De botsende belangen van sponsors en journalisten Sovjetunie pakt titel weer Hans Spaan aangeslagen Squashploeg haalt brons (NIET) VAN GISTEREN MAANDAG 1 MEI 1989 SPORT PAGINA 21 UTRECHT (GPD) - Als een wil de weldoener stort het bedrijfsle ven karrevrachten geld neer bij de topsport. In werkelijkheid is het geen liefdadigheid, de sport is door de commercie gewoon ont dekt als het ideale marketingin strument. Directeur Joop Steen bergen jr. van het sportmarke tingbureau Inter Football vindt dat Nederland snel van de calvi nistische gedachte af moet als zou de sport geweld Het tegendeel is eerder het ge val, vindt Steenbergen. „Maar in Nederland moeten we weer ein deloos discussiëren over dit soort onderwerpen, terwijl ze elders niet zo moeilijk doen. Sportspon soring moet gewoon". Er zit ech ter nog een hele wereld tussen ge prijsd en geprezen, al willen de geldschieters het graag anders Steenbergen plaatste in Utrecht tijdens een symposium over 'sportjournalistiek en com mercie' een oproep. In samen zang overigens met Frank van de Wall Bake van het bureau Tref punt. Het duo verweet de pers in consequent optfeden. Het zou be ter zijn als de pers en het bedrijfs leven meer begrip kregen voor el- kaars doelstellingen binnen de sportwereld. Oproep Een oproep die qua timing niet goed viel bij met name het schrij vende en fotograferende deel van de vaderlandse sportjournalis tiek. Tijdens de voetbalinterland Nederland - Westduitsland van vorige week woensdag werd het record-aantal van tachtig persfo tografen achter de reclamebor den gedirigeerd, nota bene door de werknemers van Steenbergen. Om daar tussen vuurpijlen en rookbommen het flitsen voort te zetten. Inter Football wilde op die manier de bordsponsors optimaal aan hun tv-gerief laten komen. De complete chaos na de inter land noopte sommige fotografen ertoe om hun volgeschoten rolle tjes op het toilet te ontwikkelen. Van de schrijvende collega's was een aantal al niet veel beter af met het doorseinen van de verslagen die ze veelal staand in het tussen- pad van de tribunes hadden opge tekend. Volgens bestuurslid Joop Niezen van de Nederlandse Sport Pers (NSP) was een en ander voor (foto archief) een groot deel te wijten aan een overtal aan sponsors dat aanwe zig was bij de wedstrijd. Het was niet zozeer een noodkreet als wel een markant voorbeeld van hoe de situatie kan worden in de toe komst. in de liefde volle verhouding die ze is aange gaan met de sport graag de jour nalistiek betrekken. Het trio zou tot een algehele verheffing van de nationale topsport leiden. Van de Wall Bake: "Waarom kan er geen goede samenwerking komen tus- sport en media?" De sportjournalisten zijn wat Joop Niezen betreft helemaal niet vies van sponsoring, zoals Van de Wall Bake en Steenbergen sugge reren. Aan de andere kant zijn ze ook niet gecharmeerd en al hele maal niet van zins om de bood schap van de sponsor - de naam van het bedrijf in de krantekop - uit te dragen. "De sportjournalist stelt zich onafhankelijk op en doet verslag. Sportsponsoring is niet erg, mits de sponsor alleen fi nanciert. Op een passieve manier wel te verstaan. Als de geldschie ter de sportieve prestatie gaat stu ren, zit het fout". Beperking Boodschap Omdat de pers als onafhankelijk orgaan geen' enkele boodschap heeft en dient te hebben aan de belangen die er spelen. En in de wetenschap dat uit de vrijage al leen maar een gedrocht kan wor den gebaard, moet de boot ook worden afgehouden. In dat op zicht is volgens het schrijvende deel van de media de tv al te ver gegaan. Niezen haalde het voor beeld aan van een omroep die zonder blikken of blozen een schaatsreportage uitzond die door de sponsor in eigen beheer was gemaakt. De tv is overigens sowieso een andere