Philidor blijft boven streep Situatie LZ wordt steeds moeilijker IWFoorlog aan gebruik van doping Tegen Rotterdam valt beslissing Mancini klopt Becker Basketbalsters sluiten toernooi met nederlaag SPORT MAANDAG 1 MEI 1989 LEIDEN - In een hectisch slotduel tegen het Haagsche DD 1 heeft het eerste tiental van Philtfor Leiden het hoofd in de hoofdklasse van de landelijke competitie boven water weten te houden. De Leidenaars wonnen zaterdag met 5V2-4V2, het geen ruimschoots voldoende was om in de eindstand van de competi tie boven de rode streep te blijven. Het voor zijn laatste kans vechtende DD werd nu na het Bussumse BSG de tweede degradant. Het zonnige weer ten spijt pakten zich zaterdag in figuurlijke zin aan vankelijk donkere wolken boven het Leidse Lammenschanspark sa men. Aan Philidor-zijde kregen na melijk Peter Gelpke en Piet Bakker het in de openingsfase zwaar te ver duren. J^an de overige borden stond daar geen enkele compensatie te genover. In de loop van het duel zag team-captain RAG de Graaff echter telkens meer lichtpuntjes ontstaan. Slechts de concrete resultaten lie ten toen nog lang op zich wachten. Het eerste belangrijke nieuws moest zelfs van buitenaf komen, toen een telefoontje naar Rotter dam leerde dat de reserves van Vol- mac op dikke achterstand stonden tegen HSG. Dat betekende voor Philidor feitelijk al garantie tegen degradatie, want verlies tegen DD zou dan nog altijd een klassering boven Volmac 2 betekenen. Met de ze wetenschap in het achterhoofd kon Philidor vrijuit spelen, waarbij de öVM'/a winst al spoedig in het verschiel kwam. Onder de spanningen golfden de kansen in diverse partijen wel voortdurend heen en weer. Positie ve uitzonderingen aan Leidse zijde vormden daarbij Henk van Maaren en Nico Kuijf. Van Maaren bereikte na een vlotte pionwinst tegen van Egmond langzaam maar zeker win nend voordeel, terwijl Nico Kuijf opponent Dickhoff geen kans gaf om in de wedstrijd te komen: 2-0. De andere duels typeerden zich door hun enormfe grilligheid. Peter Gelpke ontsnapte vanuit een volle dig verloren positie met een remise tegen Blokhuis, terwijl Piet Bakker tegen Lindner uiteindelijk nog dichtbij een puntendeling kwam. Om tenslotte alsnog te verliezen: 2 V2-IV2. Ook Stehouwer tegen Kort was een partij met jo-jo kenmerken, waarin de beide spelers diverse op gelegde kansen tot winst misten. Het was tenslotte Stehouwer die de zoveelste kans aangreep en won: 3 V2-IV2. RAG de Graaff en Schend- stok vochten een even onzeker duel uit, waarin de laatste blunder voor de Leidenaar was: 0-1. Een voor beeld dat navolging vond bij Hein- Piet van der Spek, die tegen Prak ken een riante positie om zeep hielp. Ook het feit dat Leo Hofland ondertussen een goede positie te gen Koppens tot remise had laten glippen (4-4) deerde Philidor niet. Die gelijke stand zette het sein voor Philidor met remise-posities van Hans Kuijf en Leen van Ofwegen slechts definitief op groen. Van Ofwegeh's opponent, Weide keek in tweede zitting vervolgens een half uur de kat uit de boom om te bepalen of er nog op winst ge speeld diende te worden. De op dracht luidde bevestigend, waarop Weide met nog maar vijf minuten op de klok hopeloos de mist inging. Met een remise na afbreken tussen Hans Kuijf en Michiel Wind kwam de eindstand daarmee op 5lhAl/i voor Philidor. In de eerste klasse B werkte LSG 1, dat reeds zeker was van de derde plaats, het treffen bij het Apel- doornse ASG min of meer als for maliteit af. De 51/2-41/2 nederlaag was desondanks onnodig. Tom Wi ley (die daarmee de kans op een lan delijk topscorerschap liet liggen), Leon Konings, Joan Baart en Aad van Moorsel slaagden