Mongool leert veel meer in een gewone schoolklas Achter de wanhoop van ArieGroenevelt Video doodsteek voor seksbioscoop Parisien Reportage 'if PAGINA 2 ZATERDAG 29 APRIL iq i M m '7 Een kleine dertig gewone basisscholen heeft de afgelopen ja- grootste belang is dat er duidelijke doeling dat ze blijven zitten, want ren mongooltjes toegelaten. De ervaringen zijn gunstig. De afspraken worden gemaakt met de dan raken ze hun leeftijdsgenootjes Vereniging voor een geïntegreerde opvoeding van mongoloïde ouders. Zij moeten helder aangeven kwijt en dat was niet de opzet, kinderen, VIM, ziet graag dat meer scholen hun poorten openen wat zij van de school verwachten. De intelligentie van mongolen voor deze kinderen. Dat is niet alleen in hun belang, maar ook Omgekeerd moet de school op hun i00pt sterk uiteen. Maar VIM vindt in het belang van de andere kinderen. Zelffkhe^oorfoen8" dat geen reden' kinderen de. moelijkheden voordoen. gang te weigeren. De organisatie De Houtschool verheelt niet dat vindt het reëel dat ieder geval afzon- indertijd lang is nagedacht Vonneke tot groep LEIDEN/ZWOLLE - "Kijk eens zaam, maar niet zo zoetsappig dat juf, wat Vonneke al kan!" De leer- alles van hem pikken. Als er ei lingen uit groep drie van de Leidse spelletje gedaan wordt, doet Derek toelating Houtschool weten wel dat hun klas- gewoon mee, maar hij moet zich wel genootje 'anders* is. Ze vinden het aan de regels houden", prachtig als Vonneke het goed doet Maar de klas is nooit te beroerd te vriende ZMLK-school. Op die in hun klas. Vonneke is een helpen, bijvoorbeeld als de juf Von- mongool. Ze zit al drie jaar op de ge- neke of Derek - die net als de meeste wone basisschool en draait daar mongolen moeite hebben met pra- normaal mee, net als Derek die ten - niet kunnen verstaan. Regel- sinds een half jaar in de gecombi- matig hebben de derlijk bekeken wordt. "Ieder kind anders en hetzelfde geldt drie. Er is intensief overleg geweest school. De ene school kan een kind met de ouders, de VIM en een be- Wel toelaten, terwijl werkdruk en de spankracht van de onderwijzer op i andere school dat niet verdra gen. Algemene regels zijn niet te ge neerde groep één/twee zit. door Theo Haerkens der door wat er bedoeld1 juf wordt dan ook terechtgewezen. VIM-secretaris De Wit is blij dat met deze ontwikkelingen. Zij vergelijkt de situatie op school met die in een gezin. Daar helpen broertjes en zus jes ook de gevolgen van een handi cap te beperken. De ervaringen van probeerde de school zich eer beeld te vormen van de toekomst. Bijna driekwart jaar duurde het voordat het besluit viel. 'Ja' zeggen, n betekent voor de schoolleiding dat Vanzelfsprekend Vonneke net als ieder ander kind Maar in elk geval moeten ouders behandeld^ wordt. Als zich proble- kunnen kiezen ofzij hun kind wel of 1 speciale school sturen. nietr voordoen, wordt ze niet maar weggestuurd, 't Hooft: "Pas "Het 'wordVhoog'tijd dat de als we zien dat ze hier niet meer ge- ieving zich meer open stelt lukkig is, of als andere kinderen onder lijden, zoeken dere oplossing". r de De Vereniging voor een geïnte- ""hnTen^drè'bii" whzè van exnen- ment mongolen hebben tSegelatan Onherstelbaar voor monimlen toe te faten tot ee zijn 6unsti6- De kinderen worden Het lijkt een wonderlijke situatie auial55ecreu.r,s na, io aJLn door hun klasgenoten geaccep- mongolen toe te laten tot het regu- (onderwijs) steunt dit streven h,vo wan^d» mëèsten hehhen nooit teerd- Ze hebben het erg naar