Blankespoor De Oka, het autootje voor de Rus Jaguar XJS 3.6: klassieke schoonheid JAGUAR Export batterijen stopt Begroting Canada 'gestolen' Van Kalmthout en Van Niel in nieuwbouw AUTO-ALLERLEI Chrysler Voyager HAT Regionaal Jaguar Dealer Meeste schoolverlaters vinden binnen jaar werk T DONDERDAG 27 APRIL 1989 De produktie van de Oka, die erop is gericht meer Russen in een auto te laten rijden. (foto gpdj TOGLIATTI (GPD) - Togliatti, ge legen ten noorden van het Kau- kasus-gebergte, is een 29 jaar oude uit de steppe gestampte stad, die is vernoemd naar de in 1964 overleden oprichter van de Italiaanse Commu nistische partij. Palmiro Togliatti. Uit de 645.000 inwoners tellende stad wordt al langer het exportpro- dukt Lada-personenauto gemaakt, ofwel de Russische versie van de Fi at 124. Sinds kort wordt hier ook ge werkt aan een kleine, betaalbare au to voor het volk, de Oka. De eerste zeventig 'mini's' van het merk Oka rijden sinds begin deze maand in Togliatti rond. Ze worden bestuurd door medewerkers van de fabriek, die de naam VAZ (Volga Autofabriek) heeft. De grootste pro duktie moet straks komen uit een nieuwe fabriek in Elabuga: 900.000 stuks per jaar. Vice-president Sergei Boris van de VAZ-fabriek benadrukt dat de Oka de auto voor de Sovjet-burger wordt. Het hele idee van de pe restrojka ofwel vernieuwing is, dat de burger in dit enorme land het be ter moet krijgen. Daarbij hoort het eigen autootje. Om nu al meteen met de export van dit leuke wagen tje te beginnen, en dus minder op de binnenlandse markt af te zetten, zou het vertrouwen van de Sovjet burgers in de perestrojka danig kunnen schaden, zegt hij. Symbool Dat betoog wordt later bevestigd door de vice-minister van het minis terie van auto-industrie en land bouwmechanisatie, Valentin Mo- zorov. Volgens hem zijn er nu 50 personenauto's per 1000 Sovjetbur gers. De planning is 140 auto's per 1000 Russen. Sergei Boris: „Je zou kunnen zeggen dat de Oka het sym bool is van onze perestrojka. Niet meer dan dat, want er moet nog veel meer aan het welzijn van onze vol keren gebeuren". Een vergelijking met het ontstaan van de Volkswa gen valt bij hem, om begrijpelijke redenen, niet in goede aarde. De Oka is oorspronkelijk ontwor pen als vervoermiddel voor invali den. Later kwam men op het idee om de doelgroep uit te breiden tot jonge, kleine gezinnen. Er zit nu nog een 650 cc tweecilinder motor in, die in feite een gehalveerde Samara- motor is. Men werkt echter aan een drie-cilinderversie, waardoor de Oka straks nog meer zal lijken op de Japanse Daihatsu Cuore. De prijs zal voor de Sovjet-burger ongeveer 3500 roebel gaan bedragen. Ter ver gelijking: de bij ons bekende Lada kost in Rusland 6500 roebel. De offi ciële koers is 3,45 per roebel. Kansen Toch zal de Oka binnen enkele jaren onvermijdelijk op de buitenlandse markt terecht komen. Nu de wester se autofabrikanten in feite geen kleine auto's meer tegen een lage prijs kunnen produceren, zijn de kansen voor de Russische Oka te aanlokkelijk om te laten liggen. Dit wagentje zal ongetwijfeld onder de tien mille op de Europese markt ge bracht kunnen worden. Boris haalt er zijn schouders over op. „Misschien, maar voorlopig ga ik er van uit dat de Oka voor de Sov jetburgers is. Tenslotte brengen we genoeg andere varianten, zoals de bekende Lada op basis van de oude Fiat 124, de nieuwe Lada Samara en straks ook de Tavria. Er is al een se dan-versie van de Samara. Daarbij komt dan nog de grotere Aleko, die in de Moskouse Moskvich-fabriek wordt gemaakt". Onafhankelijk Voor functionarissen als Boris is het belangrijkste effect van de pe restrojka dat voortaan zaken wor den gedaan tussen fabrikant en af nemers. Economisch directeur Kroepinkov legt uit dat voorheen de staat de winsten opstreek of zo nodig de verliezen dekte. Nu is er een verdeling waarbij 75 procent van de winst in de fabriek blijft