Forse stijging van woonlasten huurders 'Nieuwe' pas dit najaar beschikbaar Wet op aidstest 9 Deetman wil aparte bv voor studiebeurs tom westen kapsalon Berkheide PAGINA 3 Artsenorganisatie na klacht tegen verzekeraar: ZATERDAG 29 APRIL 1989 DEN HAAG (GPD) Dit najaar zal het huidige zwarte pas poort in verbeterde vorm als 'Europees' paspoort beschik baar komen. Behalve enkele wijzigingen in het model zal het 'Europese' paspoort ook beter beveiligd worden tegen fraude. Daartoe zullen de binding van het huidige paspoort alsmede het papier, het watermerk en de bedrukking wor den aangepast. MARKEN (ANP) - Een forse meerderheid van de inwoners van Marken in lord-Holland heeft zich. gisteravond in een referendum uitgesproken vóór status aparte van het schiereiland. Het betreft een ludieke actie uit pro- it tegen de herindeling van de gemeente in een groot Waterlands verband, lim 97 procent van de stemgerechtigden sprak het jauit voor de status larte. Marken vreest verlies van de eigen identiteit als bestuurders niet zer uit eigen kring kunnen worden gekozen. (foto ANP) ROTTERDAM (ANP) - Tien gede tineerden, die aan de laatste zes weken van hun straf bezig zijn, bewonen vanaf maandag overdag een dienstwoning van justitie aan de Nobrdsingel in Rotterdam. In dit pand naast het Rotterdamse huis van bewaring zullen zij door een staf van deskundigen worden begeleid en worden voorbereid op hun terugkeer in de maat schappij. Ondanks het feit dat de deelne- ners aan het experiment aan het eind van hun werkdag naar huis mogen en ook de weekeinden vrij zijn, blijft de dagdetentie een m van vrijheidsbeneming, be nadrukte prof. Drs. J. Tulkens, de bedenker van het experiment. De grote vraag is dan ook of de gedetineerde die tenminste een gevangenisstraf van acht maan den achter de rug heeft, wil hij voor de dagdetentie in aanmer king komen, de betrekkelijke vrijheid van de nieuwe inrichting aankan. De geselecteerde gedetineer- Experiment: gevangene 'zit' alleen overdag den moeten binnen een half uur reizen van de inrichting wonen en zich op werkdagen s morgens melden. Zodra een deelnemer niet op komt dagen, wordt hij te ruggeplaatst naar een gewone in richting om de rest van zijn straf uit te zitten. Het experiment met dagdeten tie komt voort uit het streven van justitie om het isolerend karakter van de gevangenisstraf terug te dringen en ook iets toe te voegen aan die straf. De open inrichting waarin de gedetineerde nu aan het eind van zijn straf terecht komt. biedt volgens prof. Tulkens onvoldoende overbrugging naar de samenleving, omdat de gedeti neerde alleen de weekeinden thuis doorbrengt. De gedetineerden worden ge oefend in een aantal sociale vaar digheden, zoals solliciteren, het verkrijgen van woonruimte, het omgaan met conflicten. Arbeid is er in de vorm van werken in de tuin, het vervaardigen van speel goed, onderhoudswerkzaamhe den en individuele werkopdrach ten. Het experiment zal met telkens tien deelnemers een jaar duren, waarna een begeleidingscommis sie onder leiding van Tulkens rap port uit zal brengen aan de staats secretaris van justitie. Als het ex periment slaagt overweegt het ministerie van justitie een lande lijk netwerk van inrichtingen voor dagdetentie op te zetten. Overigens staat de inrichting in Rotterdam open voor zowel man nen als vrouwen, een unicum in het Nederlandse gevangeniswe zen. Met het experiment in Rot terdam is ongeveer 350.000 gul den gemoeid. Kinderknipfeest: iedere eerste' woensdag van de maand. Elke eerste woensdagmiddag van de maand reserveren we voor onze jongste klanten. Dan is het kinderknip feest voor jongens en meisjes t/m 10 jaar. We maken het extra gezellig met spelletjes, ballonnen en vrolijke muziek. En als u ze thuis even de haren wast, geldt