Iraq verkiest de martelaarsrol Blaasontsteking SPREEKUUR door Barbara Thiel, arts Hoe de Geliefde Leider'Hussayn zijn blazoen tracht op te poetsen Zwartgeblakerde palmen in Faw vormen een verbijsterend landschap. Op grote borden presenteert de leider zich aan zijn landgenoten. Mé De avond was al over Baghdad neergedaald toen op 7 augustus vorig jaar in de Iraakse hoofdstad bekend werd dat Iran had ingestemd met een bestand. Er was een voorlopig einde gekomen aan een klassieke loopgravenoorlog, die niettemin met de modernste wapens werd uitgevochten. De schatting van het aantal doden beliep tussen de één en drie miljoen. Zelfs het einde van de Golfoorlog zou bloedig zijn: bij de feestelijkheden vielen nog eens 3500 doden. Voor Saddam Hussayn, de sterke man in Baghdad, is het sein gekomen het bezoedelde blazoen op te poetsen. Na de aanvallen met chemische wapens op Iraanse en Koerdische burgers wenst hij een schoner imago. Hij nodigde vierhonderd buitenlandse journalisten uit om getuige te zijn vanja, van wat? door Cees van Zweeden "Voor uw eigen veiligheid is het be ter om hier niet te filmen", glimlacht dr. Saad van het ministerie van in formatie. Een Oostenrijkse camera man kan de bezorgdheid van dr. Saad maar matig waarderen. "Dit is de beste plek die ik in dagen gezien heb", concludeert hij misprijzend. De bus is tot stilstand gekomen bij de Shatt-al-Arab, grensrivier tussen Iraq en Iran. Vanuit een mitrailleursnest aan de overzijde van het water worden de jour nalisten onder schot gehouden door sol daten van Khomeini. De vaargeul is hier geblokkeerd door een scheepswrak en de restanten van een primitieve bailey brug. Het was deze brug waarover de Iraanse infanterie vorig jaar in wanorde vluchtte. De bus van het ministerie van informa tie zet koers naar Faw, dat in de reisgid- sen nog wordt omschreven als een bloei ende havenstad temidden van weelderi ge dadelpalmen en rijke visgronden. Een uur lang glijdt een verbijsterend land schap van zand en water voorbij. Ooit moet hier riet hebben gestaan, maar de Irakezen vonden het raadzaam dit te ver wijderden: zij wilden een beter zicht op de vijand. Kapotgeschoten hoogspanningsmas ten en stukken prikkeldraad kondigen de nadering van Faw aan. De stille getui gen van de oorlog worden talrijker: rups banden, Spaanse ruiters, anti-tankbar rières. Aan de horizon verschijnen dichte palmwouden. Maar bij nadere inspectie blijken de bomen van een zeldzaam soort te zijn: er zitten geen bladeren aan. En tussen deze wonderbaarlijke, zwartge blakerde creaties bevinden zich duizen den kuilen, elk voorzien van een granaat. Is oorlog ook al slecht voor het milieu? Als de bomen wijken voert het asfalt de bus naar een eenzame moskee. De mi naret is gehalveerd en schapen hebben oneerbiedig bezit genomen van het gods huis. Fototoestellen klikken en camera's zoemen in op de gehavende muren. Maar hiervoor was niet de lange reis naar zui delijk Iraq ondernomen. "Wanneer gaan we nu naar Faw?", informeert een jour nalist bij de begeleider. Dr. Saad glim lacht en maakt een weids gebaar naar een stenig en pokdalig landschap: "Dit is Faw". Tragedie Hoeveel inwoners Faw had? Dat weet zelfs dr. Saad niet. De schattingen va riëren van 20.000 tot 80.000. Maar een im mens zwart bord vermeldt in het Ara bisch welke tragedie zich hier tijdens de oorlog tussen Iraq en Iran moet hebben afgespeeld. In de streek rond Faw, lezen we, kwamen bijna zeven miljoen grana ten terecht, om precies te zijn 6.890.609. Ruim 120.000 Iraanse en 52.948 Irakese militairen vonden er de dood. Tijdens de oorlog deed Iraq zijn best om de gevolgen ervan te minimaliseren. Het was inwoners van Baghdad verbo den hun