partner dan de schrijvende en fotograferende pers. Alleen al omdat bij grote evenementen moet worden opge bokst tegen commerciële zenders die zich op de markt begeven. Niezen voorziet een beperking voor de sportpers door de verder oprukkende commercie. Ook al door de niet aflatende stroom 're latiegeschenken'. "Vroeger kre gen we een plastic tasje en een ballpoint tijdens een persconfe rentie. Nu worden er al fjetsen verloot onder de aanwezigen, of videorecorders". Bij het aanvaar den van dergelijke dingen wordt het gegeven paard niet in de bek gekeken, maar wellicht naar de bek gepraat. Niezen: "Hoewel, Nico Scheepmaker kreeg ooit een videorecorder mee. Hij aanvaard de het ding met de opmerking dat-ie het hard nodig had om zijn werk goed te kunnen doen". Sport is zaken doen en zaken doen betekent tegenwoordig in de sport gaan. Maar Steenbergen verwijt de pers dat ze niet eens de moeite neemt om de essentie van sportsponsoring te doorgronden. Hij ging bijna zover om te stellen dat de armoedigheid van de va derlandse topsport in de schoe nen van de media kan worden ge schoven. De sponsor tilt met fi nanciële injecties de sportman en sportvrouw boven zijn normale niveau uit, maar de puriteinse sportjournalistiek ligt dwars. Van de Wall Bake: „Als het ABN-tennistoernooi niet meer zo genoemd wordt in de kranteko lommen dan is de lol eraf voor de sponsor". Zo simpel ligt het ei genlijk. ROB VAN DER ZANDEN STOCKHOLM (DPA/Reuter) - Bui ten de ijsbaan vormde het ijshoc- keyteam van de Sovjetunie een ge prikkelde, ontwrichte ploeg, emo tioneel verward door een conflict tussen trainer en de ervaren harde kern. Op het ijs was „de grote rode machine" eensgezind en onover winnelijk. Met negen overwinningen in ne gen wedstrijden werd de Sovjetu nie voor de 21e keer wereldkam pioen. De vijfde wereldtitel in de ja ren tachtig werd zaterdag, op de voorlaatste speeldag, in Stockholm veilig gesteld door de overwinning met 5-3 op Canada. De zege was de triomf van de oproerkraaiers, die coach Tichonov (63) het leven in de aanloop naar dit wereldkampioen schap zuur maakten. Fetisov, Mak- arov, Larionov en Kroetov schitter den als vanouds met hun weergalo ze controle over de puck en onna volgbare individuele hoogstandjes. Ook Tichonov kraaide de victo rie. De coach, die door zijn ster-ver dediger en aanvoerder Fetisov be schuldigd was van dictatoriale me thoden, snoot na de zege luidruch tig zijn neus. „Dit is het gelukkigste moment in mijn loopbaan", zei hij met tranen in de ogen. „Dit keer ging het niet alleen om winnen, maar ook om de juistheid van mijn coaching concept." Lieveling Eerder in het seizoen had Tichonov de durf publiekslieveling Fetisov uit de selectie te gooien. Pas twee weken voor het begin van het we reldkampioenschap haalde de coach de 31-jarige aanvoerder te rug. Onder dwang. Makarov, Kroetov en Larionov verklaarden zich solidair met hun aanvoerder en dreigden met opstappen, indien Ti chonov halsstarrig in zijn weigering volhardde. De coach met de leger- rang van kapitein werd bijna zelf het slachtoffer en voegde Fetisov alsnog toe aan zijn WK-ploeg. Een eenheid werd de ploeg nooit meer. Zeker niet buiten de baan, en in de aanloop naar de finaleronde ook niet op het ijs. Het gevoel van onbehagen, van onvrede was funest voor de interne verhoudingen. Spe lers liepen met een grote boog om elkaar heen, weigerden met elkaar of met de coach te praten. Agressie De kille, vijandige sfeer werd op het ijs omgezet in agressie. Het aantal tijdstraffen liep hoog op voor de technisch begaafde Sovjet-ploeg en de routiniers faalden in de voorron de. Het was aan nieuwelingen te danken dat de Sovjets in die fase van het toernooi ongeslagen bleef. Ploegen, die normaal door de Sovjets van het