Meerderheid lijkt voor euthanasiewet Brein achter terreurdaden of slachtoffer? Zachte dood voor D66-voorstel Verdeelde reacties op nota voll^shuisvesting Bejaarde durft tehuis niet te bekritiseren Akkoord over Nederlandstalig commercieel televisiestation Eis van vijftien jaar tegen oud-directeur Toetanchamon V KI J DAG 28 APRIL 1989 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) - Het wetsontwerp euthanasie van de regering lijkt een goede kans te maken te worden aangenomen door een meerderheid in de Tweede Kamer. Het initiatief voorstel van D66 daarentegen dreigt een zachte dood te sterven na een lijdensweg sinds 1984. Tijdens de eerste schermutselingen in het kamerdebat gisteren kwam de WD, die tot nog toe de onzekere factor in het geheel was, weliswaar nog niet tot een definitieve standpuntbepaling, maar klonk tussen de regels door de acceptatie van het regeringsvoor stel. ker dat de rechter dit zal honoreren, maar eens duidelijkheid in komen, In de Wet uitvoering geneeskunde vonden de socialisten. Op dit mo- komt te staan wanneer geen sprake ment actieve euthanasie Het CDA kiest voor een verbod op actieve euthanasie en ziet dat beli chaamd in het regeringswetsont werp. Passieve euthanasie (een be handeling staken, pijnbestrijding die het intreden van de dood onge wild kan bespoedigen) mag ook van het CDA als het medisch handelen maar getoetst wordt aan zorgvul digheidseisen. PvdA, PPR, PSP en uiteraard D66 kiezen voor het D66- voorstel, de kleine rechtse partijen SGP, RPF en GPV verwerpen uit religieuze overwegingen beide wetsontwerpen. Het regeringsvoorstel bevestigt de bestaande praktijk dat actieve de lijn van de jurisprudentie aan niet getornd mag worden. Im mers: de Hoge Raad honoreerde in 1986 een beroep op overmacht wordt v feit dat het huidige vervolgingsbe- dit geval overmacht op leid moet worden voortgezet, noodsituatie. Dat Ook de PvdA kwam met die ver volging aanzetten: er moest ni roep doen op een strafuitsluitings grond, grond sluit aan bij de jurisprudentie de Hoge Raad. Het is echter niet DEN HAAG (GPD/ANP) - De re geringsfracties CDA en WD heb ben mild maar verdeeld gereageerd op de definitieve nota 'Volkshuis vesting in de jaren negentig' van staatssecretaris Heerma. De WD constateert 'met genoegen' dat een verhoging van het huurwaarde forfait nog lang niet zeker is, omdat de nota slechts rept over een studie naar de effecten daarvan. Het huur waardeforfait is het deel van de ei gen woning waarover belasting moet worden betaald. Een verho ging daarvan leidt tot een verzwa ring van de woonlasten voor ei genaar/bewoners. Het CDA daarentegen hoopt dat een verhoging van het forfait dich terbij is gekomen. "Wij zijn voor stander van een evenwichtige be handeling van de koop- en huursec tor", aldus CDA-kamerlid Wolters. De forse huurverhogingen die Heerma in het vooruitzicht stelt, zijn voor het CDA alleen acceptabel als ook de woonlasten voor woning bezitters omhoog gaan. De PvdA vindt dat Heerma alle kritiek op zijn nota naast zich heeft neergelegd. Bovendien vreest het PvdA-kamerlid Schaefer een on aanvaardbare verzwaring van de woonlasten voor huurders die daar door "een koopwoning worden in gejaagd", terwijl "de veronderstel ling dat de laagste inkomensgroe- Pincode Minister Ruding van financiën ziet geen reden extra maatregelen te treffen om ouden van dagen tege moet te komen die problemen heb ben met de pincode in het elektro nisch betalingsverkeer. Voor de vergeetachtigen in die categorie zijn volgens de bewindsman af doende uitwijkmogelijkheden voor handen. Ruding