Leger Zmdafrïka bases terug naar Top criminele ijsberg komt in Paramaribo naar boven toiBiwrt Massale studentenbetoging in Peking ABVAKABO HOUDT VAST AAN LOONEIS VAN 5% Swapo's krijgen kans naar Angola te gaan Plan voor Arabische vredesmacht Libanon Voedselrellen slaan over naar noorden Jordanië BRD: zwaardere straffen terroristen AbvaKabo: 5 voor een gezonde CAO 'Kanonnen slagschip hopeloos verouderd en levensgevaarlijk' ZATERDAG 22 APRIL 1989 BUITENLAND PAGINA 5 JOHANNESBURG (GPD/Rtr/DPA) De Zuidafrikaanse regering heeft haar troepen in Namibia opdracht gegeven zich vanaf woensdag aanstaande voor zestig uur terug te trek ken op hun bases. Dit deelde minister van buitenlandse zaken, Roelof Botha, gisteren mee. Minister Malan (defensie) verklaarde gisteren dat de Swapo-strijders die nog in Noord-Namibia verblijven zo de kans geboden wordt terug te keren naar Angola. Op 1 april, de dag dat het vredesproces formeel begon, waren naar schatting 1800 guerrilla's Na mibia binnengevallen. 'Volgens de vredesmacht van de VN, Untag, worden Swapo-strijders door de Zuidafrikaanse militairen afgeschrikt zich te melden op een van de negen verzamelplaatsen, vanwaar ze zouden worden terugge bracht naar hun bases in Angola. De Zuidafrikaanse militairen zijn on der meer als 'waarnemers' aanwezig op deze verzamelplaatsen. Zuidafrika, Cuba en Angola heb ben twee weken geleden tot de mel dingsplicht besloten, maar tot dus ver hebben zich slechts 12 guerril- 3 aangegeven. Aanvankelijk had- Swapo-strijders om, aldus de Zuid afrikaanse vertegenwoordiger Pie- naar in Namibia. 'Zuidafrika geeft garanties dat werk gegaan. Zij nemen posities in van waaruit zij in het kader van het verdrag over de onafhankelijkheid Namibia toezicht houden op de Swapo-infdtranten gedurende deze plaatselijke politie. verklaring. De aankondiging dan krijgen de Zuidafrikaanse troe- komt na besprekingen op donder dag tussen afgevaardigden van den de Swapo-strijders tot zaterdag Swapo op strijders uit Namibia naar bases Angola te bespoedigen. Botha riep juiste spoor de Namibische verzetsbeweging plicht de troepen 15 april de tijd om zich te melden. Toen op dat tijdstip nog maar vijf man op de verzamelpunten waren verschenen werd deze termijn ver lengd tot gistermiddag. De meeste Swapo-mannen blij ken echter liever op eigen houtje te- deze gelegenheid te houden" lijkheidsprocedure weer op het Zuidafrika ver ier op hun bases gebruik te maken", De terugtrekking afrikaanse troepen op hun bases Namibia en van Swapo-strijders bo ven de zestiende breedtegraad in Angola was overeengekomen bij het verdrag dat in augustus 1988 i hij. Bij de gevechten sneuvelden 280 de Zuid- Swapostrijders en 27 Zuidafrikaan se militairen. Maar volgens Swapo werd een aantal van haar mannen na overgave aan de Zuidafrikanen in koelen bloede vermoord. Radicale Zuidkoreaanse studenten gooiden gisteren, stenen naar de op roerpolitie. De rellen ontstonden buiten de campus van de Kankook Uni versiteit in Seoid. De Zuidkoreaanse studenten eisen al enkele dagen het af treden van de huidige regering Roh Tae-Woo. (foto api KUWAYT (AP) - Arabische landen hebben een plan om een gezamen lijke vredesmacht naar Libanon te sturen om daar een eind te maken aan de burgeroorlog tussen isla mieten en christenen. Dat hebben kranten in Kuwayt gisteren gemeld. Het nieuws was afkomstig van de veelal betrouwbare dagbladen Al- Qabas en Al-Anbaa en werd ver spreid op een moment dat de minis ters van buitenlandse zaken van de 22 lidstaten van de Arabische Liga een spoedconferentie voorbereiden over de situatie in Libanon. Zij ko men volgende week in Tunis bijeen. Al-Qabas zei dat de vredesmacht zou moeten bestaan uit "enkele honderden