hun her onderwijs, terwijl kinderen met Scholen die mongolen opnemen luxe, want de meesten neDOen nooit j___ mot _ii_ ioocori moe ,„aar. minrlpr nrnhlemen doorverwezen bnnor b-^iinor-, gehandicapte medemens". VIM naar een an- hoopt dat het op den duur vanzelf sprekend wordt dat mongolen een plaatsje vinden in het regulier on derwijs. Staatssecretaris Ginjaar-Maas VIM vindt dat mongolen veel te geïsoleerd opgroeien. Ze leren daar- nder problemen doorverwezen groep drie en hoger, krijgen/voor gymnastiek favoriet worden naar het speciaal onderwijs. een dag in de week - of één uur per Toch is dat maar schijn. Kinderen dag - een leerkracht extra. Deze ex- aak tra kosten wegen ruimschoots op - - het tegen de kosten van een plaatsje in plaats maakt voor serieus leren, nog speciaal onderwijs. Voor mongolen het speciaal onderwijs. Toch wil de geldt dat niet, zij hebben een onher- staatssecretaris gewone scholen basisschool van binnen gezien. mu'ziek """H Meestal gaan ze vanaf drie jaar naar fin steken fiet nodjg{, Toch is dat maar schijn Kinderen ^fn cJti nnpn Dat neemt niet weg dat toelating met leerstoornissen hebben vaak mm ren school voor zeer moeüifk het spele" dV"d-— lerende kinderen (ZMLK), __ji hele drempel is. De scholen r__ liseren zich dat voortdurend reke- stelbare afwijking. Die wetenschap helpt leerkrach ten in het gewone onderwijs het normale eisenpakket los te laten: niet dwingen mongooltjes op te r men. De individuele mogelijkheden van kinderen en scholen lopen at pon wïntPCfrpprHp nnvnpHinu nn leraren nei iocn ai zwaar neooeii, iiuiiiiaicciaciiyan.ii.ct 1UB_ ic latcii. daarvoor te sterk uiteen. Via haar een^"™*-52x^.2met grote klassen en toenemende mongooltjes zullen er nooit aan vol- woordvoerder laat de bewinds- sterk 1 gaan. De laatste jaren is gebleken StwaÏÏ hebbS A** hnnPnntnwfinS met grote klassen en toenemende mongooltjes zullen er nooit aan vol- woordvoerder laat de bew k ten /oede kom^Tussen leef werkdruk, is dat niet gemakkelijk, doen. Niet het leren, maar de opvoe- vrouw weten dat "toelating ten Komt. ïTissen leer ding van de kinderen komt op de mongolen tot de gewone school 2 den aan het syndroom van Down, zoals de ziekte officieel heet, veel beter spreken en luisteren. De orga nisatie ziet het woord 'mongool' als een geuzennaam. "Als mongolen en ouders deze term zelf gebruiken, verdwijnt de negatieve lading van zelf', zo redeneert ze. Volgens secretaris Trijntje de Wit-Gosker van VIM slaan de idee mongolen toegelaten. En de erva ringen zijn bepaald gunstig. De prestaties van de kinderen - die vooral leren door anderen te imite ren - zijn boven verwachting. "We staan zelf vaak versteld van wat ze oppikken". Carla 't Hooft, lerares van groep drie waar Vonneke zit, deelt die me ning. De ochtenden besteedt zij met haar groep vrijwel geheel aan lezen, schrijven, taal en rekenen. "Vonne ke dpet dan gewoon mee. Ze heeft ook een boek voor zich en zit de plaatjes te benoemen, Als de andere kinderen schrijven, zit zij net zo goed in haar schrift te krabbelen. Toch heeft ze al vijf letters geleerd". Mongolen in de klas kosten de' leerkracht extra inspanning, maar hun aanwezigheid heeft ook voor delen. De andere kinderen leren spelenderwijs omgaan met gehan dicapte leeftijdgenoten. Ineke Krui denier, de lerares van Derek: "De kinderen weten heel goed hoe het met hem is. Ze zijn heel verdraag- - Derek (links) temidden 1 jan hem pikken". De oudste seksbioscoop van Nederland is te