Top-beraad VVD lasten over hog ere 'Nooit losgeld voor gestolen doek' Automobilist rijdt weer steeds sneller 'Niet alleen welzijn dier telt' Bang&Olufsen Crisis dreigt over financiering Milieuplan Politie is grote fraude met vliegtickets op het spoor Praag honend over 'bezorgde' Nederlanders Striptease mag niet op kabel in Amsterdam Daarom geschenken als u nu voor mooist kiest DEN HAAG (GPD/ANP) De WD-top heeft gisteravond geheim beraad gehouden over de proble men die tussen de fractie en het kabinet zijn gerezen over het Nationaal Milieubeleidsplan. Bij die vergadering tussen fractievoorzitter Voorhoeve en partijvoorzitter Ginjaar was ook oud-WD-leider Wiegel, commissaris van de koningin in Friesland, aanwezig. NIJMEGEN (GPD) - De rijkspolitie in Nijmegen is een miljoenen-frau de op het spoor met vliegtickets. In verband hiermee zijn invallen ge daan bij reisbureaus in 's Heeren- berg en het Duitse Emmerich. De bureaus worden ervan verdacht ge stolen tickets te hebben verkocht. Een deel van hun administratie is in beslag genomen. Er zijn geen aan houdingen verricht. De zaak. waarvan de omvang niet precies duidelijk is, kwam aan het rollen toen de KLM in januari van dit jaar aangifte deed van onregel matigheden. De nationale lucht vaartmaatschappij had ontdekt dat passagiers tickets gebruikten die al leen in de VS te koop zijn. Aan de tickets zelf is dat niet te zien en Ne derlandse reizigers maakten er nietsvermoedend gebruik van. De KLM merkte dat er gerommeld werd, doordat de tickets betaald werden met ongedekte cheques. Een van de betrokken reisbu reaus is Exit Ticketservice b.v. in 's Heerenberg. Paul deel is genomen. Hij verwacht dat de po litie niet vergeefs bij hem heeft geklopt. „Ze zullen best wat vinden, litiewoordvoerder De Haas sluit want wij hebben inderdaad tickets niet uit dat er meer invallen volgen gekocht en doorverkocht waarvan bij reisburaus. later bleek dat er iets niet klopte. Klanten klaagden bij ons dat ze on geldige tickets hadden ontvangen.' totale waarde van twee tot drie ton. Hij benadrukt dat hij te goeder trouw is en dat de handel gestaakt werd toen in september vorig jaar bleek dat de zaak stonk. "Ik kocht mijn tickets van een handelaar. Deze kocht in de VS noodlijdende reisbureautjes op. verkocht zoveel mogelijk tickets en betaalde die aan de luchtvaartmaat schappijen met ongedekte che ques", zo verklaart De Vries, toen ik hoorde dat hij knoeide, heb ik direct alle contacten met hem verbroken." Exit Ticketservice is gespeciali seerd in de verkoop van goedkope vliegtickets voor zakelijk verkeer met een gemiddelde prijs van zes tot achtduizend gulden. Vrijwel alle tickets worden in het buitenland voordelig ingekocht door gebruik De directeur schat dat het gaat te maken van valutaschommelin gen en quantum-kortingen. Volgens de politie gaat het om rei zen met verschillende vertrekpun ten en bestemmingen die aange daan worden door verscheidene Directeur/eigenaar luchtvaartmaatschappijen. Twee Vliet bevestigt dat een rechercheurs zijn inmiddels afge- de administratie in beslag reisd naar Los Angeles om in sa menwerking met de Amerikaanse politie nader onderzoek te doen. Po- enkele tientallen tickets met e In de WD zijn deze voorstellen Ginjaar met de WD-ministers "Nij pels en Smit-Kroes. Dan moeten zij proberen de bewindslieden te over- niet heel slecht gevallen. De liberalen vinden dat zij dergelijke maatrege len niet voor hun rekening kunnen tuigen dat de voorstellen nemen, vooral omdat de WD juist door de beugel