Arabische officieren en troepen uit zes of zeven Arabische landen". De betrokken landen wer den niet genoemd, maar het zou niet alleen gaan om landen die deel uit maken van de commissie van de Arabische Liga die zich bezighoudt met de Libanese kwestie. Die lan den zijn Kuwayt, Jordanië, Sudan, Algerije, Tunisië en de Verenigde Arabische Emiraten. Al-Anbaa zei dat PLO-voorzitter Arafat 4000 manschappen beschik baar had gesteld om deel te nemen aan de vredesmacht. Er zou intus sen al geheim overleg gaande zijn om vooral Syrië te overreden mee te werken aan het plan. Met een man daat van de Arabische Liga speelt Syrië al jaren een hoofdrol in het Li- De Arabische vredesmacht zou pas in Bayrut worden gelegerd als daar een staakt-het-vuren is geslo ten. Intussen hebben Syrische troe pen gisteren zware raketbeschietin gen uitgevoerd op de christelijke enclave ten noorden van de Libane se hoofdstad Bayrut. Volgens de Li banese politie vuren de Syriërs elke vier uur raketsalvo's af op de haven Jouneih en op de kustweg ten noor den van Bayrut. Over slachtoffers was nog niets bekend. De christelij ke milities beantwoordden het vuur niet, aldus de politie. Een anonieme zegsman zei dat de beschietingen van vrijdag bedoeld waren als waarschuwing tegen de hervatting van de veerdiensten tus sen Jounieh en Cyprus, die twee da gen geleden werden opgeschort. De Cyprische rederijen gingen hiertoe over, nadat hun schepen door Dru- zische milities waren beschoten. Israëlische leger jaagt honderden Libanezen weg RASHAYA (AFP) Het Israëli sche leger heeft gisteren 300 Liba nezen verdreven van zeven boerde- ten, de Sovjetunie en Frankrijk den informeel op de hoogte worden gehouden. rug te keren naar Angola. Er zouden Genève werd gesloten over de te- nog zo'n 800 tot 1000 man in Noord- Namibia zijn, die via de radio zullen worden gemaand naar Angola te gaan. Bij de gevechten sneuvelden 280 Swapo-strijders en 27 Zuidafrikaan se militairen. Volgens de Swapo is een aantal van haar mannen na overgave aan de Zuidafrikanen in koelen bloede vermoord. Bij ge vechten in het noorden van Nami bia donderdag, kwamen drie rugtrekking van de 50.000 baanse troepen uit Angola en de on afhankelijkheid van Namibia. De Zuidafrikaanse regerings woordvoerder Darroll verklaarde dat de beperkingen van het 60-urige bestand niet gelden voor de door Zuidafrika gesteunde en geleide Namibische politietroepen. In het noorden van Namibia zijn gisteren de eerste 72 Ierse, Zweedse en Ne derlandse politiemannen aan het PEKING (Rtr/AFP) - Op het Plein van de Hemelse Vrede in het cen trum van de Chinese hoofdstad Pe king was het gisteravond laat een komen en gaan van demonstranten, ling, zo is van journalisten ter plekke ver nomen. Schattingen over het aantal deelnemers liepen uiteen van 50.000 tepunt en 70.000 tot zeker 200.000. Er arriveerden tegen midder- boden gebied is verklaard. De stu denten willen hulde betonen aan Hu Yaobang, die zij prijzen vanwe ge zijn hervormingsgezinde opstel- Demonstranten probeerden di- irse malen het parlementsgebouw en het Zhongnanhai, de zetel van de De manifestatie vormt het ,hoog- regering en de communistische par- week rouwdemon- tij, binnen te dringen. Halverwege de week voegden zich ook arbeiders onder de studenten, die zich de grens tussen Israël en Libanon liggen en de boerderijen geconfis queerd. Bij de boerderijen hoort een stuk grond van 90 vierkante ki lometer. De Libanezen zijn te voet met hun vee weggegaan om de VN-troepen van de Unifil van de onrechtmatige Israëlische actie op de hopgte te brengen. Het Israëlische leger had Aangenomen wordt dat Deng ,-je Libanezen op 1 april een ultima- Xiaopmg vandaag als eerste de turn gesteld en