Geluk lacht kleurloos Oranje toe Snelders gooit eigen glazen in Tientallen supporters belanden in ziekenhuis SPOoT!"V 'Theo voelde zich niet safe' 'Onverwacht grimmige situatie' Iiverpool-fans willen koningin bij rouwdienst Reclameborden uit Kuip geweerd Nederlaag tegen Westduitsers op de valreep ontlopen Flinke blessures Westduitsers Clubkaart kan juist agressie veroorzaken SPORT PAGINA 19 ROTTERDAM (GPD) Theo Snelders hoeft zich voorlopig niet meer in Zeist te vertonen. Ruim een etmaal voor de laatste training van Oranje dwong de doelverdediger bondscoach Libregts tot een verrassende ingreep. Snelders, trillend als een riet en hyperner veus, gooide zijn eigen glazen in en moest na de trainingsessie zijn plaats afstaan aan de immer zelfverzekerde Joop Hiele. Een oefening waarbij hoekschop pen centraal stonden, werd de voor malige goalie van FC Twente, bij zijn huidige club Aberdeen dit sei zoen geroemd om zijn spel, fataal. De 25-jarige Snelders, gisteravond na afloop binnen recordtijd de Kuip uitgevlucht, maakte daarbij een zeer nerveuze indruk, liet meerdere maal een bal uit de handen glippen en kreeg onmiddellijk na de trai ning van Thijs Libregts de rekening gepresenteerd. Libregts had die beslissing overi gens in stilte al een dag eerder over wogen. De bondscoach vond Snel ders in het trainingskamp in Noord- wijk ee: en trok dat de doelman er psychisch onder door ging. Waarom hij Snelders wel FC Twente ramde hij bij Go Ahead Eagles eens een deur uit zijn voe gen. Joop Hiele ervaarde zijn vijfde in terland als een godsgeschenk. De robuuste doelman van Feyenoord, eeuwige tweede achter Van Breu- kelen, raakte vorig jaar tegen Ajax geblesseerd en maakte naar eigen zeggen vervolgens een paar inkt zwarte maanden mee. „Maar al het lijden is niet tevergeefs geweest", grijnsde Hiele, door Westduitsland nauwelijks beproefd, na zijn onop vallende optreden. „Dit was een mooi cadeau om alles te vergeten". Voor de Rotterdammer, op 24 mei apatische indruk maken vorig jaar tegen Bulgarije (1-2) voor zichzelf de conclusie de laatste maal present in de ba siself, kwam zijn uitverkiezing als 'volslagen verrasing'. Hiele: ROTTERDAM (GPD) Supportersrellen voorafgaand aan de voetbalwedstrijd Nederland-West- duitsland hebben meer dan veertig arrestaties, tientallen gewonden en talloze vernielingen in het stadscentrum opgeleverd. Enige supporters zijn ernstiggewond in ziekenhuizen opgenomen nadat zij door messteken een slagaderlijke bloeding hadden opgelopen. De arrestaties zijn verricht in ver band met vernielingen, steken, illegaal venten en het op de zwarte markt verkopen van kaartjes. i orde bevond om de reservebank „Maar ik heb maar effe kriebels i te houden en hij derde i Metgod opriep hield Libregts in het midden. Ronald Koeman ontkende dat de spelersgroep de hand in de wissel truc zou hebben gehad. „Voor ons was het ook een verrassing. We heb ben er niet met de bondscoach over gepraat. Het is zijn beslissing". Of het een juist besluit was, liet Koem an in het midden. Theo Snelders kwam min of meer uit het niets Zeist binnenvallen toen het vaste duo Van Breukelen/Hiele met zware knieblessures afhaakte. In de oefeninterland tegen de Sov jetunie maakte hij voor de eerste, en mogelijk laatste maal zijn opwach ting in Oranje. Snelders scoordè twee maanden geleden een dikke voldoende en leek, zeker toen Lib regts hem meerdere malen publie kelijk een hart onder de riem stak, verzekerd van een optreden tegen Westduitsland. Wel meende Sjiel- ders de afgelopen dagen in Noord- wijk een pro-Hiele stemming te be speuren. Snelders stond zeven jaar onder de lat bij FC Twente. Afgelopen sei zoen werd hij voor 1 miljoen gulden naar Schotland getransfereerd, een overgang die, ironisch genoeg, nogal wat voeten in de aarde had omdat de KNVB verlangde dat Aberdeen de doelman voor inter lands moest prijsgeven. Het is ove rigens