Zoeterwoude staakt verzet verbreding A4 Sm Ms M Moa sgx&M ma Dij Voorschoten wil geen jeugdwerker Zoeterwoude sluit wijkje voor auto's Bezuiniging op bejaardenhuis Voorschoten gaat niet door Examenfeest Rijnlands Lyceum gaat niet door Zoeterwoude wil van onkruidverdelgers af Dodelijke aanrijding LEZERS LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD LET OP! REGIO LEIDEN VRIJDAG 28 APRIL 1989 'Het heeft geen zin meer de zaak op te houden' ZOETERWOUDE - Het ge meentebestuur van Zoeter woude staakt het verzet te gen de verbreding van de A4 tot twee maal drie stroken aan de Zoeterwoudse kant van dit lint van asfalt. "Schoorvoetend en met veel pijn en moeite want er gaat weer een groe ne buffer en recreatie verloren", al dus CDA-raadslid Van der Salm, heeft de gemeenteraad gisteravond besloten planologische medewer king te verlenen. "Het heeft geen zin om de zaak langer op te hou- Wilden den", oordeelt ook WD-fractie- voorzitter Mulder. PZ'er Ringersma pleitte tever geefs voor toch nog wat extra druk op de ketel. De progressief vindt het fietspad onder de rijksweg door "lo kaal van geen enkele betekenis, hooguit regionaal". Daarom is het volgens hem onzin dat de gemeente Zoeterwoude voor een ton moet bij dragen aan het fietspad. Ringersma pleitte ervoor het zogeheten voor- bereidingsbesluit dat de gemeente raad gisteravond moest nemen, uit te stellen totdat zeker is dat de pro vincie die 100.000 gulden voor haar rekening neemt. treft voor de schermen niet alleen plastic en hardhout uit den boze zijn maar ook "Noordeuropees grenen". "Geen bekisting in ons landschap", klonk het strijdvaardig. Daarna liet de burgemeester de voorzittersha mer vallen: Zoeterwoude legt zich neer bij de verbreding. VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten gaat een gespeciali seerd bureau inschakelen om een nieuwe start te maken met het open jeugd- en jongerenwerk in de ge meente. Daarvoor wordt een subsi die van 75.000 gulden toegekend. Het bureau krijgt maximaal een jaar om erachter te komen of het jeugd- en jongerenwerk in de gemeente le vensvatbaar is. Voorlopig is er geen vaste accommodatie beschikbaar. Ondanks de verdeeldheid van de fracties binnen de raadscommissies konden alle partijen gisteravond tij dens de raadsvergadering aardig met de suggestie van B en W uit de voeten. Aanvankelijk leek het alsof alle partijen zich tegenover D66 op stelden. De voorman van deze frac tie, J. Aikens, wilde wachten met het op poten zetten van het jonge renwerk tot daarvoor een geschikte accommodatie is gevonden. Zo kan een goede start worden gemaakt. Tijdens een tweede vragenronde bleek echter dat Aikens niet voor uitstel is, maar graag de toezegging Speciaal bureau moet nieuwe impuls geven wil dat de gemeente bij nieuw te bouwen accommodaties, kijkt of het jongerenwerk hierin een plaats kan vinden. "Wanneer blijkt dat het open jeugd- en jongerenwerk geen kans van slagen heeft, kan die meer- ruimte binnen dat gebouw voor iets anders worden gebruikt", aldus Ai kens. IJsclub G.P. Both (PvdAyPPR) kon zich in deze suggestie wel vinden en noem de het nieuwe clubhuis voor de ijs- club een plaats die eventueel ge schikt zou kunnen zijn. Maar toch vond hij het niet slecht als het jon gerenwerk 'de eerste maanden even zwerft om te kijken waar het zich het beste thuisvoelt'. Both wil voor komen dat het open jeugd- en jon gerenwerk moeilijkheden krijgt door de geschiedenis van een ge bouw. Dat had ook het oude jonge rencentrum De Lindehoeve dwars gezeten toen het bestuur een koers wijziging wilde doorvoeren, zo vond hij. "Door nu alvast te begin nen en dan maar even te zwerven kunen we voorkomen dat dit pro bleem zich herhaalt". W.A.M. Zoetemelk (CDA) sprak, gisteravond over 'een laatste kans constructie'. Hoewel de behoefte niet hard is te maken, wil het CDA toch een professioneel bureau inhu ren om het open jeugd- en jongeren