'Bolderkar was niet zorgvuldig' X Oudere moeder i evenwichtiger Natural Hoogleraar: TBS geneest niet maar deformeert juist NMB: overdreven actie justitie bij goudsmokkel Volg de stippellijn en u bespaart misschien wel tienduizenden guldens op uwhypotheeklasten. ZATERDAG 22 APRIL 1989 BINNENLAND PAGINA 3 Onderzoekscommissie kraakt Idnderdagverblijf DEN HAAG/VLAARDINGEN (GPD) De Bolderkar, het medisch kleuterdagverblijf in Vlaardingen dat vorig jaar in korte tijd elf gevallen van incest dacht te ontdekken, is te ge dreven en daardoor te eenzijdig bezig geweest. De Bolderkar is onzorgvuldig geweest in het onderzoek, te snel met conclusies en te laat met het raadplegen van artsen, ouders en hulpverleners. Dat concludeert een speciale commissie die in opdracht van de Inspectie Volksgezond heid een onderzoek heeft ingesteld. De zeer kritische conclusies zijn door de inspectie overgenomen. UTRECHT (GPD) - „Het TBS-be- leid van deze regering is er niet een van goede voornemens. De be windslieden kiezen voor de harde aanpak. Dit betekent: minder hulp verlening, meer gevangenissen en toename van geweld. De komende generaties zullen met verbazing en afschuw naar deze tijd terugkij ken". Aldus gisteren hoogleraar fo rensische psychiatrie Zeegers tij dens een congres in Utrecht over TBS (terbeschikkingstelling van de staat, het vroegere TBR). De bijeenkomst was georgani seerd door de vier jaar oude stich ting Belangenbehartiging (ex-TBR- gestelden), De Coornhert Liga (ver eniging vöor strafrechthervorming) en het Willem Pompe-instituut (het voormalige Criminologische Insti tuut van Utrecht). Doel van de bij eenkomst was het levendig houden van de discussie over TBS. De mogelijkheid voor TBS be staat inmiddels zestig jaar. Neder land is het enige land in Europa waar men zoiets kent. Volgens Zee gers is het allemaal wel begonnen met goede voornemens, maar is de weg naar de hel nu helemaal gepla veid. „Gevangenen werden in de vorige eeuw geïsoleerd. Daardoor stompten ze af en werden ze voor goed ongeschikt voor de maat schappij. De menswetenschappen (psychologie, sociologie) brachten in deze tendens verandering. Rech ters en psychiaters moesten meer rekening houden met de verwaarlo zing en de gestoordheid waarmee sommige delinquenten te maken hadden. Maar ze moesten ook reke nen met het gevaar voor de maat schappij dat ze vormden". Daarom werd de 'ter beschik kingstelling van de regering' inge voerd: de gestoorde en minder-toe- rekeningsvatbare gevangene zou na zijn strafuitzitting een behandeling krijgen. Dit ter verbetering van hemzelf en ter beveiliging van de maatschappij. Volgens Zeegers schiet de behandeling vaak haar doel van verbetering voorbij. Van (ex-)TBS-gestelden heeft hij ge hoord dat ze weinig aandacht krij gen voor hun problemen en dat ze voortdurend onder psychische druk staan door de dreiging van de psychiaters dat ze hen zullen afbre ken en weer opbouwen. „Zulke dwang deformeert", aldus Zeegers, In zeven gevallen blijkt er geen re den te zijn geweest om aan seksueel misbruik van kinderen te denken. Bij twee andere kleuters zou nader onderzoek gewettigd zijn geweest, maar dat gebeurde niet. Slechts in twee van de zaken is er inderdaad waarschijnlijk sprake van incest. De betrokken ouders zijn slordig of helemaal niet van de verdenkingen op de hoogte gebracht. De in Vlaar dingen gebruikte poppenmethode is evenmin op juiste wijze gehan teerd, zo heeft de commissie vastge steld. Ook had De Bolderkar nooit zelf aangifte van incest mogen doen bij de politie. Op basis van de naar nu blijkt veel te overhaaste