Overleg over Namibia loopt vast Paraguay gaat met enig wantrouwen naar stembus Kanonnen zwijgen in Bayrut Uitstel van onafhankelijkheid Mannen met zwaarden beslissen over kiesrecht Zwitserse vrouwen Iraq koopt 50 Mirages van Frankrijk Noodtoestand in Senegal na jacht op Mauretaniërs Christenen en moslims eerbiedigen wapenstilstand Volkstelling in China in 1990 En wie schrijft u voor niets in en doet daarna alles om u aan werk te helpen? tempo-team uitzendbureau ZATERDAG 29 APRIL 1989 BUITENLAND PAGINA 5 KAAPSTAD (Rtr.) Cuba, Angola en Zuidafrika zijn er gisteren niet in geslaagd het internationale overleg over de onafhankelijkheid van Namibia weer op gang te brengen. De leden van de gemeenschappelijke Angolese, Cubaanse en Zuidafrikaanse commissie hebben na twee dagen verga deren in Kaapstad gezegd dat zij op 15 mei opnieuw de toe stand in Namibia zullen bespreken. GENEVE (AP) Het Zwitserse stadje Hundswil mag zich morgen verheugen in internationale belang stelling. Dan zullen de mannen van het kanton Appenzell Ausser-Rho- den in traditionele kledy, het zwaard omgegord, beslissen of vrouwen in het kanton al dan niet het recht krijgen te stemmen in het regionale parlement. Traditioneel marcheren de man nen van het kanton elke laatste zon dag van april in vol ornaat een veld je op bij Hundswil voor de vergade ring van de 'Landsgemeinde'. In de afgelopen 17 jaar hebben de man nen het vrouwenstemrecht in hun regionale parlement al vier keer ver worpen, de laatste keer in 1984. En het ziet er niet naar uit dat het voor stel het deze keer wel zal halen. Het onderwerp vrouwenkies recht doet veel stof opwaaien in Ap penzell, dat uit de twee halfkantons Inner-Rhoden en Ausser-Rhoden bestaat, hoewel het deze keer niet gepaard gaat met anti-vrouwen de monstraties zoals in 1984. Het stemmen gaat al i dezelfde manier: de mannen heffen hun zwaard als ze instemmen met het voorstel. De tegenstanders van het vrouwenkiesrecht menen dat de unieke eeuwenoude sfeer van de Landsgemeinde, de oorsprong van de Zwitserse basisdemocratie, ver loren gaat als ook vrouwen met zwaarden gaan stz dens de jaarvergadering. Veel mannen uit de Appenzeller regio hebben er kennelijk geen moeite mee dat vrouwen meedoen aan de landelijke verkiezingen of aan de referenda, maar rokken bij de regionale landdag gaan hun ken nelijk te ver. Dat ook vrouwen er zo over den ken blijkt uit onderzoeken uit 1986 en 1987, waarbij ongeveer de helft van de 50.000 inwoners van het kan ton naar zijn of haar mening werd gevraagd. Liefst 43 procent van de bevolking bleek tegen vrouwen kiesrecht, waarbij ongeveer de helft van de tegenstemmers vrouw was. Morgen zullen de mannen van Appenzell ook moeten beslissen of voor 1993 zal worden gestemd over het afschaffen van de Landsgem einde om die te vervangen door een normaal gekozen provinciaal parle ment. In slechts vijf van de 25 Zwit serse kantons en halfkantons be staat nog de Landsgemeinde. En al leen in het protestantse Ausser- Rhoden en het katholieke Innner- Rhoden hebben de vrouwen niet het recht mee te stemmen over re gionale aangelegenheden. Pretoria heeft laten weten dat het 4.500 soldaten in Namibia zal mobi liseren als vandaag het bestand af loopt. Zuidafrika heeft een wapen stilstand van 60 uur ingesteld om de leden van de Namibische bevrij dingsbeweging Swapo, die begin april vanuit Angola Namibia waren binnengedrongen, de kans te geven terug te keren naar Angola. Zuid afrikaanse functionarissen ver klaarden gisteren dat zij niet kun nen instaan voor de veiligheid van de naar schatting 400 verzetstrijders van Swapo die in Namibia zijn ach tergebleven. De vredesmacht van de Verenig de Naties in Namibia (UNTAG) wordt gevraagd om op 15 mei ver- BAGHDAD Iraq zal van Frank rijk 50 Mirage-2000 gevechtsvlieg tuigen kopen om zijn strijdkrachten