Tevredenheid alom over Shell-blokkade Telesurveyor-meetbus brengt Nederland in kaart Alleen Sony sluit zich niet aan ZATERDAG 22 APRIL 1989 AMSTERDAM (ANP) - Eind goed, al goed, zo typeerde de Amsterdam se burgemeester Van Thijn gisteren aan het eind van de tweedaagse Shell-blokkade de gebeurtenissen rondom het Shell-laboratorium in Amsterdam-Noord. De grimmige sfeer van de eerste dag, toen de ME diverse keren in actie kwam, leek zich gisteren te herhalen toen een uur na de start van de omsingeling gehelmde ME'ers opnieuw forse charges uitvoerden tegen groepen betogers. Maar het bleef slechts een half uur onrustig. Daarna toonde de omgeving van het laboratorium het beeld van dui zenden demonstranten die op uit eenlopende wijze uiting gaven aan hun ongenoegen over de aanwezig heid van Shell in Zuidafrika. Dat ge beurde onder meer met behulp van muziek, dans, spandoeken, vreemd soortige kostuums en een levens grote pop, die een man voorstelde met een bijl die Shell een kopje klei ner maakte. In totaal hebben naar schatting vier a vijfduizend mensen meegedaan aan de blokkade. „We willen absoluut geen con frontatie met de politie", zo verze kerden de organisatoren van het spektakel aan het begin van de blokkade de aanwezigen. Maar toen de politie de personeelsleden van het laboratorium begeleidde, die groepsgewijs lopend of met auto bussen het terrein wilden betreden, sloeg de vlam toch in de pan. Een eerste groep werknemers kon het terrein nog ongehinderd be treden. Zachte drang van de politie was voor de betogers voldoende om hen ruim baan te geven. Bij de twee de lichting, per bus, verliep het moeilijker. De demonstranten gin gen naar de zin van de politie niet snel genoeg opzij, waarop bij char ges harde klappen vielen. Volgens de politie gebruikte de ME pas traangas nadat er vanuit de demonstranten met een katapult een traangasgranaat tussen de ME- linies werd geschoten. De betogers" houden vol dat zij een traangasgra naat terug schopten die de politie in hun richting had afgevuurd. In het totaal raakten vijf mensen gewond en werden drie mensen door de po litie aangehouden wegens openlijke geweldpleging. Na de charges trok de politie zich terug tot vlak bij de achteringang van het laboratorium. Gedurende de rest van de actie bleef het rustig en vriendelijk. Schaduw Toch bleef het geweld van de och tend en de dag daarvoor ais een schaduw over de blokkade hangen. De demonstranten zijn woedend over wat zij noemen het provocatie ve en gewelddadige politie-optre- den en eisten daarvoor excuses. Maar volgens een politiewoordvoer der hebben 'bepaalde elementen' onder de betogers met katapulten projectielen als ijzeren ballen, bou ten en tot twee keer toe een traan gasgranaat op de ME-linies afge schoten. De demonstranten worden in hun mening over het politie-optreden onder meer gesteund door de anti apartheidsbewegingen, de Voe dingsbond FNV en de Haagse wet houder Verduyn-Lunel. „Het poli tie-optreden was onnodig geweld dadig, maar desondanks is het blok kadespektakel een succes ge weest", zo zei de wethouder na af loop. Volgens directeur Van der Meer van het laboratorium zijn ruim 1200 van de 1400 werknemers gisteren op het werk verschenen, ondanks de aangekondigde blokkades. „Ver der hebben we gemerkt hoe zeer or ganisatoren hebben geprobeerd de activiteiten vreedzaam te laten ver lopen. Afgezien van enkele inciden ten zijn zü daar redelijk in ge slaagd". President-directeur van Shell Nederland Hooykaas, merkte na afloop van de blokkades min zaam op dat het imago en de naams bekendheid