er namelijk allen in om uitstekende posities als nog op verlies te laten uitdraaien. Goede winstpartijen van Theun van der Vorm, Adriaan Clemens en de scheidende Charles Kuijpers kon den dit niet ongedaan maken, om dat Leo Huijsdens als vijde man verloor en Andreas Lind ondnaks een pluspion niet verder dan remise kwam. Een grillige winstpartij van Henk van Putten zorgde voor een 5 V2-4V2 eindstand. In de ontmoerting tussen US en LSG 2 uit de tweede klasse C ston den er de nodige degradatiebelan- gen op het spel. De LSG-reserves hadden om veilig te zijn een gelijk spel nodig, maar wonnen tenslotte nog ruim met 2,/2-51/2. Raoul van Ke tel en Annemarie benschop legden in deze wedstrijd de basis tot de winst door beiden goede overwin ningen af te leveren. De situatie zag er voor LSG desondanks nog even onduidelijk uit, totdat Kees van Zijp uit mindere positie winnend te rugkwam en vervolgens ook Jan Tolenaar een gecompliceerde partij tot een goed einde bracht. Plusre mises van Folkert Geertsma en Al- dert Westra Hoekzema waren daar op al voldoende om de winst veilig te stellen. Ook Peter van de Boog aard sleepte vanuit een minusstand nog een halfje in de wacht. Dat Dirk Sikkel van het bord werd gecombi neerd, kon de Leidse pret toen niet meer drukken. Ondanks de belangen bij het eer ste kon het reeds veilige Philidor 2 in de tweede klasse B tegen de re serves van het Witte Paard uit Sas van Gent redelijk op sterkte aantre den. Hetgeen een fors 2-6 verlies niet in de weg stond. De zwakte van de beide degradanten, De Baronie en Charlois 2 lijkt de Leidenaren in deze poule dan ook voor het nodige degradatie onheil te hebben be hoed. De enige winstpartij kwam van Leidse zijde op naam van Hen- riëette de Greef, die haar tegenstan der kansloos liet. Fred Slingerland snoepte in een boeiende partij een verdienstelijk halfje weg, hetgeen in een kleurloos duel ook voor He- leen de Greef was weggelegd. Henk van loon, Herman van Halderen en Ab Smit kwamen grote problemen nimmer te boven, terwijl Wim Vriend en Michiel Vergeer in meer kansrijke partijen ten onder gingen: 2-6. RUUD DOBBELAAR LEIDEN - Voor de twee Leidse vertegenwoordigers in de hoofdklasse geen jubelklanken. De Zijl/LGB behaalde weliswaar het eerste punt in de play-offs maar had van de dubbel tegen AZPC zeker meer verwacht dan de 6-6 in Amersfoort en de 7-14 nederlaag in Leiden. Voor LZ 1886 wordt handhaving in de hoofdklasse steeds moeilijker. Tegen Brandenburg werd thuis met 7-11 verloren. Gisteren werd in Bilthoven met 11-11 gelijk gespeeld. Voor de overige teams stond de laatste competitiewedstrijd op het programma. Alleen de vrouwen van De Zijl/LGB speelden nog ergens voor. Bij een ruime overwinning op Rapido zouden zij kampioen wor den. Het zat er echter niet in. Inte gendeel, Rapido won met 5-4 en kon zo zelf de kampioensvlag hijsen. De Zijl/LGB speelde twee keer tegen AZPC. De Amersfoorters opereren dit jaar verrassend sterk. Hun plaatsing bij de bovenste zes was voor de aanvang van de compe titie zeker niet verwacht. Toch leek voor de ploeg van Frits Welling dit de mogelijkheid om weer eens te winnen. Dat De Zijl/LGB hier niet aan toe kwam was teleurstellend. Frits Welling: "In Amersfoort ging het nog redelijk. Eigenlijk hebben Sierag nadert kringrecord op twee seconden LEIDEN De achtste en tevens laatste Speedo-voorronde van dit seizoen, met de 400 en 800 meter nummers, werd het afgelopen weekeinde in het Leidse Vjjf Mei- bad verzwommen. De jeugdige zwemmers van De Zijl/LGB en LZ1886 wisten heel wat eremetaal uit het water te vissen. De Leidse zwemjeugd heerst niet alleen op de korte afstanden, zoals in alle vorige