niet de eerste keer dat Snel ders op negatieve wijze het nieuws haalt. Bij Jong Oranje liep hij eens een UEFA-schorsing op, toen hij in Budapest uit nijd een ruit van de kleedkamer in elkaar beukte en met LONDEN (DPA/Rtr) - Het besluit van Buckingham Palace om zater dag geen hoge afvaardiging naar de rouwdienst voor de omgekomen Li- verpoolfans te sturen, heeft gisteren in het Verenigd Koninkrijk tot gro te verontwaardiging geleid. In de Anglicaanse kathedraal van Liver pool wordt zaterdag een rouwdienst gehouden voor de 95 Liverpoolfans die op 15 april in het stadion van Sheffield in het gedrang omkwa- Vooral kroonprins Charles kreeg ernstige kritiek te verduren. „Prins Charles keert de rouwende bevol king van Liverpool de rug toe, om in een Italiaanse televisieshow over architectuur te schitteren", aldus de woensdag-editie van het dagblad Today. Het komende bezoek van de prins aan spelers en bestuursleden van FC Liverpool werd afgedaan als een doekje voor het bloeden. De voorzitter van de gemeente raad van Liverpool, Keva Coombes, verklaarde dat de bevolking van zijn stad zich in de steek gelaten voelt door het koninklijk huis. Het dagblad Sun schreef gisteren: „Dui zenden Liverpool-fans vinden dat de koningin zelf de rouwdienst moet bijwonen of ten minste haar oudste zoon moet sturen". Het ko ninklijk huis wordt zaterdag echter alleen vertegenwoordigd door de hertog van Kent, die voorzitter is van de nationale voetbalbond. 'n buik gehad. Slapen ging i nacht ook prima, net zoals normaal. Nou ja, bijna normaal, want m'n vrouw lag niet naast me". De 30-jarige doelman maakte in zijn loopbaan al eens eerder een soortgelijk akkefietje mee. Op 29 april 1987 kreeg Hiele tegen Honga rije van Michels de voorkeur boven Van Breukelen die nog de bibbera- ties had van het befaamde polletjes incident. Volgens Van Breukelen, gisteravond als toeschouwer in de Kuip aanwezig, zijn beide voorval len zelfs identiek. „Ook toen oor deelde de bondscoach dat de kee per de wedstrijd niet aan zou kun nen. En hakte de knoop door in het voordeel van Joop. Maar als er één keeper is die zoiets uiterst profes sioneel kan opvangen, dan i wel. Hiele is er altijd klaar Tot de gewonden behoren een paar politie-agenten. Eén van hen werd met een steen van zijn paard ge gooid. Na onderzoek in het Dijkzigt- ziekenhuis kon hij naar huis toe. De politie, met 650 man op de been, van wie 250 van de Mobiele Eenheid, spreekt van 'een onver wacht grimmige situatie', waarbij plein wisten Nederlandse suppor- supporters al snel over de grenzen ters echter toch in de buurt van de van wat toegestaan is heengingen. Westduitsers te komen, waarna een lieffoto) ME-pelotons zetten alles op alles groot aantal stenen en stukken hout om Westduitse en Nederlandse sup- door de lucht vlogen, in de richting hij dat porters uit elkaar te houden, wat van de Westduitsers. ternauwernood lukte. Tientallen ge- Later op de middag kwam het tot Het enige verschil met twee jaar wonden moesten worden afgevoerd schermutselingen op de winkelbou- geleden is dat Van Breukelen pro- naar ziekenhuizen. De Duitse su - - - - testeerde tegen zijn verbanning porters gingen naar het Dijkzigt-zi ziekenhuizen. De Duitse sup- levard Lijnbaan. Daarbij sneuvel den veel ruiten van winkels, waar van er een aantal de deuren sloot, plan was geweest zijn meespelen Bergweg.'s Avonds gingen er ook Onder begeleiding van de ME reden zelf ter discussie te stellen als Lib- gewonden naar het Clara-zieken- tal van ambulances af en aan, om regts niet had jngegrepen. „Echt", huis. vooral aan het hoofd gewond ge- De eerste arrestanten waren raakte supporters af te voeren. Een dat hij Westduitsers. Zo'n twintig van hen speelgoedzaak werd geplunderd, en werden aangehouden vanwege ver- ook uit andere winkels werd het no- nielingen in cafés. Omdat er geen dige gestolen. Tegen vijf uur veegde de politie