Het Asterixpark: dolle pret onder de rook van 'Lutetia' 'Liever fakir dan Kitty Hagen eerste Nederlandse vrouw op spijkerbed ORDRALFABETIX ZATERDAG 29 APRIL 1989 EXTRA PAGINA 31 Asterix en Obeiix hebben hun park. Op zo'n veertig kilometer ten noor den van Parijs (in hun strips conse quent aangeduid met Lutetia), di rect naast de autosnelweg richting Lille en Brussel, is in twee jaar tijd een klein wondertje gebouwd Zonder problemen kan dat over enkele jaren de concurrentie aan met de Eu ropese versie van Disneyland, dat even eens niet ver van Parijs verrijst. Het idee voor het Asterixpark was van Albert Uderzo, die sinds de dood van schrijver René Goscinny (1977) niet is gestopt met Asterix, de kleine Galliër die heel Euro pa heeft veroverd. Sterker nog, "ieder een kent de held van dit verhaal; klein, slim, scherpzinnig en sterk". Wie een van de parkeerplaatsen van het park bij Plailly (er is een speciale afrit van de Autoroute voor het park) oprijdt, ziet Asterix al op zich neerkijken. De kleine Galliër met de blonde snor zit op een ruim 30 meter hoge rots en kijkt uit over zijn domein. Als een soort Lange Jan in de Efteling. Ronselaar Eenmaal door de toegangspoortjes van het park, wordt men onmiddelijk be stormd door een Romein, een ronselaar voor het leger van Julius Ceasar. Hij is een van de ongeveer honderd acteurs en actrices die gedurende de hele dag voor 'animatie' zorgen in het 18 hectare grote park. Al snel heeft hij een potentiële recruut uit het publiek gehaald. Een la cherige, blonde man. De ronselaar neemt zijn maten op en levert commentaar: de man wordt afgewezen wegens kluts- knieën. Maar dat hadden net zo goed bib- berkuiten kunnen zijn. Want de acteurs doen niets anders dan zorgen voor hu moristische verrassingen, waarbij overi gens veel improvisatie komt kijken. En de nodige talenkennis, want de meeste medewerkers spreken meerdere talen. De Ontwerpers van het eerste echte Franse pretpark hebben goed naar de meesters in het pretparkenvak - de Amerikanen gekeken en geluisterd. De opzet van het Pare Asterix lijkt als twee druppels water op die van pakweg Disneyworld in Florida. Het doet alleen veel minder kitscherig en protserig aan. Het park is in vijf gedeelten opgesplitst. Direct na de ingang komt de bezoeker binnen in de Via Antiqua, de antieke straat. In die Via Antiqua vinden we de gevels van huizen uit de landen die Asterix op zijn vele reizen heeft aangedaan. Er is dus een scheefgezakt, op pilaren rusten de creatie van de geniale architect Teke- nis (uit Asterix en Cleopatra), een huis met Manneke Pis, een namaak Franse Tweede Kamer (Palais Bourbon, voor de gelegenheid omgedoopt tot Palais Bon bon) en een Griekse molen. Enkele van deze gevels herbergen winkeltjes, zoals 'Klikklax' (fotorolletjes) en Papyrus (boeken en tijdschriften). In de Via Antiqua klinkt de muziek van een Romeinse fanfare, die de bezoe kers in de juiste stemming brengt. Een van de mooiste creaties in de straat is zonder enige twijfel de showroom/gara ge van Tickedbus, waarin onder meer de snelste van alle karren te zien is, die van neef Hippix uit Lutetia (Asterix en de Noormannen). Kenners van de 28 albums die zijn ver schenen in de dertig jaar dat Asterix nu bestaat en dié inmiddels zijn yertaald in 40 talen, zullen veel bekende' zaken te genkomen. Dat zal zeker het geval zijn tijdens de dagelijkse parade, waarin men zelfs een glimlachende Cleopatra kan ontwaren. Eenmaal uit de Via Antiqua komen we in het centrale punt van het park, het Gallische dorpje. Daar waar alle avontu ren beginnen en daar waar men altijd op pagina 48 besluit met het traditionele banket, met al dan niet een aan een oude eik vastgebonden bard Assurancetourix. Verhuisd Hoewel het park dus niet in Armorica Bretagne ligt, maar in Picardië, zullen de puristen Uderzo graag deze geografi sche wijziging vergeven. Het park zou in het 650 kilometer westelijker gelegen Fi- nistère