EDEN_ TAD Advocaten beginnen nog voorzichtig met reclame 'Hier moet een dikke streep onder Kort geding aandeelhouders Brill tegen commissarissen Buurt maakt alternat plan Gemeente-archief LEIDSCH DAGBLAD RESTAURATIE AAN OOSTDWARSGRACHT irf Expositie 'Afval en Milieu' s DINSDAG 25 APRIL 1989 Slepend conflict bij Leiclse drukkerij LEIDEN - De Leidse gemeenteraad heeft gisteravond ingestemd met de noodzakelijke voorbereidingen voor de uitbreiding van het Ge meentelijke Archief aan de Vliet en de Boisotkade, ondanks de grote bezwaren van de buurt. Op het laatste moment had de bewoners- groep Vliet en omgeving een brief aan de gemeenteraad gestuurd met het verzoek voorlopig geen besluit te nemen over de procedure. De buurt is tegen het 4,5 miljoen gul den kostende bouwplan en heeft aangekondigd met een alternatief plan te komen. Met PvdA-raadslid L. Beijen be toogde dat het beginnen van de pro cedure niet betekent dat de ge meenteraad akkoord is met het bouwplan. Maar wethouder M. van der Molen (PvdA/ruimtelijke orde ning) benadrukte dat zowel de com missie ruimtelijke ordening als de commissie volkshuisvesting en- LEIDEN - Een aantal advoca ten en advocatenkantoren in deze regio heeft een voorzichtig begin gemaakt met adverteren. In deze krant verschijnen van daag advertentie-pagina's, waarop enige advocaten uit de Leidse en Alphense regio en de duin- en bollenstreek zich be kend maken aan het publiek. Advocaten hebben sinds 1 janu ari van dit jaar meer mogelijk heden gekregen om voor zich zelf reclame te maken. Volgens mr. A.H. Spijker - hij is lid van een werkgroep die zich binnen de Nederlandse Orde van Advoca ten bezighoudt met publiciteit en partner in het Leidse advocaten kantoor Geelkerken en Linskens - Verkoopster krijgt slaag LEIDEN - Een 28-jarige Voorscho tenaar heeft gisteren een verkoop ster van een supermarkt aan de Co- betstraat geschopt en geslagen, na dat hij door haar was betrapt op winkeldiefstal. De man had acht zeemleren lappen bij zich gestoken. De ondernemer heeft de man gegre pen en aan de politie overgeleverd. De verkoopster liep licht letsel en enkele blauwe plekken op. Zes jaar cel voor doden van Leidenaar DEN HAAG/LEIDEN - De recht bank in Den Haag heeft vanmorgen een 28-jarige inwoner van Leiden veroordeeld tot een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van zes jaar. De rechtbank achtte bewezen dat hij begin januari van dit jaar zijn 29- jarige stadgenoot J. Kapteijn met messteken van het leven heeft be roofd. De officier van justitie eiste twee weken geleden een celstraf van ze ven jaar. Zijn eis om een schadever goeding van 1500 gulden waarvan een deel van de begrafeniskosten konden worden betaald, wees de rechtbank af, omdat de wet hier voor geen regeling kent. De verdachte kwam op 4 januari naar het huis van een vrouw aan de Waardgracht van wie hij nog 200 gulden kreeg. De vrouw kwam, even later gevolgd door Kapteijn, naar beneden. De lezingen lopen vanaf dat moment uiteen. Volgens de inwoner van Leiden zou Kap teijn hem hebben geslagen en ont stond er een schermutseling waar bij een mes van verdachte in de buik van het slachtoffer terecht kwam. De vrouw had een andere verkla ring. De inwoner van Leiden zou Kapteijn op de borst hebben getikt waarna het slachtoffer een klap uit deelde. Er ontstond een vechtpartij die stokte toen Kapteijn naar bin nenliep, gevolgd door de verdachte. Hij zou hem plotseling in de buik hebben gestoken en dat enkele ma len hebben herhaald, zo wees sectie uit. thousiast hebben gereageerd op het bouwplan. Inmiddels hebben honderdzestig omwonenden hun handtekening onder het protest gezet. Het bouw plan is te massaal. De hoogte en het ontbreken van een schuine kap "zal het beeld van