Nieuwe school in bollenstreek levensvatbaar Dependance van Louise de Coligny mogelijk in Noordwijk LEIDEN/NOORD WIJK - Een openbare school voor mavo/havo/vwo in de bollen streek is levensvatbaar. De gemeente Noordwijk is de meest geschikte vestigings plaats. De school moet een afsplitsing zijn van het Leid- se Louise de Colignycollege. De vestiging van een depen dance in Noordwijk heeft vooral gevolgen voor het Noordwijkerhoutse Leeu wenhorst-mavo. Deze school zal te weinig leerlin gen overhouden. ^iniKai Gebr. Heinen, 6 N, van Wilgen, 7. A van Oirschot, 8 Wilgen. Postduivenvereniging Het Stedelijk Samenspel Wedvlucht vanuit Doornik 1. F. Sanders, 2. T. Lager- wey, 3. A. Gordon, 4. Gebr. Heinen. 5 De combinatie Gr.6. M. Jacobs. 7. A. van Oirschot. 8. F. Sanders, 9. Gebr. Heinen, 10. Anders-Straathol. P.V. De Rijnklievers Sladek. 4. Bert Brandt. 5. J. Zevenhoven. 6. Th Kraan, Een en ander blijkt uit eén onder zoek van het bureau Hilferink Croonen Organisatie Adviseurs dat is uitgevoerd in opdracht van staatssecretaris N. Ginjaar-Maas. De staatssecretaris heeft nog geen conclusies verbonden aan het rap port. De gemeente Noordwijk hoopt binnen enkele weken uit sluitsel te krijgen. De plannen voor een splitsing van het Louise de Co ligny zijn al twee jaar oud. In de bollenstreek is momenteel geen school voor voortgezet open baar onderwijs. Het rijk streeft er naar een 'evenwichtige verdeling van onderwijsvoorzieningen' te rea liseren. De gewenste verdeling over de verschillende onderwijsrichtin- gen is afhankelijk van de vraag naar rooms-katholiek, protestants-chris telijk, openbaar en algemeen bij zonder onderwijs. Het onderzoeksbureau heeft ge ïnventariseerd hoeveel leerlingen in de bollenstreek kiezen voor het openbaar voortgezet onderwijs. Aan ouders is gevraagd naar welke school hun voorkeur uitgaat. Uit de ze enquête blijkt dat 15 procent van de ouders kiest voor openbaar on derwijs. Het onderzoeksbureau heeft aan deze directe meting ook een indirecte meting gekoppeld. Uitgaande van het aantal leerlingen dat nu een openbare basisschool be zoekt, kan een prognose worden op gesteld van het aantal dat ook voor wat betreft het voortgezet onder wijs een openbare school kiest. Uit de twee metingen blijkt volgens het onderzoeksbureau dat de vraag naar openbaar voortgezet onderwijs aanmerkelijk groter is dan het aan bod. Inwoners van de bollenstreek die kiezen voor openbaar voortgezet onderwijs, moeten nu uitwijken naar Leiden. Voor het bepalen van de noodzaak van de vestiging van een openbare mavo/havo/vwo in de bollenstreek is ook de reistijd van groot belang. Volgens de wettelijke normen zouden leerlingen niet lan ger dan 30 minuten moeten reizen voor het bereiken van hun school. Uit het onderzoek blijkt dat vooral leerlingen uit Lisse, Noordwijker- hout en Noordwijk (bijna) te lang onderweg zijn. Al met al is er vol gens de onderzoekers voldoende re den om in de bollenstreek een school voor openbaar voortgezet onderwijs te vestigen. Noordwijk, Noordwijkerhout en Lisse zijn het meest gebaat bij een voorziening voor openbaar voortge zet onderwijs omdat de leerlingen uit deze dorpen de meeste tijd ver liezen met heen en weer reizen. Bo vendien is de belangstelling voor openbaar onderwijs in deze ge meenten relatief het grootst. Hoewel de gemeente Noordwijk al lang ijvert voor het verkrijgen van een openbare mavo/havo/vwo, heb ben de onderzoekers toch de