'Vennootschappen zijn geen koopwaar' 'Oorlog' over hormonen VS en EG voorbij Voltallige SER keert zich tegen De Graaf Reorganisatie binnen V&D bijgesteld En wie heeft véél werk voor u? Amerikanen geven toe Verlofperiode zwangerschap naar 14 weken Ministers van landbouw zijn er bijna uit Platform van jongeren wil minimumloon vanaf 18 jaar Nieuwe acties bij crematoria V BIJ CONCORDIA ZIT U ER WARMPJES BIJ. V tempo-team uitzendbureau ZATERDAG 22 APRIL 1989 PAGINA 7 BRUSSEL (GPD) - De 'hormonenoorlog' tussen de Europe se Gemeenschap en de Verenigde Staten is zo goed als voor bij. Door toegeeflijkheid van de Amerikanen is de handel in vlees en andere landbouwprodukten weer vrijwel normaal geworden. De hormonenoorlog brak uit nadat dit conflict op te lossen. Dat werd de EG op 1 januari een volledig vooral mogelijk toen Amerikaanse DEN HAAG (ANP) - Het zwan gerschapsverlof wordt verlengd van twaalf naar veertien weken. Nederland haalt daarmee een achterstand in op bijna alle EG- landen. Minister De Koning van sociale zaken en zijn staatssse- cretaris De Graaf stellen dit voor in een wetsontwerp dat vandaag bij de Tweede Kamer is inge diend. Tijdens het zwangerschaps verlof wordt 100 procent zieken geld uitgekeerd. De verlofperio de kan lopen van twee weken voor tot twaalf weken na dp be valling, of andersom, en boven dien alles daar tussenin. De ver lenging kost de doorsnee Neder lander bijna niets: de ziektewet- premie moet met maximaal driehonderste procent omhoog. Van de veertien weken verlof worden de ziektedagen afge trokken waarop in zes weken voorafgaande aan het verlof de zwangere vrouw zich officieel heeft ziek gemeld. Maar het ge geven dat de baby zich door gaans niet houdt aan de uitgere kende datum werkt in het voor deel van de moeder. Als de baby later ter wereld komt, wordt het zwanger schapsverlof met elke dag ver traging met behoud van de ziek tewetuitkering uitgebreid. Te vroeg bevallen kan nooit leiden tot inkorting van het zwanger schapsverlof. Daarna kan de vrouw maximaal 52 weken blij- vèn verzuimen met ziektewet uitkering door „gewone ziekte". De nieuwe veertien weken zwangerschapsverlof gelden ook voor vrijwillig voor het zie kenfonds verzekerde vrouwen. Voorstel nabestaandenuitkering verbod op de produktie van met hormonen behandeld vlees van kracht werd. De Amerikanen, die veel hormonenvlees naar de EG exporteerden, waren daar woedend vleesexporteurs zich bereid klaarden hormonenvrij vlees de EG uit te Inmiddels is meer dan driekwart over. van de Amerikaanse vleesexport Zij meenden door het eenzijdige naar de EG weer hersteld. De EG er- EG-verbod schade te leiden. De VS ként certificaten die door Ameri- kondigden begin dit jaar een pakket kaanse autoriteiten worden afgege- strafmaatregelen tegen de EG af, ven en waaruit blijkt dat het vlees waarbij grote heffingen werden ge- geen groeihormonen bevat, legd op Europese produkten die De Amerikanen zeiden eerder naar de VS werden geëxporteerd- jaarlijks een schade van ca. 100 mil- Sinds februari is achter de scher- joen dollar te leiden door het EG- hard onderhandeld tussen de verbod. De VS en de EG zouden i VS en de EG over maatregelen LUXEMBURG'(GPD) - „Het zou een schande zijn als we er ditmaal niet uitkwamen", zo verklaarde twaalf hoopten daardoor een kli- kleine winkel in één of ander achteraf-straatje kocht hij voor 3 dollar een grote vergeelde kaart landbouwminister Braks gister- maat te scheppen waarin met de re- jaar oud bleek te zijn. Inmiddels heeft hij al van een gefortuneerde verzamelaar een