van Shell er door de ac ties niet minder op z(jn geworden. Om klokslag één uur riepen de or ganisatoren op tot beëindiging van de blokkade, waaraan snel gehoor werd gegeven. Enkele actievoer ders sprongen in het water, zwom men naar het Shell-laboratorium en verwijderden daar het door Shell- personeel geplaatste spandoek met de tekst 'Vrije Geesten blokkeer je niet'. In een demonstratieve stoet trok ken velen van de achteringang naar de hoofdingang om vandaar weer per pont naar de binnenstad terug te keren. Een tiental boten had ge durende de blokkade op het IJ nabij het laboratorium de actie onder steund. Eén maal trad de politie te water op. Dat was om een vrije doorvaart te bewerkstelligen voor de pont waarmee Shell-perso- neelsleden in de ochtend naar het Shell-terrein werden gebracht. Het comité 'Shell uit Zuid-Afrika' zei na afloop van de blokkade-acties tevreden te zijn over het resultaat ervan. „Het imago van Shell heeft een forse deuk opgelopen", aldus een woordvoerder. „De naam van Shell heeft een week lang negatieve publiciteit gehad. Veel meer men- sen zullen die naam verbinden met het bedrijf dat steun verleent aan H het apartheidsregime in Zuidafri- ka". Het comité is verder tevreden l over de uiteenlopende samenstel- iTf 11 vu ling van mensen en organisaties die De tweede blokkadedag bij Shell leek een grimmig verloop te krijgen, toen demonstranten en ME tegenover elkaar kwamen te staan en het tot ongere- met elkaar de blokkades hebben uitgevoerd". geldheden kwam. Later draaide dat by. (foto anp) Shell-werknemers: blokkade maakt discussie los AMSTERDAM (ANP) - De blok kade van het Shell-laboratorium in Amsterdam-noord maakt ook de discussie binnen het bedrijf los. „De zaak is lekker losgeschud en dat is nuttig. Het effect van de hele actie zal op den duur positief zijn", aldus Arjan Sikking, een van de werknemers op het Shell-laborato rium die kritisch staat tegenover het Zuidafrika-beleid van het be drijf. Hij nam vrijdag deel aan een discussie in de nabijgelegen Rita- kerk tussen Shell-werknemers en DISK, de dienst in de industriële sa menleving vanwege de kerken. Vanuit het Shell-laboratorium, waar al sinds de jaren zeventig over Zuidafrika wordt gesproken, breidt de discussie zich uit naar andere vestigingen, zoals Pernis of Moer dijk. Hoe breder de steun binnen het bedrijf wordt, des te moeilijker Het ludieke einde van de blokkade: een paar demonstranten doken in het water om op het Shell-eiland achter het kan de leiding zulke zaken onder de Centraal Station het spandoekvrije geesten blokkeer je niet' van Shell-personeel weg te halen. foto anp> tafel schoffelen, aldus de voorzitter van de bedrijfsledengroep van de FNV bij Shell, Thérèse Schets. Stap Wel vraagt zij zich af of voor veel personeelsleden de stap niet te groot is geweest. De anti-apart heidsbeweging is in één keer over gestapt van spreken op een aandeel houdersvergadering ver weg in Den Haag naar deze massale actie nota bene voor de poort. „Als je wilt dat werknemers binnen het bedrijf de zaak steunen, moet je dat mogelijk maken". Volgens haar ging de dis cussie de laatste dagen meer over de vraag of je heelhuids op het werk kon komen dan over de vraag wat Shell in Zuidafrika moet. Om die re den was zij ook tegen de blokkade. Het idee bij de buitenwereld dat iemand die bij Shell werkt 'dus' slecht is, moet weg, zegt Sikking. Ie mand mag op zijn persoonlijke me ning worden aangesproken, maar niet op het beleid van zijn bedrijf. DISK-voorzitter en oud-vakbonds man Bode wees er in dat verband op dat