moge lijkheden van vestiging in andere dorpen dan de bloemenbadplaats onder de loep genomen. Alleen Lis se en Sassenheim komen volgens de onderzoekers als alternatief in aanmerking. In Noordwijkerhout staat al het Leeuwenhorst-college. Vestiging van een openbare mavo/havo/vwo in Lisse ligt niet in de reden omdat op korte afstand het openbare Haarlemmermeerlyceum ligt. Bovendien heeft Lisse nooit de wens te kennen gegeven een open bare school voor voortgezet onder wijs binnen haar gemeentegrens te willen. Sassenheim valt ook af om dat die plaats al een grote bijzonde re scholengemeenschap heeft. Daarmee komt Noordwijk als beste vestigingsplaats uit de bus. Het rijk stelt voor het stichten van een nieuwe school eisen ten aanzien van het aantal leerlingen dat redelij kerwijs mag worden verwacht. Voor een scholengemeenschap met een mavo-, havo-, en vwo-afdeling moeten er ten minste 720 leerlingen zijn. Op grond van prognoses van zowel de onderwijsinstellingen zoals provincie en gemeente, komt het onderzoeksbureau tot de con clusie dat het aantal leerlingen te klein is om een geheel school te stichten. Voor 1993 ver wachten de onderzoekers 602 leer lingen, in 1997 is dit aantal gedaald tot 589 en in 2001 weer gestegen tot 661. Anders Uitgaande van de noodzaak in de bollenstreek een school voor open baar voortgezet onderwijs te reali seren en het feit dat stichting van een nieuwe school niet mogelijk is, hebben de medewerkers van Hilfe rink Croonen de andere mogelijk heden tot vestiging van een school onderzocht. Het is mogelijk een school met een bijzondere signatuur (katholiek of protestans-christelijk) om te zet ten in een openbare school. Het Rijnlands Lyceum met vestigingen in Oegstgeest en Sassenheim, het College Leeuwenhorst in Noordwij kerhout en de mavo's Willibrord en Haesduijnen in Noordwijk hebben evenwel overduidelijk te kennen gegeven hieraan niet mee te wer ken. Daarmee is deze mogelijkheid eveneens van de baan. Verplaatsing van een school, de derde mogelijkheid om ergens voortgezet openbaar onderwijs te realiseren, is eveneens onmogelijk. Binnen de bollenstreek is geen openbare mavo/havo/vwo dus valt er ook niets te verplaatsen. Splitsing van een school, de Loui se de Coligny in Leiden, blijft als enige mogelijkheid over. Hoewel er aan lang niet alle voorwaarden die het rijk aan splitsing stelt wordt vol daan, denken de onderzoekers toch dat deze mogelijkheid reëel is. Het aantal leerlingen dat de scho len in Leiden en Noordwijk zal be zoeken, is iets kleiner dan de norm die het rijk daarvoor heeft gesteld. De onderzoekers zien dit niet als on overkomelijk probleem, omdat door toepassing van een andere re kenmethode wel de norm kan wor den gehaald. Op het gebied van de huisvesting van de nieuwe school voorzien de onderzoekers geen problemen. Op korte termijn zou er van leegstaan de basisschoollokalen gebruik kun nen worden gemaakt, op de langere termijn kan er een nieuw gebouw worden neergezet. Overigens wil de gemeente Noordwijk direct in een nieuw gebouw beginnen. Effect Splitsing van een bestaande en daarmee op te zetten nieuwe onder wijsvoorziening is van rijkswege al leen toegestaan als daardoor geen onaanvaardbare leegstand optreedt in andere scholen. Splitsing van het Louise de Coligny in Leiden en het openen van een dependance in Noordwijk heeft, zo blijkt uit het rapport, grote gevolgen voor andere scholen. De onderzoekers hebben de