beschuldi gingen van De Bolderkar, zijn de af gelopen maanden tien kinderen uit huis geplaatst en bijna volledig ge-- scheiden van hun ouders. Acht va ders worden door justitie vervolgd, op aanklacht van ontucht met hun een- tot zes-jarige kinderen. Waar schijnlijk zullen nu in alle gevallen nieuwe (medische ep psychiatri sche) onderzoeken worden gestart. De advocaten van de ouders stellen dat het rapport niet alleen kan wor den gebruikt in de rechtszaak, maar ook aanleiding is voor een schade claim tegen het kinderdagverblijf. De onderzoekscommissie spreekt zich overigens niet uit de vraag of er nu wel of niet ontucht met de betrokken elf kinderen is ge- Maatregelen AMSTERDAM (GPD) - De Neder- landsche Middenstandsbank (NMB) is begin vorig jaar een eigen onderzoek begonnen, toen er spra ke was van een duidelijke toename van de goudhandel met de bank. Naar'aanleiding van de speurtocht werd de handel met bepaalde fir ma's stopgezet, omdat mogelijk sprake was van een malafide opzet. De NMB heeft justitie destijds inge-" licht over bet onderzoek, aldus de bank gisteren in een reactie op de arrestatie van drie van haar mede werkers wegens betrokkenheid bij goudsmokkel. Justitie maakte gisteren bekend dat het samen met de fiscale inlich tingen- en opsporingsdienst (Fiod) een grootscheepse smokkel van goud vanuit België en Luxemburg naar Nederland heeft ontdekt, waardoor de Nederlandse Staat 25 miljoen gulden aan BTW-inkom- sten zou zijn misgelopen. Een uit circa veertig mensen bestaande or ganisatie zou de afgelopen twee jaar met grote regelmaat goud met een totale waarde van ongeveer 400 mil joen gulden hebben gesmokkeld. Drie NMB-medewerkers werden in verband met de zaak vorige week gearresteerd en verhoord. De NMB zegt het in hoge mate te betreuren dat haar naam en haar medewerkers in negatieve zin in de publiciteit worden gebracht, terwijl nog in geen enkel opzicht strafbare feiten van de NMB-medewerkers door de officier van Justitie aanne melijk zijn gemaakt. Woordvoerder Van Mierlo neemt het justitie vooral kwalijk .dat de medewerkers van bed zijn gelicht en als criminelen, zijn behandeld 'terwijl men ook ge woon naar kantoor had kunnen ko men om daar met onze mensen te praten'. Van Mierlo vindt dat des te vreemder omdat de bank zelf justi tie heeft ingelicht over het onder zoek. „Die zei destijds dat de zaak haar bekend voorkwam en dat zij er al mee bezig was".-De Rotterdamse officier van justitie mevrouw Samson zegt niet op de hoogte te zijn van het onderzoek van de NMB. Volgens de bank gaat het om loket- personeel dat zich bezig hield met hét aankopen van het goud. „Ze de den gewoon hun werk, zuiver'en correct", aldus Van Mierlo. De verdachten worden beschul digd van het deelnemen aan een cri minele organisatie die het ontdui ken van belastingen en het plegen van valsheid in geschrifte tot oog merk had. Uit het onderzoek is ge bleken dat de banken die het goud van de smokkelorganisatie kochten - tegen de op dat moment gangbare prijs'- wél de 6 percent BTW betaal den. Door valse tussenfacturen te maken wist de bende deze bedra gen uit het zicht van de fiscus te houden. Volgens een ingewijde in de goudhandel is het onwaarschijnlijk dat er daadwerkelijk voor 400 mil joen gulden aan goud Nederland is binnen gesmokkeld. „Het ligt meer voor de hand dat dezelfde hoeveel heid goud een aantal malen is ver handeld, waardoor evenzovele ma len de hand kon worden gelicht met de btw. Hoe sneller je het laat circu leren, hoe sneller je eraan ver diend", aldus de zegsman. De inspectie heeft een aantal maat regelen