^i39: Deel Gist Brocades komt in Leiderdorp Verhuizing naar kantoor 'Elisabeth Center' Permanente controle snelheid autoverkeer 'Toewijzen vrije sector Bloemenweide regelen' Slotavond van Alliance Frangaise in teken van de 'Bicentenaire' 'Aloysiuscomplex wordt cultureel centrum' LEZERS LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD LET OP! ■tea tol 'Jij 9 6 r** °cht ZATERDAG 29 APRIL 1989 REGIO LEIDEN PAGINA 13 Wassenaar plaatst zes fotocamera's LEIDERDORP - Staf, mana gement en export-afdeling van de geneesmiddelentak van het bio-technologische bedrijf Gist-Brocades uit Delft zal zich in een kantoor van het Leiderdorpse Elisa beth-center vestigen. De on dernemingsraad is reeds ge ïnformeerd over de verhuis plannen maar moet zich nog moet zich er nog over uit spreken. Bij de verhuizing zijn 90 werknemers van Gist-Brocades betrokken, die ook al zijn ingelicht. Ver wacht wordt dat de werkne mers begin volgend jaar de nieuwe ruimte in gebruik nemen. Een woordvoerder van het bedrijf vertelt dat Gist-Brocades op zoek is naar een representatieve ruimte waar de staf kan worden onderge bracht. "Aan het onderkomen wor den hoge eisen gesteld. De genees middelen-divisie groeit stevig. In Delft is er geen plaats meer voor uit- breding, het zit hier al boordevol". Dat het onderdeel van de Phar- maca Divisie niet is uitgeweken naar een speciaal bio science-park, zoals bijvoorbeeld in Leiden, heeft te maken met de aard van het be drijf. De afdeling die moet verhui zen bestaat riamelijk alleen uit kan toorpersoneel. Laboratoria komen er niet in Leiderdorp. Een plek in een bio science park is daarom niet noodzakelijk. De 90 werknemers hoeven zelf niet te verhuizen naar Leiderdorp. De woordvoerder van Gist Broca des: "Een beperkt aantal mensen zal moeten verhuizen, het grootste deel niet. Wat is nu de afstand tus sen Delft en Leiderdorp?" Divisies Gist Brocades bestaat uit drie divi sies met eigen directies. Bij de ge neesmiddelentak, de Pharmaca Di visie, werken 900 mensen. Het on- Verkeersdrempel in sluipweg Wassenaar WASSENAAR - Een gedeelte van de Wassenaarse Buurtweg is maan dag afgesloten voor autoverkeer. Als de weersomstandigheden het toelaten wordt die dag een ver keersdrempel op de weg aange bracht. De drempel wordt in het ze brapad ter hoogte van de Kieviet- school verwerkt. Evenals met de aangebrachte voorzieningen op de Oostdorper- weg is het ook hier de bedoeling dat het sluipverkeer door Wassenaar wordt ingedamd. Tijdens de werkzaamheden wordt het verkeer via borden omge leid door de buurt De Kievit. derdeel dat gespecialiseerd is in me dicijnen voor huid, maag en dar men, heeft produktiebedrijven in Frankrijk, Engeland, Nederland en Duitsland. In totaal zijn bij Gist Brocades 6.400 mensen in dienst, waarvan er 3.000 in Delft werken. Een van de gebouwen (4.000 m2) in het nieuwe kantorenpark aan de Persant Snoepweg, tussen het Meu belplein en het Ibis-hotel, is ge kocht door computerfirma Al. Eind mei wordt het pand officieel in ge bruik genomen. Welke bedrijven - behalve Gist Brocades - in de andere twee pan den komen is nog onbekend. Deze twee kantoren zullen worden ver huurd. Aannemer van het 'Elisabeth Center' J. du Prie zegt dat er veel be langstelling is van kleinere bedrij ven. Du Prie heeft die ondernemers op een wachtlijst gezet. "We willen voorkomen dat de panden te veel versnipperen", aldus Du Prie. Het tweede kantoorgebouw zal eind van dit jaar gereed zijn. ZOETERWOUDE - Het CDA-Zoe- terwoude wil dat de toewijzing van de vrije sector huizen van de laatste nieuwbouwwijk van het dorp. Bloe- rfïenweide, wordt