en 25 procent naar de staat vloeit. De fabrikanten mogen tegen woordig dan zelf de prijs van hun te exporteren artikelen bepalen, maar zijn natuurlijk afhankelijk van hun klandizie. Dat betekent dat de afne mer moet onderhandelen over de prijs. Wat dat betreft worden de contacten tussen bijvoorbeeld de Nederlandse Lada-importeur Gre- mi in Groningen en de fabrikant nu een stuk inniger dan met het officië le handelskantoor Auto Export. Het oude systeem was niet be paald erg motiverend. „Hoe meer we verdienden, des te meer nam de staat. We hebben nu een boekhoud kundige onafhankelijkheid. Door de perestrojka is er ook een soort ondernemingsraad gekomen, die mee beslist. De werkers kunnen nu zelfs het management de laan uit sturen. We boeken betere resultaten dan voorheen. Dat komt ook in de lonen tot uiting. Gemiddeld is het maandloon 250 roebel. Vorig jaar was dat nog 215 roebel. Daarbij kun nen dan nog bonussen komen. Wij betalen hier de hoogste lonen van de hele Sovjet auto-industrie". Onderhandelen Volgens de eerste plaatsvervan gend algemeen directeur van Auto Export, Igor Axenov, is er wel wat veranderd in de oorspronkelijke taak van zijn kantoor, maar valt er nog heel wat werk te verzetten. De fabrikanten hebben namelijk totaal geen ervaring met prijsonderhande- lingen. Rusland betrekt onderdelen als autoruiten, rubbercomponen ten, elektromotoren uit het buiten land. Die verantwoordelijkheid ligt voortaan bij het management van de fabrieken. „Decentralisatie was hard nodig. Het is jammer dat we zoveel tijd hebben verloren en we zijn er nog lang niet. De bedrijven hebben nu ineens wel allerlei rechten, maar ze missen vaak de mogelijkheden om van die rechten goed gebruik te ma ken. Ervaring is heel belangrijk en die kunnen wij aanbieden. Auto Ex port functioneert al sinds 1956. On ze rol zal dus voornamelijk liggen in de hulpverlening aan bedrijven, die door hun gebrek aan ervaring fou ten zouden kunnen maken", aldus Axenov. LISSE Op het bedrijventer rein 'Meer en Duin' in Lisse opent Ford-dealer Van Kalmt hout en Van Niel morgen offi cieel de nieuwbouw. De 3000 vierkante meter biedt ruimte voor een showgedeelte, een werkplaats en een onderdelen- shop/magazijn. De lokatie aan de Raadhuisstraat in Hillegom voldeed niet meer aan de heden daagse eisen en bood ook geen uitbreidingsmogelijkheden. FORD heeft met de Ghia Via een sportauto voor het jaar 2000 gepre senteerd. Met vierwielaandrijving, een dwarsgeplaatste V8 motor en een 6-versnellingsbak en tal van nieuwe snufjes wil Ford de nieuwe eeuw inrijden. Meest opmerkelijke aan deze 126 cm hoge auto is de uit gebreide toepassing van vezelop tiek. Daardoor zijn de koplampen slechts 1 cm diep. toch hebben ze net zoveel lichtopbrengst als halo geen. Diezelfde vezeloptiek zorgt voor 'zwevende' meters in het trans parante huis van het dashboard. CHRYSLER heeft na enige tijd in gezien dat de prijs van een Jeep Wrangier voor de terrein-freak best wel wat omlaag kon. Door de ach terzijkanten te blinderen kan deze krachtige jeep voor 10 mille minder in de aanbieding. Deze zogeheten Commercial uitvoering kost met softtop 33.795 gulden en met hard top 39.995 gulden. Beide hebben de 4 cylinder motor van 103 pk, de bre de Good-Years van 215/75 R15 en stuurbekrachtiging. Luxueus reizen in een zee van ruimte. De Ckrysler Voyager is een nieuwe visie op Met tke A voor 7 personen in alle luxe en comfort. En prestaties op ket alJerkoogstc niveau. Maak nu een proefrit in dit toppunt van functioneel rijplezier. (vanaf f. <2.