TAD LEIDEN Nachtelijke solidariteitstocht voor Juigalpa Gemeenten krijgen toch meer greep op het EWR Files door 'groene golf bij de Willem de Zwijgerlaan Bewoners Stationsplein vrezen schrappen van tunnel door geldgebrek Exposities over vereniging Pieters- en Academiewijk s LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 27 APRIL 1989 LEIDEN - De bewoners van de om geving van het Stationsplein, vere nigd in de werkgroep Herindeling Stationsplein, vrezen dat door geld gebrek de tunnel of de groenvoor zieningen uit de plannen worden 'Kunstmanagement trend of noodzaak?' LEIDEN Is kunstmanagement een trend of noodzaak? Die vraag staat centraal tijdens een forumdis cussie die woensdag 24 mei wordt gehouden in het Academiegebouw van de Leidse universiteit. De dis cussie wordt gehouden als intro ductie van het keuzevakprogram ma kunstmanagement, dat in sep tember bij de vakgroep kunstge schiedenis van de Leidse universi teit begint. Vragen die aan de orde komen zijn onder meer welke middelen al dan niet aan te bevelen zijn om cul turele instellingen en musea aan voldoende geld te helpen. Mogelijk heden zijn bijvoorbeeld sponsoring door het bedrijfsleven, verhoging van de entreeprijzen en het vergro ten van doelgroepen. Ook: heeft de verhouding tussen artistiek beleid en management in de leiding van musea en andere culturele instellin gen consequenties voor de oplei ding van kunsthistorici? Het forum bestaat uit drs. R. de Haas, directeur Rijksdienst Beel dende Kunst in Den Haag, drs. R.H. Fuchs, directeur Haags Gemeente museum, prof. Jw. Schrofer, direc teur Rijksacademie van Beeldende Kunsten Amsterdam, drs. F. Vonken, hoofd financiële mische zaken bij de directie Kun sten van WVC, J.P. Glerum, oud-di recteur veilinghuis Sotheby's Am sterdam, H.G. Walgenbach, plaats vervangend directeur Centrum Beeldende Kunst Rotterdan. me vrouw S. Tanja, hoofd kunstzaken van de NMB-bank en mevrouw dr. N. Sluijter-Seiffert, directeur van het Catharina Ziekenhuis Gouda. Voorzitter is dr. T. van Leeuwen van de vakgroep kunstgeschiedenis. De discussie duurt van 14.15 tot 17.00 uur. Instemming met nieuwe waterprijs LEIDEN - De aandeelhouders van de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) zijn gisteren ak koord gegaan met de aanpassing van de waterprijs tot 1,55 gulden per kubieke meter. Voor de meeste ge meenten betekent dit een verho ging; in een paar plaatsen een verla ging van de prijs. De prijsverhoging voor de meeste gemeenten is door gevoerd om de waterprijzen in het gebied van de EWR gelijk te trek ken. Ze is bovendien bedoeld om geld vrij te maken voor allerlei noodzakelijke investeringen en uit gaven, waar onder een meer verant woorde afvoer van verontreinigd zuiveringsslib in de duinen. De prijswijziging gaat in per 1 juli van dit jaar. De verbruikers in een groot aantal plaatsen in het EWR- gebied gaan met ingang van die da tum een kwartje per kubieke meter meer betalen voor hun drinkwater. EWR-directeur Haijkens benadruk te overigens dat de waterprijs in de ze regio niet uitzonderlijk hoog wordt. "Het Haagse drinkwaterbe drijfbijvoorbeeld heeft plannen om de waterprijs te verhogen tot boven de twee gulden". Succesvolle wisseltruc LEIDEN - Door seltruc is een winkelier uit de Haar lemmerstraat 950 gulden lichter ge worden. Een groepje Italiaans spre kende mensen wilde een kettinkje van 14,50 gulden betalen met twee briefjes van 250 gulden. De ver koopster vond dat vreemd en wei gerde het geld aan te nemen. Met veel drukte maakte de klanten het meisje duidelijk dat ze wilden wis selen. De verkoopster gaf vervolgens vijf biljetten van honderd, maar ook dat was nog niet voldoende. Brief