Veertien Britten krijgen drie jaar Grieken speelbal van gretig volleybalteam Handbalcoach legt zijn functie neer Leclerc valt, maar blijft leider Zware straffen in Heizel-zaak Peper wil nog niet beslissen over jubileuminterland in Kuip Nieuwe CAO voor profs Bestuursleden NOC kondigen aftreden aan ZATERDAG 29 APRIL 1989 SLAGHAREN (GPD) - Hoe dichter bij zijn vertrek naar Ja pan, des te duidelijker laat Arie Selinger zich uit over de posiie van de nieuwe bondscoach van het Nederlands volleybalteam. Na de simpele 3-0 overwinning op Griekenland, op de openingsdag van het internationale toernooi in Slagharen, liet de Amerikaan er geen misverstand over bestaan dat zijn assistent Harrie Brokking zijn rol moet overnemen. "Brok king is de juiste man voor die functie", aldus Selinger die zich aansluit bij een groot deel van de spelersgroep, die dezelfde voor keur heeft uitgesproken. De verwachting is dat een be slissing niet lang meer op zich zal laten wachten. In de loop van de komende week brengt de Kom missie Nationale Top, waarin on der meer technisch directeur Pe ter Murphy zitting heeft, advies uit aan het hoofdbestuur. Die snelheid van handelen heeft ener zijds te maken met het naderende EK-kwalificatietoernooi in Friedrichtshafen (eind mei). Dat evenement zou in de optiek van Selinger een uitstekende gele genheid zijn diens opvolger te la ten meelopen met het oog op de voorbereiding op het Europees kampioenschap in september. Daarnaast speelt de aanbieding van Harrie Brokking. De Amstel- vener kan full-time in dienst tre den als coach van het vrouwen team van Brother/Martinus, maar dient daarover binnen tien dagen te beslissen. De rechterhand van de Amerikaan heeft al meerdere malen laten weten dat hij afhaakt, indien de NeVobo zou besluiten een ander technisch opperhoofd" te benoemen. Demonstratie Voorlopig blijven alle betrokke nen zich in stilzwijgen hullen. Ook de spelers, die het vizier hgb- ben gericht op het verzamelen van zoveel mogelijk hoofdprijzen in de Europese en wereldtop. Zij laten geen gelegenheid voorbij gaan om hun sportieve ambitie kracht bij te zetten. Niet alleen zoals twee weken geleden tijdens de testserie in en tegen de Vere nigde Staten en bij de reeks van vier duels in eigen land tegen de olympisch- en wereldkampioen. Maar ook in het toernooi van Slagharen, waar Griekenland, Cuba (vanavond) en de Verenigde Staten (morgenmiddag) de oppo nenten zijn. In de directe omge ving van het bekendste ponypark van ons land voelde de nummer vijf van Seoul zich net zo thuis als de vakantiegangers die van deze accommodatie gebruik maken. Op de openingsdag werd Grie kenland een speelbal van de na tionale ploeg in de 'speeltuin' De Bonte Wever. In net iets meer dan een uur gaf de Oranje-formatie een demonstratie van machtsver toon waarbij de Hellenen niet meer dan twintig punten werd toegestaan (15-3, 15-9, 15-8). Daar mee appelleerde de equipe aan een opmerking van routinier Mar co Brouwers vlak voor het begin van het duel: „Laten we ze zo snel mogelijk opvreten, dan kunnen we hier weer weg". Het tekent het zelfvertrouwen en de overtuiging die de nationale volleybalbrigade sinds de Olym pische Spelen uitstraalt. In het re cente verleden werd totaal anders gedacht over de Grieken, die op het EK in '87 in België nog brons wegsleepten. Nederland moest toen met een vijfde plaats genoe gen nemen. Ontzag Sinds die tijd is er veel veranderd in volleyballand. Ontzag voor