Kun je nog gewoon op reis omkomen? De sroeiende vakantiemarkt voor nwjiiakken en avonturiers 'Zo kwam een Brit op Borneo aan zijn eind 'Alsof we in een Tarzan-film meespeelden' EXTRA PAGINA 27 Steeds meer Nederlanders wensen zich periodiek in een avontuur te storten. Zij worden op hun wenken bediend door de commercie. Daarin gespecialiseerde reisbureautjes schieten als paddestoelen uit de grond en zien hun omzet veelal van jaar tot jaar verdubbelen. De grotere bureaus bieden in glanzende, veelkleurige brochures de hele aardbol aan. Vlotvaren in Chili, fietsen op het dak van de wereld, wandelen door de Sahara. Voor volgend jaar staat de eerste ruimtereis voor toeristen op het programma. Maar hoe avontuurlijk is dat aanbod eigenlijk? En: zijn er op deze wereld nog 'no rescue' gebieden? Een rondgang langs de 'zakenlui in gevaar'. De directeur: "Dat gevaaj-, hahaha, de toeristen worden toch wel flink in de watten gelegd" door Cees van Zweeden Bestaat heldendom eigenlijk nog? Donker Afrika werd ontsloten door Stanley en Livingstone, Marco Polo wandelde naar China, en het duo Scott-Amundson zocht verkoeling op de Zuidpool. Wat voor het nageslacht overbleef waren de platgetreden paden, de afgerasterde wildparken, de kaalgeslagen regenwou den. Op traditionele wijze onthoofd wor den door een kleurrijke koppensneller of smaakvol opgegeten door een autochto ne kannibaal kom daar nog eens om. De laatste Afrikaanse stammen werden al decennia geleden onderworpen aan het centraal gezag, en op Borneo heeft de missie het Woord Gods tot in de verste gehuchten verspreid. Nog niet zo lang geleden trok de Ame rikaanse avonturier Eric Heffer met het nodige gevoel voor romantiek het uitge strekte regenwoud van Borneo in. Hij zou pas zeven maanden later weer eruit komen verbijsterd. Natuurlijk, Bor neo was ruiger dan het Sauerland. De bossen waren er slechts doordringbaar met behulp van eén kapmes en er schar relden wat tijgers, slangen en krokodil len in rond. Ook placht de temperatuur er wat onaangenamer te zijn. Maar toen Heffer na een barre tocht van maanden op een open plek in het bos zat te genieten van een pasgeschoten zwijn, gebeurde er iets merkwaardigs. Al weken had hij geen levende ziel gezien en toen het struikgewas begon te ritselen greep hij dan ook onwillekeurig naar zijn speer. Maar het was niet de gevreesde Komodo-draak, een mensetende legu aan van zes meter lengte, die tevoor schijn sprong. Het was een beschaafde heer met op zijn rug een Singer-naaima- chine. Gemarkeerd De wildernissen zijn voorzien van ge markeerde routes, de regenwouden plat gebrand, jungle-dorpen gekerstend, maar het reisbureau-wezen blijft avon tuur verkopen. Voor de touroperators is er ook leven na Stanley en Livingstone: wandelen door de Sahara, dansen in Ghana, sky-diving in Zuid-Frankrijk, trekking in dë Himalaya, aapjes kijken in Afrika, vlotvaren op de Bio-Bio. Om hun aanbiedingen een extra avon tuurlijk cachet te geven, wordt in de gid sen het cliché niet geschuwd. Zo blijken bussen die in de Derde Wereld rijden per definitie krakkemikkig te zijn en als zij stranden gebeurt dat wonderbaarlijk ge noeg altijd in the middle of nowhere. Jungles zijn altoos ondoordringbaar, bergen ongenaakbaar, vergezichten on vergetelijk. De hitte in India valt bij het afdalen van de .vliegtuigtrap steevast-als een klamme deken over je heen, de berg- gorilla's in Ruanda -daarentegen zijn vreedzame planteneters. Stoere taal, maar kun je tegenwoordig nog