s Q D B 'Het is een lopend buffet van grappen' 171 Eindeloze dimensies Moderne slapstick van 'Police squad' Leslie Nielsen speelt hoofdrol in 'The naked gun' DONDERDAG 27 APRIL 1989 PAGINA 21 BIOSCOPEN TELEVISIE FILMHUIZEN FILMS OP VIDEO The unbearable lightness of be ing' van Philip Kaufman was vo rig jaar een van de spraakmaken de films. Het gelijknamige boek van Milan Kundera was jarenlang voor onverfilmbaar gehouden en menig regisseur had al op de aan loop naar het maken van een film de tanden stukgebeten. Kaufman zette door en hij zag kans de driehoeksverhouding van een chirurg en twee zeer uit eenlopende vrouwen technisch prachtig in beeld te brengen. Het spel van Daniel Day Lewis, Ju liette Binoch en Lena Olin is uit stekend en de achtergrond van de Russische inval in Tsjechoslowa- kije plaatst de film in zijn histori sche kader. "Een meesterwerk", zei me nigeen, maar die uitspraak gaat me te ver. Hoe fraai de beelden ook zijn, het tempo ligt laag en het eerste uur onderscheidt de film zich nauwelijks van menig ander werk over een liefdesrelatie tus sen gecompliceerde mensen. Pas als de Russische inval een rol gaat spelen in de levens van de hoofd personen krijgt de film de meer waarde die hem uittilt boven de middelmaat. CBS/Fox. Maruschka Detmers is een Drentse actrice die successen heeft in het buitenland. Vorig jaar speelde ze de hoofdrol in 'Han- na's war' van Menahem Golan, over een Hongaarse jonge vrouw die na een verblijf in Israël terug keert naar haar vaderland om daar de Duitsers te gaan bestrij den. Golan vond het maken van de film de vervulling van een le vensdroom. Misschien dat hij daarom zo traag filmde en zo veel beelden nodig had voor een tame lijk eenduidig verhaal. Detmers doet haar best, maar het wil maar niet boeien. Cannon. 'Lamb' van Colin Gregg gaat over een priester die is verbonden aan een internaat en daar ziet dat een van de pupillen er onderdoor gaat. Hij wil de jongen bescher men en neemt hem mee van Ier land naar Engeland. "Een ontvoe ring", zeggen de superieuren van de priester. Een daad van mense lijkheid, denk je als kijker. Het omtobben van de priester met de opstandige jongen is prachtig en ontroerend in beeld gebracht en Liam Neeson speelt zijn priester- rol met grote soberheid. Een ju weeltje. Cannon Video. In 'Boulevard of broken dreams' van Pino Amenta pro beert een egoïstische schrijver die de top heeft bereikt, maar daarna is teruggegleden, weer banden aan te knopen met zijn vrouw en kind, die hij ooit heeft verlaten. Tom Garfield is net ac teur genoeg om overeind te blij ven, maar menigmaal staat hij op het punt te bezwijken onder het loodzware verhaal. Amenta heeft in deze Australische produktie niet geprobeerd om sentimenten te schuwen en hij legt het er vaak te dik op waardoor je ruim voor het einde aan ziet komen waar het op uitdraait. Esselte CIC. Regisseur John Hughes had succes met 'The breakfast club' en 'Ferris Bueller's day off. Het waren films over pubers. Hughes werd wat ouder en zijn filmperso nages ook. Hij schakelde in 'She's having a baby' over van puber op jonge volwassenen, mensen die net zijn getrouwd en graag een kind willen, of eigenlijk niet, of toch weer wel. De problemen zijn bekend, Hughes aanpak is dat ook. Door de humor die in de film verwerkt is en door enkele verras sende scènes - waaronder een schitterende grasmaaiscène - is het getob van Kevin Bacon en Eli zabeth McGovern over wel of geen baby toch de moeite waard. Esselte CIC. In 'I love N.Y.' van Gianni Bozzacchi zijn Scott Baio en Kel ly van der Velden nog niet zo ver dat ze elkaar 'hebben', maar hij wil wel. Hij is fotograaf en doet al les om Van der Velden (die in de film Nicole Yeats heet; N.Y. dus, de titel slaat op haar en op New York) te krijgen, maar het duurt lang voor het zover is. Geen won der. Die Baio speelt zijn rol zo hin derlijk macho dat ik veel sympa thie ging voelen voor pa Christop her Plummer. Die zou dat joch dat achter zyn dochter aanzit wel willen vermoorden. Warner Ho me Video. Dubbellevens zie je regelmatig in films en als het om een vrouw gaat dan is een van haar levens ge garandeerd die van hoer. Zo ook in "Twenty dollar star1 van Paul Leder. Rebecca Holden is hoer en een gewilde actrice. Logisch dat dat problemen geeft, al lijkt Re-' becca daar zeer van op te kijken. Warner Home. 