JSSStif* DIRK VAN DEN BROEK V D op weg naar de superspeciaalzaak Boeren gaan over tot harde acties PRUZEN VERGELUKEN LEVERT GELD OP! C&A: aanpak illegaal werken op naaiateliers heeft succes sSgr Tegenactie van ziekenhuizen Amerikaanse aanpak tegen Nederlandse verliezen Misbruik van voorkennis over staatslening vermoed ZATERDAG 29 APRIL 1989 PAGINA 7 De boeren waren met 25 tractoren uit het noorden van Nederland en Zeeland naar Den Haag gekomen. Toen premier Lubbers ondanks herhaaldelijk aandringen bleef wei geren de petitie in ontvangst te ne men, werden de 'stellingen' na enig duw- en trekwerk op de deur gespij kerd. Ook op de deur van het parle ment werd een exemplaar gena geld. Aanvankelijk voelde de politie niets voor dat gespijker in de glad- gelakte deuren. Actieleider J. Leeuwma van de Groninger Maat schappij van Landbouw en zijn col lega A. van der Maas van de Zuide lijke Landbouwmij kregen echter toch nog vrij eenvoudig toestem ming: "Jullie kunnen kiezen: Of een paar gaatjes in de deur, of je loopt de kans dat er een trekker naar binnen rijdt en dan heb je helemaal geen deur meer". Leeuwma kondigde aan dat de boeren zich opmaken voor een de monstratie "die ze hier in Den Haag nog niet hebben meegemaakt". Zijn collega A. Maarsingh van de Veen koloniale CBTB: "Nu Braks blijft volharden, komen de boeren mas saal in opstand. Den Haag zal te klein zijn. De actiebereidheid is bij- Dat bleek gisteren al enigszins op het Binnenhof. Het feit dat Lubbers de petitie niet aannam leidde tot grote boosheid bij de boeren. Een aantal hunner forceerde de drang hekken en probeerde binnen te dringen in de Treveszaal. Hierbij kwam het tot enige schermutselin gen met de politie. Ook trachtten de boeren met vuurpijlen, tractorgeronk en -getoe ter en een geluidsinstallatie de aan dacht van het vergaderende kabinet te trekken. De weigering van Lub bers om even naar buiten te komen voor het in ontvangst nemen van de petitie, schoot de boeren volledig in het verkeerde keelgat. "Het is on voorstelbaar hoe onbehoorlijk we hier nu zijn behandeld. Het is bij zonder arrogant en eigenwijs om ons niet eventjes te woord te staan. Helaas betekent dit dat we hier nu weer heen moeten, maar dan mas saal. Ik zie er verschrikkelijk tegen op,. want het wordt een harde de monstratie en een boer staat nu een maal het liefst op zijn land. Maar er is geen andere mogelijkheid", aldus Leeuwma. AMSTERDAM (GPD) - De invoe ring van een 'waarborgverklaring', waaruit moet blijken dat kleine - vooral Turkse naaiateliers niet met illegaal in ons land verblijven de landgenoten werken, blijkt een succes. Bij het Gewestelijk Ar- beidskantoor in Amsterdam is het drukker dan ooit met het opgeven van werknemers voor de loonlijst. De geslaagde actie van de Am sterdamse politie in samenwerking met de belastingdienst en de Dienst Inspectie Arbeidsverhoudingen (DIA), eerder deze week bij vier ate liers waar illegaal werd gewerkt, is een onderstreping van het ver scherpte beleid van de overheid. Bij die actie, begin deze week in een pand in Amsterdam, werden 56 Turkse werknemers aangehouden. Het grootste deel van hen was ille gaal in ons land. Een aantal is al over de grens gezet. De vier ateliers hadden wel de papieren, maar voor slechts enkele werknemers. Van illegale ateliers was dus ook geen sprake, wel van illegale activi teiten. "Dat maakt het voor ons zo re mate doorslaggevend voor de aanschaf is gerworden dan in min der welvarende perioden het geval Voor adviseur Whitefield is de richting die het warenhuis moet in