'Een sinaasappel is wel oranje, maar het blijft toch ons feest' Leiden viert 100 jaar 'Dag van de Arbeid' Activiteiten in kader Dag van de Arbeid LEIDEN LEIDEN - Hoewel pas in 1892 in Nederland voor het eerst een 1-meibijeenkomst wordt gehouden, wordt dit jaar toch de 100 geboortedag van de 'Dag van de Arbeid' gevierd. Het Parijse Congres besloot in 1889 op voorstel van arbeider Jean Dormoy voortaan op 1 mei te demonstreren voor de rechten van de arbeider. Het eerste ideaal was de achturige werkdag: acht uur werken, acht uur ontspannen en acht uur slapen. Arbeidersbolwerken zoals Friesland, Amsterdam, Rotter dam en Den Haag waren Leiden in 1892 in de 1-meiviering voorgegaan. De man die een jaar later in Leiden het initia tief nam, was ook degene die het gezicht zou bepalen van de Leidse arbeidersbeweging en de 1-meivieringen in de veer tig jaar die hierop zouden volgen. Dirk van Eek. Hij durfde het aan om het in zeer gespannen Leiden op 1 mei 1893 in het Nutsgebouvv aan het Steenschuur een bijeenkomst te be leggen. Een handvol arbeiders wer den toegesproken door Van Eek zelf, maar ook door de 'rode' domi nee Bax en theoloog Gunning. Een hachelijke onderneming. Volgens de Leidse historicus Jaak Slangen leefden de verschillende bevol kingsgroepen op zeer gespannen voet met elkaar. Slangen, die afstudeerde op de geschiedenis van Het Leidse Volks huis en een boekje schreef over Van Eek, zegt dat het deelnemen aan de 1-meiviering bepaald niet van geva ren ontbloot was. "Nog in 1887 was er in Leiden een zogenaamde Oran jefurie geweest waar socialisten er van langs kregen. Mensen die in de door Meindert van der Kaaij stad colporteerden met blaadjes zoals 'Recht Voor Allen' konden re kenen op een pak slaag van mede burgers of werden anders wel door de politie naar het bureau gebracht, dat toen nog aan de Breestraat ge vestigd was". Uitgejouwd Volgens Slangen woonden in Lei den wel veel arbeiders die vaak ook onder erbarmelijke omstandighe den moesten leven, maar was er toch de overheersende invloed van liberale professoren en fabrikanten. Met name de laatste groep was be vreesd voor de opkomende arbei dersbeweging. Een feestdag waar op 'gestudeerde mensen' arbeiders aanspoorden om zich te organise ren en te strijden voor een achturige werkdag, was het laatste waarop ze zaten te wachten. In de jaren direct na 1893 werd 1 mei niet elk jaar gevierd. Ook ble ven bijeenkomsten veelal beperkt tot het houden van enkele toespra ken. Pas later, in welk jaar precies is niet bekend, hielden Leidse arbei ders optochten. Bij deze evenemen ten stonden er aanmerkelijk meer mensen aan de kant dan dat er mee liepen in de optocht. Mensen wer den uitgejouwd en bespuugd. De journalist van het Leidsch Dagblad geeft in zijn verslag van de 1-meiviering in 1909 grif toe dat hij niet durft mee te lopen uit angst voor socialist te worden aangezien. Volgens Slangen zijn de verslagen van het conservatief-liberale Leidsch Dagblad van die tijd ken merkend voor de houding van alles wat niet socialistisch was. "Zo'n 1-meioptocht was in de stad toch een gebeurtenis die heel wat stof deed opwaaien. Niettemin is het verslag weggedrukt door be richten die objectief gezien veel minder belangrijk waren. Boven dien was het enige dat werd gemeld, dat de optocht 'ordelijk' was verlo pen. Nooit werd verteld waarover de toespraken inhoudelijk gingen", aldus Slangen. Voor het rustig ver loop van de optocht zorgde de poli tie. Uit politierapporten van begin deze eeuw blijkt dat behalve veel agenten ook de nodige recher cheurs zich met de optocht bezig hielden. Toenmalig premier Willem Drees (derde van links) vereert Leiden op 1 mei 1952 met een bezoek en poseert met socialistische bestuurders op de Kaasmarkt. Rechts van Drees staan Kees Piena, Jongeleen en (vermoedelijk) Van Woudenberg. Geheel links met vaandel staat Jan van Straaten en de man met hoed links van Drees is Schuller. De sfeer v haar