LEIDSCH DAGBLAD Gorbatsjov verstevigt positie KUNT 0 NIET MISSEN! Rijnoord 42 bedden minder Leidenaars in enquête: voorkeur voor Mabon-stationsplan Oudgedienden maken plaats voor perestrojka- aanhangers Verplegenden bezetten Utrechts ziekenfonds OV-kaart studenten toch in september FOOKS LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD WOENSDAG 26 APRIL 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38918 Prijs fl. 1,25 Giromaatpas ook in buitenland AMSTERDAM (GPD) - Vol gend jaar zónier kan met de gi romaatpas van de Postbank ook contant ge.Id worden opge nomen via geldautomaten in het buitenland. Dan zullen na melijk circa 10.000 geldauto maten bij postkantoren in on der meer Spanje, Frankrijk en Italië zijn aangepast voor ge bruik van de Nederlandse gi romaatpas. Omgerekend kan dan een bedrag van circa 500 gulden per dag uit 'de muur worden gehaald'. Bij de presentatie van het jaarverslag eerder deze maand werd bekend gemaakt dat de Postbank de dienstver lening ten aanzien van de 20.000 in 1988 uitgegeven post- bankcards gaat uitbreiden. Binnen afzienbare tijd worden bezitters van deze krediet kaart voorzien van een PIN- code. Nu kunnen ruim 3 miljoen van de in totaal 4 miljoen giro maatpashouders in Nederland elektronisch betalen of geld opnemen. Begin volgend jaar zullen volgens bestuursvoor zitter Van der Lugt alle reke ninghouders van de Postbank een giromaatpas hebben. LEIDEN - In Leiden en omgeving bestaat een duidelijke voorkeur voor de verwezenlijking van de stationsplannen zoals die door projectontwikkelaar Mabon zijn gepresenteerd. Vooral de ver- keerstunnel onder het Stations plein en de groene woonwijk op het AZL-terrein spreken veel mensen aan. Dat blijkt uit een en quête die deze krant heeft gehou den. Meer dan een derde spreekt de voorkeur voor het Mabon-plan uit. Die keuze sluit nauw aan bij de reacties die de gemeente heeft binnengekregen op de plannen voor het stationsgebied. Van de 70 schriftelijke reacties kozen er maar liefst 69 eveneens voor het Mabon-plan. Verschillende poli tieke partijen hebben ook al laten weten voor het plan van die pro jectontwikkelaar te kiezen. In mei neemt de gemeenteraad een beslissing. Kiest een groot aantal van de geënquêteerden in zijn algemeen heid voor Mabon, met bepaalde onderdelen zijn ze het niet eens. Bij voorbeeld met de wens om kantoren te bouwen. Hoewel het Mabon-plan uitgaat van kanto- renbouw op grote schaal, blijkt uit de enquête dat slechts 13 pro cent die wens ondersteunt. De» verkeersafwikkeling en de bouw van parkeergarages verdienen veel meer de aandacht, aldus blijkt uit de enquête. Dat geldt ook voor de bouw van veel, liefst goedkope woningen. "Zodat de Oostvlietpolder niet hoeft te wor den volgebouwd", aldus een aan tal reacties. Het stationsgebied is voor veel mensen bepaald geen aangenaam verblijfsgebied. Er wordt over ge klaagd dat het gebied slecht wordt schoongehouden: het plein is vies, koud en winderig. Meer dan een derde voelt zich er 's avonds niet altijd veilig. Bijna een vijfde van de mensen zegt één keer of vaker het slachtoffer te zijn geworden van criminaliteit, uiteenlopend van fietsendiefstal tot handtastelijkheden. Veel kritiek is er op het busver voer vanaf het Leidse centraal station. Mensen zeggen dat ze vaak lang moeten wachten, voor al op bussen naar Leiden Zuid- West. Wie een bus naar die wijk mist, moest volgens een aantal mensen al gauw een half uur wachten. Kritiek ook op de bus verbinding met de nieuwe wijk Stevenshof. Het busverkeer wordt in de stad