Droomdebuut voor Martin van der Horst Hermans komt meters tekort DIOK loopt 'dubbel' mis Zwak Gemini onderuit tegen Allides: 1-3 Snijders blijft mogelijk aan als coach bij DIOK Succes Van Veenendaal MAANDAG 1 MEI 1989 SPORT PAGINA 19 VOLLEYBAL SLAGHAREN (GPD) Het Nederlands team heeft er een nieuwe volleybalsensatie en op termijn wellicht ook een sportieve aanwinst bij. Gisteren op de slotdag van het internationale toernooi in Slagharen, dat bij de mannen door Cuba werd gewonnen, won Martin van der Horst bij zijn debuut tegen de Verenigde Staten (3-1) in een klap de gunst van het toch al razend enthousiaste publiek. Bondscoach Arie Selinger omschreef de nieuwkomer als het grootste talent dat Nederland ooit heeft gehad. De 25-jarige Castricummer, afkom stig van eredivisie-degradant The Smash, is vooral door zijn lengte een even opzienbarende als impo sante verschijning. Met zijn 2.12 me- ter behoort hij veruit tot de langste speler in het Nederlandse hoogvlie gersgezelschap, waarin alleen Rob Grabert (1.98) en Avital Selinger (1.75) onder de twee meter blijven. En alleen dat feit al maakte Van der Horst direct tot de lieveling van de ruim 2300 toeschouwers. Bij zijn in valbeurten in de tweede, derde en vierde set werd hij stormachtig toe gejuicht en die reacties herhaalden zich wanneer hij weer plaats moest maken voor vaste kracht Ronald Zoodsma. „Ik had me geen beter debuut kunnen wensen", keek Van der Horst naderhand op zijn eerste op treden terug. „Ik kwam er meteen lekker in. Het eerste balcontact le verde direct een punt op. Dan kan het eigenlijk al niet meer fout. Ik had eerlijk gezegd niet verwacht, dat ik zo snel zou spelen. Ik was er van uitgegaan, dat ik eerst een tijdje op de bank zou moeten zitten. Te meer daar ik ten opzichte van de rest van de groep een behoorlijke trainingsachterstand heb". Voor Arie Selinger was dat even wel geen reden om de luchtreus al leen maar iets van de sfeer te laten proeven. „Ik wilde even zien hoe hij zich op dit niveau zou manifesteren. Mijn indrukken zijn zeer positief. Ik denk dat hij heel ver kan komen. Het hangt een beetje van zijn ont wikkeling af hoe snel hij doorstoot. Voor mij staat echter vast dat hij al le kwaliteiten heeft om een topper te worden. Mentaal en fysiek is hij heel sterk. Technisch en tactisch moet er nog het een en ander bijge schaafd worden, maar aan zijn ma nier van spelen, vooral zonder bal, kun je zien dat hij ongekende moge lijkheden heeft en een domineren de figuur in het team kan worden". Vooral vanwege het onbegrensde vertrouwen dat Selihger in hem heeft, kreeg Van der Horst verge leken met de andere twee wachtka mer-klanten, Henk-Jan Held en Paul Hamelink, een voorkeurs behandeling. „Ik heb de bond ervan kunnen overtuigen dat we Van der Horst zo snel mogelijk bij de groep moesten halen", benadrukte Selin ger. „Omdat het om een extra man ging, diende er geld voor te worden vrijgemaakt. Die ruimte is gevon den. Vandaar dat hij er nu al bijzit". In Slagharen, was een tweede plaats het hoogst bereikbare. De na tionale ploeg toonde een labiele mentale houding hetgeen bleek te gen Cuba, dat Nederland zaterdag avond een ongekende afstraffing bezorgde (15-11,15-12,15-5), en tegen de Verenigde Staten, die voor het eerst in vijf wedstrijden een set wonnen (12-15, 15-12, 15-11, 15-7). Deze wankele instelling had vol gens Selinger alles te maken met een onjuist bericht in de media. Daarin werd melding gemaakt van het feit, dat er binnen de selectie geen eensgezindheid zou