'Crack in the Mirror' van en met Bobby Benson zou je als voorlichtingsfilm op scholen moeten draaien. 'Crack' is barst, maar ook een soort drugs. Bobby neemt drugs en het gaat helemaal mis met hem. Hij wil wel beter, maar hij kan niet en met zijn vriendin gaat het al net zo. Kijk en zie wat er gebeurt als je aan de snuif gaat. Video excellent. Michael J.Fox raakt in 'Bright lights, big city' van James Brid ges ook al aan de drugs en ook met hem gaat hem mis. Van yup tot scharrelaar in veel voorspelba re bedrijven, maar wel knap ge speeld door Fox en de talentvolle Kiefer Sutherland die ook stevig inneemt, maar daar hoofdzakelijk vrolijk van wordt. Warner Home. Wie niet aan drugs verslingerd is, maar wel aan geld, die moet naar 'Buster' van Charles Kauf man kijken. Het verhaal gaat over de grote treinroof, jaren geleden in Engeland. Phil Collins speelt de rol van Buster, een van de lei ders die naar Mexico weet te ont snappen en daar allerminst ge lukkig wordt. Hij zit liever thuis in het vochtige Engeland, des noods zonder geld. Collins is goed en Julie Walters is dat ook in deze vaardig gemaakte film waarin het tempo hoog is. CNR Video. OP)NIEUW 'The naked gun' - Luxor, Leiden en Euro, Alphen 'Distant voices, still lives' - debuut van Terence Davies over Brits milieu in ja ren vijftig - Greenway, Voorschoten BLIJVERS 'Working girl' - secretaresse Melanie Griffith grijpt de macht - Lido, Leiden 'Twins' - Arnold Schwarzenegger maakt zijn debuut in een komedie met Danny Devito - Luxor. Leiden en Eu ro, Alphen 'Rain man' - Dustin Hoffman kreeg een Oscar voor zijn rol van hoogbe gaafde autistische man - Lido. Leiden en Euro, Alphen 'Gorillas in the mist' - Sigourney Wea ver in geromantiseerd apenavontuur - Lido, Leiden 'The bear' - 'acterende' beren in senti mentele natuurfilm van Jean Jacques Annaud - Trianon, Leiden, Euro, Al phen en City, Katwijk 'Cocktail' - Tom Cruise als behendige barkeeper die snel geld wil maken - Ci ty, Katwijk en Greenway, Voorscho- 'Who framed Roger Rabbit' - knap spektakel brengt acteurs en stripfigu ren in één film - Greenway, Voorscho- 'A fish called Wanda' - John Cleese in sprankelende komedie over haat-lief de-verhouding tussen Amerikanen en Engelsen - Lido, Leiden, en Greenway, Voorschoten 'Ik ga vreemd' - Rex, Leiden 'Tom en Jerry' - City, Katwijk nieuwe avonturen van Pippi Lang kous' - Greenway, Voorschoten 'Lady en de Vagebond' - Lido, Leiden DEN HAAG 'The accused' - Asta (463500), 16 jr. 'Working girl' - Asta, al. 'A fish called Wanda' - Asta, al. 'Rituelen' - Babyion (471656), al. 'Mississippi burning'- Babylon, 12 jr. 'Rain man' - Babylon, al. Twins' - Cineac (630637), al. 'The dead pool' - Cineac, 16 jr. The accidental tourist' - Metropole, al. 'The bear' - Metropole. al The naked gun' - Metropole. al. Another woman' - Metropole. al 'Cocktail' - Odeon (462400). al. Gorillas in the mist' - Odeon. al. 'Twins' - Odeon. 16 jr. The naked gun' - Odeon. al. 'La lectrice' - Studio (656402). 16 jr Madame Sousatzka' - Studio, 16 jr. 'Life of Brian" - Studio, 12 jr. AMSTERDAM 'Mississippi burning' - Alfa (278806), 12 jr. 'The accidental tourist' - Alfa. al. 'Another woman' - Alfa, al. 'Bagdad café' - Alfa, 16 jr. 'Rain man' - Alhambra (233192), al. 