Verpleging blaast wegblokkades af Overleg over werklozen vast 'Oubollig produkt' nu gemaakt met computer Hardere acties in ziekenhuizen 'Aaw-mtkering nu of nooit dag zo'n 650 werknemers van negen DONDERDAG 27 APRIL 1989 ECONOMIE PAGINA 7 UTRECHT (ANP) Het actiecomité Verplegenden en Verzorgenden In Opstand (WIO) ziet af van het plan om op dinsdag 2 mei zo'n vijftien verkeersknooppunten in de ochtend spits te bezetten. De achterban in de regio's heeft de landelijke kerngroep is teruggefloten. Volgens de regionale actiecomités is de kerngroep met het plan te hard van stapel gelopen. DEN HAAG (GPD) - De meeste Nederlanders hebben hun inboedel onvoldoende verzekerd en houden dit hardnekkig al een jaar of tien vol. In de afgelopen tien jaar is het aantal huishoudens met een te laag afgesloten verzekering slechts mondjesmaat gedaald, van 86 naar 81 procent. De helft van de huishoudens heeft een inboedelverzekering, die maar 50 tot 75 procent van de wer kelijke waarde dekt. De gevolgen van zo'n onderverzekering laten zich gemakkelijk raden. Bij diefstal of brand krijgt de verzekerde slechts de helft van de waarde uitge keerd. Voor een splinternieuw bankstel dat 10.000 gulden heeft ge kost, wordt niet meer dan 5000 gul den uitgekeerd. Om de vijf jaar doet het Verbond van Verzekeraars uitgebreid onder zoek naar de verhouding tussen de werkelijke waarde van de inboedel Nederlander hardnekkig onderverzekerd en de hoogte van de verzekering. Uit die cijfers blijkt dat onderverze kering een hardnekkig kwaad is. "We doen er alles aan om de men sen wat meer bewust te maken", vertelt woordvoerster Van Leeu wen van het verbond. "Er wordt uit gebreide voorlichting gegeven en we raden de mensen aan om hun spulletjes regelmatig te inventarise ren. En het ziet er naar uit dat 't een klein beetje beter wordt. Tien jaar geleden was 25 procent voor nog niet de helft van de werkelijke waar de verzekerd; dat percentage is ge daald tot 5". Een inboedelverzekering dekt in het algemeen de schade in en aan het huis die wordt veroorzaakt door brand, inbraak en diefstal, de breuk van een aquarium, storm, water overlast, lekkages van leidingen, aanrijdingen en vliegtuigongeluk ken. Grote schades, die doorgaans niet uit eigen zak'te betalen zijn en waarvoor men zich kan verzekeren. De premie kost gemiddeld onge veer drie gulden per 1000 gulden verzekerd bedrag. De gemiddelde inventaris van een doorsnee-gezin vertegenwoordigt een waarde van 77.000 gulden. De premie bedraagt in dat geval 231 gulden per jaar, bij na twee tientjes per maand. Overigens waarschuwt het Ver bond van Verzekeraars ook voor oververzekering. Te veel betaalde premie is namelijke gewoon wegge gooid geld. De verzekeraar keert nooit meer uit dan de waarde van het verzekerde object. RZMN-gebouw in Utrecht nog een gesprek gehad met de voorzitter en secretarissen van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ). VNZ-voorzitter De Vries De WIO kondigde zaterdag deze ken met het kort geding, dat nu harde actie aan, die het publiek ingetrokken, moest tonen 'dat het echt menens is'. De Koninklijke Nederlandsche De bonden werken inmiddels a Automobiel Club (KNAC) dreigde hardere acties. Zondagsdiensten het actiecomité daarop met een kort werkonderbrekingen gaan voorlo- heeft verklaard de bezorgdheid geding. Volgens VVIO-woordvoer- pig door. over de arbeidsvoorwaarden in de ster A. Beerling heeft het besluit om Een delegatie van de WIO heeft gezondheidszorg te delen. In De- van de actie af te zien, niets te ma- gisterén na de bezetting van het venter is gisteren het gebouw van de Provinciale Ziekenhuisraad