te moderniseren. Dat heeft minister van militaire industrialisatie Hus sein Kamel gisteren tijdens een wa pententoonstelling in Baghdad be kend gemaakt. De minister zei niet welke versie van het'door Dassault-Breguet ge bouwde toestel Iraq zal kopen. Maar zeker is wel dat het gevechts vliegtuig, dat een snelheid haalt van 2.240 kilometer per uur, een belang rijke versterking betekent van de voornamelijk met Russische en Franse toestellen uitgeruste lucht macht van Iraq. Deze speelde in de oorlog tegen Iran een belangrijke rol. Iraq onderhandelt ook met Frankrijk over de mogelijkheid om de Mirage-2000 in licentie te bou wen. Tijdens de acht jaar durende oorlog tegen Iran spendeerde Bag hdad naar schatting 35 miljard dol lar aan wapens. Het land gaat mede daardoor nu gebukt onder een bui tenlandse schuld van 60 tot 70 mil jard dollar. Iraq is nu druk bezig een eigen wapenindustrie op te zetten. VLIEGTUIGBOTSING (AP) Vijf Zweden aan boord van een prive- vliegtuig zijn vrijdag om het leven gekomen bij een botsing met een zweefvliegtuig boven Denemarken nabij Vejle. De piloot van het zweef toestel wist zich met de parachute te redden. Buitenland kort Hamadi Het openbaar ministerie in Frank furt heeft gisteren levenslange ge vangenisstraf geëist tegen de Liba nese vliegtuigkaper Mohammed Ali Hamadi. Hamadi zou in ieder geval betrokken zijn geweest bij de moord op een Amerikaanse militair tijdens de kaping van de Boeing 747 van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij TWA in juni 1985. Be wijzen dat Hamadi zelf de trekker overhaalde ontbreken. Jachtvliegtuig De VS en Japan zijn het eens gewor den over de bouw van een gevechts vliegtuig, de FSX. Amerikaanse be drijven krijgen een aandeel van 40 procent in het project, dat een waar de heeft van omgerekend 16 miljard gulden. De FSX is een gemoderni seerde versie van de F-16. Japan wil zeker 140 vliegtuigen van het nieu we type laten bouwen door Mitsubishi Heavy Industries. Bhopal Het Indiase Hooggerechtshof heeft de regering van de deelstaat Mad- hva Pradesh bevolen maandelijks 400 gulden te betalen aan 773 slacht offers van de giframp in Bhopal. Meer dan 1.750 vonden hier in de cember 1984 de dood door een lek in een tank met giftig gas. De regering moet deze bedragen tot augustus uitbetalen als 'medische hulp'. Meer dan 326.000 mensen hadden na de ramp een schadevergoeding bij de deelstaatregering aange vraagd. Ruimteveer De lancering van het Amerikaanse ruimteveer Atlantis is gisteravond 31 seconden voor de start voor zeker 24 uur uitgesteld wegens pech aan een hoofdmotor. Het is de tweede vlucht van een veer dit jaar. De vijf koppige bemanning moet zes uur na de start de Venus-satelliet Magel lan lanceren, die na een reis van 15 maanden Venus in kaart moet bren gen met zijn radar. slag uit te brengen van de aftocht van de Swapo. Het tijdschema van de VN voor de onafhankelijkheid van Namibia zal na 15 mei worden hervat als is vastgesteld dat de Swapo-leden zich hebben terugge trokken boven de zestiende breed tegraad, zo stelt de commissie in een verklaring. Volgens het oorspronkelijke schema van de VN zou Namibia binnen twaalf maanden onafhanke lijk kunnen worden van Zuidafrika. Na de gevechten begin april tussen het Zuidafrikaanse leger en de Swapo. die aan meer dan 300 Swapo-strijders en 27 Zuidafrikaan se soldaten het leven kostten, heeft Pretoria het onafhankelijkheids- proces 'opgeschort'. De leider van de Zuidafrikaanse delegatie, Neil van Heerden, zei echter dat Pretoria "alles in het werk stelt om het schema te halen". Het bestand wordt niet verlengd, al dus Van Heerden, "maar er is een al gemeen beroep op alle betrokkenen gedaan om acties te voorkomen die gewonden of doden tot gevolg kun nen hebben". Op de vraag wat er gebeurt als Zuidafrikaanse troepen op leden