het voordeel van de twijfel Bush krijgt na 100 dagen Couveuse-baby op tv via 'telefonische navelstreng' Reportage Amerika wacht op daden van 'redelijke' president Joden herdenken op Jom Hashoa slachtoffers van holocaust VRIJDAG 28 APRIL 1989 'H SWAt m (jOWMANIA honderd dagen van zijn bewind zijn best gedaan om de scherpste kant jes van het oer-conservatieve be wind van Reagan bij te schaven en de grootste misstanden op te rui men. Hij is daarbij progressiever en moderner gebleken dan op grond van zijn verkiezingsrethoriek mocht worden aangenomen. Bush is tenslotte veel toegankelij ker voor de media gebleken dan Reagan ooit was. Dat geeft zijn be wind een opener en zelfs democrati scher karakter. Bush geeft zelfs zo veel impromptu persconferenties dat er al weer Witte Huis-verslagge vers zijn die openlijk terugverlan gen naar de tijd van Reagan. WASHINGTON Elke Amerikaanse president krijgt over nister Erad>' (financiën) gewaar- lenrarlenr? uftaeerëik.ieThij "soort'b—^enmS een rapport uitgereikt. Journalisten, commentatoren, poli- krachtigen, niet zou redden, tici, iedereen laat dan weten wat hij van de nieuwe man Het kostte Bush erg veel tijd om vindt. Die traditie gaat terug tot Franklin Delano Roosevelt, te «ageren op de ramp in Zuidaias- hiwfnH93ihrmk?pr 0Vernam; en de f1rfr dagen van zijn pls^ttwtk^ntda^ dTankefop bewind gebruikte om met een stortvloed aan plannen, een rifwas gelopen, beloofde hij mi- maatregelen en wetsvoorstellen de Grote Depressie te lijf te litaire hulp. Maar toen had de olie gaan. zich al over een niet meer te contro leren groot gebied verspreid. door Henk Dam De evaluatie na 100 dagen is meer dan een banaliteit. Het beeld dat dan wordt gegeven, kan lang blij ven hangen. Dat bepaalt het imago van de nieuwe president, en dat beeld kan weer beslissend zijn voor het respect dat hij in het buitenland afdwingt, of de ruimte die hij van het Congres krijgt. Morgen is George Bush honderd dagen president. Het is niet voor niets dat hij juist deze week een druk programma in en buiten Was hington heeft. Het is niet voor niets dat hij juist deze week heeft ge bruikt om te zeggen hoe hij het gro te probleem van de bezuinigingen op defensie wil aanpakken. Bush en de mannen om hem heen willen nog gauw, nu alle politieke journalisten achter hun computer zijn gaan zitten om eens fijn over de president uit te halen, even wat puntjes scoren. In sommige geval len is dat te laat. USA Today, een krant met een van de hoogste opla gecijfers in Amerika, bracht vorige week al een rapport over Bush uit. Dat ging aan de hand van een en quête, waarbij letterlijk werd ge vraagd de nieuwe president een cij fer te geven. Het Amerikaanse volk geeft Bush een ruime 6,5. De Amerikanen vin den dat hij weet waarover hij het heeft, aardig is, een redelijk leider, maar wat dynamischer zou mogen zijn. Vooral op de terreinen milieu en economie zou hij er harder aan moeten trekken. Andere enquêtes laten zien dat 53 tot 61 procent van de Amerikanen (afhankelijk van welke peiling je ge looft) tevreden is over de manier waarop Bush het land leidt. Dat zijn wat lagere cijfers dan Reagan haal de, maar toch nog zeer acceptabel. Kortom: Bush is, in de ogen van zijn landgenoten, niet echt dende rend van start gegaan, maar hij is ook niet tegengevallen. Hij zou wat meer initiatieven mogen tonen, dat is de voornaamste kritiek. ongeloofwaardig hebben gemaakt. Bovendien: internationaal gezien is het geen tijd van grote conflicten of crises. Vooral dankzij de Russi sche leider Gorbatsjov zijn de mees te brandhaarden in de wereld nu wel geblust. Bush mag varen onder een blauwe lucht, in een kalme zee, en met een vriendelijk windje in de rug. Zo kun je jezelf moeilijk bewij zen. Het is dus zeer wel te begrijpen waarom het Witte Huis, sinds Geor ge Bush er de hoofdbewoner van werd, niet een zinderende geboorte plaats van creatieve èri meeslepen de ideeën is gebleken. Niet handig Maar zelfs als