huur. De videotheken, met hun r den voor de doodsteek. AMSTERDAM - Parisien, Am sterdams oudste bioscoop, gaat sluiten. De datum ligt nog niet vast, maar haar lot is onafwend baar. De seksbiocoop heeft afge daan. De ruime collectie porno films in de videotheek zijn haar doodsteek geworden. Niet langer wandelen mannen quasi argeloos langs om een snel le blik op de vitrines met foto's van de films te werpen. Er wordt een rondje gemaakt, terug ge draaid en vervolgens snel doorge lopen naar de kassa. Gezien wor den was juist niet de bedoeling. In het rode pluche van de stoelen wordt de nonchalante houding opgehouden. Vooral niet rondkij ken. En een verveeld gezicht trek ken. door Huub Klompenhouwer Het echte Parisien is er al twee jaar niet meer. De bioscoop werd in 1910 opgericht door de toenma lige bioscooppionier Jean Desmet. Het is zonder concurren tie de oudste seksbiocoop van ons land met een geschiedenis van ondeugend badpakkenbloot tot naturistenfilmpjes van de jaren vijftig. Toen fotobladen als Helios en Zonnevreugde alleen met een wikkel in de etalage mochten lig gen, werd de lust in Parisien be vredigd. Brave filmpjes, als er nu op teruggekeken zou worden. Voor historici werd de sexfilm pas echt 'hard core' bij de premie- re van Deep Throat, met het ster retje Linda Lovelace. Te zien wa ren niets verhullende beelden van orale sex. Een Amsterdamse officier van justitie nöemde het geen sex, maar vuiligheid. We schrijven het jaar 1976 en in Ne derland breekt een discussie uit over de vraag of dit type film wel of niet aan de filmkeuring moest voldoen. Progressief Nederland, in de ban van totale vrijheid, pleitte voor afschaffing. Van Agt, toen nog minister van justitie, kwam met het voorstel om dit ty pe films allepn in bioscopen met niet meer dan 49 stoelen te verto nen. Zo niet, dan zou er sprake zijn van schending van de eer baarheid. Processen Parisien bleef de film vertonen. Er zouden er nog velen volgen, zoals French Blue van Lasse Braun, ook al kostten de proces sen handenvol geld. Bij concur rent Centraal had justitie iets meer succes. Daar werd het aan tal stoelen inderdaad tot 49 terug gebracht. De opkomst van de videofilm bleek een effectiever wapen dan de zedenpreken van Van Agt. Niet alleen door de steeds grotere keuze pornofilms in de videothe ken die als paddestoelen uit de grond schoten, maar ook doordat de filmmakers steeds minder be langstelling kregen voor het 35 mm brede celluloid. De eigenaar van Parisien, J.Ar- kenbout van Filmtrust, zoekt zelf altijd zijn films uit. De laatste tijd kwam hij steeds ontstemder te rug uit het buitenland. "Ik stel nog steeds eisen als ik films selec teer. Een van de richtlijnen is dat er in anderhalf uur film toch niet I meer dan een half uur pure sex mag zitten. Je kunt ook zeggen, er moet een verhaal in de film zit ten". 'Kwaliteit' Met andere woorden: de 'kwali teit' wordt steeds schaarser en daarmee ook het bezoek aan Pari sien. Van een doorlopende voor stelling van tien uur 's morgens tot tien uur uur 's avonds is wei nig meer overgebleven. Elf uur 's morgens worden de hekken weg gehaald en even na vijven sluit de bioscoop alweer. En het publiek bestaat nog slechts uit vaste clien tèle, waar sprake is van een aan- mërkelijke vergrijzing. Arkenbout wil zijn bioscoop dan ook sluiten. Parisien zou zelfs al gesloten zijn als de eigenaar van het pand, Maup Caransa, een huurder had gevonden. Dan is een bijna lege bioscoop met op het doek. 