ronden is gebleken, maar kan ook op de langere afstan den goed uit de voeten. Zij zwom men gisteren naar alle waarschijn lijkheid (de landelijke uitslag is over veertien dagen bekend) tien fi nale-plaatsen bijeen. Natasja Sierag van LZ heerste op de 400 meter vrije slag en won in 5.18,0. Dit leverde haar een vijfde startbewijs op voor de finale-wed strijden in Amersfoort deze zomer. Na Sierag, maar op een straatlengte afstand, volgden clubgenote Rosan Bakker in 5.53,9 en De Zijl-zwem ster Jorien Kleywegt in 6.03,8. Bij de jongens in dezelfde leeftijdscate gorie (10 jaar) was het natuurlijk Tom Onderwater (Zijl) die deze af stand winnend afsloot in een tijd van 5.43,2. Stephan van Iterson (LZ) werd tweede in 5.54,7 en voor beide jongens ook een retourtje Amers foort. Micha Prins (11) leverde een schitterend duel om de eerste plaats op de 800 meter vrije slag (10.56,9) maar moest uiteindelijk 2 seconden toegeven op winnaar Bob de Bruyn (Gouwe). Remco Singeling tikte hier als derde aan in 11.12,7. Fleur Bakker en Saskia de Keij- zer (beiden van LZ) strijden weke lijks om de hoogste ereplaatsen en zweepen elkaar op naar scherpere tijden. Bakker deed de klokken'stil staan op 10.19,1, de eindtijd van De Keijzer mocht er ook zijn 10.33,4. Zij werden hiermee respectievelijk eer ste en tweede. Zeer verrrassend werd Richard van Duijvenbode op de 800 meter vrije slag bij de jongens eerste in 10.28,2 en hiermee kwalificeerde hij zich ook voor Amersfoort. Eep aantal LZ-zwemmers nam gisteren in Amsterdam deel aan de jaarlijkse Oranje wedstrijden. Een prima prestatie werd daar geleverd door Antoine van Weerde op de 200 meter schoolslag voor mannen. Hij werd in een sterk deelnemersveld eerste in 2.20,4. Met deze overwin ning wist hij voor een jaar beslag te leggen op de kostbare Homy-wis- selbeker, een troffee die vernoemd is naar de'legendarische oud-voor- zitter van de organiserende vereni ging AZPC. NORA BAKKER we daar de winst ook laten liggen. We benutten van de negen man meer situaties er maar één. Maar ge zien het feit dat we pas twee secon den voor tijd de gelijkmaker produ ceerden kan ik met dat gelijke spel wel vrede hebben. Als we dan zon dag aan de thuiswedstrijd beginnen is iedereen ervan overtuigd dat we gaan winnen. Vanaf het begin ging alles mis. AZPC speelde zone. Wij gingen veel te vaak van zo'n zeven meter schie ten. Arie van der Bunt is hiervoor een te goede keeper. AZPC kwam zo dus te gemakkelijk in bal bezit en kon optimaal "counteren". Toen Edwin Redegeld ook nog een ge broken teen opliep aan het eind van de eerste periode was het met het Leidse verzet helemaal gedaan. De 3-8«die na twee,perioden op het sco rebord stond spreekt boekdelen. Omdat ook nu de man meer situatie niet goed werd uitgespeeld kwam De Zijl/LGB niet terug in de wed strijd. Via 5-11 na drie perioden kwam het einde bij 7-14. LZ krijgt het steeds moeilijker. De dubbel tegen Brandenburg le verde één punt op. Het Ravijn ver zamelde tegen DZV drie punten en is zo goed als veilig. Rotterdam, dat niet speelde, staat nu één punt ach ter op LZ maar heeft twee wedstrij den minder gespeeld. Volgende week in de voor LZ laatste competi tie wedstrijden is Rotterdam twee keer de tegenstander en volgt de ontknoping. Tegen Brandenburg zat het de Leidenaars niet mee. Za terdag in de thuiswedstrijd ontbrak het de Leidenaars aan vorm. Hard werken was het enige wat over bleef. Het pleit voor LZ dat het niet bij voorbaat het hoofd in de schoot legde en inderdaad de nodige vecht lust opbracht. Zo werd in de derde periode een 3-6 achterstand omge zet in een 7-7 stand bij aanvang van de laatste zeven minuten. Van