O Dikke stof maakt nog geen goede kleding Russen 'stapje dichter'- bij de planeet Mars Roodverschuivingen sterrenstelsel een probleem Ideale regenpak niet te vinden Collectant zonder vergunning werkt voor eigen portemonnee ™=éé=i:w^:mj DINSDAG 25 APRIL 1989 TNO-deskundige Lotens onderzoekt 'draagbaarheid' Het jack zag er perfect uit in de mo dezaak: puur wol, een dikke stof, met stoere schoudervullingen en schuine zakken, waar je handen zo gemakkelijk inschoven. Het was nogal duur, maar het paste goed. Na enig aandringen van zijn vrouw be sloot hij het te kopen. Op de eerste winterse dag dat hij ermee naar zijn werk ging merkte hij dat de wind er dwars doorheen blies. samenstelling Raymond Peil Toen hij op het instituut waar hij werkt probeerde zijn handschoe nen boven op de kapstok te leggen merkte hij dat zijn armen horizon taal bleven staan. De mouwen wa ren zó ingezet dat zij niet verder om hoog konden. Op de terugweg naar huis begon het te sneeuwen en bij de voordeur ontdekte hij dat zijn zakken bol stonden van de natte waaronder het ministerie van de fensie, het ministerie van sociale za ken, de arbeidsinspectie en grote textielfirma's. Gekeken wordt on der meer of betrokken kledingstuk ken prettig of onprettig zitten, of zij waterdicht zijn, of en in welke mate zij lichaamsvocht opnemen, of zij bescherming bieden tegen de kou. Regenkleding "Zoiets gebeurt mij, terwijl ik da gelijks met kleding te maken heb", zegt drs. W. A. Lotens, hoofd afde ling thermofysiologie van het TNO in Soesterberg. Met het voorbeeld maakt hij duidelijk hoe we onder in vloed van de reclame vooral afgaan op modische aspecten van de kle ding in plaats van te letten op de 'draagbaarheid'. De TNO-afdeling onderzoekt kle ding in opdracht van grote klanten, Eén van de laatste onderzoeken be trof de 'ideale regenkleding'. Dat het onderzoek geen enkel perfect produkt opleverde ligt volgens Lo tens meer aan de makers van de jas sen en pakken dan aan de gebruikte stof. Kleding gemaakt van 'ademen de' stof is veel duurder dan van niet ademende. Mensen zijn alleen be reid meer geld neer te tellen voor kleding die er ook duur uitziet. Daarom zit er extra veel confectie aan, met allerlei stiksels en tierlan- tijntjes en soms extra ritsen voor de pijpen. De kwaliteit zou aanzienlijk kunnen verbeteren als men alle poespas achterwege zou laten en een heel simpel pak zou maken met zo weinig mogelijk naden. "Een miezerig klein gaatje ver oorzaakt al een grote natte onaange name plek. Alle naden moeten wa terdicht worden gemaakt. De ade mende stof laat maar een beperkte hoeveelheid waterdamp door. Daar om zal de damp nooit helemaal kun nen ontsnappen als een regenpak onder het werk langere tijd wordt gedragen". Toch heeft het duurdere pak van ademende stof voordelen, conclu deert Lotens. Als men ophoudt met werken (of trimmen) produceert het lichaam geen of veel minder zweet. Dan krijgt de stof tijd om uit te wa semen en wordt men weer droger. Bij niet ademende stoffen raak je nooit droog. Dat voelt onprettig aan en bovendien is er dan minder be scherming tegen de kou. Gebruikt men de kleding alleen voor korte perioden, bijvoorbeeld tien minu ten van het werk naar huis, dan is zo'n duur pak eigenlijk zonde van het geld, vindt Lotens. Er bestaan overigens veel misver standen over de ideale kleding. De gedachte dat dikke stof het beste is tegen de kou bijvoorbeeld is niet uit te roeien. Ruime kleding geeft een betere bescherming, aldus Lotens. Daarom is moderne, ruime kleding met grote schoudervullingen uitste kend tegen de kou. Tussen de stof en de drager hangt stilstaande lucht, die verwarmd wordt door het eigen lichaam en ook aan de buiten kant hangt een laag stilstaande lucht. Wanneer men beweegt dan komt ook de lucht in beweging, neemt de lichaamswarmte op en die ontsnapt naar de buitenlucht. Nauw sluitende kleding laat weinig ruimte voor de lucht en biedt daar om minder isolatie en bij beweging minder koeling. Inspanning