met eer vrijgelaten. een charge, waarbij ook gebruik De onlusten begonnen rond half werd gemaakt van traangas, het de bank, terwijl Snelders Libregts, „Theo voelde zich to taal niet safe. Hij zei i Schots aan het denken was, zelfs aanwijzingen in het Engels gaf. Dat PAUL ONKENHOUT ROTTERDAM (ANP) - De wed strijd tussen Nederland en West- Duitsland in de Rotterdamse Kuip moest nog gespeeld wor den. Toch was er gistermiddag al een uitslag. In kort geding bepaal de de Rotterdamse rechtbankpre sident mr. L. ter Kuile dat compu terfabrikant Atari geen reclame borden mag plaatsen in De Kuip. Atari verloor hiermee het geding dat het had aangespannen tegen Philips, de KNVB en het bureau Inter Football. Atari verweet de gedaagde par tijen wanprestatie en het begaan van een onrechtmatige daad door het bedrijf te weigeren gister avond in De Kuip vier reclame borden (waarde circa 200.000 gul den) te voeren. Philips, hoofdsponsor van de KNVB sinds 1985, voelde er niets voor. Het contract dat de Eindho- vense multinational heeft afge sloten met de voetbalbond be paalt dat tijdens thuiswedstrijden van het Nederlands elftal geen re clame mag worden gevoerd door concurrerende bedrijven die de zelfde produkten als Philips fa briceren. Maar Atari doet zaken met het Zwitsers bureau CWL, waarmee de computerfabrikant overigens een contract heeft voor het voe ren van reclameborden tijdens zes wedstrijden van het Westduit se elftal. En CWL doet weer zaken met het Nederlandse Inter Foot ball dat van de KNVB het recht heeft gekocht 'reclamebord-za ken' te doen. Via de lijn Inter Football-CWL waren de gewraakte vier borden bij Atari terecht gekomen. De computerfabrikant voelde er ui teraard veel voor via De Kuip '200 miljoen consumenten' te berei ken. „De wedstrijd wordt tot in Zuid-Amerika uitgezonden", merkte advocaat mr. C. Crul na mens Atari op. Van beperkingen was volgens hem tijdens de on derhandelingen tussen Inter Football en CWL geheel geen sprake geweest. Atari's tactiek faalde echter. De tegenpartij produceerde op 10 april een brief, waarin CWL de vier borden 'teruggeeft' aan Inter Football. Volgens rechtbankpre sident is hiermee de door Atari gewenste transactie in feite al te ruggedraaid, waarbij mr. Ter Kui le in midden liet of dit 'op de juis te gronden was gebeurd'. „Atari moet wijken voor Philips", aldus verwoordde mr. Ter Kuile de uit slag van dit treffen. drie 's middags, toen een grote Stationsplein schoon. Rond half zes groep Westduitse voetbalsuppor- hield zich nog steeds een grote ters van het Centraal Station naar groep Duitse en Nederlandse sup- het Stadhuisplein oprukte. De ME porters op rond het Centraal Sta- probeerde dat met charges te voor- tion, die langzaam wegdruppelde komen, omdat zich al eerder op de door vertrek naar De Kuip. Daar dag honderden Nederlanders daar ontstonden opnieuw rellen. Zo'n hadden verzameld. Via het Hof- 1000 tot 1500'supporters', niet in het bezit van een kaartje en deels aan hangers van FC Den Haag, Feye noord en Ajax, gooiden stenen en vuurwerk naar Westduitsers. Ver volgens ontstonden vechtpartijen, ook al omdat het de politie niet ge lukt was alle supporters te schei den. Vooral Nederlandse supporters liepen met messen rond. Zeker één Duitser is zonder een enkele reden neergestoken. Het stelen van kaartjes behoorde ook tot de bezigheden. Dat gebeur de aldus. Een, meestal kleine, sup porter ging in een rij staan en als ie mand voor of achter hem vlakbij de ingang zijn kaartje in zijn hand had werd dat weegegrist. Dat kaartje werd door supporters snel aan el kaar overgegeven, zodat niet meer te achterhalen was wie het uiteinde lijk had. Eén van de gewonden in het Cla- ra-ziekenhuis: „Ik had mijn kaartje in mijn hand, vlakbij de poort, toen dat uit mijn handen werd gegrist. Ik ben achter die jongen aan gegaan, heb toen de politie gewaarschuwd en pas toen had ik