aanbieding gehad avond aan het begin van de zoveel- gering-Bush een akkoord kon wor- miljoen dollar. Jones is er niet op ingegaan want deskundigen voorspellen dat de kaart op een binnenkort te hou- ste nachtzitting in het Europees den bereikt, waar dat met de rege- den beurs zeker 10 miljoen dollar zal opbrengen. Op de foto buigt Jones zich samen met burgemeester Russell Win- landbouwprijs-overleg, dat al sinds ring-Reagan niet mogelijk was. berg van Indianapolis over de uit losse delen bestaande kaart. - (foto api maandag in Luxemburg gaande alleen nog onderhandelen vleesexport naar Europa ter waarde van niet meer dan 20 miljoen dollar. De EG gaat er vanuit dat de Ame rikanen hun strafmaatregelen nave nant zullen beperken. Nederland heeft van de hormonenoorlog nau welijks te lijden gehad. De Neder landse produkten die onder de strafmaatregelen vielen mogen in middels weer worden ingevoerd. De Europese Gemeenschap heeft zelf gedreigd met tegenmaatrege len, maar die nooit uitgevoerd. De INDIANAPOLIS - De Amerikaan Edward Jones (rechts) uit Indianapolis is in één klap een r menstoets', waarin de uitkering maximaal 70 procent van het netto minimumloon bedraagt. De SER was wel eensgezind over een afzonderlijke uitkering voor na bestaanden met kinderen tot 18 jaar (en niet tot 12), zonder inkomens- dervingseis of inkomenstoets, maar de opvattingen liepen uiteen over de hoogte. Van de werkgevers wil len VNO en KNOV (met steun van een deel van de Kroonleden) een uitkering van 20 procent van het netto-minimumloon. De overige werkgevers en de werknemers wil len de hoogte laten afhangen van de leeftijd: 90 procent voor kinderen onder de zes, 60 procent bij kinde ren tussen 6 en 12 en 30 procent tus sen de 12 en 18. Werkgevers en twee Kroonleden frezen gelijkstelling tussen gehuw den en ongehuwden af. Zij beriepen zich op het burgerlijk wetboek, dat een verzorgingsplicht voor echtge noten voorschrijft. De plicht ont breekt voor patners in niet-huwe- lijkse relaties. De werknemers en de andere Kroonleden keken verder dan de formele burgerlijke staat en zijn wel voor gelijkstelling. Werkgevers en CNV-leden, als mede een aantal Kroonleden willen i de regeling voor 'pseudo-we- DEN HAAG (ANP) - De voltallige Sociaal-Economische Raad (SER) wijst het voorstel van staatssecreta ris De Graaf (sociale zaken) af om weduwen en weduwnaars na een gewenningsperiode alleen een na bestaandenuitkering te geven als er kinderen beneden de 12 jaar zijn. De SER stelde gisteren het advies over de wijziging van de aww vast. De al gemene weduwen- en wezenwet moet worden gewijzigd omdat we duwnaars na gerechtelijke uitspra ken niet langer een uitkering mag worden geweigerd. De Graaf gaat ervan uit dat ieder een die in 1990 volwassen wordt zelfstandig zijn of haar boterham kan veVdienen ('de 1990-generatie'). Mocht dat een jaar na het overlijden van de partner niet het geval zijn, dan valt de weduwe of weduwnaar terug op de bijstand. De SER gelooft er echter niet dat er op afzienbare termijn voldoende banen zijn om de '1990-generatie' (en dan vooral de vrouwen) ook werkelijk in eigen onderhoud te kunnen laten voorzien en houdt vast aan een uitkering voor nabe staanden ouder dan 40. Werkgevers en werknemers slaagden er niet in alle Kroonleden mee te krijgen bij de uitwerking van de nieuwe nabestaandenregeling. Zes van de dertien aanwezige onaf hankelijke leden stemden uiteinde- duwen' (gescheiden lijk mee met de sociale partners. Die van de ex-man komt te overlijden), willen de uitkering alleen geven als die