het speciale lage tarief. Wel even van tevoren 'n afspraak maken. oegstgeest: wilhelmin alphen a/d rijn: raadhuis; i 071 132947 'k 1 iel 071 174270 I 156 tel 01720 73848 ook open op maandag en koopavond Minister Van den Broek (buiten landse zaken) heeft dit de Kamer in een brief laten weten. Volgens de minister zal het verbeterde pas poort niet duurder worden voor de burger dan het huidige. Ook voor de gemeenten, die het paspoort moe ten uitgeven, zullen de gevolgen be perkt zijn. Van den Broek schrijft dat hij on verkort blijft streven naar een echt fraudebestendig Europees pas poort volgens een nieuw model. Die doelstelling zal echter niet op korte termijn te realiseren zijn, zeker niet gezien "recente ontwikkelingen", aldus de minister. Daarbij wijst hij op de invoering van een facultatieve identiteitskaart. Over de invoering van het verbe terde zwarte paspoort heeft de mi nister overleg gevoerd met zijn col lega Van Dijk (binnenlandse za ken), met de Staatsuitgeverij SDU, met de vereniging van Nederlandse gemeenten (VNG), met de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) en de Koninklijke Marechaussee. Besloten is dat SDU het verbeter- Dienstweigeraar vreest terugkeer naar Zwitserland AMSTERDAM (ANP) - De Zwitser se dienstweigeraar K. Meister heeft in kort geding voor de Amsterdam se rechtbank geëist dat de Neder landse staat hem niet terugstuurt naar zijn geboorteland zolang geen beslissing over zijn status als vluch teling in Nederland is genomen. Meister vluchtte in 1986 naar de Bondsrepubliek om te ontsnappen aan militaire dienstplicht in Zwit serland en arriveerde na enige om zwervingen twee jaar later, verstopt in de kofferbak van een auto, in Ne derland. Hij vroeg hier politiek asiel aan, maar is nu bang dat hij in af wachting van een definitieve beslis sing wordt uitgewezen. Volgens de advocaat van Meister, D. Spijkerboer, hangt hem bij te rugkeer in Zwitserland een straf van vijftien maanden boven het hoofd. Zwitserland erkent gewe tensbezwaarden niet. Staatsadvo- caat A. Filius wees erop dat ook Ne derland gevangenisstraffen oplegt aan totaalweigeraars. De conse quenties van dienstweigeren in Zwitserland zijn volgens hem "niet dermate ingrijpend", dat Meister om die reden in Nederland zou moe ten blijven. De rechtbank doet 18 mei uitspraak. Binnenland kort 'c Willem-Dreesbeurs De PvdA heeft de eerste Willem- Dreesbeurs toegekend aan de histo ricus J. Perry. De 7.500 gulden wordt hem op 1 mei overhandigd door partijvoorzitter Marjanne Sint. Perry heeft tal van onderzoeken en publikaties op over de sociaal-de mocratie en de arbeidersbeweging op zijn naam staan. Hij werkt mo menteel aan een groot werk over Willem Hubert Vliegen. Ziekenhuistests Meer zorgvuldigheid bij zieken huistests kan leiden tot een bespa ring van honderden miljoenen gul dens in de gezondheidszorg. Dat is één van de conclusies uit het proef schrift 'Economische evaluatie van testgebruik', van A. Ament (Rijks universiteit Limburg), proeven en onderzoek worden vaak te zeer rou tinematig verricht. Zo kruisen art sen vaak te snel alle mogelijke bloed- en urineproeven aan op voor gedrukte formulieren. Lintjes De professoren mr. H.J. Hofstra en dr. C.J. Oort zijn, buiten de Lintjes regen om, koninklijk onderschei den. Hofstra is bij bevordering be noemd tot Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Hij was van 1956 tot eind 1958 op Financi ën). De bankier Oort (ABN), be noemd tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau, is de opsteller van de plannen voor een eenvoudi ger belastingstelsel. Ook Hofstra zat in de commissie-Oort. Rij -instructeurs Rij-instructeurs zullen in de toe komst een aangescherpt examen moeten afleggen voordat zij rij-on- derricht mogen geven. Dit