zei dit gisteren in een overleg over het elektronisch betalingsverkeer. Marihuana De politie in Amsterdam heeft vier duizend kilogram marihuana uit Colombia in beslag genomen. Het spul werd gevonden in een contai ner bij een Amsterdams metaalbe drijf. De marihuana had een straat waarde van tien miljoen gulden en was bestemd voor een bedrijf in Dordrecht. Zes mensen, eigenaren en werknemers van het metaalbe drijf, werden gearresteerd. Misdrijven De arrondissementsrechtbanken kregen vorig jaar te maken met 218.000 misdrijven. Dat is vier pro cent minder dan in 1987. Dit blijkt uit gisteren gepubliceerde gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De werkdruk bij de rechtbanken is echter toegenomen. Op 31 december moesten nog 125.000 strafzaken worden afgehan deld. Een jaar eerder waren dat er 123.000. Gemiddeld duurt het ne gen maanden voor een zaak volle dig is behandeld. In 1981 was dat nog zes maanHon. Kinderbijslag Duizenden gezinnen in Noord-Hol land blijken nog steeds niet de kin derbijslag te hebben ontvangen waarop ze recht hebben. De laatste twee weken staat bij de Sociale Ver zekeringsbank in Alkmaar - die de uitkering van de kinderbijslag ver zorgt - de telefoon roodgloeiend. Veel mensen komen door 'het uit blijven van de betaling in moeilijk heden. Oorzaak van de vertraging: de invoering van een nieuw beta lingssysteem. pen delen, tot op heden niet heid", aldus Schaefer. Ook het CDA is beducht inkomensgevolgen voor de laagst- tiënt weinig of niets terecht zal ko- betaalden. Bij haar definitieve deel zal de CDA-fractie dit aspect zwaar laten wegen. De liberalen constateren opge lucht dat als er ooit een verhoging van het huurwaardeforfait komt, de opbrengst hiervan weer ten goede komt aan de woningbezitters door een verlaging van de overdrachts belasting bij aankoop van een huis. Net als de PvdA vindt de liberale fractie het een zegen dat Heerma voorlopig afziet van dwangmaatre gelen om huurders die te goedkoop wonen, te laten doorstromen naar een duurder huis. Teleurstellend De twee grote koepelorganisaties van corporaties, de Nationale Wo ningraad (NWR) en de NCIV, noe men beide de definitieve nota van Heerma "teleurstellend". Zij vin den dat niet tegemoet gekomen is aan de kritiek die van diverse zijden op de ontwerp-nota is gespuid. De voornaamste conclusie van de NWR is dat het voorgenomen beleid van de staatssecretaris slecht uit pakt voor de laagste inkomens. De keuze voor meer markt en minder overheid is volgens de NWR een keuze voor de sterksten. De raad wijst er verder op dat de individuele huursubsidie weliswaar overeind blijft, maar dat de betekenis van dit instrument afneemt door de hoge huurtrend. De federatie van huurdersorgani saties LOBH, LOS en NVH vindt dat door Heerma's beleid de sociale huursector wordt ontmanteld. "Een huurexplosie ligt in het verschiet", aldus de federatie. Deze treft vol gens haar niet alleen de laagste, maar ook de middeninkomens. Bloedbank heeft behoefte aan tienduizend donoren extra ROTTERDAM (GPD) - Om te kunnen voldoen aan de gestaag toenemende vraag naar bloed, heeft de Rode Kruis Bloedbank in Rotterdam ongeveer tiendui zend nieuwe donoren nodig. In samenwerking met de Rotter damse Kamer van Koophandel is daarom onder het motto 'Worden zij uw bloedverwan ten?' een wervingscampagne begonnen die het aantal bloed donoren in het werkgebied van de bloedbank zo spoedig moge lijk op tenminste vijftigduizend zal moeten brengen. Hiertoe worden dezer dagen ongeveer negenduizend instel lingen (gemeenten, scholen, postkantoren, bibliotheken, zie