'Homeopathie heeft zich al twee eeuwen bewezen' Interview Aanhangers zijn wars van term alternatieve geneeskunde Oostduitse partij elite nog zeer beducht voor verandering Confessionele Vereniging na 125 jaar nog steeds bezorgd V DINSDAG 25 APRIL 1989" "Similia similibus curentur": het gelijke met het gelijkende gene zen". Dat is, enigszins vrij vertaald, de in verhalen over homeopa thie steeds weer opduikende uitspraak van Hippocrates. Hij wordt daarmee min of meer beschouwd als de grondlegger van de gedachte waarop de homeopathische geneeskunst stoelt: met be hulp van een middel dat bij gezonde mensen symptomen veroor zaakt die gelijk zijn aan de symptomen van een ziekte, mensen van die ziekte genezen. Dat houdt in dat er in de serieus beoefende ho meopathie zeer individueel wordt gewerkt en dat het credo 'de mens als middelpunt', waarborgt dat elke patiënt wordt voorzien van een voor zijn ziekte passend geneesmiddel. Dat middel, ge bruikt door een andere patiënt met een vergelijkbaar ziektebeeld kan - maar dat hoeft niet - een totaal ander effect teweeg brengen. Ondanks de uitspraak van Hippocrates duurt het nog tot de acht tiende eeuw, voordat de Duitse arts en scheikundige Samuel Hah- "Homeopathie is in onze opvatting geen alternatieve geneeskunde, het is gewoon een andere wijze van ge nezen, net als de allopathische (re guliere). We moeten maar eens af van dat woord alternatieve, want homeopathie heeft zichzelf al bijna lang bewezen". door Cor van den Burg Dat zegt Henk Bredenoord (65) uit Westervoort. Hij wordt de nieuwe voorzitter van de Koninklijke Vere niging tot bevordering van de Ho meopathie in Nederland. De vereni ging bestaat al meer dan 100 jaar en telt momenteel 13.000 leden. Het gesprek vindt plaats in café restaurant De Eenhoorn in Amers foort, vlak voor een bestuursverga dering. De Eenhoorn is al jarenlang het trefpunt van de vereniging. Op 26 mei vindt de officiële besluitvor ming omtrent de overdracht van de voorzittershamer plaats. De huidige voorzitter, Wim de Boer (70) uit Rijs wijk, vertrekt wegens „gewichtige redenen": in feite is het een vertrek in overeenstemming met de statu ten en tevens om gezondheidsrede- Wim de Boer en Henk Breden oord vertellen met graagte over het hoe en waarom van de homeopa thie. En vooral waarom ze vinden dat homeopathie niet langer genoe gen moet nemen met de nog steeds wat ondergeschoven positie in de geneeskunde. Ervaringen Beiden werden met homeopathie geconfronteerd door persoonlijke ervaringen. En beiden hebben, zoals dat bestuursleden van een dergelijke vereniging betaamt, veel waardering voor de homeopathi sche geneeskunst. "Maar je moet het niet tot iets heiligs verklaren", zegt Henk Bredenoord. Het is een goede manier van genezen, maar er zijn natuurlijk ook andere goede ge neeswijzen". Bredenoord kan zich vinden in de uitspraken van professor Ter Kuile uit Rotterdam, die onlangs aan drong op een wetenschappelijk ge fundeerd onderzoek naar de diverse vormen van alternatief genezen. „Daarmee zouden onze doelstel lingen nog massaler verwoord kun nen worden. Niet dat we nu niets doen (we overleggen regelmatig, ook op overheidsniveau) maar toch wil dat apert onjuiste beeld over ho meopathie niet in zijn totaliteit wij ken" Tafelgenoot De Boer meent dat met name uit de hoek van de regu liere geneeskunst soms nog wat ver achtelijk naar de homeopathie wordt gekeken, maar dat er allengs verbetering in de situatie komt. „We hebben bijvoorbeeld een weten schappelijk medewerker aan de Rijksuniversiteit van Utrecht. Toen die daar begon, had hij niet eens een Henk Bredenoord. de aanstaande nieuwe voorzitter van de Koninklijke Vereniging tot bevordering i meopathie in Nederland: "Je moet homeopathie niet tot iets heiligs verklaren". eigen kamer. Alleen een kast om zijn jas in op te hangen en een tafel tje. Mede dankzij de niet aflatende