<95,-inkl. BTW). Jaguar XJS 3.6 heeft fraaie lijn en moderne motor. Er zijn maar weinig automobielen die najaren nog even fraai van voor komen zijn als de Jaguar XJS. We doelen dan duidelijk niet op de cos metische verzorging die de auto kreeg, maar specifiek op de lijn, de gratie die het model vanaf z'n eerste introductie meekreeg. Bepaalde merken hebben dit nu eenmaal. Bij de Italianen betreft dat de meeste modellen van Ferrari, Maserati en deels Lamborghini. Enkele Alfa's kun je daar ook onder rekenen. Bij de Engelse merken gaat dit zeer nadrukkelijk op voor Aston Martin en Jaguar. Jaguar is in deze sfeer van fraaie en ingetogen koets- werklijnen het merk dat flinke aan tallen in produktie heeft. Na de klassiekers in de XK- en E-type mo dellen, was er niet direct een opvol ger. De twee genoemde modellen waren er zowel in coupé als open versie. De XJS jaren alleen als cou pé, maar nu ook als cabriolet. De mogelijkheid was er een XJS aan te schaffen met een open dak, waarbij een stevige dakbeugel blijft staan. De XJS werd in 1976 geïntrodu ceerd, uitsluitend met V12-motor leverbaar en een GM 400 automati sche bak. Perfect rijdend, maar een aardig benzineverbruik. Jaguar zocht naar een mogelijkheid de nu al min of meer klassiek gelijnde coupé te voorzien van een moderne 6-cilinder. De nieuwe XJ-sedan mo dellen worden geleverd met onder andere de 3.6 liter motor. Met deze motorische uitvoering reden we om deze meer exclusieve impressie te kunnen schrijven. Daarbij is een an der technisch detail in het oog springend. Jaguars worden voor het merendeel met automaat gele verd. De filosofie is dat bij een mo tor met heel veel capaciteiten een automatische bak zeker niet mis staat. Zelfs geprefereerd wordt door het merendeel van de kopers. Toch is met de perfecte Getrag 5-bak van Duits fabrikaat een plezier om te schakelen. Vanaf ruim 1000 toeren neemt de motor heel mooi over. Of dat nu in de 4e of de 5e versnelling is, maakt niet uit. Onder de 1000 toeren kan er even naar 'adem' gevraagd worden om goed weg te komen. Bij 120 km snelheid draait de motor 2600 toe ren, bij 130 zijn dat er 300 meer. Daarbij blijft de motor een 2500 toe ren onder het maximum, dus ge bruikt ongeveer de helft van z'n po tentieel aan paardekrachten. En die zijn er in overvloed. Het plezierige daarbij is dat bij 120 km snelheid de verbruiksmeter cijfers aangeeft van 11 a 12 liter per 100 km. Dat is één op 8,5 a 9. De wegligging van de XJS is heel goed. Niet boven alle lof verheven, want onder andere de bekrachti ging om het sturen te helpen, werd als iets te effectief ervaren. Door de grootte van de auto en het gewicht is het geen auto om hoeken om te scheuren of bochten op hoge snel heid te ronden. De auto verwacht van de berijder een zekere matiging van z'n driften, anders moet hij een keus maken uit bolides die deze aanduiding verdienen. De remmen zijn goed op hun taak berekend. De heel fijne bekrachtiging wordt in noodsituaties geassisteerd door het antiblokkeersysteem. Het model is van een klassieke schoonheid. Lange motorkap, lage bovenbouw, uitmondend in een naar binnen gebogen achterruit. Dat maakt het stilistisch mogelijk de daklijn geraffineerd te laten ein digen bij de grote maar fraai ge vormde achterlichten. Na 14 jaar nog steeds één van de allermooiste coupés en de benaming 'klassieker' waardig. Van binnen een en al voor naamheid. Fijne stoelen, een rede lijk goed uitzicht met belemmering naar achteren. Alles afgewerkt in de fraaiste soorten leer of stof. Het dashboard mist iets dat de 'oude' XJ-6 en 12 sedans wel hebben. Alle maal ronde meters. Dat doet echter geen enkele af breuk aan de meest fijne facetten van deze automobiel. Achterin kan hooguit eén persoon voor korte tijd zitten. Het is een pure tweezitter met een bankje achterin. Twee kleintjes vertoeven er plezierig zo lang hun lichaamslengte bij de leef tijd van een kleuter past. De koffer bak is ruim genoeg voor bagage die meegaat op langere reizen. Een klasse-auto met heel veel plezierige, bijna perfecte eigenschappen. Een auto die ook over tientallen jaren nog bewondering krijgt, wanneer in de volgende eeuw andere merken al hun proposities tonen. Klassiek model, sinds 1976 on