actiegroepen vaak onderschat ten dat iemand een sterke binding met zijn bedrijf heeft, ook al spreekt hij of zij van 'dat verdomde rot.be- drijf. Hij noemde het al bijzonder waardevol dat er mensen binnen Shell werken die een gesprek op gang willen brengen. Het gesprek tussen Shell-werknemers en DISK wordt op 25 mei voortgezet. Een week eerder vindt de derde ontmoe ting tussen de Shell-leiding en ker kelijke functionarissen in Amster dam plaats. Schets heeft als groot bezwaar tegen die laatste gesprek ken dat die in het geheim worden gehouden. „De kerken zouden zich driemaal moeten bedenken voordat ze onder die voorwaarden het ge sprek aangaan." Elektronische uitgeverij verricht uniek werk 'Het moet niet al te regenachtig of mistig weer zijn, want dan is het zicht te beperkt. Maar verder rijden we onder alle omstandigheden", zegt directeur D. H. M. van Rijn van Tele Atlas Nederland trots als hij Neerlands allerduurste bestelwagen, de Telesurveyor toont. Het busje is op de weg een opvallende verschijning met vier camera's op het dak en een elektronisch kompas. Verder beschikt de wagen over communicatie apparatuur en nauwkeurige wieisensoren (zichtbaar op de voorwielen) die exact de gereden afstand meten. door Hugo van der Heem De telesurveyor is volgepakt met professionele video-apparatuur en een grote Digital VAX-computer. Daarmee legt de meetwagen want dat is de Telesurveyor voorna melijk tijdens het rijden over de Nederlandse wegen alle gegevens van omgeving vast en bepaalt daar bij de afstanden, in decimeters nauwkeurig. De apparatuur die daarvoor no dig is kost vele miljoenen. De meet- bus wordt daarom nooit langs de openbare weg gestald, maar altijd in overdekte, bewaakte garages. Dit ondanks het feit dat de zeer gespe cialiseerde apparatuur voor nie mand bruikbaar zou zijn, want de Nederlandse meetwagen is uniek in de wereld. Zo uniek dat er naar dit voorbeeld voor de omliggende Eu ropese landen gelijksoortige wa gens zullen worden gebouwd. Tele Atlas in Den Bosch, die deze eenling ontwierp en bouwde, is een elektronische uitgeverij die zich richt op het bouwen, onderhouden en exploiteren van gegevensbestan den in de computer. De gegevens kunnen worden gebruikt op het ge bied van verkeer, vervoer, toerisme, cartografie, bestuurlijke informatie en vastgoed. Computerkaart Tele Atlas werd in 1978 opgericht met als eerste doelstelling het vast leggen van afstanden in kilometers en de kortste routes in Nederland. In 1984 is men begonnen de hele Nederlandse kaart om te zetten in computergegevens. De elektroni sche kaart wordt voorzien van aller lei extra informatie zoals postcode, straat en huisnummers, maar ook bijvoorbeeld de plaatsen waar zich Super VHS-norm trekker bij fabrikanten In Den Bosch worden veel gegevens ingelezen in de computer-database voor wegen en straten in Nederland. (foto gpd> Telesurveyor wordt beheerst door tv- en computer schermen. (foto GPD) een telefooncel, hotel of parkeerge legenheid bevindt. Deze digitalisering van de kaar ten heeft plaats op computer-werk stations in Den Bosch, waar de cen trale computer staat. Tele Atlas werkt met bestaand materiaal, dat soms als enkele jaar oud is en soms ook niet alle informatie bevat die men wenst. Om betrouwbare, actu ele informatie op te slaan moeten medewerkers op pad worden ge stuurd een tijdrovende en kost bare zaak. Daardoor kwam de firma enkele jaren geleden op het idee om een vi deowagen te ontwikkelen die alle mogelijke informatie optisch kan vastleggen. Bij verder onderzoek bleek het mogelijk de elektronische