TAD LEIDEN Bestuur van het AZL wil afdelingen sluiten Stationsplannen van Mabon minst slecht Kroon vernietigt vergunning voor vuildepot in Roomburg LEIDSCH mi DAGBLAD Bezuinigingsoperatie van 14 miljoen Woede en onbegrip over sluiten afdelingen AZL Ginsberg niet naar Wolters-Kluwer INTRATUIN- GRIFFIOEN s VRIJDAG 28 APRIL 1989 LEIDEN De afdelingen Psychiatrie en Revalidatie van het Academisch Zieken huis Leiden moeten dicht, evenals de polikliniek van Psychiatrie en de Pijnkli- niek. Een aantal kinderzalen moet worden samenge voegd en de produktie van de laboratoria en diagnosti sche afdelingen de komende drie jaar met tien procent verlaagd. Het aantal routinematige activitei ten moet op alle poliklinieken aan zienlijk naar beneden. Er moet één Facilitaire Dienst komen en de meeste staf- en centrale diensten moeten afslanken. Gedwongen ont slagen als gevolg van deze operatie moeten niet worden uitgesloten. Dat zijn de belangrijkste voorstel len die de Commissie Herprofile ring van het AZL heeft gedaan om de komende drie jaar veertien mil joen gulden op de uitgaven te bezui nigen en het 'academisch profiel' van het ziekenhuis te versterken. Het personeel van de afdeling Psy chiatrie is verbijsterd over het feit dat aan sluiting wordt gedacht. Teamleider J. van Driel spreekt van "een overval", "ondoordacht be leid" en "afbraak van de kwaliteit van het ziekenhuis". Directeur Patiëntenzorg Lameijn van Psychiatrische Ziekenhuis Endegeest noemt zowel de gevolg de procedure als de inhoud van het plan de afdeling te sluiten schok kend. Endegeest zou er met sluiting van de AZL-afdeling een fors aantal patiënten per jaar bij krijgen. "Hier- die datum reageren. Na diverse in spraak- en overlegprocedures wil de Raad van Bestuur voor 1 septem ber een definitief besluit nemen. Volgens een woordvoerder van het AZL zijn vrij ingrijpende maat regelen voorgesteld omdat de mees te afdelingen de eerder door de Raad van Bestuur voorgestelde 'kaasschaafmethode', waarbij ie dereen een beetje inlevert, niet zien zitten. "De rek is eruit, men wilde in één keer schoon schip maken". Volgens de voorstellen moeten de bedden en de polikliniek van de Pijngroep dicht, hoewel de consul tatieve functies blijven bestaan. An dere afdelingen hoeven geen bed den in te leveren omdat die volgens de Commissie de beschikbare capa citeit doelmatig gebruiken. Wel zouden vooruitlopend op de tweede fase van de nieuwbouw een aantal kinderafdelingen moeten worden samengevoegd: de kinderzalen van de afdelingen Algemene Heelkunde en Thorax-chirurgie en die van de afdeling Oogheelkunde en Kinder geneeskunde. Integreren Onderzocht moet worden of ook Acute Opname Interne Geneeskun de en Eerste Hulp Heelkunde kun nen integreren. Dat zou een bespa ring op verplegend personeel kun nen opleveren, meent de commis sie, maar ook onder meer de opvang van acute patiënten kunnen ver stekken. De commissie pleit er verder voor dat vooral het aantal routinematige herhalingsconsulten wordt terug gebracht. Op regionaal niveau zou hiervoor overleg moeten komen over de verwijzing van patiënten en moeten samenwerkingsafspraken centrale diensten. De Hoteldienst zou aanzienlijk kunnen besparen op de kosten voor de linnenvoorzie ning en de restauratie bedrijfsmati ger op te zetten. De bedrijfsgezond heidsdienst en het Bedrijfsmaat schappelijk werk moeten worden veranderd in een bedrijfsgenees kundige voorziening, wat onder meer moet leiden tot een verminde ring van het op een aantal plaatsen voorkomende hoge ziekteverzuim. Het Bedrijfsmaatschappelijk Werk zou in de huidige vorm moeten ver vallen. Verder zou het Planbureau over twee jaar met haar werk kun nen stoppen. LEIDEN - Sluiting van de afde ling Psychiatrie van het AZL zou de kwaliteit van de hulpverlening aan mensen die een zelfmoordpo ging hebben gedaan in gevaar brengen. De specifieke hulp die deze groep mensen nodig heeft, is op andere afdelingen in het zie kenhuis niet aanwezig. Psychia trisch ziekenhuis Endegeest heeft geen