doden overdag te vervoeren. Dat zou te demoraliserend zijn. De vlag halfstok hangen mocht evenmin. Schade die in de hoofdstad werd aangericht door Iraanse raketten, werd binnen luttele uren onzichtbaar gemaakt door bulldo zers. Baghdad heeft er flink wat 'parkeer ruimte' aan overgehouden. Nu een bestand van kracht is en het strijdtoneel is verplaatst naar de onder handelingstafel, doet Iraq zich graag voor als voornaamste slachtoffer van de oorlog. "Hier is 80 percent van de huizen beschadigd", zegt dr. Saad, staande voor de ingang van het pompeuze Sheraton- hotel van Basra. De Irakezen beschou wen Basra, de tweede stad van het land, als hun 'Stalingrad'. Het was hier dat de Iraanse opmars in 1986 tot staan werd ge bracht. Maar een korte rondrit geeft niet de in druk van een volledig in puin geschoten stad; al wat de journalisten van dr. Saad te zien krijgen zijn twee vernielde hui zen. En als twee Griekse collega's op eigen houtje Basra te voet willen verken nen, worden zij prompt gearresteerd. Dr. Saad is boos op de Grieken, zoals hij ook boos zal zijn als enkele dagen la ter een Duitse verslaggeefster het gezel schap weet te ontsnappen en een kleine wandeling maakt in een Koerdisch dorp. De 400 buitenlandse journalisten moeten goed begrijpen dat zij niet door de 'Ge liefde Leider' Saddam Hussayn zijn uit genodigd om particuliere initiatieven te ontplooien. Niemand weet beter dan dr. Saad, die al vele jaren bezoekende jour nalisten bijstaat, wat de interessante plekken zijn in het land van Eufraat en Tigris. Nerveus "Very important, very important!". In de lobby van het majestueuze Meridien Ho tel te Bagdad heerst onder de functiona rissen van het ministerie van informatie een nerveuze stemming. Diezelfde dag nog geeft vice-president Izzat Ibrahim een persconferentie over de op handen zijnde verkiezingen, en het is de bedoe ling dat de hele wereld getuige is van de 'democratische doorbraak' die alom wordt verwacht. Izzat Ibrahim, een rijzige gedaante in Al Capone-achtige outfit, neemt plaats achter een tafel ter grootte van een klein voetbalveld en heet de naar schatting 1000 genodigden welkom: de parlemen tariër uit België, de hooggeleerde Ara bist uit Zwitserland, de tv-ploeg uit So malië die zonder camera naar Bagdad was afgereisd omdat het land er maar één rijk is, de playboy uit Kuwayt met zijn Japanse privé-fotograaf, de sterverslag gever van de Rude Pravo. In tegenstelling tot Iran is Iraq een we reldrijke staat, waar godsdienst en poli tiek strikt gescheiden zijn. In Baghdad wordt het straatbeeld beheerst door strakgerokte en hooggehakte dames, en achter de schaarse sluiers gaan vooral de gezichten van ouderen schuil. "Je kunt hier de moskee uit komen en meteen doorlopen naar de nachtclub", zegt een modieus geklede jongeman bij het verla ten van de Zuber Bnalawam Moskee. "Maar als ik in het openbaar een grap maak over Saddam Hussayn word ik op gepakt en geliquideerd. Binnen een mi nuut. Wat dat betreft is er geen verschil met Iran". Iraq wordt geregeerd door de Baath- partij die zowel nationalisme als socialis me nastreeft, een combinatie die Europa zich nog herinnert uit een recent verle den. Erger is dat die Baath-partij sinds 1968 wordt geleid door Saddam Hus sayn. Officieel is Saddam 'een adelaar wiens grootheid de hemel vervult van een schitterend licht', maar niet iedereen deelt die mening. Voor veel diepgelovige Een blaasontsteking is een bekende en zeer veel voorkomende kwaal, vooral bij vrouwen. De nieren maken de urine. Al het overtollige vocht en zout wordt in piepkleine filtertjes uit het bloed gefil terd, en met het water ook de meeste scha delijke stoffen. Via talloze kleine buisjes