Kohl blijft bij uitstel vervanging raketten Nog steeds verzet binnen partijtop over perestrojka 'Eerst onderhandelen met Russen' Chinese regering wil dialoog met studenten Arabische Liga stelt bestand Libanon voor AIDS-KIND NAAR SCHOOL Surinaamse mensenrechtenactivist Polanen door militairen opgepakt TIM EXCEPTION/ ~i VRIJDAG 28 APRIL 1989 BUITENLAND PAGINA 5 BONN (GPD/ANP) Westduitsland houdt vast aan zijn eis dat de NAVO snel onderhan delingen moet beginnen met de Sovjetunie over de beperking van de raketten voor de kor te afstand en de nucleaire artillerie. De uitkomsten van dit nieuwe overleg en de Weense besprekingen over vermindering van de conventionele bewapening zullen van doorslag gevende invloed moeten zijn op het besluit of de verouderde westerse Lance-raket wordt vervangen door een nieuw systeem met een bereik van bijna 500 kilometer. Pas in 1992 zal besloten moeten worden of in 1996 een opvolger van de Lance moet worden geproduceerd en geplaatst. Deze harde houding vertolkte op de NAVO-top. Wij hebben er een i/.| bondskanselier Helmut Kohl giste- elementair belang bij dat het bond genootschap ook in de toekomst nauw samenwerkt en in staat tot handelen is. Deze coalitie en deze regering hebben in 1983 met de plaatsing van de kruisraketten en Pershings meer dan welk land ook zijn met spanning verwachte regeringsverklaring. "Ik onder streep dat het van doorslaggevende en beslissende invloed is of het lukt meer veiligheid op een lager nucle air en conventioneel niveau te w scheppen middels een akkoord met bewezen hoe ernstig wij de veilig- het Warschau Pact dat een verras- heid en stabiliteit van de NAVO ne- singsaanval of grootscheepse offen- men". sieven uitsluit". "Wij hebben van niemand bijles Kohl, die zijn loyaliteit aan de drie nodig. Iedereen moet begrijpen dat geallieerden, Groot-Brittannië, de wij gezien de reikwijdte van de ra- VS en Frankrijk, onderstreepte, zal ketten voor de korte afstand kwets- in gesprekken met de Britse pre- baarder zijn dan welk land dan ook. mier Thatcher (zondag), de Italiaan- En daarom is het voor mij vanzelf- se minister-president De Mita (dins- sprekend dat onze. vrienden voor dag) en met premier Lubbers onze belangen evenveel begrip op- (woensdag) proberen steun voor het brengen als wij bij veel gebeurtenis- afwijkende Westduitse standpunt sen in het verleden voor hun belan gen' Ordonez en Andreotti, hebben gis teren laten merken dicht bij het standpunt van de Bondsrepubliek te staan. Andreotti zei dat Italië be grip heeft voor de bijzondere gevoe ligheid van de Bondsrepubliek op het punt van de kernraketten voor de korte afstand terwijl Ordonez zei dat met modernisering van de Lan- ce-raketten best gewacht kon wor den. Bondskanselier Kohl. TOKYO (GPD/Rtr/UPI/AFP) - De Chinese leiders zijn gisteren ge zwicht voor een van de belangrijk ste eisen van de studenten en heb ben hen een dialoog in het vooruit zicht gesteld. Maar de studentenlei ders zeiden vanochtend, dat een sa menspraak met de regering alleen mogelijk is wanneer de pas opge richte studentenvakbonden daar bij worden betrokken. Het Chinese televisiejournaal meldde gisteren dat de regering en het Centraal Comité van de commu nistische partij hebben ingestemd met het voeren van overleg met de studenten. "Wij zijn bereid op ieder moment met de studenten te pra ten", aldus de verklaring van een woordvoerder van de Chinese Staatraad, die voor de tv werd voor gelezen. Hij stelde daarbij wel als voorwaarde dat de studenten een einde moesten maken aan hun maandag begonnen collegeboycot. De regering erkent de begin deze week opgerichte bonden, de eerste in hun soort in China, echter niet. De studenten zeggen, dat de grond wet oprichting van studentenvak vereniging toestaat. De autoriteiten gingen door de knieën, nadat zeker een half miljoen studenten, arbei