heeft het kabinet besloten. Bovendien zal het certificaat dat zij na een succesvol examen ontvangen een beperkte geldigheidsduur van vier jaar krij gen. De examens nieuwe stijl zullen worden overgebracht naar een cen traal examen-instituut. Daarbij wordt gedacht aan de stichting VAM in Voorschoten. de paspoort gaat maken. Het bedrijf garandeert de toe te passen technie ken en de betrouwbaarheid van de materialen. Er zal een optimale kwaliteitsbewaking worden door gevoerd in samenwerking met CRI en Koninklijke Marechaussee. Zij zullen beide permanent betrokken blijven bij de zaak. Een taakgroep bestaande uit ambtenaren van beide ministeries en de VNG zal de bestuurlijke as pecten van de invoering van het nieuwe paspoort gaan behandelen. Om als 'Europese' paspoort te kun nen doorgaan, zal het huidige zwar te paspoort kleiner worden, een ro de kaft krijgen, meer pagina's be vatten en een andere lay-out krij gen. Op 9 maart had Van den Broek de omvorming van het huidige zwarte paspoort tot 'Europees' paspoort al met de Kamer besproken. Hij kreeg toen het groene licht om dit plan verder uit te werken. DEN HAAG De definitieve versie van de nota 'Volkshuis vesting in de jaren negentig' van staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting lijkt als twee druppels water op de ontwerpnota die de bewinds man acht maanden geleden presenteerde. Dat is opmer kelijk, want Heerma's revolu tionaire ontwerptekst oogstte destijds een storm van kri tiek. Toch constateert de bewindsman na lezing van een honderdtal ge vraagde en ongevraagde advie zen, brede instemming met de fundamenten van zijn beleid. On danks alle kritiek voelt de be windsman zich gesterkt in zijn pogingen een aardverschuiving teweeg te brengen in het volks huisvestingsbeleid. door Margreet Vermeulen Grofweg betekent de nota vooral: een forse verhoging van de woon lasten voor huurders in de jaren negentig. Net als voorgaande ja* ren zal de stijging van de huur groter zijn dan de stijging van de bouwkosten, lonen en de prijzen. Door de huurprijs meer in over eenstemming te brengen met de werkelijke kostprijs, kunnen de object-(lees bouw-)subsidies ge leidelijk worden ingeperkt. De to tale overheidsuitgaven voor de volkshuisvesting kunnen daar- ADVERTENTIE door omlaag. Van 12,9 miljard in 1988 tot 10,4 miljard rond de eeuwwisseling. "Daarmee komt een eind aan het recht van de laagstbetaalden op goed en goedkoop wonen", al dus emotionele reacties van wo ningbouwverenigingen, gemeen ten en bewonersorganisaties. Heerma ontkent echter het ge vaar van een woonlastenexplosie. De groei van de woonlasten voor de laagstbetaalden wordt volgens hem getemperd door een betere verdeling van de woningvoorraad en de individuele huursubsidie. De koopkracht blijft in zijn optiek op peil. Ofwel door economische groei, ofwel door lastenverlich ting. Heerma voelt zich in die over tuiging gesterkt door het advies van werkgevers en werknemers in de Sociaal-Economisch Raad (SER). Ook de SER meent dat ho gere woonlasten niet per definitie leiden tot aantasting van de koop kracht. Maar Heerma's impliciete belofte dat de koopkracht van de laagstbetaalden niet wordt aange tast, klinkt nogal dun. "Economi sche groei en/of lastenverlichting zijn belangrijke randvoorwaar den voor het te voeren beleid", al dus de nota. Blijkbaar heeft Heerma met deze formulering ook zijn eigen CDA- fractie niet kunnen overtuigen. "Bij beoordeling van de nota zal de CDA-fractie de inkomensge volgen, met name voor de laagste inkomensgroepen, nadrukkelijk meewegen", aldus een eerste re actie van Heerma's geestverwan ten. De CDA-fractie kijkt zorge lijk naar de staafdiagrammen in Heerma's nota. Daaruit blijkt dat in het jaar 2000 bijna de helft van alle huurders méér dan 