alle verzachtende om standigheden in acht worden geno men, dan nog had er de afgelopen honderd dagen meer uit Bush's handen kunnen komen. Het is vreemd, dat nog steeds een aantal belangrijke top-posities, onder meer op het ministerie van buiten landse zaken, niet is opgevuld. Het geeft te denken, dat de rege- ring-Bush officieel nog steeds "aan het nadenken is" over een samen hangend beleid ten aanzien van de Sovjetunie, en in afwachting daar van domweg niet of met onbegrijpe lijk grote scepsis heeft gereageerd op gebeurtenissen in de Sovjetunie en Oost-Europa. Het was niet handig om zoveel tijd en energie verloren te laten gaan aan de tot mislukken gedoem de benoeming van John Tower tot minister van defensie. Al eind vorig jaar werd Bush door onder meer mi- Bush durfde het tenslotte niet aan om mét werkelijk hout snijdende voorstellen te komen ter verminde ring van het begrotingstekort. Hij kwam met een begroting die een minder groot gat dan het jaar daar voor liet zien, maar liet daarbij de harde besluiten (belastingverho ging, inkrimpen op populaire pro gramma's) over aan het Congres. Contra's Maar aan de pluskant staat toch toch ook wel het een en ander. Al snel kwam Bush met een voorstel om de doodzieke S&L banken, de spaarbanken, te redden. Dat voor stel was zéker riiet in alle opzichten bevredigend, maar hij deed tenmin ste iets. Reagan liet de S&L crisis ja renlang dooretteren. Bush gooide het met het Congres op een akkoordje over de Contra's en bracht de VS daarmee af van het pad dat vroeger of later tot een mili taire confrontatie met de Sandinis- tische regering van Nicaragua zou hebben geleid. Reagan was, zoals bekend, bereid zijn relatie met het Congres op het spel te zetten om de Contra's militair te ondersteunen en de Sandinisten weg te krijgen. De Bush-regering kwam met het voorstel, een deel van de enorme schuld van de Derde Wereldlanden op een indirecte manier kwijt te schelden, het zogenaamde plan- Brady. Reagan heeft zichzelf nooit daartoe kunnen zetten. Bush maak te een harde en zeer noodzakelijke keus door op defensie te bezuini gen. Onder Reagan kreeg het minis terie alleen maar elk jaar meer. Kortom, Bush heeft in de eerste Pech Die kritiek is wel terecht, maar er zijn toch ook omstandigheden die het begrijpelijk maken dat Bush tot nu toe niet als een daadkrachtig en visionair leider is overgekomen. Al lereerst had hij in twee opzichten de pech Reagan op te volgen. Reagan gebruikte zijn eerste 100 dagen om met een uitgebreid wetgevend pro gramma te komen. Maar hij had van de kiezers moe van de malaise on der Carter ook het mandaat ge kregen om flink te keer te gaan. Bush kreeg dat mandaat niet. Hij ging niet, zoals Reagan, met een he melbestormend programma de ver kiezingen in. De kiezers maakten hem zelfs duidelijk dat hij kalmaan moest doen, door hem met vergrote Democratische meerderheden in het Congres op te zadelen. Bush begon dus anders dan Reagan. Hij behoort bovendien tot dezelfde partij als Reagan, maakte deel uit van de regering van Reagan, dus kon zich gewoon niet veroorlo ven om al te radicaal met de perio- de-Reagan te breken. Dat zou hem Een gematigde, praktische, maar ook weinig inspirerende president. Van Buren Alle plussen en minnen op een rijtje zettend, is de conclusie dat Bush in de eerste honderd dagen van zijn bewind zich heeft doen kennen als een gematigde, praktische, maar ook weinig inspirerende president. Hij legt zijn traject in een wandel tempo af, onderweg de rommel op ruimend die hij tegenkomt. 