ders en andere sympathisanten een demonstratie verbod negeerden en opmarcheerden naar het zwaarbe waakte Tiananmenplein, in het cen trum van Peking. De dikke muur van zwaar bewa pende en in gevechtstenue uitge ruste politiemannen rond het plein, bezweek onder het geweld van de honderdduizenden betogers, die als een menselijke sneeuwbal over hen heen rolde. De demonstratie verliep echter vreedzaam. De betogers trokken jubelend weg, nadat de Chinese leiders via de staatsradio hadden bekendgemaakt dat zij een dialoog verwelkomden. Tijdens de vijftien kiloimeter lange tocht van de Universiteit van Pe king, in het noordwestelijke deel, naar het plein van de Hemelse Vre de, in het centrum, werden de beto gers luid toegejuicht door het pu bliek, dat de voorbijtrekkende stu denten drank, voedsel en ander ver sterkingen aanbood. BAYRUT (AP) De drie belang- De Husayn benoemt topmi]itair tot nieuwe premier i staakt-het-v Nederland zet zijn pogingen voort om via een eigen voorstel te proberen het meningsverschil bin nen de NAVO over de modernise ring van de kernwapens voor de beschietingen tussen moslims korte afstand (tot 500 km reikwijd te) te overbruggen. Minister Bolkes- tein hoopt nog steeds dat de NAVO op haar topconferentie van eind mei haar eensgezindheid terugvindt. Volgens het Nederlandse voorstel moet de NAVO besluiten de korte- acht te moslim-deelregering van In de ochtend duurden de waarnemend premier Hoss gaf een verklaring uit waarin 'volledige sa menwerking' met het Arabische waarnemerscorps werd toegezegd. zullen vandaag geweest, open te stellen op het mo- net in een verklaring gezegd dat de ment dat het staakt-het-vuren in- Arabische Liga Syrië onder druk gaat. moet zetten zijn overheersing van Het christelijke kabinet heeft ook het Libanese volk te staken. Bij de aangekondigd de VN-Veiligheids- nieuwe artilleriegevechten, die dui- raad te vragen een procedure uit te zenden inwoners van Bayrut terug werken voor uitvoering van resolu- joegen naar hun schuilkelders, zijn tie 425, die oproept tot ontruiming volgens de politie een dode en twee van de Israëlische veiligheidszone gewonden gevallen, in het zuiden van Libanon. Beide concurrerende regeringen In de Syrische hoofdstad Damascus moslims en christenen maakte het officiële persburesau klaarden zich gisteren akkoord met SANA bekend dat de regering TEL AVIV (GPD) Koning drachtwapens (SNF) te modernise- Husayn van Jordanië heeft gisteren ren. Als de onderhandelingen tus- maarschalk Sharif Zaid Bin-Shaker sen Oost en West in Wenen over de (55) benoemd tot premier. Bin-Sha- vermindering van de niet-nucleaire ker, voormalig chef van de generale strijdkrachten resultaat hebben zou staf, fungeert sinds december als vervolgens ook over de SNF-wa- hoofd van de hofhouding en is mili- pens- kunnen worden onderhan- tair adviseur van de koning. Hij zal deld. De Sovjetunie zou dan wel leiding moeten gaan geven aan een haar grote overmacht op dit terrein tijdel;". kabinet, dat als belangrijk- moeten verminderen. Onderhande- ste taak krijgt het uitschrijven van lingen mogen niet leiden tot volledi- parlementsverkiezingen. ge afschaffing van de SNF-wapens. Afgelopen maandag legde pre- De Spaanse en Italiaanse r Zaid Rifai zijn functie i een stroom van kritiek op zijn eco nomisch beleid en onlusten in een aantal steden in het zuiden van het land. In Amman wordt spoedig de bekendmaking verwacht van een nieuw kabinet, waarin waarschijn lijk maar een paar van de 25 minis ters van de oude regering zullen te rugkeren. Maarschalk Bin-Shaker is een verre neef van koning Husayn en al jaren een van zijn voornaamste ver trouwelingen. Hij heeft geen econo mische achtergrond, maar het risico van nieuwe onrust heeft de koning kennelijk de voorkeur doen geven aan een militair. Eerder deze week maakte Husayn bekend dat de toegezegde