gehinderd door de vele verkeerslichten en loopt vertraging op in de Breestraat waar stapvoets moet worden ge reden. Regiobussen zouden de binnenstad moeten mijden, aldus de wens van veel busreizigers. Velen ergeren zich er aan dat zij drie keer moeten oversteken al vorens zij de bussen op de Sta tionsweg bereiken. De verkeers lichten staan lang en vaak op rood en worden daardoor door veel voetgangers genegeèrd. Voetgan gers storen zich aan hard rijdende auto's. Plots overstekende voet gangers wekken weer de agressie op van automobilisten. Op pagina 15 meer nieuws over de uitkomst van de enquê- MOSKOU (Rtr/AFP/DPA/UPI) - De spoedzitting van het Centraal Comité van de communistische partij in Moskou is gisteren uitgelopen op een klinkende overwinning van de aanhangers van het hervormingsbeleid van partijleider Mi- chail Gorbatsjov. Het Politbureau-lid Vadim Medvedev maakte na afloop van de vergadering bekend dat ruim hon derd leden van de partijtop hun ontslag hebben gekregen. Onder hen is een aantal vooraanstaande functionarissen uit het tijdperk van Brezjnev, zoals de vroegere minister en president Gromyko en oud-premier Tichonov. Volgens Medvedev, de tweede man nieuwe leden staan allen bekend als binnen de partijhiërarchie, kregen fervente aanhangers van het her- 110 partijfunctionarissen hun ont- vormingsbeleid van Gorbatsjov. slag wegens "het bereiken van de Het Centraal Comité telt nu 251 vol- pensioengerechtigde leeftijd, ziekte waardige leden, of andere objectieve redenen". In Medvedev zei totaal verloren 74 leden hun zetel in de ingrijpend het partijparlement oftewel ruim pen jaren aantoonden dat de par- een kwart van het aantal CC-leden. tij haar eigen beleid 'kritisch' be- Daarnaast kregen 36 kandidaat-le- kijkt. Hij noemde de veranderingen den van het Centraal Comité I den van de Controle Commissie van de partij hun ontslag. Onder de aan de kant gezette leden bevinden zich I I ook enigen uit de legertop, zoals de nog actiever voormalige stafchef Ogarkov, de zetten, vroegere commandant van de War- schau-troepen Koelikov en de ex- minister van defensie Sokolov. ijlpaal in het perestrojka-pro gramma van Gorbatsjov. De spoed zitting laat volgens hem zien dat de partij vastbesloten is de perestrojka energieker voort te jVolgens Medvedev is de positie van de voormalige partijchef van Moskou Boris Jeltsin niet Sovjet-soldaten controleren in Kishunhalas in het zuiden van Hongarije of tanks goed vastzitten op de treinstel len, waarmee ze naar de Sovjetunie worden gereden. In het kader van het terugtrekken van Russisch oorlogstuig uit het Oostblok werden gisteren 31 tanks uit Hongarije afgevoerd. (foto anp> AZL krijgt coördinatie van behandeling van aidspatiënten DEN HAAG - Het Alphense zieken huis Rijnoord moet 42 bedden slui ten van de 142. Een dergelijke forse ingreep zal ongetwijfeld conse quenties voor het personeel heb ben. Het AZL, Diaconessenhuis en Elisabeth Ziekenhuis behouden de beddencapaciteit waarover zij thans kunnen beschikken. Sole Mio Noordwijk, een kliniek met 42 bed den waar reuma-patiënten worden behandeld, moet helemaal worden gesloten. Door het verminderen van 84 bedden in Alphen en Noordwijk denkt de provincie Zuid-Holland een bijdrage te leveren aan de bed denreductie. De vier ziekenhuizen in Leiden, Leiderdorp en Alphen hebben thans gezamenlijk 1711 bedden terwijl er maar 1629 zijn toe gestaan. Gedeputeerde Aalbers presen teerde vanmiddag namens de pro vincie het voorontwerp van het zie* kenhuisplan regio Zuid-Holland- noord. Hierin wordt