gewoon omkomen op reis? Volgens Ronald Naar, bergbeklimmer en zelf or ganisator van Himalaya-trekkings, moet de liefhebber van gevaar de gevestigde bureaus vooral mijden. "Bij de reizen die ik organiseer, zag ik altijd tegen de deel nemers: er is een kans van 1 op 10 dat je niet terugkomt. De deelnemers moeten bij inschrijving een handgeschreven ver klaring inleveren waarin staat waar ze begraven willen worden en moeten be reid zijn mijn trainingsvoorschriften te volgen". Naar kent nog wel enkele bureaus die "leuke dingen doen". Maar dan moet de reiziger zich wel bij een buitenlandse' in stantie vervoegen. "Adventure Network in Canada heeft reizen op Antarctica die bloedlink zijn. Ze verplaatsen zich in kleine vliegtuigjes; als er iets gebeurt is er geen mogelijkheid tot redding. Op de basiskampen staan geen helikopters, en bovendien is Antarctica zo groot als de VS en Canada samen. Het dichtstbijzijn de basiskamp is al gauw meer dan dui zend kilometer verwijderd, te ver in elk geval voor helikopters, want onderweg staan geen benzinepompen. De kosten van dergelijke reizen belopen 80.000 tot 100.000 gulden voor twee tot drie weken. Vorig jaar heeft Adventure Network zelfs acht Amerikanen in de voetsporen van Scott en Amundson naar de Zuid pool laten lopen, een tocht van zes we ken. De prijs, 150.000 gulden per per soon, werd grif betaald". Oorlogstoerisme Hele eigentijdse dingen doet ook Holi day for Maniacs in Londen, dat reizen or ganiseert naar oorlogsgebieden. Pro bleem daarbij is natuurlijk het bewerk stelligen van almaar meer wapenstilstan den in tot voor kort notoire oorlogsgebie den, zodat het voor de toerist steeds moeilijker wordt om te genieten van het fluiten der kogels, en de kans bovendien toeneemt op massatoerisme aan het schaarser wordende front. Maar als Bay- rut wat afgezaagd wordt, biedt Holiday for Maniacs als goede alternatieven een Avontuur is 'in'. Wildheken worden geteisterd door files veelkleurige kano's en rubbervlotten. commando-opleiding in de Filipijnse jungle en twee weken vissen in de extre me koude van Siberië. Hoewel' niet uitzonderlijk gevaarlijk, moet het ook geestig zijn om eens een walvis te kussen. Het kan in de Mexi caanse wateren voor wie met Outback Expeditions in zee gaat. Het idee is eigen lijk eenvoudig: je kiest in een kléine vis sersboot het ruime sop, wacht tot er een walvis langszij komt, buigt over de rai ling en....smak. Dieren kunnen trouwens over de gehe le wereld in georganiseerd verband wor den geaaid. Slangen, tijgers, haaien en ander-ongedierte mogen zich naar ver luidt graag door een reisgezelschap laten verwennen, maar het aanhankelijkst zijn natuurlijk de berggorilla's in Ruanda. Sinds de film 'Gorilla's in de Mist' overal volle zalen trekt, is de belangstelling voor onze verre voorvaderen in de Afri kaanse jungle gevoelig gestegen. Het was de commercie niet ontgaan. A-Rei- zen deelde bij de uitgang van Nederland se bioscopen folders uit waarin z.g. goril la-reizen werden aangeboden, en ook an dere organisaties koketteren met de 'vriendelijke reus van de jungle'. "Hoe kun je in de jungle zitten en de hand schudden van een gorilla zonder daar voor met je leven te betalen? World Ex peditions heeft het antwoord!". Goede zaken Vast staat dat er een enorme hang naar avontuur is. Terwijl nog maar luttele ja ren geleden de Nederlanders in optocht naar het zuiden togen om zich collectief te laten bronzen door de Spaanse zon, trekken nu hele horden met