werk een laatste kans te geven. De fractie kiest voor een bureau, omdat 'bij aanstelling van een jongeren werker toch de neiging bestaat om iemand ook na dat ene jaar in dienst te houden'. H. van Gogh koos namens de WD heel duidelijk voor het inscha kelen van een deskundig bureau. WD en CDA menen dat zon bu reau er sneller achter kan komen of het open jeugd- een jongerenwerk in Voorschoten van de grond kan komen dan een jongerenwerker. Wethouder L.L. Marselis beloofde de raad maandelijks van de vorde ringen op de hoogte te houden. En CDA-Wethouder van der Heij den: "Van meet af aan stond eigen lijk vast dat de verbreding onont koombaar is. Het rijk heeft alle be nodigde grond al in zijn bezit en heeft Zoeterwoude eigenlijk alleen maar nodig in verband met een klein stukje voor de wijziging van een afrit". Zoeterwoude heeft zich jarenlang verzet tegen de verbreding van de weg aan Zoeterwoudse kant. Dat de weg moet worden verbreed vanwe ge de groeiende verkeersstroom, wordt in het groene dorp wel onder schreven maar daar wordt direct aan toegevoegd dat de A4 beter aan Leidse kant (Vlietland) kan uitdij- De fracties zijn van mening dat B en W het verlies nog heel redelijk hebben weten te compenseren want uit de onderhandelingen met de provincie en rijkswaterstaat heeft Zoeterwoude onder meer vrij- liggende fietstroken op het Europa viaduct en een fietstunnel onder de rijksweg door, richting Vlietland (Hofwegtracé) weten te slepen. Ringersma liet voorts weten tegen geluidsschermen van hardhout en plastic te zijn. Hij wil het Schiedam- se voorbeeld volgen. In die gemeen te is gekozen voor een wilgenbe scherming. De PZ'er eist dat de ge luidsschermen, waarover dinsdag een hoorzitting wordt gehouden, er al staan als de verbreding gereed is. Het debatje over de verbreding dreigde even spannend te worden toen WD-fractievoorzitter Mulder zei dat Ringersma's gedachte om "als gebaar" nog even te wachten met het voorbereidingsbesluit hem zeer aansprak. PZ en WD vormen samen een meerderheid. Wethouder van der Heijden en burgemeester Houdijk smoorden het opstandje echter in de kiem. De wethouder stelde dat dat uitstel "voor rijkswaterstaat een akkefietje is". De burgemeester voegde daar aan toe dat tijdens de onderhande lingen met provincie en rijkswater staat "er nog nooit wat is bereikt met het mes op tafel". En: "Ik be veel de raad uitstel niet aan". Burgemeester Houdijk maakte verder duidelijk dat wat hem be- ZOETERWOUDE - De Zoeter woudse burgemeester Houdijk stemt in met het verzoek van Pro gressief Zoeterwoude de verlegging van de Nieuweweg nogmaals te be spreken in de raadscommissie openbare werken. PZ deed dit ver zoek gisteravond in de gemeente raad omdat de fractie zelf van me ning is veranderd. De progressieven zijn benaderd door veel Zoeterwoudenaren die het niet pikken dat de verlegging van de Nieuweweg ten koste gaat van zo'n 200 iepen. Als bewijs van het gerezen verzet hield PZ-raadlid mevrouw Kollf een pamflet van de Zoeterwoudse M. de Blok-Redelijk omhoog. PZ wil nu net als de pro testerende dorpsgenoten "de weg laten zoals die is". Verlegging van Nieuweweg weer op agenda van Zoeterwoude Een verlegging naar de andere kant, zou niet mogelijk zijn omdat de weg dan in de sloot zou zakken. In PZ-gelederen is men zich echter gaan afvragen "of de weg nu in de sloot wegzakt of het weiland". "Vol gens mij in het weiland", aldus PZ- raadslid Ringersma. "Zo ja, dan ont valt ons het argument om de weg te verleggen". PZ stemde eerder in met de ver legging. Voor de fractie stond toen nog voorop dat de wegbreedte moest blijven zoals die is. PZ was verder gecharmeerd van de "milieu-vriendelijke wijze" waarop de werkzaamheden zouden worden verricht. Het huidige wegdek wordt namelijk vermalen en hergebruikt. Burgemeester Houdijk had geen enkel bezwaar tegen een extra ver gadering. "Ik hoop dan wel dat allee