'Wij vormen een brugkerk' Ligt Jozef als Joeja in een museum in Cairo? Anglicaanse kerk in Voorschoten viert tienjarig bestaan VOORSCHOTEN - "Onze parochie of gemeente..." Terwijl dominee Geoffrey Allen met zijn charmante Nederlands over de angli caanse kerk in Voorschoten spreekt, valt op dat hij con sequent zowel de rooms-ka- tholieke als protestante be naming van een plaatselijke kerk gebruikt. "No, no", geeft de predikant lachend toe, dat is geen toeval. "Wij vormen als Anglicaanse door Wim Schrijver Kerk een brugkerk". De En gelse staatskerk zweeft tus sen Rome en Reformatie in. Vandaar dat hij niet kiest voor 'parochie' of 'gemeen te'. De kerk in Voorschoten, die dit weekeinde het tienja rig bestaan viert, neemt een aparte positie in en dat wil men weten ook. Hoe uitgesproken hij ook is over de ze vertaal-kwestie, dominee Allen excuseert zich verschillende malen voor zijn kennis van het Neder lands. "Dat is helemaal niet zo best". In huize Allen de predikant is indertijd met een Nederlandse ge trouwd wordt met name Neder lands gesproken. "Behalve door mij; de kinderen leerden via mij fouten aan". Toch weet de voorgan ger zich uitstekend uit te drukken en waagt zich zelfs aan een grapje als zijn naam ter sprake komt. "Ik zag op een liturgie in een kerk staan. 'Allen zingen'. Wat, dacht ik, moet ik alléén zingen?" Bij de koffie blijkt direct al de liefde van de Engelsman voor ons land en onze taal. Alsof hij het erom gedaan heeft, ligt op zijn bureau het be faamde gedicht van Marsman open geslagen: "Denkend aan Hol land...". En zonder te aarzelen ci teert hij de beginregels van een vers van Guido Gezelle; hij heeft name lijk ook in België gewoond en ge werkt. Toch geeft hij duidelijk de voorkeur aan Nederland. "Het is hier echt gezellig". Hij wil uit ons calvinistische landje dan ook be slist niet meer weg; als anglicaan voelt hij zich "echt thuis", hoewel hij de gemiddelde kerkdienst hier wel als "een beetje saai" beoordeelt. "Weet je wat ik in mijn werk het leukste vind? Om op bezoek te gaan bij een oude vrouw. Kleed op tafel, koffie drinken en achter het raam naar buiten kijken. En dan de ver halen over vroeger horen. Bijvoor beeld over de oorlog. In Engeland hebben wij die toch heel anders meegemaakt". Het zijn vooral deze en soortgelijke pastorale bezoekjes, die de predikant er toe brachten om in 1983 te reageren op de adverten tie waarin een voorganger voor de Voorschoter 'gemeente' (uitslui tend voor het gemak houden wij het hier in het vervolg op) werd ge vraagd. Trieste verhalen Daarvoor was Allen werkzaam als koopvaardijpredikant in dienst van 'The Missions to Seamen'. Deze aan de Anglicaanse Kerk nauwverwan- te organisatie heeft centra in haven steden over heel de wereld. Achter eenvolgens werkte hij in die hoeda nigheid in Schiedam, Antwerpen en Rotterdam. "Dat was een heel in teressante tijd", blikt hij terug. De centra stelden zich tot doel het ruige zeevolk, dat 's avonds allerlei vor men van vertier zocht, op te vangen. "Je krijgt dan later op de avond erg trieste verhalen te horen". Even memoreert hij de Vietnam- veteraan en de homoseksueel die van zijn ervaringen op het schip ver telde... "Zo n man ging mee naar de avonddienst in de kapel. Je legt een arm op z'n schouder en je praat met 'm. Mensen hebben in zulke situa ties vriendschap nodig". Hoewel hij het werk onder de zeevarenden boeiend vond, speet het Allen dat het