TAD LEIDEN 'Pijnpoli jaarlijks door 1000 patiënten bezocht Buikhuisen soms als misdadiger bekeken WB3ÊÊÊÊM Ik kwam nog paar bekenden tegen LEIDSCH DAGBLAD Bureau Slachtofferhulp begeleidde 170 mensen Stoepierconcours afgelast s ZATERDAG 29 APRIL 1989 Verzet tegen dreigende sluiting AZL-afdeling LEIDEN De polikliniek van de Pijngroep in het AZL mag niet dicht, vindt Prof. J. Spier dijk, hoogleraar anasthaesolo- gie en hoofd van de gelijknami ge afdeling van het AZL. In de regio is geen vergelijkbare voor ziening voor de behandeling van de patiënten met chroni sche en acute pijnen. Boven dien kan de opleiding van anasthaesisten, aan wie in Ne derland al een groot te kort is, zonder de polikliniek niet blij ven bestaan. "Ik heb dan ook krachtig protest aangetekend tegen het voornemen tot slui ting van de polikliniek". Sluiting van zowel de Pijnpolikli- niek als de pijnkliniek (vijf bedden) maken onderdeel uit van een reeks voorstellen van de Commissie Her profilering van het AZL, die samen 14 miljoen gulden bezuinigingen moeten opleveren. Een plan dat vol gens Spierdijk te veel negatieve consequenties heeft. "Ik verwacht daarom niet dat de Raad van Be stuur tot sluiting zal beslissen. Er zitten wel redelijke raad". De Pijnpolikliniek krijgt jaarlijks ruim 1000 patiënten met chronische of acute pijnen te maken. Niet al leen uit de regio, ook uit de rest van Nederland. De Leidse Pijnpoli staat landelijk goed aangeschreven en kwam uit een onderzoek onder huisartsen als één van de beste po li's naar voren, zegt Spierdijk. De patiënten die zich melden, lijden aan bijvoorbeeld kanker, hoofd- of rugpijnen. Zij worden naar de Pijn poli doorverwezen als niet-acade- mische ziekenhuizen niets voor ze hebben kunnen doen. De kliniek beschikt over bepaalde technieken en geneesmiddelen waarmee veel mensen wel van hun pijn kunnen worden afgeholpen. Zo worden vol gens Spierdijk met de ontspan ningsmethode van de kliniek veel goede resultaten geboekt. Er wordt nauw samengewerkt met de afdeling psychiatrie, aange zien veel patiënten behalve licha melijke ook psychische kwalen hebben. Over sluiting van die afde ling wordt eveneens gedacht. "Dat zou een dubbele slag zijn", aldus Spierdijk. Als de Pijnpolikliniek dicht moet, zullen patiënten uit de regio voor behandeling naar bij voorbeeld Rotterdam of Utrecht moeten uitwijken. Voor consulten zullen zij nog wel in Leiden terecht kunnen. Ook gezien het grote belang van de polikliniek voor de opleiding van anasthaesisten (er zijn er nu onge veer 20 in opleiding), is Spierdijk Adviseur kunst en cultuurbeleid gemeente Leiden LEIDEN - Marie-José Grotenhuis is benoemd tot adviseur kunst- en cul tuurbeleid bij de gemeente Leiden. Ze zal in die functie deel gaan uit maken van de speciale projectgroep die de cultuurnota en de reorganisa tie in de sector cultuur moet voorbe reiden. Ze is aangesteld bij de ge meente tot 1 oktober van dit jaar. Mevrouw Grotenhuis werkt bij de Stichting De Beuk, een organisa tiebureau dat ook op andere terrei nen door de gemeente Leiden is in geschakeld. Mevrouw Grotenhuis is onder meer bestuurslid van de Haagse kunststichting, en was in die functie betrokken bij de reorga nisatie van de Haagse Comedie en het Nationale Toneel. vierkant tegen sluiting. Aan deze mensen is al een tekort in Neder land. De hoogleraar stelt vast dat "als er niemand meer is om mensen op de operatietafel onder narcose te brengen, het bedrijf" wel kan slui ten". Sluiten van de kliniek zou vol gens hem ook in tegenspraak is met de nota van staatssecretaris Dees van volksgezondheid over gezond heidszorg in het jaar 2000. "Het