kayaks, off the road-motoren, mountain-bikes en four-wheel-drive-jeeps de vrije natuur in. Wildheken worden geteisterd door files veelkleurige kano's en rubbervlotten, de lucht is zwanger van parachutisten en para-sailers, langs de berghellingen wor stelen zich fietsers en motorrijders een drachtig naar boven. En met het oprukkende avontuur doen de 'zakenlui in gevaar' goede zaken. My Way in Rotterdam begon vijfjaar ge leden voorzichtig met eenvoudige kam- peertrektochten door Amerika. Inmid dels heeft het reisbureau zijn vleugels uitgeslagen naar alle continenten. De af gelopen driejaar steeg het aantal deelne mers aan de z.g. soft adventure-reizen met 400 percent. Bijna een op de vijf rei zen die My Way nu verkoopt, valt in de categorie 'avontuur'. Cross Country Reizen, een van de oud ste en grootste bureaus' op dit gebied, groeide vorig jaar zestig percent en re kent voor dit jaar op eenzelfde stijgings percentage. Zeventièn jaar geleden be gon Cross Country met woestijntochten voor freaks. Nu wordt het avontuur aan geprezen in radio- en televisiespots; al leen al dit jaar werd er anderhalf miljoen gulden aan reclame geïnvesteerd. De groei van de gevestigde reisorgani saties is des te opmerkelijker omdat de slag om die markt steeds feller wordt en kleine bureautjes als paddastoèlen uit de grond schieten. Globetrotters met een Indiaan in hun kennissenkring organise ren jungle-tochten door het Amazone bekken. Oveijarige hippies gaan met een gezelschap lekker dansen in Afrika. Stu denten in geldnood weten een werkzame vulkaan waar het leuk kamperen is. Dansreizen Thika Travel, een Amsterdamse dreu mes, organiseert met toenemend succes voettochten door wildparken in Zimbab we. Er wordt gewoon onder de blote he mel geslapen. Het bureau verdrievoudig de vorig jaar zijn omzet en rekent ook dit jaar op een verdubbeling. Een particulier in Groningen adver teert met 'dansreizen' naar Ghana. Voor drieduizend gulden mogen deelnemers zich een maand lang uitleven in een dorpje buiten de hoofdstad Accra; elke dag wordt er drie uur gedanst en twee uur gedrumd. De aanmeldingen stromen binnen. Vooral het ruigere werk in verre oor den vindt gretig aftrek. Alleen al in Ne derland meldden zich vorig jaar 12.000 mensen aan voor de 'Camel Trofee', een race door het Amazone-bekken, hoewel zij wisten dat uiteindelijk slechts twee hunner op kosten van de sigarettenboer naar Brazilië zouden mogen. Een ander sigarettenmerk, Drum, heeft dit jaar 'Borneo' in de aanbieding. Het idee is om per watervliegtuig de loop van een rivier stroomopwaarts te volgen tot de plek waar nog juist kan worden ge land. Dan gaat het verder in een prauw, en als die niet meer verder kan begint het voetenwerk. Acht dagen wordt er conti nu gelopen; gestopt wordt er alleen om de bloedzuigers uit de benen te verwijde ren. Kosten van deze paradijselijke reis: 4610 gulden. Maar hoe avontuurlijk is het georgani seerde 'avontuur' eigenlijk? Bergbe klimmer Roland Naar: "Er zijn reisbu reaus die zich een extra imago aanmeten door op hun reizen het predikaat 'avon tuurlijk' te plakken. Maar als je ze dan vraagt of er echt gevaar aan die reizen kleeft beginnen ze tien minuten te stotte ren en zeggen dan: nee". Verdwenen Ook directeur Jack Vernooy van Cross Country Reizen meent dat de leuke din gen voor de echte fijnproever wel ver dwenen zijn. "De markt is groter gewor den omdat de reizen minder avontuur lijk zijn dan vroeger. Echt gewaagde din gen worden niet meer