uiteindelijk zulke vluchtige contacten bleven. "Je hebt maar even de tijd om iets te vertellen. Ik miste het pastoraat in de gezinnen en wilde daarom naar de parochie, de gemeente". En nu is hij dus werkzaam in de anglicaanse kerk in Voorschoten. Ter informatie: de Anglicaanse Kerk is in 1534 ontstaan, toen ko ning Hendrik de Achtste brak met de paus in Rome. "Eigenlijk zijn we de hervormde kerk van Engeland", meent Allen. Veel elementen in de gezagsstructuur van de kerk (pries ters, bisschoppen, enzovoorts) en de liturgie herinneren aan de rooms-katholieke wortels. Ander zijds is er ook een duidelijke protes tantse inslag. "Een brugkerk", ty peert Allen zelf. In Engeland zijn de contacten met de rooms-katholie- ken in de loop der jaren verbeterd. "Er is gelukkig meer aandacht voor de overeenkomsten, dan voor de verschillen". 'Relaxed' In ons land zijn inmiddels diverse anglicaanse gemeenschappen te vinden. De gemeente in Den Haag kon in 1986 zelfs het vierhonderdja rig bestaan herdenken. Wat de ge meente in Voorschoten betreft, die werd tien jaar geleden opgezet op initiatief van dominee John Lewis, nu aartsdeken van Brussel. Als ver gaderruimte werd het muzieklokaal gebruikt van de een jaar eerder ge starte middelbare school voor kin deren van Britse ouders (veelal in dienst van multinationals), waar in eerste instantie zo'n veertig gelovi gen samenkwamen. Die school was er ook de reden van dat in Voor schoten een aparte gemeente ge start werd: "Velen gingen in de buurt van school wonen. In de regio waren dat er al snel honderden". Inmiddels is voor de erediensten het lokaal verwisseld voor de grote aula, want van de nu zo'n zeshon derd Engelsen uit de nabije omge ving, woont een vierde regelmatig de wekelijkse samenkomsten bij. Allen laat een schema zien, waaruit valt op te maken dat de anglicaanse gemeenschap in Voorschoten een goed georganiseerd geheel vormt, waarin veel gebeurt. Er is een koor, een eigen 'boekwinkel' en tal van commissies, die zich bezighouden met zaken die variëren van het bij houden van de administratie tot het opvangen van de jeugd. 'Ons doel is alle mensen in de kerk wat te laten doen". "Vroeger was het zo dat de domi nee alles zelf deed. Nu is het de be doeling dat hij de activiteiten vooral ondersteunt. De mensen zijn' in de kerk het belangrijkste; zij zijn ei genlijk de kerk". Gevraagd naar een verklaring voor de sterke groei die de gemeente in een paar jaar tijd heeft doorgemaakt, geeft de predi kant ten antwoord: "Volgens mij ligt dat ook weer aan de mensen zelf. Het is het enthousiasme van de gemeente dat weer anderen aan trekt". De kerk leeft, vindt hij, en dat is er ook de reden van waarom een aantal mensen kiest voor de an glicaanse kerk in Voorschoten bo ven diverse andere Engelstalige Dominee Geoffrey Allen over de grote kerkelijke verscheidenheid zijn Engelsen op het continent. Dat is het grote verschil" meente, heeft hij genoeg realiteits zin om te beseffen dat deze situatie vooral te danken is aan het feit dat vaderlanders in den vreemde, meer broederschap vertonen dan in het eigen land. "Wij zijn Engelsen op Voorscho- het continent. Dat is het grote ver- Engeland zal mogelijk zijn. Maar wanneer de mensen leren dat jouw eigen inzet wanneer hun ge- met loof wordt versterkt, dan vind ik dat erg fijn". En terwijl de taal een belangrijke kerken in Den Haag. "Onze kerk is niet zo formeel. Het is er 'relaxed', niet