geregeld. De ka vels mogen niet zoals in het Drentse Assen is gebeurd worden verkocht volgens het principe wie-het-eerst- komt-wie-het eerst-maalt. "In As sen lag men enkele dagen voor de verkoop op de stoep van het ge meentehuis", aldus het CDA in een verklaring. De christen-democraten stellen vast dat er voor de toewijzing van de kavels voor vrije sector huizen nog geen criteria zijn geformuleerd. "Ook is enige vorm van registratie nog niet geregeld". Fractievoorzitter Hogenelst is bang dat als die situatie zo blijft het een chaos wordt. Onlangs hield het CDA een bijeenkomst over Bloe menweide en volgens Hogenelst was er een overweldigende belang stelling voor de duurdere koopwo ningen. Bloemenweide is vooral be doeld voor de eigen ingezetenen. Met de bouw van de eerste 42 wp- ningen wordt nog dit jaar begon- Sinds hun eigen bijeenkomst twijfelen de christen-democraten aan de juistheid van de verdeling in huizencategoriën die de raad is overeengekomen. Om meer grip op de materie te krijgen vragen de christen-democraten inzicht in het huidige woningzoekendenbestand en willen ze meer weten over de be langstelling van de Zoeterwoudena- Chique Het nieuwe kantorenpark krijgt een chique uiterlijk. Net als bij het naastgelegen Meubelplein komen er een tuin met vijvers, fonteinen, looppaden en dergelijke. Architect Wierenga-Heemskerk - dezelfde als van het Meubelplein - heeft gekozen voor een 'high tech'-uitstraling. Net als bij het Meubelplein krijgen de kantoren zonnereflecterend glas. De buitenkant wordt opgetrokken uit glas beton en aluminium. De drie panden worden elk tien meter hoog. Met het totale bedrijfsoppervlak van bijna 12.000 vierkante meter is een bedrag van een slordige 18 mil joen gulden gemoeid. Parkeerplaatsen zullen worden 'geruild' met de ondernemers van het Meubelplein. Doordeweeks hebben de meubelverkopers plaat sen over, op zaterdag komen ze er tekort. Bij het 'Elisabeth Center' zal dat precies het tegenovergestelde zijn. ren voor de verschillende soorten huizen van Bloemenweide. Des noods wordt die belangstelling ge registreerd. "Wij achten op voorhand niet uit gesloten dat op basis van de infor matie waar we om vragen, het voor gestelde bouwprogramma zal wor den bijgesteld ten gunste van met name de duurdere koopwoningen", aldus het CDA in de verklaring. Burgemeester Houdijk, die onder meer volkshui vesting in zijn porte feuille heeft, toont zich bereid met het CDA mee te denken. Volgens de eerste burger bestaat de mogelijk heid om de vrije sector kavels te hal veren zodat er ruimte is voor twee keer zo veel dure koopwoningen. Een dergelijke ingreep valt te ver dedigen met het uitgangspunt dat er zo veel mogelijk voor de eigen in woners wordt gebouwd, stelt Hou dijk. Wat minder enthousiast toont hij zich over het idee om de belangstel ling te registreren. "Registratie, dat suggereert een soort recht dat dan later niet waar te maken blijkt te zijn. En als je iemand jarenlang op een lijst zet, wat schiet je daarmee op". Houdijk voelt er wel wat voor om bij voorbeeld Zoeterwoudenaren die een huurhuis achterlaten een ze kere urgentie toe te kennen. Ander zijds beseft hij dat de belangstelling voor duurdere koopwoningen niet van Zoeterwoudenaren afkomstig is die thans een huurhuis bewonen. WASSENAAR - De gemeente Was senaar plaatst nog dit jaar zes foto camera's langs de Rijkstraatweg om het verkeer te dwingen zich aan de opgelegde maximumsnelheid te houden. De camera's functioneren dag en nacht, 24 uur lang. Met het treffen van deze maatre gel hoopt de gemeente de nog altijd vele snelheidsovertreders