slaan' vrij duidelijk: "In Noord- Amerika zijn de warenhuizen al in de jaren zestig en zeventig deze pro blemen te lijf gegaan en veel van de warenhuisketens maken weer be hoorlijke winsten: R.H. Macy, Dil- lards (waar het Nederlandse Ven- dex grootaandeelhouder van is), Richs en de May Company. Maar dat zijn in feite ook geen warenhui zen meer in de traditionele zin, dat zijn superspeciaalzaken". Bovenkant Aan de 'bovenkant' van de markt is de Bijenkorf deze richting al inge slagen, aan de onderkant bijvoor beeld de Marskramer-keten (sinds kort ook van de Bijenkorf) lijkt er ook minder problemen mee te heb ben. In het midden is het echter een gedrang van jewelste met de Hema, Blokker en V&D. "Bekneld in het midden tussen aanbieders aan de bovenkant, de 'plus-winkels' en aanbieders aan de onderkant, de 'prijs-winkels'", aldus de nieuwe sterke man in de V&D-directie, J.M.J.M Kessels. Voor zijn komst naar V&D reorganiseerde Kessels de Bijenkorf-warenhuizen tot een winstgevende formule. 'V&D blijft in het midden van de markt en blijft zich dus richten op een breed publiek. Maar V&D gaat zich meer concentreren op de 'shop- ping'-functie (het gezellig winkelen) en meer trends populariseren", al dus Kessels. Ruimte slurpende arti kelen als meubelen, bedden en ta pijten verdwijnen uit de meeste V &D-vestigingen, evenals grote huis houdelijke apparaten (koelkasten). Daar staat tegenover een uitbrei ding op het gebied van mode (meer merken), huishoudartikelen en - textiel, boeken, platen en sportarti kelen, gebieden waarop Kessels de V&D-warenhuizen op gelijk niveau wil brengen als de speciaalzaken. moeilijk op te treden", aldus politie woordvoerder Klaas Wilting. "Als we keurig op de bel drukken en bin nen mogen komen, dan werken er een paar mensen. Vraag je hun pa pieren, dan klopt het allemaal wel. Alleen als je er een zorgvuldig van tevoren geplande actie van maakt en je sluit zo'n pand bij verrassing hermetisch af, dan tref je er illegaal in ons land verblijvende werkne mers aan. Dit soort acties vraagt dus veel zorg". Illegale ateliers staan al enkele ja ren in het middelpunt van de be langstelling. De schatting van de politie is dat er alleen al in Amster dam zeker 450 zijn. Deze ateliers maken een geschatte omzet van Boze boeren proberenondanks de vergadering van het kabinet. Een ac Volgens Kessels wordt het alle maal overzichtelijker en herken baarder, met een aansluiting van produkten en sferen, accenten en evenementen rond bepaalde goede ren, "attractiever en bij-de-tijdser, alles wat populair is of wordt". Daarvoor zullen mogelijk ook an dere onderdelen van het concern worden ingeschakeld. De hoofddi rectie van het moederconcern Ven- dex had er al eerder op gewezen dat op het gebied van de consumenten elektronica nauwer samengewerkt moet worden met de ketens van Dixon's, Kijkshop en Vedelectric. Ook op een aantal andere terreinen van het warenhuis heeft Vendex In ternational een eigen keten van spe ciaalzaken. Verhuurd Bestaande formules binnen en bui ten het concern krijgen ook meer meer dan 500 miljoen gulden en daarover wordt niet of nauwelijks btw en loonbelasting betaald. Het il legale personeel werkt er voor een hongerloontje. De 'illegale' ateliers staan onder aan de ver vertakte produktielijn voor de confectie in Nederland. Via tal van andere ateliers, die telkens weer het werk uitbesteden, maar daarover wel de provisie krijgen, komen de opdrachten tenslotte bij die kleine ateliers terecht. Op die manier wordt gepoogd de waar borgverklaring te ontduiken. Tege lijk