alles leek nog mogelijk, in de laatste pe riode ging echter van alles mis. Brandenburg "gesteund" door een uiterst warrig en inconsequent flui tende Janssen van der Laak trok on der leiding van international Robert Havekotte ten aanval en won met 7- 11. Van de elf Bilthovense doelpun ten kwamen er tien uit een straf- worp of man meer situatie voort. Gisteren in Bilthoven eenzelfde beeld met dat verschil dat LZ in de laatste periode nu wel bij de les bleef en zo een 11-11 gelijkspel be reikte. De Leidenaars speelden een goed uitgevoerde press met Wilco van der Zeeuw zowel aanvallend als verdedigend in een belangrijke rol. Ook doelman Jan Teske droeg zijn steentje bij door tot twee maal toe een strafworp te keren. Voor LZ hangt alles nu af van de wedstrijden tegen Rotterdam. Twee maal winst betekent behoud van het hoofd klasserschap, drie punten geeft re delijke vooruitzichten, alles minder betekent zo goed als zeker degrada tie. Doelpunten zaterdag: Wilco van der Zeeuw 2, Bob Brebie 2, Aijan Meierink, Frans v.d. Brink en Mi chel van der Zeeuw. Doelpunten zondag: Wilco van der Zeeuw 4, Bob Bredie 2, Ruud Muusse 2, Michel van der Zeeuw 2 en Frans van der Brink 1. In de tweede klasse speelde Kat wijk tegen De Dolfijn. De Amster dammers, die al kampioen waren, lieten er geen twijfel over bestaan wie er de sterkste was getuige de 17- 5 uitslag. Toch kan Katwijk dat als tweede eindigde op een geslaagd seizoen terug zien. Vivax verliet de tweede klasse met een zege. De Oegstgeestenaren komen volgend jaar uit in de derde klasse. De 14-9 zege op AZC uit Apeldoorn was in ieder geval een re delijk afscheid. Topscorer Dick van der Bosch met vier goals. In de derde klasse speelde DKD tegen Woerden. De Leiderdorpers traden gehavend aan. Woerden won dan ook met 6-4. De Leiderdorpers verlengden hun verblijf in de derde klasse met een jaar hoewel dit moei zamer ging dan vooraf verwacht. Doelpunten: Luc Zandvliet 4. De vrouwen van De Zijl/LGB konden nog kampioen worden maar dan moest concurrent Rapido met meer dan vier doelpunten wor den verslagen. Het heeft er niet in gezeten. Integendeel, halverwege stonden de Haarlemsen op 2-0. De Zijl/LGB vocht nog wel voor wat het waard was, kwamen ook nog wel iets terug (2-1 na drie perioden) maar de benodigde marge kwam niet in zicht. Eindstand 5-4. DIRK KLOOS LEIDEN De grote en opvallende afwezige bij de druk bezochte kampioensreceptie van Luba Leiden was gis termiddag de Nederlandse basketbalbond. Ook twee weken na het behalen van de titel in de eerste divisie A heeft Leiden van de bond nog geen beker of felicitaties ontvangen. Het kon de feestvreugde overigens niet drukken. Leiden-voorzitter Henny Nijssen zette zijn mede-bestuursleden in het zonnetje en huldigde de troika, het trio coaches en trainers dat de ploeg het afgelopen seizoen leidde. „We hebben lastige jaren achter de rug, maar we ho pen de neergaande lijn nu omgebogen te hebben. We mikken op een plaats bij de bovenste vier in de promotiedivi sie", aldus Nijssen. Directeur Rob Mantel van Luba (op foto met microfoon) haalde uit naar de in zijn ogen te kritische en cynische pers, die Leiden enkele jaren terug geen goede toekomst voorspelde. „Die voorspelling was nu geloochenstraft" vond. Mantel, die aankondigde dat met de Amerikaan Tom Gussen overeenstemming was bereikt over contract verlenging. Gussen vertrekt deze week overigens wel volgens plan naar Australië, waar hij tot eind september zal spelen. De speuractie naar een coach heeft nog geen succes gehad. „Het aantal beschikbare mensen is klein, veel coaches willen de uitdaging kennelijk niet aan of hébben geen tijd", aldus Mantel. (foto