'The bear' - Alhambra. al. 'Working girl' - Bellevue Cinerama (234876), al. 'A fish called Wanda' - Cinerama, al. 'Rituelen' - Calypso (234876), al. 'Big' - Calypso, al. 'Madame Sousatzka' - Cinjecenter (236615), 16 jr. The bear' - Cinecenter, al. 'De ondraaglijke lichtheid van het be staan* - Cinecenter, al. 'Dead ringers' - Cinecenter, 16 jr. 'The naked gun' - Cinema, al. Twins' - Cinema, al. 'Nicky and Gino' - City (234579), al. 'The naked gun' - City, al. 'Married to the mob' - City, 16 jr. 'Twins' - City, 16 jr. 'HellhoundHellraiser II' - City, al. 'The dead pool' - City, al. 'Cocktail' - City. al. 'Vincent' - Kriterion, 16 jr. 'Salaam Bombay' Kriterion, 16 jr. 'Track 29' - Kriterion, 12 jr. "Hot circuit' - Parisien, 18 jr. 'Eindexamen op de seksschool' - Pari sien, 18 jr. 'Souersweet' - The Movies (245790), 16 jr. 'Cartas del parque' - The Movies, 16 jr. 'La lectrice' - The Movies, 16 jr. 'Betrayed' - Tuschinski (262633), 16 jr. Twins' - Tuschinski, al. 'Gorillas in the mist' - Tuschinski, aL 'The accused' - Tuschinski, al. 'Rain man' - Tuschinski. al. 'Working girl' - Tuschinski, al. A fish called Wanda' - Tuschinski Ci neac (243639), al. Family viewing' - De Uitkijk (237460), 16 jr. De Poolse jood Martin Gray over leefde de holocaust van de Twee de Wereldoorlog. Hij tekende zijn ervaringen op in het boek 'For those I loved'. Van dat verhaal werd een tv-serie gemaakt en daaruit stelde men een speelfilm samen. In 'Au nom de tous les miens' denkt een bejaarde Martin (Michael York), nadat hij zijn fa milie bij een bosbrand heeft vero- loren, terug aan de oorlog (zater dag, Nederland 2, 22.55 uur). Van 'High society' is vooral het liedje 'True love' bekend. Bing Crosby probeert in deze musical van Charles Walters zijn vrouw Grace Kelly terug te krijgen (zon dag, BBC 1, 16.00 uur). Vader Ryan O'Neal en dochter Tatum zijn tegenspelers in 'Paper Moon'. Vader moet tegen zijn zin de zorg voor een klein meisje op zich nemen. Het kind blijkt op jonge leeftijd al een gehaaide tan te te zijn (zondag, Duitsland 2, 24.00 uur). Julie Christie, Geraldine Chaplin en Omar Shariff spelen de belangrijkste rollen in 'Doctor Zhivago'. In deze ruim drie uur durende film wordt een arts in Moskou gedwongen deel te ne men aan de partizanenstrijd in Rusland (maandag, BBC 1, 14.45 uur). Relatieproblemen, identiteits- crises, depressies en een flinke dosis humor. Dat zit in veel Woody Aliens films en ook in 'Annie Hall'. De Amerikaanse re gisseur/acteur wordt deze keer verliefd op Diane Keaton. Twee neuroten, dus dat geeft proble men (maandag, BBC 2,23.00 uur). Een beetje popster gaat tegen woordig 'in de film'. Zo ook Da vid Bowie. In het sprookje 'Laby rinth' is hy koning Jareth die een David. Bowie, te zien in 'Laby- huilend jongetje ontvoert en mee neemt naar zijn door een gevaar lijk labyrint omgeven paleis. Zijn zusje probeert het gekidnapte jongetje terug te halen (donder dag, BRT 1, 15.30 uur). Ingrid Bergman is in 'Gaslight' een vrouw die met haar echtge noot in het huis van een vermoor de tante trekt. Het lijkt daar te spoken (donderdag, Duitsland 2, 23.20 uur). Track 29'; regie: Nicolas Roeg; hoofdrollen. Theresa Russel, Chnstopher Lloyd en Gary Oldman; theater: Kijkhuis, Leiden. Nicolas Roeg is een van de meest fascinerende en ongrijpbare regis seurs. Hij maakt met grote regel maat volstrekt eigenzinnige films. Roeg's vrouw, Theresa Russel, is mijns inziens met Kim Basinger de meest veelbelovende Amerikaanse actrice van het moment. Zij heeft dezelfde dramatische uitstraling als bijvoorbeeld Gena Rowlands. De film 'Track 29' kunnen we na tuurlijk beschouwen als het mooie gevolg van het huwelijk van regis seur en actrice. Maar er ligt nog meer talent aan deze film ten grond slag. Het scenario is afkomstig van Dennis Potter, wiens 