'In een echte farce had er maar weinig méér mis kunnen gaan' Willem Wagenaar legt in boek verantwoording af over optreden in zaak-Demjanjuk 'Demjanjuk is de enige die zeker weet of hij schuldig is' EXTRA 7.ATERDAG 29 APRIL 1989 PAGINA 33 of beter: mijn vakgebied niet aan het woord had mogen komen. Dan had de rechtbank het odium op zich geladen dat het niet eerlijk was toegegaan. Die fout heeft de rechtbank gelukkig niet ge maakt, al heeft de officier van justitie wel geprobeerd om mijn getuigenis te laten verbieden". "Misschien klinkt het wat cynisch, maar het had ook gekund dat de recht bank Demjanjuk had vrijgesproken. Dat was voor mij veel moeilijker geweest. Dan hadden veel mensen me verweten dat door mijn toedoen een oorlogsmisda diger was vrijgekomen". Bestebreurtje Wagenaar is de laatste jaren een regelma tige gast bij de rechtbank om de identif- catie door te lichten van verdachten van uiteenlopende zaken als inbraak, roof, verkrachting of bijvoorbeeld de moord op de Rotterdamse gokkoning John Be stebreurtje. Het is hem daarbij opgeval len dat die tests soms tegen alle regels van het gezonde verstand in worden af genomen. Zijn aanbevelingen zijn, beaamt hij, dan ook vooral een kwestie van gezond verstand. Om er een paar te noemen: ge tuigen moet verteld worden dat de schul dige misschien helemaal met in de rij staat, zodat ze niet lukraak maar iemand gaan aanwijzen. Alle mensen in het rijtje moeten enigszins op elkaar lijken. Het gebeurt nog regelmatig dat bij wijze van spreken de kleine, donkere, oude ver dachte tussen allemaal jonge, blonde, lange mannen wordt gezet. Getuigen mogen niet van te voren met elkaar pra ten. Een voorbeeld: de bankoverval waar bij het personeel pas na zes weken een verdachte moest kiezen. Inmiddels wa ren ze het er door het vele napraten wel over eens geworden hoe de overvaller er uit had gezien. Nog een logische: getui gen die eerder een verdachte hebben aangewezen bijvoorbeeld op politiefo to's kunnen later niet meer voor iden tificatietests worden gebruikt. Ze zullen immers altijd de persoon van de foto aan wijzen, al was het maar omdat die hen bekend voorkomt. Soms kan het niet anders omdat er maar weinig getuigen zijn. Maar bij de moord op Bestebreurtje, een zaak die nog steeds loopt, ging de politie flink in de fout. Ondanks de luxe van maar liefst 15 ooggetuigen, kregen die allemaal fo to's van mogelijke verdachten te zien in plaats van dat de politie een aantal van hen in reserve hield voor identificatie tests. "Waarom hebben ze dat in hemels naam gedaan? Ze hadden kunnen profi teren van zulke eenvoudige aanwijzin gen als in in mijn boek doe. Dan had ik ook niet hoeven verschijnen als getuige- deskundige en hadden ze nu niet met de gebakken peren gezeten". Een schatting over het aantal foute identificatieprocedures kan hij niet ma ken. "Ik word er in een flink aantal geval len bij gehaald, maar by nog veel meer met Ik heb er geen idee van of het nu om één procent, 20 procent of 50 procent gaat". Beter In elk geval is een juiste procedure goed voor alle partijen stelt hy. In de eerste plaats voor de verdachte, die er immers recht heeft op heeft dat zoveel mogelijk wordt uitgesloten dat hy door onbe trouwbare ooggetuigenverklaringen on terecht wordt veroordeeld. Het voor komt ook dat schuldige verdachten de dans ontspringen omdat de identificatie slecht is uitgevoerd. De politie wordt de frustratie bespaard dat ze vanwege pro cedurefouten schuldigen op vrije voeten moeten stellen, en de rechter heeft meer zekerheid dat hij een juist vonnis velt. Het zal, daarvan is hy overtuigd, poli tie en justitie bovendien veel tijd uitspa ren, omdat veel hoger beroepen worden gedaan op grond van verkeerde identifi catieprocedures. En elk hoger beroep be tekent een aanslag op de beperkte man kracht van het justitiële apparaat. Wagenaar: "Het zijn ook zulke logi sche regels dat uitvoering voor de politie niet eens meer werk is. Deze procedure zal ook niet stuiten op gebrek aan man kracht, denk ik. Het is wel zo dat de ta ken beter verdeeld moeten worden, om dat het toch vrij gespecialiseerd werk is dat niet iedereen zo maar kan doen. Ove rigens is het echt niet zo dat ze het hier in