kunnen. voot verlaging van de lasten voor de burgers is. Ook de liberale staatsse cretaris Koning (financiën) heeft Een andere WD-pion in het kabi net, minister Bolkestein, liet giste- weten dat hij een bezuiniging op de discussie "harde bezwaren" tegen de voorge- de defensie-uitgaven onder stelde verhoging van de accijnzen gend kabinet, geen crisis waard op auto-brandstoffen en de afschaf- vindt. De bewindsman zal morgen in het kabinetsoverleg over de be groting 1990 scherp protesteren te- die heffingen gen de bezuinigingen. Maar als de plannen van premier Lubbers om in een volgend kabinet 500 miljoen op Kroes (verkeer). Die willen met de Defensie te bezuinigen toch door opbrengst van de heffingen (samen gaan, zal hij niet aftreden. - mij geen kabi- :o zei de Bolkes- i driedaags be- miljard) het openbaar „Deze kwestie i stimuleren en het autoge- netscrisis waard", bruik afremmen. Koning zou bin- tein, die gisteren nenskamers met aftreden hebben zoek aan Frankrijk afsloot. Hij gedreigd als niet wordt tegemoet gekomen aan zijn bezwaren. Vanavond spreken Voorhoeve e overtuigd te zijn dat het kabi net uit het begrotingsoverleg zal ko- DEN HAAG (GPD) - Automobilis- jaar weer voortdurend harder wordt ten rijden steeds harder. Op weg- gereden. vakken waar maar 100 gereden mag oworden, ligt de gemiddelde snel- nog steeds te hard te rijden. Zij gaan bemoeien met de heid nu op bijna 103 kilometer per overtreden de maximum snelheid uur. Vijftien procent van de auto mobilisten rijdt hier harder dan 117. Op de wegen de maximum 80 km. per uur zoals die i hen geldt vrijwel algemeen. Op wegvakken waar de algemene snel heidslimiet 100 km. per t De problemen zijn zo hoog opgelo pen omdat de fracties van de WD in de Eerste en Tweede Kamer zich mordicus verzetten tegen een drie tal maatregelen uit het Nationaal Milieubeleidsplan. Het kabinet wil het zogeheten huurwaardeforfait verhogen (dat maakt het bezit van een eigen huis duurder), de reiskos tenaftrek voor woon-werk-verkeer afschaffen en accijnzen op auto brandstof drastisch verhogen. Onderzoek naar ERA-aanslagen vrijwel afgerond ROERMOND (ANP) - Het onder zoek naar de twee IR A-aanslagen, op 1 mei vorig jaar in Roermond en Bergen, waarbij drie Britse militai ren werden gedood en even veel ernstig werden gewond, is nage noeg afgesloten. Van het 107 man sterke team zijn er nog vijf over. Zij hopen binnen enkele weken het proces-verbaal van ruim 80 ord ners af te ronden. Dit heeft de team leider, majoor W. Kuppens van de rijkspolitie in Limburg, gisteren op een persconferentie meegedeeld. Kuppens toonde zich niet erg ge rust over de nabije toekomst. Rond 11 augustus is het namelijk twintig jaar geleden dat het Britse leger zich actief strijd in Noord-Ierland. In een nieuwjaarsboodschap heeft de politieke vleugel van de IRA, de Sinn Fein (Onze Zaak), alle Ieren in en buiten hun land opge roepen dit feit op "gepaste" manier te herdenken. Een dergelijke waar schuwing mogen wij hier niet in de wind slaan, aldus Kuppens. Het weldra afgeronde proces-ver baal gaat in eerste inistantie naar het openbaar ministerie in Roermond. Kuppen kon niet zeggen of het in derland tot een vervolging koi van de op 30 augustus verleden jaar op Westduits gebied, nabij het Lim burgse Echt, aangehouden twee Ie ren, Gerard Hanratty en Terence McGeough (beiden 30). Er zijn drie mogelijkheden. Ne derland vraagt om de uitlevering van het tweetal, hetgeen op hoog ni veau moet gebeuren; Nederland veroordeelt hen bij verstek; of Ne derland laat de zaak