Bouw 60 huizen langs Zijloever Festiviteiten op Koninginnedag Weinig weerstand uit buurt Kamer: 'Onderzoek naar behoefte bedrijfsruimte' LEIDEN LEIDEN - De plannen voor de 60 woningwetwoningen in de derde fase van het plan Zijloe ver stuiten op weinig weerstand in de buurt. Het enige waarop kritiek is geuit, is de plek waar de woningen komen. Een aantal bewoners van de Atjehstraat zou de woningen liever wat ver der van hun woningen gereali seerd zien. Maar het bouwplan past in het bestemmingsplan dat al eerder is goedgekeurd. De 60 woningwetwoningen, voor een groot deel eengezinswoningen, zijn identiek aan de huizen die in de tweede fase van Zijloever worden gerealiseerd. Ze komen langs de Tentoonstelling in Gemeente-archief Atjehstraat en de Sumatrastraat. De andere twee zijden worden be grensd door de Zijl en een nog aan te leggen grasveld. De bouw in de tweede en derde fase is voor een deel symmetrisch. Via het grasveld krijgen mensen die in de Sumatrastraat lopen een vrij uitzicht op een nog te ontwerpen ge bouw. Op de tekening is een schets van de architect te zien, maar over de uitvoering is nog geen beslissing genomen. Om de doorkijk te accen tueren is er voor de hoekgebouwen nabij het grasveld gekozen voor ge stapelde bouw. Tijdens een informatie-avond eer der deze week kwamen vooral men sen kijken die hadden ingeschreven voor een woning in de tweede fase. Een aantal van hen had de platte grond van hun woning nog niet ge zien. Tijdens de informatie-avond waren de tekeningen te bewonde ren. De woningen, ontworpen door het architectenbureau Bakker en Boots, worden gebouwd in op dracht van de woningbouwvereni- LEIDEN - Een hoe ambtenaar van het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur heeft gister- Sing De Eendracht, middag de tentoonstelling 'Van we zen tot welzijn' geopend. De exposi- 1 tie gaat over de 250-jarige geschie- LEIDEN - Koninginnedag wordt dit jaar op zaterdag 29 april ge- denis van de Stichting Sint Maar- vierd. Hoewel een nationale feestdag zijn de winkels de gehele dag Brinkman de^xifosiüe zou "openen^ geop,end' De winkeliersverenigingen hebben hun leden geadvi- hij was verhinderd vanwege seerd om 16 00 uur te sluiten, maar een aantal gaat mogelijk vroe- De tekening van de woningen in het plan Zijloever. Links de woningen uit de tweede fase die in aanbouw zijn, rechts de derde fase waarvoor de bouwvergunning ter inzage ligt. In het midden het idee van de architect voor het nog te ontwerpen gebouw. LEIDEN - De Kamer van Koophan del wil dat de gemeente Leiden uit gebreid onderzoek 8oet naar de be hoefte aan bedrijfsruimte in het sta tionsgebied. Volgens de Kamer is er nu onvoldoende inzicht in de moge lijkheden daar voor bijvoorbeeld kantoorbedrijven, laboratoria en winkels. De Kamer meent dat die onduide lijkheid ertoe heeft geleid dat in de verschillende plannen voor het sta tionsgebied zeer uiteenlopende hoeveelheden kantoren, winkels en laboratoria-ruimten zijn opgeno men. Wanneer één van de plannen nader wordt uitgewerkt, is het vol gens de Kamer noodzakelijk dat de behoefte aan dergelijke ruimten Recordopbrengst LEIDEN - De collecte ten bate van het Nationaal Fonds Sport Gehan dicapten in Leiden heeft een re