veranderd. Voor waarde in prijs van positieve betekenis. Uitstekende modern geconstrueerde 6-cilinder motor. Benzineverbruik gerela teerd aan gewicht zuinig, dit bij niet te snelle acceleratie en hoge snel heid. Perfecte 5-bak. Schakelen di rect. Remmen goed, bekrachtiging uitstekend en ABS standaard. Af werking zonder kritiek. Stijlvol in terieur in leer of stof. Veel accessoi res standaard, zoals elektrisch be- dienbare spiegels. Bekrachtiging iets te direct wer kend. Zitruimte achterin niet toe reikend voor volwassenen. Zicht naar achteren niet optimaal. Prijzen (incl. btw) XJS 6 cilinder 147.829; XJS 12 cilinder 162.938; XJS 12 cabriolet f 186.638. JAN ADOLFS Oostdorperweg 29a-31 - Wassenaar - tel. 01751-19359 Verwerldng voortaan in eigen land WIERDEN (ANP) - Nederland gaat zelf zijn gebruikte batterijen ver werken. Hierdoor komt een einde aan de fel bekritiseerde uitvoer van batterijen naar vooral de DDR. TNO, de Universiteit Twente (UT), een Brits laboratorium en het be drijf LETO in Wierden hebben hier voor een project ontwikkeld. TNO en LETO hebben dit gisteren in Wierden bekendgemaakt. Aaruïj dingen NIJMEGEN (ANP) - Door gladheid en mist hebben zich vanochtend op de A50 en de A73 een groot aantal aanrijdingen voorgedaan. Daarbij zijn volgens een woordvoerder van de rijkspolitie in Nijmegen drie licht gewonden gevallen. Bij de aan rijdingen waren zo'n vijftig auto's betrokken. De materiële schade was groot. Rond negen uur was de politie nog steeds bezig met het wegslepen van auto's. Op de A73 stond op dat tijdstip ter hoogte van het verkeers plein Ewijk nog een file van zes ki lometer in de richting Druten. Het ministerie van milieu heeft te kennen gegeven dat de export van batterijen naar de DDR eind dit jaar zal worden gestopt. Aan de export van ander afval naar de DDR wil het departement van Nijpels eind vol gend jaar een einde hebben ge maakt. Nijpels zei dit gisteren tij dens een tweedaags bezoek aan zijn Oostduitse collega, Reichert. Het project van TNO en LETO voorziet in eerste instantie in de op slag van batterijen. Daarnaast gaat de firma LETO de batterijen naar soort selecteren en vanaf eind 1990 uit de oplaadbare nikkel-cadmium batterijen de metalen terugwinnen. Jaarlijks worden zo'n tien miljoen van dit soort batterijen in Neder land verkocht. Dat is 10 procent van het totale aantal batterijen in ons land. De zogenoemde knoopcellen en de overige batterijen worden opge slagen tot een geschikte methode is gevonden voor de verwerking er van. Het gaat vooral om kwikbatte- rijen, waarvan jaarlijks in Neder land circa tachtig miljoen stuks in omloop worden gebracht. Om een methode te vinden het kwik uit de batterijen terug te winnen is vol gens ir. C. van Deelen van TNO onderzoek en dus meer geld nodig. Het is volgens Van Deelen de vraag of de politiek die nadere stu die wil steunen. Hij maakte deze op merking, omdat de producenten van batterijen zich hebben ver plicht het percentage kwik in 1990 tot 0,015 procent en in 1992 tot 0,0025 procent terug te hebben ge bracht. "Men zou kunnen zeggen dat het percentage zo laag wordt, dat ver werking niet meer nodig is en het storten uit een oogpunt van milieu verantwoord is", aldus Van Deelen. Zelf geeft hij de voorkeur aan ver werking van deze batterijen, omdat ze nog een fors percentage zink be vatten. Het project vormt het resultaat van onderzoek dat met geld van de Europese Gemeenschap is verricht. Binnen drie maanden wordt het plan officieel aan het ministerie van VROM aangeboden. In mei ondertekenen de bedrijfs sectoren die bij het gebruik van bat terijen zijn betrokken een contract waarmee zij zich verplichten tach tig procent van de verkochte batte rijen vanaf medio 1991 terug te ha len. Dit gebeurt op initiatief van de Stichting Batterijen. BINNENLAND BUITENLAND ROTTERDAM (GPD) Verreweg het grootste deel van de schoolver