Lucille Ball was bekendste tv- actrice INGEN 'Vinger aan de pols': tien jaar levertransplantatie TROTSE OPA r NAAR l/&t-/e WAAR Een kameel in het dierenpark van Zürich schijnt het niet erg op prijs te stellen dat een be zoekster de lens van haar came ra niet op hem maar een ander dier richt. (foto Ap) Zeldzame giervalk Een zeldzame witte giervalk die als verstekeling op een schip in Nederland aankwam vliegt van daag met de KLM terug naar Noord-Amerika. De witte gier valk verbleef de laatste tijd in de Rotterdamse diergaarde Blijdorp. De Vogelbescherming heeft een opvangadres voor hem in Canada gevonden. De giervalk streek voor de kust van New Foundland, waarschijn lijk van uitputting, neer op een schip dat als eindbestemming Rotterdam had. De bemanning wist hem te vangen en het dier kwam in Blijdörp terecht. Sindsdien heeft de Vogelbe scherming geprobeerd het dier terug te krijgen in Noord-Ameri ka. Aanvankelijk leek er een plaats voor de vogel gevonden te zijn in de Verenigde Staten maar uiteindelijk werd toch geen ver gunning gegeven voor de herin voer van de vogel. Nu heeft de Vo gelbescherming een plaats voor hem gevonden bij een asielhou der in Montreal in Canada. Het dier zal daarna naar een revalida tiecentrum gaan en daar lang zaam weer aan het leven in de vrije natuur gewend worden. Oud vergrijp De Westberlijnse politie heeft een 64-jarige Oostduitser gearres teerd, die ervan wordt verdacht in 1956 een man in West-Berlijn be dwelmd te hebben en hem vervol gens over de grens gesleept te hebben. De man stond vervol gens tercht in de DDR op be schuldiging van spionage. De Oostduitser heeft voorlopi ge hechtenis opgelegd gekregen op grond van een arrestatiebevel dat in 1963 werd uitgevaardigd: In maart 1956, vijf jaar voordat de Muur werd gebouwd, werd de man bedwelmd met een slaap middel in een Westberlijnse bar en vervolgens zonder bij kennis te komen naar de DDR overge bracht waar hij twee jaar in de ge vangenis verbleef. Mir onbemand De drie Russische kosmonauten van het ruimtestation Mir zijn vandaag na een geslaagde lan ding in Kazachstan op aarde te ruggekeerd. Het ruimtestation blijft voorlopig onbemand v wege bezuinigingsoverwegingen en omdat twee nieuwe onderde len van het station nog niet ge reed zijn. Het is de tweede keer sinds de Mir drie jaar geleden in een baan om de aarde werd gebracht, dat het station het zonder bemanning moet stellen. De Sojoez-capsule waarmee de kosmonauten Volk- ov, Krikalev en Poljakov terug keerden landde in een steppege bied 150 km noordoostelijk van Dzjeskazgan. De volgende Mir-bemanning vertrekt medio augustus naar het station met een kleine pluimvee houderij waarin wordt onder zocht hoe eieren en kuikens zich ontwikkelen onder de afwezig heid van zwaartekracht en waar van de resultaten waarschijnlijk zullen worden opgegeten door de kosmonauten. In de andere mo dule worden experimenten uitge voerd met de produktie van en kelvoudige kristallen van halfge leiders. IK BEN PAAR VERONT- AANLEIPING WAARDIGD VAN RUSHDIES BOEK I THEUN! kom SNEL je knol l/&t Tweemaal Lucille Ball. Op de 'oude' foto boven met haar toenmalige echtgenoot en stimulator Desi Arnaz in de tv-show 'I love Lucy'. Op de veel recentere foto links Lucy met echtgenoot Gary Morton en haar kinderen Desi Arnaz jr. en Lucie Arnaz. (foto s ap> Amerikaanse comedienne-met-het-rode-haar op 77-jarige leeftijd overleden HILVERSUM (GPD) - In het Academisch Ziekenhuis van Groningen vond precies tien jaar geleden de eerste lever transplantatie plaats. Daar mee was het Groninger zie kenhuis één van de eerste cen tra op het vaste land van Euro pa die zo'n operatie uitvoerde. Na tien jaar is de levertrans plantatie nog steeds een risi covolle operatie. Van de 99 mensen die tot nu toe in Gro ningen een nieuwe lever heb ben ontvangen, zijn er 36 over leden. "De drieënzestig pro cent van de operaties die suc cesvol verlopen is. is een heel hoog gemiddelde in de we reld." zegt Ria Bremer. Zij maakte voor de AVRO in een