bestaan over zijn opvolging door assistent Harrie Brokking. „En dat is een per tinente onjuistheid", benadrukte de coach. „Alle spelers zijn het er una niem over eens dat Brokkipg het moet worden. Voor het duel met Cuba reageerden ze zeer emotioneel op die situatie. Dat kan ik vanuit hun positie heel goed begrijpen. Het gaat om hun sportieve toe komst. Ze waren er in die ontmoe ting net als in de eerste periode tegen de Amerikanen met hun hoofd niet bij". Met dat goedkope excuus maakte de naar Japan vertrekkende volley balprofessor zich echter niet erg ge loofwaardig. Hetgeen hij onder streepte door zijn kritiek op de wed strijdinstelling van de spelers. „Het team was te tevreden over zichzelf na die vier 3-0 overwiningen tegen Amerika. Ze liepen met het idee Teeuwen druld; stempel op ronde van Noordwijk NOORDWIJK - Veteraan Karei Teeuwen uit De Zilk heeft zaterdag met grote overmacht de Oranje-ron de van Noordwijk aan Zee gewon- De regerende Nederlands kam pioen sprong al in de beginfase van de wedstrijd weg met Stan Paarde- koper (Zoeterwoude). Voor laatst genoemde werd het hoge tempo van Teeuwen machtig en moest zich terug laten vallen in het pelo ton. De Leidse sprinter Pieter Eve- lein rook onraad en demarreerde. Met hem kwamen ook Jan Tromp (Kudelstaart), Sjaak Spreeuw (Hil- legom) en de plaatstelijk favoriet Ton van Duyvenbode bij de vluch ter. De vjjfmans kopgroep kwam tot een nauwe samenwerking en wer den niet meer achterhaald. Karei Teeuwen met Sjaak Spreeuw de beste renners uit de groep weigerde de eindsprint af te wachten en sprong in de laatste ronde met suc ces weg. Pieter Evelein probeerde nog aan te haken, maar tegen de krachtexplosie van Teeuwen was geen kruid gewassen. Sjaak Spreeuw was de strijdlustigste ren ner en won terecht de leidersprijs. De uitslag: 1, Karei Teeuwen (De Zilk), 2. Pieter Evelein (Leiden), 3. Sjaak Spreeuw (Hillegom), 4. Ton van Duyvenbode (Noordwijk). 5. Jan Tromp (Kudelstaart), 6. Hans Schoelink (Leiderdorp), 7. Piet Kralt (Rijnsburg), 8. Peter Vijl (Voorburg), 9. Edwin Pruysers (Rijswijk) 10. Martin van Breda (Leidschendam), 11. Rhet van Trigt (Hillegom), 13. Gerrit Kleinveld (Lisse), 15. Herman de Jong (Zoeter woude). Jean Paul van Poppel. (archieffoto) Van Poppel als eerste over meet WILLEBROEK (ANP) - De 38e editie van de wegwedstrijd De Drie Zustersteden" is zaterdag in een complete Nederlandse overwinning geëindigd. Jean- Paul van Poppel toonde zich na 200 kilometer de snelste sprin ter van het peloton. Na hem kwamen Frank Pirard, Adri van der Poel en Wiebren Veenstra als respectievelijk tweede, der de en vierde over de meet. Vorig jaar werd de wedstrijd voor het eerst sedert 1963 weel gehouden. Na de start in Ant werpen ging het peloton, dat zich koesterend in het aangena me lenteweer niet al te druk maakte, richting Gent. Na 150 kilometer ontstond enige echte activiteit toen, op de Muur van Geraardsbergen, de Belgen Rudy Dhaenens, Mare Serge- rant en Ludo Peeters alsmede de Ier Sean Kelly een voor sprong namen. Die ging echter korte tijd later weer verloren, toen het viertal voor een geslo ten overweg kwam te staan. Na nog enkele ontsnappin gen, die geen stand hielden, kwam het gesloten peloton, drie kwartier later dan het tijdsche ma voorzag, in Willebroek aan waar Van Poppel de spurt won. VOORSCHOTEN - De mannen van Gemini hebben hun eerste pro motieduel tegen Allides met 3-1 ver loren. Een zwak begin werd de Voorschotenaren noodlottig. Als Gemini aanstaande zaterdag van de derde