plaats voor veel meer patiënten en is niet ingesteld op de medische hulp die zelfmoord- pogers vaak nodig hebben. Zeker niet in crissisituaties. Wie een sui- cidepoging heeft gedaan, zal na een eerste behandeling in het zie kenhuis eerder weer naar huis gaan dan zich laten opnemen in Endegeest. Met het gevaar dat ze, doordat ze geen adequate opvang hebben gehad, korte tijd later weer de hand aan zichzelf slaan. Dat voorspellen teamleider J. van Driel van de afdeling Psychi atrie en directeur Patiëntenzorg Lameijn van Endegeest. Beiden zijn zeer verontrust over het feit dat sluiting van de afdeling Psy- chatrie mogelijk aan de orde is. Volgens Van Driel zal de deskun digheid die de afdeling in haar pas achtjarig bestaan heeft opge- bouwd en waarover Lameijn zich zeer lovend uitlaat, verloren gaan. De Commissie Herprofilering denkt dat de afdeling kan sluiten door "een nauwe samenwerking met de bestaande categorale in stellingen voor deze vakgebieden in de Leidse regio". Dat zijn de Jelgersmakliniek en Endegeest. Volgens Van Driel komt dat erop neer dat alle 'zelfmoordpatiénten' die niet naar huis kunnen maar er ook niet ernstig genoeg aan toe zijn om in of Jelgersma of Enge- geest te worden opgenomen, tus sen wal en schip zullen vallen. "Daar komt bij dat mensen psy chologisch nu eenmaal een drem pel hebben wat Endegeest be treft. 'Ik moet naar een gekken huis', zullen ze zeggen als ze daar naar worden verwezen. Dat wil len ze niet en gaan weer naar huis. En doen ze een week later mis schien weer een poging". De afde ling psychiatrie heeft vorig jaar 77 patiënten wegens zelfmoorpogin- gen behandeld. Verder heeft de afdeling vooral te maken met mensen die depressief zijn. Volgens Van Driel is er met de afdeling nooit overlegd over de plannen. "We zijn in eerste instan tie echt verbijsterd geweest toen we van het voorstel tot sluiting hoorden", aldus Van Driel, die sluitingsplannen ook haaks vindt staan op het stijgend aantal zelf moordpogingen in Nederland. "Hierover is in het AZL niet goed nagedacht. Het is duidelijk dat er weinig sprake van herprofilering is. Dit is afbraak van de kwaliteit van het ziekenhuis". Directeur Lameijn van Ende geest laat zich in soortgelijke be woordingen uit. "Schokkend", vindt hij zowel het voorstel als de wijze waarop hem dat ter ore is gekomen: bij toeval. "Ik hoorde dit gisteravond toevallig, er is hierover nooit overleg geweest. absoluut geen overleg met gemaakt worden met huisartsen, specialisten, instellingen en zieken huizen. Het aantal artsen dat be schikbaar is voor poliklinische acti ons geweest' Tekorten Met het geld dat door de bezuini- viteiten moet voorts worden ve gingsronde vrij komt, moeten de te- minderd en de poli's efficiënter korten op de begrotingen over 1985, 1986 en 1987 worden gedekt, de in richting van de nieuwbouw bekos tigd en op termijn nieuw beleid ge voerd. Twaalf van de veertien mil- gaan werken. Terugbrengen van routinematige zorg zou gepaj moeten gaan met vermindering v het aantal personeelsleden. Door het terugbrengen joen gulden moet vrijkomen door medische zorg krijgen de diensten de personeelslasten te verminde- Fysiotherapie, Diëtiek en Maat- ren. Omdat mogelijk gedwongen schappelijk Werk minder te doen. ontslagen nodig zijn, heeft de Raad evenals de laboratoria en diagnosti- van Bestuur, die met de bezuini- sche afdelingen. De laatste twee engs voorstellen akkoord is gegaan, moeten in de komende driejaar tien i sociaal plan opgesteld. Daarin procent minder produceren. Andere voorstellen zijn samen- Commerciële de Technische staat hoe door onder meer natuur lijk verloop en begeleid afvloeien voeging het aantal arbeidsplaatsen naar be neden kan. De precieze gevolgen van de Ope ratie Herprofilering voor het perso neel van de afdelingen en diensten zijn nog niet bekend. Voor 1 juni verschijnt hierover een nota. De voorstellen zijn voor advies voorge legd aan organen als Medezeggen schapsraad, en Staf- en Verpleeg kundig Convent, die zich er voor 12 mei