Nederland slechter doen dan elders. Het wordt alleen tijd dat we het met zijn allen beter gaan doen". Eigenlijk is het merkwaardig, zo be aamt hij volmondig, dat het zo lang heeft geduurd voordat er een procedure kwam. Minister Korthals Altes (justitie) citeerde vorige week by de ontvangst van het eerste exemplaar uit handen van Wagenaar uitgebreid de rechtsgeleerde Diephuis, die al in het begin van deze eeuw uitlegde waarom overigens goed willende ooggetuigen zo onbetrouwbaar zijn. En dat zal niet veranderen, bena drukt Wagenaar: "Een ooggetuige kan eigenlijk alleen maar zeggen: deze man of vrouw lijkt op de dader. Ik denk dat een rechter er verstandig aan doet om zich te realiseren dat een getuige - zelfs als die 100 procent zeker is, en de ver dachte jarenlang dagelijks heeft gezien zich altijd kan vergissen. We hebben gevallen genoeg die dat bewijzen". (W.A. Wagenaar. Het herkennen van Iwan, de identificatie vaa de dader door ooggetui gen van een misdrijf- Uitgeverij Swets en Zeitllnger, pril» 32,50 gulden). Professor doctor Willem Albert Wa genaar zegt: "Van alle vormen van bewijs zijn ooggetuigenissen het ha- chelijkst. Niet omdat ooggetuigen liegen hoewel dat soms ook ge beurt maar omdat ze zich kunnen vergissen". "De moeilijkheid is dat ze vaak details, precieze details moeten geven. De erva ring leert dat mensen die vrij gemakke lijk invullen wanneer ze die details niet weten maar wél het algemene verhaal kennen, als zé een kapstok hebben om de details aan op te hangen Het is niet zo dat we ooggetuigenissen maar moeten afschaffen, want een groot aantal rechts zaken zou dan onmogelijk worden om dat ooggetuigen het enige bewijs zijn. Maar het is wel zo dat de rechter zich er altijd van bewust moet zijn dat het om een hachelijk bewijs gaat". Belangstelling Vorig jaar stond de Leidse hoogleraar psychologische functieleer met interna tionale faam plotseling in het brandpunt van de belangstelling. Hij trad op als ge- tuige-deskundige in het proces tegen John Demjanjuk, een naar Amerika geë migreerde Rus van Oekraïnse afkomst. Hij zou als 'Iwan de Verschrikkelijke' in het nazi-vernietigingskamp Treblinka 850.000 joden de dood in hebben ge jaagd. Het proces voor het Israëlische Hooggerechtshof vormde het sluitstuk van een taai juridisch gevecht dat in 1976 begon in de VS. Toen de Amerikaanse psychologe Elisabeth Loftus had gewei gerd als getuige-deskundige op te treden omdat ze bang was voor het stempel na zi-verdedigster, deed de advocaat van Demjanjuk een beroep op Wagenaar. Wagenaar ging naar Israël. In zijn vori ge week verschenen boek 'Het herken nen van Iwan' legt Wagenaar nog eens uitgebreid verantwoording af over zijn beslissing. Vooral voor al die mensen die vinden dat hij niet had moeten gaan: "Ik heb gemerkt dat veel mensen een zeer pertinente mening over de zaak hebben zonder dat ze weten waarom het eigen lijk ging en wat ik daar nu precies heb ge daan. Ik vond dat ik dat daarom fhaar eens moest opschrijven, zodat ze een aantal relevante feitén ter beschikking zouden krijgen". Het boek heeft overigens een veel wij dere strekking dan een verantwoording. Wagenaar legt uit waarom ooggetuige nissen onbetrouwbaar zijn en geeft 50 aanbevelingen voor een standaardproce dure die de kans op vergissingen in elk geval zo klein mogelijk maakt. Een groot aantal daarvan wordt binnenkort in praktijk gebracht. Wagenaar heeft een groot aandeel gehad in een advies van de Recherche Adviescommissie over iden tificatietests van verdachten door oogge tuigen ('een nuttig bij-effect van mijn werk'), dat binnenkort wordt ingevoerd. Nederland wordt daarmee het eerste land ter wereld dat officiële regels krijgt. Farce De zaak Demjanjuk is, aldus Wagenaar, 'een zaak die zich leent voor een demon stratie van alles wat er mis kan gaan bij identifictaties'. Zoals hij schrijft na een soms verbijsterend verslag van de wijze waarop Demjanjuk is geïdentificeerd: "Ik wil niet zeggen dat het onderzoek een farce was, maar in een echte farce zouden weinig méér regels overtreden kunnen worden". De beslissing om te getuigen nam Wa genaar pas na lezing van het 7000 pagi na's tellende dossier. Twee vragen moest hij daarbij voor zichzelf beantwoorden: is het probleem waarom het gaat de identificatie van John Demjanjuk als Iwan de Verschrikkelijke een weten schappelijk probleem, en kan ik daar als wetenschapper iets zinnigs over zeggen. "Want aan mijn persoonlijke opinies hebben ze natuurlijk niets". De gevolgen voor hem persoonlijk verwijten, boze brieven, mensen die niets meer hem te maken wilden hebben heeft hij niet laten meespelen. In te genstelling tot Elisabeth Loftus, die om die reden niet wilde getuigen. Wagenaar, exact formulerend: "Ik heb geen kritiek op de manier waarop Loftus het heeft op gelost. Ik kan me voorstellen dat de con sequenties voor haar persoonlijk leven zo ingrijpend waren dat ze heeft gezegd: ik vind niet dat men mij moet vragen. Maar als iedereen dat zou zeggen, dan zou er iets helemaal mis gaan in de rechtsstaat. Het zou betekenen dat hoe ernstiger de aanklacht wordt, hoe moei lijker het wordt om een goede verdedi ging te voeren". "Maar het omgekeerde zou natuurlijk het geval moeten zijn: hoe zwaarder de aanklacht, des te belangrijker wordt het dat de beklaagde alles wat hij wil onder de aandacht van de rechter kan brengen. En naarmate een verdediging beter is, wordt een eventuele veroordeling ook aanvaardbaarder. Er zijn in de wereld, denk ik, geen honderd mensen die hier hadden kunnen optreden als getuige- deskundige, en één van hen had het moe ten doen. Ik had kunnen zeggen: ik doe het niet, probeer die en die maar. Maar dat was niet aan de orde, het werd mij ge vraagd". Reacties Niet alleen toen, ook na het verschijnen van zijn boek heeft Wagenaar weer tien tallen weinig begripvolle reacties gekre gen. Wagenaar somt op: "In heel veel re acties wordt het verschil tussen een ver dachte en een schuldige niet gemaakt. Veel mensen vroegen hoe ik toch een oorlogsmisdadiger kon verdedigen. Maar dat was nu juist de vraag. Als be kend was dat Demjanjuk een oorlogs misdadiger was, dan zou het hele proces nooit nodig zijn geweest. Maar psychologisch werkt het an ders. Waar rook is, is vuur, denken veel mensen. Als Demjanjuk wordt beschul digd van zo iets ernstigs, zal dat wel waar zijn. door Sjaak Smakman Vier foto's van Demjanjuk. 'Iwan de Verschrikkelijke' of niet? Deze week een jaar geleden werd John Demjanjuk door het Israëlische hooggerechtshof ter dood veroordeeld. Hij zou als Iwan de Verschrikkelijke in het vernietigingskamp Treblinka verantwoordelijk zijn geweest voor de dood van 850.000 joden. Aan het slot van het in 1976 begonnen juridische gevecht trad de Leidse hoogleraar Wagenaar op als getuige-deskundige voor de verdediging. Het werd hem niet door iedereen in dank afgenomen. Vorige week verscheen zijn boek 'Het herkennen van Iwan'. Over het proces-Demjanjuk en wat wat er allemaal fout kan gaan bij ooggetuigenissen. Het is echter ook een verantwoording achteraf: "Ik heb gemerkt dat veel mensen een zeer pertinente mening over de zaak hebben zonder dat ze weten waarom het eigenlijk ging en wat ik daar heb gedaan. Ik vond dat ik dat daarom maar eens moest opschrijven. Ik wil niet zeggen dat de identificatie een farce was, maar in een echte farce had er weinig méér mis kunnen gaan" Prof. dr. Wagenaar: "Bij vrijspraak hadden veel mensen me verweten dat door mijn toedoen een oorlogsmisdadiger vrij was gekomen". »oio wim Dijkm.nj "Ja, voor het grote publiek. Maar een rechter moet juist zorgvuldiger worden naarmate de beschuldiging ernstiger is. Als je iemand die van zoiets wordt be schuldigd vrijspreekt, laad je een enor me verantwoording op je ten aanzien van iedereen met een oorlogstrauma. Maar als je iemand ten onrechte veroordeelt, dan is dat ook heel wat. Dat heeft niet al leen enorme gevolgen voor hem per soonlijk, maar ook voor zijn familie en zelfs voor de bevolkingsgroep waartoe hij behoort. Veel Oekraïners zijn overge lopen naar de Duitsers en hebben in de concentratiekampen gewerkt. Er waren mensen die me hebben gezegd: laten ze Demjanjuk maar ophangen, want als hij dit niet heeft gedaan dan heeft hij wel een andere oorlogsmisdaad op zijn gewe ten. Vul voor 'Oekraïner' maar 'zigeuner' of 'jood' in, en dan zijn we precies op het punt waar die oorlog is begonnen". "Er waren ook mensen die zeiden: ga maar niet naar