het kleinschalig en beschermd stadsgezicht belangrijk verstoren", staat in de brief van de bewoners aan de raad. Zij wijzen de raadsleden erop dat er een alterna tief plan is gemaakt, dat aanstaande vrijdag wordt gepresenteerd ter ge legenheid van het 12,5 jarig bestaan van de wijkvereniging Pieters- en Academiewijk. Volgens de bewoners voldoet het alternatief aan het bestemmings plan in tegenstelling tot het voorstel dat nu ter tafel ligt. Bovendien komt het overeen met de wensen van het Gemeentelijk Archief en krijgt dat zelfs meer werkruimte. is Hfet de eerste keer dat advocaten in deze regio op een dergelijk ma nier naar buiten treden. "Enige ad vocaten hebben eerder al geadver teerd in speciale, op ondernemers gerichte bladen. Het is echter de eerste keer dat men hier in een dag blad reclame maakt". pijker spreekt overigens van een aarzelende aanpak. "Ik heb enkele advertenties gezien die collega's willen publiceren. Volgens mij vol doen ze nauwelijks aan de primaire eisen die aan reclame worden ge steld. De meesten volstaan met hun naam en telefoonnummer. Er wordt vrijwel niet uitgelegd wat ze doen, voor wie ze er zijn, welke tarieven ze berekenen en dergelijke. Als recht zoekende doe je met dit soort adver tenties niet veel, denk ik". "De meesten kijken een beetje de kat uit de boom. Niemand heeft nog ervaring met dit soort zaken. Men probeert wat, op een rustige manier, en wacht af hoe dat uitpakt. Nie mand schrijft: neem ons, want onze echtscheidingen zijn de beste. Mis schien dat de advertenties later wat LEIDEN - In de Oranjerie van de Hortus Botanicus is van 2 mei tot 25 juni een tentoonstelling te zien over 'Afval en Milieu'. Aan leiding hiervoor is het 75-jarig be staan van de afdeling Reiniging, Havens en Warenmarkten van de gemeente Leiden. Op de expositie is het ontwerp te zien van de nieuwe Leidse vuil verbrandingsinstallatie die bin nen enkele jaren de oude moet vervangen. Voorwerpen en foto's geven een historisch overzicht van de manier waarop 'net afval in de loop der jaren werd verzameld (van bakfiets tot groene afvalcon tainer). Ook geeft de tentoonstel ling een beeld van de enorme hoe veelheden afval die de mens pro duceert en hoe dit in Leiden wordt verwerkt. Een aantal milieugroepen laat hun visie zien op het thema afval. Zo laten het IVN en de afdeling milieu-educatie van de gemeente Leiden zien hoe de consument bewuster met produkten kan om gaan waardoor minder afval wordt geproduceerd. Het Cen trum voor Milieukunde van de Leidse universiteit toont hoe de agressiever zullen worden. Hoewel, in Engeland, waar advocaten al en kele jaren geleden toestemming hebben gekregen om te adverteren, is het allemaal uiteindelijk heel keu rig gebleven". De verschillende advertenties zijn door de advocatenkantoren af zonderlijk geplaatst. Van onderling afgesproken richtlijnen is op dit moment nog geen sprake. Evenmin hebben de advocaten in deze regio plannen op stapel staan om geza menlijke advertentiecampagnes te "Misschien dat deze advertentie pagina daartoe de aanzet is", stelt Spijker. "Er zijn nog geen gesprek ken over gevoerd en nog geen idee ën over ontwikkeld. Wellicht komt dat na deze campagne op gang. In andere regio's zijn advocaten daar overigens al wat verder mee. In de regio rond Almelo zijn advocaten bijvoorbeeld gezamenlijk adverten tiecampagnes begonnen die spe ciaal op het bedrijfsleven zijn ge richt. Dat zouden we hier ook kun nen overwegen". leefruimte van tal van diersoorten en plantenvegetaties wordt be dreigd door een toenemende 'consumeringsdruk', zoals het aanleggen van wegen. Dat afval niet alleen een probleem naast de deur is, belicht Greenpeace vanaf 18 mei met een expositie over het afvalprobleem bij de