genomen om Bolderkar-af faires in de toekomst te voorkomen. Zo moet voortaan altijd het Bureau Vertrouwensartsen worden inge schakeld bij verdenking van (seksu ele) mishandeling. De ouders moe ten altijd worden benaderd. En voortaan moeten de mensen van De Bolderkar eerst met collega's van andere MKD's en met andere des kundigen overleggen voor ze verde re stappen ondernemen. De Bolder kar heeft gisteren toegezegd dat de ze procedures vanaf nu zullen wor den gevolgd. Het onderzoeksrapport werd op gesteld nadat de Inspectie vorig jaar december bij een bezoek aan De Bolderkar al de indruk had gekre gen dat men daar bij het opsporen van incest te suggestief was opge treden. Aan de andere kant had De Bolderkar zelf ook contact opgeno men met de Inspectie, omdat het kleuterdagverblijf zich bedreigd voelde door de golf van publiciteit. De commissie, kinderpsycholoog Baartman, hoogleraar kinderpsy chiatrie Römke en kinderarts Van der Baan-Slootweg, legt er de na druk op dat De Bolderkar wel dege lijk te goeder trouw is geweest. Het personeel heeft alleen te snel willen zeggen: stop direct met dat mis bruik van kinderen. Voor een deel komt dat doordat de aandacht voor incest nog erg nieuw is. De ervaring met onderzoek naar seksuele mis handeling is nog gering. DEN HAAG Koningin Beatrix gast (linksonder) schijnt. Het is een kijkt belangstellend naar een wolk van de kunstwerken die in het mi- waardoor het licht van een schijn- niatuurstadje Madurodam, tijde- werper op een zonnebadende bad- lijk Arturodam geheten, worden Trend naar later ouderschap niet ongunstig voor kinderen tentoongesteld. Op een schaal van 1 25, dezelfde schaal als waarop heel Madurodam is gebouwd, hebben 32 kunstenaars een kunstwerk ge maakt tussen huizen, schepen en monumentale gebouwen. Ar turodam duurt tot 7 januari. (foto ANP) „en dwang die deformeert levert geen mensen op die in de maat schappij passen. Politici zouden eens wat vaker wakker moeten lig gen van de problemen die deze de linquenten hebben". Advocate Bakker-Weesing van veel TBS-gestelden, zei het onzin te vinden dat iemand na zoveel jaar ge vangenschap nog in therapie moet. En dan nog een therapie die volgens haar tegenwoordig meer is gericht op de bescherming van de maat schappij - de gevangenen worden lang opgesloten - dan op genezing van de gevangene. „Vroeger heb ik meegemaakt dat van zes TBS-ge stelden er drie doodgespoten wer den. Ik weet dat nu nóg psychofar maca worden gebruikt. De maat schappij en psychiaters zouden meer risico's moeten nemen en de delinquenten beter behandelen en sneller vrijlaten. Uit wrok tegen de inrichting waar ze hebben gezeten plegen veel TBS-gestelden na hun vrijlating juist wéér een misdrijf." Zegwaard: wij zijn slachtoffer van laster DELFT (ANP) - Het afvalverwer kingsbedrijf Zegwaard in Delft plaatst vandaag een open brief in een aantal dagbladen, waarin het de lezers vraagt het bedrijf niet voor schuldig te houden alvorens de on afhankelijke rechter zich over de in gebrachte beschuldigingen over het mengen van chemisch afval met huisvuil heeft uitgesproken. Ook zullen de 550 werknemers vandaag in een vrachtwagencolonne van Delft naar Den Haag rijden. In de advertentietekst zeggen di rectie en medewerkers dat zij zich niet of nauwelijks kunnen verdedi gen tegen de 'laster' sinds de admi nistratie van het bedrijf op 11 april door justitie in beslag werd geno men. „Zegwaard is een fatsoenlijk bedrijf met integere mensen. Over de uitslag van het justitieel onder zoek maken wij ons dan ook geen enkele zorg. Wel over de vraag of we als bedrijf