AZL is in 1971 als eerste in Nederland met zo'n Pijnpolikliniek begonnen. Inmiddels hebben alle academische ziekenhuizen in Nederland ons na gedaan. In de nota van Dees staat ook dat ze die móeten hebben". LEIDEN - De politie vraagt de ge meente duidelijker en vaker aan te geven wat de regels zijn op de Leidse wateren. Voorts zou er een goede registratie moeten komen van speedboten. Op die manier kan de overlast die dergelijke bo ten veroorzaken, wellicht beter worden ingedamd. Een stevige aanpak van mensen die de vaarre- gels overtreden, is volgens de po litie lastig omdat het vrijwel on mogelijk is om de snelheid of de overlast van een boot nauwkeurig vast te stellen. Bovendien is het vaak zeer moeilijk om de oorzaak van de schade die boten hebben aangericht precies te herleiden. Dit schrijft korpschef H. Mos- tert in antwoord op vragen van wethouder Van der Molen. De wethouder had de politie ge vraagd aan te geven hoeveel over- Pleidooi voor registratie speedboten in Leidse grachten last 'watersporters' veroorzaken, en wat er aan die overlast kan worden gedaan. Van der Molen deed dit nadat het Links-Leiden- raadslid Van Lint haar had gewe zen op het grote aantal klachten over overlast door speedboten. Volgens korpschef Mostert valt het met het aantal klachten over geluidsoverlast en te hoge snelhe den wel mee. De 20 klachten die de politie de afgelopen zomer over watersporters heeft gekre- Even de spieren oprekken. Winnaar Theo van der Veer uit Leiderdorp. Weer ruim drieduizend deelnemers aan Leidse Singelloop LEIDEN De Singellopen van de laatste jaren gaan steeds meer op elkaar lijken. Op een gunstige manier wel te verstaan. Op de Witte Singel is het de vrijdag avond voor Koninginnedag stee vast mooi 'loopweer' en gezellig druk. Jong en oud, soepel en stram, voor één keer allemaal te gelijk in trainingspak. Leiden slaat een uur lang op hol. Ook gisteravond om half acht stonden er weer meer dan drie duizend atleten en gelegenheids- lopers te trappelen van ongeduld op het startschot van hoofdcom missaris van de politie Mostert voor de zes kilometer lange pres tatieloop. Geroutineerde lopers als winnaar Theo van der Veer, nummer twee Jan Dirk Hazeleger en de als derde geëindigde Hans Koenekoop, stonden zo ver van de start dat zij de knal slechts vaag konden hoorden. De ware singellopers, voor wie de eind klassering er minder toe doet dan de gezelligheid, stonden braaf op de plaats waar gestart moest wor den. Zij liepen in elk geval de hele afstand van de dertiende Singel loop. Hoewel lang niet iedereen in het gedrang uit de voeten kon, was iedereen binnen een uur toch wel binnen. Dominique Sanders, negen jaar oud, had het hele eind gewandeld. Begeleid door zijn meefietsende vader, die hem op tijd van zijn natje en droogje voor zag, beleefde een leuke voettocht. In een wat hoger tempo legde Marianne Kijk in de Vegte het singeltraject af. "We liepen niet zijn vijven", wist de Leidse turn ster zich na afloop nog te herinne ren. "Bovendien kwam ik onder weg nog wat bekenden tegen. Voor mij was het de eerste keer, ik weet ook niet waarom ik nooit eerder heb deelgenomen. Ik vind het namelijk wel leuk, zo'n stuk hardlopen. Ik doe ook wel eens aan andere lopen mee". Onderweg kwam ik nog De gezichten van de mensen van de Leidse politie stonden gis teravond eveneens op tevreden. "Voor ons betekent de Singelloop een leuk avondje", meldde chef motorbrigade en parkeerpolitie Den Boef. "Veel van mijn colle ga's hebben meegelopen. Wij hebben met een man of vijftien het parcours autovrij gehouden. Dat lukte beter dan voorgaande jaren. Veel zijstraten waren