scherpschutters en helikop terpiloten. Het officiële gedeelte van het be zoek van Arafat begon met een ont vangst bij president Francois Mit terrand. De PLO-leider zal verder besprekingen voeren met premier Michel Rocard, minister van bui tenlandse zaken Roland Dumas, le den van het parlement en een verte genwoordiging van een groep die ijvert tegen Zonnige perioden In dc nacht en ochtend vooral aan de kust mistbanken. Overdag zonnige pe rioden. Minimumtemperatuur om streeks 8 graden. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden, aan de kust enkele graden lager. Weinig wind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: eerst nog zonnige perioden en droog, na vrijdag meer be wolking en kans op buien. Middagtem peratuur dalend van 20 graden tot on geveer 12 graden tijdens het weekein de. Waterstanden te Katwijk hoog water: 02.04 en 14.28 uu ter: 10.06 en 23.11 uur. 26 PAGINA'S Rocard noemde het vandaag van belang dat Frankrijk contacten legt met alle partijen in het Midden-Oos tenconflict. De Israëlische premier Yitzhak Shamir zei vandaag dat het bezoek van Arafat geen bijdrage levert aan de vredesinspanningen in het Mid den-Oosten. Hij zei dat de ontvangst van Arafat bij Mitterrand alle radi- kale elementen in het Midden-Oos ten sterkt. Verder noemde hij het te kenend, dat het bezoek plaatsvindt uitgerekend op de dag waarop Is raël de 6 miljoen joden herdenkt die door de nazi's werden vermoord. Meeste ouderen stappen over op standaardpakket UTRECHT (ANP) - Ruim 80 pro- cent van alle bij Zilveren Kruis ver zekerde 65-plussers heeft gebruik gemaakt van de eenmalige moge lijkheid om over te stappen op een standaardpakketpolis van 181 gul den in de maand. Het in Noordwijk zetelende Zilveren Kruis is met on geveer 700.000 verzekerden de grootste particuliere ziektekosten verzekeraar in Nederland. De overgang naar de standaard pakketpolis is mogelijk gemaakt door een wettelijke maatregel die op 1 mei afliep. Er is nogal wat ver warring over ontstaan doordat ver schillende verzekeraars druk heb ben uitgeoefend op mensen die nu goedkoper verzekerd zijn. Sommi ge gaven korting op de premie. Zilveren Kruis heeft geen korting aangeboden. Bij deze maatschappij kwamen ruim 34.000 verzekerden voor de overstap in aanmerking. Degenen die nu meer dan 181 gul den betalen kregen automatisch de standaardpakketpolis tenzij ze lie ten weten dat ze dat niet wilden. Ouderen met een goedkopere verzekering moesten hun keuze voor de standaardpakketpolis uit drukkelijk kenbaar maken. Ook in hun geval kon de overstap toch voordelig zijn, bijvoorbeeld omdat ze een beperkt verzekerd pakket of hoge eigen risico's hadden. Via een speciale informatielijn heeft Zilveren Kruis 12.500 keer in lichtingen verstrekt. Behalve de hoogte van de premie was het ont breken van alternatieve geneeswij zen in het verzekerde pakket de be langrijkste reden om niet voor de standaardpakketpolis te kiezen. Zuid-Holland te recht. Dan zouden we het vuil bij voorbeeld naar de DDR moeten af voeren en ook dat is peperduur". De Gevulei wil voordat ze een be sluit neemt overigens eerst het standpunt afwachten van de pro vincie Zuid-Holland, die toezicht moet houden op de vuilverbran ding. Een woordvoerster van de provincie verklaarde vanmorgen dat de uitspraak van de Raad van State daar nog niet officieel bekend is. Het algemeen bestuur van de Ge vulei komt morgen in een spoedver