activiteiten van onze vereniging en natuurlijk de resultaten van de ho meopathische geneeskunde, die niet onopgemerkt bleven, is de waardering daar gegroeid en wordt de afdeling homeopathie volwaar dig behandeld". Volgens De Boer blijkt de stijgen de waardering ook uit de interesse die in andere disciplines van het ge nezen voorkomt. „Naast de homeo pathische dierenartsen is binnen de tandheelkunde ook een aparte divi sie opgericht die zich met homeopa thische gebitsbehandeling bezig houdt". Onweerlegbaar De resultaten van homeopathische genezing zijn onweerlegbaar. Ho meopathie is geen kruidentherapie, al wordt veelvuldig van extracten van planten gebruik gemaakt. Ook extracten van bijvoorbeeld inktvis, alsmede van andere dierlijke pro- dukten zijn in de homeopathie te rug te vinden. Het is wel een gezon de wijze van medicamentenge- bruik, omdat er, in tegenstelling tot de reguliere medicijnenverstrek king, geen bijwerking kan voorko- Dat de uiterst minieme hoeveel heden van een bepaald medicijn, soms in verdunningen die slechts een honderdduizendste zijn van de oerstof, tot resultaten leiden, moet deels worden toegeschreven aan de kracht van het preparaat en voor een belangrijk deel aan het zogehe ten potentiëren, het schudden van elke verdere verdunning. Daardoor wordt energie aan het medicament toegevoegd. Dat schudden gebeurde vroeger met de hand, tegenwoordig met een machine. Gebleken is dat de hand matig met een bepaalde verdun ning bereide preparaten minder sterk werken dan dezelfde verdun ning die met een machine werd ge schud. Een ander belangrijk voordeel van de homeopathie is dat geen ge bruik behoeft te worden gemaakt van vivisectie. Bredenoord: „Die ren gebruiken om er medicijnen op uit te testen komt in de homeopa thie niet voor. Gezonde mensen ge bruiken de oerstoffen uit de natuur en vertonen dan de symptomen die bij een ziekte voorkomen. De ge zonden komen dus in dit geval op voor de zieken. Waarbij natuurlijk duidelijk moet zijn dat die gezon- - den daar geen gevaar door lopen". Groot nadeel voor de homeopa thie achten beiden dat nog steeds niet aan alle universiteiten de moge lijkheid bestaat om, na het behalen van het artsexamen in de reguliere geneeskunde, een homeopathische opleiding te volgen. „We hebben aan twee universiteiten een oplei ding homeopathische geneeskun de, de al genoemde in Utrecht en de Vrije universiteit in Amsterdam. Onze vereniging kent ook een stu diefonds voor onvermogende stu denten die arts willen worden. Wij staan garant voor de leningen die ze moeten opnemen om hun studie te volgen. Als ze zich als homeopa thisch arts vestigen, dan hoeven ze slechts 50 procent van het totaal te rug te betalen; de rest komt voor re kening van ons fonds". Overdrijven Aanstaand voorzitter Bredenoord en de zijnen erkennen eigenlijk al leen de homeopatische arts. Ze wer ken, als vereniging, ook nauw sa men met de Vereniging voor Ho meopatische artsen. „Wij zijn overi gens van mening dat je in de eerste plaats een all-round opleiding tot arts moet hebben. Je moet weten dat je niet ten koste van alles be paalde zaken via de homeopatische weg kunt behandelen. Zoals ge zegd, homeopathie is een zeer goe de geneeskunde, maar je moet niet overdrijven en bijvoorbeeld iemand met een acute blinde darmontste king gaan behandelen langs homeo pathische weg, met het risico dat er een buikvliesperforatie optreedt. Zo iemand moet onmiddellijk ver wezen worden naar een chirurg, want dat ding moet er simpelweg uitgehaald worden". Ondanks het feit dat steeds meer artsen zich, naast hun allopatische opleiding, specialiseren in de ho meopathie, is het nog steeds moei lijk om zich als homeopathisch arts te vestigen. Bredenoord: „Dat geldt niet voor een al praktizerend huisarts, die ho meopathie als aanvulling er bij doet, maar de puur homeopathi sche arts die zich wil vestigen, krijgt