LEIDSCH DAGBLAD Financiering Milieuplan splijt WD 'De ware schuldigen gaan vrijuit' 'Ik heb de strijd verloren' Namaak-pillen tegen hoge bloeddruk en hartklachten LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD ZATERDAG 29 APRIL 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38921 Prijs fl. 1,25 Gasprijs ruim 2 cent omhoog ZUTPHEN (GPD) - De gas prijs gaat op 1 juli voor het eerst sinds geruime tijd weer om hoog. Vermoedelijk zal een ku bieke meter aardgas 2,6 cent duurder worden. Gezien de olie prijzen zou eigenlijk een stijging van vier cent nodig zijn, het ver schil wordt echter bijgepast uit een fonds dat vorig jaar is ge vormd. Toen was sprake van een spectaculaire daling van de olieprijs die niet volledig in de gasprijs is doorberekend. President-commissaris Berk hout van de Oostnederlandse gasmaatschappij Gamog maak te de prijsverhoging gisteren in een aandeelhoudersvergade ring bekend. Morgen wordt de balans opgemaakt van de olie prijzen in de maanden novem ber tot en met april. Op basis daarvan wordt de prijs per 1 juli bepaald, Vooral Italianen bitter over vonnis in Heizeldrama BRUSSEL (ANP/Rtr.) - In Italië is met bitterheid gere ageerd op de vonnissen die de Brusselse rechtbank heeft geveld tegen degenen die verantwoordelijk wa ren voor de dood van 39 merendeels Italiaanse sup porters tijdens de Europese bekerfinale Liverpool - Ju- ventus op 29 mei 1985. Volgens Domenico Chieppo, woordvoerder van één van de belangrijk ste fanclubs van Juventus, hebben de werkelijke schuldigen aan het drama in Brussel niet terecht ge staan. "Er was te weinig be wijsmateriaal om hun in staat van beschuldiging te stellen. Het onderzoek v te oppervlakkig". Vooral het feit dat de Eu ropese Voetbal Unie (UE FA) vrijuit gaat en niet ver antwoordelijk is gesteld voor de nalatigheden in de organisatie, wekte woede. Giampiero Boniperti, de voorzitter van Juventus, zei de reactie van de nabe staanden van de slachtof fers te begrijpen, maar dat zo'n geval van collectieve waanzin zich nu eenmaal niet leent voor een afgewo gen juridische beoordeling. Vooral tegen de UEFA hadden in Italië gewonden en nabestaanden van de slachtoffers - in totaal 240 personen, die zich hebben gebundeld in een belan gengroep - eisen tot schade vergoeding ingesteld. Een deel van hen was in Brussel aanwezig. Woordvoerder Ottello Lorentini, wiens zoon in de Heizei de dood vond, zei: "We wilden een vonnis waarvan een voorbeeld werking zou uitgaan. Dat hebben we tot onze spijt niet gekregen. We zijn diep teleurgesteld". Marilena Fabbro, wier echtgenoot Lisio eveneens tot de slachtoffers behoorde, zei: "Niemand wilde wraak, maar we voelen ons in de steek gelaten door dit von nis. Er is hier geen recht ge sproken". In Engeland waren de re acties gemengd. In politie ke kringen werd het vonnis over het algemeen met be grip ontvangen. Een uit zondering vormde Eddie Loyden, de afgevaardigde voor Liverpool in het La gerhuis. Hij vocht de eer lijkheid van het vonnis aan. "Ik ben erdoor geschokt", aldus Loyden. "Er waren alle mogelijke nadelen ver bonden aan het feit dat on ze mensen in België te rechtstonden. Taalproble men een behoorlijke verde diging en een vreemde om geving. Voor mij is het mo gelijk dat onschuldige mensen zijn veroordeeld". Datzelfde gevoel over heerst in Liverpool. In de stad, die nog rouwt om de 95 doden die vielen bij de halve finales van de FA-be- ker veertien dagen geleden in het Hillsborough-sta- dion in Sheffield, was bij de familie van de veroordeel den sprake van onbegrip. "Het noodlot heeft ons een gemene streek gele verd door die twee (Heizei en Sheffield) samen te brengen", aldus Rogan Taylor, voorzitter van de supportersvereniging. „Naar mijn mening