beroep op de aww kunnen doen, door het overlijden van de partner zelfs als er geen sprake meer was inkomen wegvalt (inkomensder- van alimentatie. FNV en MHP, als- ving). De overige zeven Kroonleden mede de overige Kroonleden vinden dat het recht op een uitke ring moet afhangen van het inko- een uitkeringsrecht v< men van de achterblijvende partner moet blijven bestaan, (inkomenstoets). De SER-meederheid vond niet dat het volledige inkomensverlies regeling deze groep DEN HAAG (GPD) - De vakbon den die zijn betrokken bij de reorga- deze plannen r De punten die nu nog op tafel liggen horen thuis bij ambtenaren, niet bij ministers, zo voegde hij eraan toe* Voor Nederland is het laatste compromisvoorstel in elk geval aanvaardbaar, al heeft Braks kritiek op sommige onderdelen. Met name voor akkerbouwprodukten blijft een aantal prijs verlagende maatre gelen van kracht, al heeft de Com missie wat water bij de wijn gedaan. Zoals het voorstel er vrijdag- de plannen avond uitzag, zal de garantieprijs (onder meei voor suiker met drie procent dalen apparaten) binnen de warenhuizen en die van graan met een half pro- uit te besteden aan zogenaamde gen voorkomen, staat volgens de cent. Daarnaast wil de Commissie 'concessionaires' niet door. Maar de bonden echter nog steeds recht een verkorting van de interventie- verliescijfers over 1988 zijn weer i maand en een korting groter dan het jaar daarvoor. Toen i de betrokken vakbonden zijn waarvoor de kosten van de reorga- Aanstaande maandag worden de nisaties binnen de V&D-warenhuis- groep, blijven bezorgd de sector elektrische appa raten alleen de grote huishoudelijke de baan en zul- nisatie bij de warenhuizen slechts jaarcijfers deel verantwoordelijk zijn. gemaakt. bonus. In Parijs die 300 moet worden goedgemaakt. De uit kering moet gelijk zijn aan 70 pro cent van het gederfde inkomen, met een maximum van 70 procent van het netto-minimuminkomen. Zij hechten aan het verzekeringskarak ter, wat betekent dat eventueel ei gen inkomen van de achterblijver geen rol speelt. Kroonlid mevrouw Lemaire wierp de vraag op waarom via een volksverzekering schadeloosstel ling volgt terwijl de verzekerde in bekend- zijn of haar levensonderhoud kan Lemaire steunde de 'inko- UTRECHT (ANP) - Jongeren werkgelegenheid voor ongeveer apparaten (ijskasten, wasmachines 20.000 werknemers. Weliswaar gaan etc.) verdwijnen. Het sociaal plan, bepaalde produkten waarover op 20 september 1988 uit- t elektrische eindelijk een akkoord werd bereikt, geen gedwongen ontsla- werd door V&D een verlies geveer 36 miljoen^ gulden geleden. De vakbonden hadden deze week onderhoud met de van Vroom Dreesmann, J. Kessels, over de reorganisatie van de afdelingen 'vervoer en logistiek' ,en over de automatisering binnen 50 warenhuizen. Voor dat duur met met 12,5 procent van de maandelijk' se opslagsteun (zogenaamde staffe ling). Braks heeft dus niet aan zijn belofte kunnen voldoen om een EG- akkoord uit de bus te slepen dat voor akkerbouwers 'neutrale' ge volgen zou hebben. Hijzelf relativeert dit met het ar gument dat in Nederland nauwe lijks gebruik wordt gemaakt van in terventie (opkoop door de EG tegen laatste heeft de directie minimum-garantieprijzen), daar de Amerikaans adviesbureau in de marktprijzen hoger liggen. „Het arm genomen, gaat hem om het instandhouden van een veiligheidsnet onder de Tijdens het overleg bleek onder markt en daar ben ik redelijk in ge- meer dat niet de hele afdeling elek- slaagd", zo verklaarde hij. Als het trische apparaten aan 'huurders' compromis in zijn