door dat mijn been bloedde. Ik denk dat ik hier een paar dagen moet blijven". Zo wild als het er 's middags aan toeging (ruiten ingooien, politie met stenen bekogelen), zo rustig was het na de wedstrijd. Het ontsteken van wat verdwaald vuurwerk was zo on geveer het enige wat werd geconsta teerd. Politiecommissaris De Leeuw gaat er vanuit dat de supporters be wust op rellen zijn uit geweest. „Als je ziet wat ze bij zich hadden, zwaar vuurwerk en zo, dan zijn er niet voor een voetbalfeest gekomen", al dus de politieman. „Er werd zelfs snel langs elkaar heen gerend waar bij met messen werd gestoken". De sfeer was gisteren niet overal even grimmig. ROTTERDAM (GPD) Vroeg of laat moet het geluk Oranje toch een keer in de steek la ten. Eerder in de aanloop naar het WK 1990 voorkwam Ruud Gullit in de slotfase een kost baar verliespunt tegen Wales (1-0), een maand later hield de lat Olaf Thon in München (0-0) van de winnende treffer af. Gisteravond in Rotterdam zwijnde het Nederlands elftal op nieuw. Met een doelpunt, identiek aan dat van Kieft tijdens het EK-duel tegen de Ieren, redde Marco van Basten Oranje èn Thijs Libregts drie minuten voor afloop van de onder gang. Net als eerder in Hamburg was het voor de spits van AC Milan zijn tweede, uiterst belangrijke treffer tegen de Westduitsers. DONDERDAG 15.55-18.30 Did 3: WK IJshockey: finale ronde. 16.20-16 55 Did 2: Pfiff: sportprogramma voor de jeugd. 19.00-19.30 SKY: Motorsport News. 19.25-22.00 Did 3: WK IJshockey: finale ronde. 19 30-20.00 SKY: Surfmagazine: vanuit Hawaii. 20.00-22.00 SKY: Australian Rules Foot ball. 21.45-22.00 Super: World News: met o.a. sport. 22.00-22.30 BBC 2: Snooker: verslag van het toernooi in Sheffield. 22.00-00.00 SKY: Tennis: het Monte Car lo Open. 23 00-23.30 Did 1: ARD-Sport extra: WK ijshockey (finaleronde). 23 10-23 30 BBC-2: Snooker: samenvat ting van het toernooi in Sheffield. 00.00-01.00 SKY: IJshockey: WK vanuit Zweden. Dat late doelpunt, waarop de Eu ropese kampioen zo zoetjesaan een abonnement heeft, maakte de avond voor het legioen, de bonds coach en de spelers nog enigszins goed. De voetballiefhebber die zich echter tegen beter weten in had ver heugd op een spektakelstuk kwam van een koude kermis thuis. Net als de bedenkers van de speciaal ge drukte stickers met de tekst 'noch einmal'. Daar zag het de hele avond niet naar uit. Het gehavende Oranje miste de durf en de klasse om de zelfbewuste Duitsers, zoals destijds in Hamburg, in de tang te nemen. „Achteraf', zag Libregts de reali teit onder ogen, „mogen we met dit resultaat tevreden zijn. Toch was dat niet het uitgangspunt. Maar we zijn veel te afwachtend begonnen en hebben te veel het accent op het verdedigen gelegd". „De eerste helft was van beide kanten te pas sief', oordeelde Franz Becken- bauer, die uiteindelijk best content was met de puntendeling. „Van avond hebben we het punt terugge wonnen dat we in München hebben verspeeld. We hebben na de rust be wezen dat we op weg zijn een goede ploeg op te bouwen. Het irriteert me alleen dat wij de overwinning voor het grijpen hadden en die niet heb ben gepakt. Andreas Möller had de man van de avond kunnen zijn". Riant De Duitse gentleman-trainer doelde op het moment dat pal vooraf ging aan de gelijkmaker van Van Basten. Op aangeven van Hassler verscheen Möller in riante schietpositie, maar schoof hij de bal net voorlangs het doel van Hiele. Die gemiste kans op 2-0, nadat Karl-Heinz Riedle de Duitsers halverwege met een gave kopbal ongehinderd op voorsprong had gebracht, bespaarde Libregts een hoop narigheid. Bij verlies zou het huis te klein zijn geweest en zouden de discussies zonder twijfel fel zijn opgelaaid. Opgelucht door de onverwachte gelijkmaker hiel den de meeste spelers zich nu op de vlakte. Behalve tijdens de rust in de kleedkamer, waar het heel wat hef tiger toeging dan in de drie kwartier daarvoor in