te maken met een vestigingscom missie met daarin een vertegen woordiging van de allopathische collegae. Die staan echt niet te trap pelen om de al dunner geworden spoeling nog dunner te maken." BERLIJN - Gemeenteraadsver kiezingen in Oostduitsland zijn niet direct een wereldschok kende gebeurtenis. Waar de gang naar de stembus in de Sowjetunie, Polen of (volgend jaar) Hongarije een wezenlijk andere is dan in het verleden, blijft in de veertigjarige DDR vrijwel alles bij het oude. Op ze ven mei mogen de DDR-bur- gers naar de stemlokalen. Alles is geregeld de afgelopen maan den: 273.444 kandidaten van het Nationale Front, waarin politie ke partijen en massa-organisa ties samenwerken, zijn in be drijven en woonbuurten goed gekeurd, de krachtsverhoudin gen tussen de partijen liggen traditioneel vast, het enige wat de kiezer nog resteert is het stembiljet naar het kieslokaal brengen. Maar toch is er wat onrust rond deze verkiezingen. De ont wikkelingen in de andere socia listische landen laten ook de DDR-bevolking niet onbe roerd. Waarom kan daar wel de weg naar democratisering wor den ingeslagen en bij ons niet, is een veelgehoorde klacht. Met lichte spanning wordt daarom uitgekeken naar het enige ver kiezingsresultaat dat van te vo ren nog niet voor honderd pro cent vaststaat: het opkomstper centage. door Hans Geleijnse Het was een zwarte dag voor het col lectief dat het Oostberlijnse café Beertje beheert. Een ingezonden brief van bezoekster Karin Haack in de Berliner Zeitung was voldoende. In Beertje word je vergeven van de sigarettenwalm, klaagde ze. Prompt kwam een inspectieteam van de consumentencoöperatie Berlijn in actie. Op drie verschillen de dagen en op verschillende tijd stippen zetten de onderzoekers zich aan tafeltjes en snoven de sfeer. Hun conclusie logenstrafte de klacht van Haack: zelfs als de helft van de bezoekers rookte, had de an dere helft daarvan geen last. Maar, aldus het bestuur van de con sumentencoöperatie, die in Berlijn verantwoordelijk is voor honder den cafés, restaurants en winkels, onze onderzoekers vonden dit niet voldoende. Navraag leerde hen dat de leider van het collectief op de dag dat Haack het café bezocht de luchtverversingsinstallatie had uit geschakeld. Dat nu mag nooit meer gebeuren, tenzij er dringende tech nische redenen zijn, zo is het collec tief en zijn leider duideljk gemaakt, aldus het antwoord aan Karin Haack. De DDR, het mag uit dit kleine voorbeeldje duidelijk zijn, heeft welzijn en gezondheid van zijn bur gers hoog in het vaandel. Zo'n klacht laatje met aan het 'marktme chanisme' over - een te rokerig café kun je per slot van rekening links la ten liggen - daar stuur je controleurs op af. En de krant is er om probleem en oplossing te melden. Openheid „Glasnost? Wij hebben geen Russi sche woorden nodig", zegt Klaus Rieck, bestuurslid van de journalis tenvakbond in de DDR, dan ook. Over de ontwikkelingen op dit front in de socialistische buurlanden heeft hij een weinig vleiend oor deel: „Er wordt teveel in de rotzooi geroerd, dat geeft de mensen een verkeerde oriëntatie". Rieck is voorstander van een an dere vorm van openheid: „Wat in onze pers beter kan is de variatie. Meer thema's, meer discussie ook. Maar het moet wel op verbetering van het socialisme zijn gericht. Mensen werken alleen beter en effi ciënter als ze begrijpen waarom. Het is de taak van de journalist hen dat in te prenten". Kranten bij ons? Onleesbaar. Je weet van tevoren al wat er in staat, zeggen kennissen. Ook in het Gor- batsjov-tijdperk informeren zij zich liever via de Westduitse media. Een trend die al zo oud is als de DDR zelf, veertig jaar dit najaar, maar die nauwelijks tot aanpassingen in de informatievoorziening heeft geleid. „We hebben hier een zwakke journalistiek", zegt Rudi Strahl, vice-voorzitter van de schrijvers bond. Leuk vindt hij dat niet, maar