gadering bijeen om zich te beraden over de problemen. (Zie ook pagina Leiden) SATURIA - Een kind uit Satu- ria in Bangladesh zit apathisch op de resten van haar ouderlijk huis. Een krachtige wervelstorm verwoestte vorige week een aan tal dorpen in de omgeving van Dhaka. Het officiële dodental is in middels gestegen tot 800, terwijl tot dusver 12.000 gewonden en 130.000 daklozen zijn geteld. Bo vendien bestaat de vrees voor een uitbarsting van cholera en diarree door een gebrek aan zui ver drinkwater. Er is ook een te kort aan voedsel en medicijnen. „Rottende lijken in poelen en meertjes hebben het water ver vuild," aldus vrijwilliger Mo hammad Nasim. In het district Manikganj zijn al meer dan 300 putten geslagen om in drinkwa ter te voorzien. In de komende dagen zullen daar nog eens 100 bronnen bij komen. <toto afp) In verband met Hemelvaartsdag (donderdag 4 mei a.s.) zijn de sluitingstijden voor advertenties voor vrijdag 5 mei en zaterdag 6 mei als volgt: Vrijdag 5 mei: Automarkt advertenties Sleuteltjes Overige advertenties woensdag 3 mei 10.00 uur woensdag 3 mei 11.00 uur woensdag 3 mei 14.00 uur Zaterdag 6 mei: Onroerend goed advertenties Personeelsadvertenties Sleuteltjes Overige advertenties woensdag 3 mei 15.30 uur woensdag 3 mei 15.30 uur vrijdag 5 mei 11.00 uur vrijdag 5 mei 14.00 uur Directie Leidsch/Alphens Dagblad Nederlanders steeds vaker naar casino DEN HAAG (ANP) - De Natio nale Stichting Casinospelen heeft vorig jaar meer bezoekers getrokken en meer winst be haald. De winst steeg van 53,1 miljoen in 1987 tot 59,8 miljoen gulden. Aan de fiscus werd 64,7 miljoen afgedragen (1987: 56,8 miljoen). Het aantal bezoeken aan de zeven officiële casino's in Am sterdam. Breda, Groningen, Rotterdam, Scheveningen. Val kenburg (L.) en Zandvoort is met 14 procent toegenomen tot 2.450.000. De bestedingen van de bezoekers namen van 274,8 mil joen toe tot 318,2 miljoen. De gemiddelde besteding per be zoeker steeg tot 130 gulden (was 128 gulden). In augustus zal in Nijmegen het achtste officiële Nederland se casino worden geopend. Het totale aantal medewerkers zal na de opening van Nijmegen circa 1.800 bedragen. PINKSTERSHOW van 3 t/m 13 mei Maredijk 175, 2316 VZ Leiden, telefoon 071-212911 t.o.a. het nieuwe postkantoor Zie Peugeot advertentie elders in dit blad ALPHEN AAN DEN RIJN - Alphen heeft sinds vanmorgen 60.000 inwoners. Die mijlpaal werd om 11.14 uur bereikt met de geboorte van Tamara van den Berg in het ziekenhuis Rijnoord. Zij is de dochter van J. van den Berg en M. Kam- minga die aan het Eekhoorn tjesbrood wonen. Burgemees ter M. Paats heeft het paar vanmiddag gelukgewenst met de geboorte van het eerste kind. Het overschrijden van de grens van 60.000 heeft voor Al phen geen financiële conse quenties. Toen Alphen tien jaar geleden de 50.000ste in woner verwelkomde, leverde dat dc gemeente nog een voor deel op van viereneenhalf mil joen gulden per jaar uit het ge meentefonds. De 70.000ste in woner wordt in het begin van de 21ste eeuw verwacht. AALSMEER (GPD) - Tv-produ- zenden van 16.30 uur tot 23.00 uur cent Joop van den Ende wordt alge- en naast Nederlandse amusements- meen directeur van het commercië- en dramaprodukties, ook series, le televisie-station TV-10. Het nieu- sport- en nieuwsuitzendingen ver- we tv-station, dat via de satelliet uit- zorgen. zendt, is vanaf 1 november te zien. Initiatiefnemer van de nieuwe tv- TV-10 zal