LEIDSCH DAGBLAD Woonlasten fors omhoog Euthanasie verdeelt Kamer Britse voedselconcerns doelwit af persersbende Heerma zet gedwongen doorstroming in de ijskast Grimmige rellen en files Duitse pers: 'Weer die Van Basten' \0O da*# VERZILVER JE KONINGKDAG KLM bestelt voor 2 miljard Uitstel 4 hartoperaties door acties verpleging VIER KONINGINNEDAG IN DE BIJENKORF DEN HAAG, HAARLEM, DTRECHT OF ROTTERDAM. DONDERDAG 27 APRIL 1989 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 38919 Prijs fl. 1,25 Gevaarlijke scherpe voorwerpen in potjes babyvoedsel gestopt LONDEN (GPD/AP) - Twee van de grootste Britse voedselverwerken- de concerns hebben een beloning van 350.000 gulden uitgeloofd voor tips die leiden tot de arrestatie van afpersers die spijkers, stukjes scheermes en glasscherven in pot jes en blikjes babyvoedsel stoppen. De bedrijven Heinz and Co en Cow and Gate (een dochteronder neming van Nutricia) zijn benaderd door een bende die probeert de fa brikanten miljoenen guldens af te persen. Ook supermarktketens zou den dreigbrieven hebben ontvan gen. Sinds 7 april zijn er al 28 potjes en blikjes babyvoedsel gevonden waarmee was gerommeld. Gisteren alleen werden 11 nieuwe gevallen ontdekt. Scotland Yard werkt in het geheim op grote schaal aan de ont maskering van de bende en heeft in middels de ouders opgeroepen pot jes te controleren op smaak en even tuele scherpe voorwerpen. Tot dusver is niemand ernstig ge wond geraakt. Twee moeders sne den zich in de vingers aan glas scherven in potjes en een baby kreeg een sneetje aan de mond. Britse dagbladen melden van daag dat sommige fabrikanten in het verleden al grote bedragen heb ben betaald aan de afpersersbende. Zo zou Nutricia, de fabrikant van Olvarit, onder dwang al zo'n 1,8 mil joen hebben uitgekeerd. De krant Today schrijft dat de bende het geld liet verdwijnen via rekeningen bij de Halifax Building Society en het stukje bij beetje op nam uit geldautomaten. Er zouden meer dan 4.000 politiemannen in de weer zijn geweest om de wacht te houden bij de automaten, maar nie mand werd gearresteerd. Het is onmogelijk dat gevaarlijke blikjes en potjes van Heinz en Nutricia ook in Nederland worden verkocht. Heinz verkoopt hier geen babyvoeding en het voedsel dat Nutricia hier op de markt brengt on der de naam Olvarit, wordt in Zoe- termeer geproduceerd, aldus woordvoerders van beide bedrij- Nutricia verkoopt in Engeland babyvoeding onder de naam Cow Gates. Het voedsel wordt ook daar vervaardigd. Volgens directiesecre taris P. Kool heeft 'een stelletje boe ven' de scherven in een aantal pot jes gestopt en in de winkel terugge zet om op die manier de fabrikant geld af te persen. Hij ontkent dat er al geld is betaald. DEN HAAG (GPD/ANP) - Staatssecretaris Heerma (volks huisvesting) vindt dat huiseigenaren in de toekomst meer belasting moeten gaan betalen. Het huurwaarde-forfait, het deel van de waarde van een eigen huis waarover belasting moet worden betaald, moet periodiek worden verhoogd. Heerma stelt dat voor in de vandaag verschenen definitieve versie van de nota 'Volkshuisvesting in de ja ren negentig'. Ook huurders moe ten de komende jaren rekenen op een forse verzwaring van hun woon lasten. Maar de bewindsman stelt daarbij als voorwaarde dat die huur verhogingen niet mogen leiden tot aantasting van de koopkracht. Met de wijzigingen volgt Heerma het advies van de Sociaal-Economi sche Raad (SER). De werkgeve inkomens. De bekritiseerde dwang maatregelen (tijdelijke woonver gunningen en huurcontracten) zijn