'Ze wil gewoon zijn, maar dat kan niet' 1 Juliana: van koningin tegen wil en dank tot 'maatschappelijk' prinses ZATERDAG 29 APRIL q CTXr H PAGINA 23 IA BIJLAGE VAN HET LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD spoort ze veel prominente mensen aan zich ook in te zetten voor de stich ting. "Ze neemt haar taak heel serieus en zwengelt zelf ook veel onderwerpen aan. Laatst heeft ze bijvoorbeeld Dreesmann overgehaald iets voor ons te doen", vertelt Cécile Willems van de stichting. Juliana is ook erevoorzitter van de Stichting Nederlands Kinderhulp plan. In 1965 stond ze zelf aan de wieg ervan, onder de indruk als ze was van het kinderleed in Tanzania en Calcut ta. Tijdens haar regeerperiode bleef haar bemoeienis met het Kinderhulp- plan beperkt tot giften bij jubilea, na de troonsafstand in 1980 wordt ze ere voorzitter en in navolging van haar ei gen wens betekent dat actief meele ven: vergaderingen bijwonen en men sen aansporen tot directe actie bij de projecten in India, Tanzania en Kenia. Juliana is een fervent voorstander van directe actie. "Prinses Juliana is gespinst op het directe, het korte-ter- mijn werk en dan speciaal voor het kleine kind", zegt secretaris Van Suy- lichem. "Als ze vindt dat we te veel met de gemeenschap en de oudere jeugd bezig zijn, komt ze meteen met opmerking en in de trant van: Zeg, hoe zit dat?". "Nee, ze zit er niet stilletjes bij. Soms is het zelfs moeilijk om haar tot zwijgen te brengen. Tegen een ex-ko ningin zeg je niet zo gauw: Hé, Ko ninklijke Hoogheid, nu even iets an ders hoor. Maar ze is ook weer geen doordrammer. Ze wil gewoon het naadje van de kous weten en haar ei gen ideeën lanceren". Beschermvrouwe Prinses Juliana is beschermvrouwe van in totaal 31 stichtingen, vereni gingen, genootschappen en andere grote en kleine organisaties. Be schermvrouwe zijn heeft niet veel meer om het lijf, dan af en toe belang stelling tonen. Dat doet ze dan ook. Af en toe schrijft ze een brief; jubilea luistert ze op met haar aanwezigheid. Voor sommige organisaties doet ze echter meer. Voor het Rode Kruis bij voorbeeld. Woordvoerster Titia Kroon: "Ze heeft best veel voor ons gedaan. Het meest frappant vond ik haar opstelling tijdens de ledenwerf actie. Daarbij deed ze een persoonlij ke oproep in onze huis-aan-huis-mai- ling. Dat het haar persoonlijk goed zou doen als iedereen lid werd van het Rode Kruis. Dat ze dat allemaal bij houdt op haar leeftijd, dat is toch heel bijzonder". Prinses Juliana is ook bescherm vrouwe van Het Genootschap Onze Taal. Een woordvoerder: "Ze komt op onze tweejaarlijkse congressen en praat dan intensief met alle sprekers en heeft tijdens de lunch altijd kriti sche opmerkingen over hun voor drachten. Ze reageert ook heel vaak op artikelen in het blad Onze Taal, dus die leest ze ook". Lezen. Daar heeft ze waarschijnlijk tijd genoeg voor. Misschien wel meer dan haar lief is, opperde drie jaar na de troonsafstand de roddelpers. 'Juli ana is een eenzame bejaarde gewor den'. Na de troonsafstand was een leegte ontstaan en van de wens om meer tijd te steken in de familie kwam weinig terecht. Drs. Schenk: "De kin deren waren het huis uit en Bernhard ging op reis. Beatrix had het te druk met regeren en Christina zat toen ver weg in New York". Echtgenoot Bernhard reisde inder daad zo'n beetje de hele wereld rond, vooral actief voor het Wereld Natuur- fonds. En dat terwijl Juliana zélf met hem had willen reizen. Dat gebeurde wel in 1982 en 1983. De reis naar de Nederlandse Antillen werd gezien als een soort afscheidsbezoek aan de overzeese gebieden. De reis naar Indonesië was bedoeld als vakantie, maar liep al snel uit op een min of meer officieel staatsbezoek. Ze werd er nog steeds behandeld als koningin. Niet gewoon In het interview dat Beatrix ter gele genheid van haar vijftigste verjaardag aan HeUa Haasse gaf, zei ze nadrukke lijk dat leden van het Koninklijk Huis geen gewone mensen kunnen zijn. 