Loek Zuyderduin) De Argentijn Alberto Mancini had veel reden tot juichen. Hij won in Monaco van Wilander en Becker, goed voor een leuke bijschrijving op zijn bankrekening. (foto afpi MONTE CARLO De eerste toernooizege op gravel blijft voorlopig een droom voor Boris Becker. Uitgerekend in zijn „thuisland" Monaco, ver loor de 21-jarige Westduitser de finale van het Grand Prix-toernooi in vier sets van de Argentijn Alberto Mancini, die ongeveer een kwart miljoen gul den opstreek. Mancini trad in de voetsporen van zijn vroegere idool en landgenoot Guillermo Vilas, die het toernooi in Monte Carlo twee keer op zijn naam schreef. Voor de Argentijn is het de tweede zege in zijn loopbaan. Vorig jaar won hij Bologna. Voor de nummer drie van de wereldranglijst was het de 29e keer, dat hij een finale van een proftoernooi haalde. Maar nog nooit had Becker een hoofdprijs gepakt op gemalen baksteen, waar hij het spel niet zo snel kan spelen als op bijvoorbeeld gras. Becker was wel in vorm en had in de halve eindstrijd gedurenden 87 minuten niet te veel moeite met de Klagenfurter Horst Skoff: 6-3, 6-3. De pech voor de Westduitser was, dat zijn negentien-jarige tegenstander Mancini nog beter speelde. De nummer 31 van de wereldlijst had in de voorlaatste wedstrijd indruk gemaakt, door de Zweed Mats Wilander met 6-3,6-0 te vernederen. ,,Jk heb zelden iemand gezien, die zo hard en precies slaat", meldde Wilander na dat treffen. Mancini op zijn beurt zei het een eer te vinden, in de finale van zo'n be langrijk toernooi tegen een kanon als Becker te mogen spelen. Een wed strijd, die 35 minuten te laat begon omdat prins Reinier en zijn familie nog niet op hun stoel zaten. Vervolgens was het gedaan met de beleefdheid. Bij 2-2 in de eerste set sloeg Mancini de bal keihard op het lichaam van de ge boren inwoner van Leimen. In de elfde game verloor Becker zijn opslag, lama Mancini de set met 7-5 won. Becker pakte de tweede met 6-2, waar* Mancini zich via 7-6 en 7-5 naar de overwinning sloeg. Zodat het record n Monte Carlo blijft staan. Nog nooit in de geschiedenis van 82 toernooi- heeft de finale vijf sets gevergd. Die van 1989 duurde wel lang: ruim vier BURGAS (Reuter) De reputatie van het gewichtheffen heeft ernstig te lijden gehad van de openheid in doping-zaken. Waar andere sport bonden terughoudend zijn met fei ten over het gebruik van verboden spierversterkende of stimulerende middelen, daar heeft de internatio nale gewichthef federatie (IWF) geen enkele moeite met het vrijge ven van de namen van betrapte atle ten. Dat zei IWF-voorzitter Gott fried Schödl zaterdag tijdens een wereldbekerwedstrijd in de Bul gaarse plaats Burgas. „Het is eigenlijk vreemd, dat onze federatie altijd de namen van de overtreders bekend maakt, terwijl andere bonden dopegebruik probe ren te verdoezelen. Maar dat bete kent niet, dat het doping-vrije spor ten zijn", verklaarde Schödl tegen over een verslaggever van het Bul gaarse persbureau BTA. De IWF kwam internationaal in de vuurlinie te liggen door toedoen van de vijf gewichtheffers - twee Bulgaarse Olympische kampioe nen, twee Hongaren en een Span jaard - die met vijf andere atleten tij dens de Spelen van Seoul werden betrapt op anabolica-gebruik. Schödl benadrukte in Burgas nog maar eens, dat de IWF het IOC er van heeft overtuigd, dat alles in het werk wordt gesteld de farmaceuti sche hulp van de spierversterkende middelen uit te bannen. „Na Seoul werd hier en d^ar voorgesteld ge wichtheffen als Olympische sport van het programma te schrappen. Dat is inmiddels van de baan. Alle IOC-leden zijn ervan overtuigd, dat we doping de totale oorlog hebben verklaard". De