van Swapo stuiten antwoordde Van Heerden: "Dan wordt er geschoten. Ik zou op dit moment niet graag een Swapo-man zijn die op weg is naar het zuiden". De bevelhebbers van het Zuidafrikaanse leger in noord- Namibia besluiten vandaag of er èes bataljons, ongeveer 4.500 soldaten, zullen worden ingezet. Pretoria schat dat er van de 1.600 verzetsstrijders van Swapo die Na mibia vanuit Angola waren binnen getrokken nog 400 in Namibia zijn, volgens Angola en Cuba zijn het er nog 200. De vergadering van de gemeen schappelijke commissie op 15 mei zal aan de Angolese kant van de grensplaats Ruacana worden ge houden. Moskou verdubbelt de milieu-uitgaven STOCKHOLM (RTR) - De Sovjetu nie zal de uitgaven voor de bestrij ding van milieuvervuiling verdub belen. De uitstoot van giftige stof fen boven Noordeuropa moet in 1993 met 40 procent zijn vermin derd, aldus de Sovjetminister voor milieu, Fjodor Morgun. De bewindsman zei dit in Stock holm waar hij aanwezig was voor de ondertekening van een samenwer kingsverdrag met Zweden op milieugebied. Morgun had kritiek op het milieubeleid van zijn eigen land. "Wij bekritiseren onszelf om dat veel Europese landen en de VS twee keer zoveel geld uitgeven als wij in de Sovjetunie. Maar de rege ring heeft besloten twee keer zoveel te besteden". De minister zei dat vooral de in dustrieën in de Oostzeestaten en het gebied rond Leningrad zullen wor den aangepakt. Volgens de Scan dinavische landen zijn die fabrie ken verantwoordelijk voor de uit stoot van stoffen die de bossen en meren in Noordeuropa aantasten. Het bestand in Libanon gaf de inwoners van Bayrut de gelegenheid groenten te kopen. BAYRUT (UPI/AFP/Rtr.) - Na zes weken van zware beschietingen zwegen gisteren de kanonnen in de Libanese hoofdstad Bayrut. Vol gens de politie hielden zowel de christelijke milities als de door Sy rië gesteunde islamitische milities zich aan het door de Arabische Liga afgekondigde bestand dat op het middaguur inging. Op het laatste moment lieten ook de commandanten van de christelij ke troepen van generaal Michel Aoun weten dat zij gehoor zouden geven aan de oproep van de Arabi sche Liga om het vuren te staken. Verder kondigden zij aan dat alle wegen tussen het christelijke deel en de rest van Libanon weer open zouden gaan. Als eerste werd de Museum-door- gangspost tussen het oostelijk en westelijk deel van Bayrut her opend. Alle doorgangsposten tus sen het christelijke en het islami tische deel van de stad werden vori ge maand gesloten, nadat generaal Aoun een blokkade had gelegd voor havens die in handen zijn van de is lamitische milities. Een handjevol burgers waagde zich te voet over de Groene Lijn die de twee stadsdelen scheidt. Islami tische troepen aan de westelijke kant lieten vooralsnog geen auto's door. Vrachtwagens met voedsel, brandstof en andere goederen kre gen nog geen toestemming op en te pendelen tussen de twee s Israël heeft de eis van de Arabische Liga om zich uit Zuid-Libanon te rug te trekken afgewezen. "De ligheidszone noodzakelijk Israël tegen overvallen van terroris ten en infiltratiepogingen te be schermen", aldus een woordvoer- donderdag Dakar/Nouakchott (DPA/RTRyAFP) - In de Westafri- kaanse staat Senegal is gisteravond de noodtoestand afgekondigd als mede een nachtelijk uitgaansver bod voor de hoofdstad Dakar. Daar standigheden. werden gisteren in de loop van de dag zeker 26 Mauretaniërs gedood uit wraak voor de moord op honder den Senegalezen in het buurland Mauretanië. In een ware klopjacht staken menigten ook huizen van Mauretaniërs in brand en plunder den winkels. Directe aanleiding tot de moordpartijen over en weer was een territoriaal conflict over de grensrivier tussen beide landen. Enkele duizenden Senegalezen verzamelden zich gisteren bij een ziekenhuis in Grand-Yoff, in een buitenwijk van