gegadigde, Molenwiek, wint, behoudt het een kans op promotie. Dat hangt dan af van de uitslag van Molenwiek-Allides, dat volgende week woensdag wordt gespeeld. Na een 15-10 nederlaag in de eerste set kwam Gemini pas op toeren. De service was goed en de aanval draai de zelfs uitstekend. Bij 12-4 ver zuimde Gemini door te gaan, met name omdat de buitenspelers niet zuiver genoeg werden aangespeeld. Ronald van Besuyen was met zijn 185cm niet opgewassen tegen het bijna twee meter lange Allides- blok. Toch wonnen de Voorschote naren na 12-11 de set met 15-12. In de derde set werd het best ge speeld. Pas bij 8-8 liep Allides even weg door drie foute services op rij van Gemini. Door goed blokkeren van Wilbert Kokshoorn kwam Ge- mini nog op 12-12, maar afmaken lukte niet, ondanks de wissels die coach Bernard van de Pols toepas- rond van: wij zijn de besten van de haalde brons tijdens het EK in 1985 de Chinese bondscoach Pang»Wu- te: 12-15. Allides maakte veel herrie wereld en we pakken Cuba wel in Nederland, eindigde net als de qiang na afloop van het Euro Grand over de beslissingen. Gemini ging even. Die houding heeft me in verle- mannen als vijfde tijdens het EK Prix toernooi, waar zijn ploeg als daarin mee en haalde zichzelf uit genheid gebracht en ook verrast, van 1987 in België en behoort in Eu- derde eindigde achter de DDR, zijn ritme (4-7). Nog eenmaal wer- Verliezen is oké, maar de manier ropa achter de Sovjetunie en de maar voor Tsjechoslowakije. den de ruggen gerecht: Gemini waarop is allesbepalend". DDR nog steeds tot de sub-top. kwam terug tot 9-10. Toen er weer Waar de mannen de afgelopen twee „De internationale top bereiken, wat in het veld gebeurde had dat op Het Nederlands vrouwenteam jaar aansluiting bij de internationa- deelnemen en goed presteren tij- Gemini een verkeerde uitwerking, vecht in de schaduw van de mannen le top vonden, is het vrouwenteam dens de Spelen in Barcelona, dat is De jonge Allides-ploeg profiteerde en derhalve nagenoeg in de anoni- echter blijven steken. „Terwijl ons ons doel op de langere termijn", al- snel met 15-9 winst (3-1). miteit voor erkenning. Het team doel niet minder ambiteus is", aldus dus Pang Wuqiang. GER RENES HILVERSUM - Wat de bekroning had moeten zijn van een prima verlopen seizoen werd uiteindelijk een vernedering van de eerste orde. Het dit jaar in de ereklasse rugby onaan tastbare DIOK, dat ongeslagen en met grote overmacht het kampioenschap behaalde, had gisteren in Hilversum ook nog zijn zinnen gezet op het veroveren van de nationale be ker en daarmee dus de 'dubbel'. Maar de lichtzinnige wijze waarop gastheer Hilversum tegemoet werd getreden kwam de Leidenaars duur te staan. Het liep uit op een ondubbel zinnige 26-9 nederlaag die ook inderdaad even kansloos was als de cijfers al aangeven. De ontluistering na afloop van de finale was dan ook groot. Agressie heette het sleutelwoord te zijn, althans het gebrek daaraan bij DIOK-zijde en het surplus dat Hil versum in de strijd wierp. Het in de competitie nog tweemaal volstrekt kansloze RCH overvleugelde daar mee het technisch veel hoger aange slagen DIOK, dat van zijn coach Theo Snijders collectief op een ver wijt in deze kon rekenen. "Techniek is belangrijk bij rugby, maar werk lust is dat nog veel meer. Zonder in zet kan je onmogelijk winnen. Kijk naar Hilversum. Ze knallen die bal lukraak omhoog, maar ze gaan er wel met zijn allen keihard achter aan. Het is niet mooi, maar het werkt wel", aldus de diep teleurge stelde Hagenaar. Zwarte