voegen bij de behandeling van daden dié in de Bondsrepubliek zijn gepleegd. Volgens Kuppens heeft het on derzoek aanwijzingen opgeleverd voor de betrokkenheid van Hanrat ty bij de aanslag in Roermond. Niet bij de aanslag in Bergen. Voor het daderschap ontbreken evenwel de keiharde bewijzen. McGeough kan bij de aanslagen niet betrokken zijn geweest, omdat hij toentertijd in Zweden verbleef. Alcoholreclame GPV-fractievoorzitter Schutte heeft staatssecretaris Dees (volks gezondheid) gevraagd haast te ma ken met invoering vèn een verbod op etherreclame voor alcohol. Hij stelt dat het bedrijfsleven nu vol doende mogelijkheden heeft gehad LEIDEN - Een recente foto van prins Willem Alexander. De i tot zelfregulering op dit terrein. De derende kroonprins viert vandaag zijn 22ste verjaardag. reclamecode, zo zegt Schutte, zal niet leiden tot het verdwijnen of zelfs maar aanzienlijk terugdringen van de alcoholreclame uit de ether. TILBURG - Leden van het Anti-Diergebruik Komité voerden gisteren in Tilburg op bloederige wijze actie bij de Vrachtwagenchauffeurs blijken officiële opening van een slagersvakschool. Drie vrijwel geheel ontklede en met (koeie)bloed overgoten actievoer- ders gingen voor de ingang liggen en belemmerden burgemeester Brokx, die de school kwam openen, de toegang. Het ministerie van Verkeer Waterstaat heeft dit vanmorgen be- nisterie kend gemaakt. Zij baseert zich op een steekproef, die in maart is ge- snelheid 120 km bedraagt, is de ge- den vrachtwagens gemiddeld 87,1 middelde snelheid ruim 111. Hier km/uur. Daar waar personenauto's de auto s 12O km. per uur mogen rijden, is de gemiddelde snelheid van vrachtwa gens bijna 89 km/uur. Komende zaterdag start het mi- Verkeer en Waterstaat campagne rond de snelheid onder het mot- a-snel- to Te hard rijden is een vorrp van april 1988 inge- vandalisme. In de campagne zal er- voerd. Vanuit het ministerie wordt op gewezen worden dat te hard rij- erkend dat kort daarna de gemid- den niet alleen meer brandstof kost dat t KROONPRINS JARIG mmm Braks weigert controle vooraf op huisvesting DEN HAAG (ANP/GPD) - Minister Braks (landbouw) is niet van plan om controle vooraf mogelijk te ma ken op de huisvestingssystemen r dieren op boerderijen. Volgens dus de minister. tingssystemen verbieden. "Als blijkt dat huisvesting van dieren op de boerderij niet aan de eisen vol doet, dan is de boer strafbaar", al- Braks zijn boeren zeer inventief het bedenken van huisvestingssys temen. "Controle vooraf vergt eer geweldige administratieve romp- economische waarde slomp en bovendien een groot deel aspect. In dit verband van het budget dat beschikbaar voor onderzoek' op dit verzoek partijen in de Tweede Kamer. Braks zei dat de afgelopen jaren door studies - waarvoor 6.5 miljoen gulden is uitgegeven - duidelijk Braks benadrukte dat er altijd afweging moet plaatsvinden tussen het welzijn van het dier, de het sociale ies hij erop, de sectoren die het aangaat hij 300.000 mensen werkzaam zijn en verscheidene dat de totale exportwaarde 22,5 mil jard gulden bedraagt. "Wat de regelgeving betreft, zijn we in ons land het verst van alle lan den in Europa. Maar daarmee moe- dieren. Uit die studies is ook duide lijk geworden, wat de oplossingen cent zijn om te voorkomen dat dieren schade oplopen door een slechte huisvesting. Via algemene regels Braks hekelde de uitkomsten wil Braks nu de slechte huisves- verschillende onderzoeken Scharrelvlees DEN HAAG (ANP) - Het optreden de Amsterdamse politie tegen demonstranten bij het