welke tegenstander dan ook is er niet meer. Zeker niet na de suc cessen tegen de Amerikanen. Die resultaten, maar zeker ook de in drukwekkende opmars naar de wereldtop heeft Europees kam pioen en winnaar van het zilver in Seoul, de Sovjetunie, niet onbe roerd gelaten. „Er worden al on derhandelingen gevoerd", wierp Arie Selinger gisteravond een blik in de toekomst, „om ons te la ten deelnemen aan de Savine Cup in Moskou. Daarnaast is er een goede kans, dat de Russen naar Nederland komen voor een serie wedstrijden". Ontwikkelingen, waar de Griekse coach Tassos Koublis met net zo veel ontzag tegen aan keek, als tegen de afstraffing van zijn team. „Wij zijn nog pas vijf tien dagen met de nationale ploeg bezig", verontschuldigde de spoorleider zich voor het onder maatse optreden van zijn volge lingen. „Anderhalf maand gele den is bij ons de competitie afge sloten. Daarna hebben de interna tionals twintig dagen vakantie ge kregen. Voor ons was dit de eer ste interland. Nederland is veel verder dan wij. Die jongens zijn al driejaar bij elkaar en zijn dus he lemaal op elkaar ingespeeld". Excuses Waarmee Koublik gemakshalve maar even voorbij ging aan de in ternationale doorbraak van de Oranje-equipe, die Griekenland op het pre-olympisch toernooi in Amsterdam en tijdens de Haar lemse Volleybalweek met 3-1 op zij zette. De Helleen heeft niette min nog alle tijd om zijn ploeg, die nog vier internationals telt van het laatste EK, op het goede spoor te krijgen. Het team hoeft zich dank zij de derde plaats in België niet te plaatsen voor het Europese titelgevecht. „Daar moeten we pieken. Vandaar dat ik me nu nog niet zo druk maak over de resultaten", sprak hij zichzelf moed in. Zijn vakbroeder Arie Selinger stond er lachend bij, toen hij de analyse van de Griek aanhoorde. „Het zijn altijd dezelfde grijnsde hij. „Zo lang er niet wordt gekozen voor een ander systeem, zoals wij dat in Neder land hebben gedaan, zullen dit soort argumenten altijd worden aangedragen. Wij zijn vele stap pen verder dan de Grieken. Voor mij is het een bevestiging dat al leen op onze manier de top kan worden bereikt". BRUSSEL (GPD) - Tot ie ders verrassing waren er gis teren in de rechtbank in Brussel achttien Britten ko men opdagen om het Heizel- vonnis te horen voorlezen. Van de 25 beklaagde Britse supporters werden er elf vrijgesproken en veertien veroordeeld elk tot drie jaar gevangenisstraf, voor de helft voorwaardelijk. Een 26ste Brit zit in Engeland in de gevangenis, zijn dossier zal later behandeld worden. Twee Belgen werden giste ren eveneens veroordeeld: Albert Roosens, gewezen se cretaris-generaal van de Bel gische Voetbalbond kreeg zes maanden en rijkswacht kapitein Mahieu negen maanden, allebei voorwaar delijk. Een majoor van de rijkswacht werd vrijgespro ken. De voorzitter van de rechtbank on derzocht eerst de betrokkenheid van de Britse beklaagden in het Hei- zeldrama dat vier jaar geleden bij de Europa Cup-finale tussen Liverpool en Juventus 39 Italiaanse suppor ters het leven kostte. Naar zijn oor deel trof elf van de 25 Britse fans he lemaal geen schuld, ofwel spraken de twijfels in hun voordeel. Veer tien anderen waren echter duidelijk herkend op foto of videobeelden en hadden dit zelf ter zitting toegege ven of verklaard tegover de politie toegegeven. Hoewel enige supporters beweer den dat zij meegesleurd waren door vrienden, stelde de rechtbank ech ter voor elk van de veertien vast, dat zij zelfbij