kaart (ook wel metrisch bestand ge noemd) aan het optische bestand te koppelen, middels de Telesurveyor. Elektronisch Sindsdien rijdt de wagen door heel Nederland. De te verkennen route ligt tevoren reeds elektronisch vast. Tijdens het rijden (met chauffeur en operator voor de bediening van alle apparatuur) legt men het traject met vier camera's vast. Twee camera's kijken voorruit, twee filmen van op zij het straatbeeld aan linker- en rechter zijde. Automatisch wordt al-, les vastgelegd tesamen met de gere den afstand: tot op de decimeter nauwkeurig. De operator legt elk wegenknooppunt dat men passeert vast, waardoor de afwijkingen in de kaartgegevens steeds worden ge corrigeerd aan de hand van wieisen soren (afstand) van kruispunt tot kruispunt. Met de Telesurveyor inventari seert men alles tegelijk. Verkeers borden, viaducten, lantaarnpalen, bushaltes, hectometer-paaltjes: niets kan worden overgeslagen. Mocht later blijken dat voor een be paalde opdracht alle lantaarnpalen langs de provinciale weg N273 zou den moeten worden geteld, dan kan dat alsnog. Ook kan men het straat beeld met gevels links en rechts te rugroepen. Op het hoofdkantoor in Den Bosch laat men de computer uitzoeken waar Bloemstraat 63 in Apeldoorn is. De computer geeft aan welke videoband moet worden opgezet en een makelaar bijvoor beeld kan zien hoe de Bloemstraat eruit ziet en of nummer 63 een inte ressant pand is. Maar ook de bovenleiding staat op film, bij de benadering de breed te van de weg, het aantal rijbanen, parkeerplaatsen ANWB-wijzers. Niet alle zaken worden nu al in de centrale databank van Tele Atlas opgenomen. De firma die onder meer de boeken met kilometers van X naar Y uitgeeft en ook route-ad viezen verleent voor het vrachtver voer, geeft natuurlijk wel op de elektronische kaarten aan dat het om een B-weg gaat of dat er een ka naal of spoorlijn langs loopt. Heel Nederland Het is de bedoeling dat de Telesur veyor heel Nederland verkend. Dat zal ongeveer driejaar duren. Is men daarmee klaar, dan zal men op nieuw moeten gaan rijden om de be standen weer te actualiseren. Omdat alle gegevens uiteindelijk in elektronische vorm beschikbaar komen kan men km-staten en der gelijke bij Tele Atlas ook opvragen per computer, dus bijvoorbeeld per Viditel. Voorts was de firma een van de eersten die gebruik maakte van de zogeheten CD-ROM. Alle gege vens over wegen en routes stelde men op deze wyze ter beschikking aan onder meer transportfirma's. De CD-ROM is een compact disc die zo'n 400.000 tekens kan bevatten en via een speciale speler en een com puter alle gegevens op het scherm tovert. Tele Atlas zal in meer landen in Europa gaan opereren. Men wil met nevenvestigingen op het conti nent op deze wijze heel Europa in kaart brengen. Het verkennen van betrekkelijk onontgonnen Afri kaanse landen waar de cartogra fie sterk is achtergebleven zou met een Telesurveyor ook veel snel ler kunnen gebeuren dan met vlieg tuigen en fotografie. Ook andere mogelijkheden doe men op aan de horizon als men in de auto de CD-speler gebruikt om een wegen-atlas in de boordcomputer te lezen. Tijdens de reis, bijvoorbeeld door Europa, heeft men dan steeds de meest gemakkelijke weg voor handen en kan de CD uit Den Bosch de weg wijzen. De Blaupunkt TravelPilot maakt gebruikt van het materiaal dat Tele Atlas onder meer verzameld met deze duurste bestel wagen van Nederland. Het voorjaar is begonnen met de aankondiging van Hitachi en Blau punkt dat ook zij het Super-VHS- systeem gaan voeren. Daarmee staat vrijwel vast dat 1989 het jaar van