jes van honderd werden nog ge- wissseld in kleinere coupures. Eind van het liedje was dat ze de ketting toch niet mooi vonden en de zaak verlieten. Bij het opmaken van de kassa aan het eind van de dag bleek echter dat 950 gulden ontbrak. On duidelijk is nu of er een greep in de kassa is gedaan of dat het wisselen zo snel is gegaan dat de verkoopster niet door had dat er geld werd ach tergehouden. geschrapt. De werkgroep schrijft in een reactie op de beoordeling van de drie plannen van Mabon, Amro en MAB dat slechts is gekeken naar de financiële haalbaarheid. Het adviesbureau Metrum bv, dat voor de vier opdrachtgevers 'de plannen coördineert en vergelijkt, heeft voorgesteld verder te gaan met het plan van Mabon. De vier op drachtgevers, de gemeente Leiden, de NS, het AZL en de NZH, hebben inmiddels dat advies overgenomen. De bewoners herhalen in een brief aan B en W en de raadscom missie ruimtelijke ordening, open bare werken, verkeer en milieu hun lichte voorkeur voor het Mabon- plan. Maar aan de uitvoering daar van stellen zij een reeks eisen. Zo zou de aanleg van een lange tunnel voorrang zal krijgen en dat niet uit kostenoverwegingen wordt geko zen voor een kortere ondertunnel ing van het Stationsplein. Uit het plan moet de bebouwing langs de spoorlijn worden geschrapt. Vol gens de werkgroep blijft er van het Stationsplein door een dergelijk ko lossaal gebouw niet meer dan een 'stationssteeg' over. De werkgroep wil dat ook het groen niet de dupe wordt van een gebrek aan geld. En zij eist de ga rantie dat er wordt gezorgd voor een goede isolatie van de woningen voordat met de herindeling van het Stationsplein wordt begonnen. Tot slot wil de werkgroep dat de par keerplaats achter de flats aan het Stationsplein nog slechts voor de bewoners en hun bezoek bestemd is. De parkeerplaats zou moeten gorden verkleind waardoor er ruimte komt voor de aanleg van groen. Stedenbanden Leiden en Den Haag maken 27 kilometer lange voettocht LEIDEN - Voor de tweede achter eenvolgende keer houdt de ste denband Leiden-Juigalpa samen met de Haagse stedenband de 'Nacht van Juigalpa'. Met de tocht in de nacht van 3 op 4 mei willen de stedenbanden aandacht geven aan het leven van de men sen het Nicaraguaanse plaatsje Juigalpa. Tevens tonen de ste denbanden op deze manier hun solidariteit met de mensen in het plaatsje. De 27 kilometer lange wandeling begint om 24.00 op het Stadhuisplein in Leiden en ein digt in Den Haag. Aanleiding deze nachtelijke tochten, dit jaar de tweede dus, is de inval van de contra's in 1985 in het stadje Cuapa, vlak bij Juigalpa. Bij deze inval kwamen 56 mensen om het leven. In Nica ragua wordt deze aanslag jaarlijks herdacht door een nachtelijke voettocht van Cuapa naar Juigalpa. Tijdens deze tocht wordt door de deelnemers mu ziek gemaakt. Dit jaar staat de Nederlandse wandeltocht in het teken van het jubileum van de Nicaraguaanse revolutie. Het is tien jaar geleden dat de bevolking in verzet kwam tegen dictator Anastasia Somoza. Sinds die tijd zetelt de Sandinis- tisch regering in het land. Naast de wandeltocht van Lei den naar Den Haag, zijn er ook manifestaties in beide steden. In Leiden zal vanaf 22.00 uur op het Leidse Stadhuisplein de groep Clamor optreden met muziek uit de Andes-landen en de muziek groep Ayarichi met Latijns-Ame rikaanse muziek. Ook belt de bur gemeester van Juigalpa op naar Leiden om een toespraakje te Fred Beck van de stedenband Leiden-Juigalpa wil meer Leidenaars bij de stedenband betrekken. houden dat tegelijk vertaald In het theater Korzo aan de wordt. Om 24.00 uur vertrekt de Prinsenstraat 44 in Den Haag is tocht richting Den Haag. 0p woensdag 3 mei