eenvoudigweg minder bezoekers trekken. Om de investering van 850 mil- lijks 200 meter 1000 jaar Franse historie wordt uitgebeeld. Ook hier verlevendi gen acteurs de straatbeelden. Voor de uitvoering, die loopt van de Middeleeu wen tot en met de uitvinding van de film, hebben de bedenkers van het park sa mengewerkt met historici en de vak bond van onderwijzers om het geheel historisch verantwoord te houden. "Dat wil zeggen: wel met een glim lach", waarschuwt Albert Uderzo. Zo duiken ineens de drie musketiers op. "Dat zijn ónze cowboys", zegt de teke naar gedecideerd. "Bovendien passen ze goed in de sfeer van Asterix. Want ze la chen graag, houden ook van het goede le ven en op z'n tijd van een knokpartij". Het Asterixpark kan maximaal 25.000 bezoekers per dag ontvangen. Een vol wassene betaalt 40 gulden, een kind komt binnen voor 30 gulden. "Dat is mis schien een hoop geld", beaamt men, "rnaar voor die prijs geven we de garan tie dat alles - behalve een stuk of vier speelautomaten verder gratis is". Kritiek Of Albert Uderzo tevreden is met het park, dat is gemaakt naar aanleiding van zijn tekeningen? "Zeker wel. Maar wan neer ik de dingen zie zoals ze nu zijn, wil ik verder gaan met perfectioneren. Bo vendien wil ik nu nog geen victorie schreeuwen. Sinds enkele dagen hebben we bezoekers in het park. Tot de opening nodigen we de mensen uit de omgeving, allerlei professionals en vrienden uit om het park te bekijken. Iedere dag om 8 uur 's morgens vergaderen we over de kritiek die we hebben gehoord. Want bij de uit gang wordt iedere bezoeker gevraagd naar zijn ervaringen. Tot nu toe zqn de reacties niet slecht". "Toch hebben we al veel gewijzigd sinds het begin van de uitprobeerperio de. Dit is een soort van continu spekta kel. En wat ik nu ga zeggen, geldt zowel voor de bezoekers als voor mij. Het is met dit park net als met werken in de keuken of het bedrijven van de liefde. Het kan alleen maar goed worden als je er iets van jezelf in stopt". "Die koei vind ik goed"! Met een jongensachtige glimlach en een goedkeurende knik wijst Albert Uderzo op het huis van Abraracourcix, de chef van het Gallische dorpje dat wij allen zo goed kennen. Boven de deur van het knusse huisje, waarin we overigens de onverschrokken held met tegenzin zijn jaarlijkse bad zien nemen - Bellefleur giet veel te warm water in de tobbe prijkt de kop van een reusachtige stier, door Uderzo liefkozend 'koei' genoemd. En Uderzo, de man die alle avonturen van Asterix heeft getekend en die het brein is achter het 30 april te openen Asterixpark, toont zich tevreden over de levensgrote kopie van zijn werk. door Wilco Voordouw De Romeinse patrouille: eenmaal in het park wordt de bezoeker on middellijk bestormd door ronselaars voor het leger van Julius Ceasar. (foto's GPD) - De viswinkel van Kostunrix, in Frankrijk Ordrafabetix genaamd: het de cor voor menige Gallische knokpartij. joen francs (bijna 300 miljoen gulden) rendabel te maken, moet men dit jaar al twee miljoen dagjesmensen binnenha len. En dat is alleen mogelijk in de direc te omgeving van Parijs, pardon, Lutetia. "Bovendien konden we wat spelen met de uiteindelijke ligging van het dorp, omdat ons eerste dorp aan het ein de van 'De zoon van Asterix' verbrandt. Laten we zeggen dat de Galliërs zijn ver huisd", aldus de inmiddels 62-jarige te kenaar. De sfeer in 'het dorp dat wij zo goed kennen' is er een van een woensdagmid dag. Panoramix geeft geen les aan de kleintjes. Zelfs Obelix heeft vrijaf geno men uit zijn menhir-houwerij. Hij zit op de wip met de kinderen uit het dorp. Abraracourcix laat zijn voeten wassen. De bard is uit wandelen. Alles is vredig. Het enige teken van gewelddadige acti viteit is een enorme Romein, die hangt bij te komen in een boom. Bij Kostunrix (in het Frans heet hij overigens Ordralfa- betix) zijn vis en schelpdieren te koop. Van marsepein en chocolade de geur valt dus mee. Door het dorp loopt een meisje