onderzoeks- kampen op Antartica. De tentoonstelling valt binnen de activiteiten rond de honderd ste uitzending van het NCRV- programma 'Ja Natuurlijk'. Het IVN organiseert daarom op zon dag 7 mei van 10.00 tot 14.00 uur natuurwandelingen in de Leidse binnenstad. Gidsen leiden groe pen van ongeveer 15 personen ge durende twee uur door de stad en vertellen over Leidens ontstaans geschiedenis aan de hand van na tuurlijke overblijfselen als oude grachten en vegetaties (start bij de Oranjerie). Wie de wandeling zonder gids wil maken, kan op 4,5 en 6 mei een schriftelijke wandel route afhalen bij de portier van de Hortus. De expositie is te zien maandag tot en met zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. LEIDEN - "Hier moet een dikke streep onder. Er moeten lessen voor de toekomst uit worden getrokken en we moeten zorgen dat de proble men bij het Stadsbouwhuis zo snel mogelijk worden verholpen", zo be toogde PvdA-wethouder D. Tesse- laar (volkshuisvesting) gisteravond tijdens de vergadering van de ge meenteraad bij de behandeling van het krediet dat nodig is voor het op knappen van het Stadsbouwhuis. De wethouder benadrukte dat er' voor, tijdens en na de realisatie van het Stadsbouwhuis, eind jaren ze ventig, forse fouten zijn gemaakt. Eerder had het CDA-raadslid W. Hettinga al de gang van zaken fors bekritiseerd. Hettinga wilde weten LEIDERDORP Indien daar voor genoeg belangstelling be staat, wordt in september een cur sus begonnen voor herintredende operatiekamer-assistenten (ok- assistenten). Het initiatief hier voor komt van G. Van Eeden, hoofd personeelszaken van het Elisabethziekenhuis in Leider dorp. Hij wil een dergelijke cur sus in het leven roepen omdat er naar zijn mening een tekort is aan mensen die voor deze functie zijn opgeleid. De cursus richt zich op vrou wen die in het bezit zijn van een officieel erkend Nederlands Zie kenhuis Raad-diploma (NZR-di- ploma) en de afgelopen 8 tot 10 jaar niet meer in deze functie ge werkt hebben. Belangstellenden kunnen gratis deelnemen aan de cursus omdat die bij een deelne mertal van 20 door de verschillen de arbeidsbureaus wordt gefinan cierd. Op initiatief van Van Eeden is een samenwerkingsverband tot stand gekomen om voor het te- LEIDEN - Aandeelhouders van de Leidse drukkerij voorheen E.J. Brill eisen in een kort ge ding dat de uitslag van een stemming tijdens de aandeel houdersvergadering van 6 april ongedaan wordt gemaakt. Het kort geding vloeit voort uit een al geruime tijd durend conflict tussen een groep aandeelhou ders en de raad van commissa rissen van het bedrijf. Het ge ding speelt op 11 mei voor de president van de Haagse recht bank. De aandeelhouders hebben begin april geprobeerd de raad van com missarissen met een motie van wan trouwen naar huis te sturen. Die motie haalde geen meerderheid doordat de Stichting Luchtmans wie verantwoordelijk was voor de nasleep van het bouwschandaal. Hettinga wees erop dat tijdens de afhandeling zowel wethouder J. Fa se als P. Bordewijk bij de zaak be trokken was. Het feit dat de ge meente met wisselende mensen de onderhandelingen voerde, had vol gens hem de zaak geen goed ge daan. Hettinga meent verder dat IBB Kondor wel degelijk verantwoorde lijk kan worden gesteld voor het tochtende en lekkende Stadsbouw huis, waarin de gemeente nu ander half miljoen moet investeren om de gebrekken te verhelpen en om het pand te isoleren. De bouwer zat na melijk ook in het bouwteam en was Cursus voor herintredende operatiekamer assistenten kort aan ok-personeel een oplos sing te vinden. Dit samenwer kingsverband bestaat uit arbeids bureaus en ziekenhuizen uit de steden Haarlem, Leiden, Alphen en Gouda. Verschillende van de ze ziekenhuizen hebben momen teel al een