een manifes- tatie vanaf 21.00 uur. Het strijd- koor 'Jan en Alleman' treedt op met een repertoire van Nicaragu- e liederen. Burgemeester Ha- lans van Den Haag vertelt over het belang van de steden band. Vervolgens worden de deelnemers uit Den Haag om 23.00 uur per bus naar Leiden ver voerd. Ook zullen er langs de rou te verschillende optredens plaats vinden. De stedenbanden roepen deel nemers om zich te laten sponso ren voor elke gelopen kilometer. De opbrengst hiervan gaat naar het project 'Snaren en Gitaren'. Dit project zorgt ervoor dat cultu rele centra in Nicaragua muziek instrumenten krijgen om muziek lessen te geven. De muziekgroep Rapalje zal deze zomer een tour nee maken langs Nicaraguaanse steden waarbij het geld wordt overhandigd. De stedenband Leiden- Juigalpa bestaat sinds 1988 en wordt gevormd door de gemeente Leiden en het Nicaragua-comité. Het doel van de stedenband om de Leidse bevolking te informe ren over Nicaragua, wordt vol gens Fred Beck van de Leidse ste denband maar ten dele verwezen lijkt omdat er te weinig mensen bij de organisatie aangesloten zijn. "Al het werk van de steden band verricht wordt door tien vrijwilligers die zich niet altijd volledig kunnen inzetten. De ste denband zou beter kunnen func tioneren wanneer we meer leden hebben", aldus Beek. Belangstellenden die alsnog willen deelnemen aan de cross country kunnen contact opne men met de stedenband Leiden telefoon (071)124423 of de steden band Den Haag telefoon 070- 630688. Gemeenteraden mogen over begroting beslissen Defile bij de kruising GooimeerlaanlWillem de Zwijgerlaan. Elke ochtend heben automobilisten grote proble- nopdeWillem de Zwijgerlaan te komen. Maar een oplossing is in de maak. LEIDEN - De gemeenten die zijn aangesloten bij de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) krijgen meer invloed op het beleid van dit bedrijf. Onder druk van enkele kleinere plaat sen heeft de raad van commis sarissen er gisteren alsnog mee ingestemd dat de aandeelhou ders - de gemeenten - voortaan over de begroting van de EWR mogen beslissen. Daarmee kun nen de gemeenten in feite bepa len hoeveel, en vooral waaraan, het nieuwe nutsbedrijf geld mag uitgeven. Het besluit, dat gisteren werd geno men tijdens de vergadering van Hou Wim Dijkman) aandeelhouders van de EWR, moet Verkeer uit Merenwijk ondervindt veel hinder LEIDEN - Het nieuwe compu- meter reden, zouden van Leider- terprogramma voor de ver- dorp tot de afslag naar het station keerslichteninstallaties op de Willem de Zwijgerlaan levert de Het programma werkt r golf bleek niet te voldoen, ook de TT busdiensten klaagden, zodat werd nodige problemen. Het verkeer besloten een nie^w c'omputerpro. dat de Merenwijk wil verlaten gramma te installeren, via de Gooimeerlaan staat de laatste twee weken constant vast in de ochtendspits. "Ik doe er een kwartier over om de Wil lem de Zwijgerlaan op te ko men", aldus een van de Meren- wijkbewoners. En een andere automobilist: "Over het stukje worden gezien als een 'gebaar' de negen EBR-gemeenten die eind vorig jaar bezwaar maakten tegen de fusie. De negen gemeenten von den dat ze onvoldoende waren ver tegenwoordigd in de raad van com missarissen - het belangrijkste be stuursorgaan - en daardoor te wei nig invloed op het beleid konden uitoefenen. De 'negen' dreigden met hun op stelling de fusie te blokkeren. Ze gingen uiteindelijk toch akkoord met de samenvoeging nadat ze de toezegging hadden gekregen dat tijd ten koste van de dwarsverbin- een speciale commissie later zou be dingen". kijken of hun invloed kon worden Het hoofd van de afdeling verkeer vergroot. Die commissie heeft nu en vervoer neemt de klachten