verkiezingen, de eerste in 22 jaar, zo snel mogelijk zullen worden gehou den, maar over de organisatie ervan is nog weinig bekend. In ieder geval zal het nieuwe parlement geen afge vaardigden meer tellen van de Wes telijke Jordaanoever. ters i buitenlandse zaken, resp. voorstel voor een staakt-het- ren van de Arabische Liga, nadat Syrië hen daarin al was voorgegaan. Terwijl Syriërs en christenen el kaar uren na het Arabische voorstel vanachter de Groene Lijn centrum van Bayrut over en weer bestookten met mortiergranaten en raketten, gaven de twee Libanese regeringen afzonderlijk hun fiat aan het bestandsvoorstel. Het christelijke kabinet van gene raal Aoun beloofde samen te wer ken met het 312 man tellende mili taire waarnemersteam dat dè Arabi sche Liga naar Libanon wil sturen. president Hafez Assad 'tevreden' was met de resoluties die de Arabi sche Liga aangaande Libanon had aangenomen. Gisteren verklaarde Aouns mili- het taire driemans-kabinet dat het de oproep van de Arabische Liga om alle land-, zee- en luchtblokkades op te heffen verwelkomde. Het ka binet van Aoun gaf opdracht de in ternationale luchthaven van Bay rut, die sinds 12 maart gesloten is De oproep voor een staakt-het- vuren is de vierde poging van de Arabische Liga om een einde te ma ken aan een zeven weken durende slachtpartij tussen christenen aan de ene, en Syriërs en Druzen aan de andere kant. Eerdere oproepen Een door Aoun gelaste blokkade van moslim-havens was de aanlei ding voor de strijd die de christelij ke generaal sinds 8 maart met een legertje van 20.000 man levert tegen een overmacht van 40.000 Syrische militairen en de ongeveer 7.000 man tellende Druzenmilitie van Jum- den door Aoun verworpen, omdat blatt. De strijd, die met zwaar mate- hij vond dat die geen recht deden rieel wordt uitgevochten, heeft aan aan zijn eis dat ook de rol van de Sy- zeker 272 mensen het leven gekost rischc vredesmacht, die partij is ge- en geresulteerd in een ware volks- worden in de burgeroorlog, wordt verhuizing uit Bayrut, dat steeds bekeken. meer de aanblik van een geruïneer- Eerder op de dag had Aouns kabi- de spookstad gaat vertonen. Buitenland kort Sihanouk Prins Sihanouk, de leider van het Kampucheaanse verzet, heeft het voorstel van de regering in Phnom Penh om na de terugtrekking van Vietnamese troepen verkiezingen te houden, afgewezen. Hezbollah Een Franse rechter heeft gisteren arrestatiebevelen uitgevaardigd te gen zeven leden van de pro-Iraanse Hezbollah-beweging in Libanon wegens een reeks aanslagen in Pa rijs twee jaar geleden. Polen De Poolse communistische leiders hebben gisteren een voorproefje j kregen gels toen het meestal volgzame par lement de verkiezing' PARAMARIBO mensenrechtenactivist, dominee Rudy Polanen, mag zijn land voor lopig niet verlaten. Hij werd giste ren op het vliegveld Zanderij opge pakt en na acht uur vrijgelaten door de militaire politie. Polanen wordt - door de militairen van verdacht De Surinaamse voortdurend de vinger te leggen op militairen geaccepteerd dat Bruns- zere plekken in de Surinaamse de- wijk er grensposten op na houdt en mocratie Ook ijvert zijn organisatie dat het land dus de berechting van militairen die voor en tijdens het conflict met Brunswijk de mensenrechten heb ben geschonden. Vrijwel direct na zijn arrestatie 'hand- en spandiensten te hebben hielden enige honderden leden verleend' aan het junglecommando aanhangers van de 'Organisatie i Ronnie Brunswijk. door Marie Annet van Grunsven Jaar werd mensenrechtenactivist Gerechtigheid en Vrede' spontane demonstratie bij Fort Zee- landia. Zij verwachtten een lange periode van opsluiting. Eind vorig Stanley Rensch 13 dagen vastge houden op basis van een soortgelij- plan zich met zijn ke beschuldiging. Rensch moest Carter en Ford naar Panama voor toezicht verkiezingen WASHINGTON (Rtr/DPA/UPI) De