voorkeur uitge sproken voor een fusie van Rijnoord met het Elisabeth Zieken huis in Leiderdorp. Rijnoord moet in die situatie worden omgevormd tot een kleine ziekenhuislokatie met 100 bedden en een basiszorg pakket. Een samengaan van Elisabeth en Rijnoord heeft veruit de voorkeur van de provincie, omdat beide zie- VERHUUR .luxe auto's v.a. 30,- p/dag bij PRANGERS Hoofdstraat 104, Leiderdorp, tel. 071-89.40.40. dan een andere Over de toekomst van Sole Mio elkaar verlengde lig- bestaat overigens enige verwarring. kenhuizen combinatie gen, zowel wat het verzorgingsge- Professor A. Cats, het hoofd bied, als wat de zorgverlening be- le Mio, reageert verbaasd op de treft. Bovendien, zo wordt in het kondiging dat de 42 bedden va plan opgemerkt, is de afstand tus- reumakliniek volledig moeten sen de ziekenhuizen zodanig dat de dwijnen. "We hebben juist een bereikbaarheid vanuit de hoofdlo- maanden geleden katie in Leiderdorp zeer goed; het ministe- volksgezondheid te horen Tegelijkertijd werden 24 kandi- de geweest. Er loopt zoals bekend daat-leden bevorderd tot volwaar- een onderzoek naar de politieke be- dig lid van het Centraal Comité, on- trouwbaarheid van Jeltsin, die naar der wie Joeli Kvitsinski en Valentin de smaak van de partij wat al te hard van stapel liep bij de hervormingen. Tegen de verwachting in behield de Leningradse partijchef Soloyjov zijn plaats als kandidaat-lid van het Politbureau. Solovjov leed tijdens de onlangs gehouden verkiezingen een smadelijke nederlaag in eigen huis. De massa-ontslagen worden ge zien als een belangrijke politieke ze ge voor Gorbatsjov, wiens hervor mingsprogramma de afgelopen tijd steeds meer tegenwerking onder vond van de oude garde binnen het partijparlement. Met het vertrek van de harde conservatieve kern krijgt Gorbatsjov nu de handen vrij om het hervormingsprogramma te I versnellen. De tweede man van de communistische partij, de Sovjet-ideoloog Vadim Medvedev, hield gisteren een persconferentie om het verrassende vertrek van een stoet prominente, maar conservatieve partijleden toe te lichten. ZEGMAARC TEGEN KAMSTEEG OCCASION De provincie ziet echter ook wel gekregen dat onze bedden volledig nadelen aan de fusie. Het manage- zijn erkend. Volgens mij gaat de ment wordt in niet onbelangrijke mate belast met een invulling kenhuislokatie in Alphen, naast de organisatorische druk die met zich meebrengt. Opklaringen Af en toe zon, maar ook nog hier en daar een bui. Minimumtemperatuur omstreeks 2 graden en mogelijk vorst aan de grond. Middagtemperatuur on geveer 9 graden. Zwakke tot matige noordoosten wind. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Af en toe zon, maar ook nu en dan een bui, vooral op vrijdag. Middagtemperatuur oplopend van 9 tot 12 graden. In het weekeinde 's nachts vorst aan de grond. Donderdag 27 april zon op: 06.18 uur, zon onder: 20.58 uur; maan op: 03.03 uur, maan on der: 10.07 uur. Waterstanden te Katwijk hoog water: 07.38 en 20.08 uur: laag water: 03.41 en 15.51 uur. 24 PAGINA'S het Elisabeth Ziekenhuis provincie uit van verouderde gege vens". Wél bestaan er al geruime tijd plannen om Solo Mio uit Noord- wijk te verplaatsen naar het terrein fusie van het Academisch Ziekenhuis Leiden. "Daarvoor is alles in kan nen en kruiken", aldus Cats, "al zal het waarschijn wel een paar jaar du ren voordat het zover is. Ik denk aan 1994". Aangezien volgens provinciebe stuurder Aalberse het AZL geen bedden hoeft in te leveren, maar er ook niet bij krijgt, is het onduidelijk waar de 42 bedden van Sole Mio zijn 