20 pro cent van zijn inkomen aan huur moet besteden. De bewindsman is deels tege moetgekomen aan de veront waardigde reacties op zijn plan om de hogere inkomensgroepen UTRECHT (ANP) - Een wettelijke regeling voor de ethische en juridi sche problemen die zich voordoen rond de aidstest bij keuringen lijkt onvermijdelijk. Dat stellen dr. C. Spreeuwenberg en mr. W. Kastelein van de artsenorganisatie KNMG in het blad Medisch Contact naar aan leiding van een uitspraak van het Medisch Tuchtcollege in Amster dam. Het college heeft een klacht afge wezen van een 30-jarige man tegen een medisch adviseur van een ver zekeringsmaatschappij, die had ge adviseerd de man een aidstest te la ten ondergaan voor een overlijdens- risicoverzekering van 40.000 gul den. De man had de aanvraag voor de verzekering ingediend met een vriend met wie hij al vijf jaar een vaste relatie had. Een huisarts con stateerde een goede gezondheid. Zelf gaf de man op de gezond heidsverklaring aan dat hij jaren daarvoor voor gonorroe was behan deld, ervan was genezen, en dat toen bij een bloedonderzoek op sy filis was gebleken dat hij daar niet mee was besmet. De verzekerings- DEN HAAG (GPD) Minister Deetman (onderwijs) overweegt de oprichting van een particuliere in stelling die de aanvullende studiefi nanciering voor haar rekening moet gaan nemen. Op die manier hoopt de minister onder de bezuinigingen op studiefinanciering uit te komen. De 'bv studiefinanciering', zoals de instelling in onderwijskringen inmiddels is gaan heten, zou verant woordelijk worden voor alles wat boven de basisbeurs uitgaat. Zowel aanvullende beurs als de studiele ningen zouden van de overheid naar de nieuwe instelling moeten worden overgeheveld. I De bv Studiefinanciering zou zich op den duur zelf kunnen be druipen. De studieleningen moeten namelijk ook weer aan de nieuwe 'bank' worden terugbetaald. Naar verwachting zal de instelling na on geveer vijftien jaar zichzelf kunnen bedruipen. Tot die tijd moet de financiering door middel van een speciale staats lening worden geregeld. De minis ter van onderwijs blijft wel verant woordelijk voor die studenten, die door een te laag inkomen niet in 'Verbeter opvang slachtoffers seksueel geweld' DEN HAAG (ANP) - Met voorrang moeten positie en opvang van slachtoffers van seksueel geweld worden verbeterd. Vroegtijdige sig nalering en voorkoming moeten ook hoog op de lijst staan. Dit schrijft de Emancipatieraad minis ter De Koning (emancipatiezaken). De raad stemt niet in met het ac cent dat de bewindsman wil leggen op preventie en aanpak van daders als vervolg op het beleid dat gericht is op de slachtoffers van seksueel geweld. Er wordt geen oplossing ge geven voor het tekort aan opvang en hulp aan slachtoffers, aldus de raad. Onduidelijk is of, en zo ja waarom, geld voor emancipatie moet worden gebruikt om beleid te ontwikkelen voor aanpak van en hulp aan da ders. te dwingen (te) goedkope huur woningen te verlaten. In een op de drie goedkope, gesubsidieerde huurwoningen zitten mensen met hoge inkomens. Heerma pleitte in de ontwerpnota voor tij delijke huurcontracten en tijdelij ke woonvergunningen om de doorstroming van huurders die te arts schreef hem daarop dat hij een aidstest nodig vond. In principe kan voor een verzeke ring onder de 200.000 gulden wor den volstaan met een zelf ingevulde gezondheidsverklaring. Daarvan mag worden afgeweken op grond van "objectieve medische criteria". Bij diverse telefoontjes met de ver zekeringsmaatschappij weigerde een medewerkster de aanvrager met de medisch adviseur door te verbinden. Zij zei wel dat de arts op het standpunt stond "geen aidstest. geen verzekering". De man en zijn vriend trokken daarop hun aanvraag voor de verze kering in. De klacht hield onder meer