'Het is de koningin', zegt iedereen toch met enige hoogachting. Volgens Magdalena Schenk gold dat meer voor Wilhelmina, dan voor Juliana. "Wilhelmina was door de oorlog de koningin. Wat wil je, zü had ook 50 jaar geregeerd. Het Nederland se volk was in Juliana als mens geïn teresseerd. Vrijwel iedereen mocht haar". "Juliana wil ook een gewoon mens zijn, maar kan het niet. Ook niet na haar abdicatie. Je hebt altijd een knecht achter je, je hoeft nooit een kopje af te wassen, er is altijd perso neel. De ministers zijn nog steeds ver antwoordelijk voor haar uitingen, dus ze kan nog niet alles doen en alles zeg gen. Alleen binnen de muren van Soestdijk kan dat, maar wat daar wordt gezegd, weet geen sterveling". Zelfs op hoge leeftijd kijkt prinses Juliana liever naar de toekomst dan naar het verleden; nu ze morgen tachtig wordt past niettemin een terugblik op een bijzonder en bewogen leven. Een verhaal over een regeringsperiode van meer dan dertig jaar en over haar activiteiten na de troonsafstand, waarbij ze nog niet alles kan doen wat ze wil. 'Wie zijn koningshuis liefheeft, roepe de republiek uit', heeft drs. Magdalena Schenk, biografe van prinses Juliana dan ook eens gezegd. "Ik vind het onmenselijk om iemand hier levenslang aan vast te laten zitten, ledereen mag een eigen baan kiezen, behalve de koningin". door Anje Romein "Ik heb genoeg van al die officiële plichtplegingen. Ik wil nu zo zin vol mogelijk leven en als erelid daadwerkelijk betrokken worden bij diverse organisaties", zo luidt een van de grootste wensen van koningin Juliana als ze in 1980 'met pensioen' gaat. Ze zet die woorden met groot enthou siasme meteen om in daden als ere voorzitter van de Nationale commis sie van het internationaal jaar van ge handicapten. "Natuurlijk kun je zeg gen: ik geef m'n naam eraan en verder bemoei ik me er alleen mee als het echt moet. Maar met deze functie ligt dat anders. Betrokken zijn bij een van de grote sociale problemen van deze tijd is een taak die me ligt", zegt Julia na in die dagen. "Ik vind het héérlijk, dat ik hieraan kan meewerken, dat ik erbij betrokken ben". In het eerste jaar na haar troonsaf stand zet de prinses zich concreet in voor een informatiecentrum voor ge handicapten en hun ouders die prak tische informatie willen over behan delingen, therapieën en nazorg. Offi- ceel mag ze dan nooit haar droombe- roep van maatschappelijk werkster uitgeoefend hebben, in haar activitei ten na haar loopbaan als koningin overheerst het sociale aspect. Hare Koninklijke Hoogheid prinses Julia na der Nederlanden is inmiddels be schermvrouwe van 31 stichtingen, verenigingen, genootschappen en an dere grote en kleine organisaties. In zeven organisaties bekleedt ze een erefunctie. Eenzaam Het tekent de sociale belangstelling van Juliana Louise Emma Marie Wil helmina die op 30 april 1909 wordt ge boren als enige dochter van koningin Wilhelmina en prins Hendrik. Haar hele jeugd en opvoeding staan in het licht van haar toekomstige taak. Ze groeit eenzaam op tussen volwasse nen in