'gebleven'. De provincie telt ze in ie der geval bij de ingeleverde bedden. Gedeputeerde Aalberse deelde vanmiddag verder nog mee, dat het AZL de coördinatie van behande ling van aidspatiënten op zich zal nemen. Verder zal aan het acade misch ziekenhuis een geriatrische afdeling worden verbonden. Bende kraakt duizenden parkeermeters UTRECHT (GPD) De Utrechtse politie heeft een ne gen man tellende bende Hage naars opgerold, die zich spe cialiseerde in het kraken van parkeermeters en -automaten in het hele land. Buiten de Randstad opereerde de bende onder meer in Middelburg en Almelo. Naar schatting heeft de bende alleen al dit jaar on geveer 5000 parkecrkluizen leeggehaald met een buit van enkele honderdduizenden gul dens. In 16 steden leverde dat aan geforceerde meters 3,5 ton schade op. De politie rook lont toen op 10 april op het Utrechtse Jans kerkhof twee Hagenaars wer den betrapt bij het openbre ken van meters. Samen met de recherche van Den Haag en Haarlem werd een team ge vormd, dat zeven andere Ha genaars op het spoor kwam. De laatste verdachte werd giste ren aangehouden. Een politiewoordvoerder spreekt van tamelijk profes sionele georganiseerde mis daad: de groep had twee dui delijke leiders, werkte syste matisch bepaalde gebieden af en maakte gebruik van huur auto's. Alle verdachten, tussen de 19 en 24 jaar, waren al be kenden van de Haagse politie wegens inbraak. Twintig Westduitse voetbalsupporters even in politiecel ROTTERDAM (ANP) - De Rot- terdamse politie heeft vanmor gen al een stuk of twintig voet balsupporters aangehouden. Dat maakte een woordvoerder van de politie bekend. De twintig voetbalsupporters, allen Westduitsers, werden na korte tijd weer door de politie heengezonden. De politie had hen aangehouden in de veron derstelling dat zij betrokken wa ren bij vernielingen in een café op de Lijnbaan. Dat bleek bij na der inzien niet het geval te zijn, aldus een woordvoerder van de Rotterdamse politie. Doelman Andreas Köpke heeft zich vanmorgen bij de Westduitse selectie van team chef Franz Beckenbauer ge voegd. De komst van de keeper van FC Nürnberg was nodig, omdat reserve-doelman Rai- mond Aumann maag- en darm klachten heeft. Pagina 5: Oudgedienden maken plaats voor jongere garde in Mos kou. Mobil mogelijk uit Zuidafrika JOHANNESBURG (Rtr/ANP) - Terwijl Shell ondanks de grote pro testmanifestaties in Nederland in Zuidafrika wil blijven, staat het Amerikaanse olieconcern Mobil op het punt zich uit dat land terug te trekken. Volgens kranten en zaken lieden in Zuidafrika is het concern door de knieën gegaan voor de anti- apartheidsbeweging. Mobil zelf weigerde vanmorgen commentaar. Mobil is na het vertrek van Exxon drie jaar geleden de grootste in Zuidafrika overgebleven Ameri kaanse oliemaatschappij. UTRECHT (ANP) - Ongeveer vijf tig mensen hebben vanochtend rond half tien het gebouw van het Regionaal Ziekenfonds Midden Ne derland in Utrecht bezet. De bezet ting stond in het teken van de acties voor 5 procent loonsverhoging voor werknemers in de gezondheids zorg. De actiegroep Verplegenden en Verzorgenden In Opstand (WIO) had de actie georganiseerd. De vakbonden in het ziekenhuiswe zen wijzen bezettingsacties van de hand. De bezetters hebben hun ac tie in de loop van de ochtend opge heven. De bezetting heeft een vreedzaam verloop gehad. Een delegatie van de bezetters heeft een gesprek gehad met de di recteur van het RZMN, W. Snoey. Zij eisten van hem dat de zieken fondsen zich scharen achter de looneis. Ook eisten de actievoerders meer druk van de