Shell-labora- torium heeft het blad van de Tsjechoslowaakse communistische partij, Rude Pravo, geïnspireerd tot een honend commentaar over Ne derlandse 'bezorgdheid' over schendingen van de mensenrech ten in socialistische landen. Het artikel is - op een binnenpagi- na - verschenen twee dagen nadat minister Van den Broek van buiten landse zaken had besloten tot een nieuwe stap tegen Tsjechoslowa- kije in het kader van de Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE). "Het is genoegzaam bekend", al dus Rude Pravo, "dat veel westerse bedrijven niet vies zijn van Zuid- afrikaans geld. Het maakt de rege ringen van de betrokken landen weinig uit dat de westerse leveran ties ook zijn bestemd voor acties van het onderdrukkingsapparaat tegen de zwarte bevolking." De schilden van de Nederlandse politie "beschermden indirect de Zuidafri- kaanse racisten". Het blad stelt het gebruik van "bruut geweld" tegen verontruste progressieve burgers tegenover "de Nederlandse bezorgdheid over schendingen van de mensenrech ten in de socialistische landen, en over het lot van een enkele dissi dent". Rude Pravo constateert "een zekere overeenkomst" tussen Ne derland en Zuidafrika: "De Neder landse politie en haar leiding neemt een voorbeeld aan de praktijken van haar beschermelingen in het verre zuiden, waar de moraal en al gemeen menselijke waarden op hun kop worden gezet." PvdA wil betere maaltijden in bej aardenoorden DEN HAAG (ANP) - Er moeten maatregelen komen om de tekorten in de kwaliteit van maaltijden in be- hij zal eten. "Ik heb zelf scharrel- jaardenoorden op te heffen. Dat blijkt uit vragen van de PvdA-ka- merleden Ter Veld en Vliegenthart aan minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Zij verwijzen naar de resultaten onderzoek, verricht door de zou blijken, dat 80 procent van de bevolking bereid zou zijn meer te willen betalen voor scharreleieren of vlees van scharrelvarkens. Wat de scharreleieren betreft, zei hij dat 4,5 procent van de eierproduktie af komstig is van scbarrelkippen. "He laas blijkt uit de praktijk, dat slechts 14 procent van de bevolking bereid is iets meer voor een schar- relei te betalen", aldus Braks. "Het koopgedrag wijkt aanzienlijk af van de cijfers van de onderzoeken". Braks zei iedere morgen zelf voor de keus te worden gesteld wat kippen, die groene eieren leggen dat beslist niet door genetische ma nipulatie. Het zijn speciale uit Zuidamerika afkomstige kippen en ik eet die eieren met smaak". Voordat de minister met algeme- Klacht Braks tegen Dierenbescherming die het al of niet couperen van staar- aaruit ten en het bijsnijden van oren ver bieden, zal hij daarover eerst over leg met de Tweede Kamer plegen. Dierengevechten zullen in het ver- tt a „t- r, volg als een misdrijf worden aange- DEN HAAG - Minister Braks (landbouw) heeft overigens bij de Reclame merkt. Het ritueel slachten - het do- Code Commissie een klacht ingediend tegen de Dierenbescherming. Hij den van het dier zonder bedwel- verwijt de Dierenbescherming het publiek misleidend te hebben geinfor meerd tijdens haar campagne tegen de Gezondheids- en welzijnswet vooi dieren. De Dierenbescherming toonde in krante-advertenties foto' haar slechte dierenhuisvesting met daaronder de vraag of "dergelijke situ aties moeten blijven bestaan". Braks is vooral boos over een advertentie van de Dierenbescherming waarin een foto van een uitgemergelde hond wordt getoond in combinatie met de tekst "Als minister Braks zijn zin krijgt blijft dit soort ellende bestaan". De