Amerikaanse oud-presi denten Carter en Ford nemen deel aan een internationale dele gatie die toezicht wil houden op de verkiezingen in Panama op 7 mei. In een scherpe verklaring waarschuwde de Amerikaanse president Bush gisteren het Pa namese bewind van generaal Noriega dat Washington de win naar van de verkiezingen niet zal erkennen als sprake is van fraude bij de stembusstrijd. De politieke spanning tussen Panama en de VS is de afgelo pen tijd opgelopen na uiting van de Amerikaanse vrees dat het Panamese bewind de verkiezin gen zal manipuleren. Panama beschuldigt op zijn beurt Was hington ervan te trachten in te grijpen in Panamese interne aangelegenheden. In een scherp gestelde verkla ring zei president Bush dat "aan de dagen van de regering van een dictatuur...in Panama een eind moet komen. De VS zullen een door Noriega gefraudeerde verkiezingsuitslag niet erken nen", aldus de president. "Het streven van het Panamese volk naar democratie mag niet wor den genegeerd". In 1977 sloot Carter met de vroegere Panamese militaire lei der generaal Torrijos het ver drag over het Panama-Kanaal. Daarbij krijgt Panama in het jaar 2000 het beheer over de stra tegische waterweg. De mede werker zei dat Carter om dit ver drag beschikt over veel respect in Panama ondanks Amerikaan se pogingen Noriega weg te wer ken. Onder de overige leden van de delegatie zijn naar verwach ting parlementariërs uit andere Latijnsamerikaanse landen. Polanen gezin in Nederland te vestigen, na op doorreis een kerkelijke confe rentie op Barbados te hebben be zocht. De dominee was directeur van het diaconessenziekenhuis in Paramaribo. Daarnaast was hij voorzitter en oprichter van de ker kelijke actiegroep 'Organisatie voor Gerechtigheid en Vrede' TAMP A - De 7-jarige Eliana Martinez uit de Amerikaanse stad Tampa in Florida zwaait naar fotografen voordat ze, begeleid door haar moeder, de democratische spelre- e l°riaa zwaan naar joiograjen vooraai ze, oegeieia aoor naar moedei •t meestal volgzame par- Manahattan Exceptional school binnenstapt. Eliana heeft aids en dat -ixvicz.111 van <_iiuan tut 'de schoolleiding reden haar te weigeren. Een districtsrechter heeft minister van^n'^matiezakpnTii'na woensdag uitgesproken dat Eliana moet worden toegelaten. Verwacht verhinderde! He?Sem™tkeurde w°rdtdaJ nu °°k elders in de Verenigde Staten ouders van gewe.gerde uiteindelijk de benoeming van Ur- aids-kinderen met succes procedures bij rechtbanken kunnen beginnen. ban, die voorzitter is van Poolse Foto afp) staatsradio en televisie, met een uiteindelijk bij gebrek aan bewijs 'voorlopig worden vrijgelaten'. Legerleider Bouterse en land machtcommandant Sital beschul digen ondertussen Polanen van sa menwerking met Brunswijk. Vol gens de militairen zou Polanen op de hoogte zijn geweest van de aan val door Brunswijk op het bosne- Vooral in die functie maakte hij gerdorp Pokigron. Bouterse: "Pola nen en het diaconessenhuis zijn het contactadres van Brunswijk in Pa ramaribo". Polanen zou zijn kennis over de voorgenomen aanval hebben opge daan in het radioverkeer tussen Pokigron en het diaconessenhuis via een radiozender ten behoeve de medische_zending. De mili- dat hij de' regering niet op de hoogte heeft gebracht van Brunswijks plannen, juist in een week dat het Nationale Leger in hoogste staat van paraat heid was gebracht. Behalve op Polanen is de legerlei ding ook kwaad op minister Vreed- regionale ontwikkeling. zich gehaat bij de legertop, door Arrestatiegolf na moordaanslag Peru tweeën is ge deeld. Volgens Sital had Vreed zaam terug moeten keren naar de stad na zijn aanhouding op de Bo- ven-Surinamerivier. De legerleiding verwijt de rege ring onduidelijkheid over het 'terro risme' in Suriname. Bouterse: "Als men liever het junglecommando heeft dan het Nationale Leger, dan moet dat worden gezegd". En