kenhuizen, apotheken, drogis ten en artsen) met informatie- en wervingsmateriaal bestookt. Directe aanleidingen voor de Rotterdamse bloedbank om met enig tamtam 'de noodklok te lui den' zijn de gestage terugloop van het aantal donoren met en kele honderden en de toegeno men vraag naar bloed en bloed- produkten. UTRECHT (ANP) - Bewoners van bejaardenhuizen maken nauwelijks gebruik van hun recht op inspraak. De huidige generatie ouderen is in de eerste plaats dankbaar voor de geboden hulp. Een flink deel van hen is zonder meer bang dat kritiek op het tehuis leidt tot verminderde hulp. Dit stelt V. vandaag promoveert op haar proefschrift den geuit. Een bejaarde kun je niet teit "Meer greep op eigen leven". zomaar uit een tehuis zetten, maar Dat bejaarden in hun tehuizen velen weten dat niet en de angst die vrijwel niet voor hun rechten opko men, heeft volgens de onderzoek ster vooral te maken met de volledig afhankelijke positie waarin zij ver- wijs keren. "Het tehuis bepaalt hun hele leven en ze kunnen meestal niet r verhuizen. Ze zijn volledig af- te zijn". dat dreigement uitgaat is onge looflijk. Vaak treedt het psychologi sche effect op dat bewoners zichzelf wijs maken dat het allemaal wel meevalt met misstanden en dat ze best wel reden hebben om tevreden Uit haar onderzoek ontwikkelde Van Geen een procedure voor be jaarden om hun stem te doen gel den. Op een vragenlijst met uitspra ken over het leven in een tehuis kunnen bewoners hun meningen aangeven. In de procedure worden de meningen van de bewoners ge bundeld tot een gezamenlijk oor deel. Dit geeft naar de directies toe een duidelijk beeld var "Als een individuele bejaarde bij denoorden. Ieder tehuis moet be- voorbeeld klaagt t sluiten moet worden gehoord. Bij de bejaarden worden al snel be- hankelijk van hulp van anderen dat maakt je positie kwetsbaar", al- procent dus Van Geen. De promovenda benadrukt dat 99 het personeel in de te huizen hard werkt voor relatief wei nig geld en met veel geduld en Het komt volgens de onderzoek- warmte de ouderen verzorgt. "Maar bejaar- als je mensen in een situatie brengt dat ze veel macht hebben "Meestal zijn er geen getuigen bij ander krijg je als vanzelfsprekend sommige voorstellen is zelfs drukkelijk de instemming van be woners vereist. Het formeel vastleg gen van inspraak in wettelijke re- volgens Van Geen echter ab- schuldigd dat ze ondankbaar zijn e dat ze de vuile was van het tehuis buiten hangen. Of er wordt gezegd dat ze te hoge eisen stellen: 'vroeger bij u thuis het eten toch ook soluut onvoldoende. "De houding weieens aangebrand'. Met de door van de directie en het personeel is mij ontwikkelde procedure komen echte inspraak de bewoners met eenduidige stand- de praktijk dat de vergade n procureurs-generaal be- welke zorgvuldigheidseisen het slist over al dan niet vervolgen. Vol- handelen van de arts getoetst moet gens gegevens uit onderzoeken wordt jaarlijks zes- tot tienduizend de regering maal euthanasie gepleegd, wordt 1 in feite twee heren dienen: WD slechts een gering aantal gemeld bij CDA. Beide lezen erin wat ze wil- het Openbaar Ministerie en nog veel lezen: het CDA een vastlegging minder vervolgd: het grootste deel n principes, een verscherping wordt door de officier van justitie het vervolgingsbeleid, de WD geseponeerd. Ongewis De artsenorganisatie KNMG be treurt het dat de "ongewisheid" euthanasie strafbaar is. Een arts kan die redenering is precies die van het rond euthanasie waarschijnlijk zal echter - zoals iedereen die verdacht regeringsvoorstel. De WD-woord- blijven bestaan