Kleding die de romp goed ver warmt helpt ook voor warme han den en voeten. Deze lichaamsdelen produceren zelf geen warmte. Zijn ze eenmaal koud, dan nemen ze pas warmte van de romp op als die een temperatuur heeft die hoger is dan wat als normaal wordt ondervon den. Om voeten en handen gauw warm te krijgen kan men dus het beste meer inspanning verrichten. Een extra jas kan trouwens ook meer helpen dan bijvoorbeeld het dragen van handschoenen of sok ken. Dat stof die lekker aanvoelt tus sen de vingers ook garant staat voor aangenaam zittende kleding is een achterhaalde veronderstelling die nog veel mensen delen. Er zijn de laatste jaren zoveel kwaliteiten tex tiel ontwikkeld dat zo op het oog of het gevoel niet meer na te gaan is, of er ook goed zittende kleding van ge maakt is. Men heeft de opmerkin gen op de labeltjes nodig om te ont dekken waar de stof van is gemaakt. En ook dan weet men niets van de kwaliteit van de kleding. Werkte men vroeger vooral met 100 procent wol, of katoen, of 100 procent kunststof, tegenwoordig wordt vooral een mengsel van beide geleverd. De natuurlijke grondstof fen ademen en de kunstvezels zijn meer sluitvast en kreuken minder snel. Een kunstvezel die even goed ademt als katoen en wol is viscose. De vezel is alleen niet zo sterk als katoen. De ideale regenkleding die èn waterdicht is èn goed ventileert is nog niet uitgevonden. Dit concludeert de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek na een test van drie regenjassen, elf 'traditionele' regenpakken en vier re genpakken van 'ademend' materiaal. De prijzen van de jassen en 'gewone' pakken varieerden van 45 tot 190 gulden en van de "ademende' pakken van 265 tot 885 gulden. Ook regenkleding van waterdichte en ademende, oftewel waterdamp- doorlatende, stof, bleek niet volmaakt. De stpf zelf is waterdicht en venti leert goed, vooral bij lente-achtige en zomerse temperaturen. Door lekke ritsen en naden blijf je er niet volledig droog in. De meeste gewone regen pakken zijn wel waterdicht, maar zij ventileren nauwelijks. Openingen op de rug en/of onder de oksels staan niet garant voor een goede ventilatie. De waterdichtheid is zowel in de praktijk als in een laboratorium getest. Voor het praktische gedeelte werd een regenachtige dag nagebootst met een sproei- en een windmachine. Onder deze omstandigheden fietste een groep mensen drie kwartier. Bij sommige pakken en jassen bleken een of meer naden te lekken. Zeven van de elf 'gewone' pakken waren goed wa terdicht. Slecht waren volgens de watertest K. Way 195/018 en Nippon Standaard. Geen enkele bleek te ventileren. Van de ademende pakken waren de Agu Sport Outdoor en Anuy J 252 A redelijk dicht. Dat was ook het geval met de regenjas Agu Sport Yotocoat. Het ademendepak Northface Tempest kwam voor waterdichtheid niet verder dan slecht en Tenson Skagway tot matig. Ventileren deden de vier speciale pakken goed. Alleen bij lagere tempe raturen (rond 5 graden celsius) word je ook in deze pakken nat van het zweet, constateert de stichting. Op de capuchons viel zoveel aan te merken dat niet meer dan vier als goed zijn beoordeeld. TNO-deskundige Lotens neemt de proef op de s ademende stof is duurder, maar wel beter". Puur wol of puur katoen hoeft dus niet per se het beste te zijn, zoals de reclame wil doen geloven. Er zijn honderd procent wollen of katoe nen produkten die helemaal niet zo prettig zitten. Alleen de hele fijne dure natuurvezels kunnen de belof te van de reclame waar maken. Be denkingen heeft Lotens ook tegen de verkoopleuzen voor het zoge naamde warme, anti-reuma onder goed. Als argument voor zijn kritiek haalt hij een studie aan van een me dicus, die vastgesteld heeft dat niet de warmte maar de vochtigheid oor zaak is van meer pijn bij rheumapa- tiëntert. Echte adviezen voor het kiezen van de kleding kan Lotens niet ge ven. Het is allemaal gebonden aan persoonlijke gevoelens. Alleen af gaan op de reclame moet men na tuurlijk nooit. Ook alleen