de rellen in de eerste rijen stonden; dat zij met stokken, stenen en ander materiaal gooiden; dat zij op mensen insloegen. Allen kregen drie jaar gevangenisstraf, waarvan anderhalf jaar voorwaardelijk en 60.000 francs (3300 gulden) boete. Vrijuit De stad Brussel en haar twee verte genwoordigers, burgemeester Brouhon en gewezen sportschepen Barre, werden vrijgesproken. De UEFA gaat eveneens volledig vrij uit, net als de Belgische staat. De Belgische staat was rechtstreeks ge dagvaard omdat zij verantwoorde lijk zou zijn voor de twee rijks wachtofficieren. De rechtbank zegt echter dat de rijkswachtofficieren organen zijn van de staat en geen aangestelden. Zij zijn dus zelf ver antwoordelijk voor hun daden, de staat is niet verantwoordelijk voor haar organen. ROTTERDAM (GPD) - Voor burgemeester Peper van Rotterdam staat het nog helemaal niet vast dat de jubileumwedstrijd Nederland- Engeland in het Feyenoord-stadion zal worden gespeeld. Peper zei dat gisteren naar aanleiding van de ongeregeldheden rond de wedstrijd Nederland-Westduitsland, afgelopen woensdag. Hij wil de rapportage van de politie over de rellen afwachten, alvorens een beslissing te ne men over het al dan niet verbieden van de wedstrijd. Peper zei de>gebeurtenissen van afgelopen woensdag 'afgrijselijk' te vinden. Maar volgens de burgemeester is het te vroeg om komende 'ri sicovolle' interlands daarom te verbieden. „Dat beoordeel ik per wed strijd". Hij liet wel weten geen trek te hebben in een 'gepantserde stad', die eventueel nodig zou zijn om de supporters in het gareel te houden. Kecskeméthy mogelijke opvolger ZEVENAAR (GPD) Ton van Linder heeft zijn functie als bondscoach van de nationale handbalploeg neergelegd. De trainer gaf maanden geleden al te kennen het werk bij de mannenploeg te willen afstoten, maar schoof de beslissing steeds voor zich uit. Van Linder wil zich binnen het Neder lands Handbal Verbond (NHV) gaan concentreren op zijn taak als technisch coördinator. Daarnaast wil hij de vrou- wenploeg onder zijn hoede houden. Het NHV wil binnen een maand een opvolger voor de 47-jarige Van Lin der aanstellen bij de mannenploeg. De handbalbond denkt aan een top coach die het nationale handbal op hoger r echter een publiek geheim dat de mannenploeg een voorkeur heeft voor Jan Kecskeméthy. Kecskemé thy traint momenteel het vrouwen team van Foreholte uit Voorhout, moet zien te bren- dat onlangs promotie van de eerste r de eredivisie bewerkstelligde. De Tsjech was in het verleden al bondscoach van zowel de Neder landse mannen- als vrouwenploeg. Van Linder nam destijds bij de mannen het roer over van Kecske méthy, die de vrouwen ging Eddy Planckaert gaat juichend over de meet in de vijfde etappe i Ronde van Spanje. (foto ad. BEJAR (ANP) - De langste etappe van de Ronde van Spanje heeft geen verandering in het algemeen klasse ment teweeg gebracht. De leidende Roland Leclerc kwam weliswaar ten val, maar dat gebeurde in de slotkilometer zodat dfe Fransman zonder achterstand werd geklas seerd. De Belg Eddy Planckaert was in de masssasprint heuvel op in Bejar na 247 kilometer het rapst. De Span jaarden Joaquin Hernandez en Ma nuel Dominguez werden tweede en derde. Het was Planckaerts tiende overwinning in een Vuelta-rit. De dertigjarige Vlaming boekte zijn eerste grote triomf sinds hij in het voorseizoen de Grand Prix Albacè- te veroverde. In de algemene rangschikking heeft Leclerc, die bij de valpartij on gedeerd