wordt de zo gevormde urine afgevoerd, de buisjes vloeien en komen ten slotte uit in het nierbekken. Het nierbekken loopt aan de onder kant, ongeveer als een trechter, uit in de urineleider, de ureter, en de beide urete ren komen onder in de buik in de achter kant van de blaas uit. In de blaas wordt de urine opgeslagen totdat deze enkele deciliters bevat. Dan ontstaat aandrang om te plassen doordat er spanning op de blaaswand komt te staan. Op het moment dat men aan deze aandrang toegeeft ont spant de sluitspier van de blaas, de spier- wand van de blaas trekt samen en perst de urine naar buiten via de piasbuis. Normaal zijn er geen bacteriën in de blaasdeze wordt vuurtdurend schoonge- houden doordat de bacteriën met de uri ne mee naar buiten worden gespoeld. De blaas kan echter ontstoken raken als er door de een of andere oorzaak toch veel bacteriën in de blaas komen. Bacteriën zijn vooral in zeer grote aan tallen aanwezig in de darmen, waar ze allerlei nuttig werk verrichten. Ze komen echter ook met de ontlasting mee naar buiten en bevinden zich daardoor op de huid rond de anus. Door verschillende sji'ieten, de grootste bevolkingsgroep in het tweestromenland, is Saddam Hus sayn gewoon een 'ongelovige hond', en ook de bergbewoners in Koerdistan lig gen naar verluidt niet in heilige aanbid ding voor 'het zwaard en het schild der natie'. Geliefd Toch heeft Saddam Hussayn er alles aan gedaan zich geliefd te maken. Vanaf gro te borden kijkt de leider zijn landgeno ten recht in de ogen. Soms als heer van stand, soms als eenvoudige soldaat of be doeïen. Met bril, zonder bril. Te paard of gezeten op een tank. Vrouwen kussend, kinderen aaiend. Geschilderd, getekend, gefotografeerd, al of niet geretoucheerd. "Iraq heeft", zo gaat een grapje, "28 mil joen inwoners: 14 miljoen Irakezen en 14 miljoen afbeeldingen van Saddam Hus sayn". Gelouterde Iraq-kenners zeggen dat de persoonsverheerlijking sinds het ein de der vijandelijkheden iets is afgeno men. Volgens anderen koestert de 'Ge liefde Leider' echter plannen onsterfelijk te worden, dit in navolging van koning Nebukadnezai*. Zo zou aan de oevers van de Tigris een nieuw presidentieel paleis moeten verrijzen dat kan wedijveren met de piramides van Gizeh en de T^j Mahal in India. Het paleis zou acht poorten krij gen waarop grote helmen worden gezet, vervaardigd uit goud dat door de bevol king wordt geschonken. Maar bevestiging van deze plannen is niet te krijgen. "Het ontwerp van het nieuwe presidentieel paleis is een mili tair geheim", legt directeur Maan van het ministerie van informatie uit. "U moet begrijpen: wij zijn nog steeds een land in oorlog. Als de vijand lucht krijgt van de oorzaken kunnen ze de uitgang van de piasbuis bereiken en vervolgens door de piasbuis omhoog in de blaas komen. Hierdoor is ook te begrijpen waarom blaasontsteking vooral een vrouwen- kwaal is: vrouwen hebben een piasbuis van slechts enkele centimeters lengte. De bacteriën hebben maar een korte weg af te leggen. Die weg is bij mannen zo veel langer dat bij hen vrijwel geen blaasont steking kan ontstaan. Als dat toch ge beurt is er vaak een duidelijke reden voor te vinden, zoals een vergrote prostaat. De verschijnselen van een blaasontste king zijn welbekend: vaak kleine plasjes doen, en kort daarna alweer aandrang hebben; moeite met ophouden van de plas bij die hevige aandrang; pijn of een branderig gevoel bij het plassen. Ook kan de urine troebel zijn, anders ruiken dan normaal, of een klein beetje bloed bevat ten. Veel mensen hebben last van pijn in de onderbuik. Om zeker te weten of er van een blaas ontsteking sprake is, zal de dokter altijd urine-onderzoek willen doen. Daarvoor