tekort aan operatieka mer-personeel of vrezen een te kort op korte termijn. Van Eeden is van mening dat er door de bezuinigingen de afgelo pen jaren te weinig ok-assisten- ten zijn opgeleid. Meer assisten ten opleiden is één mogelijkheid. "Het probleem is evenwel dat de aan de stemming deelnam. Deze stichting, waarin een groot deel van de aandelen van Brill is onderge bracht, is bedoeld om 'vijandige' overnames van de drukkerij te voorkomen. Volgens de aandeelhouders mag de stichting alleen worden inge schakeld als er inderdaad een vijan dige overname dreigt. Ze vinden dat de organisatie zich niet met het beleid zelf mag bemoeien, en me nen daarom ook dat deze bij 'nor male' aangelegenheden zich van stemming dient te onthouden. Van daar ook dat ze de president van de Haagse rechtbank vragen de stem men van de stichting, uitgebracht tijdens de vergadering van 6 april, ongeldig te verklaren. Mevrouw M. de Jongh uit Rotter dam, die het kort geding namens de daardoor nauw betrokken bij de re alisatie. Volgens Hettinga zou de gemeen te Leiden in de toekomst meer toe zicht moeten uitoefenen dan bij het Stadsbouwhuis het geval is ge weest. De architect volgde de bouw deels vanaf zijn ziekbed, terwijl de opzichter nog twee klussen in de ga ten moest houden. Bovendien zou de gemeente niet moeten aarzelen kennis in te huren als die in eigen huis niet aanwezig is. En verder zou er iemand verantwoordelijk moeten zijn voor de bouw. Wethouder Tesselaar kon zich vinden in de lessen die Hettinga had getrokken, maar wilde niet ingaan op de rol die afzonderlijke wethou- opleiding hiervoor drie jaar duurt. Momenteel zijn er in de re gio Leiden 22 mensen in de exa menklassen voor ok-assistenten, terwijl er in dezelfde regio 23 va catures zijn. Toch is dat te weinig, want het aantal vacatures neemt toe doordat mensen onverwacht vertrekken", aldus de initiatief-- Hij heeft zioch dan ook gericht op de mogelijkheid vroegere ok- assistenten te laten herintreden. Wanneer dat lukt, kan snel aan de vraag worden voldoen. De herin- tredingscursus, die in september in het Academisch Ziekenhuis in Leiden zou moeten beginnen, duurt in totaal zo'n viereneenhal- ve maand waarin 150 theorie-les sen gegeven worden. Aanstaande zondag om 16.15 uur is er op Nederland 1 een pro motiefilmpje te zien over de plan nen. Belangstellenden kunnen contact opnemen met de centrale meldpost, Simon Smitweg 2, 2353 GA Leiderdorp, telefoon 071- 454108. ontevreden aandeelhouders heeft aangespannen, vraagt de rechter verder te verbieden dat Luchtmans in de toekomst nog een keer wordt gebruikt voor beleidszaken. Ze eist daarbij een dwangsom van 50.000 gulden voor elke keer dat Lucht mans deze bepaling overtreedt. De aandeelhouders van Brill wil len de raad van commissarissen weg hebben omdat die zich volgens hen schuldig heeft gemaakt aan 'vérgaand amateurisme'. Ze wrijven de commissarissen onder meer de slechte resultaten aan die het be drijf de afgelopen paar jaar heeft ge boekt. Verder zijn de aandeelhou ders verbolgen over het feit dat de commissarissen een rapport van or ganisatiedeskundige C. de Koning over het bedrijf niet openbaar wil len maken. Dat rapport was voor di recteur Backhuys mede aanleiding bij dit bedrijf te vertrekken. Al eerder probeerden de aandeel houders de commissarissen naar huis te sturen. Dat kon toen niet omdat het functioneren van de commissarissen op dat moment niet op de agenda stond, en dus for meel niet aan de orde kon komen. Korte tijd later belegden de aan deelhouders een nieuwe vergade ring, waarop de commissarissen de motie van wantrouwen met hulp van de Stichting Luchtmans torpe deerden. Agressieve treinreizigers LEIDEN - Op een perron van het Leidse station ontstond