is er ook sprake van een soort 'maffia'. De bazen van de betrokken ateliers zijn zogeheten 'katvangers'. Ze worden dik betaald door de tex- ghekken, door te dringen tot de van hen ging schermutselingen tielmaffia, maar loopt het mis, dan moeten ze het zelf zien op te lossen. Voor het modeconcern C&A kwam de inval in de ateliers, afgelo pen maandag, opmerkelijk genoeg, op een goed tijdstip. Woordvoerder Paul Remarque: "We worden er moe van om steeds in relatie met de illegale ateliers te worden gebracht. Nu is inderdaad uitgekomen dat er ook kleding voor C&A werd ge maakt. Prima. We weten nu waar we onze maatregelen moeten nemen. Er is steeds geroepen dat we zaken deden met illegale ateliers. Maar als we dan vroegen met welke ateliers, wilde men dat niet zeggen, omdat in AMSTERDAM (GPD) - De in schrijving op de jongste staatsle ning afgelopen week dinsdag heeft een fikse rel opgeleverd, die aanlei ding is geworden tot grote onrust onder de obligatiehandelaren. Er zou in de jongste staatslening zijn gehandeld met misbruik van voor kennis. De gemoederen zijn zelfs zo verhit geraakt, dat de commissaris voor de notering zich er al mee heeft moeten bemoeien. Volgens de beschuldigingen is te voren uitgelekt dat de (lage) uitgif- tekoers op 99 procent zou uitko men. Een uur voordat de inschrij ving sloot daalde de koers van de le ning in de officieuze handel de stukken waren immers nog niet eens uitgegeven plots van 99,4 tot 99 gulden. Uit Londen kwamen gol ven verkooporders los, omdat enke le grote beleggers van hun bank te horen zouden hebben gekregen dat de uitgiftekoers veel lager zou wor den dan verwacht. Kennelijk met de wetenschap enkele uren later te gen een lagere koers de lening te kunnen kopen verkochten partijen. In kringen van tussenhandelaren wordt evenwel betwijfeld of de be schuldigingen zijn te bewijzen. Toch achten zij een onderzoek die ateliers toch ook die illegale mensen een hap brood verdienden. Dat was het dilemma van de hulp verleners". De wetenschap om welk atelier het ging, heeft overigens niet tot in grijpende maatregelen geleid. Het atelier dat de opdracht heeft door gespeeld, is op het matje geroepen. Maar de eigenaar kon aantonen dat hij de opdracht had verstrekt aan een atelier, dat ook die waarborg verklaring had afgegeven. Dus was ook die leverancier te goeder trouw. De waarborgverklaring behelst een formulier, waarop alle gegevens over het atelier zijn vermeld. Ook of er aan alle verplichtingen wordt vol daan. Het formulier komt na teke ning bij het GAK terecht dat de ge gevens kan controleren. Paul Remarque van C&A: "Ik heb de indruk dat langzaam maar zeker de waarborgverklaring ook echt gaat werken. Actief optreden tegen de niet officieel werkende ate liers draagt alleen maar bij aan de werking van de waarborg". de zuiverheid van de handel in Am sterdam voorop blijft staan. Twijfel daaraan zou de buitenlandse be langstelling voor Nederlandse obli gaties kunnen verminderen, wat zeer ongunstig zou kunnen worden voor 's lands financiën. In 1988 kochten buitenlanders voor meer dan 40 procent aan nieuw geplaats te staatsleningen op. De financiële specialist van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, Hans Kombrink, zegt dat een on derzoek op zijn plaats is "als berich ten in deze zin heel sterk lopen". Zo dra door serieuze vermoedens, die al dan niet op waarheid berusten, het vertrouwen wordt aangetast, moet een onderzoek volgen. Het beursbestuur heeft in een verkla ring gezegd geen concrete aanwij zingen te hebben dat er is gehan