hoogtepunt. Allengs kreeg de gehouden en vader nam een vrije met trommels, dag het karakter van een feest en dag op. Oude Leidenaars kunnen neerd". gaf het de arbeidersbeweging een zich nog herinneren hoe die dagen vorm van zelfbewustzijn. Arbeiders verliepen hoefden zich niet langer te scha- Geerlings maakte men, maar waren in plaats daarv trots. De organisatie was inmiddels in baar staat daarbij in zijn herinne- handen van verschillende institu- ring gegrift hoe 's ochtends de Heel gediscipli- ten zoals de SDAP (PvdA die jaren is na de oor- 82-jarige Piet log nooit meer teruggekomen, vol- 1926 zijn eerste gens Geerlings en Serdijn. Sleutel- viering mee als lid van de Arbeiders woorden als 'saamhorigheid', 'idea- Jeugd Centrale (AJC). Onuitwis- lisme' en 'verbondenheid' gaan voor de vieringen na de Tweede We reldoorlog praktisch niet meer op. bade werd gebracht aan de familie "We de oorlog) en de Leidse Bestuur- Van Eek die in het huis Pomona dersbond (vakverbond). In 1913 wa- de Rijnsburgerweg woonde, ren er zo'n duizend arbeiders die "We hadden een diep respect zich waagden aan de viering. De or- voor Van Eek. We zongen arbeiders- ganisatie was vanwege de verwaeh- liederen en schonken hem een bos te drukte in 1915 van plan om voor rode roz< de 1-meiviering uit te wijken naar maal eei de Groote Stadszaal. Dat ging ech- oranje, liet door omdat de zaal was in- feest', i vroeger veel r Ontslag Een kwestie waaruit heel duidelijk genomen door gemobiliseerde mili- Later raakt Geerlings als AJC'er be- brengen op mensen die het nooit i. Als dank gaf hij ons sinaasappel. 'Die is aar het blijft toch i Van Eek dan altijd" zegt Geerlings. "We hadden een heel helder ideaal. We wilden stre ven naar een betere maatschappij. We beseften dat naast het strijden voor rechten, we ons ook aan be- alle- paalde plichten hadden te houden, wel De mentaliteit is nu heel anders. De sfeer van de 1-meivieringen kan ik eigenlijk ook niet meer echt de houding van de Leidse fabrikan- tairen ten bleek was het ontslag van Leide- Voor de viering Hemerik in 1908. Het kwam r liefst 2000 trokken bij de organisatie 1925 kwamen "We zorgden voor de gezamenlijke op de been. broodmaaltijd in de Stadsgehoor- Zaalberg, eigenaar van de In de notulen van de Leidse Be- zaal. Daar waren de Van Ecks ook Na de oorlog werd in 1947 het feest textielfabriek aan de Vestestraat, stuurdersbond staat dat steeds bij". eer arbeiders op 1 mei vrij namen. Dezelfde ervaring heeft Siem Ser- Ochtends werd dat jaar ook in de dijn, nu bestuurslid van de PvdA- vertegenwoordigd ?n kinderfeest gehou- seniorengroep, met de aubade bij werden de kinderen onthaald op propaganda-fietstocht' de familie Van Eek. Serdijn was 13 versnaperingen en waren er activi- moest echter worden uitgesteld jaar toen hij in 1930 lid werd van de teiten vanwege het slechte weer. Een jaar AJC. "We hadden mandolines, ban- later deden al 1250 kinderen mee jo's en gitaren bij ons. Van Eek aan het feest. In de optocht van 1928 bijvoor beeld reden propagandawagens vanzelfsprekend was. "Die man had krotwoning uit- ook zoveel gezag. Hij dat meesterknecht Hemerik had meegelopen in de optocht. "Op je werk heb ik niets aan te merken", Stadszaal zo zou hij tegen de jonge arbeider den. hebben gezegd: "Dat je echter soci alist bent vind ik gevaarlijk. Zij wil len mij mijn fabriek afnemen". Deze actie van Zaalberg veront waardigde mensen als Van Eek in hoge mate. Zij zagen dit als een aan tasting van het recht op demonstra tie. Hemerik kwam nergens hebben meegemaakt". Zinvol georganiseerd door alle linkse organisaties Ook de AJC en Arbeiders- sportbond. Een nieuw element vormde de opvoeringen van 'Door altijd zeer ontroerd". Een aubade Ontspanning Sterk' (DpS) onder die nu ondenkbaar, maar toen heel leiding van Albert van aer Woerd. Een aantal keren voerden zij toneel stukken van Herman Heijermans beeldde met daarnaast de ge- eigenlijk een beetje een Jezusfi- op i de slag. Uiteindelijk hebben wenste, moderne arbeiderswoning, guur. Hij leefde zelf heel sober Al de Stadsgehoorzaal. 