voorlopig van de baan. Heerma houdt ze wel als stok achter de deur, voor als in 1995 blijkt dat de door stroming niet snel genoeg gaat. De belangrijkste uitgangspunten van de ontwerpnota zijn het bevor deren van het eigen-woningbezit, het beperken van de overheids steun door alleen de lage inkomens tijds akkoord met extra huurverho gingen in de jaren negentig, om bezuinigingen op de uitgaven v Volkshuisvesting. Voorwaarde v wel dat ook de woonlasten v( huiseigenaren worden verhoogd Heerma houdt vast aan zijn strev isgroepen PEKING - Chinese politiemannen gingen vanmorgen in looppas op weg (te) goedkope woningen te laten naar verschillende plaatsen in Peking waar ze demonstranten moesten verhuizen naar duurdere woningen. zien tegen te houden die wilden optrekken naar het Plein van de Hemelse De komende jaren moeten 200.000 Vrede. Het verzet tegen de communistische regering van China neemt steeds grotere vormen aan. Volgens waarnemers waren er vanmorgen on geveer 150.000 betogersstudenten maar ook steeds meer niet-studenten, ac tief m de straten van Peking. werknemers in de SER gingen des- (tot 30.000 netto) te ondersteunen o ANP) met subsidies en een betere verde- te ling van de woningvoorraad, an Heerma deelt niet de angst van de as Raad voor de Volkshuisvesting dat or de lagere inkomensgroepen de du pe zullen worden van de bezuinigin- en gen. De groei van de woonlasten de hogere inkomensgroepen uit wordt volgens hem 'sterk gematigd door de individuele huursubsidie en door een betere verdeling van de beschikbare woningen'. Op de verhoging van het huur- Uit recent onderzoek blijkt waardeforfait wordt nog gestu- woningwetwo- deerd. Met de opbrengst zal de over- minder drachtsbelasting bij aankoop van een huis worden verlaagd. Heerma zei vanmorgen een halvering naar 3 procent al "als een mooie stap" te beschouwen. Om dat te compense ren moet het huurwaardeforfait van 1,3 naar ongeveer 2 procent. deze huishoudens 'doorstro- ningen met een huur dan 450 gulden per maand 45 pro cent niet terecht komt bij de laagste Rookbommen, gehelmde politie en op rellen beluste jongeren ROTTERDAM (GPD) - De Rotterdamse politie is giste ren verrast door grimmige on geregeldheden voor en na de wedstrijd Nederland—West- duitsland in het Feyenoord- stadion. Volgens de politie werden de rellen vooral ver oorzaakt door jongeren, die niets met de voetbalwedstrijd te maken hadden. Er werden 70 personen gear resteerd wegens openlijke ge weldpleging, de 'zwarte han del' in toegangskaarten en supporters-attributen. Van morgen werden nog 10 arres tanten vastgehouden. De poli tie registreerde 23 gewonden, maar volgens de Rotterdamse ziekenhuizen waren het er ze ker 45. Een jongen liep ernstige steekwonden op toen hij zich verweerde nadat zijn kaartje was geroofd. Een politieman maakte een val van zijn paard nadat hij door een steen was getroffen. Naar huis terugkerende sup porters zaten gisteravond tus sen Gouda en Woerden uren lang in een file. Tussen uitge laten supporters en geïrriteer de automobilisten speelden zich chaotische taferelen af. Door wegwerkzaamheden was de driebaansweg versmald tot de vluchtstrook. Woordvoerder Adama van Rijkswaterstaat in Leiden zei vanmorgen te betreuren dat er met de interland geen reke ning was gehouden. „Het as falteren van wegen wordt maanden vooruit gepland. Het is heel moeilijk aan een aan nemer te verkopen dat hij op zo'n dag niet mag werken. Dat kost veel geld. Maar ik geef toe dat we een extra rijstrook hadden moeten vrijmaken De