'Get things done' (er voor zorgen dat er iets gebeurt) is niet voor niets zijn standaardantwoord als hem wordt gevfaagd wat hij de essentie van zijn presidentschap vindt. Vorige week gaf hij een iets afwij kend antwoord op de vraag, hoe hij zelf vindt zijn eerste honderd dagen als president te hebben gedraaid. "Zo'n beetje hetzelfde als Van Bu ren", was het antwoord. Dat sloeg op Martin van Buren, die in 1837 president werd, en de laatste vice- president vóór Bush was die tot pre sident werd gekozen. Bush heeft zich altijd graag met Van Buren mo gen vereenzelvigen, dus dat ant woord was niet zo vreemd. Maar het getuigde ook niet van veel historische zin. Van Buren werd aan het eind van zijn eerste honderd dagen getroffen door een grote economische depressie. Hij was de volgende vier jaar niet bij machte iets aan de malaise te doen en verloor in 1841, toen er weer pre sidentsverkiezingen werden gehou den, met grote cijfers... ROTTERDAM De machte loosheid is nog het ergste. Ou ders die hun te vroeg geboren kind op een couveuse-afdeling moeten achterlaten, hebben geen andere keuze dan van eni ge afstand en in volstrekte onze kerheid toekijken en afwach ten. Het kind mag niet worden aangeraakt, laat staan geknuf feld. Voor opa's, oma's en ande re belangstellende familieleden was al helemaal geen plaats op de afgeschermde afdeling. door Joop Spanjersberg Maar het tij lijkt te keren. Ouders moeten zich nagenoeg vrij op een couveuse-afdeling kunnen bewe gen, zeggen tal van deskundigen in koor en in diverse Nederlandse zie kenhuizen wordt de daad geestdrif tig bij het woord gevoegd. De deu ren van sommige couveuse-afdelin gen zijn uitnodigend open gezet. Vertrouwde verschijnselen als slui zen en de daarbij behorende isola tie-maatregelen hebben het veld ge ruimd ten gunste van een goede al gemene hygiëne. Hier en daar zijn grootouders, broertjes en zusjes al van harte welkom, want hoe inniger het contact tussen familie en cou veusekind, hoe beter het is voor het kind. "Ouders moetje zo open mogelijk voorlichten en aanmoedigen hun kind aan te raken," zegt de 42-jarige kinderarts Robert Rodrigues Perei- ra. Hij is verbonden aan het St. Cla- ra-ziekenhuis in Rotterdam, en in troduceerde een jaar geleden de 'te lefonische navelstreng', officieel ni- cumbifoon geheten. Met dit appa raat kunnen ouders hun kind thuis op de televisie zien. Het door hem bedachte systeem, dat via de tele foon een zwart-wit beeld produ ceert dat elke dertig seconden wordt 'verfrist', blijkt alom enthou siasme te wekken. te moeten afstaan. Op de televisie zien ze nu hoe hun kind het eerste flesje krijgt of een schone luier. Dat zijn vertederende momenten en ou ders krijgen zo mede het gevoel ook enige controle te hebben". Kleur Aan vrijwel elke vinding kleven be zwaren, zo ook aan de nicumbifoon. Het apparaat - de ouders mogen het gratis lenen - oogt tamelijk fors en laat zich bij vervoer niet gemakke lijk tillen. Ideaal was, bepeinst Pe- reira, als de opvolger van het huidi ge prototype zeker de helft kleiner zou zijn, niet meer in zwart-wit, zoals thans, maar in kleur kon ont vangen en bovendien bewegende beelden zou presenteren. Bij de ontwikkeling van een nieuw type rekent- Pereira op de fi nanciële steun van bedrijven en particulieren. Later, wat behoed zaam, zegt hij: "Als straks door heel het land de glasvezelkabel is gelegd, is een doorbraak mogelijk voor tv- ontvangst via de 'navelstreng'. Maar ja, dan zijn we wel zo'n tien tot twin tig jaar verder". De kinderarts, door vakgenoten gekenschetst als een trendsetter op nationaal en mogelijk internatio naal niveau, wijst met genoegen op een aanvullende mogelijkheid om de ouder-kindrelatie te versterken. Hij wijst daarbij op het zogeheten 'kangoeroeën' - een vrij revolutio- I naire methode die enkele jaren gele den van de couveuse-afdeling van een ziekenhuis in Bogota (Colom- bia) overwaaide naar de westerse wereld. Contact Pereira: "In veel ontwikkelingslan den die bijna of geen couveuse ken nen, wordt deze natuurlijke metho de gebruikt. Het gaat erom dat het kind, als het in een stabiele conditie verkeert, op de borst van vader of moeder wordt gelegd en met een j schort of iets dergelijks goed wordt toegedekt. Door het huidcontact blijven de babies goed op tempera tuur en halen rustig adem. Het is voor ons een middel om het contact tussen ouders en kind inniger