bleef, een voorsprong van zes seconden op de Spanjaarden Jo se Luis Laguia en Jesus Rodriguez Magro en de Colombiaan William Palacio. De grote favoriet, Pedro Delgado, hield zich envenals op de eerste dagen gedeisd. In het klasse ment bezet de Spanjaard stilletjes de zestiende positie. Twintig kilometer voor de streep waagde Rob Harmeling zijn kan sen. De Nederlander ontsnapte aan de hoofdmacht. Zijn voorsprong kwam evenwel nimmer boven de minuut. Acht kilometer na de vluchtpoging werd hij ingerekend. De vijfde etappe van de Vuelta werd gekenmerkt door een ont- finishplaats dan gen op korte termijn. Hoewel de bond zich aanvankelijk op de bui tenlandse markt orienteerde, is in middels besloten om alleen nog in eigen land te zoeken. De clubcoaches Harry Weerman (E. en O.) en Guus Cantelberg coachen. Uit onvrede over het vol- (Blauw Wit) worden genoemd als gens hem te amateuristische beleid opvolger van Van Linder. Het is van de bond stapte'Kees'jaren ge leden op bij het NHV. Recente uitla- tingen van de Foreholte-coach in di verse publicaties wekken niet de in druk dat hij van gedachten is veran derd. Kecskeméthy zegt dat hij niet af kering is van de bond. „Maar ik zou niet weer in een situatie willen wer ken als toen. Als de zaken professio- (Den), Herman Frison (Bel), Re- neel worden aangepakt ben ik best ne Martens (Bel) en Herminio Diaz bereid om weer bondscoach te wor- Zabala (Spa). Twee laatstgenoem- den. Ik hoor ook dat de mannen- den namen al twaalf kilometer na de ploeg mij terug wil hebben, maar start in La Baneza het initiatief tot van de bond zelf heb ik nooit iets ge- de vlucht, die pas veertig kilometer hoord". voor Bejar werd opgegeven. Door Van Linder wil niet zeggen of de straffe wind in de rug arriveerde Kecskeméthy een kandidaat is voor eerder in de het trainerschap bij de r NIEUWEGEIN (ANP) - De Federa tie van Betaald Voetbalorganisaties (FBO) en de Vereniging van Con tractspelers (WCS) hebben een nieuwe CAO voor voetbalprofs af gesloten. De arbeidsovereenkomst heeft een looptijd van twee jaar. Nieuw in deze CAO is de intro ductie van aspirant-contractspe lers. Gedurende een periode van veet wel dat er op korte termijn iets moet gebeuren met het handbal in Nederland. We tellen nauwelijks nog mee en het ledental van de bond daalt drastisch. Willen we vooruitgang dan zullen we een top drie jaar zullen alle amateurspelers, per moeten hebben als bondscoach, die in het betaald voetbal uitkomen, Als technisch coördinator ben ik onder de collectieve ongevallen ver- bezig met een beleidsplan dat het zekering vallen, die voor alle con- handbal in ons land omhoog moet tractspelers geldt. brengen. Maar een professionele Er bestaat sinds tien jaar een col- koers wordt al snel belemmerd lectieve arbeidsovereenkomst voor doordat alle spelers maatschappe- profvoetballers. Op 1 januari 1979 lijk gearriveerd zijn. Een ontwikke- werd, na twee jaar van intensief on- ling zoals bij het volleybal zie ik dan dernandelen de eerste CAO in deze ook nog niet zo snel", branche afgesloten. ROB VAN DER ZANDEN Hetzelfde argument gebruikt de rechtbank voor de stad Brussel. Burgemeester en de schepen zijn organen van de stad. de stad kan niet voor hun gedrag verantwoorde lijk gesteld worden. Burgemeester Brouhon werd vrijgesproken om dat hij alleen geen beslissingen kan nemen voor het Heizelstadion, een sportschepen. Het Heizelstadion is eigendom van de stad en als burgemeester heeft