in dat de arts door zijn handel wijze de schijn heeft gewekt dat de homoseksualiteit van de man de werkelijke reden was voor het eisen van een aidstest. Bij de behandeling van de zaak kwam een brief aan de orde van een hoogleraar, die eis van een aidstest "ondeugdelijk, uiterst arbitrair en subjectief' noemde. Maar het tucht college vond het feit dat de man eni ge malen aan gonorroe had geleden staat zijn hun lening terug te beta len. Deetman had al eerder gepro beerd de studieleningen te privati seren. Het overleg met de banken liep echter stuk. Deetman wilde dat de banken ook een deel van het fi nanciële risico op zich zouden ne men, maar daar voelden zij niets voor. Nadat Deetman de onderhan delingen met de banken afbrak, zijn deze echter geschrokken van de hardheid van de minister. Inmid dels hebben zij het ministerie voor zichtig gepolst of er toch nog door gepraat kan worden. Als de plannen doorgaan, zou Deetman daarmee de laatste bezui nigingsaanslag (200 miljoen in 1990 oplopend tot 750 miljoen in 1994) kunnen betalen. Het is weliswaar geen echte bezuiniging, maar het bedrag dat nu nog op de onderwijs begroting staat voor aanvullende studiefinanciering, zou worden overgeheveld naar de nieuwe 'staatsbank'. Het artikeltje over Berkheide in de serie "Lente" (22-4-1989) geeft een groot aantal wetenswaardigheden voor de bezoeker van dit natuurge bied. Voor eerugoed begrip behoe ven een aantal zaken korrektie en aanvulling. Berkheide is het duingebied tus sen Katwijk en de Wassenaarse Slag en het is geen 2300 ha., maar 1000 ha. De naam "Holland Duin" is nog geen tien jaar geleden door het Staatsbosbeheer bedacht voor de hele Staatsduinen tussen Scheve- ningen en Zandvoort. "Berkhey" (met als varianten "Berchhey" en "Berkerhey") is de naam van een vissersdorpje, dat tussen 1396 en ca. 1570 aan het eind van de Wassenaar- se Slag gelegen heeft. Ook heten twee grote duinvalleien in het ge bied al eeuwenlang "Groot en Klijn Berckheij"; waarschijnlijk stonden er toen nog veel berken. Berkheide goedkoop wonen te stimuleren. Deze dwangmaatregelen houdt Heerma nu als stok achter de deur, voor het geval de doorstro ming niet naar wens verloopt. Maar zijn verwachting is dat het scala aan alternatieve maatrege len voldoende vruchten afwerpt. Dat is een stringent toewijzings beleid; huurprijzen afhankelijk maken van vraag en aanbod en nieuwbouw die nauw aansluit bij de wensen van de consument. Concentratie De vrees van grote steden dat ver regaande doorstroming leidt tot getto-vorming, deelt Heerma niet. Concentratie van minimum inkomens in oude wijken is vol- gens de bewindsman makkelijk te voorkomen als gemeentebestu ren en woningbouwcorporaties gebruik maken van hun nieuw verworven vrijheden. Hij denkt daarbij aan nieuwbouw in de vrije sector naast sociale woningbouw en de verkoop van huurwonin gen. Een derde hoeksteen van de no ta is de bevordering van het ei- gen-woningbezit. Ook deze blijft overeind. Heerma wil dat in het jaar 2000 55 procent van alle wo ningen in eigen bezit zijn, tegen 43 procent nu. De bewindsman denkt dit te kunnen bereiken door meer sociale huurwoningen aan zittende bewoners te verko pen. Tegen het jaar 2000 kunnen volgens hem 10.000 van deze huurwoningen verkocht zijn. In dit opzicht is Heerma's nota wel een 'mooi-weer'-nota ge noemd. De bewindsman gaat uit en zijn bloed op syfilis was gecon troleerd wel voldoende om de test te kunnen verlangen. Spreeuwenberg en Kastelein noe men het standpunt van het college strikt medisch gezien begrijpelijk. Maar maatschappelijk gezien blijft het de vraag, zeggen zij, of alles af wegend een verzekeringsmaat schappij voor een risico van 40.000 gulden een aidstest mag eisen: de uitslag kan immers een doodvonnis inhouden. Het