Wat is ze gewoonZie?' Reportage 'Kerk moet duidelijk partij kiezen voor armen MAANDAG 1 MEI 1989 Goedereede en Oud-Beijerland koesteren koninldijk paar GOEDEREEDE/OUD-BEI JERLAND (GPD) Ze waren er al uren klaar voor in Goede reede. De dames van de EHBO hadden voor dag en dauw hun post ingenomen, degene die belast was het het verwijderen van de hondepoep, liep een beetje doelloos rond met zijn schep, 'het volk' zong zich warm door 'Kom steek omhoog de vlag. 't is Koninginnedag' te oefenen. De plaatselijke punker, die voor de verandering z'n haar oranje had gespoten, zong uit volle borst mee. door Ellen Scholtens Op het moment dat een redacteur van een blad met overwegend Oran- jegetinte artikelen zich afvroeg of 'ze die groene jurk aan had in... of was het nou het jaar daarvoor..?', klonk het echter opgetogen: ,,Daar Prinses Juliana, die haar verjaardag gisteren op uitdrukkelijk verzoek in stilte vierde, was zaterdagavond wel aanwezig bij het laatste van een serie van 22 concerten die Pieter van Vollenhoven met een vijftal bekende pianis ten heeft gegeven. Haar dochter Christina, die in de VS een zangopleiding heeft gekregen, zong daar onverwacht een tweetal liedjes uit haar moeders kindertijd. Juliana genoot daar zichtbaar van. (foto anp> En inderdaad, het gele hoedje dat reeds van verre zichtbaar was, bleek bij koningin Beatrix te horen. Voor deze gelegenheid droeg Zij een bij passende gele jas en daaronder een blauw-gele bloemetjesjurk, terwijl hij gekleed ging in een bruin colbert met zacht-oranje ruitjes, een grijze pantalon en een stropdas van onbe stemd groen. Prins Claus had het duidelijk naar zijn zin in het elfdui zend zielen tellende stadje. Toen hij een spandoek zag hangen met daar op 'Beatrix, waarom heeft u geen dochters?' maakte hij een hulpeloos gebaar, alsof hij daarmee wilde aan geven: 'Ik kan het ook niet helpen'. Dergelijke (spontane) momenten waren echter schaars. Veel tijd om stil te staan (en een praatje te ma ken) was er niet, want het program ma was tot od de minuut gepland. Om 10.03 uur stipt heette burge meester Van Velzen van Goederee de de koninklijke familie - die be halve uit het koninklijk paar be stond uit Willem-Alexander, Johan Friso en Constantijn, prinses Mar griet, Pieter van Vollenhoven, plus hun zonen Pieter Christiaan en Flo- ris - van harte welkom om vervol gens na het gebruikelijke 'driewerf hoera', het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus in te zetten. Ie dereen deed mee. Ook de twee man sterke rivierpolitie, die het bewijs leverde dat je ook in een wankel bootje in de houding kunt blijven staan. Een Koreaanse filmploeg met oranje overalls helemaal in stijl keek de ogen uit. „We maken een documentaire over jullie land en de viering van Queensday lijkt ons iets Vanwege het op de minuut geplande programma maakten koningin Beatrix en pri-ns Claus de reis van Goedereede naar Oud-Beijerland per helikopter. (foto anp) typisch Hollands", vertrouwden ze een medewerkster van de lokale ra dio-omroep toe. Via demonstraties sprietlopen en touwhangen over de haven, touw trekken met boten en een wandel route langs diverse kinderspelen, kwam de koningin met haar gevolg tenslotte, ongeveer twintig minuten over schema, uit bij de helikopter die hen naar Oud-Beijerland zou brengen. Willem Bij aankomst in Oud-Beijerland de zelfde taferelen. Mensen die al vele uren in de weer waren, een ont vangst-dame die voor de zoveelste keer het haar in model bracht en en