piet Die in zijn nabeschouwing links en rechts ook nog wat zwarte pieten uitdeelde aan spelers die in zijn ogen nadrukkelijk hadden gefaald. "De ploeg als geheel speelde onder de maat, maar met name scrumhalf Ronald Vermeulen heeft waar schijnlijk de allerbelabberdste wed strijd uit zijn carrière achter de rug. Hij kreeg waarlijk geen bal goed in de driekwartlij n. Het gevolg was dat we nimmer toe kwamen aan ons ge liefde spelletje. En dat weer speelde in de kaart van Hilversum dat nu eenmaal beter gedijt als er sprake is van een rommelig spelbeeld met veel duw- en trekwerk tijdens de warming-up werd duide lijk dat Hilversum er die middag echt zin in had. De slappe opwarm ronde die DIOK daar tegenover zet te deed de kenners al vooraf de wenkbrauwen fronsen en het ergste vrezen. In de tweede helft zou die vrees ook bewaarheid worden. Hilversum namelijk putte extra moed uit het feit dat de tegenstan der zich maar niet kon ontworstelen aan het door hen opgelegde juk en gooide er nog een portie pressie te genaan. Onder die druk bezweek met name de driekwartslij n waar wel raspaarden, maar geen werk paarden in rondlopen, om met de woorden van veteraan en latere uit valler Kees Koemans te spreken. Bert Wisse en Rob Kamp liepen el- acWen)oisiri9 kaar in de weg by het vangen van het hoge kick, het ovaal stuiterde en weg was Ronald Wels. Omdat Jo- han Vermeulen eerder een strafkick had benut en pal na dat cadeautje ook nog scoorde met een drop-goal leidde RCH plots met 16-9. Op de boulevard van Noordwijk zetten de de kopgroep- uit de tweede groepmet daarin Rijnsburger Piet Kralt (midden) aan voor de Zonder verder namei was Snijders evenmin te spreken over de verrichting van mannen als Diederik Renardel en Bert Wisse die door persoonlijke fouten de te genstander tot driemaal toe aan wel erg eenvoudige tries hielpen. "Een gebrek aan concentratie", dacht Snijders. "Hoge ballen moetje nim mer laten stuiteren, dat is vragen om moeilijkheden. Het seizoen heeft misschien wel wat te lang voor ons geduurd. Ik bespeurde ook op de training al dat er sprake was van vermoeidheidsverschijnselen. Van dat beeld kreeg ik ook in de wed strijd wel een bevestiging". Flater Hoewel het van meet af duidelijk was dat de ploeg nooit echt lekker in de wedstrijd kwam, kon DIOK desondanks nog tot tien minuten na de pauze hopen op die grote beker, want op dat moment leidde de ploeg nog altijd met 6-9. Met een push-over try en dankzij de benutte conversie en strafkick van Gott fried Bos maakte DIOK in eerste in stantie de flater van Renardel (na zijn misser op een hoge kick scoor de Balkesteijn eenvoudig en kickte Johan Vermeulen raak) nog goed. Maar gaandeweg werd echter dui delijk dat Hilversum zich geen der de keer zomaar naar de slachtbank liet leiden. De ploeg, met routinier Hennie Vermeulen weer in de gelederen, tackelde dat het een lieve lust was en op tegenstand van dat kaliber had DIOK blijkbaar totaal niet gere kend. Een misvatting toch, want al Leed Met de moed der wanhoop poogde DIOK daarop nog wel om Hilver sum vast te zetten op eigen helft, maar het leed was al geschied. Knullig balverlies in de lijn leidde tot een interceptie en een try van Visser en nog een slordigheidje aan de zijlijn bood Raymond van Dies- sen de kans om er uiteindelijk zelfs 26-9 van te maken. "Wat een vernedering", sprak Theo Snijders pal na afloop. Om daar aan toe te voegen dat toch ook nog wel eeh positieve kant aan dit deficit zat. "Spelers die dachten dat ze het allemaal wel wisten