nog zullen bestaan tegen de tijd dat justitie tot de slotsom komt dat ons geen enkel strafbaar feit valt te verwijten", aldus de open brief. Een hoogtepunt van de laster campagne is volgens de advertentie de uitzendingen van het NOS-jour- naal op 18 april. Zegwaard dient hierover ook een klacht in bij de Raad voor de Journalistiek, zo heeft woordvoerder Koeleveld meege deeld. Hoofdredacteur Van der Wulp van het NOS-Journaal zei in een reactie dat het Journaal heel zorgvuldig heeft gewerkt en dat het geen onoirbaar gedrag kan worden verweten. „Wij hebben op 18 april slechts gemeld waar justitie mee be zig is, op welke feiten het onderzoek zich richt", aldus Van der Wulp. ADVERTENTIE DEN HAAG - Twee kinderen spe len op het strand. Ze zijn allebei tien jaar. De een bouwt een zandkasteel, samen met zijn vader en moeder. De ander kijkt toe en speelt in zijn een tje. Zijn ouders liggen in de zon. Ze lopen al tegen de vijftig en hebben geen zin om met hem te spelen. door Anje Romein Door studie, werk en carrière stel len steeds meer vrouwen het krij gen van kinderen uit. De cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek bevestigen deze trend. Want als een echtpaar een kind krijgt, is het in de meeste gevallen nog steeds zo dat de vrouw de opvoeding voor haar rekening neemt. In 1983 had 2,9 procent van de eerstgeboren ba by's een moeder van ouder dan 35 jaar. In 1987 was dat 4,6 procent. In absolute cijfers betekent dat een stijging van 2185 naar 3786 kinde- „Óorzaak voor deze trend is de ge brekkige kinderopvang en het ge brek aan souplesse op de arbeids markt. Vrouwen kunnen nadat, ze hun baan hebben opgezegd maar moeilijk terugkeren in het arbeids proces", meent Joyce Outshoorn, hoogleraar van de vakgroep vrou wenstudies aan de Leidse Thatcher Premier Lubbers ontmoet vliegt volgende week zaterdag naar Enge land voor een korte ontmoeting met de Britse premier Thatcher. De mi nisters Van den Broek (buitenland se zaken) en Ruding (financiën) wo nen de ontmoeting bij. Gesproken wordt over EG-zaken. Van den Broek reist op 9 mei ook mee met Lubbers naar de Amerikaanse pre sident Bush. Brandstichting Acht inwoners van Bergen hebben bekend in leegstaande woningen brand te hebben gesticht om te voorkomen dat daarin Turkse of Marokkaanse gezinnen kwamen te wonen. Het ging volgens de politie om een wraakactie. Het gearresteer de achttal is familie of bekende van een vorig jaar juni door een Turkse wijkbewoner doodgestoken man. Euthanasie Het CDA blijft tegen het opnemen van vrijwillige euthanasie in de wet. Vice-fractievoorzitter Eversdijk zei gisteren dat de enqüete, waaruit blijkt dat een meerderheid van de CDA-stemmers (66 procent) voor deze mogelijkheid tot euthanasie is, het CDA niet op andere gedachten brengt. Volgens hem krijgt hij elke dag tientallen brieven van mensen die vragen voorzichtig te zijn met de euthanasiewetgeving. teit. Dus wordt het ouderschap op de lange baan geschoven. „Vooral ho ger opgeleide vrouwen willen hun werk houden. Maar ook voor hen komt het moment dat ze zich reali seren 'nu een kind of nooit een kind'. Ze hebben de beslissing ja renlang uitgesteld. In hun optimis me gingen ze ervan uit dat over vijf jaar de kinderopvang wel verbeterd of de rolverdeling anders zou zijn. Dat gebeurde niet, maar hun verlan gen naar een kind bleef wel", aldus Outshoorn. Jeugdig Joyce Outshoorn: „Kinderen erva ren de leeftijd van hun ouders niet als een probleem. Vroeger lag dat anders, maar tegenwoordig zien vrouwen van veertig er veel jonger uit. Door goede voeding, welvaart en schoonheidsprodukten