be- zet. instellingen in het Oranjepark te hoop voor de looneis. AbvaKabo en CFO hadden zo'n duizend mensen verwacht. Zij schrijven de kleinere opkomst toe aan tegenwerking van directies. De actie in Apeldoorn is het begin van een estafette tot 31 mei, waaraan 34 instellingen in Gel derland en Overijssel deelnemen. Bevriezen Minister De Koning (sociale zaken) ziet geen relatie tussen een uit spraak van de internationale ar beidsorganisatie ILO en het cao conflict in de gezondheidszorg. De bewindsman heeft dit gisteren in een reactie op het standpunt van de ILO rond de wet arbeidsvoorwaar den gepremieerde en gesubsidieer de sector (waggs) gezegd. Op basis van de waggs wordt ook de cao ruimte voor de gezondheidszorg vastgesteld. De ILO maakte dinsdagavond be kend dat de overheid een door par tijen die onder de waggs vallen ge sloten cao niet mag bevriezen. In een reactie liet De Koning gisteren weten dat de ILO op zich de waggs niet afwijst. Daarmee wordt de overheid het recht toegekend om de financiële ruimte te bepalen waar binnen de cao-partners zelf tot over eenstemming moeten zien te ko men. Hij nam zo afstand van FNV- EG-fraude DEN HAAG/UTRECHT -^Vrou wen die vóór januari 1979 arbeids ongeschikt zijn geworden en toen geen inkomen hadden, moeten met spoed een aanvraag voor een aaw- uitkering indienen. Volgende week zal de Eerste Kamer naar verwach ting instemmen met een wetsvoor stel van staatssecretaris De Graaf van sociale zaken om deze categorie vrouwen het recht op een aaw-uit- kering te ontnemen. "Het is nu of nooit", aldus de voorzitter van de Vrouwenbond FNV, M. van Veen, gisteren tijdens een actie van vrouwenorganisaties bij de bedrijfsvereniging Detam in Utrecht. Zij bood Detam-directeur drs. B. Vos symbolisch een chèque van 570 miljoen gulden aan als aan betaling voor de 57.000 vrouwen die volgens de organisaties recht heb ben op een aaw-uitkering. Tot nu toe hebben slechts 3000 vrouwen bij de Detam een aanvraag voor een aaw-uitkering ingediend. De vrouwenorganisaties verwij ten vooral de overheid een gebrek kige voorlichting. Het Landelijk co mité 'Gelijke rechten nu' probeert nog door een kort geding ander maal staatssecretaris De Graaf tot een voorlichtingscampagne te dwingen. Het geding dient volgen de week woensdag, een dag nadat de Eerste Kamer het wetsvoorstel heeft behandeld. BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft volgend jaar ruim .160 miljoen gulden extra nodig voor de bestrijding van fraude in de Eu ropese landbouw. Dat heeft EG- commissaris Schmidhuber woens dag gezegd bij de presentatie van de EG-begroting voor volgend jaar. Schmidhuber wil het extra geld ge bruiken voor het versterken van de controles in de lidstaten. Hij wil voorts vaker een beroep kunnen doen op accountants bij de controle op de Europese land bouwuitgaven. In 1990 worden die op ruim 61 miljard gulden geraamd en daarmee maken zij nog altijd 57 procent uit van de totale EG-begro ting. n jaar uitkeringsachterstand op te eisen. Economie kort KLM/Sabena De KLM zal, evenals British Air ways, een belang nemen in de Belgi sche luchtvaartmaatschappij Sabe na. De directie van de KLM zal van daag een advies omtrent samenwer king met Sabena en British Airways aan de Raad van Commissarissen voorleggen. De KLM plaatst boven dien een grote order bij de Ameri kaanse vliegtuigbouwer Boeing voor tien Boeing 737's en vijf Boeing 747's. Matsushita Vandaag is op 94-jarige leeftijd Ko- nosuke Matsushita, de oprichter van het Matsushita-concern, overle den. Hij bezweek aan de gevolgen van een longontsteking. De Matsus- hita-groep is de grootste fabrikant