cordbedrag van ruim 23.500 gulden opgebracht. In dat bedrag zijn niet begrepen de giften en donaties. De collecte werd in de week van 17 tot en met 23 april gehouden. Het comité Leiden van het Fonds heeft vanmiddag de collectanten in het zonnetje gezet tijdens een bij eenkomst in de kantine van de 3- Oktoberhal aan de Smaragdlaan. Onder de collectanten zijn prijzen verloot. precies bekend is. De Kamer van Koophandel is bereid een bijdrage te leveren aan het onderzoek, zo schrijft deze organisatie in een reac tie op de verschillende plannen voor het stationsgebied. De Kamer spreekt zich niet uit voor een van de voorstellen. Ze vindt die keuze ook niet het allerbe langrijkst. Als de gemeente het sta tionsgebied verder wil ontwikke len, is het volgens de Kamer in de eerste plaats zaak dat ze goede voor waarden schept. De organisatie wijst er in haar re actie ook op dat het stationsgebied steeds meer een economisch en ver- keers- en communicatieknooppunt wordt. Daarom is het ook van be lang, aldus de Kamer, dat dit deel van de stad goed bereikbaar blijft. Ze pleit daarom opnieuw voor de aanleg van rijksweg 11-west, die de toegankelijkheid van dit gebied naar haar mening sterk zal verbete ren. Het voordeel van de aanleg van de rijksweg is volgens de Kamer dat het doorgaande verkeer in oostelij ke en westelijke richting niet meer door de stad hoeft. De Kamer stelt verder dat de ont wikkelingen rond het station niet los mogen worden gezien van de gang van zaken in de binnenstad en het daar tussen gelegen gebied. Ze vraagt de gemeente daarom ook voor deze delen van de stad een dui delijk beleid op te stellen. de ger dicht. Ook de zaterdagmarkt heeft gewoon doorgang. De winkeliersvereniging Haarlemmerstraat neemt zelf actief het deel aan de Oranje-activiteiten. Zij houdt 29 april een stoepierfesti- val (van 12.00 tot 14.00 uur). Dat zijn fraai uitgedoste mensen die proberen passanten de 'winkel in te praten'. Daarnaast, als van ouds, vele activiteiten in de stad ter gelegenheid van Koninginne dag. Hieronder een overzicht. het debat over euthanasie Tweede Kamer. In de tentoonstellingszaal v; Gemeentearchief aan de Vliet is bij zondere aandacht geschonken aan de bestuurders, de zorg en de huis vesting van Sint Maarten. De stich ting begon 250 jaar geleden met de opvang van behoeftigen uit Leiden. Maar in de loop der jaren richtte de -Algemeen hulpverlening zich vooral op jonge- 8.30 uur ren. Daarmee houdt de stichting 8.45 uui zich nu nog bezig. 9.00 uui Ter gelegenheid van de opening tussen is ook een boek uitgegeven. Dat Vondellaan boek is verkrijgbaar bij diverse Leidse boekhandels en draagt de ti- Buurthuis Cornelis Joppensz carillonspel stadhuistoren; optreden showband Matilo op Stadhuisplein; vlaghijsing op Stadhuisplein; 00 en 14.30 uur: Oranje-wandeltocht vanaf de Ijsbaan afstanden van 5 tot 40 kilometer; de tentoonstelling. De expo sitie is dinsdag tot en met zaterdag open van 12.00 tot 16.30 uur. Het ar chief is gesloten van 4 tot en met 6 9.30 tot 10.00 uur: jurering kinderoptocht; 10.00 uur: verklede optocht door de wijk; 10.45 uur: prijsuitreiking kinderoptocht; 11.15 uur: poppenkast; 12.00 uur: gratis treinrondritten voor peuters; 13.30 uur: kinderspelenkermis; 