ijs werden geblazen, kwamen pardoes in de buurt van de overwinning, maar talenten als de negentien-jarige Fedorov en de 20- jarige Mogilni hielden de „sborna- ja" op de schaats. In de voorronde ook tegen Canada, dat in Zweden een aantal profs van in de competi tie uitgeschakelde clubs inzette en met hun offensieve spelwijze voor veel opwinding zorgde. De tweede ontmoeting tegen de Canadezen werd zaterdag een gala voorstelling. De harde kern schit terde in het duel en bracht vier van de vijf treffers op zijn naam. Center Larionov maakte twee schitterende doelpunten. Fetisov maakte de eer ste van de vijf en Kroetov voegde er ook een aan toe. Met de wereldtitel nam de oude groep afscheid van het nationale team. Fetisov zet zijn loopbaan voort bij de New Jersey Devils. Sa laris: één miljoen dollar. Larionov kan zo bij de Vancouver Canucks aan de slag, Makarov en Kroetov hebben vergaande contacten met de Calgary Flames. In hun geval moeten de sportautoriteiten nog toestemming geven. In'de degradatiepoule werd Po len door de nederlaag tegen de Bondsrepubliek Duitsland (0-2) ze ker van een plaats in de B-groep. Noorwegen zal volgend jaar in Bern zijn opwachting maken bij de A-lan den. JEREZ (ANP) - Hans Spaan is aan geslagen. Nederlands beste motor coureur op de weg is al na drie Grand Prix' in de 125cc-klasse vrij wel kansloos voor een topplaats. Juist in het seizoen dat de racer uit Castricum een Honda van de Japan se fabriek tot zijn beschikking heeft. Spaan wordt achtervolgd door pech. In Japan ging de tweede plaats verloren door een kapotte ontsteking. Gisteren, op het circuit van Jerez in Andalusië, brak de schakelstang vier rondjes voor het einde, toen Spaan op weg leek naar de tweede plaats. De Spanjaard Alex Criville won de race in de 125cc-klasse. De Amerikaanse wereldkam pioen Eddie Lawson heeft zijn eer ste Grand Prix-zege van het seizoen te pakken in de 500 cc-klasse. Lawson kreeg de overwinning toe geschoven doordat zijn landgenoot Kevin Schwantz, die comfortabel op de eerste plaats rondreed, met nog zes ronden te gaan onderuit- schoof. De Amerikaan Wayne Rai- ney eindigde op ruim tien seconden van de winnaar als tweede. De Brit se coureur Niall McKenzie ging als derde over de streep. De Nederlandse motorcoureur Kees Baseling is zaterdag bij de trai ning van de Spaanse Grand Prix in de 80cc zwaar gewond door een val en met een gebroken been en ver moedelijk een schedelbreuk in het ziekenhuis opgenomen. HELSINKI (ANP) - De derde en de vijfde plaats. Dat was de positieve oogst van de Nederlandse ploegen in het toernooi om het Europees kampioenschap squash in Helsinki. De vrouwen Nicole Beumer, Mar jolein Houtsma en Hugoline Van Hoorn verzekerden zich zaterdag van de bronzen positie in het vrou wentoernooi. Het Nederlandse trio gleed onbedreigd langs Zweden. Alleen Karin Backlund slaagde er in het Beumer een beetje lastig te maken: 10-8, 7-9, 9-5, 6-9, 9-2. Door een eenvoudige zege op Spanje (5-0) eindigden de Neder landse mannen als vijfde. Van der Pluym werd in eerste instantie door Codiha op het verkeerde been gezet (4-9), maar herstelde zich vervol gens knap (9-2, 9-1, 9-2). Zijn ploeg genoten (Frieling, Scheffer, Verto gen en Buit) lieten geen steek val- "Dat moet een keer of acht zijn ge weest", tast Henk de Cler zijn ge heugen af, pogend om zich zijn daadwerkelijke betrokkenheid bij de derby Lugdunum Rooden- burg weer voor de geest te halen. Helemaal zeker van zijn zaak is de inmiddels 41-jarige en voor malige rots in de branding van Lugdunum niet. "We wisselden in die tijd nog wel eens van klasse, hè", glimlacht hij. "We kwamen ze niet elk jaar tegen". De Cler doet die (koninginne- jclag mee aan het familie-toernooi bij de club waar hij als jongetje van