Dierenbescherming suggereert daarmee volgens Braks ten onrechte dat hij er op uit is dergelijke onaanvaardbare situaties in stand te houden. Het geschil zal op 17 mei voor de Reclame Code Commissie worden behan deld. 1 maatregelen van bestuur komt landbouwuniversiteit te Wagenir ming vooraf zal blijven bestaan het kader van de vrijheid van gods dienst. Volgens Braks wordt het ri- lvolgens tueel slachten zwaar gecontroleerd. gen naar de voeding van ouderen in bejaardenoorden. De verstrekte maaltijden zouden te weinig vitami ne C bevatten. Beide kamerleden willen weten of de resultaten van het onderzoek ook gelden voor de maaltijden in andere instellingen, zoals verpleeg- en ziekenhuizen. Ook willen zij in formatie over de oorzaken van de nu geconstateerde tekorten in de maaltijden. ADVERTENTIE Tamils Staatssecretaris Korte-Van Hemel (.justitie) is niet van plan de uitzet ting van Tamils die geen verblijfs vergunning krijgen op te schorten totdat er meer duidelijkheid is over de situatie waarin zij komen te ver keren bij terugkeer naar Sri Lanka. Justitie geeft hoop op onderhandelingen op Zij die a PvdA-kamerlid Van Traa aange spannen spoeddebatje van de hand In het opvangcentrum voor asiel zoekers op Schiphol-Oost zijn 16 Tamils in hongerstaking. door het Van Goghs losgeld te betalen. Dat heeft de persofficier van justitie Arnhem, mr. L. van Zanten, daag bekendgemaakt. Volgens haar beschikte de politie Het onderzoek richt zich wel over een aanzienlijk bedrag, tend op het verkrijgen va maar dat was bedoeld om in de on derhandelingen met de kunstdie- te gebruiken. Het diende niet Zonderling In de bouwvallige woning v zonderling uit Winkel die tweede als losgeld. Volgens Van Zanten paasdag op zestigjarige leeftijd het altijd de bedoeling geweest overleed, is zeshonderdduizend gulden aan spaargeld gevonden. Na het overlijden van zijn ouders woonde hij samen met zijn geeste lijk gehandicapte broer in zijn witte stulpje, dat grotendeels van bouw afval is opgetrokken. Voor de ach tergebleven broer is een plekje ge vonden in een plaatselijk bejaar denhuis. de schilderijen terug te vinden en de daders aan te houden. Het recherchebijstandsteam dat de kunstroof onderzoekt, heeft de hoop opgegeven dat de schilderijen onderhandelingen terugkomen. u uitslui- informa- tie uit het publiek. Dat moet leiden tot de aanhouding van de daders en het terugkrijgen van de schilderij avond een extra uitzending van het stem van de opbeller met i Om zulke tips te krijgen i tv-programma Opsporing Verzocht. Daarin laat de politie onder meer de stem van één van de vermoedelijke kunstdieven horen. Volgens een woordvoerder van de Edese politie zal er geen tipgeld beschikbaar wor den gesteld. De daders van de kunstroof in het Kröller-Müller museum in Otterloo deden zondag nog een poging los geld voor de nog twee bandrecorder opgenomen, hij sprak met een Gelders accent. De politie beschikt over nóg een band met het stemgeluid van één van de betrokkenen bij de roof. Die belde donderdag 6 april aanwijzin gen naar het museum door waar het schilderij 'Weefgetouw met wever' was te vinden. Hoewel de kwaliteit van die band niet best is, bestaat het hunwbezit vermoeden dat het om één en de- Friese namen De Stichting tegen de Friese plaats namen en voor het behoud van de Friese taal heeft in een kort geding voor de arrondissementsrechtbank in Leeuwarden bezwaar gemaakt tegen de Friese plaatsnaamborden in de gemeente Tytsjerksteradiel. Volgens de stichting zorgen de Frie se namen voor grote