valt het minder op datje ouders ouder zijn". Iets anders is het verschil in con ditie tussen een 45-jarige en een 25- jarige vader. Margreeth van Zut- phen, werkzaam bij de faculteit so ciale wetenschappen van de Uni versiteit van Utrecht: „Je leert veel van je vader als hij in een handstand in het zwembad gaat staan. Jongere ouders kunnen zoiets extra's ge makkelijker doen. Zij kunnen zich bovendien beter verplaatsen in de leefwereld van het kind. Een oudere ouder moet zich daar veel nadruk kelijker toe zetten. Een oudere moe der kan zich heel ongelukkig voelen wanneer ze merkt dat ze geen puf heeft kastelen te gaan bouwen langs het strand of urenlang door de bos sen te struinen". Dit gebrek aan jeugdig elan ziet van Zutphen als belangrijk nadeel, maar dat weegt niet op tegen de voordelen van het oudere ouder schap: „35-Plussers hebben toch meer levenswijsheid en meer peda gogische wijsheid. Zij hebben hun weg in het leven al gevonden, hun visie bepaald, relaties verkend, kortom: er is redelijk veel rust. Wat je geleerd hebt in je werk, kun je nu toepassen in je gezin. Hoe je ruzies tussen kinderen oplost en hoe je omgaat met leerkrachten bijvoor beeld. Dat overwicht is heel belang rijk voor een kind". Bovendien heeft een al wat ouder echtpaar vaak heel bewust gekozen voor dat kind. „Ik zeg niet dat dat bij jongere paren niet zo is, die kun nen ook bewust kiezen. Maar bij heel jonge ouders is het toch iets van: hé, kijk eens hoe groot ik al ben". Veel ouderen kijken zelf terug op een jé'ugd met jonge ouders, en prij zen zichzelf daarom gelukkig. Toch is het niet zo dat kinderen er onder lijden als ze een oudere vader en moeder hebben. Van Zutphen: „Kinderen beoordelen elkaar altijd op wat gek is. Het is allang niet gek meer als een kind een oudere ouder heeft. Dat is ook een gevolg van de individualisering binnen de samen leving". Joyce Outshoorn voegt daar nog aan toe dat er ook vrouwen zijn die per sé jong kinderen willen krijgen, omdat ze dan meer kans hebben nog eens grootmoeder te worden. Bovendien kunnen jonge moeders met hun eigen moeder overleggen over opvoedingsproblemen. Oude re ouders staan er wat dat betreft va ker alleen voor. Risico's Niet alleen sociologen, psychologen en pedagogen zien de trend met in teresse aan. Gynaecologen en aan verwante wetenschappers maken zich zorgen over het modever schijnsel. Zij krijgen in hun praktijk steeds vaker oudere vrouwen op be zoek die alsnog een kind willen. „Dat neemt hand over hand toe. De voorlichting op dit gebied wordt steeds beter, dus vrouwen weten de weg naar ons te vinden", aldus dr. Verwey van het Bronovo-zieken- huis in Den Haag. De reden voor bezorgdheid is het verhoogd risico voor kind en moe der, naarmate de laatste ouder is. Een ouder iemand maakt immers meer kans een mongooltje ter we reld te brengen dan eën jongere vrouw. Volgens professor Peters van het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieuhygiëne komt ADVERTENTIE Een kapsel met een eigen stijl. Wanneer je wilt met extra volume door de natural wave (vanaf f 49,50) en warme tinten door relief-kleuring (vanaf f 22,50). Deze splinternieuwe technieken zorgen ervoor dat je haar beter zit dan ooit! tom westen kapsalon leiden: breestraai 45 tel 071132947 oegstgeest: wilheimmapark 1 iel 071 174270 rijn: raadhussiraai 156 lel 0172073848 ook open op maandag en koopavond dat onder meer doordat een oudere vrouw ook oudere eicellen heeft (een half jaar voor de geboorte van de vrouw waren die er al). Die eicel len hebben jarenlang blootgestaan aan eventuele schadelijk