over moeten uitspreken. Ook afdelingen en diensten kunnen tot Dienst, de Hotel- LEIDEN - De stadsvilla's aan de Samargdlaan naderen hun voltooiing. De tien zogenoemde urban villa's herbergen in totaal dertig woningen. Bo vendien zijn er op de begane grond twintig garageboxen gerealiseerd. De garages zijn ter vervanging van het verdwijnen van boxen onder de Dienst en afslanken van de meeste Agaatflat. Zij moesten plaatsmaken voor woningen onder de Agaatflat, die tegelijk met de bouw van de urban villa's wordt opgeknapt. De bouw van de villa's is een onderdeel van een grote opknapbeurt voor dat deel van het Morskwartier. De Agaatflat wordt voor zes miljoen gulden opgeknapt. In het kader van de opknapbeurt is ook de Agaatlaan verlegd naar de andere zijde van de flat. (foto Wim Dijkman) 'Gemeenteraad heeft eigenlijk geen keus' Bloemendief kwaad: ruit deur ingetrapt LEIDEN De deur van een bloe menwinkel aan de Haarlemmer straat is afgelopen nacht omstreeks half vier vernield. In de voorafgaan de drie dagen werden er bloemstuk ken meegenomen door iemand die in de gaten had dat de deur van de winkel niet goed sloot. Volgens de politie wilde de bloemendief gister nacht voor de vierde keer bloemen meenemen maar werd hij hierbij ge hinderd omdat de winkeldeur in middels was gemaakt. De dief werd waarschijnlijk zo boos over de ge sloten deur dat hij de ruit ervan in trapte. Dit keer nam hij geen bloe- LEIDEN - De politiek kiest er voor om in hoofdpunten voort te borduren op het plan dat pro jectontwikkelaar Mabon heeft gemaakt voor het Stationsplein en omgeving. Niet zozeer omdat het de beste is van de drie plan nen die in opdracht van ge meente, NS, NZH en AZL zijn gemaakt, maar wel het minst slecht. Wie van de drie? Daar ging het gis teravond om in een vergadering van de verschillende gemeenteraads commissies. Echt spannend werd het niet. PvdA-raadslid Geradts concludeerde als eerste spreker al wat de uitkomst van deze avond zou zijn: twee van de drie plannen vol doen namelijk niet aan de voor waarden die de gemeente heeft ge steld zodat in feite een keuze zou worden gemaakt uit één plan. Alter natieve plannen kwamen niet of nauwelijks aan bod. De collegepartijen PvdA, WD en Links Leiden spraken zich onom wonden uit voor het plan Mabon, ook al ziet men wel de nodige be zwaren en bestaan er nog een hoop vragen. Geradts noemde het Mabon-plan toch het meest gede gen en realistisch. Het biedt volgens de drie partijen de meeste kans op een veilig stationsplein met een zo gunstig mogelijke verkeersafwik keling. CDA, D66 en de SP hadden nog wat moeite met het uitspreken van een voorkeur. Voor fractieleider Walenkamp van het CDA betekent het elimineren van twee van de drie plannen nog niet automatisch dat op dit moment al voor het plan Mabon moet worden gekozen. Wet houder Van der Molen verklaarde dat het college van B en W er niet anders over denkt. "Of het Mabon LEIDEN - Boekhandelketen"Wrist- boek bv, eigenaar van de Leidse boekhandel Ginsberg, wordt niet overgenomen door Wolters-Klu wer. De directie van Wristboek heeft de onderhandelingen afgebro ken en is in gesprek met een derde kandidaat. Volgens een woordvoer der zijn de vooruitzichten met de nieuwe onderhandelingspartner beter dan die met Wolters Kluwsr. Ook zegt hij dat een eventuele over gang naar een nieuwe eigenaar voor Ginsberg geen nadelige gevolgen heeft. Wie die nieuwe kandidaat is kon volgens Wristboek nog niet worden vrijgegeven. Volgens ingewijden gaat het om de boekhandelketen Van Pier uit Eindhoven. Wristboek bv verkeert in ernstige financiële moeilijkheden nu de NMB de kre dietverlening heeft stopgezet. Het bedrijf heeft de laatste tijd in ver schillende steden een hele reeks fili alen geopend en overgenomen. Het vorig jaar door Wristboek geopende filiaal Kooreman Stolk aan de Nieuwe Rijn is onlangs gesloten. Woordvoerder Van Beek van Wolters-Kluwer zegt teleurgesteld te zijn over het niet doorgaan van de overname. Hij geeft toe dat Wolters- Kluwer universitair