Israël, want dat is zinloos. Watje ook zegt, ze gaan hem toch veroor delen. Dat is dus eigenlijk een bedekte beschuldiging dat er geen rechtspraak is in Israel. Dat vind ik heel ernstig, en dat heb ik ze ook gezegd: je moet eerst maar eens bewijzen dat dat zo is". Buurman In zijn boek stelt Wagenaar de identifica tie van Denyaiyuk in een onthutsend licht. Er werd bijvoorbeeld gewerkt met fotoseries waarbij het bijna onmogelijk was Demjanjuk met uit te kiezen: bij proeven pikten mensen die nog nooit van de zaak-Demjanjuk hadden ge hoord, hem toch uit de fotoserie. Getui gen werden beïvloed door de officieren van justitie ('herkent u deze man niet?') en elkaar: ze konden tussen de de testen door uitgebreid hun ervaringen uitwisse len. "Maar al toon je aan dat de kans groot is dat iemand die Demjaryuk nooit heeft gezien en nooit in Treblinka is geweest, hem toch identificeert, dan geef je alleen aan dat de waarde van de identificatie test nul is. Het betekent met dat de getui genissen van de kampslachtoffers die hem hebben herkend, niet waar zijn. Het kan natuurlijk best dat ze gelijk hebben en dat Demjanjuk Iwan de Verschrikke lijke is". Demjaryuk werd op 25 april vorig jaar ter dood veroordeeld. Het hele verhaal van Wagenaar werd als niet-relevant ter zijde geschoven. Wagenaar vat het argu ment daarvoor als volgt samen: stel datje 's nachts uit het raam kijkt en ziet hoe je buurman je autoruiten ingooit. Je doet aangifte en de politie stelt de buurman in een rij andere mensen op om hem te identificeren. Zo'n test is natuurlijk on zinnig, want je hebt je buurman immers al herkend en het maakt niet uit hoeveel andere mensen je in die ry zet. De rechter stelde dat het gezicht van Demjaryuk zo diep in het geheugen van de vijf getuigen was gegrift, dat het hier in feite ging om een soortgelijke identifi catie als van de buurman. Een van hen had bijvoorbeeld verklaard dat hy nog elke nacht het gezicht van Demjaryuk voor zich zag. Dat de tests onvoorstel baar slecht waren uitgevoerd, deed dus helemaal niet ter zake voor de rechtbank. Wagenaar: "Maar neem eens het geval dat Nederlanders die in de Jappenkam pen hebben gezeten, hun bewakers moe ten identificeren. Natuurlijk, dat die be waker een Japanner was, dat weetje wel. Maar of het nu de ene of de andere was? Ik vraag me af hoeveel Nederlanders hun bewakers zouden kunnen identificeren wanneer ze hen als oude mannen voor zich zouden zien. Want dat is natuurlijk wel een héél gedetailleerde vraag. Ik zeg niet dat het onmogelijk is, maar wel dat het heel hachelijk wordt als zo'n identifi catie het enige bewijs in een rechtszaak Berucht geval Hij noemt in zijn boek ook het beruchte geval van de Amerikaan Frank Walus, die op grond van soortgelijke getuigenis sen als tegen Demjanjuk werd veroor deeld wegens oorlogsmisdaden. Een van de getuigen had hem jaren dagelijks meegemaakt en honderden keren met hem gesproken en was honderd procent zeker van zyn zaak. Walus werd veroor deeld, maar jaren later kwam onomstote lijk vast te staan dat Walus niet de ge zochte oorlogsmisdadiger was. "Je kunt dus wel wat tegen het oordeel van de rechter inbrengen, maar het von nis is zyn verantwoording. Als een rech ter zegt: al is de kans 1 op 1000 dan zal ik hem nog veroordelen omdat ik het leed voor de nabestaanden te groot vind als hij onterecht wordt vrijgesproken, dan is dat zijn opvatting van zijn werk. Ik kan het daar niet mee eens zijn, maar dat hoeft ook niet". Hij heeft pertinent geen mening over de vraag of Denyanjuk Iwan de Ver schrikkelijke is: "Hijzelf is de enige die het antwoord met zekerheid weet, daar na komt de rechtbank die inzicht heeft gehad in alle stukken, en pas op een hele grote afstand volgen getuigen-deskundi- gen zoals ik. Dat proces in Israël heeft een jaar geduurd, ik ben er vier dagen ge weest". Hij besluit zijn boek dan ook: "Als de lezer een antwoord wil hebben op de vraag of John Denjanjuk Iwan is, kan ik alleen wijzen op het vonnis van de recht bank. Het is het beste antwoord dat wij hebben". Heeft hij er desondanks t an overgehouden? "Nee hoor, integendeel. Het enige dat echt mis had kunnen gaan. was dat ik -

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 33