Vendex houdt twee jaar pas op de plaats ADVOCATEN PROCUREURS Tijd is geld. Dus werken wij efficiënt en doelmatig. Takeshita vond steekpenningen heel gewoon V&D-warenhuizen hebben beroerd jaar achter de rug rechtsadvies en begeleiding DE RUIJTER DE WILDT ADVOCATEN DINSDAG 25 APRIL 1989 AMSTERDAM (GPD) - Vendex International heeft over het boekjaar 1988 een teleurstel lend resultaat geboekt. De winst van 226 miljoen in 1987 daalde met 20 procent tot 172 mil joen bij een stijgende omzet. AMSTERDAM (GPD) - „Het was een beroerd jaar voor de zestig V &D-warenhuizen, vooral in de maanden september, oktober en november. Maar daarna ging het stukken beter en in januari lagen de verkopen boven onze prognoses", aldus S.J. van der Kaaij, binnen de hoofddirectie van Vendex Interna- minder. De parkeermogelijkheden tional belast met de warenhuizen. bleven ver onder de maat. Daar Natuurlijk stonden de warenhui- komt bij dat de consument veelei zen vrij centraal op de eefste finan- sender is geworden en, volgens Van ciële persconferentie van het tot der Kaaij, ook minder voorspelbaar, voor kort zo gesloten familiecon- Dat laatste is vooral merkbaar in de cern. De nog grotere verliezen de warenhuizen dan vorig jaar, wa ren bovendien een van de belang rijkste redenen dat ook de winst daalde. sector kleding, waar de omzet vorig jaar 4 procent daalde. V&D ziet de oplossing in een ver andering van het assortiment en kostenreducties. „Als je het elders Volgens Van der Kaaij is het niet efficiënter kan dan in de binnenstad „Twee jaar pas op de plaats", aldus directievoorzitter A.J. Verhoef, "om schulden terug te brengen, de ba lans te verbeteren en diverse activi teiten te stroomlijnen. Op die ma nier moeten we weer terugkeren naar een acceptabel winstniveau". Verlies werd geleden in de sector r de on- Verhoef duidelijke grenzen. en Dreesmann blijft daarom op het zelfde niveau, ongeveer 80 miljoen gulden oftewel 45 procent van de winst. Tijdens de eerste officiële toelich ting van het familieconcern op de Vroom Onderwijs is al genoemd, c r parti- warenhuizen (Vroom en Drees- jaarcijfers liet Verhoef doorschême- mann) en in buitenlandse deelne- ren bezig te zijn met een forse snoei- mingen(inde VS en Brazilië). Bij de operatie in het conglomeraat dat warenhuizen is een reorganisatie in prof. dr. Anton Dreesmann in de af- volle gang en verliesgevende bui- gelopen twee decennia heeft opge- tenlandse deelnemingen worden, of bouwd. Particulier onderwijs was zijn al afgestoten. Een winst van 250 zo'n sector waarin de huidige com- miljoen moet volgens Verhoef in missaris Dreesmann grote toe- culiere gezondheidszorg wilde Ver hoef het liever helemaal niet heb ben, terwijl hij een bedrijf op het ge bied van industriële feiniging ook liever kwijt dan rijk is. „Dat is te ris kant met het oog op milieuwetge ving. We doen het alleen als we het risico goed kunnen beheersen", al dus Verhoef. 3 heel vreemd dat V&D de wind te gen had. Na jaren zestig overal in de wereld, en vooral ropa, warenhuizen men. Er kwamen moet je wegwezen", aldus Van der bloeiperiode in de Kaaij. Lagere kosten realiseer je zeventig kwamen door de omzet per persoon en per ooral in Eu- vierkante meter verkoopruimte te de proble- verhogen. collega- Van der Kaaij ziet echter licht- de buitenranden van de steden, de verliezen dit jaar stukken minder warenhuis nu eenmaal thuishoort, zen nog steeds niet Om hét verlies weg te werken, is afgelopen zomer het reorganisatie plan opgesteld, door Vendex de 'herpositionering van de warenhui zen' genoemd. Die herpositionering heeft gevolgen voor het personeel - er verdwijnen 1400 arbeidsplaatsen - en voor het assortiment. Door het gunstige verloop van de economische conjunctuur is het 'natuurlijk verloop' (werknemers vinden zelf elders een baan) geste gen. Er is een eenmalige mogelijk heid met de bonden afgesproken voor mensen van 59 jaar en ouder om vervroegd in de vut te gaan, een maatregel