is een 'gewassen plas' nodig: de omge ving van de piasbuis moet goed worden schoongemaakt, en van de plas moet al leen het middelste gedeelte worden opge vangen. Bij voorkeur moet het ook nog een ochtendpias zijn, of in ieder geval een plas die langer dan drie uur in de blaas heeft gezeten. De urine moet in de koel kast worden bewaard. Als er inderdaad sprake is van een blaasontsteking, zal er een antibiotica- kuurtje worden gegeven. Antibiotica do den de bacteriën; om te zorgen dat alle bacteriën dood zijn is het wel noodzake lijk de hele kuur af te maken, ook als de klachten al eerder weg zijn. Anders is er kans dat de ontsteking terugkomt. Het succes van de kuur wordt vaak achteraf gecontroleerd. Als een blaasontsteking niet wordt be handeld kan deze zich uitbreiden, via de ureteren omhoog naar de nieren. Dan ontstaat een nierbekkenontsteking (een z.g. pyelonefritis). Hiervan zijn de ver schijnselen: pijn links of rechts in de rug in de nierloge die vlak onder de ribben ligt, ter weerszijden van de wervelkolom en vaak hoge koorts en misselijkheid. Een nierbekkenontsteking moet met een wat sterker soort antibioticakuur wor den behandeld, maar geneest daarmee nagenoeg altijd zonder problemen. Sommige vrouwen hebben heel vaak een blaasontsteking. De oorzaak daar van is lang niet altijd te vinden, maar een aantal tips kan soms toch helpen het te voorkomen. Zo wordt aangeraden te zorgen voor een goede hygiëne (regelma tig wassen, schoon ondergoed); verder bij het wassen en bij het afvegen na de stoel gang altijd van voor naar achter te bewe gen, met het doel de bacteriën niet naar de piasbuis toe te brengen. En veel drin ken, anderhalve tot twee liter per dag, om een goede doorspoeling van de blaas te bewerkstelligen. Een andere oorzaak van blaasontste king is geslachtsgemeenschap. Blaasont steking komt nogal eens voor na de aller- plannen kan hij de bouwplaats bombar deren". Tot voor kort was ook het weerbericht een militair geheim in Iraq. Hoeveel do den er zijn gevallen in de loopgravenoor log met Iran? Alleen Allah weet het. Waarom er geen spoor te bekennen valt van die miljoenen oorlogsinvaliden? Hoeveel analfabeten het land rijk is? Of het donker wordt als het licht uitgaat? Of ook in Iraq de helft van alle gehuwden uit mannen bestaat? Of Iraq wel bestaat? Modeshow Saddam Hussayn heeft het zo geregeld dat elk van de 400 journalisten huis waarts keert met een notitieblok vol ge ruchten. Daags na de verkiezingen zal op een persconferentie de uitslag ervan aan de wereldpers worden gepresenteerd, zo wordt niet zonder trots meegedeeld. Maar als het zo ver is zijn er geen uitsla gen, en in plaats van een persconferentie krijgt de wereldpers een modeshow voorgeschoteld. De Baghdad Observer opent de volgende dag met de kop 'Na tionale Assemblee gekozen', maar hoe zeer de tekst van deze primeur ook wordt gespeld, het blijft een mysterie wie er nu eigenlijk in het nieuwe parlement zijn gekomen. Het waren de verkiezingen die het be zoedelde blazoen van Saddam Hussayn moesten oppoetsen. Op zijn persconfe rentie zegt tweede man Izzat Ibrahim het zo: "Na de verkiezingen zal de pers vrijer zijn, het parlement meer macht hebben, de president door het volk worden geko zen". Maar als de vice-president is uitge sproken en het moment aanbreekt om eens te informeren hoe het is gekomen dat het democratische gedachtengoed zich zo spontaan van Saddam Hussayn heeft meester gemaakt, declameert Ibra him kalm: "In tegenstelling tot wat u irfisschien dacht, was dit geen persconfe rentie. Daarom kunnen er geen vragen worden gesteld. Trouwens, ik zie dat er ook geen vragen zijn". In Mosoel, de belangrijkste Koerdi sche stad, is