thousiaste jongelui die zichzelf met hun lijflied („Oranjeboom..., Oran jeboom...") nóg meer in de stem ming brachten. Niet helemaal volgens het proto col, maar dat was de aankomst per open koets ook niet. Hadden ze er in Oud-Beijerland alles aan gedaan om de stad hondepoepvrij te ma ken, middels een hondepoepartikel in de Algemene Politie Verorde ning en de daaruit voortvloeiende hondenuitlaatplaatsen, wat lag er op het plaveisel toen Hare Majesteit om 11.45 uur uitstapte? Juist ja: paardedrollen. Beatrix deed echter of haar neus bloedde, omzeilde met koninklijke flair de hopen en wandelde, alsof het voorafgaande nog niet erg ge noeg was, dwars door een wolk zeer opdringerige vliegjes, over de sluis van de Oostkade naar de Haven- dam, waar zij werd opgewacht door de stichters van Oud-Beijerland, Sabina van Beijeren en echtgenoot Lamoraal van Egmond. Het tempo zat er vervolgens weer goed in. Het gezelschap, waarin een voortdurend breeduit lachende commissaris der koningin Patijn, maakte onder andere kennis met jeu-de-boules-vereniging De Beijer- se Worp, de St. Andrew's Pipe Band het Zuidhollands Vrouwenkoor en met de Beijerlandse bad boy's. Wil lem, Willem, werd er vanaf de daken gescandeerd en deze openlijke steunbetuiging komt overeen met een enquete die onlangs is uitge voerd door het bureau Media Meter, waaruit is gebleken dat prins Wil lem-Alexander vooral populair is bij het mannelijk deel der natie. Op het Marktplein pakte Oud- Beijerland, een gemeente met twin tigduizend inwoners, flink uit. De land- en tuinbouw en veeteelt in de Hoekse Waard presenteerde diverse produkten, waaronder oranje vla, en een door Beatrix met veel inte resse gevolgde aardappelschil-re cordpoging. De toegestroomde bevolking was niet of nauwelijks in staat een glimp op te vangen van de majesteit. Mee genomen cameraatjes werden naar voren doorgegeven om de meest ge lukkigen, de mensen net achter de dranghekken, een foto te laten ma ken. En even verderop, aan de voet van het Oude Raadhuis, was de Oranje-gezindheid zelfs zo groot, dat een aantal kinderen flauwviel door het hele geduw. Toen de koningin en haar familie leden de trappen opliepen naar het bordes, kon iedereen voor het eerst voluit genieten van het uitzicht ('Wat is ze gewoon, hè?'). Onder be geleiding van de plaatselijke mu ziekvereniging Harmonie werd een speciaal voor deze dag gecompo neerd Oranjelied gezongen, gevolgd door een toespraak door loco-bur gemeester Hitzert en het eerste couplet van het Wilhelmus. Voor degenen die uitsluitend wa ren uitgelopen om de koningin te zien, was dit het einde van het feest; de rest van Oud-Beijerland ging tot ver na middernacht door. En wat deed Hare Majesteit de Koningin? Beatrix spoedde zich na een lichte lunch in haar cabriolet richting rijksweg, stapte net buiten de stads grenzen over in een wat minder op vallend automerk, om zich vervol gens met gezwinde spoed hoogst waarschijnlijk lekker naar huis te laten vervoeren. De vorstin kijkt belangstellend toe hoe een meisje bij de kruisboogschiet wedstrijd in Goedereede tracht de roos te raken. (foto anp» De kerk moet partij kiezen voor de armen. Het behoort tot het wezen van haar opdracht dat zij zich tot de rand van de maatschappij richt, zowel hier als in de Derde Wereld. Voor dit pastoraat moet een aparte diakonale structuur komen die niet parochiegebonden is. Hier voor wordt gepleit in een nieu we brochure, die zaterdag in Rotterdam werd gepresenteerd. De brochure 