letten op de modische aspecten kan leiden tot miskoopjes, zoals hij zelf heeft ondervonden. Men moet in de win kel uitgebreid passen, zelf ontdek ken hoe het aanvoelt bij het dragen. Letten op allerlei frutseltjes die mis schien leuk staan, maar eerder las tig zijn dan het gemak dienen. Droge kant en klaar sauzen niet te zout Sauzen in poedervorm, voor vlees en groente, zijn in steeds grotere va riëteit in de winkel te vinden. Een ondrzoek van Konsumenten Kon- takt (KK) wijst uit dat zij niet te zou zijn en slechts geringe hoeveelhe den calorieën bevatten. Hoewel in sommige sauzen toevoegingen voorkomen, zijn geen rode en gele kleurstoffen aangetroffen die op de lijst van verdachte stoffen voorko men. KK onderzocht 37 sauzen in poe dervorm, waarvan 7 mixen (die tij dens de bereiding van het gerecht er doorheen worden geschept) en 30 sauzen die gewoon over het gerecht worden gegoten. Qua samenstelling lijken zij overigens sterk op elkaar. De samenstelling maar op de verpakking te vermei den wat er in zit. Conserveringsmid delen worden niet gebruikt. De sauzen en mixen zijn geen dik makers. Een zakje bevat even veel calorieën als een bruine boterham. Vitamines en mineralen zitten er niet of nauwelijks in. KK conclu deert dat de sauzen en mixen duur zijn in verhouding tot zelf gemaakte sauzen met een beperkt aantal in grediënten. De goedkoopste saus kost 93 cent per pakje. Nederlanders zijn een vrijgevig volk. Op de Ieren na geven we per hoofd van de bevolking het meest in Europa aan goede doelen. Konsu menten Kontakt (KK) zegt in het aprilnummer van Koopkracht dat cijfers over 1987 uitwijzen dat Frie zen het meest vrijgevig zijn, de Branbanders en Limburgers het minst. Des te treuriger is het feit dat mensen misbruik maken van deze vrijgevigheid en voor hun eigen portemonnee collecteren. Waarmee zij tevens de bonafide inzamelaars in discrediet brengen. Wanneer een instelling wil collec teren moet de gemeente waar de collecte plaatsheeft hiervoor een vergunning verlenen. Het verdient aanbeveling de collectant naar een legitimatiebewijs te vragen. Soms staat er iemand aan de deur of op straat met een zielig verhaal over jonge zeehondjes, onderwijl een setje prentbriefkaarten tegen een hoge prijs aanbiedend, of een bij drage vragend. Op de vraag 'u bent aan het collecteren?' kan het ant woord luiden 'welnee, dit is vrijheid van meningsuiting, maar dat kost wel een paar centen'. Dan is er geen vergunning van de gemeente nodig. Dergelijke mensen zamelen geld in onder het mom van vrijheid van meningsuiting. De gever die het idee heeft aan een goed doel te heb ben bijgedragen heeft in feite alleen de portemonnee van de collectant gespekt. De collectanten met een geldige vergunning zijn vrijwel al tijd bonafide, omdat de gemeenten bij een centrale instantie (het Cen- rtraal Archief voor het Inzamelings wezen) nagaan of het goede doel echt een goed doel is. Het via rechter aanpakken van malafide inzamelaars is lastig. Col lectanten kunnen eenvoudig ont kennen dat zij een verkooppraatje hebben gehouden, de organisaties wisselen vaak van naam en zij be roepen zich altijd op de vrijheid van meningsuiting. De gemeente kan ze uit de gemeente laten zetten, maar het is voor de collectant simpel om in de volgende gemeente aan de slag te gaan. KK publiceert een lijstje van 'vrijwel zeker' onbetrouwbare inzamelingsorga nisaties, waarvan een aantal waarschijn lijk alweer een andere naam heeft aan genomen: verkoop van posters geleid door De Lizer in Almere; Arso Fondsen werving. Alphen aan den Rijn; Stichting Dierenbende, Amsterdam; Dutch Cards HP, Spectaculum&Neptune Cards, World Sea Peace Aquarius Cards, Moby Dick Cards, Low Land Cards in Amster dam; Kunstbeheer CV, Amsterdam; KKBN Kunstbeheer en Kunstbemidde ling Nederland, Amsterdam; Stichting Kunstpromoties, Amsterdam; Kunstbe zit Nederland, Amsterdam; African De velopment Society, Brunssum; Nationa le Vereniging Het Gehandicapte Kind, Enschede; Stichting STAP, Lelystad; Stichting Hulp aan Demente Bejaarden, Lith; Perio Promotions, Nijmegen; KEURMERKEN - Voor fabrikan ten is een koud kunstje om hun pro dukt van een certificaat of keur merk te voorzien. Slechts aandui dingen als KEMA-keur of 'Goedge keurd door de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen' garanderen echter wel een zekere kwaliteit en veilig produkt. De Raad van Certifi catie (Stationsweg 11,3972 KA Drie bergen, tel. 03438-12604) is de in stelling waar de erkenning van keurmerken is ondergebracht. Wie twijfels heeft over een keurmerk kan contact opnemen. 