LEIDSCH DAGBLAD Maas steeds vuiler Doodstraf voor bom in vliegtuig KOFFIE MET BALANCE cn Waterleidingbedrijven luiden alarmklok Westduits elftal uit hotel gejaagd na bommelding Werkgever mag geen aids-lijder ontslaan Takeshita treedt af wegens aandeel in Recruit-schandaal 9.99 Bus, trein en tram tot 1991 niet duurder Provincie sluit bejaardentehuis Houtrust DINSDAG 25 APRIL 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38917 Prijs fl. 1,25 Hasj onder auto DORDRECHT (GPD) - Een tas bevestigd tussen de achterassen van een Engelse vrachtwagen heeft gisteren voor de nodige consternatie in Dordrecht ge zorgd. Politie, brandweer, GGD en de Explosieven Opruimings dienst (EOD) kwamen in actie omdat werd vermoed dat er een bom in de tas zat. De vrachtwa gen stond geparkeerd in de buurt van het chemisch bedrijf AKZO. De tas bleek geen bom te be vatten, maar 5,5 kilo hasj. De chauffeur van de vrachtwagen, een 43-jarige man uit Manches ter, ontdekte de tas toen hij de spanning van de banden wilde controleerde. Hij waarschuwde daarop de politie. PPR stapt uit 'klein linies'-overleg DEN HAAG (ANP) - Het PPR-partijbestuur stapt uit de besprekingen met PSP en CPN over een gemeenschappelijke lijst bij de kamerverkiezin gen volgend jaar. Volgens de Radicalen lopen de meningen te veel uiteen. De PPR wil een groen-progressief alternatief voor kabinetsbeleid en de PvdA met een eigen politieke uitstraling. Met name de CPN is vooral gericht op behoud van de eigen identiteit, al dus het partijbestuur. Daarentegen wil de PPR alleen een gemeenschap pelijke lijst als dat betekent dat de deelnemende partijen uiteindelijk be reid zijn op te gaan in een nieuwe politieke groepering. De 27-jarige Noordkoreaanse Kim Hyon-hui hoorde vanochtend met i hoofd het vonnis aan. SEOUL (GPD/DPA/Rtr.) - Een Zuidkoreaanse rechtbank heeft vandaag een Noordkoreaanse vrouw ter dood veroordeeld wegens medeplichtigheid aan het opblazen van een Zuidkoreaans passagiers vliegtuig, anderhalf jaar geleden. Alle 115 inzittenden van het toestel van Korean Airlines kwamen daar bij om het leven. De 27-jarige Kim Hyon-hui be kende dat zij en de 70-jarige Kim Seung-il, in opdracht van het com munistische Noordkorea, explosie ven hadden geplaatst aan boord van het toestel. Het toestel ontplofte in de lucht, toen het de kust van Bur ma naderde op een vlucht van Bag dad naar Seoel. De twee, die op valse Japanse paspoorten reisden en. zich uitga ven voor vader en dochter, werden in Bahrayn gearresteerd een deden een poging tot zelfmoord. De man overleed na het innnemen van een cyaankali pil, maar de vrouw over leefde de zelfmoordpoging. Zij werd daarop aan Zuidkorea uitgele verd. Volgens Kim had de zoon van de Noordkoreaanse leider Kim II- sung, Kim Jong-il, haar opdracht, gegeven het vliegtuig op te blazen. Het was de bedoeling dat de bom aanslag gevoelens van onveiligheid rond de Olympische Spelen van 1988 in Seoul zou aanwakkeren en landen ervan zou weerhouden teams te sturen. Noordkorea wijst elke beschuldiging van de hand. Waarnemers in Zuidkorea ver wachten dat de vrouw gratie zal krijgen, omdat zij in de opvatting van de Zuidkoreaanse autoriteiten een .willoos werktuig' in handen van haar Noordkoreaanse op drachtgevers is geweest BELASTINGFRAUDE - Na een aantal functionarissen van de libe rale FDP is penningmeester Wal- ther Leisier Kiep van de christende mocratische CDU van bondskanse lier Kohl vandaag officieel in be schuldiging gesteld wegens belas tingfraude Af en toe regen Veel bewolking. Af en toe regen. Mini mumtemperatuur ongeveer 5 graden. Middagtemperatuur rond 9 graden. Noordelijke wind, overwegend matig, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig. In het zuidoosten van het land vannacht weinig wind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: af en toe zon en overwegend droog. Middagtempera tuur oplopend van ongeveer 9 graden naar rond 14 graden. In de nacht eerst nog plaatselijk vorst aan de grond. Woensdag 26 april zon op: 06.20 uur, zon onder: 20.56 uur; maan op: 02.20 uur. maan on der: 08.54 uur. Waterstanden te Katwijk hoog water: 07.00 en 