invloeden, zoals straling of geneesmiddelen. „Vermoed wordt ook dat er in siga rettenrook een stof zit die schade lijk is voor de eicellen en ook dat ovulatiestimulerende middelen een negatief effect kunnen hebben". Het oorzakelijk verband tussen de 35+ ouderschap-trend en het toe nemend aantal kinderen met het syndroom van Down mongolis- me) is nog niet wetenschappelijk aangetoond, maar wordt door som mige wetenschappers wel aanne melijk geacht. Zeker is alleen dat de kans op een kind met het syndroom van Down toeneemt. Een vruchtwa terpunctie (in de zestiende week van de zwangerschap) of een vlok kentest (in de tiende week) kan aan tonen of het aanstaande kind inder daad mongoloïde is of niet. Een minderheid van de vrouwen die qua leeftijd voor een dergelijke test in aanmerking komt, kiest ook daar- Dat die tests er «zijn en vergoed worden, is nog lang niet bij iedereen bekend. „Een deel weet het niet, een deel wil het niet om principiële redenen, een deel heeft een arts die er niet in gelooft en dan blijft er slechts een kwart over die wel een pre-natale test laat doen", meent Peters. Conflict Volgens hem is het van belang dat ten minste iedere zwangere vrouw boven de 35 op de een of andere ma nier getest wordt. Dat hoeft niet meteen een vruchtwaterpunctie of vlokkentest te zijn, maar kan ook op grovere wijze. Bij voorbeeld door aan de hoeveelheid foetaal eiwit in het bloed van de moeder af te lezen of er sprake is van een dergelijk pro bleem. „Het is beter om het van te voren te weten, dan pas wanneer het kind er is. Niet om daardoor abortussen te stimuleren, maar om je daar van te voren op te kunnen voorbereiden", meent Peters. Hij erkent wel dat een positieve uitslag van een test een echtpaar in een enorm gewetensconflict kan brengen. „Als de uitslag positief zou zijn komen deze mensen in een enorm gewetensconflict. Abortus betekent dan een heel zwaar be sluit", aldus Peters. Gynaecoloog Verwey gaat wat dat betreft veel verder. Volgens hem kiezen de meeste vrouwen bij een positieve uitslag (het kind heeft een afwij king) voor het vroegtijdig onderbre ken van de zwangerschap. Voor lichting is dan ook absoluut nodig. „Het is toch ontzettend droef als ie mand na het krijgen van een mongooltje moet zeggen: ja, maar ik wist ook helemaal niet dat ik dat van te voren had kunnen weten". p I Coupon Ja, ik wil graag meer weten over de ABN Spaarhypotheek. Uw documentatie hierover I zie ik met belangstelling tegemoet Naam/voorletterts): Ik ben ABN-ciiënt bij kantoon DT 22.4.89 i r-i Deze aanvraagcoupon op- sturen naar, of alfeeven bij, een I ABN-kantoor in uw buurt Of de m g m coupon in een gesloten envelop B zonder postzegel sturen naar: I I I ABN Bank* Antwoordnummer ^1555,1000 PA Amsterdam. De ABN heeft een nieuwe hypotheek: de ABN Spaarhypotheek. Een hypotheèk met vele voordelen. Deze hypotheek is gekoppeld aan een speciale levensverzekering. Daardoor ontstaat een optimaal fiscaal voordeel tijdens de hele looptijd. U hebt de zekerheid van nagenoeg stabiele maandelijkse hypothpeklasten. Bovendien kunt u kiezen uit maar lieftt zes rentevaste periodes. Gegarandeerde aflossing van de hypotheek op de einddatum dan wel direct bij eventueel voortijdig overlijden. De ABN Spaarhypotheek is al interessant bij een bruto jaarinkomen van rond f35.000,- perjaar. Wilt u precies weten of de ABN Spaarhypotheek ook voor u geknipt is? Stuur dan direct de coupon op en u krijgt snel een folder met alle informatie thuis. ABN Spaarhypotheek,de nieuwe vooideelformule. ABN Bank

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3