16.30 uur: rad van avontuur; 19.00 uur: kinderdisco; 20.00 uur: Oranje-bingo; De Zwaluw De protestants-christelijke basisschool De Zwaluw houdt vrijdag 28 april een fancy-fair in haar onderkomen aan de Antoinette Kleynstraat (Stevenshof). Met de opbrengst wil de school mede de aan koop van computers wil financieren. De Vrijdag 28 april fancy-fair begint om 17.00 uur en duurt 20.00 uur: bingo-dansant tot 20.00 uur. Wijkvereniging De Kooi Werfstraat-reünie buurtcentrum De Kooi; Zaterdag 29 april: 10.00 uur: kinderspelen in de speeltuin; 12.00 uur: volwassenenzeskamp in de speeltuin; 20.00 uur: Oranje-disco voor teeners vanaf 10 jaar; Op zaterdag 30 september wordt er een Werfstraat-reünie gehouden in de Witte Kakatoe aan de Damlaan 36 in Leids- chendam. Eigenlijk gaat het om ex-Werf- Wijkvereniging Muiderslot/ straters, zo genoemd naar de voormalige Speeltuinvereniging Morschkwartier gevangenis in Soerabaja tijdens de -, Tweede Wereldoorlog. Voor informatie nnuu?. o,!?" t opgave voor deelname (alleen schrif telijk): de heer G.C. Mariano di Calouta, Loudonstraat 30, 2593 RX Den Haag. Vriendelijk verzoek naam, adres en tele foonnummer te vermelden. Aan de reü nie zijn kosten verbonden. 20.00 uur: Oranje-bingo in Morschkwartier aan de Lage Morsweg 14a; Zaterdag 29 april: 10.00 uur: ballonnen oplaten, tevens gelegenheid steppen, poppenwa gens, fietsen e.d. te versieren; 13.00 uur: kinderoptocht door de wjjk met medewerking van Concordia; gehele dag rad van avontuur en loterij; Wijkcomité Vreewijk 10.30 uur: optreden van de Leidse Harmoniekapel op feestterrein Oud Hortuszicht aan de Witte Singel; 11.00 uur: diverse spelletjes als blikken gooien, ballonnen scheren; 11.00 uur: vrijmarkt voor en door kinderen; 12.00 uur: touwtrekken; 12.45 uur: optreden theatergroep Harlekijn; 13.45 uur: start van de derde Vreewijkloop over traject Witte Singel, Jan van Goyenkade, Rijn- en Schiekade. Inschrijven op feestterrein; Speeltuinvereniging Noorderkwartier Vrijdag 28 april: 16.00 uur tot 18.00 uur: gelegenheid fiets te versieren; Zaterdag 29 april: 11.00 uur: optocht door wijk met muziek en versierde fietsen; 14.00 uur: spelmiddag voor kinderen; 19.00 uur: songfestival; Augustinus (Gerecht) 11.00 uur: oplaten ballonnen; 11.30 uur: voorstelling poppentheater De Zilveren Maan; 12.00 uur: begin spelletjesfestival; 13.00 uur: optreden mime-speler; 13.20 uur: vervolg spelletjesfestival; 15.00 uur: voorstelling poppentheater De Zilveren Zwaan; 15.30 uur: thee en taart; 16.00 uur: uitslag wedstrijden; 17.00 uur: optreden band; 18.00 uur: eten in de tuin aan Rapenburg 24; 20.00 uur: film; 21.30 uur: optreden band: 23.00 uur tot 02.00 uur: disco Prino; Speeltuinvereniging Merendroom 11.15 uur: verzamelen op plein Valkenpadscholen met versierde fietsen, steppen en wagentjes; Oranjegevoel (I) Het oranjegevoel houdt ons dezer dagen weer stevig in de greep. Na de strijd tegen die mannschoft is het morgen de viering van de ver jaardag van koningin Beatrix die ons vervult. Een dag vol oranjege bak, oranjeboom, oranjebitter, koninginnesoep en choco prince. Wij gingen op zoek naar de roya listen in Leiden en naar hoe zij die feestdag doorbrengen. Burgemeester Goekoop heeft het