over de aanhouding van Polanen: "Als we een dominee verhoren dan is het hele land in rep en roer. Maar als de terroristen een dorp platbranden duurt het drie dagen voordat de re gering een standpunt inneemt". Intussen is het leger "wegens ge brek aan materiaal" opgehouden de stuwdam en de elektriciteitscentra le van het Brokopondo-stuwmeer te bewaken. Het bauxietbedrijf Sural- co, dat het grootste deel van de elek- SANTAGO (Rtr) - De Chileense triciteit afneemt heeft daarover al militaire Ieider en president Pino- verontrusting uitgesproken in een chet js ,steren teI!uggekomen op brief aan president Shankar Bou- beslmt het voltallf|e kablnet j i-'u da P0Slt'e Van h6t l6ger 'aten aftreden. Na een ontmoeting duidelijk is, dan gaan we weer naar met de andere leden van de juntJ de stuwdam verklaarde een regeringswoord- Ook op de plotselinge aanhou- voerder d t minister Van tinnen- ding van Polanen heeft de Surma- landse 2aken Caceres js herbe. regering weer niet of nauwelijks noemcj. Pinochet komt terug op besluit aftreden kabinet LIMA (AFP) De politie in de Peruaanse hoofdstad Lima heeft gisteren zeker 4000 mensen gearres- tairen verwijten Polanen teerd tijdens een razzia nadat die zelfde dag een moordaanslag was gepleegd op Edilberto Arroyo, een vertegenwoordiger van de belang rijkste oppositiepartij, de Linkse Unie. Dat maakte de politie bekend. De operatie werd uitgevoerd op bevel van president Alan Garcia. Vooral het district Charlacayo, 25 Vreedzaam liet zich, op weg kilometer ten oosten van de hoofd stad, werd uitgekamt. Hier werd Ar royo door vier mannen doodge schoten. gereageerd. President Shankar gerde de petitie in ontvangst te ne men waarin demonstranten vroe gen om de vrijlating van Polanen Toen de arrestatie bekend werd hield hij zich onbereikbaar. dïïTemgT'twe'e min" tlrTdi'e In de nacht van woensdag op don derdag was er nog sprake van dat Caceres alsmede drie andere gema tigde ministers zouden aftreden na dat Pinochet het aftreden van het voltallige kabinet had aangekon- Nationale Assemblée, heeft actie van het junglecommando in Pokigron en de 'bevrijdingsactie' militair uit een politiecel tjeke r de begrafenis in het binnenland van stamhoofd Aboikoni, aanhouden door het junglecommando. Daar door heeft Vreedzaam volgens de worden vervangen, zijn die ijnbouw en voor industrie. ontstond volgens poli waarnemers in Santiago de uitsluitend vergaderd achter geslo- weigering van pinochet in te stem. ten deuren. Het gesprek van de dag men me« hervormingsvoorstellen m Paramaribo is de vraag wie nu ei- van Caceres die zoude* lel. genlijk de feitelijke machthebbers den tot wij2igingen ,n de door de - Suriname: de legerleiding of junta opgestelde grondwet. kleine meerderheid goed. Doodvonnissen Drie guerrillastrijders van het Afri kaans Nationaal Congres (ANC) zijn gisteren ter dood veroordeeld we gens viervoudige moord en een bomaanslag op een busstation. De drie beklaagden hadden iedere me dewerking aan het proces gewei gerd, omdat zij zichzelf niet als mis dadigers beschouwden, maar als krijgsgevangenen. De executieda tum is nog niet vastgesteld. Castro De Cubaanse leider Fidel Castro zal waarschijnlijk eind dit jaar een be zoek brengen aan het Europees Par lement in Straatsburg. Dat heeft Rudi Arn^t, voorzitter van de socia listen in het parlement, vandaag meegedeeld. Israël Israëlische soldaten hebben giste ren bij ongeregeldheden in de be zette gebieden drie Ralestijnen doodgeschoten en 78 anderen ver wond. Dat brengt het aantal men sen dat deze week bij ongeregeldhe den gewond is geraakt volgens de berichten op meer dan 225. MOSKOU - Het Centraal Comité van de Communistische Partij van de Sovjetunie mag nu dan wel zijn ontdaan van 110 oude, afgeleefde en futloze leden uit de Brezjnev-tijd, maar dat betekent nog allerminst dat de 251 bonzen die nu