deld met misbruik van voorkennis. Unilever ziet af van overname cosmeticabedrijf ROTTERDAM (GPD) - Unile ver heeft de overname van het Amerikaanse concern Elizabeth Arden en Faberg (toiletartike len, cosmetica, parfums) afge blazen. Er werden onverwacht nieuwe voorwaarden gesteld, die voor de in Rotterdam geves tigde onderneming niet accepta bel waren. Ze zouden Unilever voor aanzienlijke extra kosten hebben geplaatst en een te grote verandering betekenen in de structuur, waarover begin fe bruari al overeenstemming was bereikt. Unilever-voorzitter F.A. Mal- jers heeft verklaard dat het con cern Arden en Faberg tegen de prijs van 1,55 miljard dollar (ruim 3 miljard gulden) zou ko pen en daarmee een belangrijke stap vooruit zou hebben gedaan in de strategie voor toiletartike len. "Nu blijken ze alleen ver krijgbaar te zijn in een juridi sche vorm en voor een prijs die onze aandeelhouders niet vol doende tegenwaarde biedt. Er zijn andere wegen om onze stra tegische doelstellingen te berei ken en wij blijven hier met kracht naar streven", aldus de Unilever-topman. Unilever zou na de overname het grootste cosmetica-concern ter wereld zijn geworden. Unilever was vast van plan Elizabeth Arden en Fabergé in te lijven. Bij het berieken van een principeakkoord op 10 fe bruari was een termijn van 90 dagen overeengekomen om de overneming geheel rond te brei- Otra (Technische Unie) blijft groeien na overnemingen ALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) De groothandelsgroep Otra (Technische Unie) is dit jaar goed uit de startblokken gekomen en de directie verwacht dat de winst vóór belastingen in 1989 minstens gelijk zal zijn aan die van vorig jaar (72,7 miljoen gulden). Met de overneming in januari van dit jaar van het technisch groothan delsbedrijf Dittha, met dertig vesti gingen in Westduitsland en een om zet van 270 miljoen mark, wordt sa men met drie andere aankopen in de Bondsrepubliek van vorig jaar de omzet in dat land gebracht op 950 miljoen gulden op jaarbasis. Vo rig jaar steeg de netto-omzet van de Otra-groep van 1,4 miljard gulden naar 1,5 miljard. Voor Otra zijn vooral de nationale bestedingen in de bouw van belang en deze bedrijfstak ontwikkelt zich hier en in Westduitsland goed. In ei gen land werden vorig jaar Schot man Electro Groep en elektronica- distributeur Intra Electronics over genomen. Daarvan wordt dit jaar nog geen bijdrage van betekenis aan het resultaat verwacht". HCS Het Apeldoornse automati seringsbedrijf HCS Technology wil de Europese markt veroveren met kleuren-kopieerapparaten. Daartoe is een overeenkomst met de Ameri kaanse onderneming Colorocs ge sloten om via Europese distribu teurs kleurenkopieermachines (voor een prijs tussen de van 30.000 tot 35.000 gulden) en printers te ver kopen. Er zijn al wel kleurenkopi eerapparaten op de markt, maar die kosten ruim 100.000 gulden. ADVERTENTIE Albert ïS-w-5-"" tot BAS VAN DER HEIJDEN - DIGROS en DIRKSON HEBBEN HETZELFDE LAGE PRIJSPEIL met politie niet uit de weg. ROTTERDAM (ANP) De directies van de zes Rot terdamse ziekenhuizen, die tot maandag worden ge troffen door een opnamestop, zullen niet tolereren dat deze actie van het ziekenhuispersoneel na het week einde wordt voortgezet. Dit heeft de directeur-genees heer van het Rotterdamse Havenziekenhuis, B.G. Bruinsma, gisteren meegedeeld. Het is nog niet be kend wat voor tegenactie de ziekenhuizen onderne men. Daarover vindt nog overleg plaats. In de Rotterdamse ziekenhuizen St. Franciscus Gasthuis, Clara, Havenziekenhuis, Eudokia, Van Dam-Bethesda