van consumentenelektronica ter wereld. Na Toyota is het de grootste industriële werkgever van Japan met een omzet van rond de 80 mil jard gulden en 190.000 werknemers. Brazilië Havenarbeiders in Brazilië zijn gis teren voor onbepaalde tijd in sta king gegaan. De stakers, ongeveer 120.000 in getal, eisen een loonsver hoging van 80 procent. De regering wil slechts 20 procent toestaan. De havenarbeiders sluiten zich hier mee aan bij de metaalarbeiders van Sao Paulo, politieagenten van Rio de Janeiro, bankbedienden, onder wijzers en arbeiders in de chemi sche industrie. Het totale aantal sta kers komt nu uit op ruim anderhalf miljoen. Spanje Miljoenen Spanjaarden in de over- heids- zowel als de particuliere sec tor zijn vandaag in staking gegaan in een golf van acties die zich kan uitstrekken tot na 1 mei. Zij zijn be doeld om kracht bij te zetten aan looneisen en de ontevredenheid te uiten over het economische beleid van de socialistische regering van Felipe Gonzalez. Datapoint Wegens verschillen van inzicht over het te voeren beleid in de komende jaren binnen de directie van Da tapoint Nederland heeft A. Elvader zijn funktie van algemeen directeur met onmiddellijke ingang neerge legd. De verschillen van inzicht spitsen zich volgens Datapoint hoofdzakelijk toe op de strategie voor de komende jaren. CEMENT Inspectieteams van de Europese Commissie hebben dins dag en gisteren invallen gedaan bij tien Europese cementfabrikanten die worden verdacht van kartelvor ming. Het gaat om bedrijven in Bel gië, Frankrijk, de Bondsrepubliek Duitsland en Italië. i Stekelenburg die op basis van de ILO-uitspraak meende dat de overheid zich niet meer mag be moeien met de cao-gezondheids zorg. De Koning zei overigens zich als vertegenwoordiger van het kabinet tegen de ILO-uitpraak te zullen ver dedigen zodra deze formeel is vast gesteld. Dat zal in juni gebeuren. De waggs-zaak is bij de ILO door de vakbonden FNV, CNV en MHP aangespannen. De procedure loopt als sinds begin 1988. De waggs geldt tot eind 1992. NZR-onderhandelaar drs. C. Meijers noemde de suggestie van FNV-voorzitter Stekelenburg aan de cao-partijen in het ziekenhuis wezen om zich nu bij de onderhan delingen maar niets meer aan te trekken van de vastgestelde loon ruimte, 'een losse flodder die het conflict geen stap dichter bij een op lossing brengt'. Geen beslag op uitkering wegens 'oude' schuld DEN HAAG (GPD) - Uitke ringstrekkers kunnen in de toe komst niet worden geconfron teerd met een beslag op hun uit kering wegens schulden ouder dan een jaar. Als, waarschijnlijk eind dit jaar, een wet van kracht wordt waardoor beslag op uitke ringen wegens schulden moge lijk wordt, kunnen alleen vrij nieuwe schuldeisers beslag vra gen. Minister Korthals Altes (justi tie) heeft dit de Kamer gister avond toegezegd, tijdens de be handeling van een wetsvoortel waardoor beslag op sociale en andere periodieke uitkeringen wegens uitstaande schulden mogelijk wordt. Sinds 1981 is beslag op loon in dergelijke om standigheden al mogelijk. Bij een eventueel beslag op een uitkering blijft 90 procent van de uitkering buiten be schouwing. Dit om de betrokke ne genoeg inkomen te laten voor de eerste levensbehoeften. Kort hals Altes betoogde dat de 90- procentsnorm aanvaardbaar is. Dezelfde norm bestaat bij het loonbeslag en daarbij zijn geen problemen ontstaan. De minis ter zegde de Kamer wel toe de 90-procents norm te willen ver hogen voor mensen met hogere inkomens die geconfronteerd worden met hoge woonlasten (tussen 360 en 725 gulden per maand). HELMOND Minister Braks (landbouw) steekt zijn neus in een zak mestkorrels, gemaakt van echte varkenmest. De bewindsman stelde giste ren de proeffabriek Promest bv in Helmond in bedrijf. Hij zei bij deze gele genheid dat het kabinet op korte termijn beslist hoe de grootschalige ver werking van mest de komende jaren moet worden aangepakt. 