van voorgesteld om het aantal commis- de automobilisten zeer serieus. "We sanssen uit te breiden van zeven vinden het zelf ook heel vervelend. naar elf- De aandeelhoudersverga- De klachten zijn öok terecht. De dering, waarin alle gemeenten zijn NZH heeft ook al geklaagd", vertelt vertegenwoordigd zou volgens de hij. Er is inmiddels ook een oplos- commissie daarbij het recht moeten keurde begroting heeft, kan het niet aan zijn financiële verplichtingen voldoen, en zouden bijvoorbeeld de salarissen niet kunnen worden uit betaald. Tenzij er speciale voorzie ningen worden getroffen", legde de waarnemend president-commissa ris, de Sassenheimse burgemeester Kret, de aandeelhouders gisteren uit. Kret vond het daarom niet verant woord twee organen binnen hetzelf de bedrijf op een belangrijk punt precies dezelfde bevoegdheden te geven. De aandeelhouders zouden volgens hem trouwens niet hele maal buiten spel staan. Ze kunnen hoe dan ook de directie en commis sarissen aanwijzingen geven over de begroting, aanwijzingen die in principe moeten worden opge volgd. De negen gemeenten die voor de fusie 'dwars lagen', reageerden te leurgesteld op het voorstel van de raad van commissarissen. Ze von den dat er nauwelijks aan hun sen was voldaan. Voor de sa: voeging hebben ze er voor geplei dat elke gemeente een eigen missaris mocht afvaardigen, het geen zou betekenen dat die raad moest worden uitgebreid van 7 né 32 mensen. "Uiteindelijk komen nu vier commissarissen bij. Dat v: den wij teleurstellend. Als ons v volgens ook nog het recht wordt ontzegd om over de begroting te be slissen, krijgen we het idee dat we slechts met enkele vage beloften over de streep zijn getrokken", zo stelde burgemeester Houdyk van Zoeterwoude, een van de negen ge meenten die destijds tegenstribbe lenden. Nadat de gemeenten de steun hadden gekregen van Leiden, die ruim een vijfde van alle EWR-aan- delen heeft, draaide de raad van commissarissen bij, en gaf ze de ge meenten alsnog het recht om over de begroting te beslissen. enkele weken, maar functioneert sing in de maak. Als alles lukt, krijgen om over de begroting nog niet^ goed. Vooral het verkeer wordt de computer binnenkort het bedrijf te beslissen. drie verschillende pro. De raad van commissarissen wil- een voor de ochtend- de dit laatste niet overnemen. De lor de avondspits en een raad, die ook het recht heeft om de rest van de dag. "Dat bete- over de begroting te beslissen, dat de Willem de Zwijgerlaan wil oversteken of wil oprijden, heeft te gramma's maken met langere wachttijden. Bij spits, e de Gooimeerlaan betekent de groe- W Co,inn rfnp ik- PPn half -.g<Af dat- er.?lk® m°re™ in de kent dat we wat de groene golf op de bang dat het bedrijf wordt'verlamd' naar net Station aoe IK ee Splts fiies Zljn Aletrino: Alsjeprio- Willem de Zwijgerlaan betreft in de als commissarissen en aandeelhou- uur G. Aletrino, hoofd van de gemeente lijke afdeling verkeer en vervoer, er kent dat er klachten zijn. "We heb- riteit geeft aan het verkeer op de avond- en ochtendspits wat water ii Willem de Zwijgerlaan, gaat dat al- de wijn zullen doen". ders het niet eens worden over dit stuk. "Als het bedrijf geen goedge- Weer pleidooi voor verkeer in twee richtingen op Noordeinde LEIDEN - Het wijkcomité Vreewijk en een aantal ondernemers uit het Noordeinde, Oude Varkenmarkt, Breestraat en Kort Rapenburg zijn tegen het omdraaien van het een richtingsverkeer in het Noordeinde. Volgens het wijkcomité en de on dernemers wordt daarmee de over last voor bewoners van omliggende straten vergroot. Ze verwachten dat het sluipverkeer in die straten zal toenemen. In plaats van het omdraaien van het