tegenstanders op de publieke tribu ne van de aprtij zijn", zei hij. De eer ste burger liet doorschemeren zelf nog altijd overtuigd te zijn van de noodzaak van de ingreep. "Er spe len heel veel aspecten mee en ik ben bereid dat allemaal nog eens uit te Subsidie Randstad VOORSCHOTEN - De atletiekafde- ling.van voetbalvereniging Rand stad Sport in Voorschoten krijgt een bijdrage van 10.000 gulden van de gemeente. Een raadsmeerder- heid van CDA en WD willen de af deling dit bedrag toekennen. Het geld wordt gébruikt voor het herstel van enkele atletiekvoorzieningen die per ongeluk door de tennisvere niging op sporparkt Adegeest zijn vernield. De atletiekafdeling zal het resterende bedrag, bijna 14.000 gul den, zelf bijleggen. VOORSCHOTEN - De 39.700 gul den die de provincie over 1988 wilde bezuinigen op het Voorschotense bejaardencentrum Foreschate gaat niet door. Foreschate heeft hierte gen op 16 juni vorig jaar een be zwaarschrift ingediend bij gedepu teerde staten. De bezuiniging zou niet in overeenstemming zijn met een onderdeel van de wet op de be jaardenoorden. GS hebben het be jaardenoord in het gelijk gesteld. Directrice A. Isarin toont zich over deze beslissing heel tevreden, maar verwijst voor nadere informa tie door naar administrateur W. Bij- voets die zich voor het bejaarden centrum met de kwestie heeft be ziggehouden. Volgens Bijvoets is Foreschate niet het enige bejaar denoord dat bijna 40.000 gulden heeft teruggekregen. "Zuid-Hol landse bejaardencentra die bezwaar hebben aangetekend, krijgen het bedrag in ieder geval terug", vertelt hij. In de beslissing van GS staat dat de door het bejaardenoord gevraag de personeelsuitbreiding niet is in gewilligd, omdat relevante gege vens niet zijn verstrekt. Bijvoets meent dat de provincie zich op dit punt erg formeel opstelt, omdat Fo reschate de gevraagde informatie over bewonersaantallen regelmatig verstrekt. "Omdat er toch geen per soneel mocht bijkomen, worden die metingen niet elk kwartaal opge stuurd". GS schrijven dat Foreschate voortaan zal beschikken over 60 plaatsen in plaats van de 66 die het bejaardenoord er tot nu. toe had. Volgens Bijvoets gaat het hier om zes 'grijze' bedden, die boven de of ficiële capaciteit werden gebruikt. Foreschate wil de extra ruimte nu voor andere zaken gebruiken. OEGSTGEEST - Een groots op gezet feest dat leerlingen van het Rijnlands Lyceum vannacht wil den vieren is niet doorgegaan. Als examenstunt hadden de scholie ren het plan opgevat een grote tent op het sportveld achter de school te plaatsen, maar rector en politie bedierven voor de jonge ren de pret. De politie werd omstreeks half een gewaarschuwd door omwo-' nenden. Ongeveer 50 jongeren hadden een hek vernield om toe gang te krijgen tot het sportveld en waren bezig met het opzetten van een grote feesttent. De inmid dels gewaarschuwde rector ver bood de leerlingen in eerste in stantie om door te gaan. De scholieren meenden dat het feest wel door moest gaan omdat ruim 250 mensen waren uitgeno digd. In de tent zouden 8 tapin stallaties worden opgesteld. Om de feestvreugde nog meer te ver hogen waren ook een snack- en soepkar ingehuurd. De twee wa gens arriveerden omstreeks half drie. Na overleg met de politie moch ten de circa 200 scholieren toch feest vieren. Om, zoals een politie woordvoerder verklaarde, exces sen te voorkomen, mocht echter geen alcoholische drank worden geschonken. Met hulp van alle dienstdoende collega's uit de bollenstreek (in totaal 15 personen) nam de politie acht biervaten, een tapkast en een pomp in beslag. De meeste jonge ren gingen vervolgens naar huis. Een kleine groep zette, na het ver trek van de politie, alsnog de tent op. Vandaag kregen de scholieren de in beslag genomen spullen weer terug. VOORSCHOTEN - De christelijke basisschool Het Palet aan de Jan Steenlaan in Voorschoten heeft gis termiddag symbolisch een reuzeche que van 