'We zijn een stapje dichter bij de rode planeet' klonk het in januari vergenoegd uit de monden van Russische ruimtevaartdeskundigen. Kort daarvoor waren de Russische kosmonauten Vladimir Titov en Musa Manarov, na een recordverblijf van precies een jaar in het ruimtestation MIR,weer op aarde teruggekeerd. Zij waren sinds augustus 1988 in gezelschap van hun collega-kosmonaut Poliakov. door Ben Apeldoorn Eind november 1988 kreeg het drietal bezoek van nog eens drie ruimtevaarders: Volkov, Krikalev en de Fransman Chrétien. Chrétien keerde met Manarov en Titov op 21 december 1988 terug naar de aarde. Krikalev, Volkov en Poliakov zullen tot april of mei van dit jaar in het ruimtestation MIR blijven alvo rens afgelost te worden door weer Beenderstelsel Het optimisme van de Russen geldt vooral de naar hun zeggen on verwacht snelle gewenning aan de aardse zwaartekracht van Titov en Manarov die van 21 december 1987 tot 21 december 1988 onafgebro ken in een toestand van volstrekte gewichtsloosheid hebben ver keerd. Hoe het precies zit met bijvoor beeld het tijdens perioden van langdurige gewichtsloosheid te ruglopende calciumgehalte van het beenderstelsel is niet bekend gemaakt. Dat aspect ligt nog vers in het geheugen. Bij het in kaart brengen van de algehele fysieke gesteldheid van de vorige ruimte recordhouder, Yoeri Romanenko, die 326 dagen in de ruimte verbleef, zou zijn gebleken dat het calcium gehalte van diens skelet met onge veer vijftien procent was terugge lopen. Dit tekort wordt hier op aar de niet weer aangevuld. Evénmin is bekend of Russische medici daar eventueel iets op ge vonden hebben wat zou kunnen hebben bijgedragen tot het opmer kelijk snelle fysieke en mentale herstel van Titov en Manarov. Nog geen twee dagen na hun terugkeer wandelden zij langdurig zonder hulp rond. De ruimtevluchtdeskundige Bernard Comet, verbonden aan de Franse ruimtevaartorganisatie Centre Nationale d'Etudes Spatia- le, zegt in het Amerikaanse tijd schrift 'Aviation Week Space Technology' dat de snelle aanpas sing aan de aardse omstandighe den ook verband zou kunnen hou den met de dagelijkse intensieve trainingsarbeid. In het MIR waren daarvoor speciale toestellen aan wezig zoals bijvoorbeeld een soort tredmolen en speciale home-trai- Evaluatie Voorlopig is het in elk geval ge daan met uitzonderlijk lange ruim- tevluchten in het MIR alhoewel de arts Poliakov bij terugkeer op aar de, in april of mei van dit jaar, er toch al acht tot negen maanden van volstrekte gewichtsloosheid op zal hebben zitten. Russische medische deskundi gen willen deze 'pauzes' in de lang durige ruimtevluchten gaan benut ten om de lichamelijke effecten daarvan grondig te evalueren De Russen zien hun toekomstige ruimtevaartinspanningen met groot vertrouwen tegemoet en daar hebben ze ook alle reden toe. Be halve het bijna gereed zijn van de tweede Sovjet-ruimteshuttle en de in april van dit jaar te starten eerste fase van een grootscheeps uitbrei-' dingsprogramma rond het ruimte station MIR, worden de geluiden over een komende bemande expe ditie naar de rode planeet Mars steeds concreter. Een week lang Als onderdeel van de reis naar Mars werken de Russen al enige tijd aan de vervolmaking van een definitiestudie waarbij kernener gie zal worden gebruikt voor de voortstuwing van het ruimteschip. Het 'Mars-schip' zal successieve lijk in een baan om de aarde wor