waar volgens Van der Kaaij zo'n 500 mensen gebruik van zullen maken. Tenslotte probeert V &D ongeveer 100 mensen per jaar elders te plaatsen bij zusterbedrij ven binnen Vendex en daarbuiten. Een enkel gedwongen ontslag wil Vendex niet uitsluiten, maar veel zullen het er zeker niet zijn, aldus Van der Kaaij. „Zo hebben we de grote brok in stukken geknipt en we hopen dat het daarmee verteerbaar- der is". Positief voor de ontwikkeling bij de warenhuizen noemt de Vendex- directie de sterk gestegen verkopen van de laatste maanden. Verhoef wilde zelfs een positief saldo voor het lopende boekjaar niet geheel uitsluiten, al vindt hij het te vroeg om daar al uitspraken over te doen. Daar komt bij een afslanking van de vroegere elf regio's naar zes. De 'test-winkel', met een nieuwe aan pak en formule in het Brabantse Oss, lijkt een succes te worden en krijgt dit jaar al een vervolg door het ombouwen van vijf bestaande vesti gingen (waaronder Gouda, Eindho ven en Heerlen begin 1990). Daarnaast doen de horeca-afde- lingen in de warenhuizen het vol gens Van der Kaaij bijzonder goed, de herenmode ontwikkelt zich uit stekend, de conjunctuur is gunstig en 'tintelende acties' als het nu lo pende 'prijzencircus' maken het re latieve optimisme bij Vendex over de toekomst van de warenhuizen compleet. 1989 weer haalbaar zijn. De daling van de winst bij een stijgende omzet (met 4,2 procent 17,5 miljard gulden) heeft komstkansen zag. Vendex verwierf vier onderwijsinstellingen in Ne derland en één in Duitsland. „Maar een ondernemer maakt ook fou- oorzaken. De 60 V&D-warenhuizen ten", aldus Verhoef. „Misschien kenden een bijzonder slecht jaar, dat met onderwijs het geval. Mis- vooral in het derde kwartaal na de schien heb je daar ook een langere negatieve publiciteit over de ruzie adem voor nodig", binnen de top van het concern. In Die langere adem heeft Vendex de tweede plaats moest er geld wor- op dit moment niet. Met name in de den vrijgemaakt voor de reorgani- VS werden teleurstellende ónder- satie van de warenhuizen. Ten der- nemingen, maar ook goedlopende de waren er teleurstellende resulta- ondernemingen als de computers ten bij ketens van doe-het-zelf-za- voor de thuismarkt, 'Headstart', ken en van computer-software in de verkocht. De computers overigens VS, die inmiddels zijn verkocht. De aan de Noordamerikaanse Philips- vierde reden voor de tegenvallende organisatie, resultaten ligt in de detailhandel in Brazilië (warenhuizen) waar enor- Nieuwe acquisities worden door me inflatie tot verliezen heeft ge- Verhoef niet uitgesloten - zo wil leid. Vendex een groter aandeel op het gebied van uitzendbureaus in Volgens Verhoef is er echter bij Frankrijk - maar de trend binnen tien van de twaalf groepen binnen het concern is er duidelijk één van Vendex niets aan de hand, „daar consolideren en stroomlijnen van gaat het redelijk tot zeer goed", wat als 'kernactiviteit' wordt gezien Door de verkoop van verliesgeven- op het gebied van detailhandel en de activiteiten in het buitenland en dienstverlening, de eerste positieve resultaten van De dienstverlening, door Anton de reorganisatie van de warenhui- Dreesmann altijd gezien als de TOKYO - Premier Noboru Takeshi ta is maar achttien maanden aan de macht geweest. Ambitieuze plan nen om Japan onder zijn leiding een grotere rol te laten spelen in de we reld en het invoeren van politieke hervormingen, strandden op een groot omkoopschandaal, dat het land in een ernstige crisis heeft ge dompeld, de ergste sinds 40 jaar. door Bob Mantiri Takeshita probeerde met buiten landse reizen naar de Verenigde Staten, Europa en de Aziatische lan den, de aandacht af te leiden van het Recruit-schandaal. Japanse kran ten beten zich echter vast in de zaak. Het begon met de ontmaske ring van minister van financiën, Miyazawa, die bekende giften te hebben aangenomen van het uitge- informatica-bedrijf Re- nauwe financiële relaties met Re cruit onderhielden, moesten