een groot paleis. Met weelde, maar zonder leeftijdgenoten. Ze krijgt les in een privéklasje in het paleis met drie zorgvuldig geselecteerde meis jes. Aan haar opvoeding ligt een ijzeren carrièreplanning ten grondslag. Op achttienjarige leeftijd wordt Juliana lid van de Raad van State. Haar stu dententijd brengt ze vanaf 1927 in Lei den door. Een groot aantal docenten en hoogleraren met klinkende namen en titels moet haar daar voorbereiden op het aanstaande koningschap. In Leiden kan ze ook op stap gaan met vriendinnen. Voor het eerst onge dwongen over straat. Over de studie doen juichende verhalen de ronde, maar het blijft voor haar beperkt tot grasduinen in letteren, rechten en theologie en aan het einde een eredoc toraat. Daarbij treedt historicus en au teur ('In de schaduwen van morgen') J. Huizinga als promotor op. Het is dan 1930. De schaduwen waarover Huizinga schreef, beginnen zich over de wereld te spreiden. Julia na wordt voorzitster van het Natio naal Crisis Comité, dat moet voorzien in de nood van duizenden werklozen. In die jaren doen ook de eerste ge ruchten over een verloving van de prinses de ronde. Er worden allerlei namen genoemd; van buitenlandse prinsen en van adellijke landgenoten. Maar de sprookjesprins is er niet bij, tot grote zorg van haar vader, op wie ze dol is. Prins Hendrik overlijdt in 1934. Twee eenzame vrouwen lopen op de begrafenis in het wit achter de baar. Een teken aan de wand vormde de hit- lergroet die de broer van de overlede ne, groothertog van Mecklenburg, brengt. Twee jaar later doet de jonge Duitse zakenman Bernhard von Lippe Bis- terfeld zijn intrede in het Koninklijk Huis. De ontmoeting tijdens een win tersportvakantie mondt uit in een bruiloft in januari 1937. "Aanvanke lijk waren ze oprecht verliefd op el kaar, al was die ontmoeting wel gear rangeerd door Wilhelmina", aldus drs. Magdalena Schenk, die negen jaar geleden meewerkte aan de eerste serieuze biografie over prinses Julia na. "Ze heeft ook met alle geweld ge probeerd er een goed huwelijk van te maken". Een troonopvolgster laat land (1953) en de treinramp in Harme ien (1962). Uit haar houding bij die ge beurtenissen spreekt haar menselijke meelevendheid en zelfopoffering: haar persoonlijk belang is onderge schikt aan het staatsbelang. Drs. Schenk: "De watersnoodramp, daar holde ze heen. Daar kon ze daad werkelijk sociaal werkster zijn. Ze luisterde echt naar de mensen. Na de treinramp in Harmeien kwam ze zelfs terug van vakantie. Dat vond ze haar plicht". Ze treedt vanzelfsprekend duizen den malen officieel in de publiciteit, brengt werkbezoeken aan gemeen ten, legt staatsbezoeken af, is betrok ken bij kabinetsformaties en ont vangt honderden ambassadeurs en ministers. Die laatsten krijgen te ma ken met de eigen wil van Juliana. Ze is geen handtekeningenmachine. Zo weigert ze na de oorlog doodvonnis sen te tekenen van oorlogsmisdadi gers. "Juliana is geen lieve, eenvoudige mevrouw", zegt Magdalena Schenk. "Dat beeld is er omdat ze zo'n typi sche sociaal werkster is. Als ze men sen benadert doet ze dat met het oog op contact. Dat contact met andere mensen is voor haar een heel waarde vol iets. Maar onder bepaalde omstan digheden kan ze een geduchte tante zijn. Daar heeft het kabinet ook mee te maken gehad". Ook persoonlijke crises blijven haar niet bespaard. In 1956 komen de problemen rond Greet Hofmans in de publiciteit. Deze gebedsgenezeres moet de slechtziendheid van dochter Christina genezen. Dat lukt