hen gesommeerd laatste groet_zal brengen aan Hu zjch binnen 20 dagen bij het hoofd nacht groepen studenten die vanuit fen zijn sinds de rouwdemonstra- meestal verzamelen rond het Monu- AMMAN (AP) - De voedselrellen die begin dfze week in het zuiden van Jordanië uitbraken en aan ze ker acht mensen het leven hebben gekost, zijn gisteren overgeslagen naar het noorden van het land. In verschillende Zuid-Jordaanse plaatsen heeft het leger gisteren de wekelijkse gebedsdienst verhin derd, in een poging nieuwe voedsel rellen te voorkomen. In Salt, 20 kilometer ten noord westen van de hoofdstad Amman, gooiden gistermiddag naar schat ting 500 mensen stenen naar de poli tie en vernielden vijf politiewagens. De politie zei dat de plaats is afge grendeld. In de noordelijke plaat sen Madaba en Irbid zouden zich donderdagavond eveneens ongere geldheden hebben voorgedaan. In verband met de voedselrellen zi.in in de nacht van donderdag op vrijdag 100 leden van de Jordaanse communistische partij gearres teerd, zo hebben hun familieleden gezegd. Zij vertelden dat agenten van de binnenlandse veiligheids dienst in Amman, Irbid, Madaba, Zarqa en Fuheis de huizen van com munisten hadden doorzocht. De arrestaties volgden enkele uren nadat de communistische par tij pamfletten had verspreid, waarin werd geeist dat de regering de voed selprijsverhogingen intrekt. Ook werd gevraagd om het schrappen van het bezuinigingsprogramma van de regering, dat in overleg met Bommen ten donderdag twee bommen ge vonden, .waarvan een met tijdont- steking. De bommen zijn door des kundigen van de KGB en veilig heidsfunctionarissen onschadelijk gemaakt. Intussen is de KGB een onderzoek begonnen. Luchtvervuiling Honderden Hongaren, van wie de meesten gasmaskers ophadden, hebben gisteren tijdens het spitsuur in Budapest een demon stratie gehouden tegen de luchtver vuiling. Zij deelden aan automobi listen pamfletten uit waarin zij klaagden over de hoeveelheden lood die men bij kinderen in Bud apest heeft vastgesteld. Naar hun zeggen liggen die niveaus boven de toegestane limiet. Neo-nazi's De Westduitse overheid verlangt ruim 400.000 gulden terug van de neo-nazistische Nationaldemokra- tische Partei Deutschlands (NPD). Reden hiervoor is dat de NPD niet aan de verkiezingen voor het Euro parlement meedoet, maar het be drag al wel ontvangen had om haar verkiezingscampagne te betalen. Hongerstaking In Zuidafrika is na drie maanden een eind gekomen aan een massale hongerstaking van arrestanten. De hongerstaking leverde de vrijheid op van ongeveer 900 mensen die vast werden gehouden zonder dat zij in staat van beschuldiging waren gesteld. het Internationaal Monetair Fonds (IMF) werd opgesteld. De Jordaanse radio maakte giste ren voor het eerst melding van de voedselrellen van begin deze week. Volgens de radio probeert de politie de identiteit en de motieven van de aanstichters van de rellen vast te stellen. Kroonprins Hassan, de jon gere broer van koning Hussayn, verklaarde donderdag tegenover de BBC dat bij de voedselrellen acht doden en ongeveer 30 gewonden zijn gevallen. hun universiteit in noordelijke bui tenwijken van Peking in optocht naar het centrum waren komen lo pen. Onderweg werden ze luid toe gejuicht door winkeliers en inzit tenden van bussen die in de drukte vast waren komen te zitten. De meeste universiteiten van Pe king waren vertegenwoordigd, ge tuige spandoeken met de naam van hun universiteit die de studenten met zich meedroegen. De manifes tatie leek zeer zorgvuldig georgani seerd en hadden de studenten eigen der ordetroepen. hield de politie zich afzijdig. Veel demonstranten zeiden dat 2 in afwachting van de begrafeni: plechtigheid voor Hu Yaobang wil- premier