ziekenfondsen op de partijen die onderhandelen over de cao-ziekenhuiswezen. Snoey deed geen enkele toezeg ging in die richting. Hij zei sympha- tiek tegenover loonsverhoging voor ziekenhuispersoneel te staan, maar hij vindt dat die moet worden ge zocht in de beschikbare ruimte van 0,75 procent. "Ik ben op dit moment niet bereid te pleiten voor een gerin ge premieverhoging", zei Snoey. De Nationale Ziekenhuisraad schort het overleg met de regering niet op wegens het conflict over de cao-ziekenhuiswezen. Wel gaat de NZR dit overleg gebruiken om te proberen meer ruimte te krijgen voor verbetering van de arbeids voorwaarden. NZR-voorzitter prof.dr. G.M. van Veldhoven heeft dit vanochtend meegedeeld op een persconferentie waar hij verslag uit bracht van een gisteren gehouden vergadering. De bijna 400 instellingen die aan de raadpleging deelnamen steun den volgens Van Veldhoven vrijwel unaniem de door de NZR geëiste 2,85 procent ruimte voor verbete ring van de arbeidsvoorwaarden van de 200.000 werknemers in deze sector. Hij erkende overigens dat dit geen eind maakt aan de impasse: de regering biedt maar 0,32 procent (plus 0,43 procent via verlaging van de pensioenpremie) en de bonden en de WIO eisen 5 procent. "We re aliseren ons dat de acties de komen de tijd zullen verharden", aldus de NZR-voorzitter. De NZR hoopt dat ze op een even verantwoorde ma nier zullen worden gevoerd als tot nu toe. 'Zelfdoding zal sterk stijgen' DEN HAAG (ANP) - Zonder pre ventiemaatregelen zal het aantal zelfdodingen in Nederland tot het jaar 2000 nog eens met 25 tot 30 pro cent stygen. De Leidse hoogleraar Diekstra voorspelde dit gisteren bij de presentatie van een door hem ge coördineerde studie van de Wereld gezondheidsorganisatie (WHO). Hij hield daarbij nog geen reke ning met de invloed van de verande rende houding ten aanzien van zelf doding. Het aantal geregistreerde zelfdodingen in Nederland is geste gen van 1.169 in 1970 (12,4 per 100.000 inwoners) tot 1.784 in 1987 (15). De stijging was het grootst in de jongere leeftijdsgroepen, vooral van 15 tot 30 jaar. DEN HAAG (GPD) De openbaar- vonden voor een amendement dat mee de OV-kaart helemaal niet door vervoerjaarkaart voor studenten hij vorige week plotseling indiende, zou gaan. De PvdA is tegen de OV- kan toch nog op tijd worden inge- Hij wilde met zijn voorstel voorko- jaarkaart. Lansink heeft echter een voerd. Met ingang van het komend men dat mbo-studenten buiten de wijziging aangebracht in zijn voor studiejaar krijgen alle studenten studiefinanciering zouden vallen, stel, zodat er nu geen gat in de dek- van achttien jaar en ouder een jaar- Daartoe wilde hij de basisbeurs met king meer zit. De WD zal morgen kaart in ruil voor een verlaging van vijftien gulden verlagen. In zijn bij de verdere behandeling in de Ka de basisbeurs met elf gulden per amendement zat echter een gat van mer voor het wetsvoorstel stem maand. vijfentwintig miljoen gulden. men. Invoering is op het laatstje nip- Als dat voorstel zou worden aan- Het nieuwe voorstel van Lansink pertje nog mogelijk nu het CD A-ka- vaard, dreigde de WD tegen het he- komt er op neer dat de basisbeurs merlid Lansink dekking heeft ge- le wetsvoorstel te stemmen, waar- met elf gulden zal worden verlaagd. NU BIJ F00KS DIVERSE M0DISCHE, STOERE JACKS EN JASSEN 98.- De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis thuis bezorgd! per maand* 24.45 per kwartaal 72.40 per halfjaar 144.80 per jaar 275.70 Adres: Pc/Wnpl.: Opsturen naar: Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1