te maken. Nee, er zijn, zover ik weet, geen nadelen aan verbonden. Veel ouders ervaren het kangoeroeën als de eerste keer waarop ze echt con tact hebben met hun kind". Ook op dit terrein blijft de kraam zorg echter voor verbeteringen vat baar. Pereira hoeft niet lang te pein zen over het verzoek wat suggesties te doen. Wenselijk is bij voorbeeld een betere psycho-sociale begelei ding van couveuse-ouders waarbij hij denkt aan meer privacy op de af deling en uitbreiding van de moge lijkheden voor ouders om de nacht bij de baby door te brengen. De verpleging die zich aanvanke lijk wat huiverig betoonde om via de vaste camera van de nicumbi foon op de vingers te worden geke ken ('Big Brother is watching you'), heeft die bezwaren overboord ge zet; de ouders zijn vol lof. De be hoefte aan contact is dan ook erg groot. "Want," licht Pereira toe, "voor de meesten is het toch een an ti-climax om hun kind na de zwan- (foto AP) êerschap voor körte of langere tijd Baby in de couveuse. Voor de ouders is de machteloosheid nog het ergste. (foto ANP) Met het voorlezen van de na men op Jom Hasjoa, de dag der verdelging, worden dinsdag in en buiten Israël de zes miljoen joden herdacht die tijdens de holocaust werden vermoord. Deze vorm van herdenken ge beurt in navolging van een pro test van oud-Nederlanders in Israël tegen de vrijlating van de Twee van Breda. Daarbij wer den voor de Nederlandse am bassade in Tel Aviv de namen van de 100.000 vermoorde Ne derlandse joden voorgelezen. Het Israëlische parlement is op de Jom Hasjoa (2 mei) open zodat een ieder bij de eeuwige vlam de namen van bekenden of anderen kan zeggen. Als eerste zal Dov Shilansky, voorzitter van het Is raëlische parlement, dit doen, ge volgd door ministers, parle mentsleden en individuele bur gers. Het initiatief van de oud-Ne derlanders is overgenomen door vijftien joodse gemeenschappen, in Groot-Brittannië, Oostenrijk, de Verenigde Staten, Midden- en Zuid-Amerika, Zuidafrika en zelfs de Sovjetunie. De joodse gemeenschap in Ne derland doet niet mee aan het ini tiatief, hoewel daarom wel is ge vraagd. Jom Hasjoa wordt hier herdacht met de jaarlijkse plech tigheid op de binnenplaats van de vroegere Hollandsche Schouw burg te Amsterdam. Daar werden de joden bijeengebracht alvorens ze werden gedeporteerd. Voorzitter J. Moëd van de Ne derlandse Zionistenbond, een van de organisatoren van de her denking, zegt in het Nieuw Israë litisch Weekblad de herdenking met het lezen van namen niet te zullen introduceren. "We hebben besloten het niet te doen uit angst voor emoties. Wij durven het risi co niet te nemen". Kerken Polen Het ziet er naar uit dat de al vele jaren bestaande strijd tussen kerk en staat in Polen spoedig achter de rug zal zijn. De Poolse premier Mieczyslaw Rakowski heeft het' parlement drie wetten voorge legd die de rooms-katholieke kerk na 45 jaar strijd haar autono mie moeten teruggeven. Als de wetten worden aangeno men, hetgeen naar verwachting volgende maand zal gebeuren, komt daarmee de weg vrij voor het herstel van de diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan, dat steeds heeft geweigerd zich met Polen in te laten zolang de kwestie van de religieuze rechten niet was opgelost. De drie wetten bevestigen voor een groot deel een al bestaande praktijk. De eerste wet bestem pelt de kerk tot een zelfstandige organisatie die opereert binnen de grondwet, maar in vrijheid haar eigen zaken regelt. De twee de geeft alle gezindten dezelfde rechten, verbiedt discriminatie op grond van geloof en garan deert vrijheid van godsdienstuit oefening. De derde wet geeft de geestelijkheid recht op ouder domspensioen. Professor Stanislaw Stomma, een rooms-katholieke jurist en vroegere parlementariër die in het verleden bij heel wat twisten tussen kerk en staat betrokken is geweest, sprak van een "wijze stap" en een "grote historische gebeurtenis". Rakowski zei dat de geschied kundigen maar moesten uitma ken