IWF heeft de regels aange scherpt. Wanneer in een jaar tijd drie gewichtheffers van dezelfde nationaliteit bij de dopingcontrole positief worden bevonden, dan Zege Hazeleger LEIDEN - Jan Dirk Hazeleger heeft de halve marathon van Har wich gewonnen. De Leidse atleet legde de 21,1 kilometer onder lasti ge omstandigheden over een geac cidenteerd parcours af in 1.10.02. Daarmee liet hij al zijn Britse con currenten en z(jn clubgenoten van Hague Roadrunners achter zich. Bij wedstrijden in Den Haag kwam Fabian Ross van AV Holland op de korte afstanden goed uit de voeten. De B-junior legde de 100 meter in 11,8 en de 200 meter in 23,7 af. Zijn clubgenoten Bianca Ver mond liep dezelfde afstanden in 13,7 respectievelijk 27,1 af. volgt een automatische schorsing van dat land voor onbepaalde tijd. Volgens Schödl zijn er in 1989 al in twaalf landen onaangekondigde dopingtests gedaan. Hij verwacht, dat voor het einde van dit jaar 60 procent van de bij de IWF aangeslo ten gewichtheffers één keer of va ker zal zijn gecontroleerd op het ge bruik van spierversterkende prepa raten. Een nieuwe maatregel is dat we reldrecords alleen nog worden er kend wanneer ze zijn verbeterd tij dens wereldkampioenschappen of Olympische Spelen én met 2,5 kilo gram of meer. Schödl zei er direct bij, dat de IWF zeer scherp zal gaan letten op buitengewone prestaties, die op doping zouden kunnen wij zen. „Als nationale records in een bepaald land de neiging hebben de wereldrecords te boven te gaan, dan moeten we zeer op onze hoede zijn." Filippo breekt record LEIDEN De Leidse gewichthef- fer Herman Filippo heeft in Nijme gen de regerende kampioen van Ne derland, Jan Jansen uit Simpelveld, onttroond. De Spartaan brak tij dens de veteranenkampioenschap- pen tevens de records trekken (115 kg) en stoten (145 kg). Jansen, die door Filippo naar de tweede plaats werd verwezen, heeft nog wel de wereldtitel op zijn naam staan. Prof Rik Smits krijgt invitatie van Harrewijn DEN HAAG (ANP) - Ronald Schilp is niet opgenomen in de na tionale basketbalselectie, die zich vanaf 8 mei gaat voorbereiden op de eindronde van de Europese titel strijd in Zagreb. De speler van Den Bosch kon zich niet de gqjiele trai ningsperiode vrijmaken en werd door coach Ruud Harrewijn daarop gepasseerd. Schiip is niet de enige routinier die ontbreekt in de voorlopige se lectie van 24 man. Ook de namen van Esveldt, Van der Ark, Korthout, Heijdeman, De Vries en Leiderdor per Daan van Egmond komen niet voor op de lijst. Van der Ark is ge blesseerd, De Vries door werkzaam heden niet beschikbaar, de overi gen zijn niet geselecteerd. Onder de 24 zijn zeven in Amerika spelende basketballers. Dat zijn de zes stude renden, Van Poelgeest (Nebraska), Reinalda (Oregon), Ebeltjes (Fre sno), Vrind (Villanova), Hammink (Louisiana), Lievers (La Salie) en prof Smits (Indiana Pacers). Van het septet heeft Reinalda zich afge meld wegens examens. Van Ebel tjes en Smits heeft coach Harrewijn nog geen toezegging ontvangen. De overigen zullen zich in de loop van de maand mei bij de selectie voe gen. Rik Smits is een geval apart. Na de verruiming van de amateurre- gels zijn de profs van dit jaar wel kom op de internationale kam pioenschappen. De Brabander heeft qp 22 april zijn eerste jaar in de NBA beëindigd. Harrewijn heeft de center en zijn club schriftelijk bena derd. Zowel Smits als de Pacers hebben nog niet gereageerd. „Voor Rik is het een kwestie van kunnen, willen en mogen", beseft Harre wijn. „Hij heeft er 82 wedstrijden op zit ten, dus weet ik niet of hij nog trek heeft in een Europees kampioen schap. Als hij wil, moet hij nog toe stemming krijgen van zijn