vroegtijdig afgezet. Van tegemoet komende auto's was nu nauwe lijks sprake. En zelf was ik nog sneller bij de finish dan de eerste loper". Achter motoragent Den Boef kwam het hele lint singellopers min of meer uitgeput over de meet. De allersnelsten, onder wie meer regionale kopstukken dan de afgelopen jaren, in een mi nuutje of achttien. Die hardlopers hebben onderweg ongetwijfeld weinig van de Leidse binnenstad gezien. Wie zijn ogen wel de kost gaf, arriveerde een stuk later. Al met al maakten de duizen den betalende deelnemers het mogelijk dat de organiserende Leidse Politie Sportvereniging en het Leidsch Dagblad twee che ques voor goede doelen konden uitreiken. LD-directeur Arnold overhandigde Phil Verstraaten van de afdeling sport en recreatie van Endegeest een cheque van duizend ten behoeve van uitbrei ding van video-apparatuur. Voor zitter Pieter Corver van de stich ting tandem activiteiten gehandi capten (Stag) ontving behalve een symbolische tandem nog eens ne gen mille voor het organiseren van tandemtochten. Daardoor kan op 13 mei een tandemtocht naar de Keukenhof doorgang vin den. TIM BROUWER DE KONING gen, hadden vooral betrekking op het gevaar en de hinder die wer den veroorzaakt door boeggol ven. Vooral bewoners van woon boten hebben hierover geklaagd. De politie slaagde er het afgelo pen jaar, vaak met hulp van de rijkspolitie te water, in om een aantal al te onstuimige bootbezit- ters aan de kant te halen. Volgens Mostert bleken de meeste over treders zich echter nauwelijks be wust te zijn van de hinder die ze hadden veroorzaakt. De korpschef erkent dat het pro bleem de aandacht verdient, hoe wel hij het ook weer niet al te ern stig vindt. Hij verwacht niet dat de politie voortdurend streng kan optreden tegen overtreders, voor al ook nu de post van de rijkspoli tic te water in Warmond dreigt te worden opgeheven. Expositie foto's over asielzoekers LEIDEN - In de hal van het Stad huis wordt van maandag 8 mei tot en met 30 mei de foto-tentoonstel ling Asielzoekers in Nederland ge houden. Oud-minister Gardeniers- Berendsen opent om 16.00 uur de tentoonstelling. Daarvoor houdt wethouder De la Mar van sociale za ken een inleidend praatje. De 40 fo to's van de expositie geven een beeld hoe asielzoekers in Neder land worden opgevangen. De tentoonstelling belicht vooral het verblijf van asielzoekers in de Nederlandse gemeenten, waar ze na aankomst op Schiphol veelal te recht komen. Asielzoekers in Ne derland wordt gehouden in het ka der van de manifestatie Leiden, Stad van Vluchtelingen. De exposi tie is tijdens de kantooruren in de hal van het Stadhuis te bezichtigen. Activiteiten in kader van tentoonstelling Afghanistan LEIDEN In het kader van de ten toonstelling in het Rijksmuseum voor Volkenkunde 'Afghanistan een nieuw begin', wordt een aantal evenementen gehouden. Er worden drie concerten gegeven waarvan de opbrengst naar Afghaanse vluchte lingen in Pakistan gaat. Een harptrio geeft een optreden op 30 april. Op 7 mei wordt een con cert gehouden door een strijkorkest dat onder leiding staat van de violist Isidor Lateiner. Het derde concert op 28 mei, wordt gehouden door een strijkquintet. De concerten begin nen allemaal om 11.00 uur en de toe gangsprijs bedraagt 25 gulden per concert, inclusief een bezoek aan de tentoonstelling. Voor nadere infor matie kan contact worden opgeno men met het secretariaat van de 'stichting steunfonds Afghan relief die de concerten organiseert, tele foon 020-430809 of met de afdeling public relations van het museum te lefoon 0671-211824. Tevens brengt de in Engeland woonachtige Afghaanse schrijfster Amina