wie van beide partijen de meeste verantwoordelijkheid droeg voor de "historische strijd over de plaats van de kerk in de socialistische maatschappij". "Vandaag hebben we die ruzies achter ons. We leven in een ande re tijd", zei de Poolse premier. Hij liet evenwel doorschemeren dat de staat de handen zeker niet in onschuld kon wassen. "In het al gemeen laten revoluties geen dia loog toe", zei hij. In de Stalin-tijd werd de kerk beroofd van veel van haar bezit tingen, parochies werden zwaar belast, seminaristen werden op geroepen voor militaire dienst, te gen bisschoppen werden show processen gevoerd, en in 1953 werd de Poolse primaat, kardi naal Stefan Wyszynski van War schau, onder zwaar arrest ge plaatst. Hij kwam vrij bij het aan treden van Wladyslaw Gomulka, die in 1956 de stalinist Boleslaw Bierut opvolgde. In de jaren zeventig begon de Poolse kerk zich op te werpen als verdediger van de mensenrech ten en schild voor de groeiende democratische oppositie in Po len. De kerk kreeg een enorme opkikker toen Wyszynski's twee de man, kardinaal Karol Wojtyla van Krakow, in 1978 tot paus werd benoemd. Bar en Acht Mei Bisschop Bar van Rotterdam is de tweede bisschop die zegt naar de manifestatie van de Acht Mei Beweging te zullen gaan als deze in zijn bisdom zou worden gehou den. Vorig jaar maakte Wies Stael-Merkx, voorzitter van de beweging, bekend dat zij van bis schop Ernst van Breda een derge lijke toezegging had. Bisschop Bar zei deze week op de priesterraad van Rotterdam dat hij de uitnodiging zou hebben aangenomen indien het een bij eenkomst in het eigen bisdom zou zijn geweest. De manifestatie is echter in Den Bosch, dus bui ten het bisdom en is derhalve on derworpen aan afspraken en re gels tussen de bisschoppen on derling. Een bisschop gaat niet naar een bijeenkomst in een an der bisdom als de bisschop ter plaatse daar bezwaren tegen heeft. Bisschop Ter Schure van Den Bosch heeft afgelopen zondag de Acht Mei Beweging per brief la ten weten dat zijn aanwezigheid op de manifestatie "de verwar ring onder de gelovigen zou ver groten, terwijl de grootst mogelij ke duidelijkheid omtrent het standpunt en en het oordeel van de bisschoppen nodig is". Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Bleiswijk M.J.G. Smith Alblas- serdam, te Rossum (Gelderland) (part-time) mevr. drs. A.C. Kor- bijn kand. Wijchen, te Zwam- merdam W.M.M. Moonen Geer- truidenberg. Geref. Kerken vrijgemaakt: be roepen te Ferwerd-Hallum drs. J.W. Boerma kand. Kampen, te 't Harde G. Zomer Vlissingen. Geref. Gemeenten: beroepen te Goudswaard J. Mijnders Veenen- daal. Geen Werk. Het project 'Wer ken niet Werken af van de werk groep Kerk en Samenleving van de Pancratiusparochie in Sassen- heim, wordt maandagavond 1 mei (acht uur) afgesloten met een bijeenkomst over 'geen werk is geen werk, samen verder zoeken'. Jaap Tuk, verbonden aan hét Kerk- en Industriepastoraat, zal de avond in de Kastanjehof (St. Antoniuslaan) inleiden. Bijbelmarathon. Het Rain bow Bijbelinstituut van drs. Bert Dorenbos organiseert op zater dag 6 mei op de boulevard in Scheveningen een bijbelmara thon. Van tien uur 's ochtends tot negen uur 's avonds zal non-stop uit de bijbel worden gelezen on der het motto 'De bijbel onder de mensen'. Eerder organiseerde Rainbow een soortgelijke mara thon op de Dam in Amsterdam. Auschwitz. De bezwaren van joodse zijde tegen het Karmelie tessenklooster in Auschwitz be rusten op "een misverstand". Weliswaar is Auschwitz voor de joden het symbool van de Holo caust, "maar het concentratie kamp bestond uit Auschwitz én Birkenau. En de gaskamers, waarin de joden omkwamen, be vonden zich in Birkenau". Met deze redenering verdedigt de Poolse pater Anastazy Gegotek, namens de Poolse provinciaal overste van de orde der Onge schoeide Karmelieten speciaal belast met de zaak van het kloos ter, de aanwezigheid van de Kar melietessen in Auschwitz.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2