huidige vorm van ruimte binnen de warenhuizen wordt goedgekeurd, zal Nederland zal worden uitbesteed. Vendex In- tegelijk een graantje meepikken ternational kent twee van dergelij- van monetaire concessies die door ke gespecialiseerde 'con •es', één ervan is Dixon's, overeind. In een eerder gesprek met de Vendex-top is de bonden inmiddels gebleken dat de verliescijfers van de warenhuizen het afgelopen jaar nog groter zijn geworden. Dat gaat top- gepaard met een algehele verslech- UTRECHT (ANP) - Het overleg tussen de dertien particuliere crematoria en de Dienstenbond FNV over het zaterdagwerk is mislukt. De werkgevers houden vast aan het voorstel om de 150 werknemers van de crematoria op verzoek van uitvaartonder nemingen of familie ook zater dag te laten werken. De FNV- bond zal daarom de acties de ko mende weken verscherpen. weken stakingsacties wel een opening zouden bieden, maar in het overleg hielden ze vast aan structureel zaterdagwerk. Vol gende week vrijdag zal er op nieuw bij enkele crematoria worden gestaakt. Bij de crematoria in Den Haag, Velsen, Utrecht, Rotter dam, Groningen en Dieren is gisteren gestaakt. Bovendien zullen de beheerders met in gang van volgende week het aantal crematies „substantieel" verminderen. De gehele maand mei wordt er hoe dan ook niet op zaterdag gewerkt. Op de za terdagen na Hemelvaart en voor Pinksteren zijn er gewoonlijk wel crematies omdat anders de wettelijke termijn wordt over schreden. Op vrijdag 26 mei zijn opnieuw stakingen ADVERTENTIE Duitsland zijn afgedwongen. Economie kort Kredietrestrictie De Nederlandsche Bank laat de banken tot medio juni de vrije teu gel, maar dan zal worden bezien of het opleggen van kredietbeperken- de maatregelen om geldontwaar ding tegen te gaan nodig is. Mede door het verhogen van het disconto (hetgeen leidt tot hogere rente en daardoor minder geldschepping) op donderdag lijkt het gevaar voor in flatie vooralsnog bezworen. regel zou ten koste zijn n 600 arbeidsplaatsen. Volgens de woordvoerder van een Concordia biedt u verschillende soor ten verzekeringen op het leven van uzelf, uw partner en uw kinderen, o les Concordia houdt de premies laag en door de dubbele winstdeling de uitke ring uitzonderlijk hoog. Concordia is er voor ajje verzekeringen: Levensverzekeringen - Pensioenen Hypotheken Schade- verzeke-i ringen concordia begrijpt precies wat u bedoelt Jurist Glasz verwacht Bührmann-Tetterode en Ahrend voor de rechter BLARICUM - "Er is vaak gezegd, en terecht, dat beschermingscon structies nog nooit echt tot op de bodem bij de rechter zijn uitgevoch ten. Dat heeft ertoe geleid dat er nog altijd twijfel over die constructies bestaat. Maar ik heb nu het gevoel dat veel erop wijst dat het bedrijf Bührmann-Tetterode op weg is om de rechter in te schakelen bij zijn voor de poging Ahrend over te nemen. Ik bevat zeg niet dat ik dat toejuich. Aan de andere kant ook niet dat ik het ver werpelijk vind. Als jurist zou ik het echter zeer interessant vinden als er eens een uitspraak door de onafhan kelijke rechter over beschermings- Textiel-cao Werkgevers en bonden in de textiel industrie hebben gisteren in begin sel overeenstemming bereikt een nieuwe tweejarige c 23.000 werknemers. De een moderne pensioenregeling, handhaving van de vut op 60 jaar en in totaal 3,5 procent loonsverho ging. Verder krijgen de werkne mers twee extra vakantiedagen. Daar staat tegenover dat het aantal constructies gedaan wordt' roostervrije dagen daalt 11,5. door Hans Amesz prefs zijn uitgegeven, zeer goed beveiligd. mann al over