Shah van 7 tot en met 19 mei een bezoek aan de tentoonstelling in het Rijksmuseum voor volken kunde. Zij laat in verschillende pro gramma's dia's zien van vluchtelin genkampen en vertelt over het le ven in de kampen. Ook houdt zij op op woensdag lo mei een middag poppe nmaken voor jong en oud. Voor het reserveren van plaatsen voor deze programma's kan contact worden opgenomen met de afde ling public relations van het muse- LEIDEN - Het bureau Slachtoffer hulp heeft de afgelopen vijf maan den bijna 170 mensen bijgestaan die het slachtoffer zijn geworden van een misdrijf. Iets minder dan de helft van deze mensen had voldoen de aan een enkel contact met het bureau, waarbij vooral vragen aan de orde kwamen over verzekerin gen, schadevergoedingen en derge lijke. De overige clienten hadden behoefte aan een langduriger bege leiding. Vooral mensen die het slachtoffer zijn geworden van in braak, mishandeling of diefstal heb ben beroep gedaan op een uitge breidere begeleiding. Dit blijkt uit het verslag over de maanden november 1988 tot en met maart 1989 van het bureau Slachtof ferhulp. Het bureau geeft slachtof fers van een misdrijf emotionele on dersteuning, maar helpt hun ook met allerlei praktisch zaken, zoals het invullen van formulieren of het schrijven van brieven. Uit het verslag wordt duidelijk dat het bureau niet afwacht totdat slachtoffers zich melden, maar het hen ook actief benadert. Zo heeft het bureau de afgelopen vijf maan den 324 slachtoffers gebeld met de vraag of ze behoefte hadden aan hulp. Het merendeel van deze men sen toonde geen belangstelling. Bijna 260 mensen vonden een be zoek van één van de vrijwilligers van het bureau niet noodzakelijk. Rond 65 slachtoffers stelden na een telefoontje van het bureau wel prijs op hulp. Ongeveer 95 mensen nam overigens op eigen initiatief contact op met het bureau. Zes slachtoffers werden doorverwezen door de Leidse recherche. Uit het verslag van het bureau blijkt dat een opmerkelijk groot aantal ouderen een beroep heeft ge daan op uitgebreidere hulpverle ning. Van de 27 zaken die inmiddels zijn afgerond, hadden er precies een derde betrekking op mensen ouder dan 70 jaar. Respektievelijk 15 en 19 procent van de zaken betrof men sen tussen de 15 en 19 jaar en 20 en 29 jaar. Ruim de helft van de slacht offers die door het bureau zijn bijge staan, had problemen met de emo tionele verwerking van het misdrijf. Ze vroegen daarbij vooral inlichtin gen en advies van het bureau. Methode van onderzoeken leidde tot nationale hetze ADVERTENTIE (vervolg van pagina 1) LEIDEN - Prof. Buikhuisen werd soms benaderd als was hij een misdadiger. Wat was er aan de hand? Ging het om een mis dadiger? Nee, het ging om ie mand die juist de crimineel wil de onderzoeken. En het was met name de methode van on derzoek die een hetze rond zijn persoon deed ontstaan, een het ze die van Buikhuisen een lan delijke bekendheid maakte. Hij wilde bij dat onderzoek name lijk de biologische kenmerken van misdadigers betrekken. Buikhuisen is zijn hele leven over tuigd geweest van de stelling dat crimineel gedrag niet alleen be paald wordt door het milieu waaruit iemand komt. In zijn speech kwam hij gisteren met de vergelijking tus sen criminaliteitscijfers van West en Oostduitsland. Ondanks een voor onze normen ongehoord streng justitieel beleid lopen er in Oostduitsland toch misdadigers rond. door Meindert van der Kaaij Volgens Buikhuisen zijn er nu eenmaal mensen op wie noch justi tieel, noch de omgeving veel in vloed kunnen uitoefenen. Er zijn kortom altijd mensen die voortdu rend regels overtreden. Daaraan lig gen volgens hem kenmerken