tussen Wassenaar en de grens van Den Haag aan banden te kunnen leggen. "Want", zegt woordvoerder J. van de Berg, die het project namens de gemeente voorbereidt, "te pas en te onpas wordt er te snel gereden. Wanneer de politie controleert blijkt het percentage automobilis ten dat de voorgeschreven snelheid aan zijn laars lapt veel te hoog te lig gen. Vooral 's morgens vroeg, 's avonds laat en in de nacht lijkt men zich nergens iets van aan te trekken en raast men voort. De mensen die lahgs de Rijksstraatweg wonen kla gen daar over. Als de camera's er eenmaal staan maakte het niet meer uit. Op elk moment dat een automo bilist te hard rijdt en een camera passeert, gaat hij op de foto en krijgt automatisch een proces-verbaal". ZOETERWOUDE - Van het Aloysi- uscomplex aan de Zoeterwoudse Jan van Banningstraat worden geen zes vrije sector huizen met ga rages gemaakt maar vier woningen en ateliers in het gymnastieklokaal van de voormalige school. Het is Heembouw B.V. niet ge lukt om de zes vrije sector wongen te verkopen. Met goedvinden van dit bouv/bedrijf heeft inmiddels de plaatselijke architect A. J.M. van der Meer zich tot de gemeente gewend met het nieuwe plan, dat gister avond warm werd onthaald door vooral Progressief Zoeterwoude. PZ'er Kolff memoreerde dat het altijd het streven van haar fractie is geweest om in dit prominente ge biedje van het dorp eigen ingezete nen een woonkans te gunnen. Met het nieuwe plan is dit meer haalbaar geworden. "De ateliers passen in de omgeving. Wellicht dat hier het cul tureel centrum van Zoeterwoude verrijst". VOORSCHOTEN - Niet alleen men sen met een minimuminkomen, maar ook Voorschotenaren met een modaal inkomen kunnen een bij drage krijgen uit het Sociaal Hulp fonds dat de gemeente Voorschoten instelt. Iedereen kan echter maar een keer per jaar een aanvraag in dienen. De sociale dienst zal het bestuur van de stichting Sociaal Hulpfonds Hoewel het op snelheid controleren met een camera niet nieuw is voor Nederland, krijgt Wassenaar er wel iets bijzonders bij. Bij minstens één van de stoplichten, maar mogelijk bij meer, wordt een gecombineerde roodlicht/snelheidcamera inge bouwd. Kortom, wie nog gauw even door oranje of mogelijk rood wil rij den heeft altijd 'prijs'. Of een bekeu ring voor door rood licht rijden, óf een boete voor te hoge snelheid óf zelfs een dubbele bekeuring: door rood en té snel. Op welke plaatsen de camera's precies worden gesitueerd moet nog in overleg met de politie wor den vastgesteld. In elk geval komen ze zodanig te staan dat zowel het adviseren over aanvragen. Ook zal de dienst een belangrijke rol vervul len in de behandeling en begelei ding van aanvragen. Voor deze extra werkzaamheden komt voorlopig geen personeelsuit breiding. Het bestuur van de stich ting zal bestaan uit vier leden, die zo snel mogelijk worden gekozen door de raadsfracties. Met dit uiteindelijke voorstel is verkeer in de richting Den Haag als richting Wassenaar kan worden ge controleerd. Volgens Van de Berg kunnen ze, indien gewenst, worden gedraaid. Maandag 1 mei buigt een gemeen telijke commissie zich over de plan nen van de gemeente. Aan het eind van de maand willen burgemeester en wethouders de gemeenteraad hun voorstel voorleggen om ruim anderhalve ton voor het plaatsen van de camera's beschikbaar te stel len. Ondanks het feit dat het rijk de straatweg beheert, moet Wassenaar deze kosten voor zijn rekening ne men. Maar Van de Berg sluit de mo gelijkheid niet uit dat er alsnog een beroep op het ministerie van ver- de Voorschotense gemeenteraad akkoord gegaan. Tijdens de