Dakar, waar Se negalese overlevenden van de re cente gewelddadigheden in Maure tanië worden verpleegd. In totaal waren 281 mensen naar het Grand- Yoff ziekenhuis overgevlogen om daar behandeld te worden. De meesten waren er zeer ernstig aan toe; van sommige slachtoffers wa ren de geslachtsorganen of de lede maten met hakmessen en bijlen be werkt. De Senegalese president Abdou Diouf bracht een bezoek aan het zie kenhuis, maar werd, volgens ver slaggevers, dermate overmand door zijn emoties, dat hij het ziekenhuis in tranen onmiddellijk weer verliet. Toen eenmaal duidelijk werd wat voor gruwelijkheden hun landgeno ten in Mauretanië waren aangedaan ontstaken de Senegalezen bij het ziekenhuis in grote woede. Zij gin gen op zoek naar Mauretaniërs, van wie eerder deze week al vele huizen en winkels in de stad in brand wa ren gestoken. Volgens berichten uit Dakar kwa men afgelopen maandag en dinsdag kee in Dakar, die door het leger wordt beschermd. Andersom ver blijven in de grootste moskee van Nouakchott zo'n 7.000 Senegalezen onder erbarmelijke sanitaire om- Aanleiding tot de moordpartijen in Dakar en Nouakchott was een schietpartij aan de grens tussen de twee landen op 9 april. Een territori aal geschil over de grensrivier was de inzet. Ook economische en racia le spanningen spelen mee. In Se negal wonen zo n 300.000 Maureta niërs. meest middenstanders, ter wijl in Mauretanië 30.000 Senegale zen werken als seizoenarbeider. In een verklaring liet de regering van Senegal weten dat zij zich het recht voorbehoudt om 'noodzakelij ke stappen' te nemen als komt vast te staan dat het Mauretaanse leger verantwoordelijk is voor de dood van de Senegalezen. Hij voegde daaraan toe dat de bij anti-Senegalese rellen in de door Israël ingestelde veiligheids- Mauretaanse steden Nouakchott en zone "op dit moment als toevluchts- Nouadhibou tussen de 150 en 200 Zuid-Libanon blijft oord voor tienduizenden Libanezen het noorden van uit Bayrut fungeert". het leven en raakten en kele honderde mensen. Een offi cieel dodental van de rellen in die De /yabische Liga nep Israël steden, waar al sinds dinsdag een i haar verklaring over avondklok geldt, is nog niet be- VN- kend. De rellen in Mauretanië waren »n reactie op anti-Mauretaanse de- zal ook de Israëlische houding niet pen uit Libanon eist. De resolutie monstraties vorige week zaterdag zweeg over de bijna 40.000 man ster- ke Syrische troepenmacht i het Israëlische ministerie Libanon op gevolg te geven a buitenlandse zaken. "Zolang de resolutie 425 die een volledige te- situatie in Libanon niet verandert, rugtrekking van de Israëlische troe- Is: veranderen". heeft zien sneuvelen, nam het zeke re voor het onzekere. De meeste in woners bleven binnen en er was vrijwel geen verkeer in de stad. Bij de beschietingen tussen de troepen van generaal Aoun en het Syrische leger en zijn islamitische bondgenoten in Libanon zijn de af gelopen zes weken zeker 270 doden gevallen. De Arabische Liga stuurt een waarnemersmacht naar Libanon die op het bestand moet toe zien. Volgens een vertegenwoordiger van de Arabische Liga is een Ku- waytse officier tot commandant van de waarnemers-eenheid benoemd en worden de eerste waarnemers binnen 24 uur in Libanon verwacht. Hij zei te verwachten dat de hele 300 man tellende troepenmacht van de Arabische Liga binnen een week in Libanon zal zijn. De islamitische milities hebben i Dakar. Zo'n 15.000 Mauretaanse i Liba- gastarbeiders moesten toen hun toevlucht zoeken in de hoofdmos- PEKING (AFP-ANP) - In China wordt volgend jaar opnieuw een volkstelling gehouden. Aan deze telling wordt grote prioriteit ge hecht ondanks de huidige financië le problemen waarmee China kampt. De vorige volkstellingen dateren van 1953,1964 en 1982. Uit de laatste telling bleek dat China iets meer dan een miljard