opstopping bedroeg in de loop van de nacht meer dan 10 kilometer en was pas rond 3 uur vanmorgen opgelost. BONN (GPD) De meeste Westduitse kranten zijn tevre den met het gelijke spel tegen aartsrivaal Nederland. De Ge neral Anzeiger schrijft: „De deur naar het WK staat nog steeds open voor het Duitse elftal". De krant looft vooral de inzet van het team van Bec- kenbauer. Een extra compli ment krijgt Jürgen Kohier „die tegen Europa's voetballer van het jaar, Marco van Bas- 30 PAGINA'S ten, een absolute wereldklas seprestatie leverde". „Wat een pech, maar deson danks goed voor ons", schrijft het massablad Bild. „De wed strijd was bikkelhard". Voor het blad was Rijkaard de erg ste schopper. „Wie zich ergert over de nog uit handen gege ven winst, moet maar naar de ranglijst kijken. Duitsland is één, voor Europees kampioen Nederland..." „Was dit het kaartje voor Italië?", vraagt zich de Keulse Stadtanzeiger af en geeft zelf het antwoord: „Beide landen hebben de deur naar Italië open gehouden". „De Neder landse druk was geringer dan gevreesd". De Frankfurter stelt vast dat de Nederlanders vanaf het begin respect had den voor het Duitse elftal. De boulevardkrant Express opent met de kop *1-1: Weer die Van Basten. Maar deson danks: het is voldoende'. „Jammer, jammer 19 minuten stond de poort naar Italië wa genwijd open. Holland wan kelde maar viel niet. Weer was het Marco van Basten die het Oranje-team redde". Over het niveau is geen van de kranten te spreken. Algemeen wordt het grote aantal overtredingen bekritiseerd. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer is ernstig verdeeld over de euthanasiewet, waarvan de behan deling vandaag begon. Het CDA is voor het wetsontwerp van het kabi net, waarin euthanasie strafbaar blijft. PvdA en D66 zijn voor het ini tiatiefvoorstel van D66. Daarin wordt euthanasie op verzoek van de patiënt onder bepaalde stringente voorwaarden gelegaliseerd VVD is verdeeld. Het D66-voorstel krijgt in elk ge val geen meerderheid, maar ook het kabinetsvoorstel kan waarschijn lijk niet op voldoende steun reke nen. Vooral binnen de WD groeit kingsrecht de weerstand tegen dit voorstel. „Het CDA wil en kan onder geen omstandigheid bieden van ee vaardiging aan actieve directe le vensbeëindiging", aldus CDA- woordvoerder Borgman. Wel is hij voorstander v gering mogelijk te zijn. Hij legde er de nadruk op tegen- erken aan het stander te zijn van een regeling wettelijke recht- waarbij „het individu als het ware tegen zichzelf in bescherming moet worden genomen en hem het recht op vrijwillige beëindiging van het meer informatie: 030-738333 Voedingsbond FNV aktief in de bakkerij. Aanhoudend koel Perioden met zon en vooral in het oos ten ook enkele wolkenvelden. Op de meeste plaatsen droog. Minimumtem peratuur van 3 graden vlak aan zee tot min 2 graden in het binnenland. Mid- dagtcmperatuur ongeveer 9 graden. Matige wind uit noordelijke richting. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: perioden met zon en overwegend droog. Middagtempcra- tuur oplopend van 9 tot 14 graden. In de nachten vorst aan de grond. Vrijdag 28 april zon op: 06.16 uur, zon onder: 21.00 uur; maan op: 03.34 uur. maan on der: 11.28 uur. Waterstanden te Katwijk hoog water: 08.29 en 21.18 uur; laag zogeheten passieve euthanasie, De wat in de praktijk zorgvuldig me disch handelen betekent. Daaron der verstaat het CDA in navolging van het kabinet het niet voortzetten van medisch zinloos handelen, pijn bestrijding die de dood versnelt en het recht van de