19.29 uur; laag water: 03.07 en 15.06 uur. BRUSSEL (ANP) - De vervuiling van de Maas neemt steeds ernstiger vormen aan. De drinkwatervoorziening voor 5 miljoen Nederlanders en Belgen komt in gevaar. Dit vraagt om dringende maatregelen. De produktie van, de handel in en het gebruik van uiterst schadelijke, moeilijk afbreekbare stoffen moeten worden verboden. Met die mededelingen luidden 13 waterleidingbedrijven in Neder land en België vandaag in Brussel de alarmklok. Uit een onderzoek naar de kwaliteit van het Maaswater blijkt dat het aantal verontreinigin gen dat de grenswaarden over schrijdt, sterk toeneemt. Begin vorig jaar deden de water leidingbedrijven al een dringend beroep op ruim 1200 lagere en hoge re overheden in Frankrijk, Neder land en België maar het onderzoek toont aan dat de overheden sinds dien niets hebben gedaan. De vervuiling van de Maas heeft in België ongekende vormen aange nomen. In het Nederlandse stroom gebied treedt enige verbetering op. Tussen Namen en Luik wordt nog veel ongezuiverd afvalwater op de Maas geloosd. Daarbij spannen de rioolafvoeren van de stad Luik en enkele industrieën de kroon. De rivier wordt daardoor in toenemen de mate belast met ammonium, fos faat, koolwaterstoffen en faecale bacteriën. De stank wordt steeds er ger. WASSENAAR - Het Westduit- se voetbalteam moest gister avond laat een half uur Auber- ge De Kieviet in Wassenaar verlaten na twee valse bom meldingen. De telefoontjes kwamen rond 11 uur binnen bij het Sijthoff-krantenconeern in Rijswijk en de ANP-redac- tie in Den Haag. De opbeller deed zich voor als RAF-sympathisant en liet weten dat om half twaalf een bom zou ontploffen in het sjie- ke Wassenaarse hotel-restau rant aan de Stoeplaan. De gealarmeerde Wasse naarse politie stuurde direct bomverkenners naar De Kie- viet en besloot, in verband met de korte tijd die nog restte, het hele hotel-restaurant te ont ruimen. Ze deed dat in overleg met de directie en vertegen woordigers van het Westduitse elftal Om 23.26 uur stond iedereen op straat. De Westduitsers gin gen naar hun eigen bus die bij het hotel stond geparkeerd. Toen om half twaalf niets ex plodeerde, gingen bomverken ners verder met hun vergeefse speurtocht. Om tien voor twaalf konden de Duitsers weer naar binnen. Vannacht gebeurde er verder niets. De politie houdt rekening met een macabere grap. Een voetbalfanaat zou de 'Mannschaft' hebben willen storen in de voorbereiding op de belangrijke wedstrijd van morgenavond tegen Oranje. Ploegleider Franz Becken- bauer noemde het schamper een 'gezellig uitstapje'. Zijn mannen zouden niet erg van de bommelding zijn geschrokken. Het Duitse elftal had gister avond in het Feyenoordsta- dion geoefend en pas om streeks 22.00 uur gegeten. Sommigen werden net gemas seerd. (pagina 17: Libregts zet winst voorop) Schadelijke polycyclische aroma tische koolwaterstoffen in het water zijn afkomstig van onder andere de cokes-ovens bij Charleroi en Luik. De belasting van de Maas met de zware metalen lood en cadmium is de afgelopen 10 jaar nog niet zo hoog geweest. De waterleidingbedrijven stellen daarvoor het zinkelektrolysebedrijf in Ehein verantwoordelijk. Bij Luik wordt veel olie illegaal geloosd. Buschauffeurs: niet met reclame rijden voor leger UTRECHT (ANP) - Enkele tien tallen chauffeurs van de streek- vervoeronderneming Centraal Nederland hebben bezwaren te gen een wervingscampagne voor de Koninklijke Landmacht op de achterruiten van bussen. Met steun van de Vervoersbond FNV weigeren zij bussen te be sturen die zijn voorzien van re clame voor een baan in het leger. De CN-directie heeft toegezegd dat de chauffeurs hun werk kunnen doen op bussen die niet zijn voorzien van de gewraakte teksten. Vorige week werden 75 van de 600 bussen van CN voorzien van de wervende teksten. De eerste proef levert 15.000 gulden op. „Die campagne is een aantal chauffeurs in het verkeerde keelgat geschoten", aldus FNV- woordvoerder Duijm. "Het zou het busbedrijf sieren als het van tevoren zou overleggen over zul ke gevoelig liggende zaken". CN-directeur mr. Rensema is dat niet van plan: „Maar we zul len het