inwoners had. Twee weken geleden meldde de En gelstalige krant China Daily dat dat er inmiddels 1,1 miljard zijn en dat een nieuwe geboortegolf op komst zou zijn. Zo'n geboortegolf bedreigt Chi na's plannen om de bevolkings groei te beperken tot 1,2 miljard Chinezen in het jaar 2000, al heeft Peking al toegegeven dat dat er eer der 100 miljoen meer zullen zijn. De politiek van 'een kind per gezin' is in de steden namelijk wel een suc ces, maar niet op het platteland waar tachtig procent van de bevol king woont. De miljoenen echtpa ren die zich van de gezinspolitiek niets aantrekken zijn strenge straf fen in het vooruitzicht gesteld. ADVERTENTIE U laten inschrijven bij Tempo-Team kost niets. Vervolgens stellen wij alles in het werk om de baan te vinden waarnaar u op zoek bent. En - niet te vergeten - in een omgeving waar u met plezier kunt werken. toren die zeer afhankelijk zijn van zich'akkoord verklaard met het be- elkaar. De bevolking van Bayrut, die in de 14 jaar durende burgeroorlog al talloze bestanden na enkele uren stand op voorwaarde dat de blokka de van 'hun' havens wordt opgehe ven, zoals ook in de resolutie van de Arabische Liga wordt gestipuleerd. P.S. Zoekt u trouwens werk? Elders in deze krant vindt u onze personeelsadvertentie. ASUNCION De Paraguayanen kunnen het nog maar amper gelo ven. Sinds de val van Stroessner, de generaal die het land bijna 35 jaar op dictatoriale wijze bestuurde, zijn ze letterlijk en figuurlijk overvallen door een explosie van bijna onbe perkte vrijheid. Alles kan, alles mag, niemand hoeft een blad voor z'n mond te nemen. door Rob Sprenkels Maar de bevolking blijft wantrou wend. Het repressieve apparaat, dat de mensen jaar-in jaar-uit onder de duim heeft gehouden, is niet ont manteld. Militairen in beige kaki- uniformen tonen zich af en toe een beetje al te nieuwsgierig. Praten met een onbekende blijft voor veel Paraguayanen nog een te riskante onderneming. Het zou immers een spion of een provocateur kunnen zijn. "De verkiezingen zijn vrij, maar niet eerlijk", meent Domingo Lai- no. Hij, die tijdens het Stroessner- tijdperk of in ballingschap verbleef, óf bijna elk weekeinde achter de tra lies werd gegooid, probeert het bij de stembusslag van maandag 1 mei ondanks alles toch op te nemen te gen de officiële kandidaat, generaal Rodriguez. Rodriguez is degene die op 3 fe bruari jongstleden een eind maakte aan het bewind van Stroessner. Maar sinds de jaren zestig fungeer de hij als tweede man van de dicta tuur. "Kan iemand zomaar van de ene op de andere dag radicaal ver anderen", vraagt Laino zich af. Lai- no en zijn radicale liberale partij (PLRA) zijn bang dat de verkiezin gen zullen leiden tot een 'stroessne- rismo' zonder Stroessner. Alle opiniepeilingen wijzen erop dat de oppositie kansloos is tegen de hegemonie van de officiële Colo- rado-partij, een van de belangrijk ste hoekstenen van de Stroessner- tirannie. "De stemverhouding Rodriguez-Laino is ongeveer 7 op 3. De mensen en ook wij, de partijen die na jarenlang van verbod nu le gaal ziji), hebben niet de tijd gekre gen om werkelijk aan onze vrijheid te kunnen wennen", probeert Laino verontschuldigend Wat is er sinds de val van Stroes sner veranderd? De pers, onder aan voering van het vijf jaar lang geslo ten ABC-Color, probeert dagelijks verschillende facetten van het voor bije Stroessner-tijdperk te ontrafe len. Het ene corruptie-schandaal na het andere komt nu boven drijven. Leden van vooraanstaande fami lies staan op loonlijsten van rege ringsinstellingen. Fraudes van hon derden miljoenen bij de bouw van grote industriële complexen al het Itai pu-stuwmeer - de grootste elek- Generaal Rodriguez. triciteitscentrale ter wereld - en een gigantische cementfabriek die jaren stil bleef liggen, omdat de inge nieurs de stroomvoorziening waren