acht jaar zijn eerste stappen zette en die hij nog altijd trouw is. Het toernooi op kleine veldjes is voor jong en oud en derhalve speelt hij in het team samen met zijn beide zoontjes. Voor Tim, de jongste en spelend in de E 1 van Lugdunum, heeft Feyenoord ove rigens en na een open dag voor de jeugd belangstelling getoond en hoewel hem dat streelt, moet hij er eerst nog eens goed over naden ken. "Een paar keer in de week naar Rotterdam heen en weer is natuurlijk wel een opgave", weet hij ook. "En hij is pas tien, nog wel wat jong". Gemakkelijk is hij trouwens niet voor zijn oogap pels. Als Henkie jr. in een twee te gen één situatie voor het 'vijande lijke doel' de bal een keer niet af geeft aan zijn vader, krijgt de 14- jarige er verbaal ongenadig van langs. Op zijn 35ste en na vijftien jaar trouwe dienst in het eerste elftal van de Kikkers zette De Cler een streep onder zijn carrière, al trapt hij op zondagmorgen in het zesde nog altijd een balletje. Hij doet dat ondermeer met spelers als Wim de Roo en Leo Redel, jongens met wie hij destijds jaren in het eérste team speelde. "Dat was mijn beste tijd", kijkt hij terug. "Gijs Collé, zat daar bij, Jan Pijn akker, mijn broer Kees ook.' Met De Kubber als trainer werden we toen tweemaal achtereen kam pioen. Promoveerden van de der de klasse zo door naar de eerste klasse. Ik ben, of je het gelooft of niet, begonnen in de spits, naast Wim Planjer. Ik debuteerde op het Zilveren Molen-toernooi van LFC met twee goals. Pas later en naar mate ik ouder werd, ben ik steeds verder achterin gaan voetballen. Inderdaad, nog jaren als laatste Aan de Leidse derby tussen Lugdunum en Roodenburg be waart Henk de Cler louter goede herinneringen. "Dat idas, zeker toentertijd, toch altijd een specia le wedstrijd. Apart sfeertje n>rom heen. Dat voelde je al, toen nog op de Haarlemmertrekvaart, bij het intrappen. Veel volk, veel -aan dacht in de kranten. Nee, van haat en nijd onderling was geen sprake. Misschien leek dat aan de buitenkant wel zo, maar achteraf dronken we met die Roodenbuf- gers heus wel een biertje. Maar er was wel een gezonde rivaliteit. Ik denk, dat dat de laatste jaren minder is geworden. Dat echte clubgebonden zijn is er niet Wéggaan bij Lugdunum is in zijn hoofd nooit opgekomen. "Ik woonde destijds aan het begin van de Haarlemmertrekvaart, dus Lugdunum was een logische keuze. Ik heb het bij de club altijd prima naar mijn zin gehad. Een mengeling van gezelligheid en toch op niveau voetballen. We heb ben, vooral vroeger, wat afgela- chen hier. Vooral op donderdag avond na de training. Dat was vaste prik, tot twee uur. En dan met z'n allen lachend op het fietsje naar huis. We namen het voetbal wel serieus hoor. Trainden drie keer in de week. Maar op donder dag, nee, dan was het altijd bal". Kijken naar het eerste doet Henk de Cler nog altijd, althans als hij niet zelf rond dat tijdstip de wei in moet. "Nou schiet me nog wat te binnen", denkt hij vooruit en terug aan de derby Lugdunum - Roodenburg. "Dat was met Hans van der Starp. Die geeft in een be paalde situatie Andre Ooyendijk, zijn tegenstander, een schop. Nou, toen moest Starp over het hele veld. rennen voor zijn leven. Ja, Andre zie ik nog wel eens. Dat is nu mijn buurman. We hebben hier later nog wel eens om moeten lachen". AD VAN KAAM Het lachen verging Lugdunum-doelman Wim Eradus niet, ondanks de twee treffers die hij gisteren in de derby tegen Roodenburg moest Paarden Vijf op hol geslagen paarden in het peloton vormden gisteren het enige interessante aspect aan de amateur- wielerkoers om de Wim Hendriks- trofee in Zeeland. Op de lange rechte wegen van Zeeuws Vlaanderen peddelde het peloton aanvankelijk ontspannen in het spoor van negen koplopers. Tot de tachtigste