dan maar niet afslui ten van een verzekering is niet altijd een reële mogelijkheid. Leidster grote dievenbende in de kraag gevat TILBURG (ANP) - De Tilburgse politie heeft enkele duizenden diefstallen opgelost, die de afge lopen drie jaar in heel Neder land zijn gepleegd. Daarbij werd in totaal voor naar schatting an derhalf miljoen gulden aan goe deren buitgemaakt. De diefstallen, vooral uit wa renhuizen. modezaken en bouwmarkten, werden op pro fessionele wijze gepleegd door een in samenstelling wisselende bende van 35 personen uit Til burg. Aan het hoofd van de ben de stond een 35-jarige vrouw. De politie verrichtte vier arresta ties. Behalve de bendeleidster is iedereen weer op vrije voeten. Ongeveer twee keer per week gingen vier a vijf leden van de bende op dievenpad. De gesto len waar werd doorgaans onder de kleding verborgen en meege nomen. De bende leverde op be stelling. De zaak kwam aan het rollen toen het bureau heling van het Tilburgse korps eind 1988 door diefstallen in Limburg en Noord-Brabant de aanwijzing kreeg dat in de stad sprake moest zijn van grootschalige he ling. Het spoor leidde naar de 35- jarige bendeleidster en een 44- jarige heler. Op 31 januari dit jaar werd een inval gedaan bij de bendeleid- ster. Bij haar vond de politie voor 60.000 gulden aan gestolen goederen. In de drie jaar dat de bende actief was werden de die ven slechts vier keer betrapt. is dus zeker geen bijnaam, maar de historische naam voor wat sommi ge Katwijkers "Zuidduinen" noem den. Voor de infiltratie van de water winningskanalen is nooit water uit de Oude Rijn gebruikt, maar uit Rijnlands boezem (o.a. Wassenaarse Wetering). Verbetering van de kwa liteit van het infiltratiewater heeft niet zozeer te maken met rioolwa terzuivering als wel met de gedeel telijke overschakeling op voorge- zuiverd Andelse Maaswater, dat sinds één jaar geleverd wordt door de Duinwaterleiding van Den Haag. Binnenkort is ook de officiële ope ning te verwachten van de EWR- voorzuivering bij Katwijk. Tenslotte bedraagt het aantal plantensoorten in Berkheide wel wat méér dan 100. Door de Werk groep Berkheide zijn er ruim 600 ge vonden. Het aantal broedvogels be draagt 85. Al deze gegevens (en nog veel meer) zijn te vinden in een tweetal uitgaven over Berkheide van de Stichting Duinbehoud te Leiden. Albert Salman, (sekretaris Werkgroep Berkheide), p/a Postbus 11059, 2301 EB Leiden. van tien jaar economische groei, gecombineerd met een blijvend lage rentestand. "Er hoeft maar iets mis te gaan of de vraag naar koopwoningen wordt aangetast", voorspelde de 'volkshuisvesting- professor' Priemus. Ook de Na tionale Woningraad is beducht dat zo'n ontwikkeling een tekort aan goedkope huurwoningen in de hand zal werken. Vooral om dat Heerma het aandeel van de niet-gesubsidieerde woningbouw wil laten stijgen van 20 procent nu naar 50 procent straks. De fundamentele kritiek van (onder meer) de SER dat woning bezitters in de watten worden ge legd terwijl huurders eenzijdig de dupe worden van de terugtreden de overheid, heeft Heerma slechts halfslachtig beantwoord. Op voorstel van Heerma presen teert het kabinet deze zomer de uitkomsten van een studie naar het verhogen van het huurwaar deforfait. Dat is het deel van de waarde van een eigen woning waarover belasting moet worden betaald. Compensatie Ter compensatie moet dan de overdrachtsbelasting bij aankoop van een huis omlaag. Maar voor alsnog heeft Heerma het gevecht binnen het kabinet om de woon lasten voor huiseigenaren te ver hogen voor de tweede keer verlo ren. En met extra lastenverzwa ringen voor het Nationaal Milieu beleidsplan in het vei schiet, wordt de kans op Heerma's over winning eerder kleiner dan gro ter.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3