'Naar een diako nale ecclesiologie Terwille van een dienende kerk' is geschreven door functionarissen van rooms- katholieke instellingen voor kerk en samenleving en van opleidin gen voor leken en diakens. Tot hen behoren vicaris P. Rentinck van het aartsbisdom Utrecht en O. ter Reegen, officiaal van de bis dommen Utrecht en Rotterdam. Het gaat bij de opzet van een nieuw pastoraat niet om profes sionele, van buitenaf gesalarieer de hulpverleners, maar om men sen die het werk en de werkloos heid van armen delen. Hieraan ontlenen zij hun geloofwaardig heid. De opbouw van een kerk van de armen moet worden ge koppeld aan de opbouw van een rechtvaardige samenleving. De brochure was een initiatief van de Calamagroep, die ont stond in de jaren zeventig, toen rooms-katholieke priesters en re ligieuzen hun werk in parochies opgaven om solidair met arbei ders te kunnen zijn. De groep is genoemd naar de Chileense mijn- stad Calama, .waar in 1971 een groep pastorale werkers begon met een vergelijkbaar experi ment op basis van de bevrijdings theologie. De brochure bevat verder het voorstel een vormingsinstituut op te richten voor leken, pastorale werk(st)ers en diakens die boven omschreven werk gaan doen. Dit idee werd driejaar geleden gelan ceerd door de Filipijnse bisschop Labayen tijdens een bezoek aan het bisdom Rotterdam. De Cala magroep werkt sinds enige jaren onder verantwoordelijkheid van bisschop Labayen. Keulse verklaring De verklaring van Keulen, waarin 163 progressieve theolo gen scherpe kritiek op het beleid van paus Johannes Paulus H uit oefenen, is volgens kardinaal Si- monis "ongenuanceerd" en "be schuldigend" van toon. De ver klaring roept een verkeerd beeld op van de handelwijze van de paus en zijn medewerkers. De ondertekenaars van de ver klaring, onder wie de Nijmeegde emeritus-hoogleraren dr. Cathari- na Halkes en dr. E. Schille- beeckx, zijn bezorgd over recente ontwikkelingen in de Rooms-Ka- tholieke Kerk. In Nederland, Oos tenrijk en de Bondsrepubliek zijn volgens hen bisschoppen be noemd van wie "blinde gehoor zaamheid" wordt verlangd. Ver der bestaat onder meer moeite met de paus, die zijn leergezag heeft uitgebreid naar ethische kwesties. Naar de mening van Simonis moeten de uitspraken en de han delwijze van de paus en diens me dewerkers niet alleen met res pect, maar ook met billijkheid worden beoordeeld. Gebaseerd op het Tweede Vaticaans Concilie heeft de paus een visie op de kerk die het hele volk Gods en de ta lenten van de leken serieus neemt. Het is volgens Simonis "juist en goed" dat aan de paus het benoe mingsrecht van bisschoppen toe komt. Bisdommèlijke belangen moeten daarbij zwaar wegen, maar evenzeer landelijke belan gen en die van de hele wereld kerk. "Een bisschop wordt niet alleen benoemd voor een bepaald bisdom, maar voor heel de Kerk". Jeruzalem De burgemeester van Jeruza lem heeft de leiders van de chris telijke kerken in het Heilige Land ervan beschuldigd dat ze zijn ge zwicht voor "islamitisch terroris me en dreigementen van de Ara bieren". De leiders van onder andere de Grieks-Orthodoxe, Rooms-Ka- tholieke, Syrische en Anglicaan se Kerk in Israël uitten woensdag in een brief aan secretaris-gene raal Perez de Cuellar van de Vere nigde Naties zware kritiek op het beleid van Israël in de bezette ge bieden. "Het volk dat in het Heili ge Land woont, is van zijn funda mentele rechten beroofd, omdat het onderworpen is aan de wille keur van de autoriteiten", zo schreven zij