nu het er naar uit- strafbaar feit - een be- voerder hamerde bovendien op het zjet dat een meerderheid van de Tweede Kamer het kabinetsvoor stel steunt. Het KNMG-bestuur heeft zich steeds uitgesproken voor het voorstel van D66. KNMG-voorzitter W.H. Cense zei dat de artsen bereid waren om hun handelen te laten toetsen en de eu thanasiepraktijk in kaart te bren gen. Maar aan de basisvoorwaarde daarvoor, namelijk dat dit zonder "criminaliserend effect" moet ge beuren, wordt -gezien het door het kabinet voorgestelde vervolgings beleid- niet voldaan. Artsen zullen bij euthanasie toch "natuurlijke dood" op de overlij- de economische groei zullen densverklaring blijven invullen, bewaar- vreest Cense. Hij voorziet eveneens dat er van de openheid die juist no de dig is ter bescherming van de pa- APPELSCHA - De Friese commissaris der koningin Wiegel gaf gisteren, tijdens de opening van het Miniatuur park Noord Nederland in Appelscha, gekscherend aan dat hij het station van buurprovincie Groningen maar klein vindt. In het park in Appelscha zijn bezienswaardigheden uit de drie provincies te zien. «oto anp). LUXEMBURG (ANP) - Nederland se en Luxemburgse investeerders hebben samen met de Luxemburg se audio-visuele groep CLT/RTL een joint venture opgericht met de bedoeling nog voor het eind van het jaar commerciële Nederlandstalige radio- en televisieprogramma's uit te zenden. Het in principe overeenstemming be reikt tussen de investeerders er CLT/RTL, maar pas gisteren zijn al- nachts. Ie puntjes op de i gezet. Onder de Nederlandse investeerders bevin den zich banken en grote multina- station, Radio-Télé-Véronique, zal vanuit Luxemburg worden geleid door de huidige directeur radio van Veronica, Lex Harding, zo is giste ren vanuit Luxemburg bekend ge maakt. De radio- en televisieprogram ma's zullen via een satelliet worden verspreid over Europa, maar zijn in het bijzonder bestemd voor de Ne derlandstalige markt. De bedoeling is in de nabije toekomst in de nieu we Europese televisiestandaard D2- Mac te gaan uitzenden. commerciële tionals, zoals Philips. De Programma's De personeelssterkte zal uiteinde lijk op rond 200 man komen te lig- alle betrokkenen wilde hij echter gen, onder wie 50 free-lancers. Het niet vrijgeven. Dit wordt door de be drijven zelf gedaan. Het station moet nog een defini tieve keus maken tussen twee satel lieten; de Astra van een Luxem burgse combinatie van banken of de ECS-communicatiesatelliet van Eutelsat, het samenwerkingsor- station start met 150 man. Op het ogenblik vinden nog onderhande lingen plaats met Nederlandse pro- duktiebedrijven over het maken van programma's voor RTV. Details van de programmering zullen door de twee kantoren van RTV, een in Nederland en een in Luxemburg, gaan van Europese PTT's. Volgens bekend worden gemaakt. Roemer kan de beslissing hierover binnen twee weken verwacht den. Het programma dat RTV zal uit- Hoewel Veronica elke betrokken heid van de eigen omroepvereni ging bij het Luxemburgse project ontkent, is bekend dat direkteur Rob Out al geruime tijd achter de Veronica bevestigde gisteren dat zenden zal in ieder geval voldoen schermen bezig is geweest een al- in de huidige Belgische (Vlaamse) tematief voor het inmiddels zielto- i Nederlandse wetgeving. Dat be- gende ATV/EPTV initiatief te vin- Ruud Hendriks, per 1 juni hun ont- tekent onder meer geen reclame op den. Ook de TROS is hard bezig met slag zullen nemen om naar Luxem burg te vertrekken. De Veronica- woordvoerder ontkende verder dere betrokkenheid vereniging met de zondag gramma Hij kon nog