den opgebouwd waarbij alle ele menten met behulp van de zwaar ste stuwraket van de Sovjets, de Energia, omhoog zullen worden gebracht. Met de Energia kunnen in één keer nuttige lasten van bijna 110 ton in een baan om de aarde worden gebracht. In hoeverre het in elkaar zetten van het Mars-schip naast of in de buurt van het bestaande en bin nenkort met een groot extra be- manningsverblijf uit te breiden ruimtestation MIR zal gebeuren, is (nog) niet bekend. Dat laatste ligt eigenlijk voor de hand, omdat de aan het Mars-schip werkende tech nici het MIR mooi kunnen gebrui ken als rust- en ontspannings plaats. Aan het eigenlijke Mars schip zullen achtereenvolgens een afdalingstoestel met stijgtrap en een 'aarde-capsule' moeten wor den bevestigd. Als het grote ruimteschip, na uit de parkeerbaan om de aarde te zijn weggeschoten, na een jaar via een enorme boogvormige baan de pla neet Mars heeft bereikt en daar een parkeerbaan om is gaan beschrij ven, maakt het afdalingstoestel zich los van het geheel om op een van te voren uitgekiende plaats op Mars te landen. In Sovjetkringen wordt gedacht aan twee kosmonauten die de afda ling met de Marslander zullen mee maken. Opmerkelijk is verder dat men niet langer dan een week op Mars wil blijven. In Amerikaanse expeditie-concepten gaat men steeds uit van een verblijf van een jaar op de rode planeet alvorens zich weer een gunstig lanceerven- ster aandient voor de reis terug. De Russen schijnen dit te willen on dervangen door een betrekkelijk kort verblijf op de planeet. Met behulp van de stijgtrap ver trekt de Marslander een week na de landing weer naar het om de pla neet cirkelende moederschip en het geheel of een deel daarvan zet weer koers naar moeder aarde. In de aarde-capsule, net als de vroege re Amerikaanse Apollo-capsules gemaakt om de vurige tocht door de aardse dampkring te overleven, moeten de kosmonauten hun enor me reis met een zachte landing op het aardoppervlak besluiten. Al twintig jaar worden er in ster renkundige kringen verhitte dis cussies gevoerd over een fenomeen dat bekend staat als de roodver schuiving. Als een lichtend object zich met een zekere snelheid van ons af beweegt, worden de lichtgol ven ietwat 'uitgerekt' (het licht wordt ietsje roder omdat de gol flengte wat groter wordt); als een object daarentegen naar ons toe komt worden de lichtgolven enigszins samengedrukt. Dit verschijnsel is al lang bekend als het Doppler-effect. De gevolgen ervan zijn ook te horen. Als een trein ons voorbij rijdt, horen we een duidelijk verschil in het geluid i nadat het voertuig ons is Eerst is er sprake van een hogere toon (wat meer 'op elkaar gedruk te' golven) en tijdens de passage slaat de toon plotseling om naar een lagere (de golven worden dan wat meer 'uit elkaar gerekt'). Wat er met het geluid gebeurt gaat ook op voor licht. In de eerste helft van deze eeuw kreeg men in de gaten dat het licht van de vele melkwegstelsels die bijna overal in het heelal zijn te vin den, roder is naarmate de afstand tot ons groter wordt. De Amerikaanse astronoom Edwin P. Hubble toonde aan dat er een vaste relatie bestaat tussen de vluchtsnelheden en afstanden. El ke ruim 3 miljoen lichtjaar af standsvergroting doet de vlucht- snelheid met zo'n 60 kilometer per seconde toenemen. Hubble zag in de wegvluchtende beweging van al die stelsels het bewijs dat het heel al als geheel onafgebroken groter wordt. Deze ontdekkingen maak ten Hubble op slag wereldbe roemd. Met behulp van deze 'Hubble- constante' was het op slag mogelijk geworden de afstanden te bepalen tot allerlei verre tot zeer verre stel sels door van hun licht een spec trum te ontwerpen en na te gaan hoever karakteristieke patronen van bekende gassen in dat spec trum naar het rood v i verscho- Eensklaps verkreeg men ook een beeld van de schier ongelofelijke grootte van het heelal en naarmate de fotografische en elektronische waarnemingstechnieken van heel zwakke, en dus heel ver weg staan de, objecten verbeterden drong men door tot nabij de grens van het waarneembare heelal. Die grens wordt gemarkeerd door de lichtsnelheid; op die af stand, ergens tussen 15 en 20 mil jard lichtjaar van ons af, moet die grens, waar de vluchtsnelheid ge lijk is geworden aan de lichtsnel heid, liggen. Het licht van objecten op of buiten die barrière bereikt ons gewoonweg niet. 