het veld. Al in de dagen voorafgaande aan deze opgefokte landenstrijd ver schilden de vedetten van Oranje, Marco van Basten en Ronald Koem an, aanzienlijk van mening over de positie van Frank Rijkaard, net als over de te voeren strategie. Waar de aanvaller van oordeel was dat Rijk aard op het middenveld moest spe len, zag de verdediger zijn EK-se- condant liever in de rol van voor stopper. Net als Libregts, die veel minder opportunistisch en avon tuurlijk is ingesteld dan zijn voor ganger Rinus Michels. Voor hem stond het niet verliezen (te) hoog in het vaandel. „Iedereen zal nu wel zeggen dat Rijkaard op het middenveld had moeten spelen. Maar dat is natuur lijk onzin", verdedigde Koeman zijn stelling. „Op het moment dat Frank doorschoof, had het eigenlijk 2-0 voor de Duiters moeten worden. Dan had ik dus gelijk gekregen. Nu wordt het echter 1-1 en krijgt Van Basten waarschijnlijk gelijk". „Als we thuis spelen", attaqueerde Van Basten op zijn beurt de aanpak van Libregts, „moeten we aanvallen. We zien dan wel waar het schip strandt. Toen we op achterstand kwamen, moesten we wel en zag je ook dat de Italië oefent tegen Nederland ROME (AFP) - Italië, dat als or ganiserend land geen kwalifica tiewedstrijden hoeft te spelen voor de eindstrijd om de wereld- titel in 1990, komt volgend jaar I naar Nederland voor een vriend- f schappelijke wedstrijd. Het du- i el, vastgesteld voor 31 maart, zal 1 waarschijnlijk in de Kuip wor- I den gespeeld. J Het oefenprogramma van Ita- I lië ziet er als volgt uit: 14 okto- I ber: Italië - Bulgarije, 11 novem- ber Italië - Brazalië, 15 novem- I ber Italië - Algerije, 21 december j Engeland - Italië, 21 februari Ita- j lie - Argentinië, 31 maart Neder- land - Italië, 4 april Zwitserland - I Italië. Duitsers (met Berthold als verras sende libero - red.) in de problemen kwamen. Onder druk redden ze het niet. Dat had vanaf het begin ons uitgangspunt moeten zijn". Kleurloos Dat was door tal van oorzaken niet het geval. De belangrijkste daarvan lag op het middenveld, waar de Duitsers veruit superieur waren. Het kleurloze middenrif van Oranje bleef volledig in de schaduw van Lothar Matthaeus, de rust zelve, Andreas Möller en Thomas Hassler. Met 1.65 meter was de middenvel der van FC Köln de kleinste man op het veld, maar groeide hij uit tot de grote uitblinker bij de Duitsers. Vergeleken bij zijn daden zonken Vanenburg, Erwin Koeman, Hof- kens en Winter volledig in het niet en werd nog eens onderstreept hoe sterk het Nederlands elftal afhanke lijk is van Ruud Gullit en Jan Wou ters. In de barstensvolle Kuip, waar het heel wat vreedzamer toeging dan buiten op het stadionplein, werd het bewijs geleverd dat er in Nederland geen tweede is die de rol van Gullit kan overnemen. Die pas te Aron Winter van geen kant. „Dat mag je hem niet aanwrijven", nam Ronald Koeman de Ajacied (te recht) in bescherming. „Ruud heeft een enorme actieradius, en kan het wel opbrengen om vanuit het mid denveld dicht achter Van Basten te komen. Natuurlijk, we hebben niet best gespeeld. Maar dat mag je niet aan een of twee spelers ophangen, dat gold voor de hele ploeg, nie mand uitgezonderd". Derhalve ook voor Pieter Huistra. Aangevreten door de spanning en de belangen die op het spel stonden, liet de Fries na de rust te weinig zien waartóe hij in staat is. Na het ope ningsdoelpunt van Riedle werd hij ook terecht vervangen. Niet door Roy, zoals in de bedoeling lag, maar door Eykelkamp. „We moesten iets forceren", was de verklaring van Li bregts, „daar komt kracht en duwen aan te pas. Doordat we toch al geen grip op de wedstrijd hadden, was het niet verstandig een verdediger in te ruilen. Als je het met voetbal niet kunt redden, moet je het wat Hoewel Marco van Basten (links), hier op de huid gezeten door Jurgen Ko hier, geen meter ruimte kreeg, scoorde de spits toch weer een belangrijk doelpunt voor