in een blauw en geel kostuum met een veger en blik. Proppen verdwijnen onmiddelijk in de daarvoor bestemde bakken. "We hebben goed naar de Amerikaanse par ken gekeken", vertelt later Olivier de Bosredon, de algemeen directeur van het park. "We hebben al onze mensen een ei gen opleiding gegeven, die is geënt op wat er in de Verenigde Staten gebeurt. Daarbij hebben we steeds rekening ge houden met het feit dat we niet in Ameri ka zijn. Onze mensen zullen dus nooit ge dwongen worden om met een kauwgom- glimlach te reageren en altijd te vragen hoe het ermee gaat. Het enige wat we wil len, is dat ze beleefd zijn, de bezoekers correct behandelen en ze niet als honden afsnauwen. Maar als ze geen zin hebben om te glimlachen, dan doen ze dat niet. En hebben ze gewoon hun dag niet, dan vragen we ze om achter de coulissen te blijven of een dag vrij te nemen". Dubbel Er zijn in Pare Asterix twee soorten at tracties; die voor kinderen tot een jaar of 12, en dezelfde op grotere schaal voor de ouderen. Zo zijn er het vliegend tapijt, het galjoen dat op hol slaat en een kleine achtbaan. Voor de ouderen is er de door de Nederlandse firma Vecoma gebouw de 'Goudurix', een achtbaan van meer dan 700 meter lengte, 30 meter hoogte, en een maximale snelheid 75 kilometer, waarin men zeven keer over de kop gaat. "We hebben alles twee keer gedaan. Een keer voor de kleintjes, een keer voor de ouderen. Kinderen vinden niets leuker dan hetzelfde te doen als hun ouders", vertelt Bosredon. Het park herbergt verder een dolfinari um van 1800 zitplaatsen met een show van zes dolfijnen en twee zeeleeuwen, de arena van 600 plaatsen waar Panoramix zijn heroïsch gevecht met de boze gees ten levert en de eigen gehoorzaal van As surancetourix voor 400 enthousiastelin gen. Voorts is er nog een groot aantal winkeltjes en restaurants, annex snack bars, ieder met z'n eigen sfeer. Heel fraai zijn met name het Italiaanse restaurant Caius Cepaderefus met zijn bewegende standbeelden, het biefstukkenpaleis Ar- chimboldo, dat is gebouwd in een soort reusachtige fruitmand en 'De aange spoelde Piraat', 'waa' men te'echt kan voor een b'oodje'. Het laatste grote part van het park is 'De straat van Parijs', waar over nauwe De man zal een stukje moeten opschikken op het spijkerbed. Niet langer geniet alleen hij het voorrecht zich behaaglijk te mogen schurken aan de scherpe punten. Sinds de 26- jarige Kitty Hagen uit Teuge bij Apeldoorn zich als eerste Nederlandse vrouw op het spijkerbed heeft genesteld blijft er naar het zich laat aanzien voor de heren nog maar een benauwd plekje over. door Dirk de Moor Kitty Hagen maakt niet alleen indruk met een prachtig figuur, donkerbruine ogen èn krullen, een lage hese stem en een daverende lach, maar ook en vooral met wat zij allemaal kan: een vent van meer dan honderd kilo op haar buik als zij ruggelings op de scherven van kapot geslagen flessen is gaan liggen doet haar bijvoorbeeld niets. En dan is zij ook nog eens de enige Nederlandse vrouw die als parachutiste tijdens een vrije val van zo'n vijf kilometer hoogte voor video-ca mera's een 'luchtballetvoorstelling' geeft, een uit Amerika overgewaaide vorm van turnen die alleen voor echte waaghalzen is weggelegd. Het is eigenlijk allemaal begonnen met een mes in haar dijbeen. Ze voelde niks. Een messenwerper bij het circus zette haar keurig tussen al die messen, maar wierp er één verkeerd. Flinke wond, aar dig litteken. Maar zo goed als geen pijn dus. Kitty woont in een grote boerderij op het terrein van het vliegveld Teuge. In de hoeve met wit-rode luiken bevindt zich het cafe-restaurant van de parachutisten club. Daar geeft zij leiding aan, als ze niet ergens vuur staat te spuwen, ladders van vlijmscherpe zwaarden beklimt of zich wentelt op spijkers of glas. Op kleurenfo to's aan de wanden is zij in volle actie te zien, gebruind en in oogstrelende kledij. Ze is afkomstig uit het Noordholland se Laren. "Als kind