scho len zelf laten inschatten hoeveel leerlingen zij denken te verliezen. De Willibrord-mavo in Noordwijk zou 200 leerlingen verliezen, maar wel kunnen voortbestaan. Heel an ders ligt dat met de Noordwijker houtse Leeuwenhorst-mavo. Deze school zit nu al beneden de officiële stichtingsnorm en zou door de ves tiging van een openbare mavo in Noordwijk beneden die norm ko- Ook het College Leeuwenhorst zal de gevolgen van een dependan ce in Noordwijk aan den lijve onder vinden. De onderzoekers verwach ten een daling van het aantal leerlin gen op havo en atheneum van Leeu wenhorst met 150 tot 180. Hiermee komt de school niet in de gevaren zone. Het Rijnland? lyceum in Sas senheim en dat in Oegstgeest ver liest ook honderden leerlingen. De onderzoekers concluderen dat al leen de Leeuwenhorst-mavo zal moeten sluiten (Haesduynen is te gen die tijd al dicht) en dat de scho len in Noordwijk en Noordwijker hout met leegstand te maken zullen krijgen. Hoewel er ook bezwaren kleven aan de spitsing van het Louise de Coligny, komen de onderzoekers toch tot de conclusie dat vestiging van een openbare school voor voortgezet onderwijs in Noordwijk wenselijk is. Er is voldoende be langstelling voor het openbaar on derwijs terwijl het aanbod nul is. Er zijn nu al veel potentiële leerlingen voor de school en dit aantal wordt alleen maar groter. Zo wordt de Kat- wijkse wijk Rijnsoever vooral be volkt door 'immigranten.' met be langstelling voor openbaar onder wijs. De onderzoekers bevelen splitsing van het Louise de Coligny in Leiden aan. De gemeenten Lei den en Noordwijk hebben hierover ook al overeenstemming bereikt. Het wachten is nu op het besluit van staatssecretaris Ginjaar-Maas. Ernstig gewond na val door deur LEIDEN - Een 35-jarige Leidse vrouw is omstreeks kwart voor drie, in de nacht van zaterdag op zondag, naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht nadat zij op de Heren straat door de ruit van een deur was gevallen. De vrouw liep ernstige snijwonden op aan haar pols. Bromfietster gewond na Gluurder op AZL-terrein LEIDEN - Bewakers op het ter rein van hèt Academisch Zie kenhuis hebben het afgelopen weekeinde twee mannen aange houden die zich daar verdacht ophielden. Zondagavond werd een 16-jarige Leidse jongen staande gehouden die bij-de af deling verloskunde naar binnen gluurde. De jongen, die een tas bij zich had met een beton- schaar, kon door de bewakers worden aangehouden en is over gedragen aan de politie. In de nacht van zondag op maandag werd een 36-jarige Ha genaar op het AZL-terrein aap gehouden die zich daar ver dacht ophield: De man had een tas bij zich met een gestolen au toradio. valpartij LEIDEN - Een 39-jarige Leidse vrouw is zaterdagmiddag met haar bromfiets te val gekomen op het parkeerterrein bij winkelcentrum De Kopermolen. De vrouw werd door een 23-jarige automobilist, die een parkeervak wilde verlaten, aan gereden en kwam daardoor ten val. Zij moest voor behandeling naar het Elisabeth-Ziekenhuis worden overgebracht. BRAND Op de Molenwerf is za terdagavond een personenauto in brand geraakt. Het vuur is vermoe delijk ontstaan door kortsluiting. Sieraden buitgemaakt bij inbraak LEIDEN - Bij een reeks inbraken in het afgelopen weekeinde is onder meer een grote hoeveelheid (gou den) sieraden buitgemaakt. Uit een woning aan de Alpenroos werden sieraden, een geldbedrag van 9000 gulden, een postzegelver zameling en een videorecorder