zo streng". Broederschap De anglicaanse kerk ten trekt naast anglicanen ook bap- schil". Nee, terug tisten, methodisten, presbyterianen zoiets niet m< en rooms-katholieken. Een opmer- "Maar wanneer kelijk gegeven wanneer men be- het vooral gaat i denkt dat in Engeland de kerkelijke in de gemeente verdeeldheid vergelijkbaar de kerkelijke lappendeken land. Alleen al de Anglicaanse Kerk i de anglicaanse kerk in Voorschoten: "Wij (foto Wim Dijkman) len, indertijd getrouwd door de toen nog hervormde predikant (nu hoog leraar) F. O. Van Gennep, doet daar niet dramatisch over. "Ik heb ge leerd van mijn tijd onder de zeelie den, dat het vooral gaat om wat je als christenen betekent voor de i je heen". Een paraplu Allen noemt het voor wat de Angli caanse Kerk zelf betreft een plus punt dat er zo veel verschillen zijn ondergebracht onder die ene para plu van die grote staatskerk. Maar, geeft hij toe, dat kan ook moeilijk op te werpen in de contacten zijn. "Als je traditionalistisch bent verlies je de jonge mensen. Ga je je meer op de jeugd richten, dan raak hiërarchische traditie, terwijl de sterke band met de Oud-Katholieke je weer de traditionelen kwijt". De Kerk in Leiden, maar in de praktijk komt er weinig van terecht. Ook de relaties met hervormden, gerefor meerden of rooms-katholieken blij- grotendeels beperkt tot contac- zelf kent een grote diversiteit. Er verbroederende rol speelt tussen de zijn verschillende hoofdstromingen landgenoten, blijkt het weer barriè- te onderscheiden. Zo leunt de 'High 'Low Church' weer meer blikt de calvinistische verworvenheden. De 'Broad Church' zoekt daar tus sendoor weer een eigen weg. Hoewel dominee Allen blij is met de rijke schakeringen in zijn ge- ten tussen de diverse pastores. Al- situatie bij de anglicanen blijkt daarmee al niet veel anders te zijn. dan bij de grote kerken in ons land. "Ik ben zelf een liberaal: neem als het mogelijk is alle mensen mee", is het parool van Allen. De zeer goed bewaard gebleven mummie van Joeja. De oren zijn, bij uitzondering, niet doorboord. Joeja zou volgens de onderzoekers een man zijn geweest met e'en indrukwekkende gestalte en veel wit haar. Jozef, de zoon van Jakob die heerser van Egypte was, lag in het befaamde Dal der Koningen begraven. Zijn resten werden al begin deze eeuw vrijwel ongeschonden teruggevonden. Er staat dan wel in de bijbel dat zijn gebeente bij de uittocht door de Israëlieten werd meegenomen, maar dat is door bewerkers toegevoegd om iedere band met het Egyptische volk te verdoezelen. Want Jozef was in wezen familie van de farao's. Deze revolutionaire, en voor veel joden, christenen en moslims ket terse gedachte is aan het papier toevertrouwd door de in Cairo ge boren moslim Ahmed Osman en verscheen onlangs in ons land on der de titel 'Vreemdeling in het Dal der Koningen'. Kern van zijn betoog is dat het in 1905 gevon den graf van de hoogwaardig heidsbekleder Joeja, temidden van graven van telgen uit het fa raogeslacht, uiteindelijk de laatste rustplaats van Jozef was. Terwijl de algemeen gehuldig de opvatting is dat de Israëlieten ruim vierhonderd jaar in Egypte verbleven en na de beruchte tien plagen rond 1200 v. Chr. uittrok ken naar het Beloofde Land, is Osman van mening dat deze zienswijze ernstige vergissingen bevat. Volgens hem duurde het verblijf van het nageslacht van Jakob niet veel langer dan een eeuw (vier geslachten) en vond de uittocht tijdens