niet. Vol gens Hofmans omdat Bernhards ge loof niet groot genoeg is. Het loopt uit op een huwelijkscrisis tussen Bern hard en Juliana. Uiteindelijk blijft het gezichtsvermogen van Christina be perkt. Greet Hofmans wordt voor goed de deur uitgezet. Stormen In 1963 overlijdt Wilhelmina. Na dat jaar breken diverse stormen los over het privéleven van de familie Oranje. Het huwelijk van prinses Irene, die zich daartoe katholiek laat dopen, met prins Carlos Hugo van Bourbon Parma, rooms-katholiek en carlis- tisch pretendent voor de kroon van Spanje, komt hard aan. Zowel bij de koningin als bij protestants Neder land. (Als Irene en Carlos vele jaren la ter scheiden, kijkt Nederland daarvan nog nauwelijks op). En de opschudding over dat huwe lijk is nog maar net geluwd, of Mar griet en Beatrix doen van zich spre ken. Margriet trouwt met de burger en student mr. Pieter van Vollenho ven; prinses Beatrix schokt de hele natie door bij de keuze van haar part ner minder op nationaliteit dan op menselijke eigenschappen te letten. De uitverkorene is een Duitser en dat betekent protesten en rookbommen tijdens de trouwdag. "Rookbom men?", vraagt de koningin na de plechtigheid. "Zijn die er geweest? Daar heb ik niets van gezien". Het be wijs voor de stelling dat de koningin niet ziet wat zii niet wil zien. Ten slotte de jongste prinses die op een voor Oranjegezind Nederland Met prins Bernhard: aanvankelijk oprecht verliefd. Sociaal Weemoed en vreugde vormen op 30 april 1980 de slotakkoorden van de re geringsperiode van koningin Juliana, dan 71 jaar. Meer dan dertig jaar in dienst van het koninkrijk der Neder landen zitten er op. Nu kan de familie meer aandacht krijgen en zal de druk van de publiciteit eindelijk minder worden. En bovenal: vanaf dat mo ment kan ze zich actief inzetten voor de vele sociale instellingen waaraan ze als erelid is verbonden. Ze doet het niet alleen als erevoor zitter van de Nationale commissie van het internationaal jaar van gehandi capten. Prinses Juliana is nadien ook mede-oprichster van de stichting Redt de Kinderen. Nu is ze erevoorzit ter, wat gewoonlijk weinig meer bete kent dan op afstand de boel in de ga ten houden. Maar in dit geval ligt dat anders. Elke vergadering is Juliana aanwezig en ze heeft een meebeslis sende stem. Ze bekommert zich extra om het gehandicapte kind en schenkt grote aandacht aan de bestrijding van polio, haar stokpaardje. Bovendien niet lang op zich wachten. Een jaar la ter wordt Beatrix geboren en in 1939 Irene. Koningin De oorlogsjaren brengt Juliana in be trekkelijke rust door in Canada, ter wijl Bernhard en Wilhelmina in Lon den verblijven. Het zijn voor haar de eerste jaren van echte zelfstandig heid. Drs. Schenk: "Je mag het eigenlijk niet zeggen, maar de oorlog was goed voor haar. Vóór Canada had ze nooit zonder hof geleefd. Pas daar is ze echt zelfstandig geworden. De mensen be handelden haar daar anders. Daar kon het gebeuren dat ze een hand op haar schouder kreeg en iemand zei. "Hé queenie". In 1948 wordt ze konin gin. De oude Wilhelmina, die 50 jaar heeft geregeerd, roept haar dochter op het balkon van het paleis op De Dam zelf tot koningin uit. "Wie ben ik, dat ik dit doen mag", zegt Juliana bij haar inhuldiging in de Nieuwe Kerk. Ze mag het niet alleen, ze moet het ook, hoewel ze er erg tegenop ziet. "Ze was veel liever mevrouw-ko- ningin geweest", weet Magdalena Schenk. "Wilhelmina heeft dat ook nog voorgesteld. Bernhard en Juliana samen koning en koningin, net