een belang van 30 pro cent in Ahrend. Koenders was er verbolgen over dat dit zonder zijn medeweten was geschied en ver- kondigde al snel dat hij niets van de grijpen. Zelfs niet als avances van Bührmann moest heb ben. Sinsdien heeft Bührmann-Tet terode zijn belang in het kapitaal van Ahrend vergroot tot meer dan 50 procent. ten vanaf hun 18e jaar volledig zelf standig kunnen zijn. Het minimum jeugdloon moet daarom groten deels verdwijnen om plaats te ma ken voor het recht op minimum loon vanaf 18 jaar. Dit bepleit het Jongerenplatform, h,et samenwer kingsverband van de jongerenorga nisaties van onder meer FNV, CNV, PvdA, CDA, WD, D66 en PPR, in de vandaag gepresenteerde notitie „Jongerenbeleid: het kan beter". Het is voor het eerst sinds de op richting eind 1986 dat het Jongeren platform een gezamenlijke visie naar buiten brengt over de mini mum-voorwaarden voor een goed jeugd- en jongerenbeleid. De organisaties „met zeer uiteen lopende standpunten en visies" hebben elkaar gevonden in een ge zamenlijk standpunt over het jeugdbeleid. Centraal daarin staat de volledige zelfstandigheid vanaf 18 jaar. Om het minimumloon voor 18-jarigen in te voeren, zou als tus senstap de leeftijdsgrens (nu 23 jaar) naar 21 jaar moeten. Verlaging van de leeftijdsgrens voor het mini mumloon moet automatisch leiden tot het optrekken van het niveau van (bijstands)uitkeringen tot dat voor volwassenen, evenals de norm voor levensonderhoud in de studie- financiering. Het Jongerenplatform stelt vast dat bij de bestrijding van de jeugd werkloosheid „maar weinig maatre gelen een duurzaam toekomstper spectief bieden, terwijl men ook bij arbeidsvoorwaarden voor jongeren veelal vraagtekens moet plaatsen". Voor jongeren uit etnische minder- het heden, gehandicapten en vroege schoolverlaters is extra aandacht Dat betekent dat Bührmann-Tet- nodig om een zelfstandige positie terode demacht bij Ahrend niet kan op de arbeidsmarkt te verwezenly- open- ken. baar bod vrijwel alle gewone aande len Ahrend in handen van Bühr mann zouden komen. Daar staan het ontbreken de preferente aandelen ke afstemming dan Het platform hekelt in de notitie enige inhoudelij- beleid door de tegenover. Toch is Bührmann als drie betrokken ministeries: WVC, groot-aandeelhouder ook niet hele- Onderwijs en Sociale Zaken. „Het maal zonder invloed. Het kan bij- in samenhang beoordelen van voorbeeld een aandeelhouders ver- maatregelen is onmogelijk, gadering bijeenroepen, kan wel- hanteren 1 Voor Ahrend is daardoor formeel niets veranderd. Bührmann kan vooralsnog aan zijn meerderheid oo rf geen zeggenschap ontlenen. Want licht statutenwijzigingen blokke- lekeurige leeftijdsgrenzen Schiphol Het systeem van de luchtverkeers beveiliging op Schiphol zal binnen kort een eerste uitbreiding onder- Dat zegt mr.J.R. Glasz, voorzitter gaan. Daardoor kunnen, zij het op van de advocatenmaatschap Van nog beperkte schaal, meer vliegtui- Doprne Sjollema en specialist in gen worden afgehandeld. Volgende het vennootschapsrecht. Ten aan- maand wordt dit zogeheten gate- zien van beschermingsconstructies waysysteem, zoals de uitbreiding neemt hij een genuanceerd stand- wordt genoemd, operationeel. Gate- punt in. Glasz vindt bijvoorbeeld way is alleen bedoeld voor de nade- dat zogenaamde raiders niet de vrije ringsverkeersleiding. Dit onderdeel hand mogen krijgen in Nederland, handelt het verkeer met bestem- Dat zijn mensen als de Amerikanen overname heilzaam kan zijn, al je dat ming Schiphol af. Carl Icahn en T. Boone Pickens, die vindt de directie ifololvcilAr