boekhandel Ginsberg graag had willen inlijven. Het overnemen van Ginsberg paste in de strategie die de uitgever heeft op het gebied van wetenschappelij ke boekhandels. Ook de plaats van de boekhandel aan de Breestraat was voor Wolters Kluwer aantrek kelijk. Algemeen wordt aangenomen dat de explosieve groei van Wristboek de directie boven het hoofd is ge groeid. In driejaar tijd is het aantal vestigingen van drie tot acht ge groeid. Een aantal zaken zijn nu al weer gesloten. Volgens de woord voerder van het Utrechtse boekhan delketen is het bedrijf wel degelijk gezond, maar is er allleen een finan cieringsprobleem doordat de NMB plotseling de geldkraan heeft dicht gedraaid. wordt, staat nog niet vast. Maar we gaan wel kijken naar de verdere uit werking en financiële onderbou wing van dat plan", aldus Van der Molen. Langenberg (D66) pleite er voor alle positieve onderdelen van de an dere plannen nog niet over boord te zetten. De wethouder zei dat niet te doen. "Maar dat is wat anders dan dat we zeggen: we gaan met de pro jectontwikkelaars van die plannen zaken doen. Dat gebeurt in elk geval niet". Het Mabon-plan is volgens B en W het enige dat in voldoende mate overeenkomt met de eisen en ver langens van de vier partners die ge zamenlijk hebben besloten een to tale verbetering van het stationsge bied na te streven. Er moet volgens de gemeente nu eerst meer onder zoek gedaan worden naar de finan ciële onderbouwing van het plan en dus naar het uiteindelijke realiteits gehalte. Pas daarna zal de raad be slissen over het Mabon-plan en over de vraag of het nut heeft met de pro jectontwikkelaar in zee te gaan. Aan het plan van Mabon kleven volgens de commissieleden ook na delen. Bakker (WD) waarschuwde dat niet te veel kantoorruimte tege lijk moet worden gebouwd. De PvdA vraagt zich af of wel in vol doende parkeergelegenheid bij het station is voorzien. Uit verkeersveiligheidsoogpunt verdient het plan Mabon volgens de meeste partijen de voorkeur, maar er bestaan wel degelijk aarzelingen over de vraag of het plan afdoende is om de verkeerschaos op het Sta tionsplein te doen lossen. Gevreesd wordt wel dat nog te veel verkeer (25% van de huidige verkeers stroom) over het ondertunnelde plein blijft rijden. Een en ander zal nader worden bekeken, maar Van der Molen voelt er niets voor om uit gebreid onderzoek te doen naar al ternatieve routes, zoals Langenberg wilde. Dat er op het AZL-terrein vooral dure koopwoningen moeten komen is volgens de meeste partijen ook nog geen uitgemaakte zaak. De ste- debouwkundige invulling van dit terrein wordt in het algemeen als heel aantrekkelijk gekenschetst. Dit is om meer redenen zee aangenaam. Die afdeling is prima voorziening, vooral crisispatiénten, en de samer king is de laatste tijd steeds inni ger geworden. Functionele argu menten zijn er mijns inziens niet, het is pure bezuiniging en afbraak van beleid". De Raad van Bestuur stelt hij dan ook een brief op hoge poten in het vooruitzicht. "Ik kan niet anders dan de Raad een bijzonder scherpe brief schrijven waarin staat dat ik dit alles ten zeerste be treur". Endegeest heeft volgens hem ook de capaciteit en de uit rusting niet om bij sluiting van de afdeling zoveel extra patiënten op te nemen. Adequate medische hulp, zeker in crisisgevallen, kan niet worden geboden. Hij voor spelt dat hij het AZL herhaalde lijk met kracht zou moeten ver zoeken om iemand die moet wor den opgenomen, toch zelf nog even te houden. "Op andere afde lingen, wat ook niet goed is. Dit is een heel ondoordacht plan". La meijn is er verder op tegen om mensen voor wie dat niet echt no dig is. "door de molen van een psychiatrische ziekenhuis te la ten gaan". Burgemeester opent kantoor Kruisvereniging LEIDEN - Burgemeester Goekoop opent 26 mei het nieuwe kantoor van de Kruisvereniging Leiden aan de Oude Rijn. Na de openingshan deling volgt een toespraak van E. Vork, de voorzitter van de Leidse kruisvereniging, en houdt J. Hen driks, voorzitter van de Nationale raad