eens opstappen. De naam van Takeshita werd vo rig jaar oktober al genoemd, maar de premier bleef volhouden dat hij niets met de zaak te maken had en wanneer dat toch het geval was, dan was dat buiten zijn medeweten ge weest, zo meende hij. Takeshita bleek pas bereid voor een parlementaire commissie te verschijnen, nadat uit de verhoren van de gearresteerde directeur van Recruit, Ezoe, en van andere hoge ambtenaren was gebleken, dat hij zonder meer geld had aangenomen van Recruit. Takeshita ontkende daarin betrokken te zijn. De schuld schoof hij op politieke steungroe pen die, zonder hem ervan in kennis te stellen, politieke fondsen hadden aangenomen van Recruit, vindt Takeshita dat tacten met het bedrijfsleven. Hij ge noot grote reputatie in de partij om dat hij een uitstekende geldinzame laar was. Op één avond slaagde hij er zelfs in dertig miljoen gulden bij elkaar te krijgen voor de kas van de partij. Takeshita wordt vaak geprezen voor het feit dat hij altijd overeen stemming weet te bereiken in moei lijke kwesties. Zijn succes daarin komt voornamelijk door royaal met geld om te springen. Met andere woorden, zo zeggen zijn tegenstan ders, hij koopt die mensen gewoon Iedereen weet dat Takesjiita vo rig jaar augustus zomaar aan 84 par lementsleden twee miljoen yen heeft geschonken. Tegenstanders Takeshita (Foto ap) zeggen, dat Takeshita het normaal vindt om van bedrijven en zakenlie- Zelf tische partij bracht Takeshita het den geld aan te nemen in ruil voor politicus tot secretaris-generaal. Evenals zijn politieke gunsten. Hij Geldinzamelaar Zen in Nederland, is Verhoef opti- groeimarkt van de toekomst, heeft eruit. Twee andere ministers, die In de regerende Liberale Democra- heid bij het Lockheed-schandaal, den. Daarom zei hij in de parlemen- heeft Takeshita zijn macht en in vloed te danken aan zijn nauwe con- Een brandende vraag is nu, wie zijn opvolger wordt. Een mogelijke kan didaat is de voorzitter van de Libe rale Democratische Partij, Ito, een voormalig minister van buitenland se zaken. De secretaris-generaal van de LDP, Abe, heeft inmiddels toe gegeven steekpenningen te hebben aangenomen van Recruit. Evenals Miyazawa, de voormalige minister van financiën, komt hij niet in aan merking. Ito daarentegen is onge schonden uit het schandaal tevoor schijn gekomen. Waarschijnlijk zal hij een interim-regering leiden, waar mogelijk ook ex-premier Fuk- uda, deel vanuit zal maken. Voor Takeshita beginnnen de problemen dan pas. Tot dusver heeft de openbare aanklager, die verantwoordelijk is voor het onder zoek in het Recruit schandaal, nog geen prominente politici vervolgd. Op zijn lijstje staan de namen van vijf politici, onder wie die van Takeshita. Advocaten werken op basis van een uurtarief. Daarom is het voor u belangrijk te weten hoeveel uw advocaat in een uur kan presteren. Wij hebben gezorgd voor een uiterst efficiënt samenspel tussen onze advocaten. Wij maken gebruik van hun parate kennis, ervaring en specifieke deskundigheid. En voorkomen dus dat nodeloos tijd wordt verspild aan opzoeken, bespreken of langdurig gepieker. Daardoor kunnen wij u zonder tijdverlies een optimale behandeling van uw belangen aanbieden. Als kliënt van ons kantoor kunt u uiteraard beschikken over de mogelijkheid om snel en adequaat een deskundig juridisch advies in te winnen. Want wij helpen u graag met het voorkomen van problemen. Wij willen u een voorstel doen: als u ons nü belt om een afspraak te maken voor een gesprek over de mogelijkheden die wij u kunnen bieden, dan nemen wij geheel de kosten van deze 'juridische verkenning' voor onze rekening. MR PH.J. DE RUIJTER DE WILDT MR W. SLUITER MR G. NIEUWENHUIS MR K.E.H. RUEB-BRAAKMAN MR E.L. KOK-VAN WELZEN MRJ.W. LANDMAN MR DRS R.P. HEEREN TEVENS BELASTINGKUNDIGE RAPENBURG 16 POSTADRES: POSTBUS 11231 2301 EE LEIDEN TEL 071-14 64 41 TELEX 35490 RURA NL FAX 071-13 05 48

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9