Zhou Enlai 1976. De demonstranten hebben po litieke eisen gesteld, zoals eerher- met portretten stel voor Hu Yaobang die begin soort schrijn 1987 door de conservatieve partij- ment van de Volkshelden dat bedol- onder bloemen en 'behangen' spandoeken een Hu Yaobang is. geworden. Yaobang en Zhao Ziyang, de opvol ger van Hu als partijleider, een lijkrede zal uitspreken, zo is van Chinese bronnen vernomen. Hu Yaobang en Zhao Ziyang le ken lange tijd voorbestemd om de positie van de 85-jarige Deng na zijn overlijden in te nemen. Terwijl Hu's rol begin 1987 was uitgespeeld, is de laatste tijd ook Zhao Ziyang aange vallen. Hij wordt verantwoordelijk gesteld voor de huidige economi sche crisis in China. BONN (DPA) De Westduitse door de Tweede kamer weten te Bondsdag heeft gisteren in het ka- loodsen. Vooral de liberale coalitie wetgeving inzake partner FDP van Kohls christende in eerste instantie de binnenlandse veiligheid, beslo- mocratische CDU/CSU lag lang ten tot zwaardere straffen tegen ter- roristen. Voor het eerst hangt nu zo genaamd 'passief bewapende' de- beperking 1 monstratie. monstranten, mensen die zich den overnachten op het plein, hoe- stoppen achter helm of sjaal, wel dat door de autoriteiten tot dwars tegen de nieuwe strafrecht- wetgeving en de daarin voorziene i de vrijheid van de- vangenisstraf boven het hoofd. ADVERTENTIE Er zijn uitspraken gedaan waardoor de indruk is ontstaan dat AbvaKabo zijn eis van 5 heeft losgelaten. Niets is minder waar De gezondheidszorg gaat ons aan het hart. Niemand staat te trappelen om de gezondheidszorg te ontwrichten. Dat is in niemands belang. De politiek is nu aan zet en moet geld op tafel leggen. Zolang de politiek geen enkele stap zet, gaat AbvaKabo door met de acties voor 5 De nieuwe wet kreeg de steun van 209 afgevaardigden. Eén FDP-afge- vaardigde onthield zich van stern- Het Westduitse parlement ging ming. De 151 tegenstemmen kwa- om men niet alleen van de oppositie- het partijen SPD en Groenen. Ook zes FDP-parlementariërs, onder wie de binnen- voorts akkoord met een proef 'kroongetuigen' toe te laten Duitse strafrecht. Met de ding heeft de regering van kanselier voormalige minister Kohl na lange interne strijd op- landse zaken Baum. nieuw een omstreden wetsvoorstel wet af. de r NEW YORK (AP) - In Ge Verenig de Staten is na het ongeluk van woensdag op het slagschip Iowa, waarbij door een explosie in een ge schutstoren 47 opvarenden om het leven kwamen, openlijk kritiek ge- naat 300 kilo kruit nodig verpakt in zes porties, die in zijde centrales, zijn verpakt. Niettemin verklaarde LaRocque, een schout-bij-nacht b.d. die nu werkt voor het Centrum voor De- De Westduitse regering recht vaardigde de nieuwe maatregelen met de mededeling dat het aantal opgehelderde zaken bij onderzoek naar terroristische moordaanslagen sinds jaren praktisch nul is. Daarbij zou komen dat sinds 1985 bij rond duizend demonstraties waarbij het tot gewelddadigheden kwam, twee politiemensen om het leven zijn ge komen en meer dan 1500 verwon dingen opliepen. De FDP-minister van justitie, En gelhard, verklaarde dat de beper king van het recht op demonstratie slechts personen treft die geweld dadigheden van zins zouden zijn. Hij wees er op dat de politie onder druk van de FDP in de toekomst slechts in bepaalde gevallen van de monstraties film- en geluidsopna men mag maken en opslaan. Krachtens de nieuwe wetgeving worden de straffen voor ontvoering en gijzeling in de Bondsrepubliek verhoogd. Dat geldt ook voor dief stal van wapens en explosieven en voor aanslagen op openbare bedrij- als de spoorwegen of energie kwartier van het voor Israël kende Zuidlibanese leger te melden om hun boerderijen en grond te ver