kilometer gebeur de er niets. De negen leiders pas seerden zonder probleem vijf paar den die rustig langs de weg stapten. Het veel grotere en met meer auto's omgeven luidruchtige peloton bracht echter wèl paniek teweeg binnen het paardenpelotonnetje. Nerveus geworden wierpen de viervoeters stuk voor stuk hun (jeugdige) berijders af en galoppeer den tot schrik van de renners zeven kilometer mee in de grote groep renners. Pas toen neutraliseerde de wedstrijdleider de koers. De onwe tende koplopers werden stil gezet evenals het gecombineerde men sen- en paardenpeloton. De viervoe ters lieten zich toen vrij gemakke lijk aan de halster afvoeren. Nadat de juiste verschillen waren berekend, gingen kopgroep en pe loton - zonder viervoeters - weer op pad. Incidenten deden zich niet meer voor. In Koewacht won Frank van Veen- endaal uit Lisse de verder nauwe lijks interessante wedstrijd. Staartje Lugdunum doet er alles aan om in de tweede klasse te blijven. Vorige week boekten de Leidenaars een belangrijke overwinning op en in Woerden, die nog wel eens een staartje zou kunnen krijgen. Want scheidsrechter Joop de Wit uit Den Haag boekte toen drie spelers van de Leidse zondag tweedeklasser. Hij weet alleen niet zeker wat hun namen zijn. Dat laat hij de KNVB dan ook uitzoeken. Het vermoeden bestaat bij de leidsman dat Lugdunum verkeerde namen heeft doorgegeven om be paalde spelers van strafvervolging te vrijwaren. Robert de Roo is er zo eentje. De Leidse verdediger loopt met de regelmaat van de klok tegen een boeking op. Als De Wit hem te gen Woerden zou hebben geno teerd, had hem dat de wedstrijd te gen Roodenburg gekost. Immers, bij drie boekingen volgt een auto matische schorsing van één wed strijd. Zo ver kwam het niet. Arbiter De Wit, die drie spelers van Lugdunum voor een boeking in aanmerking vond komen, wist alleen van Ron van der Weijden zeker dat naam en speler bij elkaar hoorden. Van één speler was de Hagenaar er van over tuigd van het feit dat naam en speler niet bij elkaar hoorden. Een derde speler kon hij na afloop van de wed strijd niet meer te pakken krijgen. Voor De Wit is de zaak met het op sturen van zijn rapport naar de KN VB afgedaan. Voor Lugdunum moet de zaak nog beginnen, want de Leidse vereniging heeft van de KN VB nog niets vernomen. Zwetselaar Dick Wetselaar is microfonist bij Lugdunum. Meestal treedt hij op voor een handjevol publiek, maar gisteren mocht de speaker zijn boodschappen slijten aan meer dan tweeduizend bezoekers van de der by Lugdunum-Roodenburg. De be snorde omroeper kreeg de lachers op zijn hand met zijn herhaalde ver zoeken aan opdringerige voetbal liefhebbers om achter de "omraste ring" plaats te nemen. Ook de toeschouwers die bij her haling op de dug-outs klommen, werden door Wetselaar bestraffend toegesproken. "Go nou eens van 't dak van die dug-out af jongens". Woorden die aan dovemansoren waren gericht, want de 'daktoeris ten- kregen onmiddellijk gezel schap van een jeugdige supporter. Wetselaars stem galmde vervolgens door de Kikkerpolder: "Ja, gaat er nog effe bijzitten ook. Wegwezen en wel onmiddellijk. En willen die mensen die voor de tribune bij het hek zijn gaan staan nu ook eens een plekkie op de tribune gaan zoeken. Het is al de vierde keer dat ik dit moet vragen. Wanneer worden jul lie nu eens volwassen?" Martin van Amerongen, hoofdre dacteur van De Groene Amster dammer, in De Journalist: „Voetbal is inmiddels een bijzon der vreemde sport geworden, waar aan alles onsympathiek is. De pat sers in de sky boxen, het bonzenge- drag, de opgefokte sentimenten on der de stadionklok, de spelers, die voor extreme bedragen als vee wor den verhandeld en de allerwege op bloeiende vormen van criminali teit". Marco van Basten in De Volks krant: „Ik ga naar Johan Cruijff dat is wel zeker. Maar als hij eventueel weg is uit Nou Camp, kan Barcelo na naar me fluiten. Van die slange- kuïl zonder Cruijff moet ik niks heb ben. Hier valt het trouwens ook niet mee. Elke thuiswedstrijd is een probleem, omdat we geen goed aan vallend concept hebben. Sacchi verrekt het taktische veranderingen aan te brengen. 