niet zeggen de omroep- het station daadwerkelijk zender. lucht komt. De bedoeling is te be- geen reclame in de pro- alternatieven, zegt directeur C. Wol- bevestigde Roemer, zak. "Er vinden momenteel serieu- besprekingen plaats over samen- de werking met commerciële sta tions". Zeventig tips over diefstal Van Gogh's na tv-uitzending EDE, OTTERLO (GPD) - Onge veer zeventig tips zijn gisteravonc' bij de politie binnengekomen over de schilderijendiefstal uit het Krol- ler-Müllermuseum in Otterlo. Het rechercheteam dat zich met de kunstroof bezighoudt, hoopt dat via deze informatie nieuwe aankno pingspunten worden verkregen m het zo goed als vastgelopen onder zoek. In een eerste reaotie zei woordvoerder T.J. Reus gister avond dat een aantal tips wellicht bruikbaar is. In een extra uitzending van het te levisieprogramma Opsporing Ver zocht, riep de politie het publiek gisteravond op om mogelijk waar devolle informatie door te spelen. Onder meer liet men bandopnamen horen van twee telefoongesprekken tussen de daderts) en museumdi recteur R. Oxenaar. Volgens des kundigen zou de contactpersoon een Nijmeegs dan wel Gelders ac cent hebben. Het geruime tijd gele den gerezen vermoeden dat de kunstgijzelaars uit de omgeving ko men, is daarmee nog eens beves tigd. Overigens is er met name de laatste weken veel verwarring ont staan rond de Van-Goghzaak. De in formatieverstrekking door politie en Justitie verliep bepaald niet meer zoals die had moeten verlo pen. Gerichte vragen die bevesti gend beantwoord hadden moeten worden, werden de laatste tijd soms simpelweg met "neen" afgedaan. Verrassend is trouwens dat elke hoop op een hernieuwd contact met de daders blijkbaar is opgegeven. Op verzoek van de kunstrovers is tot twee maal toe vier avonden ach tereen een geldrijder beschikbaar geweest bij het Kroller-Müller. De eerste keer lieten de daders niets meer van zich horen; de tweede maal werden na een urenlange rit over en rond de A50 uiteindelijk geen nieuwe instructies meer gege ven. Daarop hebben politie en Jus titie besloten alsi.og te vertellen hoe de vork in de steel zat. Er werd daarom gisteren geen ge heim meer van gemaakt dat zelfs niet is overwogen om aan de eisen van de kunstrovers tegemoet te ko men. Met andere woorden: het be schikbare geld diende slechts als lokmiddel om de daders te kunnen arresteren. Met die mededeling ris keren politie en Justitie dat de twee Van Goghs die nog niet boven water zijn een versie van De Aardap peleters en het werk Uitgebloeide Zonnebloemen, beide met een ge schatte waarde van tachtig a hon derd miljoen gulden worden ver nietigd. DEN HAAG (GPD) - Is de oud-di recteur van het Scheveningse be veiligingsbedrijf Toetanchamon werkelijk het brein achter de po ging tot moord op de Haagse wet houder Duivesteijn en de serie bomaanslagen op gebouwen van Sijthoff Pers en de gemeentelijke sociale dienst? Of is hij het slachtof fer van valse verklaringen van zijn medeverdachten? De officier van justitie, mr. Van Ek, twijfelde giste ren geen moment aan de schuld van de directeur en eiste voor de Haagse rechtbank een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 15 jaar. "Hij is uitlokker, opdrachtgever en mededader van 26 ernstige mis drijven", betoogde de officier. Om dat het bewijs voor de meeste delic ten niet hard genoeg te krijgen is, beperkte mr. Van Ek zich in de dag vaarding tot zes terreurdaden: de poging tot moord op wethouder Duivesteijn, de brandstichting in het hoofdkantoor en de stadsvesti- ging van Sijthoff, de bomaanslag op het gebouw van de Goudsche Cou