eenrichtingsverkeer, zou het Noordeinde volgens de onderne mers weer van beide zijden toegan kelijk moeten worden. Het wijkco mité ziet eveneens weinig bezwaren aan tweerichtingsverkeer in' het Noordeinde, voor zover het Vree wijk zelf betreft. Het comité wil ech- LEIDEN - De vereniging voor Pie- ben voortdurend contact met de po- ters- en Academiewijk viert haar litie over de situatie op de Willem de 12,5-jarig bestaan met vijf exposi- Zwijgerlaan. Twee weken geleden, ties in de Pieterskerk. De exposities direct na de installatie het r u- schetsen e computerprogramma, hebben ringen in de wijk. we al enkele verbeteringen aange- bracht. Gelet op de klachten heb- ben die nog niet echt geholpen", brieven, foto's en wijkkranten uit i het i aanschouwelijk veronderstelt hij. Post, heeft de tweede expositie s mengesteld. '12,5 jaar bouwen 'Wonen in de wijk in heden en verleden' beslaat een langere perio- het eigen archief heeft oud-secreta- restaureren in de wijk' toont aan de de dan de afgelopen twaalfeneen- s J. Wieles de tentoonstelling '12,5 Aletrino vertelt dat het grote pro- jaar wijkvereniging' samengesteld. groene Wieles schenkt ook aandacht aan de op deze tentoonstelling het alterna- voordat de tieve bouwplan bleem de invoering golf is. Op de Willem de Zwijgerlaan de comités die is een jaar of vijf geleden al eerder vereniging ontstond. groene golf ingevoerd. Au hand van foto's en plattegronden de halfjaar. Deze tentoonstelling toont bouwactiviteiten. Bovendien wordt wat er achter de gevels is te zien. de bewoners- Aan de hand van interieurfoto's uit - - Vliet voor de nieuw- de periode tussen 1900 en 1978, af- Het voormalige hoofd van de ge- bouw van het Gemeente-archief ge- komstig uit het Gemeente-archief, tomobilisten die constant 45 kilo- meentelijke directie stedebouw, K. presenteerd. en recente foto's zijn de veranderin- De vierde tentoonstelling behelst 'De Pieterskerk vanuit de archie ven'. Wederom met, vaak nog nooit eerder getoond materiaal uit het Ge meente-archief wordt de geschiede nis van de Pieterskerk geschetst. Historische miniatuurkostuums uit de collectie van de Bussumse Thea Lammers vormen de laatste exposi tie. De tentoonstellingen zijn op 30 april, 4, 5, 6 en 7 mei van 13.00 tot 17.00 te bezichtigen en op 1 en 3 mei van 19.00 tot 21.00 uur. ter nog geen oordeel hierover uit spreken, vooral ook omdat het niet weet welke problemen dit met zich meebrengt voor de bewoners van het Noordeinde. De voorzitters van de vijfgrootste fracties in de gemeenteraad consta teerden onlangs dat het huidige eenrichtingsverkeer in het Noord einde niet voldoet. Ze stelden daar op voor het eenrichtingsverkeer om te draaien, of om de straat weer aan beide zijden open te stellen. Vol gens het wijkcomité Vreewijk zal de eerste maatregel echter een toena me van de verkeersdrukte op de Witte Singel, de Morsweg en de Morsstraat veroorzaken. Bovendien blijft het Rapenburg dan slecht be reikbaar. De ondernemers vrezen bovendien dat de Rembrandtstraat en de Groenhazengracht dan een verkeersfuik worden, en dat tal van bedrijven rond de Witte Singel en de Haagweg slecht bereikbaar wor den. Tweerichtingsverkeer blijft, stel len de ondernemers, voor bedrijven en bewoners van omliggende stra ten de beste oplossing. Ze zijn niet bang dat fietsers hierdoor in het Noovdeinde in de knel komen. Die kunnen gemakkelijk over de Rem- brandtbrug of langs het Galgewater hun route naar het station of de stad kiezen. Overigens kan het Noord einde volgens de ondernemers ge makkelijk van veel doorgaand ver keer worden ontlast als de beweg wijzering wordt verbeterd. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15