hebben onze mensen de laatste vier jaar genoeg geleden. Als zij schuldig zijn, hebben ze er allang voor betaald". AMSTERDAM - De vrijmarkt voor Koninginnedag begon dit jaar in Amsterdam een dag te vroeg. Op zo veel plaatsen richtten gretige handelaars, zoals deze vrouw aan de Rozengracht, hun 'kraampjes' in, dat de politie na verloop van tijd niet eens meer tegen deze vroege vogels optrad. Officieel mogen de verkoopplaatsen vandaag pas worden ingericht. (foto ANP) Criminoloog professor Buikhuisen neemt afscheid LEIDEN - Moegestreden, maar toch overtuigd van zijn theorie ën en vooral van zijn goede be doelingen met de mensheid, heeft professor dr. Wouter Buikhuisen gisteren met een laatste college afscheid geno men in het Leidse Academiege bouw. Niet alleen een vaarwel aan de Leid se universiteit, maar de verguisde en zeer omstreden hoogleraar cri minologie nam vooral ook afscheid van al die jaren waarin hij immer te gen de bierkaai leek te vechten. Wegens gezondheidsredenen moest Buikhuisen al eind vorig jaar stoppen met zijn werk. Nu gaf hij met een cynische ondertoon college aan een zaal die toch voornamelijk gevuld was met bewonderaars. Cy nisch over het gebrek aan onder zoek op criminologisch terrein: "Criminologen zijn zuinige mensen, vooral op theorieën. Vandaar dat criminologische theorieën een res pectabele leeftijd hebben kunnen bereiken". En even later: "Het kan geen kwaad af en toe een beetje on derzoek te doen". Vakgenoten, zoals de nestor van de criminologie' prof. Hoefnagels gisteren, prezen Buikhuisen altijd om zijn 'nooit af latende stroom van onderzoeken'. Zelf vindt Buikhuisen dat hij de strijd verloren heeft. "Afscheid is vaak een kwestie van strijd. Een strijd met jezelf en die kun je verlie zen, zoals in mijn geval". Niet alleen zorgde zijn slechte gezondheid er voor dat hij zijn werk niet kon afma ken, ook de Leidse universiteit viel wat dat betreft wat te verwijten. Zel den kon hij rekenen op onvoor waardelijke steun. Ook financieel- werd er jaarlijks bekibbeld op de begroting van zijn vakgroep. Het universiteitsbestuur besloot de vak groep geen extra geld meer te ge ven, zodat dat het einde betekende van bio-sociaal onderzoek. Al bij zijn benoeming als hoogle raar in de criminologie in Gronin gen in 1966 werden er Kamervragen gesteld. Bij zijn in dienst treden van het ministerie van justitie in 1973 kwam de volgende stroom kritiek en verontwaardiging los. Het hoog tepunt van de, zoals prof. Hoefna gels dat noemde, 'massamediale steniging' was zijn benoeming in augustus 1978 als hoogleraar crimi nologie aan de Leidse universiteit. (zie verder pagina Leiden) ZEGMAAR TEGEN KAMSTEEG OCCASION Zonnige perioden Droog en flinke perioden met zon. Mid- dagtemperatuur ongeveer 12 graden. Zwakke tot matige veranderlijke De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Perioden met zon en droog. Na het weekeinde, gedurende de nacht, kans op mist. Minimumtem peratuur eerst nog rond het vriespunt, middagtcmpcratuur ongeveer 15 gra- Maandag 1 mei zon op: 06.11 uur, zon onder: 21.04 uur: man op: 04.27 uur, maan onder: 15.48 Waterstanden te Katwijk hoog water: 12.39 uur: laag water: 07.57 en 21.06 uur. der: 14.21 uur. Waterstanden te Katwijk hoog water: 11.29 en 23.57 u water: 06.37 en 19.46 uur. In verband met Hemelvaartsdag (donderdag 4 mei a.s.) zijn de sluitingstijden voor advertenties voor vrijdag 5 mei en zaterdag 6 mei als volgt: Vrijdag 5 mei: Automarkt advertenties Sleuteltjes Overige advertenties woensdag 3 mei 10.00 uur woensdag 3 mei 11.00 uur woensdag 3 mei 14.00 uur Zaterdag 6 mei: Onroerend goed advertenties Personeelsadvertenties Sleuteltjes Overige advertenties woensdag 3 mei 15.30 uur woensdag 3 mei 15.30 uur vrijdag 