3.000 gulden overhandigd aan J. de Krom en M. Potma, afge vaardigden van de Stichting Jume- lage Voorschoten-Kita, die de ban den tussen Voorschoten en het Mali- nese Kita verstevigt. Volgens direc teur J. Hoek zal het ministerie van ontwikkelingssamenwerking het be drag verdubbelen. Het geld is bestemd voor enkele projecten in Kita. Het grootste deel van het bedrag zal waarschijnlijk worden besteed aan een smederij, waar de bewoners van Kita zelf ge reedschappen kunnen maken. Als er nog geld over is, zal de rest naar een naaiatelier en een zeepfabriekje gaan. De overhandiging van de cheque vormt de kroon op een project over ontwikkelingslanden dat in maart werd gehouden. De kinderen had den dit project afgesloten met de uit voering van een musical. "Die musi cal was geïinspireerd op een boekje van Herman van Veen over Alfred Jodokus Kwak en eindigde ermee dat dieren zelf de handen uit de mouwen steken voor anderen. Daar om werd besloten tot het houden van een sponsorloop", aldus directeur J. Hoek. Kinderen, ouders en leerkrachten van de school liepen binnen een uur 3.000 gulden bijeen. Ook de direc teur liet zich hierbij niet onbetuigd en liet zich sponsoren door collega's. (foto H ZOETERWOUDE - Zoeterwoude wil van het gif af waarmee straten van onkruid worden ontdaan. De gemeente kan het gif niet in één keer afschaffen, volgens burge- meester Houdijk. Dit jaar worden alleen nog de be langrijke straten met doorgaand rij- verkeer met gif behandeld. Acht ex tra veegbeurten worden er ingelast "ter preventie van de groei van on kruid in de goten van wegen", aldus B en W en aan het einde van 1989 wordt bekeken of de nieuwe aan pak bevalt en kan worden voortge zet. De extra veegbeurten kosten de gemeente bijna tien mille, maar nie mand in de gemeenteraad heeft daar problemen mee. Sterker nog, PZ'er mevrouw Kolff vindt deze maatregelen, "hal ve maatregelen". "Moet er soms nog een voorraad gif op. Wat een Hol landse zuinigheid", zei ze. "Het is nog veel zuiniger om vandaag nog het gif te vernietigen". Zij vindt het voorstel van B en W ook nog "inconsequent". "Waarom worden belangrijke wegen met veel verkeer wél nog met gif gedaan? Waar veel wordt gereden is toch geen onkruid?". Het raadslid pleitte voorts voor de invoering van "het groene stippen- plan", zoals in Alkemade is gedaan. Burgers kunnen als zij dat willen een groene stip voor de deur krijgen zij aangeven er geen pnjs op te stellen dat er gif wordt ge bruikt ter bestrijding van onkruid. Met zo'n stip beloven zij het on kruid zelf te lijf te gaan. Burgemeester Houdijk echter ziet in het voorstel "een aanzet om van het gif af te komen". "We kun- I nen niet ineens omschakelen, we j moeten eerst ervaring opdoen met dit experimentiment". Invoering in Zoeterwoude van het groene stippen-plan acht de burgervader thans nog niet gewe- snt. Hij wil eerst eens afwachten of de stippen in Alkemade iets uitha- i len. Elckerlycschool krijgt grond niet VOORSCHOTEN - De openbare ba sisschool 'Elckerlyc' kan het stukje grond aan de Prins Bernhardlaan niet toevoegen aan haar school plein. Het wordt definitief verkocht aan ir. A.W.J. van der Hoeven, de ei genaar van het huis naast het stuk grond. De fracties van D66 en de PvdA/PPR wilden het lapje grond aan de school geven, maar een raadsmeerderheid van CDA en WD besliste anders. ZOETERWOUDE - De Zoeter woudse Oranjelaan en omge ving gaat op slot voor autover keer. Een paal in de sluis van de Oranjelaan en een paal op de Ommedijkseweg zullen de bar rières vormen. Met de palen moet "verkeerscriminelen", al dus VVD-raadslid Van der Kooi een halt worden toegeroepen. Het voorstel om het wijkje radicaal te bevrijden van het autoverkeer met bestemming industrieterrein (en weer terug) werd gisteravond in de gemeentéraad ingediend door de PZ-fractie. Burgemeester Houdijk verzette zich er fel tegen maar was niet bestand tegen de