rant, de autobom voor het hoofd kantoor van Sijthoff en twee brand stichtingen bij de gemeentelijke so ciale dienst en het politiebureau in de Haagse Archimedesstraat. Maar er zijn veel meer aanslagen gepleegd waarvan de directeur wordt verdacht maar waarvoor hij gisteren niet terecht stond. Toch somde de officier die daden op. "In Hamburg is een bedrijf door werk nemers van Toetanchamon kort en klein geslagen en in Parijs liet hij een bom ontploffen. Ook is hij van plan geweest om met een anti-tank wapen het gebouw van de CRI (Centrale Recherche Informatie dienst) te bestoken. Dat is niet door gegaan, omdat het wapen niet op tijd geleverd werd". Volgens Van Ek gaat het hier niet meer om inci denten, maar om een 'waar terreur- plan, bedacht door een boosaardig persoon'. De serie aanslagen werd eind vorig jaar gepleegd door werknemers van het inmiddels opgeheven beveili gingsbedrijf. De daders, die alle aanslagen hebben bekend en van wie er onlangs drie zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen van twee tot zes jaar. hebben verklaard dat de opdracht door de directeur werd ge geven. Maar de hoofdverdachte blijft elke betrokkenheid tegen spreken. In een ruim een uur du rend pleidooi noemde hij zichzelf het slachtoffer van valse getuigen verklaringen van zijn voormalige medewerkers. De aanslagen begonnen na een publikatie in de Haagsche Courant, waarin melding werd gemaakt van het justitieel verleden van werkne mers van Toetanchamon. Alle ge tuigen hebben verklaard dat de di recteur woedend was en zijn men sen meteen bijeen riep om aansla gen te beramen tegen Sijthoff Pers, uitgeefster van de Haagsche Cou rant. Nog diezelfde nacht vlogen de eerste brandbommen door de ra men. "s Avonds zijn ze de gebou wen gaan observeren en enkele uren later volgde de brandstich ting", aldus de officier. Volgens de getuigen werd tot de aanslagen besloten na een uitzen ding van het NOS-journaal, waarin het krantebericht werd voorgele zen. Maar de raadsman van de ver dachte, de Haagse advocaat mr. Westendorp, kon aan de hand van een brief van Journaal-hoofdredac teur Gerard van der Wulp bewijzen dat de NOS die dag niets over de zaak Toetanchamon had gemeld. Dat gebeurde pas twee dagen later. "Het kan natuurlijk zijn dat een ge tuige zich vergist. Maar als alle ge tuigen precies hetzelfde verklaren en dat blijkt feitelijk onjuist te zijn, dan is er opzettelijk gelogen", stelde Westendorp vast. De advocaat betoogde dat de getui gen de aanslagen hebben gepleegd zonder medeweten van de direc teur. "Ze hebben tijdens de verho ren verklaard dat de directeur een vaderfiguur voor ze was, voor wie ze door het vuur gingen. Het ligt veel meer voor de hand, dat de getuigen de aanslagen hebben gepleegd om dat de directeur in hun ogen on recht was aangedaan. Er is geen en kel bewijs voor de medeplichtig heid van de directeur. Er zijn alleen getuigenverklaringen en die blijken dus vals te zijn". Westendorp beschuldigde de pers, en dan met name de Haagse dagbladen, van het kweken van een sfeertje waardoor de directeur al veroordeeld is. "Door al die publi- katies heeft de officier van justitie zich voor het karretje laten span nen. Onder druk van de publieke opinie is een gerechtelijk vooron derzoek tegen mijn cliënt gestart. Maar men is vergeten mijn cliënt daarvan tijdig in kennis te stellen. Alleen al door die onzorgvuldigheid dient de officier niet ontvankelijk te worden verklaard in zijn eis". De 42-jarige Toetanchamon-baas in de rechtszaal: brein of slachtoffer'.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3