kopen. De door Syrië gesteunde regering van premier Salim al-Hoss vroeg daarop aan de VN-vertegenwoordi- ger in Libanon, Rashid Fakhoury, een klacht in te dienen bij de Veilig heidsraad van de VN om te voorko men dat Israël opnieuw een stuk Li banees grondgebied zou annexe- A1 eerder werd grond van dezelf de Libanese families door Israël volgens eenzelfde procédé gecon fisqueerd. Asteroïde blijkt 'dwergje' te zijn PARIJS (AFP) De 'reusachti ge' asteroïde van 800 meter, die op 23 maart de aarde 'ge schampt' zou kunnen hebben, was in feite een dwerg: het ob servatorium van de Cóte d'Azur heeft vastgesteld dat de diame ter niet groter was dan 100 me ter. Hiermee gaat het integen deel om één van de kleinste be kende meteoren. "Beoordeeld naar de grootte en de lichtgevendheid ervan kan elke astronoom met behulp van zeer eenvoudige berekenin gen vaststellen dat de diameter van deze asteroïde zwaar is over schat", meent Maury van het ob servatorium. "Maar bij een in slag zou de asteroïde nog een be hoorlijke krater slaan". ADVERTENTIE r bezit. De Iowa, en haar zusterschepen New Jersey, Missouri, en Wis consin, zijn uitgerust met reusachti ge kanonnen voor het afvuren de fensie-Informatie, gisteren dat de slagschepen "ouderwets nant gevaarlijk" zijn. Seaquist, een oud-commandant van de Iowa, hield echter vol dat de ruim 18 meter lange kanonnen nog steeds "het beste marinekanon ter 400-millimeter granaten, die per wereld" zijn. Volgens Seaquist stuk meer dan 800 kilo wegen. Deze het kanon destijds het neusje donderbussen hebben een bereik 32 kilometer, waarvoor per gra de Word HLO'ingenieur m/v LABORATORIUM OPLEIDING aan de Hogeschool van Amsterdam interessante studie met veel praktijk uitstekende vooruitzichten op werk in: milieu, industrie, gezondheidszorg Emil Kool 020-156975 op Schiphol een Surinaams echt paar in de kraag gegrepen, die een pakketje van 4 kilo cocaïne uit Suri name mochten ontvangen. UTRECHT Suriname dreigt in herhalingen te vervallen. De rege ring in Paramaribo schijnt niet be reid of in staat een eind te maken aan de criminele activiteiten van sommige legerleiders. Net als in 1980, kort voor de staatsgreep door een groep jonge sergeanten, lijkt vice-premier Arron geen oog te heb ben voor de ontwikkelingen in het door Leonie van Bladel In 1980 verwierp de regering de vak- bondswensen vanuit het nationale leger. Dat leidde binnen enkele we ken tot de machtsovername van Desi Bouterse. Nu is er de 'cocaïne- connectie', waarbij telkens de na men van vooraanstaande militairen vallen. Vanuit Nederland hoeft Su riname niet op steun te rekenen, al leen de Verenigde Staten lijken in staat de drugsmafia te bestrijden en de rechtsstaat in Paramaribo te red den. Tussen de gebeurtenissen van de afgelopen weken, die ogenschijn lijk op zichzelf staan, bestaat een verband. Sterker, ze zijn nauw ver weven. Samen vormen ze het topje van een ijsberg van criminele activi teiten. Allereerst is er het onderzoek naar de betrokkenheid van een lid van de para-militaire politie, Swe- do, bij de massamoord in het dorp Moi Wana in november 1986. De moordpartij had tot gevolg, dat 10.000 Marrons (bosnegers) de vei ligheid van het aangrenzende Frans Guyana zochten. Swedo werd dinsdag door 35 man militaire politie uit het politiebu reau gehaald. Hieraan voorafgaand had chef-staf Graanoogst met pro cureur-generaal Reder gebeld en geadviseerd de man in vrijheid te stellen. De procureur, die niet op het» verzoek inging, werd vervol' gens benaderd door de kabinets chef van legerbevelhebber Bouter se, Herrenberg, die aandrong op vrijlating 'om een bloedbad te voor komen'. De bevrijdingsactie, die in op dracht van Bouterse plaatsvond, is de meest