grote eensge zindheid die de fracties aan de dag legden. PZ-raadslid Ringersma stelde dat alle andere maatregelen om het ver keer er af te remmen, geen effect hebben gesorteerd. Automobilisten rijden met hoge snelheden de wijk in en uit en lappen inrijverboden massaal en structureel aan hun laars. "Er is een onacceptabele situ atie ontstaan, laten we de Hoge Rijndijk-buurt niet voor paal zetten. HAARLEMMERMEER - Als ge volg van een verkeersongeval in het noorden van de Haarlemmermeer is gisteravond de 82-jarige J.B. Rosen- hart uit Amsterdam om het leven gekomen. De Amsterdammer werd in zijn personenauto aangereden door een vrachtwagen en was op slag dood Het ongeluk gebeurde rond elf uur op de Schipholweg nabij de kruising met de Hoofdweg-Oostzij de in Lijnden. De bejaarde wilde de Hoofdweg richting Amsterdam op rijden, maar zag daarbij een vracht auto over het hoofd. De brandweer moest eraan te pas komen om het slachtoffer uit de wrakstukken te bevrijden. De chauffeur van de vrachtwagen bleef ongedeerd. Ik zorg ervoor dat u geen paal tekort komt", aldus het radslid dat voor de burgemeester een paal in een em mer bij zich had. Harde lijn Ringersma's woorden waren CDA'er Hogenelst uit het hart ge grepen. "De werknemers van het in dustrieterrein treden afspraken met voeten. Het is er nu een ongeorden de boel. Ik pleit voor de harde lijn. Alleen harde maatregelen hebben zin, hoe vervelend de relatie ge meentebestuur-industrieterrein ook wordt". Burgemeester Houdijk vroeg de raad nadrukkelijk "om woord en wederhoor toe te passen en het in dustrieterrein de kans te geven haar leven te beteren". Voorts stelde Houdijk een opgevoerde politiecon trole in het vooruitzicht. "Er komt niemand meer binnen zonder be keuring", beloofde de burgervader, maar er viel hem slechts hoon ten deel. WD'er Van der Kooi: "Zoe terwoude heeft twee politieagen ten". Ook Houdijks voorspelling "dat als we vandaag de straat afsluiten, we morgen bij de kantonrechter of Raad van State staan", maakte wei nig indruk. De WD-fractie vroeg nog om een schorsing om het tamelijk onver wachte PZ-voorstel te bespreken. De liberalen keerden terug met het pleidooi om het PZ-voorstel iets af te zwakken. De paal op de Omme- dijksweg hoefde voor de WD niet en er moet over twee maanden wor den geëvalueerd. CDA'er Hogenelst hield echter vast aan de paal op de Ommedijkseweg. "Doen we dat niet, dan verleggen we de verkeers stromen". Wel kreeg de WD haar zin wat de evaluatie betreft. Na de zomervakantie bespreekt de raad het effect. Onduidelijk is nog wanneer pre cies de palen worden geplaatst. "Morgen staat er nog geen paal", al dus burgemeester Houdijk, die nu moet regelen dat de buurtbus en de bevoorrading van een supermarkt in de buurt niet in het gedrang ko men. "Maar het hoeft geen maan den te duren", drong PZ'er Ringers- De speciale trein, waarin ook lezers van de Nieuwe Noordhollandse Cou rant, het Haarlems Dagblad en dagblad De Typhoon zullen zitten, ver trekt om 8.32 uur vanaf spoor 8* uit Utrecht en komt om 11.15 uur in Keu len aan (terugreis vanuit Keulen om 18.10 uur; aankomst in Utrecht 20.53 uur). U dient dus op eigen gelegenheid van en naar Utrecht te reizen. Als u dat per trein doet, hoeft u daar niet extra voor te betalen. De trein van Leiden naar Utrecht vertrekt om 7.20 uur vanaf station Leiden en doet om_ 7.35 uur Alphen aan. Speciale vervoersbewijzen zijn tegen inlevering van de bon uitsluitend verkrijgbaar bij de kantoren van het Leidsch/Alphens Dagblad: Witte Singel 1 in Leiden, Julianastraat 19 in Alphen en Vuurbaakplein 11 in Katwijk. -onder voorbehoud vanaf spoor 8! De verkeerssluis bij de Zoeterwoudse Oranjelaan. De gemeenteraad wil met een paalde straat afsluiten om definitie/einde te maken aan de overlast van "de verkeerscriminelen" met bestemming industrieterrein, (totoi

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14