gisteroch tend een felle schermutseling tus sen twee Amsterdammers en twee agenten. De twee mannen, 18 en 27 jaar oud, zaten in de trein zonder plaatsbewijs. Zij bedreigden in de trein de conducteuren. Bovendien had het tweetal een valse naam op gegeven. Een van de politie-agenten die het tweetal stond op te wachten kreeg al een een vuistslag in het gezicht, nog voor er een woord was gespro ken. De andere Amsterdammer probeerde een agent tussen de trein en het perron te duwen. Toegesnel de machinisten en conducteuren slaagden er in om de agent te ontzet ten. De Amsterdammers zijn over gebracht naar het bureau. Bij fouil lering bleek dat ze drie messen bij zich hadden. Ook had het tweetal een uitgebreid strafblad. ders hadden gespeeld. "Het was de verantwoordelijkheid van het colle ge", aldus Tesselaar, die overigens concludeerde dat het altijd fout gaat in de aannemerij. "Hoe goed er ook wordt gete kend, hoe goed er ook wordt ge werkt. Het ligt nooit aan de bouw vakkers, nooit aan de bedrijfleiders en nooit aan de opzichters. Wie het dan wel zijn, ik weet het niet. Maar het is een groep mensen die elkaar later in de hel, zo die er is, zeker zal tegenkomen", zei Tesselaar schert send. ADVERTENTIE STOUPIER CONCOURS Zaterdagmiddag, 29 april van 12.00 tot 14.00 uur op de Haarlemmerstraat. OPROEP voor deelnemers. Een sioupier is een man/vrouw die op de stoep voor een winkel staat en mensen op een grappige en originele manier naar binnen praat. Iedereen vanaf 18 jaar met een aardige babbel kan meedoen. Hoofdprijzen van 1000,-, ƒ500,- en ƒ250,-. Vergoeding per stoupier 50,-. Inschrijving: vanavond 25 april bij Lunchroom Hendriks (ingang Stille Mare), tussen 20.00 en 21.00 Tel. inl. 071-122075. Voor het eerst in een dagblad LEIDEN - Een viertal monumentale panden aan de Oostdwarsgracht wordt momenteel in oude luister hersteld. De huizen waren vroeger in het bezit van de eigenaar van het chemische bedrijf Lilo, gevestigd aan de Baatstraat. Dit bedrijf en de huizen aan de Oostdwarsgracht werden enkele jaren terug door de gemeente opgekocht. Aan de Baatstraat zijn intussen nieuwe woningen verrezen. De vier huizen aan de Oostdwarsgracht worden in opdracht van de gemeente Leiden gerestaureerd. Dat wil zeggen dat ze eerst zijn gesloopt en geheel opnieuw wor den opgetrokken. Restaureren uit de putnoemen ze dat wel bij de gemeente. Van de vier panden zijn de middelste twee, met een trapgevel en een brede topgevel, rijksmonument. Ze werden gebouwd tussen 1612 en 1614. De twee andere huizen worden als beeldbepalend aangemerkt. Het Leidse architec tenbureau Barkema Partners heeft een restauratieplan gemaakt. Na de opknapbeurt worden de woningen ver huurd door de Woningbouwvereniging Leiden. De restauratie zal, als alles volgens plan verloopt, in september worden voltooid. (foto jan Holvast) Wethouder Tesselaar over perikelen Stadsbouwhuis LEIDEN De restauratie van het Wevershuisje aan de Kruisstraat 19. een project waaraan zes vrouwen hebben gewerkt, is voltooid. Onder lei ding van een leermeester hebben de vrouwen hiermee de gelegenheid gekre gen kennis en vaa rdigheden van het bouwberoep op te doen. In overleg met het Gewestelijk Arbeidsbureau is het leer-lwerkprogramma aangevuld met een deeltijdopleiding aan het Centrum van Vakopleiding voor Volwasse- De wethouders Van der Molen en Van Dongen leverden het pand vanmid dag officieel op en overhandigden de sleutel aan de toekomstige bewoners. Het plan is tot stand gekomen in samenwerking met architectenbureau Boudewijn Veldman en de Heidemij bv. De vrouwen zijn er medio vorig jaar mee begonnen, eind september 1988 werd het hoogste punt bereikt. (foto Wim Dijkman) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13