'Singing De tective' als onovertroffen geldt. r Gary Oldman, te j Nu de wereld van Potter en Roeg sa men gekomen zijn realiseer je je pas hoeveel beide opmerkelijke kunste naars gemeer. hebben. Om een voorstelling van de film te krijgen zou men zich Potter s in verschil lende tijd- en werkelijkheidsiagen afspelende 'Singing Detective' voor de geest moeten halen en tegelijker tijd denken aan de evenzeer gelaag de en beklemmende 'Don't look now' van Roeg. Het drama van 'Track 29' wordt steeds begeleid door commentaar van televisies die overal aanstaan. Een van de eerste zinnen die ons op die manier bereiken heeft betrek king op de vraag wat zich afspeelt in de parallelle wereld. Er is immers meer tussen hemel en aarde dan wij zo kunnen waarnemen. Wat zich ge lijktijdig in onze werkelijkheid nog meer kan afspelen als psychische danwel fysieke realiteit wordt ons in 'Track 29' pijnlijk duidelijk ge maakt. Centraal staat Linda die als tiener zwanger is gemaakt en haar baby onmiddellijk heeft moeten afstaan. Inmiddels is zij getrouwd met een arts die de grote leider is van de na tionale vereniging van modeltrein fanaten. Linda verveelt zich thuis met poppen als surrogaat baby en bedrinkt zich. Zij wenst dat haar ba by naar haar terugkomt en als door een magische kracht gedreven arri veert een Engelse lifter in het stadje, die al snel haar zoon blijkt te ziin. De jongen wil zijn verloren jeugd in halen, maar zijn fascinatie voor Lin da's borsten is dubbelzinnig. In een scène in een café zien we Linda in haar eentje tegen lucht praten. De teruggekeerde verloren zoon be staat blijkbaar alleen in haar geest. Maar deze Oedipus bevrijdt zijn moeder ogenschijnlijk uit haar ge vangenis. Zij verlaat het huis als een volwassen vrouw die wreet wat ze wil. De toeschouwer zelf blijft echter met alle vragen omtrent tijd en wer kelijkheid zitten. Roeg laat zijn pu bliek de omgekeerde weg bewande len: van de relatieve vastigheid van ons dagelijks bestaan naar de gren zeloze dimensies van droom, magie en parallelle werelden. LEONARD ENGEL Priscilla Presley en Ricardo Montalban in 'The naked gun'. The naked gun'; regie: David Zucker; hoofdrol len: Leslie Nielsen. Priscilla Presley, Ricardo Montalban, George Kennedy; theaters: Luxor, Leiden, Euro. Alphen David Zucker is het meest bekend van het regisseursteam 'ZAZ', dat hij samen met Jim Abrahams en Jerry Zucker vormde. Het drietal maakte een hele reeks komedies zoals 'Kentucky Fried Movie', 'Air plane!', 'Top secret!' en 'Ruthless people'. In alle gevallen waren het parodieën op bestaande filmgenres. Deze keer had David Zucker een ander idee. 'The naked gun' is jat werk uit eigen huis. Het verhaal is namelijk gebaseerd op de ZAZ tv- serie 'Police squad'. Hoofdpersoon in tv-serie en film is Frank Drebin (Leslie Nielsen), een voortdurend blunderende agent in Los Angeles. Hij moet de Britse koningin Elisabeth bescher men tijdens een officieel bezoek aan de stad. Drebin heeft daar eigenlijk geen tijd voor. Hij is druk bezig met een onderzoek naar de van moord verdachte zakenman Vincent Lud- wig (Ricardo Montalban). Zijn hoofd wordt ook nog eens op hol ge bracht door diens aantrekkelijke se cretaresse Jane Spencer (Priscilla Presley). De situaties waarin Drebin te recht komt doen vaak denken aan scenes uit Laurel en Hardy-films. Wat deze agent ook doet, altijd loopt het verkeerd af. Alles wat hij aan raakt gaat kapot, in elke ruimte die hij betreedt wordt het een puin hoop. Net als 'Kentucky Fried Movie' en 'Airplane!' betekent 'The naked gun' anderhalf uur lachen. David Zucker presenteert de kijker in 'The naked gun' de ene na de andere grap. Maar minstens de helft ervan is erg flauw. Dubbelzinnige dialo gen, woordspelingen, dubbelgan gers van Arafat, Gorbatsjov, Kho meini, koningin