Herve Brouhon bepaalde be voegdheden. Hij kon bij voorbeeld de wedstrijd verbieden, maar vol gens de rechtbank wees niets er op dat de wedstrijd voor de Europabe ker een speciaal risico inhield. De burgemeester moest als eigenaar van het stadion instaan voor de goe de staat ervan. De rechtbank zegt dat de dodelijke slachtoffers omge komen zijn door verstikking en dat het feit dat er een muur is ingestort, niet tot hun dood bijgedragen heeft. Met andere woorden, de staat van het Heizelstadion speelt geen rol in het drama. Tenslotte is de burge meester ook het hoofd van de poli tie, maar ook hier kan hem geen en kele blaam treffen, want de Brussel se politie heeft zowel bij de voorbe reiding van de wedstrijd als tijdens de wedstrijd zelf uitstekend werk geleverd, aldus de rechtbank. Nalatigheden De voormalige secretaris-generaal van de Belgische Voetbalbond Al- bert Roosens kreeg het zwaar te ver duren. Hem worden zware nalatig heden ten laste gelegd. Hij heeft de voorschriften en raadgevingen van de UEFA niet opgevolgd: bij voor beeld scheiding tussen de rivalise rende supporters, verbod van drankverkoop in het stadion, de or dediensten, kaartverkoop op de zwarte markt en de aanwezigheid van gevaarlijke voorwerpen in het stadion zelf. Roosens wist boven dien zeer goed dat het een gevaarlij ke wedstrijd was, hij kende de repu tatie van de Britten (brutaal) en van de Italianen (ongedisciplineerd) de rechtbank baseert zich hiervoor op een interview dat hij toestond aan een weekblad, enkele dagen voor de wedstrijd. Roosens heeft ook niet geëist dat de ordediensten het 'neutrale blok' zouden controleren op Britse en Ita liaanse supporters. De rechtbank neemt het Roosens ook bijzonder kwalijk dat hij niet alleen de kaart verkoop niet streng gecontroleerd rechtbank zegt dat hij ten onrechte de schuld anderen heeft willen afschuiv "Een officier is geen blinde uitvoer der van bevelen, zonder eigen initia tief. Een officier moet toch zelf in is na te denken", al- "Het opvolgen van bevelen houdt niet in dat men zo maar vrijuit gaat den". Mahieu was eskadron-i mandant en verantwoordelijk voor de rijkswacht in het stadion. De UEFA tenslotte en haar twee de Belgis<±e"voetbal- vertegenwoordigers, voorzitter Jac- heeft er werden kaarten verkocht aan Belgen, waarvan men wist dat zij supporters van Juventus waren maar ook dat de Belgische Voet balbond zelf kaarten verkocht heeft voor de neutrale zone en Italiaanse federaties. De rechtbank heeft rekening ge houden met de persoonlijkheid van Roosens, die door de jaren heen prestige heeft gekregen door de in tegriteit waarmee hij als secretaris generaal bond heeft gewerkt. Zij houdt reke DEN HAAG (GPD) - Tjeerd Van Wimersma Greidanus en Hans Mul ler treden tijdens de vooijaarsver- gadering op 29 mei af als bestuurs lid van het NOC. Het duo ging tij dens het onlangs gehouden overleg tussen het Nederlands Olympisch Comité en de sportbonden akkoord met de vorming van een interim-be- stuur. Daarin zouden behalve de voorzitters Pluymers (scherm- bond), De Beer (atletiekbond), Van der Molen (wielerunie) en Idenburg (erelid) ook Van Wimersma Greida nus en Muller plaatsnemen. Gisteren ontving het bestuur ech ter een brief met de afmelding van de beide NOC'ers, van wie Muller ook terugtreedt uit Sport Support, het Comité Topsport en uit de orga nisatie van de Ad Paulen Memorial. Waarnemend voorzitter Anneke Le Coultre is nu de enige kandidaat van het oude