1951 moest Piena, op dat enige bemiddelde sympathisanten Die wagen viel volgens het verslag gaf heel veel geld aan de partij. Hij moment bij de PvdA wat geld bij elkaar gelegd zodat hij een sigarenwinkeltje kon beginnen. Hemerik was vervolgens niet meer van de 1-meiviering weg te slaan. Een jaar na zijn ontslag, in 1909, financierde in feite het Volksge- grote bouw aan de Herengracht. Van Eek sprake de optocht bij het publiek in de smaak viel. In datzelfde jaar werd een fakkeloptocht gehouden waarin 2000 mensen meeliepen: "Het werd hij door de politie betrapt bij groote stoet het plakken van 1-meiaffiches op de derden fakkels, langs de Leidsche "Ik was eigenlijk de eerste de fabrikanten Tieleman grachten te zien trekken". Waardgracht die zich als lid is", aldus Serdijn. :7.!verHiht6doorhthodne Saamhorigheid verpersoonlijkte alles wat goed stelling. De 1-meiviering bleef wel Duidelijk is te zien waarvoor de linkse beweging in Leiden in 1949 tijdens de 1-meiviering in De Burcht op de barricade stond: beter onderwijs en meer woningen. (foto N. van der Horst) deur en Dros, die woonden de Herengracht Aubade Ondanks, of juist dank zij, de te- In die jaren genwerking bereikten de 1-meivie- duidelijk eei ring in de jaren twintig en dertig den. Kinderen werden meldde", zegt Serdijn tekaartje van de arbeiders beweging naar de andere bevol kingsgroepen toe zoals katholieken, de hervormden en gereformeerden, m- maar het bezielende vuur was ver- de be- dwenen. Natuurlijk trad nog elk De liefste (I) Politici mogen zich over het alge meen niet verheugen op een enor me populariteit. We stemmen wel op ze, maar pas nadat er een paar miljoen aan reclamemateriaal te genaan is gegooid om het blazoen van de dames en heren op te poet sen. Dan willen we er nog wei eens één aardig gaan vinden. Leg gen we daarentegen op verjaars- of andere feestelijke partijen ons oor te luisteren, dan worden poli tici doorgaans geafficheerd als: onbetrouwbaar, betweters, mooi praters, gladjanussen en wat dies meer zij. En toch: vraagt u zich nou nooit eens af of er onder al die dames en heren in bijvoorbeeld de Leidse gemeenteraad niet een aantal heel lieve, aardige en hartelijke mensen zit dat het goed met ons voor heeft? Wij vroegen het de raadsleden zelf. Niet wie de knap ste of de slimste is, 'maar: wie is het liefste raadslid van Leiden? "Oh gut", schrikt Christa de Boer van de PvdA zich welhaast te pletter. "Wat moeilijk. Dat zou ik echt niet weten. Nee hoor". Pas na enig aandringen wil Christa enkele namen noemen van colle ga's die ze wel lief vindt. Maar er één uitkiezen kan ze niet. Niet iedereen wordt door de vraag naar 'de liefste' in verwar ring gebracht. Alexander Geert- sema, van de WD, reageert blij moedig met: "Da's niet zo moei lijk. Elly Kerckhoffs natuurlijk". Hij is niet de enige liberaal die er zo over denkt, zal later blijken. Een aantal politici, anders nooit om een woordje verlegen, blijft na de vraagstelling werkelijk minu tenlang sprakeloos. Rob van Lint (Links Leiden) bijvoorbeeld. Hij vindt het 'een leuke vraag', maar moet heel lang nadenken over het antwoord. Dan verklaart hij met een brede glimlach dat hij 'de lief ste' het liefst vertaalt in 'integer en symphatiek' en noemt hij de naam van het PvdA-raadslid Rei- ni Hulsker. "Dat is wel iemand die ik lief vind. Maar ik ben niet verliefd hoor', haast Van Lint zich nog te zeggen. Ook CD A-fractievoorzitter Joop Walenkamp blijkt na de vraag geruime tijd zijn tong verlo ren te hebben, maar komt dan met een zorgvuldig geformuleerd antwoord. Hij heeft gevoelens van vertedering voor de voorzit ter van de raad. Burgemeester Goekoop dus "omdat die niet door heel streng te zijn maar in al le onhandigheid en door de REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Wethouder Tesselaar... 