zeven dagen per week uit- zender, Peter Jelgersma, heeft gis teren met Van den Ende het con tract getekend. Van den Ende zal voor TV-10 grote Nederlandse amu sements- en dramaprodukties ma ken. De thuisbasis van de nieuwe zender is gevestigd in het complex van Joop van den Ende Produc tions in Studio Aalsmeer, dat ingrij pend wordt uitgebreid. Jelgersma zal zich niet bemoeien met de directe organisatie van de tv- zender, maar alleen optreden als ad viseur. De financiering van TV-10 is in handen van een consortium van Nederlandse beleggers, Venture Capital Investors. TV-10 gaat voor het uitzenden van reclameboodschappen flexibe le tarieven berekenen, die geba seerd zijn op kijkdichtheidscijfers. KRO en AVRO zullen de samen werking met Van den Ende herzien als mocht blijken dat zijn betrok kenheid bij TV 10 tot rechtstreekse concurrentie gaat leiden. De TROS, Veronica en de NCRV beraden zich nog op de nieuwe situatie. De VARA heeft nauwelijks contacten met Van den Ende. ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse rechtbank sprak vandaag een 27-jarige vader uit Spijkenisse vrij van het plegen van incest. De man zou zijn 4-jarig dochtertje, dat het medisch kleuterdagverblijf De Bolderkar in Vlaardingen bezocht, Brand laait op: opnieuw files WASSENAAR - Een nieuwe brand in de voormalige Wassenaarse Tor- ro-vestiging zorgde gisteren op nieuw voor lange files op de Rijks straatweg. De weg tussen Den Deyl en Rozenweg moest rond kwart voor vijf 10 minuten worden afge sloten waardoor het verkeer tussen het Leidse Holiday Inn en het Haag se centrum kwam vast te staan. Om vijf voor vijf werd in beide richtingen een rijbaan vrijgegeven, om kwart over zes werden alle rij stroken weer bereden. Volgens de politie ging het vrijwel zeker om een overblijfsel van de grote brand van zondag. Om tien over vier meldden mensen een rookontwikkeling en acht minuten later sloegen de vlam men uit het pand. De brandweer rukte weer met groot materieel uit. seksueel hebben misbruikt. Twee weken geleden was een jaar celstraf geëist tegen de man, die aanvankelijk tegenover de politie bekende maar die bekentenis later weer introk. Er is volgens de recht bank te weinig bewijs om tot een veroordeling te komen. De vader verklaarde dat hij had bekend om zo snel mogelijk psychi sche hulp te kunnen krijgen. Bo vendien zou de politie hem hebben verteld dat hij minder straf zou krij gen als hij bekende. Volgens zijn advocaat, mr. Ver- maat, is met het vonnis nog eens vastgesteld dat de onderzoeksme thoden bij De Bolderkar niet deu gen. Hij zal een eis tot schadever goeding indienen. Bovendien zal de raadsman een klacht indienen te gen medewerkers van De Bolder kar die verantwoordelijk zijn voor de foutieve diagnose. Ook wil Ver- maat tegen de kinderarts, die het dochtertje van zijn cliënt heeft on derzocht, een klacht indienen by het medisch tuchtcollege. WINST DSM - De nettowinst van DSM is in het eerste kwartaal van 1989 bijna verdubbeld en is gegaan van 150 naar 297 miljoen. Per aan deel steeg de winst van f4,30 tot f8.50. De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis in de bus! per maand* 24.45 per kwartaal 72.40 per halfjaar 144.80 per jaar 275.70 alleen via automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Naam: Adres: Pc/Wnpl.: Tel.:(i v m bezorging) Opsturen naar: Antwoordnummer 100S0. 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1