openlijke aantasting van de staatsstructuur, zoals die in de nieuwe grondwet van 1987 is vast gelegd. In feite ontnemen de mili tairen hiermee de politie de opspo ringsbevoegdheid, en leggen daar mee een bom onder de rechtsstaat. Swedo is inmiddels - op uitdrukke- Henck Arron. lijk verzoek van de regering - aan de politie teruggegeven. Een tweede, nogal in het oog lo pende gebeurtenis, is de vangst van 200 kilo cocaïne in het westen van Suriname. Daarbij zijn oorspronke lijk twaalf mensen gearresteerd, waaronder de vrouw van een topmi- litair. Later werd melding gemaakt van elf betrokkenen, onder wie het voormalige hoofd van de Surinaam se narcotica-brigade. De verdach ten zijn volgens de politie van Co lombiaanse en Surinaamse origine, met name politiemannen. 'Het bespelen van de publiciteit'. Een dag nadat de politie met de gro te vangst naar buiten komt, organi seert legercommandant Sital een persconferentie waarbij hij mee deelt dat de 200 kilo cocaïne eigen dom is van het in de Dominicaanse Republiek opererende drugskartel 'Alpha '60'. De in Nederland verblij vende Surinaamse vluchtelingen ex-president Chin A Sen, en John Kamperveen, de zoon van de in 1982 vermoorde ex-minister André Kam perveen, alsook Eddie Jozefzoon, vertegenwoordiger van het Jungle commando, worden als betrokke nen op de achtergrond genoemd. Sited, net teruggekeerd uit Pana ma, waar hij met de van drugshan del verdachte president Noriega tot afspraken over militaire samenwer king is gekomen, dringt aan op het instellen van een Nationale Veilig heidsraad om in tijden van 'agressie de noodtoestand te kunnen uitroe pen'. Sital legt tijdens deze oproep ook een duidelijk verband met de wapens, die Brunswijk en zijn Junglecommando inmiddels inder daad hebben weten te bemachti gen. De jongste ontwikkeling in deze chaotische psychologische oorlogs voering is het telefoontje vanuit Frans Guyana met het Surinaamse dagblad 'De Ware Tijd'. Daarin wordt de vrijlating van de gearres teerde Colombianen geëist, "anders worden er politieposten aangeval len". In Paramaribo is het leger inmid dels in paraatheid gebracht, en stel len de militairen zich nu te weer te gen een eerste poging om een pro ces te voeren over schending van mensenrechten. Met alle publici- teitsmiddelen wordt voorts ge poogd de verantwoordelijkheid voor de cocaïne bij het Junglecom mando te leggen. Daarnaast menen ingewijden uit het Surinaamse poli tiecorps in Nederland, dat de politie in Paramaribo bezig is haar gelede- Suriname is sinds het proces in 1986 tegen Boerenveen in Miami voortdurend in het nieuws als be langrijke doorvoerhaven en verwer kingsbasis van cocaïne. In het vlieg tuig waarmee de Front-leiders in november '88 op Schiphol arriveer den, werd in cassettes 55 kilo cocaï ne aangetroffen. Sindsdien zijn vooral de groentetransporten naar Nederland van de Surinaamse han delaar Dassasing aan onderzoeken onderworpen. Woensdag nog werd In Suriname speelt zich op dit ogenblik een strijd af om herstel van de rechtsstaat, maar ook teke nen zich de contouren af van een stevig netwerk van drugshandela ren naar Colombiaans voorbeeld. De Surinaamse vice-president Ar ron heeft tot nu toe de ernst van de cocaïne-connectie onderschat. Ook de Nederlandse minister van justitie, Korthals Altes, die vroegtij dig genoeg rapporten over de drugslijn met Suriname op zijn bu reau heeft gekregen, heeft de zaak als niet echt belangrijk afgedaan. In de VS wordt, gezien de prioriteit die president Bush aan de drugsbestrij ding wil geven, daarover anders ge dacht. Wellicht valt uit die hoek nog enige steun te verwachten voor de toekomstige rechtsstaat Suriname.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5