gouverneur Tahir Tawfig aanvankelijk de vriendelijkheid zelve. De man is niet onbelangrijk, want in de Koerdische bergen wordt al sinds men senheugenis tegen onwillige bergbewo ners gevochten. "Jullie zijn onze vrien den geworden en we willen niets verber gen. Graag horen we over onze fouten. We willen een democratisch land opbou wen", zegt de in militair uniform gesto ken Tawfig sympathiek. Maar als een Zwitserse collega informeert of de gou verneur eigenlijk niet liever generaal was geworden, krijgt de persbriefing een grimmiger karakter. Paradijs Toch doen de onafscheidelijke begelei ders van het ministerie van informatie in de uren die komen nog onvermoeibare pogingen om aan te tonen dat Iraq een paradijs is waar de wolf met het schaap speelt. De gasten van de 'Geliefde Lei der' worden naar een tweetal afgelegen dorpen getroond om het democratische proces in ogenschouw te nemen. Onder het toeziend oog van de altoos aanwezige Saddam Hussayn brengen de dorpelin gen hun stemmen uit door op kieslijsten de namen van hun favoriete kandidaten aan te kruisen. Het is een gezellig dorpsgebeuren dat een extra feestelijk cachet krijgt door de afwezigheid van stemhokjes. "Een Ira kees durft openlijk voor zijn keuze uit te komen", zegt de voorzitter van het kies college in Ba'shika, een toegewijd lid van de regerende Baath-partij. "Geheime stemming is hier niet nodig". In een ander dorp, Karakoush, laat de voorzitter van het kiescollege trots de kieslijst zien: 22 kandidaten van wie er 2 zelfs niet behoren tot de Baath-partij. Op de zonovergoten binnenplaats van de la gere school is een speciale tafel ingericht voor de ongeletterde kiezer, die in dit dis trict nog veelvuldig voorkomt. Omdat de kieslijsten niet zijn voorzien van fo tootjes van kandidaten, is het voor de an alfabeten onmogelijk de gewenste na men aan te kruisen. Maar ook daaraan heeft de 'Geliefde Leider' gedacht. Vanachter de tafel zijn de functionaris sen daarbij uiterst behulpzaam. Iraq wacht nog een lange weg naar een enigszins democratisch aanzien. eerste geslachtsgemeenschap en wordt dan heel ouderwets 'honeymoon cystitis' genoemd. Maar ook kunnen vrouwen na elke gemeenschap opnieuw klachten krij gen. Dit wordt veroorzaakt doordat tij dens het vrijen bacteriën, die in de uit gang van de piasbuis liggen, omhoog naar de blaas worden geduwd. Een blaasontsteking is dan te voorkomen door na de gemeenschap een plas te doen. Na de overgang (in de post-menopau- ze, menopauze is een ander woord voor de laatste menstruatie), kunnen vrouwen ook last krijgen van hun blaas. Oorzaak hiervan is het wegvallen van de vrouwe lijke hormonen, de z.g. oestrogenen. Hier door worden de slijmvliezen van de sche de, de piasbuis en de blaas dunner en droger. Ten gevolge hiervan kan onder meer pijn bij de geslachtsgemeenschap ontstaan. Een andere klacht ontstaat door het dunner worden van de blaaswand en de piasbuis. Niet alleen kan de vrouw dan vaker blaasontstekingen krijgen doordat de blaas gevoeliger wordt voor infecties, maar ook kunnen er klachten ontstaan die lijken op een blaasontsteking zonder dat die er is: vaker plassen en een bran derig gevoel daarbij, en moeite met op houden van de plas bij hevige aandrang. Ook kan er incontinentie voor urine ont staan, met verlies van controle over de sluitspier, zodat bij lachen, hoesten of springen scheutjes urine worden verlo- Deze klachten (zowel van de schede als van de blaas) kunnen vaak worden ver holpen door toediening van vrouwelijke hormonen in de vorm van crème of tablet ten in een heel lage dosering. Daardoor worden de slijmvliezen weer dikker en steviger.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 35