'Achter die baard schuilt een Rode Kruiszuster'(archieffoto Jan Holvast) symphatie van de raadsleden op te roepen, toch er in slaagt de ver gaderingen van de gemeenteraad goed te sturen". Voor CDA'ers blijkt het overi gens moeilijk om te kiezen. Corrie Kramp, Ans Hugens en Piet Bieg- straten zeggen geen uitgesproken voorkeur te hebben. "Met de één kun je gewoon beter overweg dan met de ander, maar ik heb aan niemand een uitgesproken he kel", aldus Biegstraten. Hij vindt het onmogelijk om te kiezen uit 40 lieverdjes. De liefste (2) ommigen willen absoluut niet re ageren. Da's niet aardig, vinden wij. Steven de Vreeze bijvoor beeld, fractievoorzitter van de PvdA, verklaart op afgemeten toon: "Ik vind er niet één lief. Raadsleden zitten niet in de poli tiek om lief gevonden te worden". PvdA-wethouder Dick Tesselaar en CDA-raadslid Paul Kluck la ten zich in soortgelijke bewoor dingen uit. PvdA'er Loek Geradts pro beert eerst aan het kiezen van 'de liefste' t$ ontkomen: "Volgens mijn kinderen ben ik dat. Maar die hebben een handicap, want ze kennen maar één raadslid". De keus van Loek Geradts zelf valt Elly Kerkchoffs... 'staat altijd ioor iedereen klaar'. (foto Wim Dijkman) uiteindelijk op Dick Tesselaar. "Kijk maar eens in die trouwe ogen van hem. Eigenlijk is het echt een Rode Kruiszuster..., een soort 'Pleegzuster Bloedwijn'. Maar hij weet dat goed te verber gen achter die baard van-em", al dus Geradts. Wim van der Pluym (PvdA) vindt zich zelf wel lief, maar is de enige die dat vindt. Na lang na denken kiest hij voor Ria van der Lecq (ook PvdA). Leiden Weer Gezellig raadslid Bernard Stöxen aarzelt tussen Marijke Wijnber gen en burgemeester Goekoop. Nieuwbakken raadslid Bert Paauw (PvdA) twijfelt ook, maar doet dat tussen Piet Biegstraten (CDA) en Anneke Boot (PvdA) omdat zij de enigen waren die hem 'als een blinde door het poli tieke landschap dolend' een paar vriendelijke aanwijzingen gaven. De keus van emancipatie-wet houder Henriëtte van Dongen gaat uit naar een man in het colle ge van B en W: "Hans de la Mar", verklaart ze na haar bezorgdheid te hebben geuit omtrent de kwali teit van dit artikel. Omgekeerd kiest Hans niet voor Henriètte maar voor de CDA'er Piet Bieg straten "omdat hij een echte oude SDAP'er is, vind ik. Een man met een goed ontwikkeld rechtvaar digheidsgevoel", aldus De la Mar. Egon Snelders (D66) vindt het Burgemeester Goekoop... 'ver tederend'. (archieffoto Henk Bouwman) CDA-raadslid Dick van Duijn het liefst 'omdat er niets slecht aan die man is, ook niet een klein beetje'. Reini Hulsker (PvdA) durft geen favoriet te noemen. "Als ik dan straks in bed lig, ga ik twijfelen of ik niet iemand tekort heb gedaan". Volgens WD-fractievoorzitter Theo Van der Nat is er geen twij fel mogelijk. "Vier jaar geleden werden voor de WD negen raadszetels voorspeld. Toen jachten we: als we nu een heel lief raadslid op de tiende plaats zetten halen we mischien wel tien zetels. En dat lukte". Dat lieve tiende raadslid was en is, volgens Van der Nat en de toenmalige kie zers, Laila Driessen. De liefste (3) En dan nu de uitslag. Zo'n 90 pro cent van de raadsleden wisten wij te bereiken met de vraag: 'Wie is het liefste raadslid van Leiden?' Onbetwiste winnaar is het PvdA- raadslid Elly Kerckhoffs. Zij wordt door een derde deel van de Leidse raad 'de allerliefste' ge noemd 'om haar gemeende be langstelling voor mensen binnen en buiten de raad' (Marietje van der Molen); 'omdat ze altijd voor iedereen klaar staat' (Ria van der Lecq); 'om haar grote betrokken heid' (Fred Kuijers); 'omdat ze het menselijke vóór de politiek laat gaan' (Hennie Koek) en 'omdat ze zo ontwapenend is' (Cees Goe koop). "Ik vind haar gewoon een lief mens", vat Marijke Wijnber gen (WD) eenvoudigweg samen. De tweede plaats op het lijstje met liefste raadsleden wordt ook ingenomen door een PvdA-raads lid: Reini Hulsker (zes stemmen). 