patiënt een behan deling te weigeren. Volgens het PvdA-kamerlid Haas-Berger is dat een schijntegen stelling. Volgens haar is het nalaten van een behandeling, als dat tot doel heeft het leven te beëindigen, ook een bewuste daad. „Bovendien, het nalaten van een behandeling met het oogmerk van levensbeëin diging kan een pijnlijke dood met zich brengen, gepaard gaande met nodeloos lijden", aldüs Haas-Ber- r. De WD wil nog geen eindoor deel over beide wetsontwerpen ge- In die partij zijn de kamerleden om te stemmen zoals zij willen dit onderwerp. Nu al is zeker dat twee kamerleden tegen het ka binetsvoorstel zullen stemmen. Wel vindt de WD dat het zelfbe schikkingsrecht van de mens een belangrijke rol moet spelen. Vol gens de WD'er Hermans dient de rol van de overheid ten aanzien van beperkingen van het zelfbeschik- Bilderberg-groep neemt Nachtegaal van Lisse over i goede regeling leven wordt ontnomen". Maar de uitdrukkelijk door de patient geuite wens om euthanasie, blijft bij de WD voorop staan. De belangrijkste kritiek van de te genstanders van het kabinetsvoor stel richt zich op de rechtszekerheid van artsen en patiënten. In het voor stel kunnen artsen, die aan een aan tal zorgvuldigheidseisen hebben voldaan een beroep doen op over macht. De rechter zal echter in elk individueel geval moeten beoorde len of dat beroep terecht is of niet. De tegenstanders van dit voorstel vrezen dat artsen, om strafvervol ging te voorkomen, valse overlij densverklaringen zullen invullen. wij vieren de verjaardag van hare majesteit aan de hoogmadeseweg, zodat u desgewenst die dag de bloemetjes buiten kunt zetten. garden-centre bloemendaal bv. hoogmadeseweg leiderdorp tel. 071-410377 AMSTELVEEN (ANP) - De KLM gaat voor bijna 2 miljard gulden vliegtuigen kopen bij de Ameri kaanse fabriek Boeing om haar IER GAAT EEN WEREJ.D VOOR U OPEN Uw bedrijfsfeest, jubileum of bruiloft tot 180 personen vieren in een exclusieve ambiance.. Ook voor adviezen op het gebied van entertainment. Bel voor informatie en reserveringen: 071-131851 tafian Palace STEENSTRAAT 55 LEIDEN NIEUWEGEIN (GPD) - Vier van de zes open-hartoperaties in het Sint Antonius Ziekenhuis in Nieu- wegein zijn vandaag afgezegd in verband met acties voor 5 procent loonsverhoging. Verpleegkundigen van de operatiekamers en de rönt- ling werkt de harde kern van het personeel". Volgens de directeur is er sprake van werkweigering en beraadt hij zich over maatregelen. Dick Koole van de Nederlandse Hartstichting noemt het onaanvaardbaar dat pa- genafdeling draaiden een minimale tiënten de dupe worden dienst en wilden alleen meewerken zelfs mensenlevens in gevaar wor- ingrepen die niet kunnen den uitgesteld. Zowel de ziekenhuisdirectie, de den gebracht. „De patiënten staan al lang ge noeg op een wachtlijst. Menselijker- watcr: 04.36 e 6.36 ii LISSE/RENKUM - Het hotel/res taurant 'De Nachtegaal van Lisse' is voor 20 miljoen gulden overgeno men door de Bilderberg-groep. De overname heeft geen gevolgen voor het personeel van het Lissese eta blissement. Het vier-sterrenhotel telt 148 kamers, 3 restaurants, 12 conferentiezalen, een zwembad en tennisbanen. Voor de Bilderberg-groep bete kent de aankoop dat het concern de 2000-kamergrens heeft doorbroken. In totaal 'bezit' Bilderberg in Neder land nu 2025 kamers. De Bilder berg-groep is een onderdeel van de Britse hotelketen Queens Moat Houses. Nederlandse Hartstichting als het wijs mag dit niet gebeuren. Ik hoop Landelijk Patiënten/Consumenten dat oproepen van instanties de