raadsvergadering kon wethouder L.L. Marselis het niet nalaten nog een keer te zeggen dat hij 'een breed maatschappelijk draagvlak' voor het stichtingsbe stuur een betere constructie had ge vonden dan de huidige oplossing. Maar hij toonde zich genoeg politi cus om zijn nederlaag te aanvaar den en zich te schikken. keer en waterstaat wordt gedaan om financiële steun. Snel Direct nadat de gemeenteraad van Wassenaar het krediet heeft goed gekeurd zullen de camera's worden besteld. Volgens Van de Berg kun nen de apparaten op vrij korte ter mijn worden geleverd. Hij schat dat ze een maand nadat het geld is vrij gemaakt al kunnen functioneren. "We zijn enigszins afhankelijk van de installateurs. Indien zij direct aan de slag kunnen gaan is het kar wei snel geklaard. Er hoeft niet zo bar veel overhoop te worden ge haald, omdat in feite alle voorzie ningen die nodig zijn voor het func tioneren van de camera's aanwezig zijn. Elektriciteitskabels, om maar eens een voorbeeld te noemen, hoe ven niet te worden getrokken want die liggen er al". Een woordvoerster van het minis terie van verkeer en waterstaat zegt van de Wassenaarse plannen te heb ben gehoord, maar meer ook niet. Van een verzoek om een bijdrage in de kosten was haar (nog) niets be kend. 'Rode jonkheer' 1 mei te gast in Oegstgeest REGIO - De PvdA-Oegstgeest viert 1 mei, de dag van de arbeid, met "de rode jonkheer". Dat is jonkheer mr. Marinus van der Goes. 88 jaar in middels, en oud-fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer van 1945 tot 1951. Zijn fractievoorzitterschap viel in duigen door omstreden uitspraken in een interview met het Parool. Van der Goes noemde het "politiek haalbaar" dat Nieuw Guinea eens aan Indonesië zou kunnen worden overgedragen. Van der Goes bleef politiek actief. Zo was hij lid v&n de parlementaire assemblee van de Raad van Europa en Europarlementariër. Vooral na tuurbehoud kon op zijn interesse rekenen. Nog altijd is hij een strij der voor het milieu. In De Roode Leeuw aan de Dorpsstraat zal Van der Goes spre ken over de begintijd van de PvdA maar ook over actuele vraagstuk ken, waaronder het milieu. De PvdA in Voorschoten organi seert in het kader van de 1 mei vie ring een bijeenkomst voor leden en belangstellenden met als thema 'Buitenlanders in Nederland'. De vraag komt aan de orde of Neder land wel zo tolerant is als sommige mensen denken. De partij heeft een gastspreker uitgenodigd van het Centrum voor Buitenlanders, daar naast wordt een film getoond en is er gelegenheid tot discussie. De avond wordt gehouden in het Cul tureel Centrum aan de Prinses Ma- rijkelaan in Voorschoten en begint om 20.00 uur. Klussen In de Leiderdorpse Sjelter kunnen vrou wen dinsdag 2 mei leren 'klussen'. Kin deropvang is aanwezig. Belangstellen den kunnen van 10.00 tot 11.30 uur te recht in het sociaal cultureel centrum aan de Heemraadlaan 67 Sjoelen Buurtvereniging Zijlkwartier houdt dins dag 2 mei een klaverjas-, dart- en sjoel avond in het gebouw aan de Van der Marckstraat 19 in Leiderdorp. Aanvang 20.00 uur. Cabaret Marijke Boon treedt woensdag 3 mei op in theater Warenar in Wassenaar. Haar nieuwe programma heet 'Een jurk met rozen'. Boon is vooral bekend van he dendaagse levensliederen, door haarzelf begeleid op accordeon. De voorstelling begint om 20.15 uur in het theater aan de Kerkstraat 75. Lezing Psychiater C. van der Kroef houdt van daag en morgen twee lezingen in de Pauwhof (Paauwlaan 2a) in Wassenaar. Onderwerp van zijn voordrachten is het bizarre, raadselachtige werk van de Mid deleeuwse schilder Jeroen Bosch. Beide lezingen beginnen