laters van het lager, middelbaar of hoger beroepsonderwijs vindt een baan, al dan niet in combinatie met leren, of volgt een vervolgopleiding. Minder dan vijf procent van de schoolverlaters heeft na een jaar zoeken nog geen werk gevonden. Hoe hoger de afgeronde opleiding, hoe eerder ze werk vinden. Dat blijkt uit een enquête van het Contactcentrum Onderwijs Arbeid (COA) Rijndelta onder vierduizend schoolverlaters. Het onderzoek on der ex-leerlingen van het beroeps onderwijs, waarvan de resultaten gisteren werden gepresenteerd, is een regionaal proefproject. Volgend jaar zullen landelijke cijfers bekend worden waarbij ook de schoolverla ters van het algemeen voortgezet onderwijs zijn betrokken. Doel van de onderzoeken is inzicht te krijgen waarop schoolverla ters een weg vinden op de arbeids markt. Volgens de enquête vindt twee derde van de schoolverlaters bin nen een jaar een baan, soms in com binatie met leren. Een vijfde deel volgt een full-time opleiding. Tien procent doet iets anders. Zij vervul len bijvoorbeeld de militaire dienst plicht. Van de ex-heao-leerlingen heeft 71 procent een baan, of werkt en leert gelijktijdig. Voor de school verlaters van het lbo ligt dat percen tage veel lager: 45 procent. Van degenen die momenteel wer ken, heeft de helft direct na school werk gevonden. Dit lukte vooral door op advertenties te schrijven of direct een bedrijf te benaderen. Vijftien procent vond via een uit zendbureau een baan. Opvallend is dat dertig tot veertig procent van de schoolverlaters het lager beroeps onderwijs als eindonderwijs be schouwt. OTTAWA (Rtr/DPA) - Binnen de Canadese regering is gisteren pa niek uitgebroken nadat ontdekt was dat de begrotingsvoorstellen door een onbekende waren gesto len en doorgegeven aan een televi siestation. Nadat de oppositie niet bereid bleek te zijn om een spoed debat over de begroting te beleg gen, besloot de minister van finan ciën, Michael Wilson, de pers op de hoogte te brengen van de door hem voorgestelde maatregelen om het overheidstekort terug te dringen. In het voorstel van Wilson wordt onder meer bezuinigd op de defen sie-uitgaven en op ontwikkelings hulp. Het spectaculairst is het voor stel om de voorgenomen aankoop van onderzeeërs op atoomenergie ter waarde van veertien miljard gul den niet door te laten gaan. Verder wil de Canadese regering haar aandeel in de vliegtuigmaat schappij Air Canada verkopen. Zij wil zich eveneens terugtrekken uit het Canadese werkloosheidsfonds. Het regeringsvoorstel voorziet bo vendien in een verhoging van de ac cijnzen en de belastingen voor de hoogste inkomens. Dit alles om het financieringstekort met 8,5 miljard gulden terug te brengen tot een to taalbedrag van 52 miljard gulden. De vroegere president en huidige oppositieleider, de liberaal John Turner, heeft vernietigend gerea geerd op het uitlekken van de over heidsbegroting. De oppositie kon digde aan de minister te vragen op te stappen wanneer hij vandaag in het parlement zijn stukken verder zou toelichten. Het kamerdebat van vandaag over het regeringsvoorstel werd met spanning tegemoet ge zien. Onder de industrielanden heeft Canada met 4,7 procent van het bru to nationaal produkt (bnp), een van de hoogste overheidstekorten per inwoner. Als percentage van het bnp is dat zelfs hoger dan het tekort in de VS. Mercedes Benz voor rechter GRONINGEN (GPD) - Justitie in Groningen gaat Mercedes Benz Nederland vervolgen we gens valsheid in geschrifte in de periode 1980-1985 in wat toen nog haar filiaal Groningen was. De Nederlandse importeur moet zich binnenkort voor de rechtbank in Groningen verant woorden voor het creëren van schijnconstructies, waarmee de fiscus om de tuin kon worden geleid. De truc kwam aan het licht na een nauwgezette contro le van de boekhouding, die in ju li 1987 in beslag was genomen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13