en meen den in Nederland te zijn uitgeleerd, zullen die mening moeten herzien. Ondanks het kampioenschap en het soms goede spel valt er nog heel wat te leren. Laat dit dan maar een goe de les zijn geweest". AD VAN KAAM AVILAjTOLEDO (ANP) - Luc Suykerbuyk behaalde zaterdag in de Ronde van Spanje de belangrijk ste overwinning in zijn driejarige loopbaan als profwielrenner, Mathieu Hermans kwam vieren twintig uur later een tiental meters te kort voor de eerste zege in dit sei zoen. Hernandez reidt in de lei derstrui. Suykerbuyk onderscheidde zich zaterdag in de 197,5 kilometer lange etappe tussen Bejar en Avila. De 25- jarige renner uit Nispen, die in zijn Spaanse ploeg een beschermde po sitie inneemt, maakte vorig jaar in de Ronde van Baskenland indruk als één van de betere klimmers. In dë Vuelta bevestigde hij die reputa tie in een rit, die een col van de der de, twee van de eerste en een van de tweede categorie herbergde. Nadat Arntz betrokken was ge weest bij de inleidende schermutse lingen, demarreerde Suykerbuyk 77 kilometer voor het einde. Hij HILVERSUM De kans is groot dat Theo Snijders toch nog een sei zoen verbonden blijft aan DIOK. De bondscoach, die drie jaar werk zaam is bij de Leidse rugbyclub, gaf eerder te kennen dat hij met het behalen van de landstitel zijn doel had bereikt en derhalve wenste op te stappen. De Hagenaar lijkt nu op zijn schreden terug te keren. De reden daarvan is tweeledig. "DIOK heeft mij opnieuw benaderd omdat ze tot nu toe geen kafis hebben gezien oni een opvolger te vin den. Blijkbaar durft niemand het aan, zoiets inderdaad als het Meche- len-syndroom, dat er dus niets meer te winnen zou zijn. Dat spreek ik tegen, dat heb je trouwens vanmiddag kunnen zien tegen Hilversum. Er valt juist nog heel wat te doen. Anderzijds heb ik ook zelf wel lol in deze club. Die groeit en bloeit en dat spreekt me aan. Ik heb wel wat ei sen gesteld en als ze daaraan kunnen voldoen zeg ik voor 13 mei ja". Die voorwaarden liggen vooral op organisatorisch gebied. Snijders voelt niet zoveel meer voor het veldwerk, ambieert meer een soort posi tie als technisch manager. Bij DIOK poogt het bestuur momenteel die plannen rond te krijgen. kreeg een vrij grote groep aan het wiel, die gezamenlijk de 1910 meter hoge Pena Negra beklom. Daar kwam de Colombiaan Farfan als eerste boven gevolgd door zijn land genoten Morales, Parra en Wilches. In de afdaling nam Suykerbuyk in gezelschap van de Colombianen Farfan en Hernandez, de onafschei delijke eerste luitenant van Parra, afscheid van de groep. Het drietal had gelijkgezinde be langen. Farfan reed voor het berg- klassement, Hernandez voor de lei derstrui en Suykerbuyk voor de rit- zege. De samenwerking was uitste kend tot aan de wielerbaan van Avi la, waar de Brabander de zege kreeg van de twee Colombianen en niets in de weg werd gelegd om de dag prijs in ontvangst te nemen. Farfan werd de eerste bergko ning, Hernandez trok de leiderstrui over de schouders. Het trio had 53 seconden voorsprong op een groep je van vijf, onder wie Echave, Mora les en Hilse, en bijna drie minuten op het peloton met de favorieten Parra, Indurain, Delgado en Pino, het vorig jaar. „Dit is de belangrijkste ning uit mijn loopbaan", gaf Suy kerbuyk onomwonden toe. „Be langrijk voor de ploeg en voor mij zelf." De eerste week van de ronde van Spanje verliep voorbeeldig voor de ploeg. Van Brabant droeg anderhal ve dag het gele tricot en Suyker buyk was de gevierde man in het eerste contact met het hooggeberg