gedaan, zodat de reizen tegenwoordig toegankelijk zijn voor een breder publiek. Tien jaar gele den waren wij de enige organisatie die naar Noord-Afrika ging. We reden met toestemming van Gadaffi door Zuid-Li- bië en Tsjaad en zagen daar colonnes tanks. Dat was puur avontuur. Maar te genwoordig willen de mensen wat meer comfort. Een busreis door Thailand met wat cultuur en een paar dagen jungle. Een comfortabele bootreis over de Ama zone. Dat soort dingen. Voor het avon tuur pur sang is geen markt meer, en daar zijn wij met ons aanbod commer cieel handig op ingesprongen. Sommige bureaus plakken op hun reizen nog wel het predikaat 'expeditie', maar dat vind ik vervuiling. Ze roepen daarmee een ze kere sensatie op, maar verkopen in feite huis-tuin-en-keuken reizen". De kleinere bureaus mijden eveneens het gevaar als de pest. Thika Travel stuurt bewapende gidsen mee met toe risten die in de wildreservaten van Zim babwe kamperen. Directeur Joost Tania: "Op bepaalde plekken kun je zonder al te veel risico's overnachten, bijvoorbeeld in een boomhut of bij een boom die op een terp staat. Mocht er toch gevaar drei gen, dan hebben de gidsen een geweer van het allerzwaarste kaliber bij de hand. Voorzover mij bekend hebben ze dat slechts één keer moeten gebruiken, om een zwarte neushoorn op afstand te hou den". Zelfs by de spectaculaire wedstrijden om de Camel TYofee zijn de risico's mi niem. "Gevaarlijk? Je kunt ook dood gaan als je over de Coolsingel loopt", meent pr-man Dick Buwalda. "Oké, het is gevaarlijker dan thuis zitten, maar er wordt in groepsverband gereden. Blijft iemand steken in de modder, dan wordt hij door de andere auto's eruit getrok ken. Er doen 14 teams aan mee die alle maal rijden in een Landrover 110 Turbo Diesel. Maar daarnaast zijn er nog auto's met doktoren en monteurs. Er is nog nooit iemand doodgegaan, we hebben al leen een keer iemand fnet een slagader lijke bloeding gehad. Zelfs vorig jaar op Borneo, toen de jeeps bleven steken en we het traject niet konden afmaken, vloeide et geen bloed. De deelnemers werden gewoon met helikopters geëva cueerd". Himalaya-tochten World Expeditions, wereldwijd het grootste reisbureau in zijn genre, organi seert barre Himalaya-tochten. De in glanzend papier uitgevoerde reisgids waarschuwt dat er geen ontspannen bergwandeling in het verschiet ligt: "De ze tocht is een beproeving. Het overwin nen van uitdagingen is een van de rede nen om er aan deel te nemen. U zult in moeilijke en soms gevaarlijke omstan digheden verzeild raken". Directeur Dick Postma van Royal Hansa Tours, die de World Expeditions- reizen in Nederland verkoopt, glimlacht: "Dat gevaar, hahaha, dat is marginaal. De mensen worden toch wel flink in de watten gelegd. Ze overnachten aan het begin en het einde van de tocht in luxe hotels. En ook tijdens de trekking valt het wel mee. Bij aankomst in een kamp staat de thee of koffie klaar en de tent is opgezet. Alleen de K2-expeditie in Pakistan is ongelooflijk zwaar. Mensen die er aan willen deelnemen moeten over een zeer goede conditie beschikken en liefst over klim-ervaring. Dit jaar hebben we voor het eerst iemand zonder speci fieke klim-ervaring toegelaten, een ma rathonloper. Maar ook voor de K2-tocht geldt: redding is mogelijk. De sherpa's hebben walkie-talkies, en als iemand echt in de problemen raakt wordt een he likopter besteld of wordt iemand op de rug van een sherpa naar een medische post gedragen". Ronald Naar weet wel gevaarlijker