Super-VHS zal worden. Omdat er geen Firato in Amsterdam geor ganiseerd wordt, zal de doorbraak van het systeem ongetwijfeld de grootste trekker van de Funkaustel- lung in de Berlijnse nazomer wor den. Blaupunkt is de enige fabrikant die zowel het video-8 mm-systeem (net als Sony) als VHS-recorders aanbiedt. Van 8 mm heeft men al leen een camcorder. De rest ervan is op het VHS-principe gebaseerd. Nu men ook Super-VHS heeft om helsd, zal op termijn mogelijk 8 mm uit het programma worden ge schrapt. Drie versies van de cam corder is wat veel. Men voert naast S-VHS en 8 mm ook VHS-C, een compact versie van de VHS-casset- te die vergelijkbaar is met 8 mm. Super-VHS biedt een sterk verbe terde versie van de gebruikelijke VHS-kwaliteit. De scherpte is opge lopen van 250 lijnen naar 400 lijnen horizontaal. Ook kleuren en lichts terkte-veranderingen van Super- VHS machines zijn veel beter dan tot nog toe mogelijk was. Blaupunkt beschikt over de VHS-technologie via de fabriek die men samen met Masushita (de moe dermaatschappij van Technics en Panasonic) in Duitsland heeft ge bouwd. Geen wonder dat Super- VHS binnen het bereik van de Duit se fabriek kwam. Hitachi daarente gen is een zelfstandige, Japanse reus die ook heel sterk is in veel zware industrieprodukten als trei nen, tractoren, liften en huishoude lijke elektrische apparaten. Als Hit achi kiest voor Super-VHS is dat een sterke impuls voor de markt. Een grote camcorder, VM 7200, is voor het eerst de enige Super-VHS aanbieding in Nederland. Blaupunkt heeft al een breder aanbod: ook een Super-VHS-came- ra/recorder combinatie in de com pacte versie met een VHS-C-band. Dit kleine bandje zorgt ervoor dat de Super-VHS-camcorder (CR-6000 S) compacter kan worden ge bouwd: totaalgewicht 1,2 kilo. Pennestreek Een andere ontwikkeling van Blau punkt en Masushita ligt op het ter rein van huiskamerrecorders. Die rust men uit met een speciale af standsbediening. In dit apparaat zijn twee functies ondergebracht. Allereerst natuurlijk de gebruikelij ke functies voor het bedienen van recorder op afstand, maar daarnaast is het apparaat tevens een leespen voor streepjescodes. In enkele ra- diogidsen en in het maandblad 'Vi deo Uit en Thuis' worden zulke streepjescodes afgedrukt. In een pennestreek neemt men dan alle ge gevens op die bij een programma horen dat bijvoorbeeld op woens dagavond 20.20 uur begint op Ne derland 3. Het moeilijke program meren van een videorecorder wordt door deze pennestreek overbodig. Opvallend is het feit dan Sony nog geen aansluiting heeft bij de Super-VHS markt. Weliswaar voert het merk al enige tijd VHS, maar de Super-versie daarvan is nog niet in het vooijaarsprogramma terug te vinden. In het camcorder-segment handhaaft Sony de 8 mm-video techniek. Als tegenhanger van Su per-VHS is in Japan een soort 8 mm-High Density techniek geïntro duceerd, die echter niet bij Sony Nederland terug te vinden is. Wel brengt men enige ders uit, waaronder de CDD-V95E Handycam Pro, die het maximale met de bestaande techniek preste ren. Drie uur speelduur en geluid met FM-kwaliteit naast een zesvou dige zoomlens met een 1,6 objectief, wat betreft lichtsterkte. Er is ook Video 8 camcorder met C-Mount vatting, standaard uitgerust met 9 mm groothoek-objectief. Middels de C-mount vatting kunnen eigen lenzen worden toegepast. Adressen: Sony, Postbus 1, 1170 AA Badhoevedorp, 02968-81911. Hitachi, Industrieweg 17-19, 3762 EG Soest, 02155-16544 Blaupunkt, Postbus 41075,1009 EB Amsterdam, 020-5682345

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9