en Ikazia worden sinds gisterochtend alleen nog patiënten opgenomen met acute klachten. Patiënten die op een wachtlijst staan om te worden op genomen, worden niet opgeroepen. Het ziekenhuis personeel dat met de actie kracht wil bijzetten aan de looneis van 5 procent, wil met de opnamestop een bed denreductie van 12 procent bereiken. De directies van de betrokken ziekenhuizen zeggen wel begrip te hebben voor de actie. Zolang die zich tot het weekeinde beperkt, worden weinig problemen verwacht, omdat er rond het weekeinde toch weinig patiënten worden opgenomen die niet urgent zijn. Het Landelijk Patiënten/Consumenten Platform (LPCP) wil met een kort geding de vakbonden in de gezondheidszorg en de actiegroep van verpleegkundi gen WIO dwingen alle acties die de patiënt kunnen schaden te beëindigen. Het LPCP, waarin belangenor ganisaties voor patiënten zijn verenigd, vindt dat er sprake is van een 'onaanvaardbare verscherping van de acties in de gezondheidszorg, waarbij patiënten daadwerkelijk schade wordt berokkend'. Het LPCP heeft minister De Koning van sociale za ken en werkgelegenheid en staatssecretaris Dees van volksgezondheid in een brief gevraagd met nieuwe voorstellen te komen om de patstelling die in het zie kenhuiswezen is ontstaan te doorbreken. Behalve blokkade van een bijkantoor van het minis terie van wvc, bezetting van het gemeentehuis in Alk maar en opnamestops in Rotterdamse ziekenhuizen werden gisteren op tal van plaatsen in het land minder in het oog springende acties gevoerd. Op veel plaatsen onderbraken werknemers van de instellingen het werk voor enige tijd of draaiden zij zondagsdiensten. Philips Peico Electronics and Electricals in India, waarin Philips een belang heeft van 39,7 procent en waarover het Nederlandse concern de direc tie voert, heeft de winst vorig jaar zien dalen van 27,8 miljoen rupee, tot 10,7 miljoen rupee (ongeveer 1,3 miljoen gulden). Het management bezint zich op maatregelen, maar Philips noemt berichten als zou aansluiting gezocht worden bij een partner en het belang van Philips worden teruggebracht 'pure specu latie'. Barometer VS De 'barometer' van de economie in de Verenigde Staten, de index of leading indicators, is in maart ge daald. Vooral onder invloed van de vermindering van afgegeven bouw vergunningen en de orderontvang6t voor consumentenprodukten en grondstoffen bij producenten zakte de index met 0,7 procent tot 144,4. Olivetti Het Italiaanse kantoormachine- en informaticaconcern Olivetti heeft vorig jaar zijn nettowinst zien terug lopen van 402 miljard lire tot 356,2 miljard lire (540 miljoen gulden). De omzet is vorig jaar met 14 procent toegenomen tot 8,4 biljoen lire (12,6 miljard gulden). De investeringen kwamen uit op 804 miljard lire (1,2 miljard gulden) en de uitgaven voor onderzoek en ontwikkeling bedroe gen 452 miljard lire (670 miljoen gul den). Stadsverwarming De achttien stadsverwarmingspro jecten in Nederland zorgen dit jaar gezamenlijk voor een aardgasbe sparing van 225 miljoen kubieke meter aardgas. Dat komt overeen met een derde van de jaarlijkse stookbehoefte van geheel Amster dam, aldus dr. D. Jochems, adjunct- directeur bij de Nederlandse Ont wikkelingsmaatschappij Voor Energie en Milieu (NOVEM). We gens de hoge investeringen blijven dergelijke projecten voorlopig ver lies opleveren. DEN HAAG (GPD) - Het 'waren huis', al bijna een eeuw dominant aanwezig in onze binnensteden, be leeft moeilijke tijden. V&D zit in een diep dal en maakte over 1988 nog groter verlies (ongeveer 36 mil joen gulden) dan