club. Ik vermoed dat de Indiana Pacers zui nig met hem zullen omspringen. Hij is tenslotte niet de goedkoopste speler. Bovendien liggen er bij een positieve houding van de Pacers nog altijd gecompliceerde kwesties als verzekeringen, startgeld en nog wat kleine dingetjes." Harrewijn verwacht op de-eerste training in de Bankras-hal in Am sterdam 17 spelers uit de nationale competitie plus de al in Nederland teruggekeerde Richard van Poel geest. Na drie trainingen wordt de selectie teruggebracht naar 16 man. Ter voorbereiding op het toernooi in Zagreb (derde week juni) speelt de nationale ploeg in een sterk bezet toernooi in Griekenland (4-10 juni) en op 14 en 15 juni in Rotterdam twee wedstrijden tegen Europees kampioen Griekenland. Daarvoor stond voor eind mei een toernooi in Engeland op het pro gramma. Dat werd zaterdag afge zegd. Harrewijn zoekt daarvoor el ders speelmogelijkheden. De voor lopige selectie bestaat uit: Bottse, Kuipers, Pieterse (Den Bosch), Van Rootselaar, De Waard, Te Velde, Cooper (Den Helder), Van Dinten, Houben (BS Weert), Erna- nuels, Dam (Meppel), Franke, Kales (Amsterdam), De Jager, Marcel Huybens (Orca's), Dijkstra (Delft), Hageman (Akrides), Van Poelgeest (Nebraska), Smits (Indiana Pacers), Vrind (Villanova), Reinalda (Ore gon), Ebeltjes (Fresno), Hammink (Louisiana), Lievers (La Salie). Ton Boot tekent voor verlenging DEN HELDER (ANP) - Ton Boot heeft zijn contract bij basketbal landskampioen Commodore Den Helder met een jaar verlengd. De coach uit Schoorl had als voorwaar de gesteld, dat de club teminste één topspeler zou aantrekken. Aan die voorwaarde heeft Den Helder voldaan door international Chris van Dinten voor drie jaar vast te leggen. De forward speelde de af gelopen twee jaar voor Miniware Weert. Bovendien nam de lands kampioen Rob Jones van Red Giants Meppel over. De Amerikaan se, forward werd dit seizoen uitge roepen tot MVP (waardevolste spe ler) van het jaar. Jones tekende een verbintenis voor één seizoen. Al eer der had Den Helder de komst van international Rolf Franke gemeld. Weert heeft het vertrek van Van Dinten gecompenseerd met de komst van Tom Lockhart (Eindho ven). De Amerikaan, in de eredivi sie het laatst actief bij BS Leiden, heeft een aanvraag ingediend voor zijn naturalisatie'tot Nederlander. GDANSK (PAP/ANP) - De na tionale vrouwenploeg heeft het basketbaltoernooi in Gdansk be sloten met een nederlaag. Het clubteam van Leningrad was za terdag een fractie te sterk: 80-76 (37-37). Door de nederlaag werd de ploeg van coach Meindert van Veen vijfde. Een overwinning had de Ne derlandse ploeg op de tweede plaats, achter het onbereikbare Cuba, gebracht. Die wetenschap verlamde de ploeg in de slotfase. Alleen Anita Blangé (24 punten) en Esther Wender (15) vonden de basket. Leningrad had In Za- loeslaskaja (27) en Sjevtsjoek (20) haar beste schutters. De nog niet volledige equipe van Van Veen startte mager in het toernooi in de Poolse havenstad. Na nederlagen tegen Spanje en Cuba volgde een opleving tegen Polen. Tegen Tsjechoslowakije speelde de ploeg vrijdag haar bes te wedstrijd. De vrouwenploeg startte met het toernooi de voor bereiding op de eindronde van de Europese titelstrijd, die begin ju ni in Varna wordt gehouden en waar de ploeg een ticket kan ver dienen voor de wereldtitelstrijd in Malaysia. De Cubaanse Leonore Barrel werd uitgeroepen tot beste speel ster van het toernooi, Ze werd eveneens topscorer met 129 pun ten in vijf wedstrijden. Eindstand in Gdansk: 1. Cuba 5-10, 2. Tsjechoslowakije 5-8, 3. Leningrad 5-7, 4. Spanje 5-7, 5. Nederland 5-7, 6. Polen 5-6.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 18