ten grondslag die mogelijk biologisch bepaald zijn. Er zijn kinderen die bij voorbeeld het vermogen missen om te leren wat goed en wat slecht ge drag is. Of kinderen die niet in staat zijn een emotionele band te ontwik kelen, zodat er iets van een geweten ontbreekt. Om Buikhuisens stelling te be wijzen was onderzoek nodig en met name daartegen richtten zich alle bezwaren. Critici schuwden daarbij niet dat onderzoek te vergelijkin gen met praktijken van de nazi's. Beschuldigingen dat schedelmetin gen en hersenspoeling daarbij ge bruikt zouden kunnen gaan wor den, waren niet van de lucht. Een te kening in het inmiddels opgeheven blad Cri, bleef volgens prof. Hoefna gels de hele discussie overheersen: een kale misdadiger met elektroden op zijn hoofd. En dat terwijl ieder een wist dat het onderzoek slechts het stellen van vragen bevatte. Hoewel Buikhuisen tot een aantal keren toe toestemming kreeg om het omstreden onderzoek te gaan doen, is het er nooit echt van geko men. Een keer dreigde de Bond van Minderjarigen de inrichting te be zetten waar hij het onderzoek zou uitvoeren. In een ander geval ver zetten maatschappelijk werkers zich. Het onderzoek dat hij gisteren besprak was uitgevoerd onder stu denten. Buikhuisen bleek ervan over tuigd te zijn dat de resultaten inder daad zijn theorie bevestigden. De theorie dat in het zenuwstelsel van de mens een systeem zit dat ons helpt om ongewenst gedrag te voor komen. Dat systeem zorgt er bij-I voorbeeld voor dat strafdreiging an weerhoudt om mis daden te begaan. Dat systeem werkt bij niet iedereen even sterk, zo con cludeerde Buikhuisen. Een andere conclusie is dat het straffen bij men sen die daarvoor niet gevoelig zijn, totaal zinloos is. De Dukdalf zamelt vijf mille in voor Natuurfonds LEIDEN - De inzamelingsactie van leerlingen van Jenaplan school De Dukdalf voor behoud van de panda en het tropisch re genwoud heeft 5000 gulden op geleverd. De afgelopen weken hebben leerlingen uit de Meren- wijk tegen betaling verschillen de klusjes verricht. De actie is bedacht en georganiseerd door de kinderraad van de school. De klusjes bevatten bijvoor beeld het schoonmaken van stoepen, wassen van auto's, het doen van boodschappen en ver richten van huishoudelijke werkzaamheden. Daarnaast gin gen de leerlingen een wedden schap aan met ouders en beken den om tegen betaling hun per soonlijk record baantjes trek ken te verbeteren. De directie van zwembad De Zijl heeft hier voor het bad gratis ter beschik king gesteld. De laatste actiedag sloot de school af met een door de leer lingen uitgevoerde playback- show. De entreegelden van deze show waar André Hazes, Mi chael Jackson en het Neder lands elftal in het klein optra den, kwam ten goede van het goede doel. Een vertegenwoor diger van het Wereld Natuur fonds heeft de 5000 gulden in ontvangst genomen. LEIDEN - Het stoepiersconcours dat de ondernemersvereniging Haarlemmerstraat voor vandaag had georganiseerd, gaat niet door. Slechts tien mensen hadden zich aangemeld voor het concours. Een stoepier probeert op een grappige en originele manier mensen win kels in te praten. Drogist De Koning vertelt dat het concours nog niet helemaal van de baan is. "We willen het op een later tijdstip zeker laten doorgaan", zo zegt hij. Volgens De Koning moeten er dan wel minstens dertig deelne- Voor het concours waren forse geldprijzen beschikbaar gesteld. De winnaar kon rekenen op duizend gulden. Voor de tweede en derde la gen bedragen van 500 en 250 gulden klaar. Bovendien kreeg iedere stoe pier voor de twee uur vijf tientjes. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11