on dernemingen dan de K2-trek. "Je moet op een gegeven moment onderlangs een gruishelling, en dat is niet helemaal zon der gevaar. Toen ik er was raakte een aantal van mijn dragers gewond door vallende stenen. Maar echt link wordt het pas op grotere hoogte, boven de 5000 meter. De kleine heli's die voor reddings doeleinden worden gebruikt, Lama's en Alouettes, kunnen niet hoger dan 5000 meter. Maar zo hoog gaat World Expedi tions niet". Patjakker Volgens Kees van Kooten en Wim de Bie ligt tegenwoordig een heel ander gevaar op de loer. In hun Bescheurkalender no teerden zij: "Voor wildwatervaren kon je tot voor kort nog ten westen van Ierland terecht, maar het grootste gevaar dat je daar nu loopt is niet datje lek slaat tegen de rotsen, maar datje botst tegen de dure aluminium kayak van de een of andere klunzige pafjakker". "Het was begonnen in een café in Den Haag. Met twee vrienden besloot ik iets te doen wat nog nooit iemand had gedaan. We vlogen naar Borneo met het oogmerk heteiland te doorkruisen. We gingen zo ver mogelijk over de rivier daarna vervolgden we onze weg te voet. Daartoe hadden we vijf dayaks inboorlingeningehuurd die ook nog nooit de oversteek van kust tot kust hadden gemaakt. Ook voor hen was het een avontuur. Zonder die dayaks hadden we het nooit gered. Een paar maal wisten ze net op tijd de koppen van aanvallende slangen af te hakken. Zij kenden de gevaren van de jungle beter dan wij. Toen we op ons zeiltje in de bush lagen te slapen, sprongen de dayaks ineens op. Wij hadden niets gehoord, maar er was een boa constrictor uit een boom gevallen. Een spannend moment was de ontmoeting met een Komodo-draak, een leguaan van zes meter lengte die alleen in dit gebied nog voorkomt. De beesten zijn uitermate gevaarlijk, want ze eten vlees, maar gelukkig schrok het dier even erg als wij". "Vaak waadden we door het water, omdat het gemakkelijker was daar te lopen dan elders. Bovendien: de vochtigheid is toch 99 percent. We zaten onder de bloedzuigers. We liepen van zéven uur 's morgens tot vier uur 's middags. De maaltijd werd geschoten door de dayaks. Het was maar goed dat er niets is gebeurd. Als je een enkel breekt ben je verloren omdat het vrijwel onmogelijk is om op dat terrein iemand mee te slepen. Zo is een Brit op Borneo aan zijn einde gekomen. Die man was ook met enkele dayaks de jungle in getrokken, maar brak zijn been en moest worden achtergelaten. Later is zijn dagboek gevonden. Hij had nog enige maanden geleefd voordat hij definitief door de mieren werd opgevreten. Al dié tijd was hij blijven schrijven". (Arnoud Diemont, vice-president van de Chase Manhattan Bank te Amsterdam) "Het lopen gaat moeizaam en langzaam. De Afrikaanse jagers die ons de berg op leiden, moeten ons met hun machetes een weg banen door het dichte kreupelhout. Plotseling stopt de voorste inboorling, luistert, en begint vreemde geluiden te maken apentaal! Het was alsof we in een Tarzan-film meespeelden. Voor ik er erg in heb komt er een grote zwarte aap uit de klimplanten gekropen, stopt vlak voor me en richt zich in zijn volle lengte op. Ik blijf als aan de grond genageld staan, verbijsterd. Dan klapt hij in en begint op de bladeren te springen. Spoedig is er een aantal gorilla's. Onze camera's kunnen het niet meer bijbenen. Ik kan gewoon niet geloven hoe zachtaardig en vriendelijk deze schepsels zijn". (Een toerist in de reisgids van World Expeditions).

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 27