al hield ik van avon tuur en gevaarlijke dingen, over net te brede sloten springen en zo. Maar ik heb eerst netjes de Leao afgemaakt hoor en toen ben ik coupeuse geworden en daar na deed ik wat zoveel meisjes willen: ik was verkoopster in een boetiek. Toen een jaartje of wat in de horeca en in de lingerie. Huisje, autootje, leuk baantje hè. Maar opeens dacht ik: is dat nou al les! Ik had een vriendin die by 't circus Bassie en Adriaan werkte en dat leek me erg spannend. Via haar kwam ik terecht by Circus Holiday". "In Utrecht maakte ik m'n debuut. Ik mocht reclameborden afkrabben. Maar ik wilde natuurlijk in de picture staan hè, dus leende ik me voor allerlei acts, als in valster. Ik heb tijdens de parade met slangen gelopen, krokodillen over me heen laten lopen en in de trapeze gehan gen, tot de messenwerper me als assis tente vroeg". Zo kwam ze aan dat litteken. "Maar ik heb wel meer meegemaakt hoor. Een bql half in m'n arm, en ik ben eens bqna gescalpeerd toen hij met pijl en boog een balletje van mijn hoofd afwilde schieten. Maar toen dat mes in mqn been stond voelde ik dus gek genoeg helemaal niets. Daarna ben ik bq de circusfamilie Mul lens, bq tante Fien en ome Sjef, in de leer gegaan om een eigen act te kunnen bren gen. Fakir dus. Ik ben bij hen in Tilburg gaan wonen. In hun achtertuin heb ik m'n eerste vlammetjes geblazen. En m'n eerste stapjes op glas gedaan. Ze hebben bij Mullens in die tijd heel wat wqnfles- sen leeg moeten maken om mq aan glas te helpen". Pijngrenzen En nu zit ze dus onder de hechtingen. Ze ontkent het heftig. "Ik? kom nou. Ik loop best wel eens een snee op, maar echt ge wond ben ik nog niet geweest". (Zq klopt het even af) "En toch laat ik dus iemand van ruim honderd kilo op me springen als ik op die scherven lig en ik spring van een meter hoogte op het glas. Je verlegt gewoon steeds weer je pijngrenzen hè, en verder is het een kwestie van concen tratie en belichting. Je moet kunnen zien waar je terecht komt. En het juiste even wicht zoeken. Voor al m'n acts geldt dat de concentratie het belangrijkst is. Ik hang bq voorbeeld ook met mijn handen aan een vlqmscherp zwaard. En ook met mqn kin. Daar heb ik lang op moeten oe fenen. Proberen en nog eens proberen, heel voorzichtig, tot je merkt dat het kan. Meestal merk ik dat pas tijdens m'n op treden, want de beslissende fase van zo'n act stel ik altijd uit tot het echt moet, dan kom je over dat drempeltje heen". In de jaren zestig opereerde in utreent een fakir, Sidi Sandra, die tijdens zijn show de vlezige delen van zijn lichaam ook de tong - in grote haast doorstak met barbecuepennen. Doorgaans trad hq op voor studenten, nadat die vijftien gul den hadden gelapt. Is ook Kitty met zul ke pennen in de weer? "Welnee zeg. Geen haken door m'n ar men. Ik vind dat niks voor een vrouw. Mannelijke fakirs brengen hun show meestal heel trots en macho-achtig. Dat hoort erbij. Maar ik ben een vrouw en daar leg ik in mqn show de nadruk op. In allerlei leuke outfits. Ik breng ook een act dat ik verkleed als fakir aan een para chute land. Nee, niet op een spijkerbed, dat wordt te moeilqk, vrees ik". Kitty is na drie jaar werken in een cir cus met een eigen act begonnen en daar mee treedt zqbegeleid door haar vriend, nu op in binnen- en buitenland. Inmid dels heeft ze al vqf keer kort mogen op treden in tv-programma's (pas nog bq Linda de Mol). Kitty speelde ook een rol letje in de speelfilm De Bedevaart van Freek de Jonge. "Ik word er niet rqk van maar ik kan er best van leven", zegt ze, "en in de tqd die ik over heb ben ik hier met de paraclub bezig. Ik heb in anderhalf jaar al 215 sprongen gemaakt. Zeg nou zelf, wat is nou leuker, coupeuse zqn of dit? Hahaha". au/ Tekenaar Albert Uderzo en zijn held Asterix: "We willen het nog verder perfectioneren". i K-itty spuwt vuur: "Zeg nou zelf, wat is nou leuker, coupeuse zijn of lt- (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 31