bestuur die op 29 mei herkiesbaar is. „Ik had de indruk dat de bespre kingen over de fusie tussen het NOC en de NSF de overhand kre gen", aldus Van Wimersma Greida nus. „Dat vind ik onjuist, want er staan heel belangrijke dingen te ge beuren. De Olympische Winterspe len staan sneller voor de deur dan iedereen denkt. Maar daarover heb ik nog niemand gehoord. Op deze manier kan ik de verantwoordelijk heid voor mijn taken niet meer dra gen". DEN HELDER (ANP) - Noordkop- Piet de Bruin, voorzitter van de het hele gebeuren op Den Helder heeft gisteravond de Nederlandse volleybalbond en lid w. nn a ca in,.on Nederlandse basketbaltitel ver- van de klankbordcommissie die overd. De Noordhollanders zege- toezicht houdt op de huidige ont- vierden in de vierde wedstrijd van wikkeling rond het NOC. is verrast een best-of-five met 69-62 over titel- door de afmeldingen van de beide verdediger Den Bosch. bestuursleden. „Ik vind het eigen- Het is de eerste keer in de ge- lijk een beetje lullig. Al sinds eind en zo- schiedenis van de club dat Den Hel- vorig jaar zijn ze betrokken bij de nalaugne- <jer het landskampioenshap haalt, besprekingen over de toekomst van Tijdens de wedstrijd kwam het op het NOC en nu plotseling hebben ze de tribune tot vechtpartijen. er geen trek meer in. Ik voorzie ver- Een week geleden ^werden de der geen problemen. Er moeten ge- nieuwe kandidaten worden het Brusselse gerechtshof belaagd door televisieploegen. dat hij geen strafrechtelijk verleden heeft. Een milde straf dus, die ech ter voor Roosens zeer zwaar aan kwam. Ook rijkswachtkapitein Johan Mahieu stond er aangeslagen bijDe Den Helder kampioen Den Helder al kam- ADVERTENTIE Waterpolowedstrijd Zijl L.G.B. - A.Z. P.C. Zondag 30 april aanvang 16.15 uur zwembad de Zijl u aangeboden door: GRAFISCH TEKSTVERWERWNGS0UHO Joop Burghouwt ftjndijk 36 - 2315 JV UOen UI 071-224753 - U« 071-222059 ques Georges en. afgevaardigde rechtbank, "De UEFA alleen ver antwoordelijk is voor het inrichten van wedstrijden op Europees ni veau de materiële organisatie van de wedstrijden valt volledig buiten haar bevoegdheid. Zij kan dus niet verantwoordelijk gesteld worden voor hetgeen er in de Heizei is voor gevallen". pioen van Nederland. gezocht". Patsoulas schaatskampioen in Atliene bij 27 graden Celcius ATHENE (ANP) - Buiten was het 27 graden Celsius, binnen veroverde Loukas Patsoulas het Grieks schaatskampioenschap. De in Rot- terdam-Schiebroek wonende Patsoulas was op een overdekte Athene de beste Petri Tiainen heeft gisteren contract getekend bij de Finse club schaatsbaan HJK Helsinki. De middenvelder zestien deelnemers. Zijn tegenstan- van Ajax sloot een overeenkomst ders waren voornamelijk beginnen- voor een jaar, met een optie voor de shorttrackers, nog een jaar. De international Volgens een mededeling van kwam in Amsterdam, ondermeer Patsoulas sponsor zegevierde hij op de 500,1000 en 1500 meter. Aan lan gere afstanden heeft hij sinds zijn internationale debuut tijdens de wereldtitelstrijd in Oslo niet meer gewaagd. Halverwege dat toernooi werd hij uit de wedstrijd genomen, omdat hij het schaatsen onvoldoen de beheerste. Vorig maand verover de Patsoulas in Heerenveen in ker- missfeer door een overwinning op Antonio Gomez al het open Zuid europees kampioenschap. Volgens de sponsor waren in Athene ook „diverse vertegenwoordigers van de Internationale Schaatsunie" aan wezig.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19