een positief kantje is dat literatuur en kunst als compensatie dienen. „Politici en journalisten schilderen de werkelijkheid vaak in vriendelij ke kleuren. Schrijvers en dramatur gen echter doen juist het tegenover gestelde, dat is hun taak. Vandaar dat het theater zo aantrekkelijk is voor de mensen, daar heerst meer openheid dan in de krant of op tv". Maar Strahl heeft dan ook wat makkelijker praten dan zijn collega- schrijvers bij de krant. Daar wor den, zoals Riecks zegt, de discussies intern en-voor publikatie van het ar tikel gevoerd. Met de bekende noodlottige gevolgen voor informa tief gehalte en leesbaarheid. Sinds vorig jaar november, toen de schrijversbond een roerig con gres hield, is cultureel het roer om. Manuscripten, die jarenlang onder het stof zuchtten, worden nu gepu bliceerd, 'verboden' theaterstukken opgevoerd. Onveranderlijk komen daarin de problemen aan de orde, waarmee ie dere DDR-burger onvermijdelijk te kampen heeft of krijgt. Bureaucra tie, minachting voor het individu, de uitreisbeperkingen, om er maar een paar te noemen. 'Overgangsmaatschappij' van de schrijver Volker Braun is er een voorbeeld van. Hij schreef het stuk in 1982, maar het bleef zes jaar bij de censor liggen en werd in februari in Berlijn pas voor de tweede keer op gevoerd. Een van de hoofdrolspe lers krijgt een wereldbol. Wat heb ik eraan, vraagt ze, ik kan toch niet rei zen. Het overvolle Maxim Gorki- theater applaudisseert enthousiast. Invloed Een beetje schrijver in de DDR moet nu kunnen bogen op 'verbo den' publikaties. Strahl zelf is er een voorbeeld van. Tien jaar nadat hij de laatste hand legde aan 'Fluster- party' ging het stuk pas in première. De schrijver gaat er zo te zien niet onder gebukt: „Dat er nu veel meer kan ligt niet aan de slimheid van de politici", zegt hij. „Wat in de Sov jetunie gebeurt, heeft ook zijn in vloed op ons. Ook bij ons zijn ont wikkelingen aan de gang en ik be grijp eerlijk gezegd de angst niet van onze politici en onze pers, om over zulke veranderingen te praten. Voor mij is dat hoogst irrationeel". Dat de DDR-kranten, behalve de gebruikelijke kritiek op de wantoe standen in het kapitalistische Wes ten, voornamelijk gevuld worden met succesverhalen over weer ge sneuvelde produktierecords, doet Strahl zichtbaar pijn. „Het beeld dat de kranten ophangen is maar een deel van de waarheid", zegt hij di plomatiek. „Er wordt op straat, in de rijen voor de winkels, heel an ders gepraat. De mensen zijn niet langer bang hun mening te geven. Ik merk dat ook als ik lezingen geef. Dat is een werkelijke verandering, die ook politiek vertaald gaat wor den, meent hij. Zover is het echter nog niet. Voor lopig speelt de oude garde in de Oostduitse partijtop nog op zeker, ook al komt er langzamerhand een 'discussie' op gang over een van de pijlers van het staatssocialisme, de gigantische subsidies om de prijzen laag te houden. Ook daaruit blijkt weer dat de DDR binnen het socialistische 'kamp' niet op een eiland leeft. „Die discussie is aangezwengeld door wat er in andere socialistische lan den gebeurt", zegt prof. Heinz Hummler van de Academie voor Maatschappijwetenschappen. „De mensen maken zich zorgen of wij dit systeem wel overeind kunnen houden, terwijl het elders mislukt. Maar dat komt niet omdat ze zo graag een andere prijspolitiek wil len". Hummler weet precies waar de schoen wringt. „Als we bijvoor beeld de huren op het werkelijke kostenniveau zouden brengen, le vert dat huurstijgingen van twee tot vierhonderd procent op. Dat gaat niet, dat resulteert in protesten, stakingen. En onderschat u dat niet, als er hier twee mijnen platgaan, ligt de hele republiek stil". Overdreven? Misschien. Maar het tekent het denken en de angst voor veranderingen in de DDR-partijeli- te.. nemann deze vorm van ziektebestrijding herontdekt. Hij gebruikt ook voor het eerst de naam homeopathie. Hahnemann