op 30 april altijd druk als een klein koninginnetje. Samen met de voorzitter van de Vereniging Koninginnedag Leiden trekt hij er op uit om in buurten en wijken kennis te nemen van de gezellige en oer-hollandse spelletjescul tuur rondom het koninginne- feest. De burgemeester vindt het wel 'een gekke sfeer' in de stad: "Heel dorps bijna, zoals buurtge noten bij elkaar komen om Ko ninginnedag te vieren". Voor Goekoop is de 30ste april (dit jaar 29 april) dan ook een feest van saamhorigheid. "Het is ten min ste één verjaardag die we als Ne derlanders met z'n allen vieren. Zelfs in het republikeinse Am sterdam". Dat de hoofdstad op 30 april zo uit z'n bol gaat, dat mist de burge meester wel een beetje in zijn sleutelstad. "Het feest in Leiden is, doordat de organisatie wordt overgelaten aan speeltuin- en buurtverenigingen, erg versnip perd". Goekoop vindt het het overwegen waard om Koningin nedag de komende jaren ook in Leiden wat centraler te vieren, meer geconcentreerd in de bin nenstad dus. De nieuwbakken voorzitter van de Vereniging Koninginnedag Leiden, A.G.M. van Houdt, ver klaart op dezelfde golflengte te zitten als de burgemeester, al ziet hij wel mogelijkheden een en an der met elkaar te combineren: feest in de wijken en, misschien wat later in de middag en avond, iets extra's in het hart van de stad. Van Houdt maakt op Koningin nedag samen met burgemeester Goekoop de rondgang langs di verse verrichtingen van wijk- en REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Koningin Beatrix, samen met burgemeester Goekoop op, tijdens een bezoek aan Leiden enkele jaren geleden. Voorzitter Van Houdt van de Vereniging Koninginnedag hoopt dat de vorstin de sleutelstad weer eens met een bezoek zal vereren, maar dan tijdens de viering van Koninginnedag. (archieffoto» buurtverenigingen. "Ik word al tijd zeer geraakt door de vele acti viteiten die mensen ontplooien om anderen te vermaken. Het musiceren op straat, het opvoe ren van toneelstukjes, het spelen van spelletjes, een stukje vrij markt, ik noem dat de vrijheids drang van mensen en hoop dat we er als Vereniging Koninginnedag de komende jaren in zullen slagen dat nog meer te stimuleren". Voor de uitbreiding van activi teiten op 30 april heeft de Vereni ging Koninginnedag meer leden en sponsors nodig. Die moeten namelijk het geld opbrengen dat. nodig is om de extra activiteiten te betalen. Op dit moment heeft de vereniging ruim 200 leden. Dorpen in de omgeving van Lei den hebben ledentallen die vele malen groter zijn. Leeft Konin ginnedag wel in Leiden? Van Houdt twijfelt daar niet aan: "Ik ben er van overtuigd, als we als stad voldoende leuks te bieden hebben, dat mensen daar zeker op inspelen. Er werkt niets zo aanstekelijk als vrolijkheid". Oranjegevoel (2) Wat betekent Koninginnedag voor het communistische ge meenteraadslid Jan Laurier (Links Leiden)? "Voor mij is de 30ste april de dag vóór 1 mei. Dat is al jaren zo", reageert Laurier nuchter. "Het doet mij verder niets. Alleen de laatste jaren is daar wel een beetje verandering in gekomen. Sinds ik een doch- teije heb. Die wil op Koninginne dag graag in een oranje jurk rond lopen. Dat laat ik dan maar ge beuren. Zaterdag ga ik er met haar op uit. Van