Elisabeth en hele boel ongelukken en gooi- en smijt werk. Zo veel, dat de flauwe grap pen niet zo storen tussen alle. wel leuke kwinkslagen. Een van de aardigste scènes speelt zich af op een honkbalveld. Drebin vermoedt dat koningin Elis- beth tijdens de zevende inning ver moord zal worden en probeert alles om dat te voorkomen. Vermomd als scheidsrechter houdt hij een oogje in het zeil. Drebin trekt duidelijk partij voor thuisspelende ploeg de 'Angels' en haalt zich hiermee de woede van de tegenpartij op de hals. De ploegen rollen al snel als één vechtende bal over het veld. Spelers vliegen - letterlijk - door de lucht; het publiek geniet. Koningin Elisa beth doet, zij het onwennnig, braaf mee aan de wave van het publiek. Na vijfjaar de rol van Jenna Wade in de tv-serie 'Dallas' gespeeld te hebben maakt Priscilla Presley in 'The naked gun' haar speelfilmde buut. Haar rol van naiëve secreta resse sluit mooi op 'Dallas' aan maar zegt weinig over haar acteerpresta ties. Jane Spencer is het stereotype van de domme, aantrekkelijke vrouw. Die rol moet dus wel heel ge maakt en overdreven gespeeld wor den. Leslie Nielsen heeft een sympa thieke uitstraling en past uitste kend in deze moderne slapstick die de lachspieren anderhalf uur in be weging houdt. ERNA STRAATSMA van Sodom' (Kijkhuis, 20.00 en 22.15 uur). Een poëtisch sprookje is 'Een verhaal van de wind' van Joris Ivens. De regisseur vergelijkt in dit verhaal de gebeurtenissen van deze eeuw met wind die hij pro beert te vangen (Kijkhuis, woens dag, 20.00 en 22.15 uur). Jack Nicholson is in 'Profes- sione: reporter' bezig met een re portage over een Afrikaanse gue- rillabeweging. Tijdens een over nachting in een hotel in de woes tijn overlijdt zijn 'buurman' aan een hartaanval. Nicholson besluit de identiteit van de overledene aan te nemen (Filmhuis LVC, vanavond, 21.15 uur). Céline en Julie zyn twee dames die toversnoepjes ontdekken. Als ze op zijn gaat de dames naar de bibliotheek om het recept van de lekkernij op te zoeken. 'Céline et Julie vont en bateau' is een soort Alice-in-Wonderland-achtige film van Jacques Rivette (LAK-cine- ma, maandag, 20.00 uur). Juliette Binoche werd vorig jaar bij het grote publiek bekend door haar rol in 'De ondraaglijke lichtheid van het bestaan'. In 'Rendez vous' (1985) speelt ze Ni- na, een meisje dat vanuit de pro vincie naar Parijs komt om daar carrière te maken bij het theater (LAK-cinema, dinsdag, 20.00 uur). Een jonge vrouw klampt zich in 'Le rayon vert' vast aan haar ex- vriend hoewel hun relatie al twee jaar verbroken js. Ze klampt zich tevens vast aan bijgeloof, de as trologie (LAK-cinema, dinsdag, 22.00 uur). 'Die Jungfrauenmaschine' is een sensueel, amusant en vooral rela tiverend verhaal van Monika Treut over 'romantische liefde'. Een jonge journaliste denkt dat 'romantische liefde' een ziekte is van jonge vrouwen (Kijkhuis, t/m zondag, 20.00 en 22.15 uur). De Amisch-sekte is een reli gieuze groep die nog leeft zoals dat gebruikelijk was in de acht tiende eeuw. In 'Witness' wordt deze sekte geconfronteerd met de wereld van misdaad en geweld. Met onder anderen Harrison Ford (Kykhuis, maandag, 20.00 en 22.15 uur). In 'Salo, ole 120 giornata di so- doma' wordt het Italiaanse fascis me aan de kaak gesteld. Deze film van Pier Paolo Pasolini zit vol perversiteiten en gruwelen. Het- verhaal is gebaseerd op het boek van Markies de Sade '120 dagen Harrison Ford, te zien 'Salo, ole 120 giomatatdisodoma'. <fotoPr) AMSTERDAM (GPD) - Leslie Nielsen had al in een slordige 65 speelfilms geacteerd en in ruim 1000 afleveringen van tv-series, toen hij in 1980 voor het eerst gevraagd werd in een komedie te spelen: het hilarische 'Flying high', ook wel 'Airplane' ge naamd. Die film bleek een on verwachte kassakraker, ont worpen door de gebroeders Da vid en Jerry Zucker en hun gab ber Jim Abrahams. Sindsdien is Nielsen bij alle 'Z.A.Z.'