voor de volksgezondheid een lezing over de ontwikkelingen in de volksgezondheid. De opening heeft plaats om 15.00 uur. Insluipers actief LEIDEN In verschillende gebou wen van de Leidse universiteit zijn woensdag en gistermiddag inslui pers actief geweest. Gestolen wer den vijf microfoons, een videore corder, een schoudertas met 300 gulden, twee girobetaalkaarten en een giropasje en een jas van drie honderd gulden. Opening Anne Frankschool LEIDEN - Wethouder Van Dongen opent 10 mei het gebouw van de An ne Frankschool. De officiële hande ling heeft plaats om 16.00 uur. De Anne Frankschool is de tweede openbare basisschool in de Ste venshof Glas op rijksweg LEIDEN Een vrachtwagen van een glas- en verfbedrijf uit Hardinx- veld-Giessendam heeft gisteren op de rijksweg A44 een grote hoeveel heid glas verloren. Rijkswaterstaat heeft de scherven opgeveegd. Het verkeer ondervond weinig hinder. De meeste vragen over het Mabon-plan hebben uiteraard be trekking op de kosten en de verde ling daarvan over de vier partners. Boot (PvdA) zei vooral de belangen van de gemeente in het oog te willen houden en pleitte er voor een extern deskundige in te huren die de ge meente zou moeten behoeden voor een financieel debacle a la de Stope- Als u er morgen écht vorstelijk bij wilt zitten, kom dan langs in ons 'groen'-paleis. Leidseweg 518 Voorschoten Tel. 071-763748 LEIDEN - De Kroon heeft de vergunning voor het storten van vuile grond in Roomburg vernietigd. Een van de overwe gingen is dat de gemeente Lei den een te groot belang zou heb ben gehad bij het verstrekken van de vergunning aan de Hei- demij. Hoewel de oprichting van de stort plaats in handen was gegeven van de Heidemij, was het belang voor de gemeente dat het depot er zou ko men groot. Tal van projecten in de stad dreigden namelijk te stagneren indien voor vervuilde grond geen (tijdelijke) opslagplaats zou worden gevonden. Omdat de gemeente geen erva ring had met het oprichten van der gelijke stortplaatsen, werd de Hei demij gevraagd zich daarmee bezig te houden. De Stichting Meerburg en een aantal omwonenden kwa men in verzet tegen de plannen en vochten alle vergunningen aan die voor het depot werden afgegeven. Al eerder diende een procedure over de maatstaven waaraan het de pot moest voldoen. Hoewel bewo ners daarop nog steeds kritiek heb ben, werd de Heidemij in het gelijk gesteld. De Kroon heeft zich gisteren uit gesproken over de vergunning zelf, over het verlenen ervan. Daarvan zegt die instantie nu dat de gemeen te te veel belang had bij het afgeven van de vergunning. Wat de uitspraak voor gevolgen heeft, is nog onduidelijk. Waar schijnlijk is het niet meer dan een papieren uitspraak, in die zin dat het depot gewoon blijft en er een nieuwe vergunning komt. Zo inter preteert voorlopig ook drs. G. in 't Veld, hoofd directie milieu, de uit spraak van de Kroon. Sinds de oprichting van het depot in Roomburg is de Wet chemische afvalstoffen in werking getreden. Dat betekent dat anders dan vroe ger nu de provincie het bevoegd ge zag is waar het de verstrekking van vergunningen betreft. "We hebben al een vergunning bij de provincie aangevraagd voor het depot in Roomburg. Maar met het verlenen ervan werd niet veel haast gemaakt omdat de provincie er van uitging dat er we toch al een hadden. Daar zullen we nu spoed achter zetten", aldus In 't Veld. De aanleg van het depot in Room burg was noodzakelijk omdat in de gehele provincie geen mogelijkheid was om vervuilde grond op te slaan. Om een aantal belangrijke projec ten niet te blokkeren, met name wo ningbouw op de vervuilde Zijloe ver, besloot de gemeente een tijde lijke opslagplaats te verwezenlijken voor een periode van vijf jaar. Die periode loopt in 1991 af. Volgens de afdeling milieu van de provincie ligt er thans ongeveer 2000 kubieke meter vervuilde grond opgeslagen, afkomstig van Zijloever en de Stadstimmerwerf en een viertal kleinere vervuilde lo caties in de stad. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13