'Stoute Schoolmeisjes' of 'Up 'n Coming' beter dan een pand dat zichtbaar leeg staat en mensen kan verleiden om het te kraken. Na een winterslaap van tien jaar lijkt de vakbeweging ontwaakt. De massa-demonstratie op het Museumplein in Amsterdam, zaterdag 8 oktober vorig jaar, werd gevolgd door een harde loonstrijd op diverse fronten. De vrachtwagenchauffeurs beten het spits af, op de voet gevolgd door bouwvakkers, de werknemers in de klein metaal, het personeel van Hoogovens, de grafici, de werkers in de tuinbouw en het verplegend personeel. "We hebben de werkgevers alle hoeken van de kamer laten zien," zei FNV- voorzitter Stekelenburg. die als een haas door het land snelt om zich achter elke actie en alle eisen te stellen. Is er een nieuwe vakbeweging geboren? Neen, de oude vakbeweging is terug van weggeweest. De rode draad uit de jaren '70 is weer opgepakt. De syndicalisten, die de loonstrijd zien als bet enige ware wapen van de vakbeweging, roeren zich en dringen de reformisten, die vatbaar zijn voor compromis- politiek, in de verdediging. In een serie artikelen schetsen Frans Nypels en Kees Tamboer wat er tijdens die winterslaap van de jaren '80 binnen de FNV is gebeurd. "Sporen uit het verleden zijn niet zomaar uit te wissen. Sterker nog: ze werken door in het heden". Aldus Ruud Vreeman, de nieuwe voorzitter van de Vervoersbond FNV en sleutelfiguur achter de schermen van de FNV. Een onverwachte ontmoeting in het winkeltje van de camping. Hij heeft een bijzonder verhaal te vertellen en eindelijk kan hij het aan iemand kwijtr Zittend op een klapstoeltje voor de caravan in een pijnbomen- bos in Cavalaire sur Mer begint hij zijn verhaal. "De communisten heb ben Dickie Visser afgemaakt en de Industriebond FNV overgeno men", luidt zijn sombere conclusie. Het kan niet waar zijn? "Geloof me nou, het was een slui pend proces. Wij hadden het zelf in 't begin ook niet in de gaten". De voormalige vakbondsbestuur der is al een paar maanden met vut. Hij heeft alle tijd gehad om zijn ge dachten te ordenen en hij is tot het besef gekomen dat de dramatische val van de voorzitter van de Indus triebond FNV, Dick Visser, in janu ari 1988, de onafwendbare uitkomst was van een paleisrevolutie die acht jaar eerder was uitgebroken. De wederopstanding van de vakbeweging Frarts Nypels en Kees Tamboer Hij noemt de tegenstanders van het bondsbestuur, dat in 1980, nog onder leiding van Arie Groenevelt, een radicale koerswending wilde doorvoeren, consequent 'NAS- sers'. Hij geeft een lesje vakbonds historie. NAS-sers zijn aanhangers van de syndicalistische stroming in de linkse beweging, die in de harde loonstrijd het enige en juiste Wapen zien om op winst beluste werkge vers op de knieën te dwingen. De syndicalisten beschouwen el ke suggestie om dit vakbondswa pen uit handen te geven als verraad aan de arbeidersklasse en als een knieval voor het kapitalisme. Voor de oorlog hadden ze een eigen orga nisatie: het Nationaal Arbeids Se cretariaat (NAS). Arie Groenevelt. <foto and Na de oorlog sloten zij zich in overgrote meerderheid aan bij de CPN en de daaraan gelieerde Een heidsvakcentrale (EVC). Toen die werd opgeheven, probeerden de aanhangers van het oude syndica lisme zich in het NW te nestelen. De deur ging wijd open, toen in 1972 de net opgerichte Industriebond NW het communistenverbod schrapte. Invloed De schemer valt snel in op de cam ping aan de Méditerranée. "Het zijn geen rotzakken, die NAS-sers", legt de