ont vreemd. De inbrekers kwamen de woning binnen door een ruit op de etage te forceren. Uit een woning aan de Lombokstraat werd, na het forceren van een deurruit, ook een grote hoeveelheid gouden sieraden meegenomen. Aan het Anna van Buurenhof werd het weekeinde een kelder opengebroken en een aantal fietsen met gereedschap buitgemaakt. Uit een schuurtje van een woning aan de Mauritsstraat werden fietsen en een hoeveelheid gereedschap ont vreemd. De rommelmarkt van wijkvereniging Aktief trok niet zoveel belangstel- ling (foto wim Dijkman) Op het feestterrein OudHortuszicht aan de Witte Singel trad de Leidse Harmoniekapel op. (foto Wim Dijkman) pannekoeken eten in'Zuid-West Door de Merenwijk trok een optocht met versierde fietsen. (foto Lock Zuydcrduin) Op het Gerecht trad e ledenvergadering Historische Vereniging Alphen. aanvang 20.00 uur in de trouwzaal van het voormalig raadhuis. Leiden voorronden Leids cabaret Fes tival, aanvang 20.15 uur, Leidse Schouwburg. 1 mei-viering FNV, aanvang 20.00 uur in de Stadsgehoorzaal. Leiderdorp PPR/PSP/PvdA, muziek en caba ret. aanvang 20.00 uur in de Mu- zenhof, Cor Gordijnsingel. Nieuwveen skeelerwedstrijden bij Huize Ursula, aanvang 19.45 uur. DINSDAG 2 MEI Alkemade jeugdfilm: 'Robin Hood' in de Alkeburcht, aanvang 15.00 uur. Alphen lezing IVN over polder Kerk en Zanen in de kantine van openbare Katwijk sporten voor mensen mat CA RA olv een fysiotherapeut, van 15.30 tot 16.30 uur in sportzaal Boorsma, Zwanenburg. Leiden oecumenisch avondgebed in de Oud-Katholieke kerk, Zoeter- woudse singel, van 19.00 tot 19.30 uur. voorronden Leids Cabaret Fes tival. aanvang 20.15 uur, Leidse Schouwburg. Bevrijdingsconcert Rijnlands Christelijk Mannenkoor Vox Hu mana mmv Concordia en The Ha gue Highland Pipe Band, aanvang 20.15 uur in de Pieterskerk. concert Studenten Muziekge zelschap Sempre Cresendo, werk van Schubert, Mozart en Voormo len, aanvang 20.15 uur in de Leiderdorp contactavond met klaverjas sen, sjoelen en darts, Buurtvereni ging Zijlkwartier, Van der Marck- straat, aanvang 20.00 uur. Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde. Veurseweg, om 14.00 en 15.30 uur. Wassenaar schrijversavond Stichting Backershagen: Kees van Kooten leest voor uit eigen werk, aanvang 20.00 uur in het Rijnlands Lyce um, Backershagenlaan. WOENSDAG 3 MEI Leiden informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20, tel: 121554. voorronden Leids Cabaret Fes tival, aanvang 20.15 uur, Leidse Schouwburg. voorstelling: 'De Prijs', van Ar thur Miller, door Het Nationale To neel. aanvang 20.30 uur in het Lak-Theater, Clevenngaplaats. 13.30 u Lisse Bijzondere Bolgewassen Para de in de Keukenhof, van 8.00 tot 18.30 uur. Oegstgeest concert Haags Artsen Orkest, werk van Mozart, Haydn en Men gelberg, aanvang 20.15 uur in het ontspanningsgebouw van Ende geest, Endegeesterstraatweg. Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde, Veurseweg, om 14.00 en 15.30 uur. Wassenaar optreden Marijke Boon met haar cabaretprogramma: 'Een DONDERDAG 4 MEI Leiden Provinciale Sijthof Pers Fiets dag over 35, 70 of 105 km, start tussen 9.00 en 14.00 uur bi] club huis Swifttoer, Roomburgerweg. voorronden Leids Cabaret Fes tival, aanvang 20.15 uur, Leidse Schouwburg. voorstelling: 'De Prijs' van Ar thur Miller, door Het Nationale To neel, aanvang 20.30 uur in het Lak-Theater, Cleveringaplaats.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 8