'Medicijnen in België kopen veel voordeliger' UTRECHT (ANP) - De Consumen tenbond adviseert haar leden ge neesmiddelen die alleen op recept te verkrijgen zijn in Belgie te kopen. Uit een vergelijkend overzicht in het blad van de bond. de Consu mentengids, blijkt dat ruim negen tig procent van de geneesmiddelen in Nederland duurder is dan in an dere EG-landen. De prijsverschillen onstaan onder meer door verschil in overheidsbeleid. Vooral de ver schillen met België en de Bondsre publiek Duitsland zijn groot. Het aanschaffen van de genees middelen in het buitenland, kan vooral voor particulier verzekerden voordeel opleveren. De Consumen tenbond zegt dat het daarbij ver standig is om in Nederland informa- tie.in te winnen over het geneesmid del, omdat Belgische apotheken weinig informatie geven over de medicijnen. Bovendien hebben de geneesmiddelen soms andere toe dieningsvormen: in Nederland wordt een bepaald geneesmiddel bijvoorbeeld in de vorm van drup pels toegediend, terwijl dat in Bel gië in de vorm van pillen gebeurd. Een praktijkproef wijst uit dat ge neesmiddelen kopen in Belgie op Nederlands recept nauwelijks pro blemen oplevert. Volgens de organisatie van ge neesmiddelen fabrikanten, Nefar- ma, is de grootste oorzaak van de prijsverschillen het verschil in over heidsbeleid in de EG-landen. Tegen de manier waarop België prijzen be paalt heeft de Europese Commissie zelfs onlangs een procedure inge steld bij het Europese Hof. De vorig jaar in Nederland ingevoerde toe slag van 10,65 gulden per recept heeft volgens Nefarma tot grotere prijsverschillen geleid. Nefarma vindt dat er maatregelen moeten worden genomen tegen de hoge geneesmiddelenprijzen. Door het onlangs van kracht geworden Omnipartijenakkoord (OPA), zijn deze week de prijzen gemiddeld met 7 procent omlaag gegaan. Het is de bedoeling dat door het OPA ook het voorschrijven en afleveren van goedkope merkloze medicijnen wordt gestimuleerd. DEN HAAG (GPD) - Minister De Koning (sociale zaken) is in keihar de botsing gekomen met de heel Tweede Kamer. Dat gebeurde tij dens een door de bewindsman aan gevraagd overleg over een nieuwe opzet van het beleid voor werklozen (de arbeidsvoorziening). Nadat de minister in tien minuten geen had verteld, wees de Kamer hem de deur. De bewindsman moet zijn mening nu op papier zetten, zo dat de strijd verder tijdens het 'nor male' kamerdebat gevoerd kan wor den. De Koning wil de arbeidsvoorzie ning in de toekomst niet meer al leen regelen, maar samen met werk- Beyers Naudé bij Shell DEN HAAG (GPD) De Zuidafnkaanse dominee Beyers Naude bezoekt 11 mei de aandeelhoudersvergadering van Shell in Den Haag. Beyers Nau de zal de leiding van Shell duidelijk maken waarom hij vindt dat het be drijf haar banden met het apartheidsregime dient te verbreken. De aan deelhoudersvergadering wordt ook bezocht door 200 'protestaandeel- houers', onder hen bevinden zich vertegenwoordigers van kerken, anti- apartheidsgroepen en vakbonden uit andere landen. Ds. Naude is een van de belangrijkste sprekers namens de tegenstanders van de aanwezigheid van Shell in Zuidafrika. Hij is een prominent verte genwoordiger van het Zuidafrikaanse verzet tegen apartheid en voormalig secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken. Alleen de goede klomp heeft nog toekomst DEN HAAG Het gaat slecht met de verkoop van klompen in