festiviteit naar festiviteit. Dat doe je dan", aldus Jan Laurier. eigenaresse van de feestartikelen winkel Paddenburg aan de Nieu we Rijn, is Koninginnedag nog al tijd een feestdag, ook al spijt het haar dat de winkels zaterdag ge woon geopend blijven. Veel lie ver zou ze van de gezelligheid in de stad genieten. "Het doet mij veel plezier als ik in mijn wijk de vlaggen met oranje wimpels zie uithangen en de kinderen feest In haar winkel richt mevrouw Knappers, als het tegen Konin ginnedag loopt, altijd een spe ciaal hoekje in met oranje-artike len: oranje-slingers, ballonnen, rood-wit-blauwe-kokardes (stri ken, rozetten, en dergelijke), speldjes, vlaggen en toeters, noem maar op. "Ik geloof dat Lei den toch wel meedoet. Beatrix is een geliefde persoonlijkheid". Banketbakker Snijers van de Botermarkt vindt dat er op Ko ninginnedag weinig is te beleven in Leiden. "Er zouden meer acti viteiten in de stad opgezet moe ten worden. Zoals het in Amster dam gevierd wordt is veel leu ker". Zelf doet Snijers wel het no dige extra. De etalage van zijn zaak is gewoontegetrouw opge fleurd met oranje-gebakjes, oran je-blikjes met het Koninklijk paar, orarye-bonbons en in oranje opgemaakte cakes, want er wordt natuurlijk wel wat meer dan ge bruikelijk versnaperd op zo'n dag. En hoe staat het met de omzet van de oranjebitter in de sleutel stad? Kees Klerks, eigenaar van negen slijterijen in Leiden en om geving, laat desgevraagd weten dat er zo'n 1200 flessen over de toonbank gaan. "Alleen rond Ko ninginnedag. De rest van het jaar kun je het wel vergeten". Opmer kelijk, volgens Klerks, is dat in Katwijk naar verhouding meer oranjebitter wordt verkocht dan in Leiden. Kees Klerks houdt zelf natuurlijk ook wel van een oran jebitter met een klont (suiker, red.). Maar het leukste van Konin ginnedag vindt hij toch de gezel ligheid op straat. Oranjegevoel (3) Voor een opleving van de oranje- festiviteiten heeft voorzitter Van Houdt van de Vereniging Konin ginnedag Leiden zijn hoop ook een beetje gevestigd op de ban den tussen de sleutelstad en het Koningshuis. Van Houdt hoopt dat Hare Majesteit en gemaal Lei den ooit nog eens met een bezoek zullen vereren tijdens de viering van Koninginnedag. "Daardoor zouden degenen die zich jaarlijks inzetten voor het Koninginnedag- feest een oppepper van jewelste krijgen. Maar laten we reéel zijn. De koningin kan natuurlijk niet overal tegelijk zijn", beseft Van Houdt. Toch heeft hij goede hoop dat zo'n bezoek er over een paar jaar wel in zit. Goed, daar drinken wij dan maar op. Een Kir Royal, uiter aard. 11.30 uur: jurering versierde fietsen, e.d. 12.00 uur: optocht door de Slaaghbuurt m.m.v. muziekkorps Concordia; 14.00 uur: optreden Christiaans Jeugdshow; Speeltuinvereniging Groenoord 10.00 uur: stoeptekenwedstrijd; 10.45 uur: prijsuitreiking stoeptekenwedstrijd; 11-00 uur: verkleden en schminken voor de optocht; 11.30 uur: grote optocht met medewerking van muziekvereniging Mati- Buurthuis Matilo 10.30 tot 12.30 uur: kinderspelen op grasveld bij clubhuis voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar; 12.30 tot 13.30 uur: fietstocht voor het hele gezin; Speeltuinvereniging Stevenshof 11.00 uur: optocht met verklede kinderen en versierde fietsen en steppen door de wijk, met medewerking van drumband en méyorettes; 12.30 uur: kinderspelen bij H. Verburgstraat; Buurtvereniiging Pancras-Oost 11.00 uur: ballonnen oplaten; 11.15 uur: kinderkermis; 12.00 uur: uitslag kleurwedstrijd; 13.00 uur: terras open;. 