Oranje. (foto anp> meer in de lengte zoeken en het middenveld overslaan. Vandaar Ey kelkamp". Het wasje reinste toeval dat uitgerekend de 'slungel' van FC Groningen aan de aanvoerlijn van de gelijkmaker stond. Met dit resultaat is Oranje nog volop in de race voor het WK van volgend jaar in Italië, mits de ploeg tenminste niet uitglijdt in Finland (31 mei) en in het najaar in Wales. Dat land is op de laatste dag van mei de tegenstander van de Duiters, die in die ontmoeting Matthaeus zullen moeten missen. De aanvoerder van de 'Mannschaft' kreeg van de piet luttige Frederiksson geel voor een overtreding van Hassler. Van Tigge- len en Rijkaard ontliepen die straf ten onrechte, Hiele kreeg die wel. Het kon de pret niet drukken. Be halve dan van een groot aantal toe schouwers. „Het publiek moet ook onderkennen dat het resultaat in deze fase het belangrijkste is", be rispte Ronald Koeman de 'zwartkij- kers'- ALBERT GEESING Oranje tweede in nevenldassement DEN HAAG (ANP) - Denemar ken is door de overwinning van 2-0 op Bulgarije de nieuwe lei der geworden in het klassement van de landen, die in de groepen 1, 2 en 4 op de tweede plaats staan. Nederland blijft door het gelijke spel (1-1) tegen de Bondsrepubliek od de tweede I positie I De eerste twee van ae arie lan- I den in dit neven-klassement I kwalificeren zich naast de I groepswinnaars voor de I eindstrijd in Italië. J De stand is: I Denemarken 3-4 (4-2) I Nederland 3-4 (2-1) I Zweden 2-3 (2-1) ROTTERDAM (ANP/SID) - Rudi Voller en Jürgen Kohier hebben gisteravond in het duel met Neder land flinke blessures opgelopen. Voller, die na ruim een half uur het veld verliet, heeft waarschijnlijk een rib gebroken. De aanvaller van AS Roma kreeg geen lucht meer. „Hij had veel pijn. Het lijkt verdacht veel op een gebro ken rib", verklaarde Franz Becken- bauer na afloop van het duel. Jürgen Kohier scheurde een spier in het linker dijbeen. Kohier werd een kwartier voor het einde door Wolfgang Rolff vervangen. BREDA (GPD) - Het invoeren van de KNVB-clubkaart, bedoeld om problemen in de stadions te voorko men, kan juist agressie opwekken. Groepen supporters die om wat voor reden ook niet in aanmerking komen voor de pas en daardoor bij voorbeeld geen kaartje voor wed strijden van het Nederlands elftal kunnen kopen, voelen zich bena deeld. Ze raken, zoals gisteravond het geval was rond Nederland- Westduitsland, geïrriteerd, wat agressief gedrag tot gevolg kan heb ben. Tot die conclusie komt Hein Lo dewijkx uit Breda, die morgen aan de Rijks Universiteit in Utrecht pro moveert tot doctor in de psycholo gie. Lodewijkx heeft de afgelopen jaren onderzoek verricht naar groepsagressie en is tot de conclu sie gekomen dat groepen in princi pe niet primitiever of agressiever re ageren dan individuen. Hij zegt: „Dat blijkt een vastge roest idee te zijn, dat niet op waar heid berust. Was het wel zo, dan zou je je ook niet verder hoeven te ver diepen in de oorzaken van bijvoor beeld het geweld in en rond voetbal stadions. Je zou dan kunnen vol staan met de conclusie dat mensen nu eenmaal agressief worden wan neer ze in groepen samen zijn. Maar dat is dus niet het geval". Groepen mensen kunnen volgens Lodewijkx zonder problemen met elkaar omgaan als ze beseffen dat ze elkaar nodig hebben en als ze sa men een bepaald doel willen berei ken. „Agressie onstaat wanneer door onrechtvaardig optreden de samenwerking wordt gefrustreerd. Dat gebeurt bijvoorbeeld wanneer één van de groepen wordt bena deeld", zegt hij. Een mogelijke oorzaak van de ramp in het voetbalstadion van Sheffield is volgens Lodewijkx dat één van de supportersgroepen zich hier benadeeld voelde. „De fans van Liverpool vonden dat ze te weinig kaarten hadden gekregen en maak ten aanspraak op meer plaatsen. Daarom waren zoveel mensen zon der kaartje naar het stadion geko-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19