in dat hoogste partijlichaam zijn overge bleven vol overgave de perestrojka mars blazen. door Alexander Münninghoff Een extra dikke Pravda van acht pa gina's, waarvan er zeven waren af gedrukt met redevoeringen van dit als historisch aangeprezen plenum, liet gisteren zien dat er onder de overgeblevenen nog steeds velen zijn die allerminst staan te juichen bij wat zich momenteel in perestroj- kaland afspeelt. Gorbatsjov gaf in zijn slotwoord aan ook een schot voor de boeg door te suggereren dat er nog mepr functionarissen uit de partijtop zou den verdwijnen. Voor 25 mei, de dag waarop het nieuwe gekozen Congres van Volksafgevaardigden voor het eerst bijeen zal komen, voorzag hij nog zo een partijple- Onder de twintig sprekers op het plenum van dinsdag waren er acht die bij de afscheidnemers hoorden. Zonder uitzondering omschreven zij zichzelf als oprei communisten. De partijsecretaris van Azerbajdzjan, Alijev, ging het verst in het schoon wassen van het eigen besmeurde blazoen en leverde felle kritiek op de pers die hem van allerlei lelijks had beticht, waardoor hij naar eigen zeggen een hartaanval had gekre gen. De oude sphinx Gromyko deed aan deze vertoning niet mee en hield de eer aan zichzelf. Gorbatsjov. <roto anp> De twaalf andere sprekers waren voornamelijk regionale partijbazen, waarvan er enkelen in maart derma te schandelijke verkiezingsnederla gen hadden geleden dat hun aan blijven verbazingwekkend mag he ten. Want wat te denken van de Le- ningradse partijsecretaris Solovjov, die nog geen 25 procent van de stemmen kreeg, maar nu weer stond te oreren over het gezamen lijk de mouwen oprollen en er te genaan gaan, terwijl het volk toch duidelijk had laten merken dat het die koers onder zijn leiding niet wenst voort te zetten. Ook de burgemeester van Mos kou, Sajkin, had de mond vol over de lessen die uit de verkiezingen moeten worden getrokken (hij werd, zij het minder verpletterend, ook afgestemd in maart) maar ver zuimde daarbij de enige juiste stap, namelijk aftreden, aan te kondigen. De partij zoekt excuses voor haar afgang, en voorlopig lijkt Gor batsjov die bochtenwringerij toe te laten. De verslagenen blijken het vooral te zoeken in de hun vijande lijk gezinde pers die een hang naar het sensationele zou vertonen en er veel te weinig op gebrand zou zijn de partijlijn voor de arbeiders te verduidelijken. Maar ook kwamen er op het ple num regelrechte verwijten naar vo ren aan de centrale partijleiding, die het op ideologisch gebied zou laten afweten en een veel te halfslachtig bewind zou voeren, waardoor wat men noemt 'extremistische groepe ringen' de vrije hand krijgen. Daar door is er, aldus deze sprekers, on rust ontstaan in diverse republie ken en zelfs in Leningrad en in Mos kou een duidelijke verwijzing naar de vele, vaak niet goedgekeur de, demonstraties die in deze twee belangrijkste steden van de Sov jetunie de laatste tijd geregeld plaatsvinden. De al eerder genoemde Solovjov signaleerde ook een radicalisering binnen de partij zelf, waarbij groe pen partijleden zich tegen hun ei gen leiding verzetten. Onder de le den van het nieuwe Congres van Volksafgevaardigden zijn er ruim tachtig procent lid van de partij, maar er zijn nu al besprekingen gaande over toekomstige blokvor mingen, waarbij er soms standpun ten worden ingenomen die zeker niet overeenstemmen met wat de partijtop denkt, zoals bijvoorbeeld onder de afgevaardigden uit de Bal- tische landen. De conclusie lijkt gerechtvaar digd dat het plenum van deze week nogmaals overduidelijk heeft laten zien, dat de vroeger zo spreekwoor delijke eenheid van de CP van de Sovjetunie in de afgelopen vier pe restrojkajaren is opgehouden te be staan. Wat overblijft is een ring met boksers, waarin Gorbatsjov voorlo pig aan de winnende hand is.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5