is de grondlegger van het befaamde repertorium van Kent, de bijbel van de homeopathische arts. In dat repertori um vindt men duizenden middelen en de symptomen waarop die effect sorteren. Hahnemann komt de verdienste toe dat hij zeer veel middelen heeft geprobeerd op gezonde mensen en heeft be schreven welke symptomen zij vertoonden bij het gebruik ervan. Dat werd nauwgezet genoteerd en in de loop van de 170 jaar aange vuld en vervolmaakt. Uiteindelijk is daardoor het repertorium van Kent ontstaan. Dat boek werd en wordt door de homeopathische arts nog steeds gebruikt om na te gaan welk middel bij welke zieke moet worden toegepast. Maar ook de computer heeft bij het bepa len van welk middel bij welke ziekte past, zijn intrede gedaan. An no nu wordt steeds vaker een beroep gedaan op de homeopathi sche arts. De Confessionele Vereniging in de Hervormde Kerk werd 125 jaar geleden uit bezorgdheid over de gang van zaken in de volkskerk opgericht. De zorg van toen, bestaat nu nog steeds. Dit benadrukte de voorzitter van de vereniging, ds. J. P. van Roon, gisteren in Zeist tijdens de jaarvergadering van de jubi lerende vereniging. Net als in de vorige eeuw vraagt de huidige situatie in de Her vormde Kerk om een nieuwe Re formatie, aldus Van Roon, tot zyn emeritaat in 1986 predikant in Katwijk aan Zee. Hij pleitte voor volharding in de leer der apostelen, in de ge meenschap, in het breken van het brood en in het bidden. Want er is ook déformatie, zo zei hij. De pre dikant wees onder meer op het overnemen van actiemodellen uit de niet-christelijke wereld, vari- ëerend van het niet gebruiken van sommige sinaasappelen tot het wel kopen van bepaalde kof- fiesoorten. Deformatie is ook daar waar de kerk zich isoleert van de wereld, als er wel druk over God wordt gepraat maar zonder enige bete kenis voor het dagelijks leven. Het gaat ook mis waar het christe lijk leven wordt losgekoppeld van de christelijke leer waar "al les, hoe krom ook, wordt recht ge praat door bijbelteksten wegens tijdgebondenheid buiten wer king te stellen". De bron waaruit alle deforma tie van kerk en geloof voortkomt, is het grote gebrek aan kennis van het geloof en van de bijbel. Het 'ik denk' is in de plaats gekomen van 'God(s Woord) zegt', aldus Van Roon. Na de invoering van de nieuwe kerkorde in 1951 werd de vraag gesteld of de Confessionele Vere niging niet beter kon worden op geheven. Het bestuur vond van niet: "Reorganisatie garandeert niet vanzelfsprekend reforma tie", aldus een brochure uit die dagen. Vastendag De charismatische leefgemeen schap Willibrordus in Den Haag heeft aanstaande donderdag uit geroepen tot gebeds- en vasten dag. Op die dag begint de Tweede Kamer namelijk met de behande ling van het wetsvoorstel eutha nasie. "Door dit gebed willen wij het getij keren zodat de absolute bescherming en eerbiediging van het leven, zoals Christus ons dat heeft voorgeleefd, gewaarborgd blijft". Kardinaal Simonis, aartsbis schop van Utrecht, en de bis schoppen Bar van Rotterdam en Ter Schure van Den Bosch heb ben "van harte" hun steun toege zegd. "Ik hoop dat ze zullen mee doen en dat hun steun niet be perkt blijft tot de aanbeveling", aldus A. Ruiter, leider van de Wil- librordusgemeenschap. Vorige week hebben de organi saties van Gereformeerde Bonds- signatuur in de Hervormde Kerk opgeroepen tot voorbede in de kerkdienst van afgelopen zondag om "de Schepper van alle leven te vragen te verhinderen dat het wetsvoorstel wordt aangeno- Lijmpoging Op initiatief van de afdeling Kampen zal volgende week een poging worden ondernomen om de breuk in het bestuur van de vredesbeweging ICTO te lijmen. Dan vergadert het landelijk be stuur, dat zaterdag op de vergade ring van de verenigingsraad vier leden verloor nadat al eerder de voorzitter was opgestapt. Dit heeft N. de Jong, directeur van het ICTO-bureau te