aflevering van Vinger aan de pols een documentaire over 'Tien jaar levertransplanta ties'. Deze wordt vanavond (Nederland 2, 21.05 uur) uitge zonden. In deze uitzending wordt te ruggekeken op de afgelopen tien jaar, samen met overle venden. nabestaanden van ge storven patiënten en het me disch team dat in Groningen de operaties uitvoert. In het programma komt ook een vrouw aan het woord die wacht op een levertransplan tatie. Ria Bremer: "Zij loopt met een semafoon op zak en kan elk moment worden op geroepen." Verder is er een echtpaar in de studio die ver telt over hun 15 maanden ou de dochtertje dat wacht op een donor. Ria Bremer: "Ze hebben al twee kinderen ver loren door toedoen van een slecht functionerende lever. Toch is aangetoond dat het niet erfelijk is, anders waren die mensen niet nog eens aan een kind begonnen. Voor hun dochtertje is het moeilijker een donor te vinden, omdat ze een lever van een tijdgenoot nodig heeft. Niet voor iedereen is een nieuwe lever weggelegd. Ria Bremer: "Zware drinkers krij gen er geen." Ria Bremer maakt'al acht sei zoenen het programma 'Vin ger aan de pols' en ze wil nog wel even doorgaan: "De tien jaar volmaken lijkt me een aardig doel. En ik denk ook wel dat dat lukt. Het is een hoogscorend programma. We hebben vaste kijkersgroep die veel reageert. De medische wereld werkt fantastisch mee. Alle deuren gaan voor ons open. Dat was in het begin wel anders. Toen vond men potte- kijkers maar lastig, maar nu worden we uitgenodigd om ergens te komen filmen." (Vanavond, Nederland 2, 20.55 uur). KEULEN De Nederlands-Duitse quizmaster Rudi Carrell gaf gisteren op een bijeenkomst in Keulen aan hoe groot zijn kleinzoon Jan Moritz is, die dinsdag nacht werd geboren. De ouders zijn Rudi's dochter Annemieke en schoonzoon Dieter Klar. (foto and theater had de van gemengd Engels- Schots-Iers-Frans bloed zijnde Lucille Ball al van jongs-af-aan. Met haar opa ging ze als kind al alle vaudeville shows en bioscoopvoorstellingen in de buurt af. Thuis speelde ze dan na wat ze had ge- Haar moeder Desiree moedigde die be langstelling met graagte aan. Ze maakte kostuums waarin haar dochter in school voorstellingen kon schitteren. Vele jaren later zat de hoogebejaarde Desiree in het publiek bij de opname van bijna alle Lu- cy-shows, en in- heel wat van die shows is haar luidruchtige lach te horen. Het was niet meer dan logisch dat Lu cille Ball probeerde op een theaterschool te komen. Dat lukte haar ook, op de John Murray Anderson Dramatic School in New York, maar ze was er weer gauw weg ook. Dat kwam vooral omdat ze bang was nooit op te zullen kunnen bok sen tegen de ster-leerling van de school, niemand minder dan Bette Davis. Zonder veel opleiding, maar met groot optimisme en dito energie, schnabbelde ze wat op Broadway, en werkte ze als mo del. Landelijke bekendheid kreeg ze als „hgt Chesterfield Sigaretten meisje", en het was aan die advertentie te danken dat ze werk in Hollywood kreeg aangebo den. Tussen 1933 en 1951 deed ze mee aan een kleine 50 films. Maar het was bijna al tijd in kleine bijrollen. Niet een van de films gaf haar de doorbraak die ze zocht, maar niettemin: ze gaf nooit op. Lucille ontdekte in die jaren bovendien, dat ze een talent voor komedie had. Radio Het was een talent, waarop ze meer en meer ging vertrouwen. Het bracht haar er bijvoorbeeld toe, in 1947 een rol te ac cepteren in het CBS radiohoorspel My Favorite Husband, waarin ze Liz, de dommige vrouw van een bankier, speel de. Het was die rol die haar aan het denken zette. Ze bedacht dat het misschien wel aardig zou zijn, zoiets ook voor het nieu we medium televisie te doen. Samen met haar man, de van oorsprong Cubaanse bandleider en bongo-speler Desi Arnaz, ging ze aan het werk. CBS voelde wel wat voor een tv-serie zoals Lucille met tomeloos enthousias me voorstelde, maar had toch twijfels. Lucille en haar man gingen daarop met de show zoals ze die wilden maken, door het land trekken om CBS te bewijzen dat ze zalen konden