bedrijven opkopen om vervolgens ondernemingdat ivaiaiysaior onderdelen daarvan met meestal De Westduitse automobielfabrikant forse winst van de hand te doen. Be- Opel, onderdeel_ van het Ameri- schermingsconstructies tegen deze zaken acht Glasz aan vaardbaar. "Vennootschappen zijn geen koopwaar. Zo zit de cultuur hier niet in elkaar". "Beveiliging tegen overnames mag er", zegt Glasz, "echter niet uit- eingen beweging advies geven. ADVERTENTIE deelhouders, werknemers, credi- niet teuren. In ieder geval is het denk- bedrijf. Mits dat oordeel op goede biedt. Bührmann baar dat ook een onvriendelijke gronden berust. "Maar staan 100. procent door Ahrend ren, kan proberen invloed te krijgen goed voorbeeld van gebrek l uitgegeven preferente aandelen uit. op de samenstelling van de raad van ördinatie. Jongeren zijn de dupe Die zogenaamde prefs dienden dus commissarissen. Mr. Glasz: "De van ministeriële onmacht, onwil of niet om kapitaal aan te trekken, economische macht heeft uiteinde- bezuinigingsdrang", aldus het plat- maar wa^en uitsluitend als anti- lijk de neiging te zegevieren". form. overval prefs bedoeld. Het zou in- derdaad interessant zijn als Bühr mann-Tetterode de uitgifte van pre ferente aandelen-Ahrend bij de rechter aanvecht. Dat kan in princi pe als zo'n emissie in strijd is met de wet, de statuten of de goede trouw. In het geval van Ahrend en Bühr mann lijken de twee eerste moge lijkheden te vervallen zodat 'goede trouw' juridisch de beste kansen dat kader bijvoorbeeld kunnen beweren dat kaanse concern General Motors, zal vanaf komende maandag in de Bondsrepubliek' alleen nog auto's op de markt brengen die zijn uitge rust met een katalysator voor zuive ring van uitlaatgassen. Opel is daar- de betrokken door bijvoorbeeld de Onderne- eerste instantie mingskamer bij het Gerechtshof', niet. Glasz: "De belangrijkste vraag is: hoe wordt de continuïteit van de onderneming het best gewaar- de directie, die bezwaar heeft tegen borgd"? In dit verband is het trou- een overname, wel echt alle belan- wens merkwaardig dat de onderne- gen heeft afgewogen, mingsraad van de over te nemen Toen bestuursvoorzitter drs. A. vennootschap geen recht heeft om W. Overwater van het papiercon- gehoord te worden. Zij kan wel uit cern Bührmann-Tetterode zijn col- niet mogen laten toetsen de directie van Ahrend de continuï- de eerste producent in West- sluitend toe dienen om zittende di- duitsland die geen auto's zonder ka- recties te beschermen". Er zijn im- Glasz vindt het het goed recht talysator meer verkoopt. mers meer belanghebbenden: een directie om te zeggen: wij doen samenwerking, beschikte Bühr- teit van de onderneming niet op de beste manier heeft gewaarborgd vraagt hy zich af. De Onderne- door alle toenaderingspogingen af ngskamer zou kunnen nagaan of te houden. De meest voorkomende bescher mingsmaatregelen zijn certificering van aandelen, het creëren van prio riteitsaandelen en het plaatsen van preferente aandelen. Omdat het leeuwedeel van de aandelen Ahrend is gecertificeerd (de hou ders van certificaten hebben hun stemrecht overgedragen aan meestal een administratiekantoor) lega J. C. Koenders van kantoorin richter Ahrend op 10 maart bena derde voor gesprekken over Tempo-Team zit non-stop bovenop het aanbod van werk. Daarom kunt u meestal meteen aan de slag. En als dat niet lukt, gaan wij onmiddellijk in de slag om een baan voor u te vinden! P.S. Zoekt u trouwens werk? Elders in deze krant vindt u onze personeelsadvertentie.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7