in het vervolg wel bij on ze overwegingen betrekken". DEN HAAG (ANP) - Werkgevers mogen seropositieve of aan aids lij dende werknemers niet ontslaan, of iemand bij een sollicitatie weigeren wanneer hij of zij seropositief is. Dat hebben de staatssecretarissen De Graaf (sociale zaken) en Dees (volksgezondheid) gisteren in een brief aan de Tweede Kamer ge schreven. In een normale werksituatie is er geen gevaar voor besmetting en er zijn al evenmin banen waarbij al-, leen het dragen van het aids-virus een beletsel is. Ook niet in de ge zondheidszorg, waar de besmet tingsrisico's groter zijn dan in ande re sectoren. De Graaf stelt daarom dat sollicitanten niet hoeven te ant woorden op vragen over seropositi viteit en al evenmin hoeven mee te werken aan een aids-test. Als de sol licitant al aids heeft, dan moet hij of zij dat wel bij de solliciatie vertellen. De ziekte mag echter geen reden zijn om hem niet aan te nemen. Krijgt een seropositieve werknemer aids, dan moet hij worden behan deld als iedere andere zieke werk nemer. Dat betekent onder meer dat hij gewoon recht heeft op zie kengeld. Een ambtelijke werkgroep heeft gisteren in een rapport gesteld dat medische keuring van sollicitanten überhaupt in veel gevallen onge wenst is. Dat zou alleen moeten ge beuren wanneer het werk risico's voor de gezondheid van de betrok kene of diens omgeving met zich meebrengt. Bovendien moet de test zijn toegesneden op de functie. Een aids-test hoort daar volgens de amb tenaren in elk geval nooit bij. Het kabinet zal na commentaren van werkgevers, werknemers, artsen en verzekeraars een standpunt inne- De Japanse premier Takeshita schudt de hand van zijn voorganger Nakasone (rechts) met wie hij een gesprek had direct na de bekendma king van aftreden. (foto ap> Drie pakken Perla Mild koffie, snelfiftermaling, coffeïnevrij. Nil van 11.22 voor TOKYO (GPD/Rtr/DPA/ANP) - De Japanse premier Takeshita treedt af in verband met het Recruit omkoopschandaal. Na een kabi netszitting zei Takeshita vanoch tend op een persconferentie in Tokyo met zijn aftreden de verant woordelijkheid op zich te nemen voor het schandaal. Takeshita verklaarde dat het schandaal een ernstige crisis heeft veroorzaakt en hij bood het volk zijn 'diepste verontschuldiging' hiervoor aan. Zijn ontslag gaat niet onmiddellijk in, maar pas wanneer het parlement de begroting voor dit jaar heeft aangenomen. Dat is waar schijnlijk later deze maand of begin Met 10 cups Balance |t.w.v. 1.151 GRATIS.** Aanbieding Is geldig t/m zaterdag 29 april a.s. Zolang de voorraad strekt Of de helft van de winkelwaarde contant Albert Heijn. Per traditie gebrand op koffiekwaliteit. Zoöloog ontdekt sporen zeldzame neushoornsoort NEW YORK (AP) - Een Ameri kaanse zoöloog, Schalier, heeft tijdens een expeditie in Viet nam een dood exemplaar van de Javaanse neushoorn aangetrof fen, en verse sporen van een kennelijk nog levend dier. Hij gaat ervan uit dat de kolonie slechts 10 tot 15 dieren telt. De neushoorns blijken tientallen ja ren van oorlog en ontbladering te hebben overleefd. Tot nu toe dacht men dat deze soort in de jaren zestig in Vietnam was uit gestorven, en dat er nog zo'n 50 dieren op het westelijk uiteinde van Java leefden. stemmen wanneer Takeshita af treedt. Ook wil zij, dat ex-premier Nakasone in het parlement ver schijnt en opening van zaken geeft over zyn relatie met Recruit. De reis die de premier zaterdag maakt langs vijf Zuidoostaziatische lan den gaat wel door. Als mogelijke opvolger is getipt de voorzitter van de regerende Li berale Democratische partij, Masayoshi Ito (75), een voormalige minister van buitenlandse zaken. In de top van de LDP is Ito een van de weinigen die niet zou zijn besmet door het Recruit-omkoopschan- daal. Premier Takeshita gaf twee we ken geleden in de begrotingscom missie in het parlement toe, dat tus sen 1985 en 1987 zijn politieke steungroepen in de partij en naaste medewerkers meer dan een miljoen Amerikaanse dollars hebben ont vangen van Recruit, een bedrijf dat actief is in de uitgeverij, informatie sector en in onroerend goed. Hij ontkende echter de wet te hebben