Neder land. De Nederlandse Vereniging van Klompenfabrikanten (NVK) verwacht dat er dit jaar weer 200.000 minder over de toonbank gaan. Om de klomp te redden, vroeg de vere niging aan Neerlands beste klom penmaker Paul Nijhuis uit het ach-, terhoekse Beltrum of hij een nieu we klomp kon ontwerpen. Najaren- lange studies is het Nijhuis gelukt, om zoals hij het zelf zegt, een ortho pedisch verantwoorde klomp te maken. door Ben Jebbink Met 25 werknemers, die 30 procent van de nationale produktie voor hun rekening nemen, is de klom penmakerij van Nijhuis de grootste van Nederland. Twee jaar deed hij er over om met computergestuurde machines, die hij zelf ontwikkelde, de ideale pasvorm voor klompen vast te stellen. De NVK wil dat in de toekomst elke klompenmaker dit eeuwenoude schoeisel op dezelfde wijze als Nijhuis gaat maken. De klompen krijgen dan ook een keur merk. Als zoon van een klompenmaker voelde Nijhuis er aanvankelijk niets voor om het bedrijf van zijn vader over te nemen en hij werkte jaren in Duitsland in de automatiserings branche. Tot Nijhuis tot de conclu sie kwam dat zijn vader veel meer werk deed dan nodig was. Reden om, nadat hij het bedrijf in 1975 toch maar van zijn vader overnam, het helemaal te moderniseren. "Het was niet de klomp die mij interes seerde. Machines ontwerpen orp de klomp beter en veel sneller te ma ken, dat was voor mij de uitdaging". Nadat Nijhuis in 1982 voor het eerst werd uitgeroepen tot de beste klompenmaker van Nederland, kreeg hij meer liefde voor het pro dukt dat hij maakte. Het resultaat is dat hij nu per week 10.000 klompen produceert. Voor de helft zijn dat draagklompen. De overige zijn be stemd voor de souvenirmarkt. de machine doe computergestuurd klompen snijdt: "Mijn kinderen hebben nooit last van trans pirerende voeten". De perfecte klomp bestaat vol gens Nijhuis niet. "Het grootste pro bleem voor de klomp is simpelweg dat de veters ontbreken. Je kunt de ideale pasvorm alleen maar benade ren. Dat is nu juist waar klompen makend Nederland in gebreke is ge bleven. De klomp wordt nog altijd gemaakt op het oog van de vakman. Vind je het gek dat het met de klomp slecht gaat. Op die krengen is vaak niet te lopen. De kennis om mijn nieuwe klomp te maken, bied ik de NVK gratis aan want ik heb er belang bij dat collega's een goed produkt maken. Heeft de klomp een slechte reputatie, dan verkoop ook ik steeds minder". Kwaliteitsklomp De positie van de klomp wordt door het slechte populierenhout in Ne derland er ook al niet beter op. Vol gens de NVK is de kwaliteit van het populierenhout als grondstof voor de klomp sterk achteruit gegaan. In de loop der jaren zijn er snel groei ende populierenrassen ontwikkeld. Deze populieren zijn na 17 jaar kaprijp, (de gewone populier na 25 jaar) maar dit hout is te zacht om er nog klompen,van te kunnen maken. De pallet-industrie is wel gebaat bij deze snel groeiende populier, om dat de kwaliteit van het hout daar minder van belang is. Vlak na de Tweede Wereldoorlog waren er nog zo'n 2000 klompenfa brikanten. Nu zijn dit er 60, Twee jaar geleden goed voor een omzet (foto .GPD) van een miljoen klompen, dit jaar zullen het er rond de 800.000 zijn. In 1960 werden er vier miljoen klom pen gemaakt. Over vijfjaar hebben we in ons land nog ongeveer vijf klompenfabrikanten over. Volgens Nijhuis een goede ont wikkeling. "Willen we in Nederland de klomp redden, dan moeten er minder klompenmakers komen die allemaal kwaliteitsklompen kun nen maken. Het is beslist niet zo dat ik de enige klompenmaker van Ne derland wil worden. Dat is ook voor mij een slechte zaak, want dan is er geen