Hoogeveen, medegedeeld. De afgetreden secretaris, F. J. P. Beugelsdijk te Enschede, zegt dat de vier bereid zijn te praten. "Er gaat mij niks boven het IC TO". De vergadering kan volgens hem aanleiding zijn tot een her stel van de breuk. Maar dan moet er op 3 mei wel water bij de wijn worden gedaan. Het breekpunt was de zaterdag aangenomen begroting. Daarbij werd besloten het bureau te handhaven en De Jong niet te ontslaan. De afgetreden bestuurs leden menen dat het geld nuttiger aan de beïnvloeding van de pu blieke opinie kan worden be steed. De financiële situatie van het ICTO is niet zorgwekkend, laat staan alarmerend, zegt De Jong, indertijd de eerste voorzitter van het ICTO. De vereniging moet wel de vinger aan de pols houden. Volgens hem is opheffen van het bureau fataal voor het ICTO, om dat dit juist de spil van alle ICTO- activiteiten is. Vietnam Als eerste hulpwerkorganisatie uit de Verenigde Staten is het doopsgezinde MCC uitgenodigd de werkzaamheden in Vietnam te hervatten. Het Vietnamese minis terie van buitenlandse zaken heeft het MCC gevraagd in de hoofdstad Hanoi een bureau te openen. MCC-werkers bleven nog twee jaar in Vietnam nadat in 1973 de Amerikaanse troepen het land hadden verlaten. Sindsdien geeft het MCC, dat vanaf 1954 in Viet nam werkzaam was, jaarlijks on geveer een miljoen gulden voor materiële hulpverlening en ont- wikkelingsprojekten. De direc teur van het MCC-programma voor Vietnam, Stan Reedy, woon de tot dusver in Bangkok, Thai land, van waaruit hij maandelijks Vietnam bezocht. "Uw organisatie heeft geduren de vele jaren een verzoenende rol tussen het Vietnamese en het Amerikaanse volk gespeeld", zei Dang Nghiem Bai van het Vietna mese ministerie van buitenlandse zaken kortgeleden tegen een MCC-delegatie. "Op grond daar van hebben wij het belangrijke besluit genomen een MCC-kan- toor in Hanoi toe te laten". Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Amsterdam-Watergraafsmeer (part-time) B. A. Venemans Lely stad (herv./geref), te Appelscha (toezegging) R. C. E. Lafeber Em- mer-Compascuüm, te Bedum en Onderdendam (toezegging) J. Verdijk Westerlee, te Herwijnen F. Wijnhorst Ochten, te 's-Gra- venhage C. Schakel Oud-Beijer- land (deelgem. Ontmoetingskerk) (part-time), te Nieuwe-Pekela U. W. van Slooten Renswoude, te Zevenaar L. den Besten Lemeler- veld. Gereformeerde Kerken: be noemd tot geestelijk verzorger van Het Dorp te Arnhem, per 1 augustus a.s. (part-time) drs. M. H. Leistra Exmorra en Allinga- wier en Gaast en Ferwoude (part time) (herv.-geref. federatie). Geref. Kerken vrijgemaakt: be roepen te Bruchterveld drs. A. S. de Vries kand. Kampen, te Bun schoten-West H. M. Smit Uit- huizermeeden. Christelijke Geref. Kerken: Be roepen te Rotterdam-West L. W. van der Meij Alphen aan den Rijn. Doopsgezinde Broederschap: Beroepen te Bolsward, Hinde- loopen, Makkum en Workum (Kustcombinatie) mevr. L. van Wijk-Hoekstra, pastoraal werk ster Damwoude. IKV Sassenheim. De IKV- kern Sassenheim houdt aan staande zondag een bezinnings- samenkomst in het gebouw van de Nederlandse Protestanten bond. Doel is elkaar te bemoedi gen in het vredeswerk, Aanvang is vier uur. Kerkgeschiedenis. Neder land is een vereniging rijker: in Gouda is de vereniging voor Ne derlandse Kerkgeschiedenis op gericht. In een samenleving die steeds minder van het kerkelijk leven begrijpt en steeds minder van de geloofstaal verstaat, kan kerkhistorisch werk alleen vruchtbaar zijn in de ontmoeting met geïnteresseerden, zo vinden de initiatiefnemers. Voorzitter van het voorlopig bestuur is dr. H. ten Boom. Tsjechoslowakije. Het Vati- caan en de Tsjechoslowaakse re gering zijn het erover eens dat de benoeming van nieuwe bisschop pen in Tsjechoslowakije "drin gend nodig" is. Op dit moment zijn in dat land tien van de dertien bisschopszetels onbezet.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2