gepensioneerde vakbondsbe stuurder vergoeilijkend uit. "In te gendeel, ze verzetten veel werk voor hun bond. Door hun toewijding en grote kennis van zaken hebben ze gezag op de werkvloer en veroveren ze invloed in de bondsraad, het be leidsbepalende college van een vak bond. Ze komen altijd met een slui tend verhaal en ze zijn zeer goed in staat hun ware bedoelingen te ver bergen". "Je moet verduveld goed oppas sen als je met ze in debat gaat. Trek je te hard tegen ze van leer, dan wor den ze meteen de underdog voor wie de rest van de bondsraad mede dogen toont. Zo vergroten zij slui penderwijs hun invloed in ons be leidsbepalende orgaan. Hoe vaak heb ik in het bondsbestuur niet ho ren verzuchten dat het fout was om het communistenartikel uit onze re glementen te schrappen." De syndicalisten kregen steun uit onverwachte hoek, toen de bond van Arie Groenevelt jonge intellec tuelen binnenhaalde om het bonds- apparaat te versterken. Naast jonge economen rukte een lichting beoe fenaren van gedragswetenschap pen de Industriebond NW binnen. Zij koesterden sympathieën voor modieus-linkse stromingen. Bij de Industriebond NW, die zich met de befaamde brochure 'Fijn is Anders' in dezelfde antikapi talistische hoek had gemanoeu vreerd, voelden zij zich thuis als een vis in het water. Zij mochten be langrijk werk doen in de bond. Scholing en vorming van het kader, dat de ruggegraat vormt van elke bond, organiseren. Stom "Die oude syndicalisten en die jon gens van de universiteit vonden el kaar blindelings", klinkt het berus tend op de Franse camping. "Ach teraf kan ik alleen maar zeggen dat we stom zijn geweest, dat we niet tijdig genoeg merkten dat die twee groepen elkaar versterkten in hun meningsvorming over het gewenste beleid in de bond. Zolang de neuzen allemaal dezelfde kant uitwezen, leek er geen vuiltje aan de lucht. Toen we een verandering van beleid wensten, zaten we ineens in de pro blemen. Er ontwikkelde zich een hecht front van tegenstanders, dat het bestuur de voet dwars zette." Arie Groenevelt, de charismati sche leider van de Industriebond NVV, botste met een harde klap te gen 'Nieuw Links' in de vakbewe ging. Toen hij in 1980, diep onder de indruk van de verwoestende wer king van de economische crisis die honderdduizenden hun baan kost te, de loonstrijd voor enige tijd wil de verruilen voor een taktiek van Ruud Vreeman. overleg en samenwerking met de werkgevers, leed hij een uiterst pijnlijke nederlaag in de bondsraad. Groenevelt wilde loon inleveren voor werk, zonder van werkgevers de bikkelharde garantie te eisen dat die loonmatiging ook in meer werk zou worden omgezet. De naam van Ruud Vreeman valt in het nachtelijk duister onder de zwaar geurende dennen van de camping Les Canissons. De huidige voorzitter van de Vervoersbond FNV, die net een succesvolle chauf feursstaking achter de rug heeft, was toen hoofd van de afdeling die de scholing en vorming van het ka der van de Industriebond NW or ganiseerde. De arbeidspsycholoog uit Heemstede, van goede komaf, dwong in de bond alom respect af voor zijn grondige kennis van ar beidsverhoudingen in de bedrijven. Paard van Troje Met zijn gelijkgezinde staf schoeide Vreeman de scholing van het kader op professionele leest. Hij be schouwde die scholing niet als een vorm van propaganda. Ook tegen standers van het bondsbeleid kre gen de kans uit te leggen wat de vakbeweging verkeerd deed. Dat was Groenevelt een doorn in het oog. Hij begon allengs