'Die vrouw straalt een enorme warmte uit' (Wilbert Hettinga); 'da's iemand die je vertrouwt' (Rob van Lint). Een gedeelde der de plaats is voor burgemeester Cees Goekoop en CDA-raadslid Piet Biegstraten, die elk een paar stemmen wisten te halen. Tot slot signaleren wij een paar opvallende zaken: Zo vinden, op fractievoorzitter Van der Nat na, alle WD-raadsleden de socialiste Elly Kerkchoffs de liefste. In het CDA wordt zij daarentegen hele maal niet genoemd. Opmerkelijk is ook dat, hoewel er meer man nen dat vrouwen in de raad zitten, meer vrouwen dan mannen lief gevonden worden. Naast de aan voerders van de ranglijst vergaar den Hennie Koek, Anneke Boot, Ria van der Lecq, Laila Driessen, Marijke Wijnbergen elk één stem. Denkt u nog eens over dit lieve lijstje als u volgend jaar in het stemhokje staat? gintijd. "Daarvoor ging ik met jaar de 'Stem des Volks' op en werd er verzameld in de Stadsgehoorzaal. De optocht verdween echter. In 1964 haakte de vakbeweging (NW) af en kwam de PvdA alleen voor de organisatie te staan. Pas in 1980 werd de FNV weer betrokken bij de viering. Een kleine stoet trok van het terrein waar ooit de grof- Noord- smederij had gestaan, naar de iksoci- Stadsgehoorzaal. Volgens Slangen sindsdien 'een andere, maar 1-meivie- i ook stil gestaan bij problemen van de huidi- school SDAP en vakbeweging. We gingen daar op koninginnedag altijd een beetje stemming maken. Daarvoor heb ik van mijn vader een repriman de gekregen. Op een gegeven mo ment zag ik ook dat de AJC ging kamperen in de duinen wijk. Vanaf dat moment alist". Serdijn kan zich herinneren dat toch zinvolle hij met de AJC naar de Leidse Hout ren ontstaan. "Er wordt trok en dat daar volksdansen den gedaan. "Over de Breestraat lie- ge situatie, zoals discriminatie pen we naar de Stadsgehoorzaal werkloosheid", zegt hij LEIDEN - Politieke partijen en vakbonden houden maandag 1 mei als van ouds bijeenkomsten in Leiden in verband met de Dag van de Arbeid die dit jaar een extra feestelijk tintje heeft omdat het 100-jarig bestaan van de 1-meiviering wordt herdacht. Een overzicht van de activiteiten. ochtendbijeenkomst in het Antoni- 9.30 uur: opening; 9.45 uur: Stem des Volks, strijdliederen; 10.05 uur: spreekbeurt van Jan Kassies; 10.35 uur: Zuidamerikaanse muziek van Clamor; 11.05 uur: pauze; 11.30 uur: optreden van Clamór; 12.00 uur: strijdliederen, onder meer de Internationale; 12.30 uur: sluiting. In de Stadsgehoorzaal heeft 's avonds de 1-meiviering plaats die is geor ganiseerd door het 1-meicomité, waarin samenwerken PvdA, JS, FNV- Leiden, FNV-bonden, HTIB, CPN, PSP en PPR. Kaarten kosten 3 gulden en zijn verkrijgbaar bij de verschillende partijen en aan de zaal. 20.00 uur: bijeenkomst wordt geopend door de Harmoniekapel; 20.15 uur: Stem der Volks, strijdliederen; 20.30 uur: Karin Adelmund houdt 1-meitoespraak; 20.50 uur: optreden Stem des Volks; 21.10 uur: spreekbeurt; 21.25 uur: pauze; 21,45 uur: optreden Harmoniekapel; 22.00 uur: optreden van Turks cabaret; 22.15 uur: Stem des Volks; 22.30 uur: optreden van The Big Room; 23.30 uur: sluiting. koppels gehouden. Daarnaast is er gf genheid tot jokeren. Aanvang 20.00 i VTL In het clubgebouw van VTL aan de Voor- schoterweg wordt vrijdag 28 april een wedstrijd klaverjassen (kraken) voor Brandje Hoogstraat Druk en Papier De Leidse afdeling van de bond Druk en Papier zet tijdens een vergadering op vrijdag 28 april de jubilarissen in het zon netje De bijeenkomst heeft plaats in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare 43. aanvang 20.00 uur. Het vuur was bij aankomst van de brandweer al bijna uit zichzelf ge- LEIDEN - In een van de blauwe doofd, zodat er nauwelijks blus- kramen aan de Hoogstraat heeft werkzaamheden noodzakelijk wa- vanmorgen tegen half vijf een klein ren. De schade aan de kraam waar brandje gewoed. Het is niet uitge- Chinees eten wordt verkocht is on- sloten dat de brand is aangestoken, bekend.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17