bedrijfstak meer". Gezond Wetenschappelijk bewijs dat de klomp gezonder is dan elk ander schoeisel, is volgens de NVK de echte oplossing voor de problemen van de klompenfabrikanten. Een verzoek aan het ministerie van wel zijn volkgezondheid en cultuur (wvc) om een onderzoek in te stellen liep op niets uit. Wvc acht een der gelijk onderzoek te kostbaar en niet erg zinvol. Klompenmakers kun nen er niet vaak genoeg op hame ren: er is geen ander schoeisel zo ge zond voor de voeten als de ouder wetse klomp. Klompenmaker Nijhuis laat zijn kinderen ook op klompen lopen. "Hout heeft een natuurlijke ventile rende werking, mijn kinderen heb ben nooit last van transpirerende voeten. In klompen blijven de voe ten in de winter warm en in de zo mer koel. Klompen moeten ook met de tenen vastgehouden worden. Hierdoor krijgen de voetspieren een goede oefening". De Nederlandse klompenmakers richten zich in de toekomst op een andere doelgroep. Boeren en bouw vakkers dragen steeds vaker laar zen, omdat de klomp minder func tioneel is. Op een tractor rijden met klompen aan je voeten baart enige oefening. Kampeerders en mensen met een volkstuin daarentegen herontdekken de klomp. Ook de jeugd moet volgens de NVK meer worden aangespoord om zo nu en dan op klompen te lopen. De klomp heeft volgens Nijhuis wel degelijk een bestaansrecht. "Geen enkel produkt heeft zo lang zonder reclame stand gehouden als de klomp" Er is volgens Nijhuis met de klomp nog heel veel mogelijk. "Ik ga naar beurzen in het buiten land. Je hebt geen idee hoe enthou siast ze daar reageren als ze klom pen zien. In landen als Japan, Ame rika, Frankrijk en Taiwan verkoop ik ontzettend veel. Hier is de klomp een wat oubollig produkt, maar ik sta in het buitenland wel ons land te promoten. Wat is Nederland zonder klompen. Het is wel onderdeel van ons imago". gevers en vakbonden. Daartoe zou een Centraal bestuur arbeidsvoor ziening (CBA) opgezet moeten wor den waarbij de drie partijen elk evenveel stemrecht hebben. Een kamermeerderheid bestaan de uit de oppositie plus de WD heeft grote bezwaren tegen de CBA- opzet. De betrokken minister en de kamer zouden in de ogen van de ka mermeerderheid geen enkele in vloed meer kunnen uitoefenen op het te voeren beleid. Dit mede door dat in het model geen machtsmid delen voor minister of Kamer zijn voorzien. Vakbonden en werkge vers zijn daar tegen. Hoewel de mening van de kamer meerderheid al eerder uit de schrif telijke voorbereiding voor een ka merdebat bleek, wilde De Koning toch doorzetten. Toen hem echter bleek dat hij daarmee wel eens aan het kortste eind zou kunnen trek ken, vroeg hij om nader overleg met de Tweede Kamer, voordat het for mele debat wordt gehouden. Nadat De Koning echter in tien minuten nog eens zijn eigen stand punt had verwoord, was het voor de kamerleden genoeg. "De minister zegt in eigen woorden niets anders dan we al wisten uit de stukken", al dus GPV'er Schutte. "Laat hij dat maar op papier zetten". Met zijn op merking bond het kamerlid de kat de bel aan. "Wilt u eigenlijk nog iets nieuws vertellen", zo vroeg me vrouw Rempt (VVD), daarin ge steund door de voorzitter van de vergadering, Buurmeijer (PvdA). Toen de bewindsman aangaf al leen zijn eigen standpunten te wil len verwoorden om daarna de argu menten eens met de Kamer te kun nen wisselen, was de maat voor de hele Tweede Kamer vol. "We ko men in een moeras als we steeds de zelfde boodschappen uitzenden die iedereen al van elkaar kent", aldus CDA'er Weijers, tot op dat moment in de zaak nog de grootste bondge noot van De Koning. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7