volkrijgen. CBS was spoedig om, en op 15 oktober 1951 ging „I Love Lucy" in premiere, een half uur durende tv-show met het echt paar Lucy en Ricky Ricardo in de hoofd rollen, naast hun beste vrienden (en huis bazen) Fred en Ethel Mertz. Het. was een grensverleggend soort show. Lucille Ball bedacht het half-uurs- formaat, het publiek datje kon horen la chen, en het voor die tijd revolutionaire gebruik van drie camera's. „I Love Lucy" was een instant succes. Een half jaar later was het al Amer-ika's bestbekeken show. De show viel meer dan 200 keer in de prijzen, en sleepte on der meer vijf Emmys in de wacht. Het absolute hoogtepunt vond in janu ari 1953 plaats, toen Lucille een zoön kreeg, Desi Arnaz jr. Zwangerschap en geboorte waren handig in het verhaal van de show ingevlochten, en de afleve ring waarin Desi jr. geboren werd, werd door niet minder dan 92 procent van de Amerikanen met een tv gezien, een kijk dichtheid die sindsdien nooit meer is herhaald. „I Love Lucy" liep zes jaar achtereen, en werd vanaf 1957 opgevolgd door sporadi sche Lucille Ball-Desi Arnaz shows, waarin het bekende kwartet steeds een uur lang malle fratsen liep uit te halen. - Maar dit waren geen gelukkige jaren voor Lucille, die zakelijke problemen had gekregen, en prive-moeilijkheden. De oorzaak was in beide gevallen haar man, die, zo zei ze later in een interview, „bij het leven vreemd ging, veel dronk, en ons geld vergokte". In 1960 scheidde het paar. Lucille was degene van de twee, die kwam bovendrijven. Ze kocht haar man uit de door hen beide opgezette produk- i tiefirma Desilu Productions (later door .haar voor 17 miljoen dollar verkocht), en startte in 1962 met een nieuwe tv-serie. The Lucy Show. Ook dat was een doorslaand succes, net als de opvolger „Here's Lucy", die van 1968 tot 1972 elke maandagavond op i CBS te zien was. En niet alleen in Ameri- ka. De Lucy-shows zijn in de loop der ja- 1 ren naar 79 landen geëxporteerd. Men kan lang nadenken over het waar- j om van dit succes, maar het antwoord is j toch altijd weer, dat Lucille Ball zo echt geestig was. Het was geen subtiele hu mor - aan haar shows kwam altijd veel geschreeuw, veel opgewonden geroep, veel heen en weer geloop te pas - maar het werkte wel. De magie van de Lucy-shows is even wel ook gedateerd. Dat bleek toen Lucil le Ball in 1986 het nog één keer met een nieuwe show, Life with Lucy, probeerde. De kritici maakten die show af, de kijk cijfers waren abominabel, en omroep ABC maakte aan dit lijden al gauw een s eind. Lucille, zo wil het verhaal, heeft dat nooit goed begrepen. HENK DAM WASHINGTON (GPD) „Een Amerikaans instituut". Zo noemde oud-president. Reagan gisteren Lucille Ball, en daar had hij gelijk in ook. Lucille Ball was en is nog steeds een van de meest bekende actrices die de tv ooit heeft voort gebracht. Gisteren overleed Lucille Ball op 77-jarige leeftijd. Acht dagen eerder had ze een hartoperatie on dergaan, en ze leek daar weer aar dig bovenop te komen. Maar gis terochtend kreeg ze een hevige in terne bloeding. Voor de artsen van het Cedars-Sinai ziekenhuis in Los Angeles was er niets meer te doen... Met Lucille Ball is een vrouw heenge gaan, die de hele wereld kent als een roodharige, druk bewegende, graag schreeuwende clown. Maar ze was ook een handige zakenvrouw, die in de loop der jaren vele miljoenen verdiende. Lucille Ball was bovenal de grote ster uit de drie series „I Love Lucy", „The Lucy Show" en „Here's Lucy", die nog steeds overal ter wereld te zien zijn. De Lucy-shows horen bij de bekendste en meest bekeken tv-shows aller tijden, sa men met The Beverly Hillbillies en All in the Family. En dat succes kwam voor iemand die het op de theaterschool maar heel even uithield, en in de kleine 20 jaar voor ze met haar toenmalige man Desi Arnaz aan de eerste Lucyshows begon, in Holly wood eigenlijk nauwelijks aan de bak was gekomen. Kind WAAROM KRIJGT CHRISTENDOM NOOIT ZOVEEL PUBLICITEIT l/6t.ie!?

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 28