5 mei 11.00 uur vrijdag 5 mei 14.00 uur Directie Leidsch/Alphens Dagblad Crisis dreigt na eindbod Lubbers DEN HAAG (GPD) De VVD is ernstig verdeeld over het 'eindbod' dat premier Lubbers vrijdagavond laat op tafel heeft gelegd over de financiering van het Nationaal Milieubeleidsplan en de begroting voor volgend jaar. Onder de dreiging van een kabinetscrisis vergaderden de WD-bewindslieden afgelopen nacht drie uur lang met WD-fractievoorzitter Joris Voorhoeve en partij voorzitter Leen Ginjaar. Op verzoek van de VVI) werd het beraad vannacht om drie uur verdaagd tot vanoch tend elf uur. Prinses JULIANA wordt morgen tachtig jaar. Een terugblik op een bijzonder en bewogen leven in dienst van het koninkrijk der Nederlanden. "Ze wil een gewoon mens zijn, maar dat kan niet". Automobilist voelt niets voor CARPOOLEN. Groeiende VAKANT1EMARKT voor maniakken en avonturiers AIDS test de regels van de gezondheidszorg tot aan de grenzen. Margareth THATCHER tien jaar aan de macht In Groot- Brittanlê: "Oma' regeert nog steeds met ijzeren hand. DENKWUZER: Geboorte-ellende. Naar verluidt is het eindbod van Lubbers vrijwel gelijk aan het voor stel dat hij vorig weekeinde aan de ministerraad deed. De WD-fractie opende begin deze week de aanval op dat voorstel. Vooral de voorge stelde lastenverzwaring voor auto mobilisten en huiseigenaren zit de WD dwars. De WD ontwikkelde donderdag avond een tegenvoorstel, waarin de lasten meer gelijkelijk verdeeld werden over alle Nederlanders. Al aan het begin van de vrijdagavond werd dat voorstel door premier Lubbers en minister Ruding van ta fel geveegd. Formeel is het voorstel zelfs niet in de voltallige minister raad aan de orde gekomen. Het lijkt erop dat een meerder heid van de WD-fractie vindt dat er gebroken moet worden met de coa litiepartner CDA. Vooral de minis ters Nijpels (milieu) en Smit-Kroes (verkeer) zouden echter tegenstrib belen. Nijpels wil zijn milieuplan binnenhalen. Beide ministers wil len een financiering waardoor het autorijden wordt afgeremd. Verho ging van de accijns op benzine zou daar uitstekend in passen. WD- staatssecretaris Koning (financiën) zou gisteravond al eerder zijn porte feuille op tafel hebben gelegd. CDA-bewindslieden reageerden vannacht verbaasd en lacherig op het verzoek van de WD om het be sluit te verdagen. „Waar je zolang over kunt praten, ik zou het niet we ten", aldus minister Van de Broek. Lubbers' aanvankelijke voorstel is slechts op enkele onderdelen aan gescherpt. Zo zijn nog wat extra be zuinigingsvoorstellen gedaan om de financiering 'wat steviger' te ma ken. Wel staat al vast dat in 1990 nog geen extra uitgaven voor het milieu zullen worden gedaan. Minister Ru- ding (financiën) sprak na afloop van het kabinetsberaad van 'een meer solide pakket' en 'verbeteringen' ten opzichte van het oorspronkelij ke voorstel. „Het WD-plan ken ik niet", aldus Ruding. Minister Smit-Kroes reageerde afhoudend op de vraag of er sprake is van een crisis. „Dat is zeer betrek kelijk", aldus de minister. Volgens haar hangt het niet op een dag en gaat het om een verantwoorde fi nanciering van het milieuplan. Vol gens Nijpels hangt de discussie om een klein deel van de financiering. De liberalen hebben zich eerder neergelegd bij Lubbers' voorstel om de accijns op dieselolie te verho gen, als dat gebeurt in het kader van de Europese harmonisatie. Ook het plan om de defensiebegroting slechts met één procent per jaar te laten groeien is door de WD geac cepteerd. Grote bezwaren heeft de WD- fractie echter tegen verhoging van accijns op benzine en het verhogen van de belasting voor LPG-rijders. Ook zijn de liberalen tegen de ver hoging van de woonbelasting voor huiseigenaren en tegen de afschaf fing van de