zoals William en Mary. En op zich was dat nog niet zo'n gek idee. Juliana kon met haar maatschappelijke instelling heel zorgzaam zijn. Ze had zich dan veel meer op haar eigen terrein kun nen bezig houden en vervelende din gen kunnen laten vallen en aan Bern hard overlaten. Maar het Nederlandse volk had dat nooit gepikt. Als men moest kiezen tussen Bernhard en Ju liana werd het toch Juliana. Ze moest dus wel koningin worden. Ze was wel goed voorbereid, hoor, maar ze vond het niet leuk. Later is dat wel bij ge trokken". Een van haar eerste daden als ko ningin is op 27 december 1949 het zet ten van haar handtekening onder de souvereiniteitsoverdracht van Indo nesië aan de nieuwe republiek daar. De overdracht is in haar ogen een noodzakelijk voortgaan van de ge schiedenis. Bovendien houdt Juliana er absoluut niet van dat mensen ande ren hun wil opleggen. Pacifistisch Talrijk zijn de redevoeringen die ze in haar regeringsperiode houdt. Daaruit blijkt dat ze iemand is die voortdu rend naar de toekomst kijkt en het verleden snel vergeet. Het meest be kend wordt haar toespraak voor het Amerikaanse Congres in 1952, die vol gens sommigen pacifistische trekken vertoonde. Daaruit spreekt ook haar voorkeur voor wereldbelangen boven het Nederlands belang. Ze zwicht niet voor de argumenten van premier Drees en minister van buitenlandse zaken Stikker, maar houdt haar toespraak onveranderd. "Ik hoop van ganser harte dat eens de moderne produktievermeerdering, nu opgeëist door de herbewapening, om gezet zal worden in één, die tegemoet zal komen aan deze reusachtige ont wikkelingsprojecten in de overbevolk te en achtergebleven delen van de we reld". Magdalena Schenk: "Ze was voor vrede en de eenheid van Europa en een ethisch verantwoorde wereld. Dat idealisme kwam voort uit haar stu dententijd. Haar hele generatie was zo. Je was voor vrede, voor ontwape ning en tegen alles wat fout was. Haar studiegenoten zijn door het dagelijks leven nuchterder geworden. Maar Ju liana ging terug naar een beschermde wereld en bleef daardoor haar leven lang zwart-wit denken". "Ze maakte haar speeches bij voor keur ook zelf', aldus haar biografe. "Vóór haar staatsbezoek aan Ameri ka, op het hoogtepunt van de koude oorlog maakte ze talloze redevoerin gen. Die klonken in de oren van veel Nederlanders zeer ketters. Maar de dingen waar ze in 1956 zo'n kabaal om maakten, daar lach je je nu tranen om. Daar moet ze nu zelf ook om grinni ken". In eigen land maakt ze diverse ram pen mee: de watersnoodramp in Zee verbijsterende dag besluit zich in het vervolg Christina te laten noe men. Kleuterspeelplaatsen, kinder dagverblijven, lagere scholen, kinder ziekenhuizen en revalidatieschepen verdwijnen wat hun namen betreft in het niets, Christina zelf vertrekt mét nieuwe naam naar Canada en trouwt met de onderwijzer Jorge Guillermo, van Cubaanse afkomst. Daarmee wordt niet alleen het Spaans de twee de taal in het Koninklijk Huis, maar keert ook de rust terug. In 1976 zorgt prins Bernhard voor problemen. Hij wordt ervan verdacht tussen 1960 en 1962 steekpenningen te hebben aangenomen van vliegtuig fabrikant Lockheed. Het is nooit echt bewezen dat het geld bij hem terecht is gekomen, maar zijn hele houding in de zaak wordt door de regering (mi nisters èn staatshoofd dus) onaan vaardbaar geacht. Bernhard legt al zijn militaire en zakelijke functies neer. Maar Juliana blijft solidair. Ze laat haar man niet vallen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23