ver- Platform keuren de actie af. „On- pleegkundigen er alsnog toe zullen aanvaardbaar", vindt alg. directeur brengen van deze actie af te zien", ir. Dessing. „Dat hebben wij de be- aldus Koole. trokken verpleegkundigen ook dui delijk gemaakt, maar zij blijven op hun standpunt staan. Juist op de menten Platform, vindt dat dit soort acties te grote risico's voor patiën ten met zich meebrengen. „Deze es calatie is noch in het belang van de patiënt, noch in dat van de verpleeg kundigen zelf. Het brengt alleen maar de gezondheidszorg in Neder land in gevaar". (pagina 7: WIO blaast wegblokkade operatiekamers en de röntgenafde- af) In tegenstelling tot eerdere berichten zi|n de Bijenkorf Oen Haag. Rotterdam en Haarlem van 9.00 tot 17.00 uur en Utrecht van 11.00 tot 16.00 uur op Koninginnedag (29 april) open. De Bijenkorf Amsterdam, Arnhem en Eindhoven zijn op Koninginnedag (29 april) dicht. ELKE DAG EEN ANDERE BIJENKORF. de Bijenkorf {f) Heineken commandeur DEN HAAG (GPD) - Biermagnaat Freddy Heineken is vanochtend door minister Braks gedecoreerd met het commandeurschap in de or de van Oranje Nassau. Hij kreeg de onderscheiding voor zijn werk op maatschappelijk - en wetenschap pelijk terrein. Heineken was al rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Tv-actrice Lucy Ball overleden LOS ANGELES (Rtr./UPI) - De Amerikaanse actrice Lucille Ball is gisteren op 77-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Los Angéles overle den. Daar werd zij een week gele den opgenomen voor een hartope ratie. Het leek sindsdien beter met haar te gaan, aldus haar huidige echtgenoot Gary Morton, maar gis termiddag kreeg ze plots een hart stilstand. Lucille (oftewel Lucy) Ball werd wereldberoemd als de roodharige huisvrouw in tv-komedies. Zij werd multimiljonair door de grote suc cessen met de serie „I Love Lucy", waarin haar toenmalige echtgenoot Desi Arnaz haar tegenspeler was, en de vervolgseries „The Lucy Show" en „Here's Lucy". De serie „I Love Lucy" is in 79 landen op het televi siescherm te zien geweest- Bij haar laatste tv-optreden vori ge maand, toen Lucy Ball één van de presentatoren van het Oscar- spektakel was, kreeg ze een staande ovatie. (pagina 28: Lucy Ball de bekendste tv- actrice) luchtvloot te standaardiseren. Vijf DC 10's worden vervangen door 5 Jumbo's in de uitvoering 747-400 en 10 nieuwe Boeings 737 zijn voor aanvulling en vervanging van de vloot die op de Europese lijnen vliegt. Volgens de plannen moeten de Boeings 737 in de periode 1990 tot en met 1992 worden geleverd en de Jumbo's in 1991 en 1992. De Amerikaanse luchtvaartmaat schappij United Airlines heeft een recordorder bij Boeing geplaatst voor 370 vliegtuigen. Met de order is een bedrag gemoeid van ruim 30 miljard gulden. F-'okker'loopt die order mis. Met de reuzenorder van American Airli nes voor 150 vliegtuigen nog vers in het geheugen, zou een tweede klap per in Amerika de produktie van de Fokker 100 in de VS voor lange tijd rendabel maken. Fokker vist nu achter het net, hoewel andere grote Amerikaanse maatschappijen als Delta Airlines nog in de markt zijn voor de Fokker 100. Dat United eindelijk voor de Boeing 737 heeft gekozen, is echter een grote teleurstelling van Fokker. United Airlines bestelt in totaal 250 Boeing 737's. 9 JA, ik abonneer mij o snel mogelijk op deze krant Dan heb ik niet alleen het nationale en internationale r ook de berichten t eigen regio bij de hand' a g IsJ o Sas Da 3 •S sa ils fiili S5 3 3i

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1