20.00 uur bingo met loterij; Stichting De Zijlwijk 10.00 uur: verklede optocht met draaiorgel vanaf het Regenboogpad; 11.00 uur: kinderspelen; 14.00 uur tot 15.30 uur: filmmiddag; Speeltuinvereniging Ons Eiland 10.00 u kapel; 13.30 v 14.30 L 15.30 u 20.00 u optocht door de wijk met medewerking van een boerenbli speurpuzzeloptocht door de wijk; beschuit versieren in het clubhuis; prijsuitreiking; grote feestavond in het clubhuis m.m.v. The Runaways; Speeltuinvereniging Prinses Beatrix 11.00 uur: inschrijven kinderspelen tot 12 jaar; 11.30 tot 13.00 uur: kinderspelen; 13.15 tot 14.30 uur: kinderkermis; 14.30 uur: terras met muziek; 20.00 uur: Oranjebal met bingo; Pieters- en Academiewijk (en Levendaal-West) Zondag 30 april: 14.00 uur: Koninginnedagconcert in de Pieterskerk door het orkest Ju gendstil; Buurtvereniging Maredorp (Activiteiten op speelterrein Hekkensteeg, bij slecht weer in buurthuis Dijk 33) 12.00 uur: draaiorgelmuziek door de buurt; 12.30 uur: draaiorgeloptreden bij Hekkensteeg; 13.00 uur: ballonnen oplaten; 13.30 uur: kindertheater 'Sjon verveelt zich'; 14.15 uur: 'Ren je rot', spelprogramma voor alle leeftijden; 15.30 uur: prijsuitreiking; 20.00 uur: bingo-dansant in grote zaal van het Volkshuis; Buurtcomité Leedewijk 11.00 tot 13.00 uur: Oudhollandse spelletjes op het Broekplein; Stichting Slaaghbuurt 11.00 tot 17.00 uur: klaveijasdrive in buurthuis Op Eigen Wieken; 17.00 uur: prijsuitreiking; Buurthuis Het Mierennest 10.30 uur: rondgang door de wijk met majorettes; 11.30 uur: majorettenconcours voor 5- tot 9-jarigen; 12.30 uur: doe-markt voor kinderen; 14.30 uur: rommelmarkt; Wijkvereniging Aktief 10.00: kraampjes in verenigingsgebouw aan de Berlagestraat; 10.00 uur: kinderrommelmarkt; 10.00 uur: volksschilderen; 12.00 uur: rad van avontuur in grote zaal; 13.00 uur: sportdemonstraties; 13.30 uur: uitvoering muziekkapel Allegro; 14.00 tot 17.00 uur: dansmuziek r i.v. Rijn Vereniging Zuid-West 100 (omgeving Paganinistraat) 9.00 uur: Zuid-West 100 steekt de vlag uit; 9.30 10.00 10.15 10.15 11.00 kinderspelen; kinderkermis; 12.30 uur: lunch op Paganiniterras en pannekoekfestijn; 13.30 uur: aanvang middagprogramma; 14.00 uur: volleybalwedstrijden; 15.00 uur: tweedehandsmarkt; Korfbalclub Zuiderkwartier 12.00 uur: diverse sportieve evenementen voor iedereen, rommelmarkt en rad van avontuur op het terrein aan de Montgomerystraat in Zuid-West: Speeltuinvereniging Rondom de Maredijk 11.00 uur: optocht door de wijk met verklede kinderen en met medewer king van boerenblaaskapel De Dorstvlegels; 12.00 tot 14.00 uur: kinderspelen; 14.00 uur: draaiorgelmuziek; 15.00 uur: dansen op muziek van De Strangers; 17.00 uur: prijsuitreiking; Buurthuis Westerkwartier 10.00 uur: tal van activiteiten in buurthuis Westerkwartier aan de Ten Katestraat 10a; 13.30 uur: optocht voor verklede kinderen onder begeleiding van een draaiorgel.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15