Ramses I (rond 1300 v. Chr.) plaats. Gelovige De man die de vloer aanveegt met de conventionele wetenschap, is zelf niet meer dan een amateur- historicus. Hij studeerde in zijn vaderstad rechten, werkte vervol gens als journalist en nu als do cent en vertaler in Engeland. Toch kan zijn opvatting niet zo maar worden afgedaan. Juist om dat hij op voorhand wist dat zijn ingeving niet enthousiast zou worden overgenomen, heeft hij zich in de loop van vele jaren in gespannen om overtuigend voor de dag te komen. Dat het resultaat, hoe men zelf ook tegen de materie aankijkt, zonder meer interessante elemen ten bevat, heeft ongetwijfeld ook te maken met het feit dat Osman zich niet alleen met zijn onder werp heeft beziggehouden om de pure sensatie. Neem bijvoorbeeld de auteur Charles Berlitz. Het is toch wel tekenend dat voor de 'Speurtocht naar de Ark van Noach' ook 'bestsellers' over 'De Bermuda Driehoek' en 'Atlantis' van zijn hand verschenen. Osman intussen is een gelovige moslim, die in tegenstelling tot veel moderne schriftcritici de ver halen over Jozef in de bijbel, naast die in de koran, als be trouwbaar zegt te nemen. Hoe wel, om zijn theorie bevestigd te krijgen meent hij intussen wel dat de samenstellers van de eerste bijbelboeken over de begrafenis van Jozef in Palestina hebben ge logen. Aan die gedachte is de schrijver veel gelegen; hij gelooft dat deze kan bijdragen aan een verbroedering tussen de twee vol ken. Vader van farao De auteur, opgegroeid met een heilige, maar volgens hem raad selachtige vijandschap tegen de 1 joden, is stellig van mening dat de twee volkeren slachtoffers van hun verleden zijn. De uittocht vormde een diepgaande en nade lige ervaring, waarvan de gevol gen zijn versterkt doordat zowel de Egyptenaren als de Israëlieten inde daarop volgende eeuwen feiten, waaruit gemeenschappe lijke kenmerken zouden blijken, hebben verdoezeld. Aldus de au teur. Hoe Osman op het spoor van deze nog nimmer geponeerde theorie is gekomen? Door één zin netje in de woorden van Jozef, die zich in het bijbelboek Genesis (hoofdstuk 45) bekend maakt aan zijn broers, die hem indertijd als slaaf hadden verkocht. Jozef zegt dan: "Hij (God) heeft mij gesteld tot Farao's vader..." Volgens Os man duidt de Hebreeuwse tekst niet op een eretitel. Bovendien, was de goddelijke farao niet zelf vader van het volk? Als vanzelf kwam de schrijver bij Joeja terecht, volgens hem de enige persoon in de geschiedenis van het Nieuwe Rijk die de titel 'vader voor Farao' droeg, terwijl hij bovendien zelf niet eens van koninklijke bloede was. Volgens Osman gaf zelfs een autoriteit als Thomas James, conservator in het Britse Museum, toe dat dit ge geven om nieuwe studie vraagt. Dat wil Osman ook bereiken, dat de 'vergeten' mummie van Joeja met de moderne methoden on derzocht zal worden. Beeldloze god Om de belangstelling van de we tenschap zoveel mogelijk op te wekken, heeft Osman alle over eenkomsten tussen Joeja, afwij kend van de gewoonte met beide handen op de hals begraven, en Jozef op een rij gezet. De overeen komst in naam komt aan de orde, maar ook 's konings ring en de gouten keten passeren de revu, evenals de echtgenote en kinde ren. Alles is zonder meer erg boei end en soms ook bepaald frap pant. Wanneer we de theorie van Os man samenvatten, dan werd Jo zef als vizier (de hoogste functie) aangesteld door Thotmosis IV (ca. 1413-1405), die werd opge volgd door