onder meer. Koliek verwondert zich erover dat de christelijke leiders het stil zwijgen bewaren, "als het terro risme onder de joden slachtoffers maakt, als stenen worden gewor pen naar joodse gelovigen die bij de Klaagmuur bidden, of als jood se begraafplaatsen worden ont heiligd". Hij sprak tijdens een plechtigheid die door de Grieks- Orthodoxe Kerk in Jeruzalem was georganiseerd. Koliek beklemtoonde nog dat Israël er alles aan zal doen om alle godsdiensten de toegang tot hun heilige plaatsen te verzekeren. Hervormde Kerk: beroepen te Burgwerd c.a. en Lollum c.a. me vr. J. A. Smit kand. Purmerend, te Wouterswoude J. van Rossem Waarde; aangenomen naar Am- sterdam-Watergraafsmeer (partti me) B. A. Venemans Lelystad (herv.-geref.), naar Zevenaar L. den Besten Lemelerveld. Gereformeerde Kerken: beroe pen te Bussum drs. P. G. van Hei ningen Hoogeveen, te Papend- recht J. A. Bos Delfzijl, te Rotter dam-I Jsselmonde drs. H. E. Smit Den Helder. Geref. Kerken vrijgemaakt: be roepen te Musselkanaal-Valther- mond drs. A. S. de Vries kand. Kampen. Christelijke Geref. Kerken: be roepen te Nunspeet (tweede pre dikantsplaats) B. de Graaf Zierik- Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Apeldoorn G. J. van Aalst Benthuizen; bedankt voor Gorichem M. J. van Gelder Tricht-Geldermalsen, voor Mid- delharnis E. Venema Elspeet, voor Nieuwdorp A. Bac Bode graven, voor Oudemirdum J. Mijnders Veenendaal. Oud-Gereformeerde Gemeen ten: beroepen te Salford (Canada) A. D. Muilwijk Dordrecht. Evangelisch-Lutherse Kerk: aangenomen naar Groede-Mid- delburg-Vlissingen mevr. T. K. van Dam Eindhoven. Doopsgezinde Broederschap: aangenomen naar Joure mevr. L. Penner proponent Amsterdam. Hooglandse Kerk. De Hoog landse Kerk in Leiden stelt op za terdag 6 mei haar deuren open voor het publiek. Om elf uur wordt de opening verricht door ds. A. Alblas, terwijl de dag om kwart over drie wordt afgesloten met een vesper. Vorig jaar trok de open dag ruim dertigduizend be langstellenden. Scientology-school. Er komt voorlopig geen Scientology- school in Amstelveen. Er is geen aanvraag ingediend, zo zegt de voorlichter van de gemeente. Voor het begin van deze maand hadden vijftig ouders moet ver klaren dat ze hun kind naar die school zouden sturen. De plan nen van de Stichting Hubbard Onderwijs, genoemd naar de op richter van de Scientology Kerk, L. Ron Hubbard, hadden in Am stelveen enige weerstand opge roepen. Verslechtering. Paus Johan nes Paulus II heeft de Anglicaan se Kerk nog eens nadrukkelijk gewaarschuwd voor de wijding van vrouwelijke priesters en bis schoppen. In een brief aan aarts bisschop Robert Runcie van Can terbury, die aan het hoofd staat van de wereldwijde anglicaanse gemeenschap, spreekt de paus van een ernstige verslechtering in de betrekkingen tussen de twee kerken. De pogingen om tot een hereniging te komen worden op dit moment gefrustreerd, vindt hij. Kerken DDR. Vertegenwoor digers van de Evangelische Kerk, de Rooms-Katholieke Kerk en kleinere kerken in de DDR heb ben zich voor een fundamentele verandering van de socialistische maatschappij uitgesproken. Tij dens een landelijke bijeenkomst in het kader van het conciliair proces is onder meer een verdedi ging die gebaseerd is op afschrik ken, afgewezen. De belangstelling voor het koninlijk bezoek was ook in Oud-Beijerland enorm. Vrijwel het hele dorp pen om een glimp van Beatrix en Claus op te vangen. uitgelo- foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2