belastingaftrek voor woon-werk-verkeer. Met die bezwa ren schieten zij een gat van ruim een miljard gulden in de plannen. Dat wil de WD opvangen door in de ja ren na 1990 de belastingen minder snel te laten dalen dan aanvankelijk de bedoeling was. Vrijdagochtend was WD-leider Voorhoeve er in geslaagd de WD- bewindslieden op één lijn te krijgen voor zijn wensen. Die eenheid is in de loop van de avond, onder drei ging van een kabinetscrisis echter weer verdwenen. DEN HAAG (GPD) - Apo thekers in heel Nederland hebben de afgelopen tijd minstens twee miljoen na- maak-pillen tegen hoge bloeddruk en hartklachten verkocht. De namaak-pillen Selok- een 50 zijn door de firma Pharmacis via Zwitserland op de Nederlandse markt ge bracht. Tegen de betrokken Nederlandse firma in Duiven, die sinds vorig jaar in handen is van het Ahold-concern, wordt een strafrechtelijk onderzoek ingesteld. Volgens het ministerie van volksgezondheid levert het na gemaakte medicijn geen gevaar op voor de gezondheid. De geneesmiddelenfabrikant As- tra in Rijswijk heeft jarenlang ge werkt aan de ontwikkeling van Se- lokeen 50 en heeft daarop ook het patent. Bij toeval ontdekte de fabri kant dat er iets niet klopte met be paalde partijen pillen die door apo thekers werden verkocht. De fabri kant diende daarop een klacht in te gen Pharmacis wegens het illegaal namaken van medicijnen. Volgens Astra hebben de vervalste pillen wel de werkzame stoffen, maar wij ken ze af op andere punten, zoals de grootte. De nagemaakte pillen zijn eind 1987, begin 1988 op de markt gekomen. Directeur A. Dockheer van Astra: "Ik kan alleen m'n eigen medicij nen garanderen, waar jarenlange re search en controles achter zitten. De vervalste pillen bleken zwaarder in gewicht en er zaten andere niet- actieve grondstoffen in. We hebben de Hoofdinspectie voor de Genees middelen ingelicht, maar die ver schuilt zich achter de rechtszaak die wij tegen Pharmacis hebben aange spannen. Het is duidelijk dat dit niet gunstig is voor de volksgezond heid". De directie van de beschuldigde fabriek heeft toegegeven dat er pil len zijn nagemaakt. Dat zou echter zijn gebeurd onder de vorige direc teur. De huidige manager, J. Hek- kert, kan zich voorstellen dat er on rust over de namaakpil ontstaat. "Ahold werd met de fraude gecon fronteerd na de overname van het bedrijf. We zijn er met open ogen in getrapt. We hebben nog 200.000 pil len terug kunnen halen, maar er zijn er toch 2. miljoen bij de consument terechtgekomen", zegt hij. Enkele weken geleden is de rijks politie in Duiven in opdracht van justitie begonnen met een voorbe reidend onderzoek naar de medi cijnfraude. Volgens een politie woordvoerder wordt dit onderzoek door een strafrechtelijk onderzoek gevolgd. Het onderzoek richt zich in eerste instantie op mogelijke econo mische delicten, maar de politie wordt ook geassisteerd door des kundigen op het gebied van volks gezondheid. Pharmacis heeft begin dit jaar ook 145 doosjes vervalste Zantac geïmporteerd, een middel tegen maagzweren dat het meest verkoch te medicijn in Nederland is. Phar- macis-directeur Hekkert: "Wij heb ben de pillen bij een controle in ons laboratorium ontdekt en de Zwit serse leverancier om opheldering gevraagd. Die legt de verantwoor delijkheid weer bij een Griekse han delaar". menno smitsloo bedrijfsmakelaardij bv TE HUUR SCHIPHOLWEG LEIDEN Kleinschalige kantoorunits Jlelex 39302 majsb-nl tel.071 125041 De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratia in de bus! per maand* 24.45 per kwartaal 72.40 Q per halfjaar 144,80 0 per jaar 275.70 alleen via automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Adres: Pc/Wnpl.: Opsturen naar: Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1