om 14.00 uur. Collecte De Chiligroep Leiderdorp begint van daag met een collecte voor mensenrech- tenwerk in Chili en Latijns-Amerika. Een 'Chili-karavaan' staat van 10.00 tot 13 00 uur op het plein bij de Winkelhof met in formatie over mensenrechtenwerk. Ver der is een expositie en wordt latijs-Ameri- kaanse muziek ten gehore gebracht. Na 13.00 uur vertrekt de karavaan naar het winkelcentrum Santhorst. Concert K O Leiderdorp geeft zondag 30 april een concert in de Dorpskerk aan de Hoofdstraat 19. Het blokfluitensemble 'Praetorius' o.l.v. Piet Kunst viert met dit concert zijn 25-jarig jubileum. Aan dit concert werken verder mee: het Amster dams Loeki Sytardust kwartet, Jan van der Meer en Corien de Jong. Aanvang 14.30 uur Hulpfonds Voorschoten ook voor modale inkomens CDA Zoeterwoude: OEGSTGEEST - Naar de slot avond van de Alliance Frangaise, afdeling Leiden, kwamen gister avond 140 cursisten. In het Oegst- geester Partycentrum La France genoten de bezoekers van toneel stukjes, mime-spel, dans en ande re optredens. Het jaarlijkse slotfeest stond deze keer in het teken van de 'Bi centenaire'. Dit Franse feest her innert aan de Franse Revolutie die 200 jaar geleden plaatsvond. In het partycentrum was gister avond daarom ook een kleine ten toonstelling ingericht over de ge schiedenis van de Franse Revolu tie. Mevrouw N. Scheelbeek van de Alliance Frangaise: "Iedereen in Frankrijk praat nu over de Bi centenaire, dus wij konden met achterblijven". De Alliance Frangaise heeft in Nederland 40 afdelingen die elk bezig zijn met cursussen voor vol wassenen die meer willen weten van de Franse taal en cultuur. De Leidse afdeling heeft ongeveer 200 leden. Ook een jaarlijks evenement van de Alliance Frangaise is het Concours Européen. Leerlingen van alle Leidse scholen voor voortgezet onderwijs deden mee aan deze wedstrijd. Opdracht was het schrijven van een (Frans) op stel over de declaration des droits de l'homme, de verklaring van de rechten van de mens. Saskia Pr- eenen, 5 vwo-leerlinge van scho lengemeenschap Louise de Colig- ny, is als winnaar uitgekozen. In het Zoeterwoudse Aloysiuscomplex komen woningen en ateliers. ^(foto De speciale trein, waarin ook lezers van de Nieuwe Noordhollandse Cou rant, het Haarlems Dagblad en dagblad De Typhoon zullen zitten, ver trekt om 8.32 uur vanaf spoor 8* uit Utrecht en komt om 11.15 uur in Keu len aan (terugreis vanuit Keulen om 18.10 uur; aankomst in Utrecht 20.53 uur). U dient dus op eigen gelegenheid van en naar Utrecht te reizen. Als u dat per trein doet, hoeft u daar niet extra voor te betalen. De trein van Leiden naar Utrecht vertrekt om 7.20 uur vanaf station Leiden en doet om 7.35 uur Alphen aan. Speciale vervoersbewijzen zijn tegen inlevering van de bon uitsluite verkrijgbaar bij de kantoren van het Leidsch/Alphens Dagblad: Witte Singel 1 in Leiden, Julianastraat 19 in Alphen en Vuurbaakplein 11 in Katwijk. onder voorbehoud vanaf spoor °Tveo'*",<1 nai>r Kr.. .9en °t9*niSeen as.. *In de Oegstgeester Morsebelpolder aan de Haarlemmer straatweg is gistermiddag een begin gemaakt met de bouw van de nieuwe gemeentewerf. Op de plek van de huidige werf, aan de Kwaaklaan, zullen enkele villa's een plaats krijgen. De nieuwe gemeentewerf kost 3,2 mijloen gulden. Dat is acht ton meer dan was begroot. In de Mor sebelpolder zal ook het nieuwe bedrijfscomplex van transporteur Van der Luyt worden gevestigd. Dan is er nog tweederde deel over, waarvan de helft is bestemd voor huizen en de andere helft wordt bebost. (foto Henk Bouwman) Ymm,'.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13