vergeten. Verder gaat het verhaal, dat de dictator zelf ongeveer 1 cent kreeg voor elke liter benzine die in Para guay werd verbruikt. Zoon Gustavo verdiende minstens 200.000 dollar per jaar aan het populaire bingo- spel. Minister van binnenlandse za ken Montanaro berekende 2500 dol lar per visum voor de talrijk in het land wonende Zuidkoreanen en Taiwanezen. Op radio Nanduti, door Stroes sner ook twee jaar het zwijgen opge legd, vertellen terugkerende ballin gen gedetailleerd over alle martel praktijken in de gevangenissen. Vooral een met ontlasting gevuld zwembad werd veel gebruikt. Tien tallen gevangenen kwamen met hun hoofd in de vochtige derrie ge dompeld om het leven. Mensenrechtenstrijders hebben al verschillende massagraven ge vonden. Maar ze klagen erover dat de rechters hun zoekacties bemoei lijken en ook juridische stappen te gen vooraanstaande folteraars pro beren tegen te houden. "Dit zijn rechters, die zijn overgebleven uit het Stroessner-tijdperklegt De Vargas uit. Vargas maakt deel uit van het zogenoemde 'Comité van Kerken'. Paraguay lijkt overvallen door de explosie van vrijheid. Sommige mensen geloven dat het snel zal zijn afgelopen met alle rust, het bijna to taal ontbreken van kleine criminali teit. Ten tijde van Stroessner was het lidmaatschap van de Colorado- partij verplicht voor bijna iedereen die enige zekerheid in z'n leven wenstte: voor de kranteverkopers en de schoenpoetsertjes op straat. Officieel kent de Colorado-partij nog altijd meer dan een mifjoen le den. De meesten besloten dat het verstandiger is om het lidmaat schapscarnet voorlopig in de ach terzak te houden. Sommigen wed den op twee paarden: zij zijn ook lid geworden van de liberalen. Laino wordt ervan beschuldigd dat hij minstens 200.000 dollar uit Washington heeft ontvangen, er is zelfs een aanklacht ingediend. Aan de andere kant kan generaal Rodri guez eigenlijk geen kandidaat zijn, volgens de verkiezingswetgeving. Militairen en politie-agenten mo gen, zo stelt artikel 107; namelijk geen propaganda maken voor een van de politieke partijen. De liberalen wijzen erop dat by na de hele top van de Colorado-partij nog altijd uit oudgedienden van Stroessner bestaat. Namen als mi nister van buitenlandse zaken Arga- na en Colorado-leider Riquelme. Maar ook voormannen van het aller laatste Stroessner-uur die zijn ge promoveerd of slechts van post hebben verwisseld. De toekomst blijft onzeker, de Pa raguayanen blijven voorzichtig, ho pen dat Rodriguez zijn woorden zal waarmaken. Dat is voor veel men sen waarschijnlijk ook een reden om op de generaal te stemmen. Mocht Laino de verkiezingen win nen, zo geloven veel Paraguayanen, dan hebben we onmiddellijk een nieuwe staatsgreep. Generaal Rodriguez heeft het voor het zeggen. In de volksmond heet het dat hij eigenaar is van het Münich-bier, van een keten geld wisselkantoren, een eigen lucht vloot en twee verzekeringsmaat schappijen. In de residentiëele wijk 'las carmelitas' bezit hij een uitge strekte villa die iedereen 'het kas teel' noemt. Geschatte waarde: drie miljoen dollar. Rodriguez is door de jaren heen meer dan eens genoemd in verband met de internationale drugssmok kel, waarvoor Paraguay sinds het begin van de jaren 70 als een belang rijke tussenhaven fungeert. De ge neraal zelf ontkent dat in alle toon aarden en heeft beloofd te zullen af rekenen met alle corruptie en smok kelarij Laino, zijn liberale tegenstander: "Wij hebben geen concrete bewij zen tegen Rodriguez, maar al zijn rijkdommen heeft hij beslist niet met zijn salaris als militair vergaard. Er gaan geruchten dat Washington wel bewijzen zou hebben. Maar ik heb de indruk dat de Amerikanen op Rodriguez gokken en het materi aal achter de hand houden om even tueel pressie te kunnen uitoefe-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5