'Vorig seizoen zijn we op deze manier manier kam pioen geworden en daarmee basta'. Dat zegt hij. Toch slaap ik rustig, met het vredige gevoel dat ik een Hollander ben. Wanneer je hier een kans mist, eisen de kranten je kop en moet je wegwezen". Frank Rijkaard in Haagse Post „Iedere speler die in Italië gaat voetballen, hoopt dat hij er drie in- schopt. Maar als je dat ook daad werkelijk doet, heb je hier geen leven meer. Dan raakt iedereen, pers en publiek, helemaal in de war. En toch is er geen enkele voetballer die zich gaat lopen inhouden omwille van z'n privacy. Dat is kennelijk voor veel voetballers het hele leven: erkenning". Martin van Amerongen in De Journalist: „Vroeger loeide het publiek van verontwaardiging als een speler door een onbesuisde Piet Kraak, de doelman van Stormvogels, een schaafwond aan het linkerbeen toe bracht. Tegenwoordig loeit het pu bliek als een speler wegens meervou dige manslag naar de kleedkamer wordt gezonden. Tussen de krijtstre pen heerst allang de mentaliteit van de jungle, vertaald in gedragingen die elders in de maatschappij onge twijfeld, tot zware gevangenisstraf fen zou leiden". Ajacied Jan Wouters in De Volkskrant over het feit dat FC Groningen is gebaat bij een ne derlaag in de aanstaande compe titiewedstrijd tegen PSV op Tweede Pinksterdag: „Ik zou met opzet verliezen. Hoe veel geld zou je de club anders niet door de neus borenJe moet wel gek wezen door op winst te gaan jagen. Het publiek hoeft er niets van te merken. Iets dergelijks neem je tevo ren ook niet uitgebreid met elkaar door. Dat gaat vanzelf. Iemand laat z'n mannetje een keer lopen bij voor beeld". Columnist Henk Spaan over Jan Wouters in Nieuwe Revu: „We hebben hier te maken met een zogenaamde 'professionele' opvat ting van het métier, waarom geen verschil meer bestaat tussen corrup tie en een vermeend professionalis me. Ik weet zeker dat in alle gro te professionele leagues ter wereld een speler die zich dergelijke opinies hardop permitteerde een schorsing zou worden opgelegd wegens het in diskrediet brengen van de sport. Alleen wielrenners doen zo iets. De kermisklanten van de hedendaagse Berry van Aerle in Sport Inter national: „Kraay had een uitgesproken me ning over me. Van Aerle heeft het li chaam van een wereldkampioen, maar de kop van een natte kip, zei hij altijd. Ik vraag me nog steeds af, wat hij daarmee bedoelde". Bernard Schnieders, ex-bakke nist van Egbert Streuer in het NRC Handelsblad: „Egbert gaat op dit niveau ook niet lang meer mee. Hij drinkt te veel". KNVB-arts Frits Kessel in Trouw: „Haptonomen brengen alleen maar ellende". Basketbalcoach Ton Boot in De Volkskrant: „Als je aan de rand van de af grond staat, ga je alle wapens ge bruiken". Mechelen-voetballer Wim Hof- kens in Trouw: „Publiciteitsgeilheid is mij vreemd". NeVoBo-voorxitter Piet de Bruin in Sport International: „Het klinkt raar, maar ik ben goudeerlijk". Feyenoord-trainer Rob Jacobs in Voetbal International: „Wij pakken zonder meer Euro pees voetbal". FC Groningen-speler John de Wolf in Voetbal International: „Deze groep is zo sterk, wij krij gen geen terugslag meer". De Sovjetrus Sergei Jashin gaat neer in het duel tegen Canada. Achter hem staat de Canadees James Patrick. De Sovjetunie won het duel met 5-3 en werd voor de 21ste keer wereldkampioen. (foto epa>

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 21