zijn zoon Amenhotep III. Deze huwde niet, zoals ge bruikelijk was, zijn zuster (om zo de titel in de familie te houden), maar de dochter van Jozef. Zijn nageslacht zorgde voor een om wenteling in de godsdienst: de ve le goden, vereerd via beelden, werden verruild voor één beeldlo ze god. Die omwenteling begon bij Joeja... Maar, hoewel Osmans 'be wijslast' veelal aantrekkelijk overkomt, neemt hij hier en daar in zijn vooronderstellingen wel wat erg gemakkelijk lastige hin dernissen, waardoor hij ondanks zijn opzet beslist niet iedereen zal meekrijgen. De hoop van de schrijver dat de droom van presi dent Sadat een heiligdom waar zowel joden, christenen en isla mieten in vrede kunnen bidden rond de persoon van Jozef kan worden verwezenlijkt, lijkt dan ook irreëel. W.S. Vreemdeling in het Dal der Ko ningen; Joeja geïdentificeerd al* de Aartsvader Jozef' is uitgegeven door Strengholt in Naarden. Het boek kost 39 gulden vijftig. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds Kooi- stra. 11.45 oec. studentendienst; Marekerk 10 ds. Meiiers, 5 ds Van Campen Woerden; Ma- ranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Van Achterberg, Oecumenische geloofsgemeenschap De Re genboog (Merenwijk) 9.30 ds. De Mey-Meu- lendijk. 11.15 pastoor Van Well: Bethlehem- kerk (Driflstr.) zie Petrak.; Bevrijdingsk. (Mont- gomerystr.) 10 ds. Dronkers, 5 ds. V.d. Velden; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta, Waalse kerk (Breestr.) 10.30 pasteur Ribs, 'Stevens hof' (rk kerk Haagse Schouw) 11 hr. Henzen Leiderdorp. Acad. Ziekenhuis 9 rk dienst, 10.15 kand Drosl. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk dienst morgen 10.30ds Driebergen Katwijk aan Zee Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamese.) 10 vicaris V.d. Wel. Oude Vest zie Hoogl. k.. Maranathak. zie herv. gem Be vrijdingsk. zie herv. gembejaardenhuis Groenhoven ds Hortensius, Merenwijk zie herv. gemeente Geref. K Vrijg. (Herengr10 en 5 ds Houtman Chr Geref K (Steen- schuur) 10 en 5 ds Van Smeden. Geref Gem (zie onder Leidercioroi Geref Gem. in Ned (Bethlehemkerk Dr.fistr j 1130 en 5 30. Evang.-Luth. Gem (Hoogl Kerkgr10 15 ds Verseput Docpsgez -Remonstr Gem (Lok- horstk. Pieterskerkstr10.30 ds Vos-Wie- gand. Baptistengemeente (aula 'Nieuweroord', Rijnsburgervvieg 124) ev. Strietman Emmel- oord. Evang Gemeenschap (Middelstegr 3) 9 ev. Sussenbach, 10.30 ev. Piet. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 ev. Van Twillert. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7 (laatste zondag van de maand 5 u Nieuw- Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Ze vendedag-adventisten ('De Ontmoeting', Noordhofland V.schoten) elke zal. 10 tot 11 bijbelstudie. 11 tot 12 predikatie. Christelijke Wetenschap (Steensch 6) 10.30 Kerk van J. Chr v.d Heiligen der L Dagen (Brahmsl 9.30. 10.30 en 11.20 Oud-Kath K (Zoeterw- singel) 10. Rooms-Kath K Haagweg zat. 7, zo. 10.30: Herensingel zat 7 zo 9 30 en 11; Rijndi|k (Stevenshofi zat. 7. zo 9.30 Steen- schuur zat. 7. zo 8.30, 10. 11 30. 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat 7, zo. 9 30 en 11. Lam- menschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30, Haarl- straat zat. 7, zo. 10.30 en 12.15; Merenwijk zie herv gem.; H Rijndijk (zie Zoeterwoude). Soefi Stichting (Steenschuur) 11 mw Jelten- de Groot AARLANDERVEEN: Herv Gem. 10 ds. Van Dnel, 7 kand. mw. Schilt-Jansen Leimuiden Geref. Kerk 10 ds. Smlnk Schoonhoven, 6.30 ds. Boer. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 ds. Bilkes Ede. Rk Kerk zat. 7. zo. 10 30 ALPHEN AAN DEN RIJN Herv. Gem. Ad- ventskerk 10 ds. Wilschut SoW-dienst, 6.30 ds. Jonkman; Kruiskerk 10 ds. 't Hooft; Opstan- dingskerk 10 ds. Boer SoW-dienst, 6.30 ds. Ommering; G. Herderkerk 10 ds. Bogers; De Bron 9.15 dr. Wigmans, 10.30 ds. Nieuwen- huis, 6.30 ds. Hoogendijk; Ashram (Marsdiep) 10 dr. Wigmans; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals, Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Ou- wendijk. 6.30 ds. Heikoop Vreeswijk. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Jonkman, 6.30 ds. Wil schut; Salv.kerk 10 ds Knottnereus Baarn. 6.30 r kóóp. Driehoorne Vrijg. (school Bospark, Beatrixl. 4) 9.30 en 5 ds. Room Ned. Geref Kerk (school Willemstr.) 9 30 ds. Keuning. 4.30 ds. Janssens. Chr. Ge ref Kerk (Gnjpensleinstr.) 4.30 ds. V.d. Weij Oud-Geref. Gem. (Hooftstr 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerlstr 1) 10 ds. en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalk- ovenw. 62) 10 hr. Van Gameren, 6.30 drs Van Barneveld Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr Hendrikstr. 54) hr. Dalhuizen. Pinkstergem. 'Het Licht' (Morgenstersch. Briljantstr. 1) 10. Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bet hel', hoek Emmalaan) 10 hr. Brands Rijsen- hout. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7 (laatste zondag van de maand 5 u.). Remonstr. Gem. (Van Mandersloostr. 36) geen dienst. Rk BENTHUIZEN Herv. Gem. 9.30 ds. Boer. 6 kand. Krijgsman Ridderkerk. Geref./Herv. Gem. (geb 'De Hoeksteen', Schweitzerstr.- Bernhardstr.) 10 hr. Starre Zoetermeer. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds Van Aalst. BODEGRAVEN Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds Terlouw, 6.30 ds. Gnoyer Putten; Salv kerkdO en 6.30 ds. Van de Hoef; Bethl.kerk (Nieuwer- brug) 10 ds. Goossen Waddtnxveen. 6 30 ds. Terlouw. Geref Kerk 10 ds Elderman, 6.30 ds. Schoep Gouda. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9 30 ds. Simpelaar. 4.30 leesdienst. Geref. Gem (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang -Luth. Gem. 10.30 ds. Van Beek. leesdienst, 3 ds Grutter. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 ds. V.d. Kwast Amstelveen, 5 ds. Vos ha. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. Van Dij ken. Geref. Gem. 10 en 4 Evangeliegemeente (H?ereweg 52a) 9.45 J. Spaargaren. Rk Kerk Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat 7, zo. 10.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.16; Engelbew zat. 7, zo, 10.30. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ommering Alphen, 6.30 ds. Schilt Leimuiden. Geref. Kerk 9.30 ds. van der Weg. Chr. Geref. Kerk 9.30, 2.15 ds. Vlietstra Zeist. Remonstr. Gem. 10 hr. De Graaf Bierbrauwer. Evang gem. (ver.ge- bouw 'De Rank', Regthuysplein) 12 nam. Rk NIEUWVEEN' Herv Gem 9.30 ds. De Graaf. 6.30 ds. Ouwendijk Oudshoorn. Geref. Kerk 9 30 hr. Broek Oegstgeest. 7 ds Baane Rk Herv Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) ds. Bouhuys Leiden. Ge ref Kerk Vr.kerk 10 ds. Van Breevoort, 5 ds Biewinga Sassenheim, Tnumfatork. 10 hr Kersten Geref. K. Vrijg. 9 30 ds. De Jong Geref Kerk 9 30 ds. van 't Hof, 5 ds. De Jong. Chr Geref. Kerk 9.30 oud. Van 't Spijker, 5 ds. Buijs Alblasserdam. Geref Gem 9.30 leesdienst. Volle Evang.gemeente 'Bet hel' (Burg. Colijnstr. 