te besef fen dat hij met het aantrekken van die 'gogen' het Paard van Troje had binnen gehaald. Hij vond dat door Vreeman en zijn medewerkers - Fol- kert Catz, Crétien Felser, Wout Waleson, Wim van Seeters en Guido Bayens - het nieuwe bondsbeleid stelselmatig werd ondermijnd. Wat hem het meest stak was, dat, terwijl hij stad en land afreisde om zijn ach terban ervan te overtuigen dat inle veren van loon werk oplevert, de in tellectuele garde de kaderleden dui delijk maakte dat daarmee vak bondsmacht te grabbel werd ge gooid. Wat Groenevelt zo mogelijk nog meer dwars zat was, dat deze mede werkers het centrale gezag van de bond ondermijnden. De stafleden, die niet gekozen waren, meenden dat ze toch recht hadden op het voe ren van oppositie binnen de bond. Ze waren het beu om gebruikt te worden voor het geven van, in hun ogen, vrijblijvende adviezen. De de mocratie houdt immers niet op bij de kamers van de ingehuurde advi seurs, oreerden zij. Het laatste glaasje wijn en les twee. Het is een ongeschreven wet in de vakbéweging dat het beleid wordt vastgesteld door gekozen bondsbe- stuurders en gekozen leden van de bondsraad. Bezoldigden dat zijn districtsbestuurders en leden van de wetenschappelijke staf, kortweg het apparaat van de bond genoemd zijn er slechts om het door bonds bestuur en bondsraad uitgestippel de beleid te ondersteunen en uit te De jonge intellectuelen, opge groeid in de jaren '60 toen een de mocratiseringsgolf over Nederland spoelde, kwamen in opstand tegen wat zij het 'democratisch centralis me' van de vakbeweging noemden. Zij beschouwden het als een over leefde vorm van verlicht stalinisme. Zij verwierven aanhang onder de districtsbestuurders, de brand weermannen van de bond in hei land. 'Dat was voor Groenevelt de druppel die de emmer deed overlo pen: als nu ook nog de filiaalchefs de districtsbestuurders - in opstano; komen, dan kun je het beleid wel' vergeten. Wanhoop "Je kunt je de wanhoop van Arié voorstellen", klinkt het in de zwoele Franse juninacht. "Er diep var overtuigd zijn dat het in het belang van de gewone, contributiebetalen- de leden is dat de koers van de bonq in crisistijd zo'n honderdtachtig graden wordt verlegd... Geremd door een bondsraad die vergeven is- van communisten en syndicalisten,;, die zich niet als zodanig openlijk uitspreken... Daarbij een onbe trouwbaar apparaat dat het belang, van de bond ondergeschikt maakt/ aan persoonlijke ambities... En, ten-| slotte, bondsbestuurders die in zo'ri klimaat aarzelen om in te grijpen, bang als ze zijn voor een scheu ring..." Groenevelt ontdekte dat de vijj and binnenshuis lastiger te bestrij den viel dan de traditionele klasse vijand buiten de deur, de werkge-! vers. Zijn nieuwe tegenstanders wa ren voor hem ongrijpbaar. Dat kwam doordat zij zich niet openlijk: tegen het beleid van Groenevelt als zodanig keerden, maar zich verJ scholen achter het vermeende on begrip bij de achterban voor deze koerswending. Onze mensen zijn' niet rijp voor zo'n radicale verande-j ring, riepen zij in koor. Wat ze even-; wel bedoelden was dat de vakbewe-i ging nooit ofte nimmer het wapen van de loonstrijd uit handen mag geven. Achter die maskerade, die vele verschillende podia werd opge voerd, ontwaart de vakantievieren de oud-vakbondsman het ware 'crypto-gedrag'. Het gedrag van mensen, die zich achter een ideolo gie verschuilen om hun persoonlij ke ambities waar te maken.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2