verwarring en moet de gemeente he,t besluit om de plaatsnamen voortaan in het Fries op borden te vermelden terugdraai en. De gemeente is daar fel op te gen. Uitspraak op 10 mei. AMSTERDAM (GPD/ANP) - Het Commissariaat voor de Me dia is van plan de Stichting Am sterdamse Lokale Televisie (Sal to) een boete op te leggen naar aanleiding van striptease-pro- gramma's op de Amsterdamse kabel. Het commissariaat acht de nachtuitzendingen in strijd met de mediawet. De program ma's mogen volgens het com missariaat geen commercieel doel dienen. De boete voor Salto kan oplopen tot tweehonderd duizend gulden. De uitzendingen van seks- clips gingen woensdagnacht in premiere. De kijkers krijgen tussen twaalf uur 's nachts en vijf uur in de morgen een steeds terugkerend sexfilmpje van vijf tien minuten te zien. Het bijbe horende geluid wordt geleverd als de kijker voor de prijs van twee kwartjes per minuut een draait van Teleser- R. Bakker, directeur van Salto stelt niet verrast te zijn door het dreigement van het commissari aat. "Eigenlijk laat de mediawet lokale omroeporganisaties niets toe. Het maken van reclame is bij ons verboden. Per jaar ont vangen wij voor slechts ander halve ton aan subsidies. Daar mee kan een lokale omroep wei nig of niets doen. Daarom pro beren we andere wegen te zoe ken. Maar het verbaast me niets dat het commissariaat kritisch naar ons kijkt". Uitzending van de clips levert de lokale televisie 1450 gulden per uur op. Opdrachtgever voor die uitzendingen heet officieel de Stichting Plato, die ook de vi deoband levert. Advertenties van Teleservice in een aantal dagbladen leveren het bijbeho rende 06-nummer. Erg veel is er overigens nog niet gebeld naar de lijnen. Vol gens een woordvoerder van Te leservice was al de eerste uit- zendnacht een overdonderende belangstelling verwacht met overbezette telefoonlijnen. Dat gebeurde niet. Bellers konden zonder enige moeite een 06- bemachtigen. avond wordt gedraaid. De drie doeken werden op 12 de cember gestolen. Behalve het schil derij dat terug is, werden 'De aard appeleters' en 'De uitgebloeide zon nebloemen' gestolen. De waarde van deze twee wordt geschat op een bedrag tussen de 160 en 200 miljoen gulden. Het eerste contact met de daders hierover was op maandag 13 maart, toen het museum een brief ontving waarin om vijf miljoen gul den losgeld werd gevraagd. Als blijk van bewijs kon 'Weefgetouw met wever' op 6 april 's avonds uit een in Nijmegen gestolen auto wor den gehaald. ONTSNAPT (ANP) - Vier arres- tanten hebben gisterenmorgen on geveer anderhalf uur van hun vrij heid genoten nadat ze rond elf uur er in waren geslaagd uit het politie bureau van Barneveld te ontsnap pen. Rond een uur waren de vier weer in de kraag gevat. Feest bij Bang&Olufsen... Geschenken bij muzieksystemen. Bij de nieuwe paneelluidsprekers. Bij de befaamde LX en MX televisies. Want Bang&Olufsen heeft een nieuw huis in Hilversum, en via ons deelt u in'de feestvreugde. Geschenken in stijl natuurlijk. Bijzondere Beocom telefoons. B&O hoofdtelefoons, Beautycases en B&O jogging pakken. Komt u ze maar eens bekijken. Ooit kiest u voor mooist, zeggen we altijd Het zou extra mooi zijn als "ooit" voor u in mei of juni valt Van Cleef Bang&Olufsen Center LEIDEN Botermarkt 25. Tel. 071-122669 Swaak Bruingoed LEIDEN Haarlemmerstraat 279, Tel. 071-215151 Nic. de Tombe Audio-Video-CD LEIDEN Pieterskerkchoorsteeg 11Tel. 071-122184 Firma G. W. Roest OEGSTGEEST Lange Voort 11Tel 071-174940

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3