'Oer-klap' Hubble's ontdekking maakte het ook mogelijk om de wegvluchten de beweging van al die miljarden sterrenstelsels om ons heen in ge dachten om te keren en te zien wanneer dat ongeveer begonnen moet zijn. Verrassend genoeg blijkt dat al die ontelbare stelsels zo ongeveer in dezelfde periode aan hun beweging moeten zijn be gonnen. Op basis van Hubble's constante moeten we voor dat be gin ongeveer 15 miljard jaar terug in de geschiedenis. Die geweldige expanderende be weging moet toen begonnen zijn en men neemt vrij algemeen aan dat dat een onvoorstelbare explo sie moet zijn geweest: de 'Oer-klap' ('Big Bang'). De constante van Hubble is dus niet alleen een maat voor de afme tingen van het heelal maar ook voor de leeftijd ervan, sterker nog: de waarde van die constante is daarvoor van cruciale betekenis. Elke verandering daarvan bete kent onherroepelijk ingrijpende wijzigingen voor onze ideeën over de grootte en leeftijd van het heel al. Wijzigingen zijn er, vinden veel sterrenkundigen en hoe... Al twintig jaar heersen in krin gen van sterrenkundigen die zich beroepshalve met de wordingsge schiedenis van het heelal bezig houden (kosmologen geheten) for se meningsverschillen over de 'wa-' re waarde' van Hubble's constante. De ene categorie meent dat het met 50 kilometer per seconde voor elke megaparsec wel bekeken is en de andere huldigt een waarde van 100 kilometer per seconde; een factor twee verschil dus. Dat grote verschil ontstond min of meer sedert enige onderzoekers hun vermoeden bekend maakten dat de waarde van de constante, toenam met het groter worden van de afstand. De astronoom R. BrentTully, be schrijft in een nummer van 'Natu re' de resultaten van een onderzoek naar de (mogelijke) oorzaken van de uiteenlopende waarden voor één en dezelfde constante. Tully zet uiteen dat de wegvluch tende beweging van verre melk wegstelsels onder bepaalde om standigheden beïnvloed kan wor den door zwaartekrachteffecten van nabij gelegen uitgestrekte ma terieconcentraties. Zulke materie- concentraties komen in het heelal voor in de vorm van clusters of su perclusters. Clusters kunnen uit duizenden tot tienduizenden melkwegstelsels bestaan en superclusters zijn weer 'opeenhopingen' van clusters. Om dat elk melkwegstelsel in zulke on voorstelbare verzamelingen weer uit vele miljarden zonnen (sterren) en grote hoeveelheden stof en gas bestaat, is de totale gravitatie- kracht van een (super)cluster van (grote) invloed op de beweging van de aparte stelsels in zo'n cluster. Tully wijst er op dat de laagste waarden voor Hubble's constante juist werden gemeten in twee van de meest nabij gelegen clusters in één waarvan ons eigen melkweg stelsel zich ook bevindt. Als gevolg van de 'zwaarte krachtremming' is de waarde van Hubble's constante dus te laag vastgesteld. Volgens Tully is de waarde van de constante zoals die by echt ver- verwijderde melkwegstelsels werd gemeten, de juiste. Die waarde be draagt 90 kilometer per seconde per megaparsec met een mogelijke fout van vijf kilometer (per secon de). Daarmee is de waarde van Hub ble's constante dus bijna verdub beld in vergelijking met de oor spronkelijk vastgestelde waarde en dat heeft, zoals al eerder ge noemd, zeer ingrijpende conse quenties voor ons heelalbeeld. De leeftijd van ons heelal komt daar mee rond de 10 miljard jaar te lig gen en de ook al genoemde 'magi sche grens', dientengevolge, op zo'n 10 miljard lichtjaar afstand. Een artistieke impressie van de aankomst planeet Mars na een reis van een jaar. hele ruimtevloot bij de

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11