overtreden. De effectenbeurs in Tokyo rea geerde vandaag positief op de aan kondiging van het aftreden van pre mier Takeshita. Handelaren waren opgelucht dat nu eindelijk schoon schip werd gemaakt in het al negen maanden slepende Recruit-schan daal. DEN HAAG (ANP) - Strippenkaar ten, abonnementen en treinkaartjes blijven dezelfde prijzen houden tot in elk geval 1 januari 1991. Minister Smit (verkeer) heeft dit met haar collega Ruding (financiën) afge sproken. Volgens het regeerakkoord uit 1986 zou minister Smit het open baar vervoer volgend jaar voor 39 miljoen gulden bezuinigingen moe ten opleggen. Die afspraak hoeft minister Smit niet meer na te ko men. Er is het kabinet veel aan gele gen om het gebruik van het open baar vervoer te verhogen. De bewindsvrouw moet wel de helft van het bedrag dat zij tegoed heeft van de openbaar-vervoerbe drijven aan minister Ruding geven. In februari kwam zij in het nieuws met het bericht dat de Tweede Ka mer wilde weten waar zij enkele honderden miljoenen guldens had gelaten. Het bleek om 316 miljoen te gaan die de openbaar-vervoerbedrijven sinds 1982 hadden overgehouden van de bijdragen die de minister hen elk jaar geeft. Dat geld staat nog op de bankre keningen van de vervoerbedrijven. Ruding heeft nu 156 miljoen gulden hiervan opgeëist. De andere 160 miljoen mag minister Smit gebrui ken voor een financiële slooprege- ling voor binnenschippers. Zij moet dit bedrag overigens later weer voor het openbaar vervoer inzetten. De schippers moeten het geld terugbe talen. Voor steekpartij oud en nieuw 7,5 jaar cel DEN HAAG (ANP) - Een 24-jarige Hagenaar is vanmorgen veroor deeld tot 7,5 jaar. cel wegens het neersteken van een 29-jarige stad genoot tijdens de jaarwisseling. De laatste had twee vriendinnen van hem als bloedhoeren betiteld en ge dreigd hen op een kerstbomenvuur te gooien. De verdachte had cocaïne ge bruikt en had daardoor last van ach tervolgingswaanzin. Hij dacht dat het slachtoffer een vuurwapen droeg en stak hem neer toen hij dacht dat hij dat wilde pakken. Bij onderzoek bleek het slachtoffer geen wapen te hebben. Toen de rechter het waarom van het vonnis uit de doeken wilde doen, liep de verdachte weg. Personeel maakt melding van wantoestanden HAARLEM (GPD) - De provincie Noord-Holland gaat het Haarleipse bejaardentehuis Houtrust op korte termijn sluiten na de schokkende resultaten van een onderzoek van de inspectie voor verzorgingshui zen. Er is onmiddellijk een opna mestop ingesteld en de directrice wordt ontslagen. In het Haarlemse tehuis verblijven circa 40 zwaar de mente bejaarden. het tehuis vier jaar geleden van de ting schakelde daarop de inspectie twee toenmalige eigenaressen. De- in. Het onderzoek bevestigt de be zen behielden samen de leiding. La- richten: de hygiëne is volstrekt on- ter vertrok één van hen. De overblij- voldoende, het personeelsbeleid is vende directrice kwam in februari slecht en het verpleegkundig han- in opspraak toen ze een kort geding delen onzorgvuldig. Bovendien zijn aanspande tegen het stichtingsbe- provinciale voorschriften niet seri- stuur. eus genomen, aldus het rapport. De stichting had de vrouw op Gedeputeerde Staten hebben de non-actief gesteld, nadat personeel adviezen van de inspectie inmid- van het tehuis alarm had geslagen dels overgenomen. Houtrust was al De stichting De Zonnehof kocht wegens wantoestanden. De stich- opgenomen in een provinciaal slui tingsplan, maar moet nu op korte termijn dicht. Bejaarden mogen er niet meer worden opgenomen. Tot het moment van sluiting zal de in spectie een verscherpt toezicht uit- In een eerste reactie zegt alge meen directeur Roell van De Zon nehof de kritiek in grote lijnen te delen. Overigens is er volgens hem sinds het op non-actief stellen van de directrice veel ten goede veran derd. De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis m de bus! per maand* 24.45 per kwartaal 72.40 per halfjaar 144.80 per |aar 275.70 alleen via automatische betaling) s v p. uw voorkeur aankruisen Naam: Adres: Pc/Wnpl.: Tel.:(i vm. bezorging) Opsturen naar: LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1