-opera- ties betrokken gebleven. In The naked gun' speelt hij nu de hoofdrol van Frank Debrin, een FBI-agent die overal om zich heen chaos veroorzaakt zonder dat zelf in de gaten te hebben. door Pieter van Lierop Aan Zucker, Abrahams Zucker heeft Leslie Nielsen zijn laat geko men ster-status te danken, want tij dens de eerste dertig jaren van zijn carrière was hij in tv-werk, b-films en bijrollen blijven steken. Nielsen: "Jim Abrahams en de Zucker-broers zijn van die typisch Amerikaanse jongens die vroeger verslingerd waren aan al die tv-se ries en genre-films. Met 'Flying high' wilden ze een persiflage ma ken op de rampenfilms van de jaren zeventig en op 'Airport' in het bij zonder. Maar om het als persiflage te laten werken moesten ze dat vliegtuig natuurlijk niet volstou wen met enkel komische types. Er was juist contrast nodig. Ze hadden bedacht dat er van meer verras singseffect sprake zou zijn als er wat acteurs bij betrokken werden die bij het publiek alleen bekend waren van juist doodernstige optredens. Acteurs als Lloyd Bridges en Ro bert Stack die jarenlang The Untou chables had gedaan. En ikzelf als ac teur uit Peyton Place en onnoeme lijk veel politiefilms. En die dan in al die vliegende waanzin betrekken. Ik heb er onnoemelijk van genoten daaraan mee te werken, want die Zucker-jongens hebben precies mijn golflente voor humor. Ze had den het eerder bewezen met hun script voor 'The Kentucky Fried Movie'. Ze hebben een stijl die je de mocratisch zou kunnen noemen. Een gigantische lading grappen storten ze voor je uit en het kan nooit waar ze zijn dat je dat allemaal even geestig vindt, maar je pikt er uit wat je bevalt en daar lach je dan Zo gaat het ook in 'The naked gun'. Daarmee bieden ze je eigenlijk een lopend buffet van grappen en jij pikt er vanzelfsprekend alleen dat uit wat je leuk vindt. Daar lach je om, de rest laat je liggen. Maar het kan volgens mij onmogelijk voor komen dat er iemand met nog steeds honger naar buiten gaat". Eerbied "Deze keer nemen ze het type poli- tie-serie op de korrel waar ik een paar decennia lang actief in ben ge weest. Nee, daar had ik absoluut geen moeite mee. Ik geloof niet dat voor die tv-series bijzondere eer bied op zijn plaats is. Het publiek vond ze onderhoudend en ik heb er een heel behoorlijke boterham aan kunnen verdienen, maar ik heb me zelf nooit wijs gemaakt dat ik daar 'Shakespeare' stond te spelen". "Na het succes van 'Airplane' hadden de Z.A.Z.-jongens bedacht dat een persiflage op die politie-se- ries een goed idee was. Maar ze wil den dat doen in de vorm van ook weer een tv-serie. Zo onstond 'Poli ce Squad', waarin ik al FBI-agent Frank Drebin speelde. Het was ge pland in tien afleveringen om te be ginnen. Het bleek echter niet te wer ken, om de doodeenvoudige reden dat mensen in een huiskamer naar hun tv heel anders kijken veel minder geconcentreerd dan in een bioscoop naar een film. Het gros van de grappen werd eenvoudig weg niet eens opgemerkt of niet als persiflerende grappen onderkend. Er zijn zes afleveringen opgenomen waarvan er slechts vier ook zijn uit gezonden. Daarna hebben de jon gens 'Top Secret' gemaakt als kari katuur van het spionage-genre en vervolgens 'Ruthless people'. Jim Abrahams maakte 'Big business' en daarna kwam men op het idee om de formule van 'Police Squad' toe te passen op een bioscoopfilm. Dat is dan 'The naked gun' geworden en vandaar die ondertitel 'From the fi les of Police Squad'. En nu schijnt het wèl te werken. Zo goed zelfs dat we in november een vervolgfilm ,.Uslie Nielsen:'The naked gun' ontstond uit tv-serie 'Police Squad', «„to gaan opnemen gpd>

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 21