83) 9.30 hr. Knotters HAZERSWOUDE Herv. Gem 9.30 ds. De £esdi Jong Leiden, 6.30 kand. Verhagen Gouda. Ge ref. Kerk 9.30 ds. Huisman, 5 ds. V.d. Woude Wassenaar. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 10.30; Rijndijk zo. 9. HILLEGOM Herv. Gem. 10 en 7 ds. Rothfusz. t Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Koiiman Vijf- huizen. Chr Gerei. Kerk 10ds. Hogenbirk Sas- bachlTwea''2Tio'h,r,.',sianrG'eiee°n! senheim, 5 ds. Van Langevelde. Rk Kerk: Mart zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30 HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Vermeer Lei den. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. DE KAAG Herv. Gem. 10 ds. Koldewijn. Rk ds. Heida Ned. Geref. Bestevaer-mavo) 9 30 ds. Zwarts. 7 hr. Rijn. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Umzaal) 10 hr. Stam, 5 ds. Van den Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 ha en 5 ds. Boogaard Leiden Geref. Gem. in Ned. 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voor- 9.45. Onafh. baptistengem. (Am- Kerk KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. De Graaf, 6 ds. Batelaan Voor- 30f, 6.30 ds. 'De Rank' (P. Zee Geref. Lapró SoW- LEIDERDORP: Herv Gem en Geref. Kerk Dorpsk, 10 ds. Knorth; Schepplngsk. 9 en 10.30 ds. Van Loenen Leythenrode 10 pater «r,:. Dr Vijftigschild. Groen-college) zie Katwijk Kerk 9.30 ds. Kersten, 5 Kerk zat 7, zo. 10. KATWIJK AAN ZEE Herv Gem. N. Kerk 10 V.d. HoeN ds. Christ, 6 ds. Visser; O. Kerk 10 ds. Hovius, 6 ds. Sjollema; Ichthusk. 10 ds. Volk, 6 ds. De Graaf; Pnièlk 9 30 ds. Wagter, 6 ds Volk; Ma- ranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. Vroegindewij. 6 ds. Bogaard. Overduin 14.15 ds. V.d. Beid. Poelma. Eli Geref. Gemeente Leu str. 73) 10 en 4.30 ds (wijkgeb Zijlkw.) 10. Rk Ker Heid 11.30. LEIMUIDEN Herv. Gem. 9 30 ds. Schilt. 7 oec. Geref Kerk 9.30 ds. Van der Kooi, 7 ds. Rijnsaterwoude Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11 15 LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Gel der; Pauluskerk I0ds. Verbeek Hillegom, 7 ds. De Gelder. Geref. Kerk 10 ds. Bras Sassen heim. Geref. K. Vrijg. (Prmsessestr. 1) 9.30 OUD-ADE Rk Kerk zat. 7, zo. 9 OUDE EN NIEUWE WETERING Herv Gem. 9.30 hr. De Haan Zevenhoven. Geref. K. 9.30 ds. Zijl, 6.30 ds. Buikema Zwammerdam. Re monstr. Gem. geen dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9 30 drs. Koopmans Leiderdorp, 7 dr. De Kruyf Alphen. Chr. Geref. K 9.30, 2 ds. Beekhuis Rotterdam- Kralingen. RIJNSBURG Herv Gem. ds. Van Niet. 5 ds Wagter; Betheikerk 9 30 Henk Binnendijk Geref Kerk Petrakerk 9.30 ds. Verschoor, 5 ds. Cziria, Immanuelkerk 9 en 10.30 ds. Cziria. 5 ds Terpstra. Maranatha- kerk 9.30 ds. Terpstra, 5 ds Verschoor ieugdd. Geref. Kerk Vrijg 10 en 5 15 ds Grutter. Chr Geref. K. 9 30 en 5 ds Van Sorge. Evang. Christengem (aula mavo) 10 ev Duin Noord- wijk. Rk Kerk zo. 10.30 Gouda; Hoofdstr (Zee) 10 ds Keuning, 5 0 Kuiper, De Rank (Golfbaan) 10 ds Schipaan- boord Waddinxveen. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Elgersma; Vlnkenl. (Binnen) 10 ds. Kuiper en 7 ds. Jansen Leiden. Kapel W. v.d. Bergh-stichting 11 hr De Ridder Sassen heim. 'Sole Mio' 9 mw. De Peuter Voorhout. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) geen dienst Rk Kerk Zee zat 7, zo. 11.30; Binnen zat 7, zo 9.30 en 11 NOORDWIJKERHOUT Dorpsk 10 ds. V.d. Mei), De Zilk geen dienst. Rk Kerk Victork zat. 7, zo 9 en 11Jozefk. zat. 7. zo. 9 en 10.30: De Zilk zat. 7. zo. 10.30. OEGSTGEEST Herv Gem Groene of Will- .kerk 10 da. Eggink-Hoog; Pauluskerk 10 ds. Sierat; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds Knoppers, 7 ds. Vegter. Geref. Kerk 10 ds. Plomp. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr Schilder school) 9.30 en 4 30 ds. Scholte Harderwijk Ned. Geref Kerk (Gem.centrum) 8 45 kand. De Groot Bunschoten, 4 ds. Janse Loosdrecht. Van Wijckerslooth 4 ds. Hemmes Endegeest 10 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem. RIJPWETERING Rk Kerk z i 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds; Vol- lebregt, 7 ds. Bras. Geref. Kerk 9.30 ds Bie winga. Chr. Geref. K. 10 ds. Van Langevelde, 5 ds. Hogenbirk. Ned. Prot, Bond (Jul.laan 17) geen dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11 TER AAR Herv. Gem 9.30 en 6.30 ds. Stam jr. Geref. Kerk 9.30 ds. De Bruin Oegstgeest, 6.30 ds. De Boer Hoofddorp Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG Herv Gem. 10 dr. Vermeulen,' 6.30 ds. Christ jeugdd. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Janse-de |Onge Wassenaar VOORHOUT Herv /Geref. Kerkgemeenschap 10 ds. De Jong. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 30 en 11 VOORSCHOTEN Herv Gem Dorpskerk 10 mw. Flesseman-van Leer Amstelveen, 7 ds. De Zwart. De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. Blanken Herv. evang. op geref grondslag (kerkgeb. 'Rehoboth', A. van Leeuv de) 9.30 ds. Poort OisterWijk, 4.30 ds Hovius Katwijk. Hulp en Heil-kerk ('Schakenbos'. Leidschendam) 10 ds. Honig. Geref Kerk 10 ds De Zwarl ha Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 ds Kok. Rk Kerk Laur.kerk zat 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN. Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Zoutendijk, 5 ds. Kunz; Hoeksteen 9.30 ds Marchand, 5 ds. Schipaanboord; Bethelk. 9 30 ds. Kunz, 5 ds. Goossen; Rehoboth-school 9 30 ds. Verhaar Nieuwerkerk; Imm kerk 9.30 ds De moor, 7 ds. Van Houwelingen. Geref Kerk Kruisk 10.15 ds. Van Houwelingen, 5ds. De Moor; Ontm kerk 9.30 ds. Bongers. Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.30 en 2 30 ds. Hoogen- doorn Chr Afgesch Gem. 9.30 en 5 ds. Van der Want Oud-Geref. Gem (Mercuriusweg 29) 10 en 6 30 leesdienst. Remonstr Gem 10 streekdienst in Nieuwkoop Jehova's Getuigen (Trooststr 4) 10 toespraak. 11 wachttorenbe spreking WASSENAAR Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Zoutendijk Groningen, Kie- vietk. ('Samen op weg') 10 ds. Visser. Mes- siask. 10 ds Van Rijn Amstelveen, Dorpscen trum 9 30 ds. Kleermaker Rotterdam. Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. V.d. Woude, 7 ds Huisman Hazerswoude. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 dr. Nepveu Naarden. WOUBRUGGE Herv. Gem. 9.30 ds Van 't Hof, 6.30 jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalbers, 6 30 ds. Buikema Zwammerdam Ned. Prot. Bond (De Wijk. Schoolstr. 20) 10.30 dr. Meijering Oegstgeest Rk Kerk zat 7, zo. 10. ZOETERWOUDE: Herv Gem 10 ds Wolt- haus. Rk Kerk St. Jan 9.30. Meerburgkerk H Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en 11 ZWAMMERDAM Herv. Gem. 10 hr Karstens Leiden. 6 30 ds. 't Hooft Alphen. Geref KeiV 10 ds. Moet Woerden. 6.30 ds. Van Zijl Oude en Nieuwe Wetering. Remonstr. Gem. 10 streek dienst in Nieuwkoop.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17