te. „Het uur na mijn overwinning was het zwaarste uit mijn carrière", verklaarde hij. De beduusde Bra bander werd na zijn triomf overal heen gesleept. Van de ene zendge machtigde naar de andere, van de ene journalist naar de andere. Tel kens moest hij zijn achtergrond toe lichten, telkens moest hij Nispen spellen. De Spaanse kranten hiel den het zondag toch op „Lispen". Zo goed het de Zahor-ploeg in de Vuelta verging, zo slecht liepen de zaken bij Caja Rural, de ploeg van Hermans. Kopman Lejarreta liep zaterdag in het hooggebergte ruim acht minuten achterstand op en werd op slag kansloos voor de eind zege. Marcel Arntz probeerde zon dag in de vlakke rit tussen Avila en Toledo over 157 kilometer iets aan de down-stemming te doen, was constant in de slag, maar werd de ruimte voor een solo niet gegund. Daarop werd de kaart Hermans uitgespeeld. Zijn ploegmaten hiel den het peloton van 172 renners tot de 200 meter vals plat voor de streep in het historische Toledo bijeen. Daar sprong de Italiaan Ghirotto als een katapult weg. Hermans zag het, maar wachtte een fractie met zijn re actie. Die aarzeling werd de sprinter fataal. Ghirotto liet zich niet meer inlopen. Met een tel voorsprong duwde hij zijn fiets over de witte kalklijn. Hermans werd tweede. LEIDEN - Frank van Veenendaal uit Sassenheim heeft gisteren de amateurklassieker Lamswaarde - Koewacht (Wim Hendriks Trofee) over een afstand van 161 klometer gewonnen. Hij kwam na 3 uur 46 minuten en 39 seconden alleen over de eindstreep. Van Veenendaal was twee kilometer voor de finish uit een kopgroepje van negen dat in de laatste vijf kilometer gevormd, ontsnapt. Jack van der Klundert uit Hoogerheide won op 16 seconden achterstand de sprint van de rest van de vluchtgroep. Martien Kokkelkoren uit Noordwijkerhout heeft in de ama teurronde van Westvlaanderen gro te indruk gemaakt. Nadat hij in Mal- lorca al een berg-etappe had gewon nen, sloeg de 20-jarige Bollenstre- ker in de 'koninginnerit' naar Kem- mel weer toe. Met overmacht be haalde hij de zege. In het eindklas sement kwam Kokkelkoren, die uit Spanje enkele aanbiedingen kreeg om daar in een ploeg te rijden, op de derde plaats. De groene trui werd wel een prooi voor de kleine Noord- wijkerhouter. De Warmondse nieuweling Etienne Vergeer is in topvorm. Het afgelopen weekeinde won hij zowel in Rotterdam als in Drunen met gro te voorsprong. In Rotterdam (Feij- enoord) liet de jongste Vergeer zijn vluchtmakkers Barry de Ruiter (2e) en Dave Meester (3e) halverwege achter om met 1 minuut en 30 se conden voorsprong te winnen. Mark Varkevisser (Rijnsburg) won de sprint van het peloton en 'werd vierde. Mike Hassing (Noordwijk) pakte de vijfde plek. In zijn kielzog finishste Camile van Beek (8e), Stefan Diederiks (13e), Robert van Dongen (16e) en Walter Doeswijk (19e). Pascal Vergeer reed met de Zuidhollandse selectie in 's-Gra- vendeel (18e) en Drunen (10e). Al- bert Hoogeveen werd in Drunen zesde. De amateurronde van Haarlem werd een prooi voor Ton Zwirs uit Badhoevedorp. Rijnsburger Hans van Egmond werd knap vierde. Bergen op Zoom zag Koos Moer- hout winnen. Mike Hassing werd nu achtste. Barry de Ruiter behaal de die zelfde plaats in Utrecht. Henk Jan Buis won in Enkhuizen voor eigen publiek. Cees Vernooy werd 17e. Corine Ouwehand mocht het in de klassieke Ronde van Zuid friesland weer bij de toppers probe ren. Na 90 kilometer zat er dit maal niet meer in dan een plaatsje (32e) in het peloton.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19