een jaar eerder. De Bijenkorf tevens groot-aandeel houder van de Hema stond enke le jaren terug op het randje van de afgrond, maar lijkt weer redelijk op koers. door Marien van den Bos De concurrentie is moordend, zo wel tussen de warenhuizen als van nieuwe vormen van detailhandel die klanten wegtrekken uit het in middels traditionele warenhuis. De grote kolos in het midden van de stad blijkt duidelijk in het nadeel, wanneer snelle, ingrijpende aanpas singen noodzakelijk zijn om het de klant naar de zin te blijven maken. "De warenhuizen waren nogal laat met de ontdekking dat de klan ten welvarender zijn geworden en de markt werd opgesplitst in ver schillende niveaus van kwaliteit, van smaak en van prijzen. Later dan de gespecialiseerde winkels". Dat zei management-adviseur Edward Whitefield eerder deze week op een congres in Scheveningen. Het wa renhuis verliest het snel de concur rentieslag met gespecialiseerde winkels, die een breder aanbod op een bepaald terrein hebben of goed koper kunnen aanbieden, of betere service verlenen of beter aansluiten bij een bepaalde smaak of noem maar op. Een grote concurrent van het wa renhuis als 'winkel van Sinkel' wor den zodoende de nieuwe, soms overdekte winkelcentra, die als ver zameling van gespecialiseerde win kels de vroegere functie van het wa renhuis overnemen, zoals Hoog Ca- tharijne in Utrecht en Babylon in Den Haag. Vooral ook omdat de prijs van een produkt in veel minde- Kessels: V&D gaat zich richten op een breed publiek". kansen om binnen de V&D-waren- huizen actief te worden. De post kantoren, schoenmakers en reisbu reaus krijgen er nieuwe collega's bij. Volgens Kessels zal er niet min der dan 100.000 vierkante meter ver koopruimte in de 60 warenhuizen worden' verkocht of verhuurd aan derden. Voorlopig kost de 'herpositione ring' van V&D handen vol geld. Voor 1400 mensen moet een andere baan gezocht worden, binnen of buiten het concern, met alle kosten van omscholing, herplaatsing en mogelijk een beperkt aantal afvloei ingsregelingen. Maar ook het nieu we ontwerp voor de warenhuizen, de uitvoering daarvan en het op bouwen van een ander imago zijn geld verslindende aangelegenhe den. De totale aanpak van alleen de eerste verdieping van een Bijenkorf kost al snel 6 miljoen gulden, zo is (foto GPD) de directie van de Koninklijke Bij enkorf Beheer gebleken. En de Bij enkorf heeft maar vijf vestigingen. V&D heeft er 60. Toch laat de'ervaring van de Bij enkorf en ook van warenhuisketens in het buitenland de eerder ge noemde Amerikaanse bedrijven, Debenhams en Dickins Jones in Engeland, Coin in Italië, El Corte Ingles in Spanje, Globus in Zwitser land en Magasin du Nord in Dene marken zien hoe belangrijk een strakke doorvoering van een image en van een aansprekend ontwerp en inrichting zijn. Het ontwerp van de winkel, de indeling ervan, de pre sentatie van de produkten, de klan tenservice, de manier waarop merk namen naar voren worden gehaald of gepromoot, zij zijn van het groot ste belang voor een succesformule. Er is echt nog geld te verdienen. Protest tegen daling inkomens DEN HAAG (ANP/GPD) De acties van akkerbouwers tegen de weigering van minister Braks om iets te doen aan hun slechte in komenspositie, worden grimmiger. Nadat minister-president Lubbers gistermiddag had geweigerd een petitie in ontvangst te nemen van 150 boeren die op het Binnenhof demonstreerden, na gelden zij net als Luther de petitie aan de deur van de Treves zaal. In de zaal vergaderde het kabinet.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7